eenvoui PIJNENBURG-WALS ZEGEVIEREN. Sport en Wedstrijden Het baanrecord over 60 K.M. met eenige minuten verbeterd, v. d. Linden wint den omnium en Wals de andere races. GOEDE SPORT. r r 25 ct.) --- SMOKKELAARSBENDE AANGEHOUDEN. Oude bekenden voor de politie. Door de Duitsche commiezen is te Nij megen aangehouden een smokkelaarsbende, bestaande uit acht man, die er den laatsten tijd werk van maakte groote hoeveelheden kaas uit Nederland naar Duitschland te smokkelen. Een vrachtauto, welke met een groote hoe- veelheid kaas was geladen is m beslag ge nomen. Een der hoofdverdachten, zekere G. A. uit Beek bij Nijmegen, die bij de Duitsche com miezen minder goed bekend staat, is nog naar Essen overgebracht. MOTORONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Jongeman het slachtoffer. Gistermiddag omstreeks half zeven heeft in de Soesterbergschestraat nabij het Sanatorium „Zonnegloren" te Soest een ernstig motorongeluk plaats gehad, dat aan den 19-jarigen J. A. Veldhuizen uit Deventer het leven heeft gekost. Veldhuizen, die als een dienstplichtigen soldaat bij de Luchtvaart Afdeeling te Soes- terberg dn garnizoen lag, zou gisteravond met een vriend een toertje naar Amsterdam maken. Volgens ooggetuigen, o.a. een sur- veilleerend agent van politie reed V met zeer groote snelheid. In den bocht nabij „Zonne gloren" gekomen geraakte hij, waarschijn lijk door de groote snelheid die hij had, de macht over zijn stuur kwijt, kwam in het mulle zand terecht en botste vervolgens met zijn motor tegen een boom. Hij was bij na op slag dood. Twee doktoren van „Zon negloren" die direct ter plaatse waren, kon den slechts den dood constateeren. Nadat het lijk aanvankelijk in het lijkenhuisje van „Zonnegloren" geborgen was, is het later naar het Militair Hospitaal te Utrecht over gebracht. De duorijder, eveneens een dienst plichtige van de Luchtvaart Afdeeling te Soesterberg bleef ongedeerd. Het motorrij wiel werd slechts licht beschadigd. VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE. Zomerkamp te Coldenhove. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie, de V. D. J. O., houdt op het oogenblik haar jaarlijksche zomerkamp te Coldenhove (Eerbeek, Gelderland). De hoofdkampleider, het lid der Twee de Kamer, mr. A. M. J oek e s, hield een inleiding over het onderwerp: „Is het bezit van Koloniën zedelijk gerechtvaar digd? Nadat spr. de beide uiterste richtig- nën: die, welke elk koloniaal bezit ver oordeeld en die, welke koloniaal bestuur op het eigen belang van het moederland gelicht wil zien, had verworpen, behan delde hij uitvoeriger zijn opvattingen omtrent dit koloniale beleid De economische oplossing zag hij niet in een uitsluitende bevoorrechting van de groote cultureele ondernemingen. Het is onjuist te meenen, dat deze voor een bevolking van 60.000.000 menschen door slaggevend is. Aan den anderen kant v-.rsterkt het bestaan van die onderne mingen de economische kracht van het land. Zonder de inkomsten van het land, welke door de groote ondernemingen worden opgebracht, zou de bestuurszorg op verschillend gebied veel beperkter zijn dan thans het geval is. Bij de bestuursorganisatie dient reke ning te worden gehouden met de uiteen- lcopende 6chakeeringen en ontwikke- lingsverschieten. Het is de taak van ons bestuur in Indië, om de volken langs ge lijken weg zeggingsschap te doen krijgen over eigen land en volk. Toen aanzien van het onderwijs be toogde spr., dat de geschikte inheem- sche elementen de kans moeten hebben om ook in de topbetrekkingen leiding te kunnen geven. De toegang tot de Indi sche Hoogeschool moet vanaf het L. O., via de Middelbare scholen voor hen mo gelijk zijn. De propageering van den Christelijken godsdienst, zoowel de R.