Agenda KIJKEN is KOPEN bij CLOECK SBjUutetUand £udhioaaet JhiMicaties Jiunst en Wetenschap de regeering en de werkloosheid. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. TEGEN DE PARKEERGELD- HEFFINGEN. Adres van de K.N.A.C. aan H.M. de Koningin. RANGEERDER GEDOOD. Bekneld tusschen locomotief en een paal. VERBINDING NEDERLAND- IJSLAND. Per telefoon. MIJNLIFT NEERGESTORT. Twee personen gedood ten gevolge van het breken van een hijschkabel. OP STILSTAANDE AUTO GEREDEN Een Rotterdammer op slag gedood. Stilstaande auto was onverlicht! ZWOLLE WACHTTE VERGEEFS De burgemeester van Albury kwam niet. VEENENDAALS 10.000-STE. DE GEMEENTEN EN DE VENT VERGUNNINGEN. Bescherming bona-fide venters. De geldigheidsduur. BELANGRIJK WERK AAN DE MOERDIJK Hoe Nederland zijn bruggen bouwt. DE POSTVUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. HET ONGELUK MET DE GAAI. De Zwitsersche autoriteiten tof dezelfde conclusies gekomen als de Nederlandsche. PILOOT KRIJGT VERMANING. Benzinevoorraad had hq niet gecontroleerd. „PERKOETOET HAALT EEN DAG IN. Vertraging doordat enkele instru menten onklaar geraakten. VLIEGTUIGENFABRIEKEN IN NED.-INDIE. Nu al concurrentie? EEN NIEUW VLIEGTUIG. Gemakkelijker start zal regel matige dienst over Atiantischen Oceaan mogelijk maken. WeeroverzicM. HOOG- EN LAAGWATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Hoogwater Laagwafer 14 3.41 4.11 0.11 0.36 15 4.25 4.56 1.01. 1.23 16 5.10 5.40 1.48 2 09 17 5.53 6.23 233 2.52 18 6.38 7.05 117 134 19 7.21 7.49 4.01 4.19 20 8.07 8.33 4.48 501 HOOG- EN LAAGWATER TE EGMOND AAN ZEE. Dat. Hoogwater Laagwater vm. nam. vm. nuun. 14 3.38 4.00 0.24 15 4.22 4.53 0.19 1.11 16 5.07 5.37 1.36 1.57 17 5.50 6.20 2.21 2.40 18 6.35 7.02 3.06 3.22 19 7.18 746 3.49 4.07 20 8.04 8.30 4.36 4.49 PILOOT BOTH WEER HERSTELD UIT INDIE TERUGGEKEERD. ■B Victoria Theater, half acht, hoofdnummer Polenbloed, hoofdrol Anny Ondra; extra nummer Watt en Half Watt in: Op Ma noeuvre. Toegang alle leeftijden. Harmonie, half acht, t/m. Woensdag, hoofdnummer Ein susses madel aus Wien, hoofdrollen Magda Schneider en Arthur Riscoe. Toegang alle leeftijden. Woensdag i4 Augustus. Sted. Muziektuin, 8 uur, concert door Alcm. Victrix. Verlichtingsavond in de gemeente Heiloo. Donderdag 15 Augustus. V.V.V. Openlucht-theater te Bergen, 8 uur opvoering van „De schamele straatzanger' en ,,'t Miraculeuse Lieve Vrouwke". Zondag 18 Aug'istus. Sted. Muziektuin, 8 uur, populair Zomer- concert door dubb. mannenkwartet „Zang en Vriendschap" met medewerking van Jeane Bacilek en Corn. Jonker. Het bestuur van de Koninklijke Neder- landsche Automobiel Club heeft in een adres aan H.M. de Koningin zijn bezwaren ken baar gemaakt tegen het besluit van den raad der gemeente 's-Gravenhage dd. 20 Mei 1935 betreffende een wijziging van de verordening op de heffing eener belasting op tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden eener- zijds en tot wijziging van de verordening op de heffing van een recht voor het gebruik of genot van en het hebben van bijzondere wer ken in, op of over openbaren gemeentegrond of openbaar gemeente-water anderzijds. Gezegd besluit strekt tot verlaging van de lasten voor hotels, restaurants en café's tot een bedrag van rond 35.000 's jaars en ter compensatie dezer verlaging tot een, deels nieuwe, deels hoogere hrffing op het „parkeeren'' van automobielen, waarvan een opbrengst van rond 35.000 's jaars wordt verwacht. Adressante heeft voorts kennis genomen van een op of omstreeks 12 Juli 1935 door den raad der gemeente Rotterdam vastgestel de verordening welke een regeling inhoudt krachtens welke het zoogenaamde „parkee ren", indien dit als een voortdurend terug- keerende handeling is te beschouwen, waarbij regelmatig eenzelfde of nagenoeg eenzelfde plaats wordt ingenomen, een vergunning van B. en W. dezer gemeente gevorderd wordt voor welke vergunning een vergoeding ver schuldigd is, die als een „plaatselijke belas ting" in den zin der gemeentewet is aan te merken. Aan