éérsi dan inae^on IEFDE EN POLITIEK H| QetneeHtemde»t £uchtvaact ffljiZÈN, 301 M, (8,-9,15 en 11 .-==1 KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.-11.30 uur), 8.- 9 15 én 10.— Öf.pl. 10,15 Morgen dienst olv. ds H. Woudstra. 10,45 Öi.pl. 11.30—12,— Gódsd. half- uuf 12,15 Orkesfconcert en gr.pl, Orgelspel R. Parker, 3-—3,*5 Öf.pl. 4,— Bijbellezing ds, H. Dek* kei, ffifflv, zang en orgel, 5,— Handenarbeid v, d teugd. 5.30 Hobo-fecifal T, van Dongen. Aan den vleugel Ör. Burbach. 6,30 Or, ei, 7,— Ned. Chr, Persbureau, 7,15 Rep. 7,30 Weekoverzicht C. A. Cfayé, 8.— Ber. 8.05 Haari, Ör* kestvereen. olv. M, Adam, mmv. A, v Wicktvoort—Crommelin, so praan, 9,— Causerie mr, P, J, Dam 9.30 Vefvolg concert (10,05 Ber.) 10.30-11,30 Gf.pl. 'J^coviMciodf 'Hieuws feuilleton De «rttttfing te Bettjif. KALUNDB0RO. 1261 M. 12.20 —2,20 Concert uit rest. Ritz. 3.05 —5.05 Omroeporkest olv. M Ah lef. 6 35—7 05 Or.pl. 8,20 OfkestCón* eert olv. lensen. 9.45 Vocale duet ten. 10.20 Omroeporkest O, 1, v, Mahler. 11.20—12.50 Dansmuziek, KEULEN, 456 M. 6.50 Concert, ROME, 421 M. 9— „Fanfulla", opera van Pare/11, olv. den compo nist, Koofleiding 0. Onca, BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 Mri DEUT8CHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Solistenconcert. 9,05 „Moor", spel van E. örtner, 10.20 Ber. Hierna Trompet* en piano recital. 11.05 Weefber. 11.20- 12.20 Dansmuziek. OEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8 8.40, D.sen- der 8,40-10.20, Keulen 1020- 11.05, Lond. Reg. 11.05-12.05, Parijs Radio 12 05-13.20, Brussel VI. 13.20-14.20, Dsender 14 20- 15 20, Lond. Reg. 15.20-15.50, Parijs Radio 15.50—17.05, Keulen 17.05—18.50, Brussel VI. 18 50- 19.20, Keulen 19.20-19.50, Parijs R 19.50—20.20, Keulen 20.20- 22.30, Ween en 22 ,30-24.-. HEILOO UMMEN HOORDSCHARWOUDE SCHAGEN gelijke mislukking) ZWD- EN NOORDSCHttMÉR De oude raad vergaderde Dinsdagmiddag ten 2.30 ure voor ret laatst. De voorzitter, burgemeester Kolf, deelde in zijn openingswoord mede, dat dé tekening van het G.E.B. over 1934 een nadeelig saldo opleverde van 1839.99. De gemeentereke ning over 1934 wees een voordeelig saldo aan van 972.44, doch dit cijfer is nog niet geheel steekhoudend. De heer v. d. Laan, Heijnis en Molenaar werden belast met het onderzoek van de ge loofsbrieven van de nieuwe leden. Na onderzoek rapporteerde de heer v. d. Laan namens de commissie tot toelating, aangezien de geloofsbrieven In orde waren bevonden. Hiertoe-werd besloten. Dé notulen van 29 Juni werden onveran derd vastgesteld. Vdór kennisgeving werd aangenomen een proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger; de goedkeuring op het be sluit om de begrooting voor 1934 te wijzi gen een verslag over den toestand van de provincie; de goedkeuring op de wijziging van de begrooting 1935; de goedkeuring op de verordening tot het heffen van de honden belasting, alsmede op de verordening tot het heffen van belasting op publieke vermakelijk heden in het heffen van legeagelden. Voor kennisgeving werden voorts aangeno men een schrijven van den commissaris der koningin, waarin bericht wordt, dat met in gang van 10 Augustus tot veldwachter was benoemd de heer A. Groot, agent van politie te Amsterdam. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. den benoemde ook reeds tot bode hadden be noemd. Een verzoek van de vereenlging „Het Witt Kruis'' om voor 1936 een subsidie te krijgen voor de exploitatie van de ontsmet- tingsinrlchting te Alkmaar, zal bij de begroo ting worden behandeld. Overeenkomstig het voorstel werd besloten de gemeentebegrooting voor 1935 te wijzigen. Hierbij werd voor tijdelijk waarneming van den rijksveldwachter de Wit een gratificatie van f 25 en aan den vroegeren veldwachter Waterdrinker een gratificatie van 10 toege kend, Van den minister was een schrijven Inge komen om toch vooral de malariabestrijding te blijven subsidieeren, Z.h.s, werd besloten hiervoor 10 uit tê trekken. De minister wenschte de sehoolgeldrêge- ling niet goed te keuren, omdat de bedragen te laag zijn, De heffing moet aanvangen bij 700 en niet bij 800 Veert» werd van een inkomen van 3000 30 schoolgeld geheven wordenx en daarboven 1 van net inkomen. B. en W. stelden in verband daarmede voor om een nieuw tarief, waarin aan deze bezwa ren wordt voldaan, vast te stellen. Het schoolgeld mag nimmer meer dan 300 per jaar bedragen. De heer Heijnis was er tegen, doch er was niets aan tê doen. Men moet wel ja en amen zeggen. De voorzitter: Al» de begrooting gunstiger is, kunnen zij geen bezwaren hebben, doch nu staan wij op het randje om rijksbijdragen aan te vragen. Conform het voorstel werd z.h.a, besloten. B. en W. stelden voor om de verzoeken van de heeren J. M. Voorthuizen en R. E. Scher- merhorn om vervoerkosten voor hun school gaande kinderen af te wijzen, aangezien de motieven, waarom adressanten hun kinderen naar de christelijke school in Alkmaar willen zenden, in strijd met de wet. Op een vraag van den heer v. d. Laan deelde de voorzitter mede, dat de echtgenoo'e van den heer Voorthuizen bij hem was ge weest en er over geklaagd had, dat de kinde ren langs den weg lastig werden gevallen. Spr. heeft het hoofd opgedragen hieraan aandacht te schenken en ae kinderen, die het veroorzaken, te straffen. Spr. heeft voorts de school te Driehuizen bezocht en geconsta teerd, dat er volmaakte orde heerschte en dat het onderwijs er goed is. Het hoofd bemoeide zich niet met het gedrag van de kinderen bul ten de school en aan zijn ze nogal rumoerig Aan den veldwachter is opgedragen daarop te letten. Ook het lokaal is opgeknapt en het mogelijke wordt gedaan om de boel in orde te krijgen. Dit vordert tijd en op het oogenblik zijn er geen klachten. Ook het onderwijsbe- lang vordert, dat geen kinderen de schooi verlaten, aangezien het andere een één- mansachool vordert. Spr. heeft ook met de ouders gesproken. De raad was unaniem van oordeel, dat de verzoeken moesten worden afgewezen, omdat er geen principes aan ten grondslag lagen. Rondvraag. De heer v. d. Laan was het opgevallen, dat de menschen uit Driehuizen, die het water halen, nu 2Vt cent per bus moeten betalen. Dit komt neer op een prijs van 65 cent per M3. en had ten gevolge, dat er weinig water gehaald wordt, hoewel men het wel noodig heeft. Na eenige bespreking werd met algemeene stemmen besloten den prijs op 1 cent per bus van 40 liter te stellen. Op een vraag van den heer Smit zegde de voorzitter nog toe, dat hij zoo spoedig moge lijk zal trachten met den directeur van hei abattoir te Alkmaar eeh onderhoud te krij gen. Namens B. en W. sprak de voorzitter hier op tot den scheidenden raad een woord van dank voor den ondervonden steun. In het bijzonder richtte spreker woorden van dank tof de heeren Smit en Molenaar, waarvan de eerste 29 jaar deel van den raad had uitgemaakt en verscheidene jaren wet houder was geweest, terwijl de heer Mole naar ook een respectabel aantal jaren deel van den raad had uitgemaakt. Spr. uitte den wensch, dat de heer Smit ook in de toekomst belang in de gemeente zal blijven' stellen en merkte op, dat de heer Mo lenaar als vertegenwoordiger van de z.g. wilde partij zich als het kalmste raadslid had doen kennen, waardoor zijn adviezen steeds van veel waarde waren geweest. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat het beide heeren met hun gezinnen joed zal gaan en dat de vriendschap, die tusschen hem en hen bestaat, zal blijven voortduren. De heer Molenaar dankte voor deze woorden en uitte den wensch, dat de bespre kingen van den raad in zijn nieuwe samen stelling tot heil van de gemeente zullen strek ten. Hierna sluiting. NA HET ONGELUK MET DE MARABOE. Een passagier beschrijft de wonderlijke omstandigheden, waarin men zich te Boesjir bevond, nadat men niets dan het veege lijf had kunnen ber gen. De Preangerbode heeft een brief gekregen van een der passagiers van de Maraboe, de >ouglaa die te Boesjir ia verbrand Hij schrijft ö.m.: Vandaag, Donderdagochtend, ia het wrak verlaten en prijsgegeven, nadat met vereende trachten de nog staande motor was neerge- laaid om eventueele ongelukken te voorko men, als de raven (onder ae bevolking) er op neerstrijken. De verwachting is nl. gerecht vaardigd, dat er na enkele dagen geen moer meer zal te vinden zijn. De bemanning zorg de er intusschen ook voor, dat geen gevaar "Ijke ontplofbare stoffen meer aanwezig wa ren. Benzine behoefde niet gecontroleerd, evenmin als de revolverpatronen, die al ont- iloft waren, evenals de lichtkogels. Maar de grootere „flares" met parachuten bleken achterin nog gevaarlijk. De mecanicien hield er een met brandblaren bedekt onderbeen van over, toen hij de eerste onderzocht. De deelneming der Europeesche. d.i. En- ijêlsche gemeenschap waa treffend. De diri geerende Engelache geneesheer kwam al da delijk hulp bieden. Wondjes verbinden, schrammen desinfecteeren, een hoofdwond verbinden, enz. De secretaris van het Engel- •ehe consulaat nam de beide damespassa- Slers met de baby onder zijn gastvrij dak. »e huizen werden voor ons opengesteld, waarvan enkelen dan ook dankbaar gebruik maakten. Intusschen werd getelegrafeerd naar Nederland en gewacht op berichten, welke al heel gauw binnen kwamen. Parmentier komt in» uit de woestijn ver essen met de Rietvink. Het ongeluk heeft overigens een ongewone drukte op het tele graafkantoor gegeven. Er ontstond een druk X.L.M. dienstverkeer. Voorts voelden ook passagiers zich ge drongen een persoonlijk levensteeken te gei nen. Wat schrijver dezes dan maar deed, door een telegrafische opdracht aan zijn kleermaker in Den Haag om onmiddellijk nieuwe pakken te laten maken. Wantwe stonden daar in de woestijn zonder Iets meer dan de kleeren aan het lijf. Daargelaten dat Boesjir voor de Europeesche behoefte prak tisch niets oplevert en onze volgroeide Ne derlandsche schouders te breed en andere onderdeelen te omvangrijk zijn voor de top- maten der Perzen, de efficiency in deze woestijn wil, dat de eigenaar en leider van de eenige toko '8 ochtends teiegraafchef is (en het dus uitetst druk had), terwijl Hij te gen den avond de deur van zijn „shop" open doet. In doozen van 2 O éi af Na zeer uitvoerige bestudeering déf mo gelijkheden bleek, dat alleen het artikel nachtjapon voör heeren in voldoende maat voorhandeh was, zoodat we nu 's nachts in nachthemd slapen én overdag in nachthemd rondloopen. Om het mooi te maken bij be zoek (een man in gekreukeld nachthemd is niet direct een veroveraar!) slaan wé dan nog wel een hadhanddoek als sarong óffi de heupen. Voorts slaagden we er Itt, voor ieder een tandenborstel met twee tuben pasta vöor algemeen gebruik te veroveren en één schêef- apparaat