-K. missie als de Protestantsch-Chris- telijke Zending is te beschouwen als een recht van de Christelijke kerkgenoot schappen, maar, men diene eerbied te hebben voor de opvattingen van anderen en het bestuur moet zorg dragen, dat de verbreiding van de Christelijke Leer niet tot onrust onder de bevolking aanleiding geeft. Wat spr. heeft gezien van de ge neeskundige zorgen der lepra-bestrij- ding, waar het Christelijk motief de rich ting gaf, is bewonderenswaardig. Spr. kwam tot de slotsom, dat het be zit van koloniën dus zedelijk gerecht vaardigd is, mits het bestuur zich ten loei stelt de belangen te behartigen van Irdië zelf en de ontwikkeling van de In dische bevolkingsgroepen. Voorts heeft de heer J. C. Deering uit Utrecht een referaat gehouden over „De beteekenis van Thomas Masaryk". Spr. zeide, dat het in deze tijden, waar men sterk onder den indruk schijnt te komen van „faits et gestes" van groote mannen, wel eens goed i6, op een hoog staande Europeesche figuur te wijzen. Dit moge tevens als bewijs dienen, dat men ook in een democratischen staat den leider van een volk op zijn plaats weet te brengen. Niet volgens een voor opgezet dogma, maar door diep nadenr ken en zoeken, heeft deze staatsman zonder eenige poging van eigen sup- prematie de hem toekomende plaats bereikt. Na een kommervolle jeugd (zijn 'ouders waren nog dienstbaren), heeft hij zich vóór den wereldoorlog al onder scheiden als eerlijk strijder voor recht en rechtvaardigheid. Eens is het een Jood, die hij bevrijdt van den laster, een ritureelen moord te hebben gepleegd. Een andermaal zijn het vervalschte di plomatieke beschuldigingen tegen enkele Kroaten, welke hij aan het licht brengt. Aan het ongelooflijke grenst zijn volhar dende ijver als hij tijdens den oorlog op hoogen leeftijdsgrens, buiten zijn toe komstig vaderland en aanvankelijk zon* der leger en voortdurend zonder geld op zijn vele tochten bij de Entente de zaak van de vrijheid en onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije bepleit. Door Briand eerst en Wilson later werd Thomas Masaryk uiteindelijk be grepen. Zoo werd in 1920 de Tsjecho- Slowaaksche Republiek gegrondvest. En Masaryk werd haar eerste president. In 1934 is deze grijze leider door nagenoeg alle politieke partijen voor de derde ke<rr op zijn hooge post gecontinueerd. Ont zaglijk zijn de moeilijkheden, welke hij met steun van zijn leerling Benesj nog steeds heeft op te lossen. Het is te hopen, zoowel voor Tsjecho-Slowakije als voor den Volkenbond, dat deze humanistische geest nog jaren van zijn gezondheid tot welzijn van het menschdom moge profi- teeren. Nog nimmer is het zoo vol geweest op de Alkmaarsche Wielerbaan als gis teravond. Ongetwijfeld waren Pijnen burg en Wals de groote attractie, al mag niet ontkend worden, dat ook de andere renners „oorzaak" waren van een uitverkocht huis. Een uitverkocht huis op een Woens dagavond Dank zij een sterk veld, dank zij ook een schitterende avond, die hon derden vreemdelingen naar Alkmaar had getrokken. Wat dat betreft, gelooven wij', dat de directie der Wielerbaan het volgend sei zoen meer avondwedstrijden moet orga- niseeren, omdat de badgasten in onze omgeving gaarne ook op deze manier verstrooiing willen hebben. En