OUddstutkui JitmHieuufs JCunst m Wetenschap Staatsloterij ONZE VORSTINNEN IN SCHOTLAND. Aankomst te Edinburgh. DR. J. DE JONG COADJUTOR VAN DEN AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT. Schorsing executie Marine- bondsgebouw. DE C. W. v. d. HOOGT-PRIJS. De Commissie voor Schoone Letteren biedt haar ontslag aan. aan. 1613 De aankomst in Engeland. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana zijn vandaag in Schotland aangekomen. Met den trein van 20.00 uur waren de Konin gin en Prinses doorgereisd naar Londen, waar zij om 9 u. 35 aan het station Liver- poolstreet zijn gearriveerd. Per auto zijn zij vandaar naar het station King Cros gereden Een hartelijke ontvangst stond koningin en prinses te wachten. Met groote belangstelling wacht de bevol king van geheel Pertshire, Eet district waarin St. Fillans gelegen is, de aankomst van Ko ningin Wilhelmina en van de Prinses Juliana. Hedenochtend stopt de Schotsche expres- trein te Crieff, waar het Nederlandsche ge zelschap zal uitstappen en begroet zal wor den door den Provoost en raadsleden van Crieff. Van daar begeven de vorstelijke be zoekers zich met haar gevolg per auto naar St. Fillans. In het Drummond Arms Hotel te St. Fil lans, prachtig gelegen aan het Loch Earn, zijn twaalf vertrekken voor het gezelschap gereserveerd. Op verzoek van de Koningin zal geen standaard en zelfs geen Nederlandsche vlag worden geheschen, aangezien het bezoek vol strekt incognito geschiedt en H M. er prijs op stelt, dat het particuliere karakter zoo veel mogelijk blijft gehandhaafd. Reuter meldde ons gisteravond nog uit Londen omtrent de aankomst te Harwich. Een groote menigte wachtte langs de kade toen de boot met de Koningin en de Prinses aan boord te Harwich aankwam. De Konin gin bleef nog gedurende een half uur aan (boord alvorens zij zich naar den gereserveer- den wagon begaf, die aan den trein naar Lon den was vastgemaakt. De Koningin, die er welvarend uitzag, had genoten van de heer lijke zeereis en vertoefde te midden van de overige 150 passagiers. De Koningin en de Prinses werden door den Nederlandschen vice-consul begroet. iMet den heer Noest van de Stoomvaart- Maatschappij Zeeland en kapitein Davis, ma rine super-intendant, die zich aan boord had den begeven, had de Koningin een kort on derhoud De menigte aan den wal juichte de Konin gin en de Prinses toe, toen zij voorbij gingen en zich naar het perron begaven, begeleid Üoor den Nederlandschen vice-consul. Omtrent de aankomst v$n de Koningin en de Prinses te Londen meldde de N.R.C. correspondent aldaar gisteravond nog het volgende: Vanavond eenige minuten over tijd kwam de trein met de Koningin en de Prinses het grauwe Liverpool station binnenrijden. Onze gezant, jhr. de Marees van Swinderen en zijn echtgenoote vertoeven zelf reeds in Schotland en konden dus niet aanwezig zijn. Aan het station bevond zich voor de ont vangst van de Koningin en Prinses de ge- zantschapsraad jhr. P. D. C. Texeira de Mattos en de dochter van onzen gezant imevr. Hoyer Millar. De Koningin, die een donkeren regenman tel en hoed en blauwe shawl droeg, en prin ses Juliana, die in een grijs complet met grij zen stroohoed gereisd had, drukten na het uitstappen den heer Teixeira de Mattos de hand en begroetten mevr Hoyer Millar. Bij het gevolg waren de twee hofdames, baro nessen van Heemstra van Heeckeren van 'Keil en de adjudant, luitenant-kolonel jhr. de Sjonge van Ellemeet. Dadelijk na de aankomst aan het Liver pool Station begaven de Koningin en de Prinses zich per auto naar King Cross Sta tion van waar zij met den z.g. Night Scots- man om 10 u. 25 naar Schotland zijn ver trokken. H. M. de Koningin is vanmorgen om 7.17 uur te Edinburgh in Schotland gearriveerd. Te half acht vertrok de trein naar Perth. Op het station Edinbugh was ter begroeting de consul der Nederlanden aanwezig. Gedurende het oponthoud op het station van Edinburgh