de goedkeuring van Hare Majesteit Is tevens onderworpen een verordening vast gesteld door den raad der gemeente Haar lem, krachtens welke „precario-rechten'' zul len worden geheven van het „bergen", „plaatsen'' en „parkeeren" van motorrijtui gen. Bij adressante bestaan tegen de hierboven aangeduide verordeningen zeer ernstige be zwaren, omdat zij van oordeel is, dat deze verordeningen zoowel in strijd zijn met de wet als met het algemeen belang. Deze verordeningen immers schijnen in wezen niets anders voor dan het heffen van gelden voor het normale gebruik van wegen, zoodat deze heffingen als „weggelden", ge lijk bedoeld in art. 275 der Gemeentewet, zijn aan te merken. Artikel 41 der Motorrijtuigenbelastingwet verbiedt echter uitdrukkelijk het heffen van zoodanig „weggelden", omdat immers, krachtens de geschiedenis van de totstand koming van dit artikel, de woorden „rijden met motorrijtuigen" zijn te verstaan als „verkeer met motorrijtuigen", waartoe ook het stilstaan daarmede, of het laten staan daar van behoort. Bovendien acht adressante gemelde veror deningen in strijd met het algemeen belang, omdat zij aan het automobilisme, dat reeds op uiterst zware wijze door tal van belasting heffingen wordt getroffen, lasten opleggen, die welhaast ondragelijk zijn en onbillijk omdat krachtens gemelde verordeningen las ten zullen worden geheven te algemeenen bate op het normale gebruik van straatge deelten en pleinen. Ten slotte wijst zij er op, dat tal van ge meenten van plan zijn belastingheffingen als de bovenbedoelde in te voeren, terwijl het haar bekend is, dat reeds in vele gemeenten (o.a. Schiebroek, Utrecht, 's-Hertogenbosch, Nijmegen) in een of anderen vorm dikwijls in den vorm van een aan derden verpacht gemeentelijk „parkeerbedrijf'' dergelijke lasten geheven worden. Adressante verzocht Hare Majesteit dan ook met den diepsten eerbied Hare goedkeu ring aan bovenbedoelde verordeningen wel te willen onthouden. Hedenmorgen is op het station te Roosen daal de rangeerder J. Heynen, wonende te Roosendaal, doordat de locomotief ont spoorde, tusschen deze locomotief en een paal van het lichtnet bekneld geraakt. De ongelukkige was op slag dood. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Geopend is het telefoonverkeer van Neder land met IJsland, waarvan de afwikkeling plaats vindt via Londen. De uitvoering van den dienst geschied als in het radio-telefo nisch transatlantisch verkeer, De nieuwe minister schenkt aan dit probleem zijn bijzondere aandacht. De regeeringspersdienst meldt: Toen de gevolgen van de huidige crisis zich meer en meer deden ge voelen en de werkloosheid belang rijk in omvang begon toe te nemen, ging het Rijk zich weer evenals in de na-oorlogsjaren, voor de steun- verleening aan werkloozen interes seeren. In het begin van 1931 werd de steunregeling, die in de na-oorlogs jaren had gegolden, weer in wer king gesteld, terwijl het Rijk aan de gemeenten, indien deze de rijks regeling volgden, een bijdrage in de kosten toezegde. Voor het houden van toezicht op de nale ving der rijksvoorschriften werd een rijks controledienst ingesteld, die in den loop der jaren geleidelijk werd uitgebreid. De kosten van de werkloozenzorg namen zeer snel toe en bedroegen al spoedig meer dan 100 mil- lioen gulden per jaar. In verband hiermede heeft de regeering het werkloosheidssubsidiefonds in het leven moeten roepen om de lasten meer geleidelijk over de gemeenschap te verdeelen. Het spreekt wel vanzelf, dat de rijkscon trole op de gemeenten intensiever moest wor den, naar gelang deze laatsten zelf minder in de kosten bijdroegen. De rijkscontrole dienst is dan ook in het bijzonder in den laatsten tijd belangrijk uitgebreid. Ook de nieuwe minister van sociale zaken is voor nemens hieraan in het bijzonder aandacht te schenken. Minister Slingenberg acht een strenge controle noodzakelijk: 1. Omdat de beschikbare geldmiddelen dringend eischen, dat er meer en meer op wordt toegezien, dat geen uitgaven worden gedaan, die niet dringend noodzakelijk zijn en dat de beschikbare middelen zoo recht vaardig mogelijk tot verdeeling komen. 