voor onze badplaatsen lijkt het ons een at tractie te meer, als zij in haar prospecti des winters al kunnen mededeelen, dat in de onmiddellijke omgeving wieler wedstrijden worden gehouden. Wat de wedstrijden betreft, het publiek heeft kunnen genieten van uitstekende wieler sport en heeft weer eens kunnen zien, hoe een sprint verreden kan worden. Dat gebeurde in den omniumwedstrijd voor profs, waaraan deelnamen J. v. Kem pen, A. v. d. Linden, Vopel en Charlier. De beide Hollanders hadden al reeds met de buitenlanders afgerekend en kwamen toen tegen elkaar uit om de eerste en tweede plaats. Geen van hen wilden den kop ne men en dus gingen ze na het startschot ba- lanceeren voor de overdekte. Beiden toon den zich een meester in die kunst, waaraan v. Kempen een einde maakte door even weg te loopen. Na een halve baan her haalde zich het spelletje en het duurde ongeveer 1 Vi ronde, voor dat de renners 't tempo verhoog den. Beurtelings namen zij toen den kop, doch toen van Kempen plotseling demar reerde, bleek hoe snel v d. Linden was. Met een fei len sprong kwam v. Kempen hij naast en voor bij van Kempen en hoe deze laatste ook reed, v. d. Linden won en legde daarmee beslag op de eerste plaats in dit deel van de om nium. Het publiek zag ook in het tweede gedeel te van dezen wedstrijd, hoe v. Kempen en v Linden elkaar wantrouwden, want zij lie ten de beide buitenlanders loopen, waardoor deze niet minder dan 2 ronden konden uit- loopen! De Hollanders kleefden aan elkaar en bij elke poging van van Kempen om w-g te loopen, zat v. d. Linden aan het wieltje. De Hollanders bezetten de 3e en 4e plaats en het gevolg was, dat de 500 M. tegen het horloge de beslissing moest brengen. Op nieuw toonde v. d. Linden zich de snelste en werd v. Kempen tweede, zoodat in het eind- dassement deze beiden resp. de eerste en tweede plaats bezetten. Pijnenburg in de achtervolging. Pijnenburg in de achtervolging tegen Slaats! Dat was voor de kenners natuurlijk om van te watertanden. 't Begon voor het publiek al sensa tioneel, want Slaats had al gauw het tempo te pakken en nam 'n voorsprong, dien hij na 10 ronden tot ongeveer 15 M. vergroot had. Toen kwam het moment: Pijnenburg ver hoogde het tempo, bleek zijn krachten goed verdeeld' te hebben en in drie ronden haal de hij den geheelen achterstand in. Eenige ronden lang bleef de stand toen ongewijzigd, totdat de eindspurt werd ingezet. Toen gooi de „den Pijn" er no, werd „weggevaag' een schepje op en Slaats Met een voorsprong van 35 Meter won de kampioen dit zwa re, maar sportieve nummer. Zijn koppelgenoot Wals won de twee andere prof nummers. In den afvalwed- strijd rekende hij met al zijn concur renten af, dank zij zijn sprintcapacitei ten, en in de klasse ment-race nam hij inet Pijnenburg en Slaats een ronde, terwijl zijn puntenvoorsprong zoo groot was, dat zelfs Pijnenburg met de tweede plaats genoegen moest nemen! Het voorprogramma vermeldde verder nog een 5 K.M.-wedstrijd voor nieuwelingen en iet was verheugend, dat deze jonge renners reeds nu merkbaar tactischer reden dan een maand geleden. Geen der renners probeerde weg te loopennimmer werd het tempo te ïoog opgevoerd en zoowel in de series als in de finale moest de eindspurt beslissen. Pronk en Derksen werden winnaars met Wouters en Quant als derde en vierde, Slaats Wals De koppelrace. Het groote nummer was de koppelwed strijd over 60 K.M. Dat werd werkelijk een strijd van groot gehalte, dank zij de vecht lust der koppels en