KING ALKMaüRSCHE COURANT. ALKMAARSCHE COURANT het openen van een bus king pepermunt DE LAATSTE LES VAN LANGELOT géén verduistering gepleegd? de invoer van buitenlandsche damesjaponnen. straatnaamverlichting. niei toegelaten als raadslid. goederenvervoer per auto naar frankrijk. nleuwe bekentenissen te oss. autobus tegen een boom gereden. Nederlandsch Onderwijzersgenootschap. ruw ijzer uit rusland naar nederland. bergen (Juli). Overeenkomstig het voorstel van B. en W. «,?rd besloten om aan de heeren E E. Oter- en 0. B. Schmidt. op de meest eervolle f*j°ze ontslag te verleenen als gemeente- Bfipesheer, schoolarts enz., met ingang van rpsnectievelijk 1 Augustus en 16 September 3 s Beide heeren hadden verzocht om ont- S'ane voorzitter sprak zijn spijt er over uit, a i heide bekwamen en geachte medici deze npmeente gaan verlaten. In hartelijke be woordingen schetste spreker hun goede ^„schappen als dokter en als mensch, Sbh^e hooP uitsprekende, dat het de heide doktoren in hun nieuwe omgeving en hun verder leven goed mag gaan. Nadat de raadi in comité was gegaan _d tot gemeente-geneesheer en schoolarts nor Noord-Zijpe met algemeene stemmen henoemd de heer J. J. Boerma die de nrüktiik van dokter Oterdoom heeft overge- men en tot gemeente-geneesheer en «Solarts voor Zuid-Zijpe de heer W. van cWen eveneens met algemeene stemmen. A\e dc praktijk van dokter Schmidt heeft overgenomen. Conform het voorstel van B. en W. werd verzoek van Nic. om ver; um»v,,u „,,nStie beschikt op een verz fïulte St. Maartensvlotbrug kosten van schoolbezoek als bedoeld in vaf |3 le lid der lager-onderwijswet 1920. Adressant'* kinderen genieten onderwijs aan RK school te 't Zand. Het vervoer ge schiedt per autobus De kosten bedragen f 35 per jaar, waarvan adressant 25 per Lr voor zijn rekening neemt. Bii de rondvraag merkte de heer Doorn oo dat er heel wat mankeert aan de rege- hnir van de personeele belasting, en dat de een naar verhouding meer moet betalen dan ^De^voorzitter gaf ten antwoord, dat de personeele belasting een rijksbelasting is, waarin de gemeente mets te zeggen heeft. Spreker gaf den heer Doorn in overweging gegevens te verzamelen en die ter kennis te brengen van den inspecteur der Rijks directe belastingen. W,.A t Tenslotte nam de de heer J. A. de Wit af scheid als lid van den raad. Hij dankte voor de aangename samenwerking en de onder vonden welwillendheid en hoopte dat de prettige samenwerking m den raad za' voort duren tot zegen van de gemeente De voorzitter dankte den heer Oe Vt rt voor deze woorden. De heer Rens. die ook als raadslid heen gaat, sloot zich aan bii de woorden van den heer De Wit en dankte eveneens voor dc aan gename samenwerking. De voorzitter dankte ook hem en richtte vervolgens hartelijke en waardeerende woor den van afscheid tot de beide heengaande leden van den Raad. daarbij de hoop uit sprekende, dat hun voorbeeld een spoorslag moge zijn voor hun opvolgers. binnenland Naar aanleiding van het bericht ala zou uit een door de gemeentepolitie te Kerkradc ingesteld onderzoek zijn gebleken, dat J. W. C., vroeger vrijgestelde van de centrale van werknemers in het mijnbedrijf, zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gel den ten nadeele van het rijk, deelt het dage- lijksch bestuur der centrale mede, dat zij \an meening is dat geen verduistering heeft plaats gevonden. De firma S. Hartogs en Co. te Rotterdam en eenige ander confectiefabrikanten in Ne derland, speciaal de branche voor damesja ponnen beoefenend, hebben zich, in verband met den benarden toestand van hun in- trie, in een adres tot den minister van economische zaken gewend. vrfr1 !erz°^'n den mi"ister daarin den in _.2an Puiten landsche dameaiaponneu ivrifPn tocb grootendeela te be- 611 bn welwillende beschikking den nonrii(rHVan °('en> VOor hu» industrie be- m3;dc °P vee' ruimer schaal dan tot heden mogelijk te maken. Een proef te Bussum. hni«n,eit 'n ^.'