DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bxujdiiksch OiKtaidd DE BESLOMMERINGEN VAN LAVAL ^Buitenland Het Italiaansch- Abessinische geschil. Ho 185 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Donderdag 8 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Niet alleen de buitenlandsche, maar ook de binnenlandsche politiek eischt zijn volle aandacht. De positie van Laval. Laval. DE ONLUSTEN TE LE HAVRE EN BREST. Waf vandaag de aandacht trekt,*. ONGELUK TIJDENS MANOEUVRES. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. jtjfc PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. I Tusschen de diplomatieke besprekingen over het Ethiopisch vraagstuk, eerst te Ge- nève zoo straks in de driemogendhedencon- ferentie te Parijs, door, moet de Fransche premier dezer dagen zijn aandacht wijden aan interne problemen, welke aldus het Hbld voor zijn positie in de toekomst van niet minder belang kunnen worden dan de hangende buitenlandsche vraagstukken. Te Genève heeft Laval voor de moeilijk heid gestaan om zijn weg te vinden tusschen twee vriendschappen, welke hij in het belang van Frankrijk geen van beiden mocht scha den. De Engelsche vriendschap kan en wil Parijs niet missen, al heeft men zich een oogenblik erg ontstemd getoond over het afzonderlijk Britsch—Duitsche vlootak- koord. Beider politiek is echter te zeer geo riënteerd naar en gebaseerd op „Genève" in beider veelbegrepen belang, dan dat een blijvende verwijdering denkbaar zou zijn Aan den anderer. kant moet Frankrijk erop bedacht zijn den nieuwen Italiaanschen vriend niet voor het hoofd te stooten, met wiens va-banque politiek inzake Abessinië het om verschillende redenen niet kan mee gaan, doch dien men wel in eere moet hou den als onmisbaren steun op het Europe> sche front een steun, waarvan men vczwak- ling vre^t d het Afrikaa.iscue avontuui De positie van Laval geplaatst tusschen deze twee vriendschappen, welke hij beide moet ontzien ter dekikng van Frankrijk's situatie in de allesbeheerschende Fransch Duitsche tegenstelling, is derhalve alles be halve gemakkelijk. Van groot indirect belang voor Frankrijk is het te achten, dat die positie nu niet van binnenuit wordt aangetast door moeilijkhe den op het binnenlandsch-politieke front, als gevolg van de noodzakelijke geachte maatregelen om de begrooting in evenwicht te brengen en den franc te redden, waartoe Laval in Juni de noodige volmachten van het parlement heeft verkregen, dat daarme de de verantwoordelijkheid van zich af schoof. De relletjes, welke dezer dagen in verschil lende steden, en voornamelijk in Brest en Toulon, hebben plaats gehad, hielden, hoe wel zij op zich zelf nu niet van zoo groote beteekenis waren, een kleine waarschuwing in voor de regeering en een eerste aandui ding van hetgeen op grooten schaal zou kun nen volgen indien deze er niet in mocht sla gen de scherpe bezuiniging door salarisver laging enz. te compenseeren door afdoende maatregelen tot evenredige verlaging van de kosten van het levensonderhoud De nieuwe serie decreetwetten, welke in den maak is, en Donderdag of Vrijdag zal worden afgekondigd, bedoelt aan onbillijk heid ten deze tegemoet te komen. De eerste groep decreten, welke 17 Juni van kracht is geworden, is door de bevol king, hoewel er van verschillende kanten protesten rezen, toch over het algemeen in kalme berusting geaccepteerd. Men begreep de noodzaak ervan en het vertrouwen in de zakenwereld werd er door versterkt. Het pu bliek waardeerde Lavai's moedig ingrijpen om door deflatie de crisis te bezweren en aanvaardde zijn methode, waarvan men de bereiking van het gewenschte resultaat ver wachtte. Men berustte in de 10 korting °P de salarissen enz., daar deze maatregel gepaard zou gaan o.a. met verlaging der huren, en vermindering der prijzen van 10°d, gas en electriciteit. Doch in de laatste week vertoonden zich symptomen van toe nemende ontevredenheid, omdat de kosten van het levensonderhoud niet voldoende en snel genoeg in overeenstemming werden ge bracht met den verlaagden standaard der inkomens. Bij de relletjes te Brest en Tou lon kwam het ongenoegen ten deze tot uiting, en een oogenblik