voor het heele gezelschap. Welk instrument de algemeene aandacht had, we gens vrees der blonden om met een uitge sproken rooden baard in Amsterdam aan te komen. Het ware indiscreet om alle dwaze tooneeltjes óver te brieven. Het was meer malen heel mal, maar wegens de hitte eft dê vliegenpest, niet humoristisch genoeg óffi een dag langer dan noodig te blijven. Pet doodgewone Fokker verder Zoo zit ik nu, den dag ha het ongeval, ifi een Fransch vliegtuig naar Bagdad Het is geen Douglas ffiet 300 K M. snel heid, doch een doodgewone 3 moterigé Fok ker, door de Air-France een paar jaar geleden van de K.L.M. overgenomen en we jagen in een trek van Boesjir naar Bagdad in 5 uür (terwijl de I>ouglas het in weinig meer dan de helft doet.) Ik had kunnen wachten of morgen de Riet vink komt, maar dé mogelijkheid om wéêf eens een goed bad, een schoons zakdoek, een hemd en dergelijke kostbare zaken te bé zitten, hebben mij vooruit doen gaan. We gaan „full speed" over de troosteloozé zand woestijn, met bijbehoorende trillingen en zwevingen. Niet direct ideaal voor het juiste §ebruik van het stompje potlood, dat ik leen- e op nooit weerom en fiu leesbaar schrift moet produceeren. Het is overigens wel een heel bijzonder gevoel, dat ons na hét onge val beheerschte, het gevoel niets meer té bé zitten, geen geld, geen verleden en geen toe- tomst. Want in dat hellevuur zijn we alles kwijt geraakt wat als uitdrukking gold van ons verbond met het leven We staan éf met Z'fl allen eenzaam in de woestijn; naaffllóoze ge zellen. Oeen stuk kan toonen wie we zijn, alles is verbrand, oök de bundel paspoorten. In den vuurgloed is in een oogwenk het ver leden afgesneden. Een dwaas geval. Verdwenen zijn de souvenirs van het be staan, die ieder juist op zoo n grooten tocht schijnt mee te nemen, herinneringen in veler lei vorm, zinnebeelden van eigen geschiede nis, een foto. een boek met een enkele naam er in, een gelukwensch, een brief, een enkel mooi woord soms. dat de drager is van een geloof, een verwachting, van een heelen le vensgang. Dat alles ging op in laaienden gloed en men voelde in de zandwoestijn een oneindige leegte, achter zich ontastbaar worden. Hoe zitten we aan duizend kleine dinger vast en hoe missen we die hier f Het is een dwaas geval op den onbewusten greep naar den pijp, een zakdoek, een kam, sloffen, hoed enz. enz. ons steeds te realisee- ren „is er niet meer!" De meesten zijn ook hun reisgeld kwijt, omdat we nu eenmaal sportief in hemd en broekje reizen en alles veiligheids halve is geborgen in koffers en tasscnen en opgevou wen jassen. De K.L.M. moet 'haar reizigers crediet geven of verschaffen en dit gebeurt dan ook. Hondong is de man die alles regelt en wiens woord voor de K.L.M. zoo goed is als goud. De maaltijd-en zijn overvloediger dan ae atoutate verbeelding durfde verwachten. Maar de vetpotten en de kledingmagazijnen van Bagdad lokken toch méér. En pae had het afscheid plaats „tot morgen" ia Bagdad, Donderdag 8 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO uitz.) 8 Or.pl. 9.— Ensemble C. Alberfs. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gf.pl. 10,30 Vefv. Ensemble C Alberts. 11.Voordr. A. Prins. 11.20 Pianorecital D. Schipper. 11.40 Or.pl. 12.Ensemble Fran- cis Kefh. 12.40 Avfa-Aeolian- orké9f. 1.30 Vefv. Ensemble Francis Kefh. 2.15 Voofdr. J. Koster 2.30 —3.45 Orfopboflikers élk. 6. Druk ker. (in de pauze véotdr. 1, Kos ter). 4 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Or.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Oflïfóepofkest olv. N. OefharZ. 