.^hland het verlichten van Huisnummers plichtmatig werd voorgeschre- verl'iciiff i de ^hoefte aan zoodanige der in ons land steeds dringen- m'n, de 's ree<k uitvoerig melding ge- Hpn k van f0} desbetreffende uitvinding van van r, Klein, eigenaar der fabriek i/i •lyrische verwarmingsapparaten «Klem-s Molly ,e Hilversum. anf m daarop Nederlandsch Octrooi verleend d.d. 16 Juli 1935 onder no 36136. ^gens dit gepatenteerd systeem is het mogelijk, een zeer rustige en toch sprekende ichting va» huisnummers, wegwijzers enz. te verkrijgen tegen een stroomverbruik aat voor alle donkere uren in het jaar nog £een gulden per apparaat bedraagt, daar onder begrepen de electrische verwarming, me het apparaat tegen roesten en het glas tegen beslaan met waterdamp, ijzel of sneeuw beschermt. Ook zijn de aanschaffingskosten in verge ving tot bestaande verlichtingsapparaten, 2eer gering. Op initiatief van ir. I. Gerber, directeur oer gemeentewerken te Bussum, worden mans door die gemeente twee sierlijke straat naamborden volgens patent-Klein geplaatst aan de Vondel laan hoek Brediusweg en bij 't kruispunt Wichmanlaan-'s-Gravelandsche Weg. Door den gemeenteraad van Zaamslag is bij het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw-gekozen leden met 10 tegen 3 stem men en één onthouding besloten tot niet-toe- lating van den heer D. Koopman (a.r.) op grond van het feit, dat niet te constateeren valt, dat een bijlage van zijn geloofsbrief binnen den wettelijken termijn was ingeko men. Deze bijlage werd aangetroffen in de bus van het gemeentehuis op den morgen na den fatalen termijn. Dat is voor Uw winkelier één van de prettigste dingen, die hij voor U kan doen. Want hij weet, dat de koper van KING-pepermunt een te vreden klant betekent en hij geniet zelf mee van het heer lijke aroma. TONNEMA C* SNEEK Dr ANWB. meldt: In Maart 1935 maakten wij bekend, dat voor vracht- en bestelauto's, welke goederen naar Frankrijk vervoeren, een speciaal docu ment kan worden afgegeven, en wel een „acquit cautionné". Eenter zou, indien het vervoer voor rekening van derden geschiedt, de afgifte van een dergelijk document nog aan speciale voorwaarden onderworpen zijn. Door het in werking treden van een be sluit van 19 April 1934 is momenteel het vervoer van goederen naar Frankrijk voor re kening van derden, slechts mogelijk, indien hiertoe een vergunning werd aangevraagd vóór 5 Mei 1934. Practisch is dus tnans uit sluitend mogelijk het vervoer van goederen voor eigen rekening. Voor den betreffenden vracht- of bestelwagen kan een „acquit cau tionné" worden afgegeven, geldig voor een reis met een maximum duur van een maand Een regeling inzake het goederenvervoer is in vooroereiaing. Oiater heeft de gemeentepolitie te Oss weer een nieuw succes weten te boeken. Uit Amsterdam was naar Oss overgebracht ze kere L. als verdacht van verschillende dief stallen in combinatie met anderen te hebben gepleegd. Ook hij legde bii zijn verhoor op het politiebureau een volledige bekentenis af. Verder werd nog gehoord J. van B., thans gedetineerd in de gevangenis te Den Bosch. Hij is medeplichtig geweest aan