leek het zelfs, of de linker zijde, waar in devaluatie de redding wordt gezien, eenig succes zou hebben met haar pogingen om de bestaande ontevredenheid voor haar doeleinden uit te buiten. Op het congres van de vakvereeniging der bij de C. C. T. aangesloten onderwijzers is trouwens eveneens groote ontstemming tot uiting ge komen. De socialistische overwinning te Clermont—Ferrand moet de regeering ook te denken geven. De Staatsbeambten raken in beweging en zoo zijn er meer teekenen van groeiende spanning. Het gaat er dan ook thans om of het zal gelukken de kleinhandelsprijzen, die tot dus ver slechts met een gering percentage naar beneden zijn gegaan, zich aan te doen pas sen aan de verlaagde koopkracht van de groote masse van het publiek. De kleine winkeliers, tenslotte een politiek machtige groep, die hun omzet hebben zien verminde ren als gevolg van de eerste reeks decreet- wetten, vreezen echter nieuwe maatregelen en steken de hoofden eens bijeen om hun „standje" eventueel te beschermen. Van beide kanten voelt men zich geschaad door de regeeringsactie. Ook hier staat La val dus tusschen twee vuren en twee groe pen, wier belangen hij eenerzijds moet ont zien, anderzijds moet pogen te verzoenen en te overbruggen. Welke groote beteekenis de premier hecht aan het welslagen van de pogingen daartoe, belichaamd in de nieuwe serie decreetwetten ter aanvulling van die van 17 Juli, blijkt o.a. wel hieruit, dat hij alle prefecten naar Parijs heeft ontboden om hun persoonlijk de noodige direktieven te geven voor de tenuit voerlegging der nieuwe regelingen. Zijn positie op het binnenlandsche front lijkt aldus al even moeilijk als die op het buitenlandsche front. Met spanning ziet men thans de publicatie van de nieuwe voorschriften tegemoet, ze ker niet het minst wat betreft de plannen tot uitvoering van groote openbare werken, waarvan men opleving van de koopkracht van een belangrijk deel van de bevolking verwacht. De tweede ronde in het groote deflatie- experiment van de Fransche regeering zal ongetwijfeld, zoowel binnen als buiten de Fransche grenzen, met groeiende aandacht worden gevolgd, daar de uitslag ervan van verstrekkende beteekenis kan zijn, op ver schillend terrein, in en buiten Frankrijk. Volledige staking van het werk in de oorlogshaven van Brest. Op aanwijzing der vakvereenigingsleiders hebben alle arbeiders van het marine-arse- naal te Brest gistermiddag plotseling het Werk neergelegd. Alle werkplaatsen werden Verlaten en in optocht ging het naar het volksgebouw, waar besloten werd, dat alle arbeiders heden zullen deelnemen aan de be grafenis van de kameraden, die tijdens de on lusten van Dinsdag om het leven zijn ge komen. De oorlogshaven van Brest is gesloten °ijna alle zaken hebben eveneens gesloten De prefect van het departement Finisterr" heeft alle volksoploopen te Brest en de na burige gemeenten verboden. Café's en her bergen mogen tot 10 uur 's avonds geopend zijn. De staking van scheepspersoneel. De aanleiding tot de staking van de be manning van het Fransche mailschip „Champlain'' is de aangekondigde loonsver laging van 10 procent. Het initiatief is geno men door de machinisten en hulp-machinis ten, waarna de overige bemanning zich bij hen aansloot. Gistermiddag heeft de beman ning in een vergadering besloten, haar bagage van boord te halen. Vandaag zal een nieuwe vergadering worden gehouden. De passagiers zijn voorloopig in de groot ste deel van Le Havre ondergebracht. Gevolgen voor de Engelsche scheepvaart. Ook het Engelsche reisverkeer wordt ge troffen door de gevolgen van de stakingen te Le Hayre en te Brest, Het was een merkwaar dig tooneel, toen op het Waterloo Station te Londen den ongeveer 250 passagiers, die op hvt punt stonden per trein naar Southamp- ton te vertrekken, waar zij zich aan boord van de „Champlain" zouden inschepen, werd medegedeeld, dat de trein niet zou vertrekken aangezien de „Champlain'' tengevolge van de staking te Le Havre niet vertrokken was. Nog enkele bijzonderheden Omtrent het neerleggen van het werk op de marinewerf te Brest wordt nog gemeld, dat in den middag weer een vrij groote opgewon denheid onder de arbeiders heerschte. Op ver schillende plaatsen weerklonk de „Inter nationale". Toen de arbeiders, die tewerk zijn gesteld aan den pantserkruiser „Dunkerque het werk neerlegden, liet de marineprefect dade lijk de alarm- en brandklok luiden en de werf sluiten. 