DE LAATSTE LES VAN LANGELOT Spod de weowhzers, de trots van den a. n. w. b. 3-Üdsdici{te$t nazi's betoogen tegen katholieken. i"Binnenland jeugdige werkzoekenden in diverse beroe- -cn beneden 18.jaar: 20; vrouwelijk personeel: 5 kantoorbedienden, 1 verpleegster, 1 kapster, 1 costuumknipster, huishoudster, 3 dagmeisjes, 4 werksters. De directeur voomoemu, v. d. HEUVEL. Toerisme. Van Vaals tot Den Helder, van Delfzijl tot «luw van Scheveningen tot Oldenzaal je uiterste plaatsen van ons land reikt de -«onderbroken keten van wegwijzers, ge- dooi den Koninklijken Nederland en Toeristenbond A.N.w.B. Meer dan Iw» van die blauwe, trouwe toeristen- JTen zijn er in ons land te vinder, dag en rht steun verleenend aan den zoekenden Automobilist of wielrijder, Bondsl.d of niet. p, inderdaad wel geen beter voorbeeld te nden van het A.N.W.B.-werk te algemeenen utte dan juist de wegwijzers, waarvan iedereen profiteert 7iin dus de blauw-witte palen wel alge- tl bekend minder goed weten de ffl"Afhen dat de A.N.W.B. hiervoor al meer dan negen ton gouds heeft uitgegeven, zon- Zsteun van welke andere vereenig.ng ook! Wanneer er tegenwoordig ergens een nieu we wegwijzer moet komen, bijvoorbeeld om- L er een nieuwe weg geopend is, loopt de voorbereiding uitermate vlot. Allerwegen in rfen lande ondervindt de Bond de grootst mogelijke medewerking Vroeger was dat heel anders en als men die vergeelde dossiers uit het Bondsarchief eens doorbladert, dan krii«t men eerbied voor de vasthoudendheid van hen. die in de negentigerjaren moesten vechten om ergens een A.N.W B-wegwijzer oeplaatst te krijgen. Sommige mstanties von den zoon paal leelijx, anderen twijfelden ten sterkste aan het nut ervan, elders weer stuitte het verzoek af op plaatselijk chauvi nisme, dat de menschen maar liever aan den huiseliiken haard wilde binden, dan hun in staat te stellen de schoonheid van het e.gen land te gaan zoeken. Het spreekt vanzelf, dat ook het publiek het nut van de wegwijzers niet direct op de juiste waarde wist te schatten en het is zelfs lang geleden gebeurd, dat men de (destijds van hout vervaardigde) palen omhakte en als kachelhout gebruikte! Als men zoo eens op het Bondsbureau in Den Haag rondkijkt en de huidige admi nistratie der wegwijzers ziet, dan begrijpt men eerst goed, hoeveel werk er verricht moet worden om al die aanduidingen „bij" te doen blijven om te zorgen, dat <k palen op tijd overgeschilderd worden om te zor gen, dat de roest er geen vat op krijgt. In dit verband moet met eere de toewijding vermeld worden, waarmede zoovele honderden in den lande aan dit goede doel medewerken. Wij hebben hierbij het oog op verschillende „Gemeentewerken", die de behulpzame hand bieden en verder op de Bondsconsuls, die ge heel belangeloos zich belasten met controle werkzaamheden en die tevens het schilder werk doen verzorgen. Wat de A N.W B op wegwijzergebied voor elkaar heeft gebracht is een prachtig voorbeeld van eendrachtig samenwerken. Nederland kan met recht trots zijn op zijn wegwijzers! aantal A.N .WB.-Wegwijzers is van rtim J200 in /iet jaar jgo5 gestegen tot rHm 3800 in 1935 (In twintig jaren dus bijna verdrievoudigd! De Waterkampioen. Het tweede Augustusnummer geeft een artikel over de wedetrijden an de Koninklijke. Verder de friesche ««tlvvedstrijden, het tweede stuk over Jouwe Jachten voor 1935. Verder de gewone rubrieken en tal van mooie Demonstratie te München. KaihAiiALeU^e met,llode van actie tegen die 1 i r is gisteren te München door graph" gepar,t' meldt de -Daily Tele- m™IAh!,reek8 11Juur s morg«is, juist toen de vnrh! 1 "aar k gingen, reden twintig de «t™* 77 n.ationa8l-socialisten door ten anti-katholieke liederen