liep H.M. heen en weer in de gang van de slaapwagon en bleef zoo nu en dan voor een raampje staan. Er scheen een heerlijk ochtend zonnetje en er was geen wolkje aan den hemel. Rekening houdende met den uitdrukkelij- ken wensch van H.M. heeft men zich op het station van Edinburgh onthouden van ieder plechtig vertoon. AMER1KAANSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSBELANGEN. Een gunstig verloop. Naar ons ter oore komt, hebben de voorbe reidende besprekingen over de handelsbetrek kingen Amerika en Nederland, welke te Washington door de heeren Lamping en Mansveld gevoerd worden, een niet ongun stig verloop. Het is niet uitgesloten, dat men binnen niet te langen tijd tot overeenstemming zal kun nen komen. In verband met den loop der onderhande lingen zullen de heer ir. Stolk, diretceur der Nederlandsche akkerbouwcentrale en de voorzitter van den ondernemersraad voor Ned.-Indië, de heer Weitere, zich naar Ame rika begeven. In verband met het feit, dat hun overkomst op korten termijn gewenscht is, zullen beide heeren per eerst mogelijke gelegenheid ver trekken. AUTO VERONGELUKT. Twee gewonden. Gistermorgen is de auto van J. B. B. R uit Oegstgeest, waarschijnlijk door te groote snelheid, eerst tegen een paal gereden nabij de afsluitboomen aan De Vink, bij Voorscho ten, vervolgens tegen een een lichtmast, die nagenoeg werd vernield en tenslotte tegen een boom. Van de passagiers werden eenige gewond. Twee van hen moesten naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. De auto is nagenoeg vernield, Naar de correspondent van De Tijd te Ro me seint heeft Z.FL de Paus tot coadjutor, met recht van opvolging, van den Aartsbisschop van Utrecht, benoemd den president van het Groot-Seminarie Rijsenburg, prof. dr. J. de Jong, onder gelijktijdige benoeming tot titu- lair-aartsbisschop van Rusio. De aanstaande opvolger van Z.H. Exc. mgr. J. H. G. Jansen, prof. dr. Jan de Jong is 10 September 1885 te Nes op Ameland geboren. Na zijn studies te hebben volbracht aan 't Klein-Seminarie te Cuiemborg en aan het Groot-Seminarie te Rijsenburg ontving hij in 1908 de H. Priesterwijding. In datzelf de jaar werd hij naar Rome gezonden om zijn studies verder voort te zetten. Drie jaar later promoveerde de jonge priester tot doctor in de Philosophie en in de Theologie. Hij werd daarna benoemd tot kapelaan te Amersfoort in de parochie van St. Francis- cus Xaverius, nog binnen het jaar volgde zijn aanstelling tot conrector bij de Zusters van O.L. Vrouw, in dezelfde stad. In 1914 werd dr. de Jong benoemd tot professor in de Kerkgeschiedenis aan het Groot-Seminarie Rijsenburg. Hier had hij gelegenheid zijn wetenschappelijke scholing ten volle te benutten en schreef hij met den zeereerwaarden heer W. Knuif in het „Ar chief van de Geschiedenis van het Aartsbis dom" een belangrijke bijdrage over „Philip- pus Roven ius en zijn bestuur der Holland- sche Missie". In verschillende andere tijd schriften verschenen bijdragen van dr. de Jong. Bekend is zijn drie-deelig Handboek der Kerkgeschiedenis, dat van 19291931 verscheen en reeds in 1932 in tweeden druk van de pers kwam. Prof. dr. de Jong werd in 1931 benoemd tot president van het Groot-Seminarie Rij senburg, terwijl in 1933 zijn benoeming tot kanunnik van het Metropolitaan Kapittel geschiedde. De nieuwe coadjutor is Officier in de Or de van Oranje Nassau. DR. COLfJN MET VACANTIE. De minister van koloniën dr. H. Colija heeft zich heden voor eenige weken met va- cantie naar het buitenland begeven. OPGRAVING IN HET WESTLAND. lnheemsche nederzettingen. .Tijdens een excursie van de leden van het genoodschap „Oud-Naaldwijk" naar de op gravingen op den Hoogwerf, aldaar, heeft dr. J. H. Holwerda, directeur van het Rijks museum van Oudheden te Leiden, onder wiens leiding de opgravingen plaatsvinden, eenige voorloopige resultaten medegedeeld. Het is thans komen vast te staan, dat men hier niet te doen