2. omdat de betrokken gemeenten de uit gaven voor werkloozenzorg in vele gevallen zelf slechts voor het kleinste gedeelte dragen (de subsidie kan loopen tot 99 pCt.) en dien tengevolge de kosten voor verreweg het grootste gedeelte door het rijk en de geza menlijke gemeenten moeten worden gedra gen. Het rijk, dat het werkloosheidssubsidie fonds beheert, is daarom niet alleen met het oog op de rijksgelden doch ook met het oog op de gelden door de gezamenlijke gemeen ten in het fonds gestort verplicht op een juiste besteding der gelden nauwlettend toe te zien; 3. in het bijzonder, nu de geldmiddelen zoo schaars zijn, is het meer dan ooit in het belang van hen, die inderdaad hulp behoe ven in het belang van den bona-fiden arbei der, dat strenge controle plaats heeft. De controle is dan ook niet gericht en kan nooit gericht zijn tegen hem, die inderdaad hulp behoeft. De controle op de steunverleening in de groote gemeenten heeft de regeering tot dus verre om verschillende redenen niet zoo in tensief doen plaats hebben als in de andere gemeenten. Het aantal ondersteunden in de groote gemeenten tezamen vormt een belang rijk deel van het totaal aantal werkloozen in ons land. Dit alleen reeds maakt, dat het probleem in de groote gemeenten uiteraard veel moeilijker is dan in de kleinere gemeen ten. Wil men in de groote gemeenten met vrucht controle uitoefenen, dan dient men dan ook over een behoorlijk aantal geschool de ambtenaren te beschikken. Minister Slingenberg meent thans over voldoende controleurs de beschikking te heb ben om met een regelmatige rijkscontrole in de groote steden te beginnen en zal zoo noo- dig het aantal controleurs vermeerderen. Hedenmorgen te ongeveer 5 uui zijn op de staatsmijn „Hendrik" te Heerlen de meesterhouwer J. P. Ha- bets en de houwer H. J. Diwisch, terwijl zij een reparatie aan een kooi van een hulpschacht verrichten, tengevolge van het breken van den hijschkabel, met de kooi ongeveer 45 M. neergestort. Beiden waren onmiddellijk dood. Habets was 32 jaar en woonachtig te Rumpen, ter wijl Diwisch 29 jaar oud en woon achtig te Amstenrade was. Hedenmorgen is nabij de Haarsluis aan den Rijksweg Assen—Meppel een vracht auto van den sleepdienst RotterdamGro ningen op een stilstaande vrachtauto uit Meppel gereden. De botsing was hevig en beide auto's werdien grootendeels vernield. Van de drie inzittenden van de Rotterdam- sche auto, een vader met twee zoons, werd één persoon, S. genaamd, op slag gedood. De politie heeft de zaak in onderzoek. In zake dit ongeluk te Diever vernemen wij nader, dat de auto, welke op een stilstaande vrachtauto reed, toebehoorde aan de gebr. Rus Hartland uit Rotterdam. De gedoode persoon is de 28-jarige M. Rus Hartland. Het slachtoffer is ongehuwd. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Diever overgebracht. Het parket uit Assen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De auto, waarop de vrachtauto is gereden, heeft den geheelen nacht onverlicht den weg gestaan. Gistermiddag omstreeks twee uur werd de gemeente-secretaris van Zwolle, de heer Van Leyden, namens de papierfabrieken Cramer te Berghuizen, gemeente Hattem, opgebeld, met de boodschap dat de burgemeester van Albury, de heer Waugh, die aldaar had ge luncht, naar Zwolle zou komen. In allerijl werden op het stadhuis toebereidselen voor de ontvangst getroffen. In alle haast werd de politie ontboden, die de straat afzette, het geen met het oog op de vele nieuwsgierigen, die reeds waren toegestroomd wel noodzake lijk bleek Ijlings werd de looper uitgelegd en publiek en fotografen en journalisten waren spoedig aanwezig. Doch hoe men ook wachtte, burgemeester Waugh verscheen niet. Ten slotte werden de journalisten bij den heer Bertels, loco-burge meester van Zwolle en den heer van Leyden, die den Australischen burgemeester zouden ontvangen, ontboden. Hun werd medege