zingend. hrarbf 3Ut° S waren aanplakbiljetten aange bracht. waarop anti-katholieke leuzen ston- In sommige hielden de inzittenden groote nri.letren ®mhoog' waarop caricaturen van 1 7' communisten de hand schudden, waren te zien. gehelen dag reden zij door de stra ten bij de kerken hielden zij stil om de kerk- waarschuwen of toe te roepen. Kr, I'8 iC eers*e maal, dat in München pruinnemden aan een ooenlijke anti-katho- iieke demonstratie deelnemen, tot nu toe was het personen in uniform niet toege staan mee te doen aan anti-katholieke of anti- joodsche demonstraties. In katholieke kringen wordt deze betooging \an gisteren beschouwd als een duidelijk bewijs, dat de nazi's de katholieken willen provoceeren tot tegen-demonstraties. Streicher zal Donderdag te Berlijr spreken. Af Donderdag zal Julius Streicher te Berlijn in het Sportpalast op een anti- Joodsche betooging spreken. Daar alle plaatsen, ongeveer 20.000, reeds zijn uitver kocht, zal Streicher s avonds laat op den zelfden dag op een der tennisvelder te Wil- mersdorf, een district waarin vele gegoede Joden wonen, nog eens het woord voeren. De „Daily Telegraph" meldt ook nog, dat een musicus te Frankfort, die bij den radio- omroep werkte, ontslagen is, omdat hij een niet-Arische vrouw heeft getrouwd. De rech ter, bij wien hij in beroep ging, was van oor deel, dat, nu het de taak van der. radio- omroep was om het publiek over raskwesties voor te lichten, personen, die bewezen hadden geen rassenbesef te hebben, niet gebruikt konden worden. GEEN DUITSCH-JOODSCHE HUWELIJKEN MEER. Huwelijken tusschen „Ariërs" en „niet- Ariër»" zijn thans officieel in Berlijn verbo den. In een circulaire wordt den ambtenaren n.1. gelast, geen huwelijken te voltrekken „telkens als zij weten of als hun wordt aan getoond, dat de partijen niet van hetzelfde ras zijn MIJN IN ITALIË OVERSTROOMD. 14 arbeiders verdronken. Tengevolge van een plotselinge overstrooming van een bruinkolen- mijn te Ribollo (It.) zijn 14 arbei ders verdronken. De autoriteiten hebben megedeeld, dat de bergings werkzaamheden nog vier dagen zullen duren. DE BIJZETTINO VAN DE SLACHT OFFERS VAN DE VLIEGRAMP BOVEN EOYPTE. De plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van minister Razza en zijn metge zellen, die verleden week bij de vliegramp nabij Cairo om het leven zijn gekomen, zal in den namiddag van Maandag, 19 Augus tus, te Rome geschieden. De lijken zullen naar Italië worden overgebracht door den kiuiser „Diaz", die gisteren te Alexandrië is aangekomen. De voorzitter van de Kamer en den Se naat heeft de familie van minister Razza na mens het geheele Italiaanscbe volk zijn deel neming met den ongelukkigen dood van den minister betuigd. EERSTE LUITENANT VOOR HET GERECHT. Wegens beleediging van hoofd officier. Voor het Zwitsersche militaire gerechtshof in Luzern werd gister de zaak behandeld tegen den eersten luitenant H. Hagenbusch. Deze had in het sociaal democratische blad „Baseier Arbeiterzeitung" een Brief van een Zwitsersch officier van den generalen staf" gepubliceerd, waarin critiek werd uit geoefend op overste Ulrich Wille, dien hij er van beschuldigde betrekkingen te onderhou den met leidende persoonlijkheden der Duit- sche politiek. In de aanklacht wordt er o.ni. op gewezen, dat Hagenbusch een lichtzin nig karakter heeft en graag op den voor grond treedt, terwijl nij cveral schulden maakt. De beklaagde verklaarde heden, dat bij de opstelling van den valschen brief, waaraan een anoniem schrijven „uit officiers kringen'' was toegevoegd, geen buitenlandsche invloe den in het spel waren geweest. Betrekkingen met linksche kringen heeft hij nooit gehad. Ook heeft niemand hem tot zijn