heeft met' een Romeinsche nederzetting, zooals oorspronkelijk veron dersteld werd, naar aanleiding van het vin den van een bronzen hand en aardewerk van typisch Romeinschen oorsprong. Er mogen dan al Romeinsche voorwerpen zijn gebruikt, de gevonden grondsporen wijzen met vrij groote zekerheid op inheemsche nederzettin gen en wel twee uit de tweede eeuw na Christus en een uit veel lateren tijd, n.1. uit den tijd van Karei den Grooten. Het is niet uitgesloten, dat deze laatste nederzetting het begin van het dorp Naaldwijk geweest is. Nochtans bestaat volgens dr. Holwerda de mogelijkheid, dat zuidelijk van deze neder zettingen toch nog een Romeinsche sterkte heeft gestaan, waarmee dan de aanwezigheid van het standaardteeken, de bronzen hand verklaard zou zijn. Dr. Holwerda gaf dan ook zijn voornemen te kennen, het volgend jaar zijn onderzoekin gen in zuidelijke richting voort te zetten. De grondsporen van de verschillenae ne derzettingen zijn overigens het voornaamste doel van de opgravingen Dr. Holwerda ge loofde niet, dat veel voorwerpen o* andere tastbare overblijfselen zouden worden ge vonden. EEN PERSEIDE GEZIEN. Lichtende bol waargenomen op verschillende plaatsen in ons land. Een merkwaardig luchtverschijnsel heeft naar het Volk meldt, gisteravond overal in ons land en Waarschijnlijk daarbuiten de aandacht getrokken. Even over negenen zag men n.1. langs den hemel van Oost naar West betrekkelijk laag een lichtende groen blauwe kogel, die een dun uitloopende staart vertoonde, zich met groote snelheid voortbe wegen. Na eenigen tijd sprong het verschijn sel uiteen en was daarna niet meer waar te nemen. Van verschillende zijden in het land be reikten het blad berichten over deze verschij ning, zoowel uit Amsterdam als uit Gouda, Laren en Heerlen. Toen men zich om inlichtingen wendde tot den directeur van het Koninklijk Nedeilands Meteorlogisch Instituut te De Bilt, deelde deze mede ook eenige berichten hieromtrent te hebben ontvangen. Ongetwijfeld betreft het hier een meteoorsteen uit de groep Perseïden, die elk jaar om dezen tijd de aard bol passeert. Eerstdaags is ook de bekende jaarlijksche „sterrenregen" weer te verwach ten. Wanneer deze sterren, die In het heelal zwerven, met de luchtlagen om de aarde in aanraking komen, beginnen zij tengevolge van de wrijving te gloeien, wat de oorzaak is van het licht dat zij uitstralen. De beschikbare gegevens en de groote af- standsverschillen tusschen de plaatsen, waar men waarnemingen heeft gedaan, wijzen er op, dat deze meteoorsteen zeer ver van hier verwijderd met de aarde in aanraking moet zijn gekomen. KORTE BERICHTEN. Gisteravond is het dochtertje van de fam. v. d. B. op den Provincialen weg te As sen door een vrachtauto gegrepen. Het kind was op slag dood. Naar wij vernemen, zullen de ministers van economische zaken en van defensie (in de toekomst landbouw en visscherij) op Za terdag 10 Augustus a s. een bezoek brengen aan het economisch-technologisch instituut in Limburg te Maastricht. Arrest van hei Amsterdamsche Hot. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in het hooger beroep van een kort geding, dat tusschen de Stichting Het Marinebondsgebouw" te Den Helder en de curatoren van den Bond van Minder Marinepersoneel is gevoerd. Nadat indertijd in verband met de ver bodsbepalingen van de regeering de exploi tatie van het vereenigingsgebouw voor den bond van minder marinepersoneel moeilijk was geworden, heeft deze bond dit gebouw verkocht aan genoemde Stichting, waarbij de bond voor een deel van den koopprijs tweede hypotheek kreeg. Later is, naar men weet, de rechtspersoonlijkheid aan den bond ontnomen en kregen twee curatoren de taak van den ouden bond te liquideeren. Tusschen curatoren van den bond en de Stichting, eigenaresse van het Marine-ge bouw, is eenigen tijd geleden een verschil gerezen tengevolge van een verzuim van de laatstgenoemde. De Stichting