4000 arbeiders van de werf begaven zich daarop naar het Volksgebouw, waar zij een bijeenkomst belegden. Naar het „Jour nal'' meldt, hebben de arbeiders van de werf overal in de stad oproepen verspreid, waarin wordt aangespoord tot deelneming aan een massa-protestbijeenkomst tegen de regeering Na de relletjes. De materieele schade ten gevolge van de onlusten, die zich Dinsdag te Toulon hebben voorgedaan, wordt alleen reeds voor zoover het vernielde ruiten en aan café's toege brachte verwoestingen, geschat op meer dan 15.000 francs. Dinsdagmiddag heeft in de prefectuur van Toulon een conferentie plaats gehad, waar aan werd deelgenomen door den prefect, den onderprefect, het hoofd der politie en den commandant der gendarmerie. Er zijn maat regelen besproken ter voorkoming van een herhaling de incidenten. Uit Marseille zijn aanzienlijke versterkin gen Garde Mobile en gendarmerie aangeko men, aangezien men nieuwe betoogingen vreest. Er is besloten alle samenscholingen in het openbaar te verbieden. De Parijsche bladen bespreken breedvoerig de bloedige onlusten, die te Brest hebben plaats gehad en volgens deze berichten ver toont de stad nog overal de sporen van de ongeregeldheden. Aan het station en in de straten ziet men zwaar gewapende afdeelin- gen der Garde Mobile en van de marine-troe pen. In de straten zijn de zaken voor een deel gesloten. Het plaveisel is op verschillende plaatsen opgebroken. Straatsteenen, die als projectielen tegen de politie of voor het op richten van barricades waren gebruikt, lig gen overal verspreid. Verschillende stadsdeelen bieden een troos- teloozen aanblik. Te Brest is het thans volkomen rustig, doch het is volgens de speciale verslaggever van „Paris Midi" een rust waarachter een dreiging is verborgen. Een groot deel der arbeiders is gisterochtend weer op het werk verschenen. De ongeregeldheden hebben een doode en meer dan 50 gewonden geëischt, w.o. 30 manschappen der gendarmerie, een zee-offi cier de onder-prefect van Brest en de adju dant van de marine-prefect. In de ziekenhui zen zijn 13 zwaargewonde arbeiders, 5 leden van de Garde Mobile en 2 gendarmes opge nomen, Een interview met Mussolini. De correspondent van den „Paris Soir" heeft een onderhoud gehad met den Duce Deze verklaarde in den loop daarvan, dat het verdrag van Uccialli Italië een positie verleende, die in feite neerkwam op een pro tectoraat over Abessinië. Sinds 1906 heeft Italië getracht zijn rechten op vreedzame wijze te doen gelden, doch is daarbij voort durend gestuit op vijandigheid. Op een vraag naar zijn meening over de houding van En geland, verklaarde Mussolini, dat betrouw bare Britsche instanties het recht van Italië erkennen zich te plaatsen onder de coloni- satoren. Het Italiaansche volk hoopt nog steeds, dat een meerderheid van het Engel sche volk zich er bewust van zal worden, dat de tegenwoordige Italiaansche actie niet streeft naar imperialistische doeleinden, maar het gevolg is van de behoeften aan vei ligheid en epansie Wat Japan betreft ver klaarde Mussolini, dat Italië zich houdt aan de officieele verklaringen en er dus van over tuigd is, dat de Japansche belangen van zui ver commercieelen en economischen aard zijn. Aangaande de mogelijkheid van een vreedzame oplossing van het geschil beves tigde Mussolini, dat een zoodanige oplossing zou kunnen worden bereikt, wanneer de Abessinische autoriteiten de illusie wilden laten varen, dat zij gesteund worden door andere landen en zich er van bewust zou den worden, dat de Abessinische belangen gelegen zijn in het zich zelf plaatsen onder Italiaansche bescherming. Het geschil zal niet geheel worden opgelost in Geneve, waar ook andere problemen, zooals dat van Mand- sjoerije niet zijn opgelost. De Duce beëin digde zijn verklaringen met er op te wijzen, dat het Italiaansche volk bereid is iedere verantwoordelijkheid op zich te nemen om de zaken tot een eind