0.30 Sp&ttpf. H Hóllan der. 7 Omroeporkest olv, N, Öer- fiarz. 7.30 Causerie F. Koster. 8 Beer. 8.05 „Stemt af op Scala", févue-uitz. uit den Haag, mmv. het gezelschap van „De Neaerlandsche Revue" 945 Disco-nieuws 10.15 Kertóva-kwinfet. 11,— Ber. 11.10— 12.— Avfé-DecjMs o.Lv. Eddy Meenk. BRÖ1TWICH, 1500 M. 10.35- 1050 Morgenwijding. ll.05Gr.pl. 11.25 Ofgelspél N. Elms. 12.05 Rutland Sgut fe en Hew-Vtetoria- orkest olv, N, Austin, 12,50 Gf.pl. 1 35 Pattison's mkest olv. N, Stanley, 2,20 Rep. „National Els- tóddfod of Waks'. 3 20 Vesper, 4.10 Sted. Orkest Harrogate olv. L, Cohen. 5.05 Orgelconcert T, W North. 5.35 S Kyte'" Vnd. 6.20 Ber. 6.50 Vktor Ölöf-sextet. 7.35 BBC-Northern-orkest olv, McNalr. 8.20 L. Bridgewater's harpkwlntet. 8.50 Concert mmv. solisten, koor en orkest olv. W. M. Williams. 9.50 Ber. 10,10 G. Parkington's kwintet, mmv. N. d'Argel, zang. 11.05 Voor dracht. 11.20-12.20 BBC-dans- orkest olv. H. Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Kamermuziek. Leiding: Doyen. 3.50Orkestconcert. 5.10 „L'orphelin de la Chine", spel van Voltaife. 9.05 Nat. orkest olv. lflghelbréchf. 11.10—12.35 Dans muziek. 12.20 Omroeporkest o.l,v, Kloss 2 35 Or.pl. 4.20 Zang en piano 5.20 Blaasorkest en Lmdé-orketf 7.20 Radio-kwintet. 8.30 öpefScon- eert mmv. Omroeporkest en solisten, 11*12.20 Dansmuziek. 12.20 Gr.pl. en zang. L30—2 20, 6.35 en 7.35 Gr.pl, 8.20 Optreden van Hein Staal. 9.20 Symphoniecon- cert olv. André, 10,30—11.20 Gf.pl 484 M.: 12.20 en 1.30-2.20 Or.pl. 5.20 Orgelconcert. 6,05 Gr.pl. 6.20 Hoorspel. 6.45 Pianorecital. 7,35 Gr.pl. 8,20 Omroeporkest olv, Oa sen. 9,05 Spreekkoor en gr pl. 9.45 Verv. van 8.20. 10.30—11.20 Popu lair concert. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—9.20, Droitwich 10.35—14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwicb 15.20 18 20, Hamburg 18 20-18.50, Droitwich 18.50—20.50 en Lond Reg. 20.50—24.—. waarna uittocht met de bagage (een opge rolde nachtjapon, waarin tandenborstel) on der den arm. Floraliatentoonstelling. D« ln September te houden Floralia- tentoonstelling behoeft over de voorbe reiding niet te klagen. We hebben al meerdere van de uitgereikte planten gezien en vele mogen er zijn. Rioleering. Het begint bij het gemeentebestuur ernet te worden met den aanslag ln de rioolbelasting. Zooals bekend beeft de sic. Beetsweg een riool en dat is een ijdensgescbledenis, want het moet over het land van een boer en als bet dezetl niet aanstaat, stopt hij de zaak, met het ;evolg, dat het vuil ln de tuinen van de tèwoners een uitweg zoekt. De heeren K. en V. zijn per deurwaar- ders-exploit tot betaling gedwongen en tij hebben dan ook onder protest be taald. Niettemin zijn ze bij Ged. Staten n beroep gegaan, want.... zij zijn niet eens aangesloten. Zakenjubileum. Het café van den heer J. Groot be stond gister 25 jaar Hoewel er door de tijdsomstandighe den weinig reden Is om feest te vieren, is het feit niet ongemerkt voorbijgegaan. De zaak, op bescheiden voet begonnen, le s'eeds uitgebreid. Een tooneelzaal, an nex danszaal, is er later bijgekomen. De heer G. had druk bezoek en de eigenaar had vele gelukwenechen ln ontvangst te nemen. Als bewaker aangesteld. Onze plaatsgenoot, de heer P. Kra mer, ls door de Wieringermeer-directle aangesteld als bewaker. Wethoudersverkiexing. De plaatselijke kiesvereeniging Scha* gen's Belang en de afd. van de s.d.a.p. zijn overeengekomen, dat de wethou derszetels door vertegenwoordigers van beide groepen zullen worden bezet. Van de 11 raadszetels bezetten zij er samen 7. door WILLIAM LE QUEUE. 