was een dag te laat met de bepaling van de hypotheekren te, waarna op grond van het gebruikelij ke beding in de hypotheekacte curatoren zonder eenige aanmaning of herinnering in eens het geheele resteerende bedrag der hy potheek, groot 15.400 hebben opgevor derd. Hoewel de Stichting betaling van de rente noch kosten aanbood, werd dit aanbod geweigerd. Daar de hoofdsom niet werd be taald deden curatoren als eerste maatregel van executie, beslagleggen op het gebouw. Over deze zaak zijn twee processen aan hangig gemaakt, waarbij mr. Mendels (s.d. a.p.) als advocaat voor de Stichting optrad. In de eerste plaats vordert de Stichting, dat de rechtbank te Alkmaar de rente-betaling alsnog als een deugdelijke betaling zal aan merken en mitsdien het verzet, tegen de exe cutie, geldig zal verklaren. In de tweede plaats heeft de Stichting in kort geding voor den president der recht bank te Alkmaar schorsing van de exe cutie voor den duur van het hoofdproces geëischt. Arrest. In dit laatste proces, is gisteren door het Hof arrest gewezen. Het Hof was als volgt samengesteld: Mr. Jolles, president, mrs. Smit en Van Regteren Altena, raadsheeren. De president te Alkmaar had een vordering van de Stichting afgewezen. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft die uitspraak van den president vernie tigd en alsnog de schorsing der executie gelast totdat in de hoofdzaak een uit spraak met kracht van gewijsde zal zijn verkregen. De feiten. Toen op Donderdag 6 Juni de hypotheek rente echter niet was betaald kreeg de Stich ting Zaterdag 8 Juni een deurwaardersex- Eloit, waarbjj zij werd gesommeerd de ge- eele hoofdsom met rente en kosten binnen twee dagen te betalen. Op 9 en 10 Juni vie len de Pinksterdagen. Op 11 Juni heeft de Stichting het bedrag der hypotheekrenten met kosten aangeboden, onder mededeeling, dat de te late betaling aan een onwillekeu rig verzuim was te wijten. Curatoren heb ben die betaling geweigerd, waarna het geld is gestort in de kas van de gerechtelijke con signaties te Alkmaar. Curatoren hebben daarna beslag gelegd op het gebouw der Stichting en voorts aan de eerste hypotheekhoudster aangezegd, dat zij curatoren, als tweede hypotheekhou ders tot executorialen verkoop zouden overgaan, indien de eerste hypotheekhouder, d. i. de Algemeene Nederlandsche Diamant bewerkers Bond, dit niet zou doen. Hierna heeft mr. Mendels voor de Stich ting de twee hierboven reeds vermelde pro cessen aanhangig gemaakt; de hoofdzaak is nog hangende voor de rechtbank te Alk maar, in het kort geding is thans de hierbo- ve vermelde uitspraak gevallen. Voor de curatoren is mr. A. J. M. Lees- berg opgetreden. Overwegingen. Het Hof heeft bij zijn beslissing thans onder meer overwogen: dat het geschilpunt tusschen partijen „rechtsopvattingen" be treft, welke in de procedure in de hoofdzaak moten worden beslist. Het hof acht deze pro cedure niet bij voorbaat kansloos doch oor deelt het geven van een voorloopig oordeel daarover niet noodig, waar immers opschor- sing der executie weliswaar de liquidatie van bovengenoemden bond vertraagt, doch aan een richtige uitvoering van de taak der cu ratoren niet in den weg staat, Een zeldzaam voordeel! Maar nog slechts korte tijd kunt U hiervan pro fiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, a 7' ct. een derde pak geheel gratis tegen inlevering van onderstaan de courantenbon. Dus voor slechts 15 cent ontvangt U 3 pakken Presto, het bekende voor treffelijke zeeppoeder. Neem in plaeti van PRESTO geen ander merk zeeppoeder aen. U heeft recht; op PRESTO KWALITEIT I PRO 74-091 It R.K. EN VRIJMETSELARIJ. Hoofdredacteur staat terecht. Voor het Haagsche gerechtshof stond he den terecht als geïntimeerde van een vonnis der Haagsche rechtbank de heer S. B., dir. hoofdredacteur van de R.K. „Residentiebod;". Deze had in dit blad eeiuge artikelen doen plaatsen, die beleedigend we*den geacht voor een groep