daad aan gezet. In gesprekken met verschillende offi cieren had hij den indruk gekregen, dat ook hoogere militairen, zooals bijv. overste Bircher niet in alle opzichten van dezelfde meening waren als Wille, vooral niet met be trekking tot de organisatie van het leger. Wille nad zich een zeer bijzonderen invloed verworven op het reorganisatieplan. Bircher had vaak gezegd, dat Wille geen rechtge aard Zwitser was naar zijn meening. Hij, Bircher, had vermeden uitnoodigingen te aanvaarden bijeenkomsten te hebben met buitenlandsche autoriteiten. Dat alles heeft beklaagde tot zijn optreden gebracht. Hij had ook alleen maar verwacht, dat de voor naamste brief, niet het begeleidende schrij ven zou worden gepubliceerd. Op vragen van den rechter herhaalde de beklaagde, dat in geen geval overste Bir cher de aanstichter geweest was of ook slechts aanleiding zou hebben gegeven tot zijn actie. Hij gaf toe, dat de inhoud van zijn brief overdreven was geweest. Wanneer daar in gesproken werd over „levensgevaarlijk fluisteren en conspireeren" van overste Wille met Duitschc ministers, moest men dat niet op een goudschaaltje leggen. Dat is in het openbaar ook niet het geval geweest. Boven dien is Wille niet beschuldigd van een „mis daad". Het was op grond van geruchten ge weest, dat beklaagde Wille er van beschul digd ter ondersteuning van het streven van Adolf Hitier in de jaren 1923 tot 1925 en 1926 Zwitsersche gelden te hebben overge bracht. Beklaagde gaf toe uit de z.g. Kieler Woche, waaraan \X ille had deelgenomen als uitgenoodigd bezoeker, een vlootparade te hebben gemaakt, teneinde hier ook een mi litair-politiek tintje aan te geven. Zijn ge heele actie heeft ten doel genad een einde te maken aan de betrekkingen van den overste met Duitschland. In het verdere verhoor werd weer hoofd zakelijk aandacht geschonken aan den le venswandel van den beklaagde. KERKSCHAT GESTOLEN. De geheele kerkschat van de Historische Kathedraal van Pamplona (Spanje) is ge stolen. Gisternacht zijn de inbrekers door een raam binnengedrongen, doordat zij het traliewerk hadden weggezaagd. Vele gouden, met diamanten bezette voor werpen zijn hun in handen gevallen. Men vermoedt, dat een van de dieven zeer goed den weg wist in de Kathedraal. De politie heeft onmiddellijk de controle aan de grenzen verscherpt, doch men vreest, dat de dieven reeds over den grens zijn, aan gezien deze slechts een kwartier van Pam plona verwijderd ligt. HET OVERLIJDEN VAN GENERAAL MAJOOR NAOATA. Generaal-majoor Nagata, die, zooals ge meld, in het Japansche ministerie van oorlog werd overvallen door een actief dienenden overste, en daarbij ernstig werd gewond, aan de gevolgen waarvan hij is overleden, is na zijn óood door den Mikado tot luitenant- generaal bevorderd. Tot zijn opvolger werd benoemd de com mandant der eerste divisie infanterie, luite nant-generaal Yamgawa. Consequenties voor minister Havasji? De vraag, of de minister van oorlog Hayasji uit den moord op generaal-majoor Narata de consekwenties zal trekken, staat op het oogenblik in het middelpunt der belang stelling. Naar verluidt is men in regeerings- kringen en op het ministerie van oorlog van meening, dat Hayasji in geen geval voor on rustige en gevaarlijke elementen mag kapitu- leeren Integendeel moet hij zich met zijn volle gezag tegen de gevaren als die, waar uit deze aanslag voortspruit, keeren. Men beschouwt hem als de eenige, die den goe den geest in het leger weer kan herstellen. In den loop van den dag had Hayasji een onderhoud met minister-president Okada, en morgen heeft de keizer hem ter audiëntie ontboden. Men neemt aan, dat hij bij deze gelegenheid zijn portefeuille ter beschikking