verschillen de diefstallen en inbraken en heeft eveneens bekend. Bovendien heeft hij nog belangrijke aanwijzingen gegeven, waardoor o.a. een revolver in beslag is genomen. Nadere bij zonderheden hieromtrent zijn nog niet mede gedeeld. Inzittenden kwamen er goed al. Gistermiddag omstreeks half .drie is een autobus van de firma Van Haaren, welke den dienst tusschen Tilburg en Den Bosch onderhoudt, op den weg van Helvoirt naar Udenhout bij het uitwijken voor een passee- renden personenauto tegen een boom gere den. Het voertuig werd ernstig beschadigd De inzittenden kwamen er gelukkig goed af. Twee van hen, die snijwonden aan hoofd en gelaat hadden opgeloopen, werden per auto naar dokter Lobach te Udenhcut ver voerd, waar zij werden verbonden. Zij kon dén daarna hunsweegs gaan. OPENING WERKKAMP „DE SCHAAPSKOOI". Werkobjecten in Voorne's duinen. Op een prachtig gedeelte van het Voorn- sche land op de grens van Oost Voorne en Rockanje is gistermiddag onder zeer groote belangstelling het werkkamp „De Schaaps kooi'' geopend. Dit is het tweede werkkamp van de Cen trale voor Werkloozenzorg, gesticht op ini tiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, dat wordt geopend; het eerste ligt te Ede. Deze beide kampen zijn slechts het begin van eén reeks; in de tweede helft van Septem ber volgen Crailoo (in ">t Gooi) en Ommen. In samenwerking me e katholieke organi satie wordt ook te lieer.en een kamo geopend Zeventig duizend gulden is door het comité voor dit werk bijeengebracht en binnen ai- zienbaren tijd hoopt men ons land voorzien te hebben van een net van werkkampen, plaatsen waar de jeugdige werklooze weer nieuwen moed zal vinden, waar hij weer kan en mag werken en van waar hij na een ver blijf van acht weken, gesterkt naar lichaam en geest terug zal keeren. In het thans geopende kamp is plaats voor honderd jonge mannen. Het hoeft geen be toog, dat er veel meer aanvragen zijn dan be schikbare plaatsen. Zoo zijn er voor dit kamp niet minder dan 900 gegadigden; groep na groep zullen zij temidden van dit heerlijke stuk natuur hier een onderkomen en werk vinden. De barakken zijn door het rijk beschikbaar gesteld. In iedere afdeeling, bestaande uit een slaapkamer en een zitkamer vinden acht personen waaronder de „tentcommandant" onderdak. Dan is er een leeszaaltje, een recreatiezaal, die tevens dienst doet als eet zaal en een schrijfkamer. Kampleider is de heer Bouma, die gister een paar dagen geleden zijn de bewoners aangekomen de handen vol had om alles te doen marcheeern. Er zijn onder deze eerste greep menschen van allerlei aanleg; er zijn werklooze kantoorbedienden, timmerlui, met selaars, en andere vakmenschen. Het werk, dat ze te doen hebben, zal menigeen in den aanvang vreemd vallen. In de duinen n.1. bij Oost-vocrne één van de mooiste duinstreken van ons land liggen twee meertjes, het Kwakjeswater en het Breede Water. Beide plassen zijn in den loop der eeuwen voor het overgroote deel ver veend en volgegroeid met riet. Het eerste b.v had vroeger een oppervlakte van 15 H.A., thans is er nauwelijks 2 H A. water. Het duingedeelte is eigendom van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. De jongemannen zijn temidden van deze schil derachtige omgeving met haar rijke flora en fauna reeds druk aan het werk om de beide meertjes weer zoo veel mogelijk in hun vroe- geren staat te herstellen en te ontrieten. In overalls trekken ze er vroolijk op uit met hun spade en kruiwagens, blij met het werk, blij met den mooien dag, waarop ze weer hun