dank zij vooral ook de wijze, waarop Pijnenburg—Wals hun num mer verkochten. Ze hadden heel anders kun nen doen: als ze van het begin af elke uit looppoging der anderen onderdrukt hadden was er geen sprake geweest van felle jach ten en plotselinge demarrages. Nu zij ech ter eerst de Belgen Charlier—Deneef en daarna de gebr. Vroomen 'n ronde lieten uit- loopen en eerstgenoemden nog eens een ronde lieten winnen, zoodat favorieten twee ronden op de leiders achter stonden, nu werd het spel zeer levendig. Want nu moes ten èn Pijnenburg èn Wals hun kunnen too- nen. Ze deden dat op zeer fraaie wijze. In de eerste helft namen zij op verbluffende wijze een ronde terug en in de iweede helft verhoogden zij eerst het tempo, demarreer- reerden toen en zonder dat er iets aan te doen was, na men zij in één rush twee ronden, zoodat ze toen al leen aan den kop stonden. In de klassementen bleven Pijnenburg en Wals kalm, maar in het laatste klasse- sement toonde Pijnenburg zijn sprinkwaliteiten en won a son aise het laatste klassement. 't Was heel snel gegaan: eenige klasse menten moesten vervallen; de tijd beteekende een nieuw record, dat het oude met 3 min. 22.8 sec. naar omlaag haalde. De uitslagen. De gedetailleerde uitslagen waren: Omnium-wedstrijd: a. Sprint eerste serie: 1. v. d. Linden (laat ste ronde 10 4/5 sec 2. Vopel. tweede serie: 1. J. v. Kempen (laatste ronde 11 sec.), 2. Charlier. derde serie1J. v. Kempen (laatste ronde 11 1/5 sec 2. Vopel. vierde serie: 1. v. d. Linden (laatste ronde 11 2/5 sec 2. Charlier. vijfde serie: 1. Vopel (laatste ronde 11 1/5 sec), 2. Charlier. zesde serie: 1. v. d. Linden (laatste ronde 11 sec)., 2. v. Kempen. Totaal: 1. v. d. Linden, 1 pt.; 2. v. Kem pen, 2 ptn.; 3. Vopel, 3 ptn.4. Charlier 4 ptn. b. klassementwedstrijd: 1. Charlier (2 ron den voorsprong); 2. Vopel (1 ronde voor sprong): 3. v. d. Linden; 4. v. Kempen. c. 500 M. tegen het horloge: 1. v. d. Lin den 31 2/5 sec.; 2. v. Kempen 33 sec.; 3 Vopel 33 1/5 sec; 4. Charlier 33 3/5 sec. Totaal-uitslag: 1. v. d. Linden, 5 ptn.; 2. v. Kempen, 8 ptn.; 3. Vopel, 8 ptn.; Cnarlier, 9 ptn. Achtervolging Pijnenburg—Slaats. Pijnenburg wint na 5 min. 4 1/5 sec. met 35 M. voorsprong. Afvalwedstrijd voor profs: 1. Wals; 2. Deneef; 3. Kilian. Klassementswedstrijd over 5 K.M.: 1 Wals 8 ptn.; 2. Pijnenburg 4 ptn.; 3. Slaat6 4 ptn. De overigen een ronde achter. Nieuwelingen over 5 K.M.: 1 e serie1Derksen2. Quant3. J. Zand- voort; 4. Stroomberger. 2e serie: 1. Pronk; 2. Wouters; 3. Kager; 4. P. Zandvoort. Finale: 1. Pronk in 7 min. 4 1/5 sec:; 2. Derksen; 3. Wouters; 4. Quant. De koppelwedstrijd. Na de pauze kwam dan de koppelwed strijd. Aan dezen wedstrijd namen deel: Charlier—'Deneef, Kilian—Vopel, Pijnen burg—Wals, v. Kempen—Slaats, gebr. Vroo men, Bogaartv. d. Linden. Na een begin in klein tempo brengen de Vroomens het eerste leven in de brouwerij en nemen een grooten voorsprong. Het veld is zeer vechtlustig, achtervolgingen met een snel tempo en onder aanvoering van de Belgen worden de vluchtelingen ingehaald. En meteen vliegt van Kempen weg en heeft in een minimum van tijd een halve ronde gewonnen, terwijl Slaats de rest doet en onder veel applaus een ronde neemt, v. Kempen—Slaats leiden dus reeds met een ronde voorsprong, terwijl nog slechts 28 ronden gereden zijn! Dan zakt het tempo tot den bekenden trein- gang, waarin de renners beurtelings als gangmakers fungeeren. Zeer onverwacht gaat Charlier dan weg, maar onmiddellijk gaat het veld weer jagen. Echter niet fel genoeg en de Belgen winnen terrein en komen even later vrij gemakkelijk bij. Ook zij hebben dus een ronde voor sprong. Dan probeeren de Vroomens en Bogaart v. d. Linden het, maar deze poging mislukt en dan komt het eerste klassement. Juist op dat moment demarreert Pijnen burg, Wals flitst verder, en het veld gaat elkaar aflossen in de laatste ronden! 