zal stellen, doch tegelijkertijd gelooft men, dat hij op bevel van den keizer in functie zal blijven. AMERIKAANSCH TIJDSCHRIFT MET BELEEDIOENDE CARRICATUUR IN BESLAG OENOMEN. De douane-autoriteiten te Yokohama heb ben 150 exemplaren van het Augustus-num- mer van het Amerikaaansche tijdschrift „Vanity Fair" in beslag genomen. Dit nummer bevat o.a. de carricatuur van den Japanschen keizer, die door de Japan sche regeering beleedigend werd geacht en waarover diplomatieke stappen te Washing ton zijn gedaan, die reeds tot een bevredi gend resultaat hebben geleid. Uit Sjanghai wordt aan de Japansche blad engemeld, dat ook de Chineesche regee ring heeft besloten het Augustus-nummer van „Vanity Fair" niet toe te laten en den Chineeschen haven-autoriteiten heeft gelas', deze nummers bij poging tot invoer in beslag te nemen. EEN WONDERBAARLIJKE REDDING. Slachtoffer van aardbevingsramp te Quetta bevrijdt zich na 47 dagen te zijn ingesbten. Een slachtoffers van de reusachtige aard bevingsramp, die in het begin van Juni de stad Quetta in Beloedsjistan heeft verwoest, heeft zich na den onwaarschijnlijk langen termijn van 47 dagen weten te bevrijden. De gelukkige is een Hindoe, een kleine win kelier. die in den nacht van de aardbeving in zijn winkel te Quetta hadi geslapen. Zijn win kel werd geheel door het puin der instorten de huizen bedolven. Gelukkig hield hij ruimte genoeg over om zich te bewegen, en met behulp van de binnen zijn bereik geble ven winkelvoorraad aan Indische zoetigheden en een grooie kruik met water, waarmee hij zeer zuinig was, wist hij zich in leven te houden. Nadat hij zich van den schrik her steld had, begoii hij met het primitieve gereed schap, waarpver hij in zijn ingesloten ver blijfplaats beschikte, zich een weg door de pinhoopen te graven. Fas na anderhalve maand siaagde hij erin, het daglicht te be reiken. Overgelukkig meldde hij zich bij de bewa kingsposten, die toezicht houden op het op- ruimingswerk in de nagenoeg geheel ont ruimde stad. Hier kwam hij echter tot de onaangename ervaring, dat men geen geloof aan zijn in derdaad onwaarschijnlijk klinkend verhaal schonk, en dat men hem -aanvankelijk be schouwde als een indringer in de met prik keldraad afgzette stad, die als maraudeur tusschen de puinhoopen zijn slag wilde slaan. Pas toen hij de wachtaoende militairen terugbracht naar de ruïne, waaruit hij naar buiten was gekropen, zag men de waarheid van zijn relaas in en verleende men hem de noodige hulp. KINDEREN GERED TEN KOSTE VAN HET EIGEN LEVEN. Gisteren sloeg nabij Bari een pleziervaar tuig om, waarin zich een aantal kinderen bevond. Twee jongelui van omstreeks 20 jaar, slaagden erin, alle kinderen te redden, waarna hun krachten hun begaven en zij tengevolge van uitputting zelf verdronken. ONDERCOMMANDANT VAN DE K 18 IN NEDERLANO TERUG. Onderhoud met den heer Wijtema, Ten voor zes loeide gisteravond op Schiphol de sirene haar drie kreten: „een Indië-vliegtuig boven de luchthaven". Enkele minuten later zette gezagvoerder Iwan Smirnoff de „Lijster", die Woensdag uit Batavia vertrok, veilig op vaderlandschen bodem. Onder de passagiers bevond zich de ondercommandant van de kranige K. 18, de luitenant ter zee Wijtema, die per snelste ge legenheid naar Nederland is gekomen om de film van zijn wereldreis voor de Ned. Maat schappij voor Cinematografie Filmfabriek Polygoon te monteeren. Hartelijke begroeting. Nadat fotografen hun „batterijen" hadden afgevuurd op dezen modernen zeevaarder, aie onder water naar onze overzeesche gewes ten trok om door de lucht in het moederland terug te keeren, nadat de begroeting met familieleden en vrienden had gevisiteerd, kre gen we in het restaurant van Schiphol, waar het K.L.M.