te brengen, waarbij het steun vindt in de gedachte aan de Abes sinische provocaties. Engelsche protesten tegen de aanvallen in de Italiaansche pers. Naar eerst heden bekend wordt, heeft de Engelsche regeering reeds op 26 Juli jJ. bij den Italiaanschen ambassadeur te Londen, Grandi, geprotesteerd tegen de felle aanval len op Engeland in de fascistische pers. Tot nog toe is hierop te Londen geen antwoord ontvangen. Engelands houding in het con flict. In Engelsche kringen is vandaag weder om de kwestie van een uitvoerverbod van wapens naar Abessinië onder het oog gezien. Tegen het einde van Juli was als motiveering voor de weigering tot het verkenen van uit- voerlicenties aangevoerd, dat de Britsche regeering alles wenschte te vermijden, wat de laatste kans op een vreedzame regeling van het conflict in gevaar zou kunnen bren gen. Men acht het thans de vraag, hoe lang ae op 25 Juli door Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis medegedeelde beslissing nog ge handhaafd zal kunnen blijven. Men neemt aan, dat op de driemogendhe- den-conferentie de Engelsche vertegenwoor diger Eden de Italiaansche aanspraken op economische concessies in Abessinië in elk opzicht zal steunen, doch zich zal verzetten tegen elke poging, Abessinië te dwingen tot gebiedsafstand of tot het opgeven van zijn politieke onafhankelijkheid. Volgens de „Star" hebben de bevoegde re- geeringsautoriteiten te Londen met de plaat selijke Britsche autoriteiten in Noord-Oost- Afrika verschillende maatregelen uitgewerkt om in geval van oorlog tusschen Italië en Abessinië de eerbiediging van de Britsche en de Egyptische neutraliteit door beide par tijen te verzekeren Eventueel zullen politie en militaire strijd macht aan de betrokken grenzen versterkt worden. Als het gevaarlijkste punt wordt de grens tusschen Abessinië en den Soedan be schouwd. Misschien zullen daarheen min stens 6 tot 8 duizend man en een artillerk- brigade worden gezonden. Een andere vraag, die behandeld dient te worden, is het vliegen van Italiaansche vlieg tuigen over Egyptisch en Soedaneesch ge bied, wat in oorlogstijd een neutraliteits- schending zou zijn. Verder zal de Britsche Middellandsche zee-vloot bijzonder op haar hoede moeten zijn, vooral in verband met de dreigementen in de fascistische pers ten aan zien van Malta. Vorming van een Italiaansch vreemdelingenlegioen voor Oost- Afrika? Naar verluidt overweegt men te Rome mo menteel de vorming van een Vreemdelingèn- legioen voor Oost-Afria. Dagelijks zouden de aanbiedingen zich ophoopen van vreem delingen, Hongaren, Grieken, Engelschen, enz., die in een Italiaansch-Abessinischen oorlog als vrijwilligers aan Italiaansche zij de zouden willen strijden. Inlijving van deze vreemdelingen in de gewone troepen acht men niet weschelijk, zoodat men den voor keur geeft aan de vorming van een corps, dat uitsluitend uit vreemdelingen bestaat Tot nog toe zijn geen definitieve antwoorden op de ingekomen aanvragen gegeven, doch binnenkort kunnen de antwoorden in beves tigenden zin tegemoet worden gezien. JULIUS STREICHER SPREEKT VOOR DE DUITSCHE JONGEREN UIT HET BUITENLAND. Tot besluit van het verblijf der Duitsche jongeren uit het buitenland, diie een vacan- tietochr door Duitschland hebben gemaakt, heeft gister ter gelegenheid van een plechtig heid bij het gedenkteeken te Neurenberg der gevallenen Julius Streicher het woord ge- voerd. Hij herinneerde eraan, dat de vaders der hier aanwezige jongeren uit Duitschland wa ren vertrokken om in een vreemd land door moeilijken arbeid een tehuis te scheppen. Toen het zoover was, kwamen de joden en leefden in hetland dat anderen vruchtbaar hadden gemaakt Zoo is het ook thans in het Zuiden van Brazilië. Hier komen de joden om er hetzelfde te cfoen wat zij ook reeds in Duitschland heb ben gedaan. Tweeduizend jaren reeds zijn de Joden als gasten in Duitschland en in dezen tijd is het hun gelukt niet slechts het Duit sche volk naar ziel en geest te vergiftigen en het gastrecht te misbruiken, doch zij werden zelfs de meesters van het iand Alle wetten, die hem breidelden wist den Jood uit den weg te ruimen, Toen kwam het vreeselijkste wat ooit