eigen brood verdienen. Dit eerste en groote werkobject zal min stens twee jaar op het programma staan. Maar er zijn nog meer plannen. Eenige jaen geleden is een aanvang gemaakt met de op- en uitgraving van „De Burcht", de res ten van een middeleeuwsch kasteel. Uit de brokstukken en opgegraven steenen zal de ruïne onder leiding van Monumentenzorg opnieuw worden opgetrokken. Ook hierbij zullen de jeugdige arbeiders uit „De Schaapskooi'' voer zoover zij terzake kundig zijn, medehelpen. Ook rijwiel- en duinpaden zullen worden aangelegd en verbeterd. Het zoozeer gevreesde „voor U geen werk" zal hier dus niet gauw gehoord worden. DE POSITIE VAN DEN GULDEN. Een Fransche persstem. De Information Financière geeft nog een naklank op de Nederlandsche crisis. In oogenblikken van gevaar, schrijft het blad, ziet men eerst recht den waren geest van een volk wakker worden. Heeft men ooit aan hel Nederlandsche volk kunnen twijfelen? Een volk, waar de practische zin gepaard gaat aan eerbied vooor contracten en een aange boren loyaliteit? IM Nederlandsche volk ziet in Colijn het symbool van weerstand te gen depreciatie, en het heeft zich aan zijn zijde geschaard en zijn kapitalen teruggeroe pen, want het moet gezegd worden, dat de guldensverkoopen deze keer wel degelijk van Nederland zelf uitgegaan waren Nederland heeft zich één van zin betoond met zijn Ko ningin, die eveneens aan den traditioneelen gulden trouw blijft. EEN BUIZENFABRIEK IN NEDERLAND. Opgericht door de Ned. Hoog ovens; jaarlijksche productie 20.000 ton. De directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken heeft besloten tot oprichting van een buizengieterij, welke volgens een eigen systeem zal werken en voorloopig ge baseerd is op een jaarlijksche productie van 20.000 ton. Alle plannen voor den bouw zijn reeds uitgewerkt zoodat .erwacht kan worden, dat de nieuwe fabriek over ongeveer een jaar in werking zal komen FRAUDE MET MARGARINE. 800 pond in beslag genomen. Ambtenaren van de Crisiszuivelcentrak hebben een ern3tig geval van fraude met margarine ontdekt. In een leeg huis, Van Speijkstraa:, hoek de Ruyterstraat te IJmuiden, is niet minder dan 800 pond margarine gevonden, die men op frauduleuze wijze in den handel wilde bren gen. Een deel van de margarine was al verpakt en stond gereed om naar de afnemers te wor den verzonden. Behalve de margarine, werd een aantal vormen in beslag genomen. Tegen den vermoedelijken „fabrikant" werd proces-verbaal opgemaakt. BOERDERIJ AFGEBRAND. 50.000 K.G. hooi verloren. Woensdagavond is te Ommen brand ont staan in de kapitale boerderij, toebehoorende aan den heer T. Bakker, uit Zwollerkerspel en bewoond door den landbouwer A. Be- zoen. De boerenplaats brandde geheel af, terwijl de geheele hooioogst van dit jaar, ongeveer 50.000 K.G., in de vlammen ver loren ging. De brandweer uit Ommen, die spoedig ter plaatse verscheen, kon slechts de belendende perceelen voor het brandgevaar beschutten. Verzekering dekt de schade. Geen aansluiting bij de C.N.O.P. Woensdagavond en gistermorgen verga derde het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap huishoudelijk. De openbare vergadering, die Woensdag middag was geschorst, werd gistermiddag voortgezet. Met kleine meerderreid werd ver- wopen een voorstel van den Haag, waarbij wordt voorgesteld, dat het N.O.G. er voor zal ijveren, dat de instelling van U.L.O - examens worden opgenomen in de wet-L. O en de uitvoering daarvan geregeld bij A. M v. B. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidde eveneens afwijzend. Een voorstel van Rotterdam, waarbij het hoofdbestuur wordt opgedragen de noodige stappen te doen ten einde te verkrijgen, dat de regelingscommissie voor het M.U.L.O.- examen niet langer bij het samenstellen der lijsten van examinatoren zullen letten op het lidmaatschap van één der beide vereenigin- gen, werd aangenomen met 104 tegen 95 stemmen. Langdurig werd behandeld een voorstel van Haarlem: De algemeene vergadering van het N.O.G. besluit, dat het N.O.G. zich zal aansluiten bij de C.N.O.P. overeen komstig het prae-advies van het hoofdbestuur werd dit voorstel met groote meerderheid verworpen. Drie moties aangenomen. In verband met het bezuinigingsontwerp kwamen tenslotte de volgende moties in be handeling: a. De 89ste algemeene vergade ring enz., kennis genomen hebbende van het in het be zuinigingsontwerp aangekondigde voor nemen der regeering, om over te gaan tot een nieuwe korting op de ambtenaars- en onder- wiizerssalarissen, enz., kenis genomen hebbende van de bij de kamer ingediende motie-van den Tempel, waarin de regeering verzocht wordt geen ver dere korting op de salarissen van ambtena ren en onderwijzers oe te passen, dringt er met klem bij de Tweede Kamer op aan om deze motie aan te nemen en bij de regeering om aan den wensch, in die motie vervat, ge volg te geven. De algemeene vergadering enz., kennis genomen hebbende van het in het bezuinigingsontwerp aangekondigde voor nemen der regeering, om het salarisbesluit voor de onderwijzers zoodanig te wijzigen, dat het aanvangssalaris der onderwijzers zal worden vastgesteld op een bedrag van ongeveer f 500, enz. met groote ontstemming in dit voornemen der regeering aanvoelende een ernstige mis kenning van de beteekenis van het onderwij zersambt voor het maatschappelijk leven, dringt er bij de regeering met klem op aan om van haar voornemen af te zien, zoowel in het belang van het aanzien van de onderwij zersstand als in het belang van het verkrij gen van een hooge graad van volksontwikke ling. b. De 89ste algemeene vergadering enz., met groot leedwezen kennis genomen heb bende van de plannen der regeering om de leerlingenschaal van het gewoon l.o. en het uitgebreid l.o. te verhoogen, welke maatrege len wederom in het bijzonder de kleine scho len op het platteland zullen treffen, protesteert ten sterkste tegen deze maai- regelen, die, als ze worden uigevoerd, groote schade zullen toebrengen aan onderwijs en onderwijzers. c. De 89ste algemeene vergadering enz. met groote instemming kennis genomen hebbende van het in het bezuinigingsontwerp vervatte voorstel tot voorloopige pensionnee- ring van 60-jarige onderwijzers; het betreu rende, dat de oospronkelijke datum van in gang op 1 September 1935 is verschoven naar 1 Januari 1936, verzoekt de regeering met aandrang om te bewerken, dat het be doelde reglement met 1 Januari 1936 in wer king zal kunnen treden. De voorzitter lichtte de moties nader toe. waarna ze met algemeene stemmen wer- aangenomen. Ze worden opgezonden naar de regeering en volksvertegenwoordiging. Verscheidene schepen, geladen met ruw ijzer en bestemd voor Nederland, Letland, Zweden en Finland, zijn gister de haven van Leningrad uitgevaren. COMMISSIENOTEERING VOOR DEN EOTER. De commissienoteering voor de Nederland* sche boter is heden vastgesteld op 48 ct. per K.G. JijdsdicifteK „Op den Uitkijk?', tijdschrift voor het chr. gezin. Drs. Kok opent het nieuwe nummer met een opstel over de heilige Graal, waarin hij vertelt van de daaraan verbonden sagen. Ds. Visscher