13) HOOFDSTUK VIII. Den volgenden morgen diende juffrouw Briggs een Overvloedig ontbijt op. Gerald at zeer smakelijk voor een man, die herstellende is. De eerste koks van het vaste land hadden hem meermalen tever geefs ln verzoeking gebracht met hun on- uitsputtelijke verscheidenheid met spijzen Maar dezen morgen at hij met den eetlust van een werkman, een eetlust veroorzaakt door het terug zijn in zijn vaderland. Het was hem een genot om weer in het goede, oude Engeland te zijn. zelfs ln Golder's Green in deze eenvoudige kamer, waar ech ter de heerlijke zomeriche lucht door de open ramen binnenstroomde. Juffrouw Briggs keek verheugd, toen zij het ontbijt wegnam. Haar huurder had haar ontbijt eer aangedaan en er bleef nog veel over. En hij was een heer, hij zou met vra gen het overblijvende voor hem te bewaren. Voor het avondeten van haar en haar onte vreden Alfred. die reeds naar zijn kantoor wag gegaan, nad 2ij nu eenige kliekjes. „Komt u om twaalf of één uur thuis, eten, mijnheer Maxwell?" vroeg zij vriendelijk. „Ik geloof niet, juffrouw, dat ik u daarmede lastig zal vallen. Ik ga een paar uur Zitten lezen, dan ga ik waarschijnlijk een wandeling maken in de richting van Hampstead en daar zal ik wel iets eten. Om a ht uur wil ik gaarne mijn avondeten ge bruiken. U weet wel hoe u een invalide moet opkweeken", En het ex-tweede-meisje straalde van ge noegen. Deze royale heer had haar carte- blanche gegeven. Zij dacht reeds aan kreeft en andere smakelijke gerechten. Mijnheer Maxwell zou haar zeker geen opgave van haar uitgaven vragen. Hij zou een kostelijk souper krijgen. Zii was van plan alle win kels in Golder's Green af te loopen om Iets smakelijks en fijns op te disschen. Alleen gelaten, stopte Gerald een pijp en rookte kalmpjes, terwijl hij een wakend oog hield op no. 19. Hij hield een open boek op zijn knieën, voor het geval dat zijn kamer verhuurster onverwacht mocht binnen ko men. De architect van Belvedere Road was iemand geweest met origineele ideeën. Geen enkel huis was gelijk: er waB een aange name wisseling in het uiterlijk der huizen Bijvoorbeeld no 19 lag verder van den weg dan no. 20, dat sen kleiner voortuintje had. Voor Gerald, die ln een hoekje van een erker zat, was deze verscheidenheid een groot voordeel. Niemand kon onopgemerkt no, 19 verlaten, zonder gezien te worden uit de erker van no. 20. Hij hield gedurende twee lange uren de wacht en dat was een vervelende bezigheid; hij had Voortdurend gerookt, zonder zijn oogen een oogenblik van het aangrenzende voetpad af te houden. Hij had oprecht medelijden met alle men schen van den geheimen dienst en met de tectives. Altijd die onophoudelijke en verve lende waakzaamheid, uren lang, en ln span ning of men de kans zou krijgen om zijn prooi te ontdekken en ten slotte een mo ij sloot een oogenblik zijn oogen, moe van het loeren en zat een paar seconden te soezen. En in die korte oogenblikken zag hij het stralende gezicht van prinses Zita voor zich en hij mompelde de woorden van het telegram, dat zij hem uit Weenen had ge zonden. „Duizend maal dank. Wensch u Gods zegen". Hij sprong van zijn stoel op. Had hij ge sluimerd op zijn post? Hij hoorde het slaan van een voordeur en daarna zag hij Lou- koff, zonder eenige vermomming door den voortuin van no. 19 wandelen met een tasch in zijn rechterhand. De geslepen Slavoniër trachtte daardoor de buren, die zijn bewegingen wellichten na te gaan, te bedotten. De tasch moest den indruk wekken, dat hij handelsreiziger wag. De eenvoudige Alfrea Briggs