't Gevolg is, dat het klassement vervalt. En dat de jacht afgeloopen is zonder dat er iets bijzonders gebeurd is. Direct daarop gaat Charlier weer weg en neemt alleen een halve ronde. Rondenlang bljjft die yoorsprong gehandhaafd. Maar Uw teint frisch en gaaf, Uw uiterlijk jeug dig en aantrekkelijk te houden. Masseer Uw gezicht en hals s morgens en s avonds twee minuten met het verzachtende over vloedige Palmolive-schuim, om alle voor- deelen te genieten van een volledige schoonheids-behandeling. Waardoor dit mogelijk is?... Door de ver jongende olijfolie: een der voornaamste bestanddeelen van PalmoliveOlijf olie is het oudste en beste natuurlijke cos metische middel,- het reinigt de poriën grondig en houdt Uw teint fraai en soepel. En Palmolive kost zoo weinig! Mil- lioenen gebruiken deze zeep ook voor hun bad. Koop vandaag nog Uw voorraad Palmolive. Reeds na eenige weken zullen de resultaten U verbazen. HP8 als het veld iets verslapt, winnen de Belgen een tweede ronde en staan dus alleen aan den kop. Opnieuw probeeren de Limburgsche ge broeders het, om ook een ronde te nemen en het lukt zoo waar ook, doch van Kempen meent, dat het dan genoeg is en vlucht ook weg. Nu komt het echte leven in de kuip; er wordt heel hard gereden. Wel houden v. Kempen—Slaats vol, maar als Wals zijn rug kromt wordt ook het publiek in extase Pijnenburg. gebracht en Pijnenburg legt er nog een schepje op, klaarblijkelijk met de bedoeling, om het veld even murw te rijden. Echter op het kritieke moment moet den Pijn stoppen. Meteen is daar dan het tweede klassement. Het resultaal er van is: 1 Vopel, 4 pnt.; 2 Deneef 3 pnt.; 3 W. Vroomen; 4 J. v. Kempen. De renners bewaren vrij lang hun kalm te, totdat Wals heel onverwacht weg schiet en alleen al een halve ronde neemt. I En Pijnenburg doet de rest en in slechts enkele seconden is het geval beslist en heb ben „den Pijn"Wals hun achterstand ge reduceerd tot 1 ronde. Even zakt dan het tempo, maar niet lang, want direct volgt weer een jacht, die echter niet al te fel is. De stand is dan 1 CharlierDeneef; Op 1 ronde: Pijnenburg—Wals, v. Kem penSlaats en gebr. Vroomen; Op 2 ronden: KilianVopel en Bogaart— v. d. Linden. Het veld blijft zeer levendig, maar de ren ners bewaken elkaar nu goed, zoodat een uitlooping niet kan gelukken. Nu niet, maar KiTianVopel denken er anders over en ontketenen een nieuwe jacht, 't Wordt zeer spannend, nu alles gaat vech ten en na een tiental ronden zijn de Duit- schers ingehaald. En meteen gaat van Kem pen op reis, natuurlijk ook al tevergeefs, want Wals achtervolgt hem en met hem de rest. Toch houden v. KempenSlaats vol, ofschoon het monnikenwerk is. En na eenige minuten gelooft Slaats het wel en laat het veld aansluiten. En dan zzzt, daar gaat Wals met Vroomen aan het wieltje. De koppels lossen best af en samen vluchten ze weg, in de verte en achtervolgen dan Charlier-Deneef en de anderen, 't Gevolg is, dat de serieuze ont vluchtingspoging mislukt. Alleen Bogaart— v. d. Linden hebben veel moeite, om mee te komen. Intusschen gaan Kilian—Vopel in vrij kalm tempo een rondje terug