geeft het slot van zijn zeer interessant artikel over „De eenzamen". - K. L. Bruinessen schrijft van zijn reis iit Tromis, waaraan hij 'n paar raadgevingen voor eventueele reizigers vastknoopt. Van dr. A. v. Dewrsen is er 't Scheppings ver haal in beeldschrift", zooals het bij de De- laware"-Indianen bekend is. Buitink geeft het levensverhaal van den Japan9chen be keerling Toyohiko Kagawa en vertelt in dat verband een en ander over het christendom in het land van de rijzende zon. Een arti kel van W. Kool—Vros brengt den Atjeh- oorlog weer in herinnering. Van postze gels en romantiek vertelt G. J. Pellers. Ds. Velders heeft op een reisje in Sauerland een paar interessante ontmoetingen gehad en schreef daar een artikel over. W. S. Sevensma geeft een beschrijving van het Tapis de Bayeux, waarop met gekleurde wol het verloop van de geschiedenissen, die met den slag bij Kastings (1066) hun bloedig einde vonden, is weergegeven. Ds. Boer- kool bespreekt de regeerings-wisseling in Frankrijk en Engeland. Verder het feuil leton en nog eenige schetsjes. Een groot aantal foto's en kiekjes tus schen den tekst doet den goeden naam van „Op den Uitkijk" als een uitstekende geredi geerd tijdschrift alle eer aan. bucqedijke Stand Geboren Johannes Jacobus, z. van Theodorus Nlcolaas de Koning en Sij- bregt Kenter. Robbert, z. van Johann Georg Hubner en Georödine Gerharda van Lierop. Durk, z. van Geert van der Zee en Wibbigje de Wilde. Maria Ni cotine Theresia, d. van Lourens Klever laan en Dleuwra Anna Buur. Antonia, d. van Jacob Nieuweboer en Johanna van Ewijk. Hendrik, z. van Hendrik Tromp en Idekje van der Wal. Anna Petronella, d. van Gornelis Zandbergen en Anna Petronella Levering. Overleden: Adriana Henneman, weduwe van Gornelis Oldenburg, 68 jaar. Johannes Jacobus de Koning, 2 dagen. IJsbrand Oldenburg, echtgenoot van Sijtje Akkerman, 79 jaar. Ada Helena Wijsman, 11 maanden. Elizabeth Wil- helmina Brouwer, weduwe van Nanne Corneli6 Smit, 81 jaar. Onne Kamer- lingh Onnes, echtgenoot van Geslna Wil- helmina Maria Elfring, 73 jaar. Chris- tlaan Johannes Tjaden, echtgenoot van Anke van der Vlies, 68 jaar. Johanna Caroline Elisabeth Jahn, weduwe van Frans Willem Louis Bauer, Gó jaar. Gehuwd: Pieter van der Wal te Heiloo en Dieuwertie Rezel. Johannes Waltherus Gomens te óosterhout en Catharina Maria Kamper. Johan Pieter Cornelisse te den Helder en Maria Catharina Bakker. Dirk Marius Verwey te Medan (N.O.I.) en Neeltje Rampen. EGMOND. AAN ZEE (Juli). Overleden: Antje Gravemaker, 86 j., echtgenoote van Jan Smit. Pieter Prins, 66 j., weduwn. van Grietje Stoker. Jan Blokker, 42 j., echtgenoot van Anna Bos man. Jacob Schol, 14 j. Aris van Pel, 83 j., weduwnaar van Arendje Smit. Sijtske de Jong, 85 j., echtgenoote van Jo hannes Hendrik Hoogeveen. De geboorte advertentie van Uw grootvader stond reeds in de Die van Uw eigen zoontje stond er dezer dagen in Natuurlijk, want de was en is Uw eigen familieblad, ben advertentie In een familie blad heelt drie-dubbele waarde! 99. „Geef me dan tenminste wat ratteneten", huilde groot moeder. „Ik heb zoo n erge honger". „Dat kun je krijgen", zei de rat. „Kijk maar door dat gaatje daar, dan zie je alles wat een rat lekker vindt. Maar van de kaaskorstjes blijf je af. Be grepen?!" IOC. Terwijl grootmoeder zat te smullen aan het beschimmelde spek, was de dokter het huisje binnen gevlogen. Eerst wilda hi) de opstandige boeken tot ruit brengen, maar die lachten hem lekker uit.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7