had hem daarvoor reeds aangezien. Danecourt trachtte logisch en vlug te denken. Jean Delaroche, de pseudo-handels- reiziger, ging naar Londen om eenige van zijn mede-samenzweerders te ontmoeten Hij zou eerst eenige uren later terugkeeren. Daarom had Gerald gelegenheid om zich wat te vertreden. Als daf wacht-houden lang zou duren, zou hij een vriend uitnoo- digen om hem gezelschap te houden, een detective, die dit werk kon doen zonder dat zijn zenuwen hem de baas werden. Hij belde en bracht juffrouw Briggs op de hoogte van zijn plannen. „Ik ga uit, juffrouw Briggs, als ik terug kom, wil ik gaarne een kopje thee hebben'' „Het is een prachtigen dag, mijnheer Maxwell, maar net stijgen naar Hamstead is vermoeiend". Oerald glimlachte geruststellend. „Ik zal het heel langzaam aan doen, daarvan kunt u overtuigd zijn. Een paar uren in de heer lijke lucht zullen mij goed doen". Oerald ging op weg. Tenslotte kwam hij aan een beroemde herberg, Jack Straw's Castle, waar pharles Dickens eens lams koteletten at. Hier nam hij een bescheiden lunch en rookte een sigaar om den tijd te dooden, daarna wandelde hij in de richting van Flnchley Road. Het was nu ongeveer vijf uur. Hij zuchtte toen hij de Belverede Road naderde. Nogmaals een lang en vermoeiend wacht houden. Juffrouw Briggs wachtte hem met een glimlach op haar gezicht. Er stond een kostelijke thee gereed, warme gebakjes, brood, boter en jam. Zij dacht ongetwijfeld dat hij vroeg en laat veel voedsel noodig had. ,,U overstelpt mij met uwe vriendelijk heid", zeide hij, toen hij ging zitten. Maar hij vond, dat zijn wandeling hem eetlust had gegeven en hij deed het maal alle eer aan. Toen juffrouw Briggs de tafel had opge ruimd, zette hij zich weer in den erker. Omstreeks half zeven werd zijn geduld beloond; de eerste dag werd boven verwach ting met succes bekroond. Een taxi zette drie menschen aan den hoek van de straat af; het was duidelijk, dat dit met een bedoeling gebeurde en wel om de nieuwsgierigheid van de bewoners van Belvedere Road, voor wie een taxi een ongekende weelde was, niet te prikkelen. De drie personen wandelden langzaam langs den weg. No. 19 was een hoekhuis. Een van het drietal was Jean Delaroche, alias Loukoff, nog steeds met een tasch ln de hand. Naast hem liep de groote figuur van Tarangul, de Oostcnrijkïche minister van Defensie, ook met een tasch in zijn hand. De derde was een mager jongmensen. Gerald herkende hem onmiddellijk als esn welbekenden attaché van het Oostenrljk- •che gezantschap te Londen. Werkelijk, de eerste dag had goede vruch ten gedragen. Een zaak was duidelijk. Ta rangul was aangekomen met het bijzondere doel om een onderhoud te hebben met Lou koff. Loukoff stond ln nauwe verbinding met de revolutionaire partij in Slavonië. Indien dus Tarangul contact had met Loukoff, dtn volgde daaruit onvermijdelijk, dat Oosten rijk, door middel van Tarangul, de revolu tionaire partij ook aanhitste met de bedoe ling om koning Nicolaas van den troon te stooten. De drie samenweerders verdwenen In het huis. Danecourt was tevreden. „Een mooi stel", mompelde hij, „werkelijk een mooi stel. En terwijl zij samenspannen om het koninkrijk van haar vader te doen ineenstorten, wordt de arme kleine Zita ge liefkoosd door de aartshertogin en door den ouden keizer op den rug geklopt. Wat een wereid" Dat maakt mij ziek, r.n is dat di plomatie! Lucifers verkoopen ls eervoller De schemering viel In Zijn hulsjuffrouw bracht hem zijn avondeten Hij deed dat wederom alle eer aan. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6