-strijkje dapper meehielp om de goede stemming nog te verhoogen, gelegen heid voor een gesprek met den stoeren mari neman. Een pracht reis was 't Met de K. 18? „Natuurlijk", lachte luitenant Wijtema, „maar ik bedoel nu m'n luchtreis, 't Is een wonder van organisatie en comfort, zoo 'n tocht met een Indië-vliegtuig. Alles schijnt zoo eenvoudig en „vanzelf" te gaan; van vermoeidheid is bij de passagiers geen sprake. Ja, 't is wel heel iets anders dan met onze brave K. 18. Mijn heenreis naar de Oost duurde 140 dagen en terug deed ik er 60 uur over. Wel een verschil En ik heb in die paar dagen meer landen bezocht dan met den onderzeeër. Maar bij de K. 18 was het niet om snelheid te doen, we wilden toonen, waartoe een in Holland ge bouwde duikboot in staat isnatuurlijk is ook de band tusschen Nederlanders in den vreem de en het moederland door ons bezoek ver sterkt. Maar U hebt er natuurlijk alles over ge lezen De ontvangsten in de verschillende havens lieten niets te wenschen over; ook de officieele belangstelling voor onze boot was groot. In Argentinië is b.v. de minister van marine aan boord geweest om een indruk van onzen Hollandschen scheepsbouw te krijgen. De boot heeft zich schitterend gehouden, in Soerabaya is direct na aankomst gedokt, maar er was niets van belang te herstellen". En de stemming aan boord? Perfect, in één woord perfect. Beter dan 'k in m'n tien onderzeedienstjaren heb meege maakt. Ik heb alle eerbied voor de prestaties van onze Hollandsche Jantjes; de ruimte is maar erg klein en eerst moest iedereen wat wennen, maar vooral Kwartiermeester ten Berg wist er de goede stemming onder de matrozen prachtig in te houden. Hij had er slag van om de menschen aan het verstand te brengen, dat er een beetje geplooid moest worden. In de film van het leven aan boord zult U hem herhaaldelijk tegenkomen. U hebt natuurlijk prachtig filmmateriaal verzameld? „Ik heb 't zelf nog niet gezien; uit iedere aanlcophaven heb ik de filmrollen direct naar Nederland gestuurd, maar de heeren van de Polygoon hebben me verzekerd, dat de 10.000 M. negatief goed geslaagd zijn". „Dat is dan ook de reden" zoo vulde een der directieleden van de filmfabriek aan dat we meneer Wytema hebben uitgenoo digd naar Nederland te komen. Er is zoo veel prachtig materiaal, waaruit we voor onze 3000 M. film moeten kiezen, dat we als niet-marinemannen bang zijn liet verkeerde te knipjien. Maar een goede film met hoogst interessante momenten wordt 't zeker". „Ik heb vertelde de onder-comnShdant van de K 18 verder, vooral het bedrijf aan boord gefilmd; het Neptunusfeest, de Kerst en Sinterklaasviering en het alledagleven zult u meemaken. Die feestelijkheden rijn vooral zoo geslaagd door de zendingen van het comité ,Onze Marine", waar we hoogst dankbaar voor zijn. In weerwil van het dikwijls ongunstige weer hebben we een reis gehad om nooit te vergeten, een reis, waaraan we steeds en in alle opzichten de meest aangename herinne ringen zullen houden. Een verblijf van een maand in het moeder land is gauw om en we mochten niet langer beslag leggen op den tijd van dezen moder nen argonaut. temeer daar ook het radio journaal wacntte voor een gesprek met den heer Wytema. FRANSCHE INSTEMMING MET ONZE POLITIEK. Krachtig pleidooi voor munf- stabilisatie in ons werelddeel. Louis Roubaud, die in het bijzonder de Nederlandsche problemen is gaan bestudee- ren en daarover in de „Petit Parisien" be langwekkende bijzonderheden schrijft, had het over den moeilijken strijd, dien de Neder landsche verkooper op het oogenblik te strij den heeft tegen zijn Belgischen concurrent. Hij betoogde dat geen van de twee daarbij wèl