deeld, dat burgemeester Waugh niet zou ko men. Blijkbaar heeft hij, aldus de verklaring van den heer van Leyden bij het hooren van het bencht, dat de Zwolsche burgemeester uitstedig was, doch dat hij niettemin welkom zou zijn, besloten door te rijden naar Mep pel en Giethoorn, vanwaar hij heden nog naar Steenwijk vertrekt. Veenendaal heeft haar tienduizend sten inwoner kunnen inschrijven. Deze tienduizendste Veenendaler heet Corne- li< en is de eerstgeborene in het gezin van Gijsbert Henzen, oud 21 jaar en Christina Maria Henzen eveneens 21 jaar oud, wonende in de Dijkstraat num- n er 10. Door het gemeentebestuur van Vee nendaal is een spaarbankboekje met 50 beschikbaar gesteld. De Winke- liersvereeniging bood het ouderpaar een inderwagen aan. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan de gemeen tebesturen betreffende de verlenging van ventvergunningen, waarover bij belangheb benden klachten zijn gerezen. Deze klachten betreffen in hoofdzaak een drietal punten: 1. worden aan niet-ingezetenen der gemeen ten geen ventvergunningen uitgereikt; 2. hebben de ventvergunningen dikwijls een zeer beperkten geldigheidsduur en 3. zijn de leges-bedragen voor ventvergunningen met een korte tijdsduur te hoog. Wat het eerste punt betreft, merkt de mi nister op, dat de gestelde voorschriften aan vankelijk in hoofdzaak ten doel hadden op te treden tegen openlijke en verkapte bedelarij. De voorschriften worden echter meer en meer dienstbaar gemaakt aan het belang van de plaatselijke protectie, hetgeen in het algemeen bij den minister ernstige beden kingen ondervindt; naar zijn meening ver dient het aanbeveling geen onderscheid te maken tusschen ingezetenen en niet-ingeze tenen, doch het aantal uit te reiken vergun ningen aan een niet al te laag gesteld maxi mum te binden. Ten aanzien van de beide andere punten geeft de minister als zijn oordeel te kennen dat het inderdaad voor hen, die het venten als beroep uitoefenen, een bezwaar is, indien de geldigheidsduur der vergunningen tot een kort tijdsbestek beperkt blijft, aangezien de vergunningen veelal voor negen uur voor middag worden verstrekt, zoodat het niet uitgesloten is, dat daardoor de klanten te laat worden bediend. Naast dit bezwaar komt nog het feit, dat voor elke vergunning leges worden gevor derd. Deze legesbedragen vormen te zamen een in vele gevallen niet te dragen last waardoor de verdiensten, welke in den regel toch niet groot zijn, belangrijk worden ver kleind. Naar het inzicht van den minister mag de legesheffing niet dienen om bona fide venters te weren. Een en ander leiden den minister ertoe aan de colleges van B. en W. in overweging te geven aan bona-fide venters een ventvergun ning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperkte geldigheidsduur en de legesbedra gen voor dergelijke vergunningen niet al te hoog te stellen. Het zou aanbeveling verdie nen in de verordening op de heffing van secretarie-leges het volgende tarief op te nemen: voor ventvergunningen met ten gel digheidsduur van a. één dag 15 cent, b. een maand 1, c. een jaar f 5. Naar wij vernemen, zijn gisteren nabij de spoorbrug ove- dien Moerdijk belangrijke werken aangevangen. Deze werken houden verband met den bouw van den nieuwen verkeersbrug naast de bestaande spoorbrug. De onderkant van de bestaande van de be staande spoorbrug ligt op ruim 590 M. boven N. A. P. De nieuwe verkeersbrug komt op 9 M. boven N. A. P. Deze laatste hoogte is voldpende om de scheepvaart ge legenheid te geven onder de brug door te varen. Zooals bekend, wordt de scheepvaart bij de bestaande brug aan de zuidzijde geleid door een betrekkelijk kleine draaibrug, welke in verband met het drukke spoorwegverkeer slechts op betrekkelijk weinig tijdstippen per etmaal voor de scheepvaart kan worden ge opend. De thans begonnen werken dienen in de eerste plaats voor het omhoog brengen van een gedeelte der overspanning van de spoor wegbrug en voor het opheffen van de be staande draaibrug. De spoorbrug bestaat