der Nederlandsche bevolking n.1. de vrijmetselaren. De rechtbank heeft B. vrijgesproken, van welk vonnis de officier van justitie, die 100 boete had gevraagd, in beroep kwam. De procureur-generaal mr. Brandts eischte thans vernietiging van dit vonnis en verooi- deeling tot f 100 boete. Het hof zal a.s. Dinsdag arrest wijzen. GRETA GARBO. Greta Garbo is op een persoonlijke uitnoo- diging van Max Reinharat naar Salzburg vertrokken. Zij zal in het kasteel Leopols- kron-logeeren. Haar bezoek geldt, zooals ze zelf verklaarde, in de eerste plaats de studie van de Faust-vertooning. DOUGLAS FAIRBANKS. Douglas Fairbanks bevindt zich op het oogenblik in Venetië met zijn verloofde Edith Ashley, die weldra de plaats van Mary Pick- ford zal innemen. Verder reizen in zijn ge volg zeven personen, waaronder zijn rechts kundige raadsman, Rose. Fairbanks wil ge- ruimen tijd in Venetië blijven om eenige films te zien, die hem interesseeren en die op het derde Internationale Festival voor Film kunst, dat den lOden Augustus begint, wor den vertoond. Aan het hoofdbestuur van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, werd namens de Commissie voor Schoone Letteren het volgende be- r'cht: Mijne Heeren, De Commissie voor Schoone Lette ren van de Maatschappij der Neder landsche Leterkunde heeft uit de bladen kennis genomen van het af treden van het bestuur der genoem de maatschappij. Zij heeft over de door haar aan te nemen houding niet kunnen verga deren vóór 24 Juli j.1., verhinderd als ze was door het buitenlandsch verblijf van eenige harer.leden. Kort voor haar bijeenkomst bereikt den leden een schrijven van het bestuur, dat hen ten zeerste verbaasde, omdat zij het beschouwen als een onbehoor lijke poging om de voor 21 Septem ber a.s. uitgeschreven vergadering bij voorbaat te beïnvloeden. De argumenten, door het bestuur in dit schrijven ontvouwd, betreffen slechts persoonlijke aangelegenhe den tusschen den heer mr. H. Mars man en zoowel de Commissie voor Schoone Letteren als het bestuur der Maatschappij. Onafhankelijk echter van alle ar gumenten, in deze bestuurs-circu- laire aangevoerd, wijst de commissie er nogmaals met den meesten na druk op, dat haars inziens het eeni ge houdbare standpunt in deze zaak geformuleerd werd in haar schrijven van 4 Mei j.l. aan het bestuur, n.1. dat vrijheid van critiek een cultuur goed is, hetwelk het Nederlandsche volk voor zich veroverde, en dat deze vrijheid door het bestuur is aan getast". De Commissie voor Schoone Lette ren blijft van oordeel, dat een prijs voor letterkundig werk alleen mag worden toegekend of onthouden op grond der waarde van dit werk. Zij beschouwt het als een onbe tamelijke inbreuk op het recht van hoor en wederhoor, dat dit stand punt der Commissie in de bestuurs- circulaire volkomen buiten beschou wing werd gelaten. Onder deze omstandigheden heeft de Commissie voor Schoone Letteren eenstemmig besloten haar ontslag aan te bieden. K. J. L. ALBERDINKG THIJM, voorzitter, W. J. M. A. ASSELBERGS, secretaris. DIRK COSTER. J. VAN DULLEMEN DE WIT. Prof. dr. G. GERRETSON. Mr. M. NfJHOFF. J. W. F. WERUMEUS BUNING- (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 7 Augustus 1935 Hooge Prijzen 20.000.— 16632 100— 10869 Prijzen van 30. 260 285 735 806 1069 1450 1499 1579 2187 2208 2594 2743 2854 3632 3812 4067 4357 4377 4627 5022 6163 5309 5361 5381 5616 5783 6330 6411 7071 7187 7667 7778 8127 8266 8452 9252 9360 9366 9450 9761 9826 10029 10233 10271 10283 10362 10371 11213 11559 11694 11725 11946 11991 12186 12677 12927 13479 13585 13762 13767 13964 14140 14339 14534 14751 14806 14811 15015 15575 15640 15719 15765 16484 16665 16957 16987 16989 17061 17125 17133 17213 17528 17803 17960 18462 18775 18942 18983 19321 19339 19437 19611 19920 20056 20133 20229 20913 Verbeteringen 2e klasse, 2e lijst: 16003 16013; 2662 m. Z. 5662,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8