halen, wat ge lukt. En dan gaan de gebr. Vroomen weer weg, het veld reageert traag en weldra is een hal ve ronde genomen. Maar als dat veld los komt, moeten de Vroomens heel veel werk verzetten, om te winnen, vooral, als Pijnen burg en Wals een nummertje weggeven, dat van de aller-grootste klasse is! Dat be- teekent, dat het veld absoluut „stil" ligt en dat een ronde in een minimum van tijd ge wonnen is. En nog is den Pijn niet tevreden, het pu bliek begint te daveren en al weer neemt net meest populaire koppel een ronde. Dat beteekent: alleen aan den kop! Bravo PijnenburgWals. Intusschen moet v. d. Linden den strijd staken en rijdt Bogaert alleen als reserve verder. En van een kleine kalmte trachten de Duitschers te profiteeren. 't Wordt hier echter niet cadeau gegeven en het gevolg is, dat het derde klassement niet verreden kan worden. De Duitschers winnen tenslotte de ronde ook en de stand is dan: 1. PijnenburgWals; op 1 ronde: CharlierDeneef, Kilian— Vopel en de gebr. Vroomen; op 2 ronden* v. KempenSlaats, Bogaer- de alleen. We krijgen dan het vierde klassement met'het volgende resultaat: 1. Kilian, 4 ptn.; 2. M. Vroomen, 3 ptn.; 3. Charlier, 2 ptn.; 4. Wals 1 punt. 't Wordt dan traag, als eerst Pijnenburg en dan Slaats een lek bandje krijgen. Er moeten dan nog 100 ronden gereden worden. Gelukkig is spoedig alles weer compleet en wordt het tempo iets opgevoerd, vooral als van Kempen probeert, om te ontvluchten. Dan ontstaat heel geleidelijk een vinnig ge vecht en flitsen de renners weer over de latten, 't Duurde echter niet lang, want Wals maakt er een resoluut einde aan, door over het veld heen te gaan en den kop te nemen. Het is dar» tijd voor het voorlaatste klassement met het volgende succes: 1. Kilian, 4 ptn.; 2. Deneef, 3 ptn.; 3. M. Vroomen, 2 ptn.; 4. Wals 1 punt. Direct volgt een jacht, ontlokt door de Duitschers, maar de rest zit er vlak achter en PijnenburgWals zorgen er wel voor, dat hun concurrenten niet weg vliegen. Als het even dreigt gaan ze er achter aan en zoo naderen in een behoorlijk tempo het einde. Wel worden er nog eenige pogingen gedaan, maar het leidende koppel laat zich niet ver rassen, al dreigt het even, als de Belgen wegvluchten. Maar elke poging mislukt en zonder sensatie nadert schijnbaar het einde. Totdat de Duitschers nog een serieuze poging doen en een aardige voorsprong nemen. Dan kromt Wals zijn rug, slipt door alles heen en ligt zonder moeite naast den vluchte ling. Dan is daar werkelijk het laatste klassement dat als volgt verloopt: 1. Pijnenburg. 8 ptn.; 2. Kilian, 6 ptn.; 3 Deneef, 4 ptn.; 4. W. Vroomen, 2 ptn. De eindstand wordt dus: 1. PijnenburgWals 10 ptn. (tijd 1 uur 21 min., 36 3/5 sec.) op 1 ronde: 2. KilianVopel 18 ptn.; 3. Charlier—Deneef 12 ptn.; 4. gebr. Vroomen 9 ptn. op 2 ronden: 5. v. KempenSlaats 1 punt; 6. Bogaert (alleen) 0 ptn. Paarden. DRAVERIJEN TE ALKMAAR. De N.V. Kennemer Sportclub in liquidatie houdt op Zondag 1 September harddraverij en. Het programma bestaat uit: II. Septemberprijs. Prijzendraverij 4e klas se. Afstand 1800 Meter. II. Kermispriis. Heat-prijzendraverij 2e en 3e klasse. Engelsche heat. Afstand 1640 Me- ter. ,i III. Alcmariaprijs. Heat-handicap le klas se. Afstand 1610 Meter. Engelsche Heat. IV. Kortebaanprijs. Kortebaandraverij- handicap voor alle in Nederland geregis treerde paarden. Aangespannen. Te rijden in series. Minimum afstand 700 Meter. Maximum afstand 800 Meter.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8