uit 14 overspannin gen, elk van 100 M. lengte; de vier noorde lijkste van deze overspanningen blijven op het tegenwoordige peil liggen. De overige overspanningen worden met een geleidelijke helling tot 9 M. boven N. A. P. omhoog gebracht, zoodat de scheepvaart, welke steeds het zuidelijk deel van het vaarwater houdt, daar voldoende hoogte onder de brug krijgt. De Koetilang (heenreis) arriveerde 12 Augustus van Bagdad te Jodhpur. De Kievit (heenreis) arriveerde 12 Augus tus van MecLan te Bandoeng. De Lijster (terugreis) arriveerde 12 Augus tus van Athene te Schiphol. De Nachtegaal (terugreis) arriveerde 12 Augustus van Rangoon te Jodhpur. Naar het Volk verneemt, is het Zwitser sche departement van luchtvaart gereed ge komen met het onderzoek naar de ramp van de bij den Bernardino-pas verongelukte Dou- glasmachine de Gaai. Het rapport, dat over dit onderzoek is opgesteld, is aan de Neder landsche regeering overhandigd. Het Zwit sersche departement van luchtvaart heeft een veronderstelling opgemaakt over de oorzaak, die in groote trekken overeenkomt met de conclusies, waartoe de Nederlandsche auto riteiten, die het terrein van de ramp hebben bezocht, gekomen zijn. Het ongeluk zou zijn te wijten niet aan verkeerde manipulaties van den piloot Van der Feijst noch aan de vliegeigenschappen van de machine, doch aan ijsvorming op de schroeven. Naar aanleiding van de gedwongen lan ding van een K.L.M.-toestel op een bietenveld bij Aalsmeer, is een onderzoek ingesteld naar de reden, welke daartoe heeft genoopt. De genoopt, rd, zooals oorzaak was spoedig opgespoord, zooals ge meld. De piloot Frenken, die de machine met groote vakkennis op het bietenveld heeft neer gezet, had vóór het opstijgen een zeer grove fout begaan door de benzine-voorraad op de peilglazen niet te controleeren. Daar de gezagvoerder hier de verantwoor delijke persoon is, kon de fout alleen aan hem worden geweten. De piloot heeft het feit toegegeven en is vanwege de directie der KL.M. daarvoor streng berispt. Omdat de gedwongen landing geen nadeelige gevolgen heeft gehad de verzachtende omstandig heid dus is van disciplinaire straf afge zien. De K.L.M.-vlieger Evert van Dijk heeft met de „Perkoetoet", welke Zondag te half- vijf in den middag op Tjililitan arriveerde, twee dagreizen van 2500 K.M. gemaakt, n.1. GayaBangkok en BangkokBatavia. Hier door is de vertraging met een dag ingeloo- pen. Deze vertraging werd' veroorzaakt door dat belangrijke instrumenten onklaar waren geraakt zooals twee toerentellers, terwijl de radio en de stijgsnelheidsmeter eveneens niet in orde bleken. Aangezien zonder instrumen ten in de moesson niet kan worden gevlo gen, moest in ieder geval de radio worden gerepareerd, hetgeen te Gaya voorloopig ge schiedde. De vlieger Te Roller, die met dit vliegtuig meekwam, is uitgestapt en met het toestel van Geysendorffer, de Kieviet, dat heden te Tjililitan is aangekomen, verder gevlogen. Een Spaansch passagier vloog echter tot Sin gapore mede en was ten zeerste verheugd, dat de Perkoetoet een dag had ingeloopen. De heer Te Roller deelde mede, dat op het oogenblik in Britsch-Indië een zeer hevige moesson heerscht. Hij noemde het „beesten weer". De heer Te Roller meende met de Kieviet Bandoeng eerder te kunnen bereiken dan met de Perkoetoet. Hij moet Woensdag de Sperwer naar Holland terugvliegen. De administrateur te Tandjong-Priok van de N V. Droogdok-Mij. Tandjong-Priok, de heer C. van Konijnenburg, zal den directeur van deze maatschappij, den heer D. Croll, die met de Baloeran naar Ned.