over het Duitsche volk kon komen. Toen uit den wereldoorlog de laatste resten van het groote Duitsche leger terugkeerden in het vaderland, hadden de Joden daar met ge kochte individuen een smadelijken toestand veroorzaakt. Veertien jaar lang hebben de joden over Duitschland geregeerd en schan de over het land gebracht, en verklaard, dat alle rassen en menschen gelijk waren, zoodot ook aan de in het buitenland wonende Joden geen bijzondere beteekenis werd gehecht. Na veel strijd en moeite is men er echter Beslommeringen van Laval. (Dag. Overzicht). De Engelsche journalist Jones nog niet terecht. (Buitenland). De onlusten te Havre en Brest. (Buitenland). Belgische militaire auto in ravijn gestort; 6 zwaar gewonden. (Buiten land). België verliest op één dag drie generaals. (Buitenland). Ernstige autobotsing bij Luik. (Buitenland). Smokkelaarsbende door Duitsche commiezen aangehouden. (Binnen land). Verplichte inschrijving van jonge werkloozen bij arbeidsbeurzen. (Bin nenland). Tal van misdrijven uit de omge ving van Friezeveen opgehelderd. (Binnenland). Pijnenburg—Wals winnen den 60 K.M. koppelwedstrijd op de Alk- maarsche wielerbaan. (Sport en wed strijden). Het zigeuner-zangspel „Rolanda" in het Openlucht-theater te Bergen opgevoerd. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) in geslaagd een nieuw Duitschland op te bouwen, waarin aan hun heerschappij een einde is gemaakt Tenslotte herinnerde Streicher eraan, dat de gruwelsprookjes over Frankrijk Joodsche leugens waren. Bij de manoeuvres in de omgeving van Arlons, gehouden door de Ardennen-jagers, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een militaire auto met Ardennen-Jagers is n.1. bij het uitwijken voor een particuliere auto in een afgrond naast den weg gestort. Zes sol daten werden daarbij ernstig gewond. Ook bij Malmedy heeft een ernstig onge luk plaats gehad. Hier werd een aanhang wagen van een militaire auto bij het passee- ren van een overweg door een trein gegrepen en geheel vernield. Het is nog niet bekend of hierbij persoonlijke ongelukken zijn ontstaan. BELGIE VERLIEST OP EEN DAG DRIÉ GENERAALS. Die zich verdienstelijk maak ten tijdens den wereldoorlog. Gister zijn te Brussel overleden drie Bel gische generaals, welke zich tijdens den wereldoorlog zeer verdienstelijk hebben ge maakt. Het zijn: luitenant-generaal dr. de Rache, een zeer populaire figuur, die zich aan het hoofd van den generalen dienst ten zeerste onderscheiden heeft; luitenant-gene raal Scheere, de laatste der divisie-generaals van den Slag aan den IJser, welke vooral uitblonk te Dixmuyde en luitenant-generaal Burguet. Deze laatste heeft o.m. in 1915 de z.g. „Boyau de la mort" (doodengang) laten graven, de meest gevreesde plaats van Bel gië, die nu als historisch momument bewaard is gebleven. Na den wapenstilstand werd luitenant- generaal Burguet tot bevelhebber benoemd van het Belgische bezettingsleger in Ehiitsch- land. TABAKSMOKKELARIJ ONTDEKT. Het douanebureau van Keulen, dat kort geleden een bende tabakssmokkelaars van 11 man wist in te rekenen, heeft thans weder om een groote tabakssmokkelarij ontdekt, ditmaal georganiseerd door een editpaar uit Keulen-Ehrenfeld. Het echtpaar werd gear resteerd, toen het met een auto, voorzien van een Nederlandsch nummerbord, voor zijn woning aankwam en gesmokkelde goederen wilde uitladen. Een derde inzittende van de auto, een Nederlander, slaagde er in te ont komen, ofschoon een ambtenaar van de douane nog van zijn vuurwapenen gebruik maakte. De auto met de gesmokkelde tabak is in beslag genomen. DE VIJFLINGEN HEBBEN REEDS EEN FORTUIN. Dr. Dafoe, de dokter, die belast is met de verzorging van de vijfling der familie Dion- ne, heeft verklaard, dat de meisjes thans vol doende geld hebben om te leven en zelfs om er op over te houden. Behalve de gelden, die tot nu toe op den naam der familie zijn vastgezet en reeds een interest afwerpen van 1000 per maand, zullen zij later bovendien beschikken over bedragen, welke zij zullen ontvangen in ver band met gesloten contracten met filmmaat schappijen en andere inkomsten van dezen aard.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1