-Indië komt in verband met de plannen tot vestiging van een vliegtuigenfabriek te Tandjong-Priok, te gemoet reizen. Intusschen melden enkele Indische dagbla den dat dergelijke plannen, die ook reeds vroeger werden gemeld, eveneens worden uitgewerkt door den heer Khouw Ke Hien, die eventueel met den luitenant-vlieger C. Terluin in een vliegtuig van het Walraven- type, waarvan hij eigenaar is, naar Neder land zou vliegen om besprekingen met auto riteiten te voeren. Geïnteresseerden spreken echter twijfel uit aan de mogelijkheid' of In- dië thans plaats biedt aan twee vliegtuigfa brieken en uiten de meening, dat de heer Croll, die op 12 September hier wordt ver wacht, wel reeds bepaalde toezeggingen, zoo niet een concessie zal hebben ontvangen. De Imperial Airways hebben bij wijze van proef een vliegtuig besteld van een nieuw type, dat speciaal ontworpen is ter overwin ning van het probleem van het van den grond loskomen met een zware lading. Wan neer de proefnemingen met dit toestel een succes zullen opleveren, welke voor het mid den van het volgende jaar genomen zullen worden, zal een omwenteling teweeg ge bracht worden in het vliegen op langen af stand, hetgeen de mogelijkheid van een regel matige dienst over den Atiantischen Oceaan meer nabij zal brengen. Het toestel is ontworpen door majoor R. E. Mayo, adviseerend ingenieur bij de Im perial Airways. Het zal een viermotorige vliegboot worden, met op zijn vleugels een naar waarnemingen, verricht in den morgen van Dinsdag, 13 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 766,8 m.M, te Valentia. Laagste barometerstand 747,7 m.M. te Happaranda. Verwachting, geWig tot den avond van Woensdag 14 Augustus: Matige later afnemende noordelijke tot westelijke wind; afnemende bewolking; wei- nig of geen regen in het noorden; in het zuiden meer kans op regen; later iets war mer. Het langgerekte gebied van lagen druk trok langzaam oostwaarts. Sneller kwam de hooge druk uit het westen opzetten. Een nieuwe daling vertoont zich aan de Noorsche kust. Vooral in Frankrijk, België en het zui- den van ons land zijn zware regens geval len. Het regent nog in een groot deel van het gebied. Engeland had alleen in het zui den regen van beteekenis en heeft nu opkla rend weer met sterk gedaalde temperatuur. In Scandinavië blijft het weer regenachtig, in Noorwegen, veranderlijk en koel in Zweden. In west-Duitschland valt ook regen, in het oosten is het nog zeer warm, in zuid- Duitschland en Zwit*rland wordt het ook regenachtig. De algemeene toestand wijst op een tijde lijke opklaring, waarbij de temperatuur weer iets kan stijgen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.08 uur licht op. Augustus. Dat. vm. nam. vm. nam. viermotorig watervliegtuig gemonteerd. De acht motoren van dit dubbele toestel zullen dan de geheele lading optrekken. Wanneer de vereischte hoogte en snelheid verkregen zal zijn, zal het op de vliegboot gemonteerde watervliegtuig losgelaten worden en op eigen kracht verder vliegen, terwijl het dragende toestel, de vliegboot, naar het punt van uit gang zal terugkeeren. Gisteravond is met de Lijster in Nederland teruggekeerd de heer P. Both, die als gezag voerder van de Sperwer op 17 Juli naar In- dië vertrok. Aldaar aangekomen kreeg hij influenza, zoodat hij het toestel niet terug kon vliegen. Thans is hij, geheel hersteld, als passagier teruggekeerd. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van de N V. Karperton kaasfabriek, alhier, om ver gunning tot het oprichten van een fabriek voor het verduurzamen van kaas, met plaat sing daarin van een stoomketel met een ver warmingsoppervlak van 6 M tri en 6 electro motoren, t.w. één van 14 P.K., twee van 4 P.K., twee van 2 P.K. en één van 1,5 P.K., voor het in werking stellen van diverse ma chines, in het perceel Kaarsemakersgracht nr 1. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op DINSDAG, 27 Augustus a.s. voormiddags te ELF UUR, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, lie bezwaren heeft inge bracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis ne men. Alkmaar, 13 Augustus 1935. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar H. KLAVEk, Lo.-burgemeester. A. KOEL MA, Secretaris. JULIETTE ROOS 70 JAAR. De oud-tooneelspeelster, Juliette Roos, viert heden haar zeventigsten verjaardag Reeds in de morgenuren heeft zij vele blijken van groote belangstelling ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2