kan varen, zoo min Nederland, dat zijn fabrieken stopgezet ziet en zijn landbouw producten niet verkoopt, als België, dat door de vreemdelingen worat leeggehaald. Hij pleitte voor het stelsel van een internationa le afspraak in Europa, volgens het denkbeeld van den heer Colijn, waardoor de stabilisa tie der muntverhoudingen in Europa zou kunnen worden verkregen. Vandaag werkt de Fransche journalist dit denkbeeld nader uit in een uitvoerig résumé van een gesprek, dat hij heeft gehad met on zen minister-president. Deze heeft hem wel niet gemachtigd dit onderhoud te publicee- ren, maar aangezien de heer Colijn sedert dien in het ojienbaar zijn denkbeelden heeft uitgesproken, en Frankrijk en Nederland op het oogenblik voor dezelfde moeilijkheden staan, meent hij daarvan toch wel het een en ander te kunnen vertellen. De wijzigingen, die zich de laatste twin tig jaar op de internationale markt hebben voorgedaan, hebben meegebracht dat er vier groote groepen van producenten zijn geko men: de Ver. Staten, Japan, Rusland en het Britsche Rijk. Zij hebben elk hun markten, waarbinnen de munteenheden (dollar, yen, roebel en pond) geldig zijn. Deze groepen kunnen daardoor ongestraft ongewijzigde munt blijven voeren of zich verstaan om, zon der metalen standaard, vier stevige munt- blokken te vormen. Tegenover deze vier blok ken staat een verdeeld Europa, waarin de staten een economisch nationalisme zijn gaan toepassen. Het was Aristride Briand, die het gevaar daarvan inzag en het heeft trachten te bestrijden. De drie geneesmiddelen, die in Nederland zoowel als in Frankrijk worden verdedigd, zijn: beschermende rechten, een reglementee ring van de productie en munt-dévaluatie. De heer Colijn behandelde hen achtereenvol gens. De beschermende rechten hebben tot terugslag, dat de eigen uitvoer ophoudt. De reglementeering van de industrie leidt óf tot een exploitatie van de afnemers, indien ze plaats heeft door de gegroepeerde producen ten zelf, óf tot „economische slavernij", waarbij de leiders der productie worden uit geschakeld, als de staat ze toepast. Wat de dévaluatie betreft, de heer Colijn somde de bekende nadeelen daarvan op. Het voordeel ligt alleen in een verlichting van den schuldenlast, maar ook daartoe werkt dit weinig moreele experiment slechts gebrekkig mede, omdat het die verlichting maar éénmaal brengt en alles opnieuw be gonnen moet worden, indien men niet door andere middelen evenwicht brengt in de budgetten van het rijk en van particulieren. „De dévaluatie" aldus verklaarde de heer Colijn „biedt geen enkel voordeel aan en zou besliste nadeelen hebben. Ze zou de kleine spaarders treffen, die in Nederland, evenals in Frankrijk, talrijk zijn. Ze zou het crediet van het rijk schokken door hen te treffen, die het steeds opnieuw hun vertrou wen hebben geschonken Daarom, verklaarde de minister-president, is de eenige oplossing internationale samen werking, groejjeering van de landen van Europa, om te zamen ook een sterk blok te vormen. Hun eerste doel moet munt-stabili- satie zijn. Het leek mij nuttig om deze denkbeel den van den heer Colijn ook buiten Neder land te propageeren zoo besluit de heer Roubaud, omdat zij internationale samen werking insluiten. Het komt mij voor, dat ze vooral een nuttigen weerklank zouden kun nen vinden in Frankrijk, in het bijzonder in deze moeilijke periode van budgetaire sanee ring. HAARLEM ZANDVOORT 6 OCTOBER ELECTRISCH? Naar alle waarschijnlijkheid zal de ge- electrificeerde lijn HaarlemZandvoort op 6 October a.s. in gebruik worden genomen. 117 Langelot dacht dat grootmoeder nu wel blij zou zijn. Maar integendeel, grootmoeder begon vreeselijk te huilen, want ze had heel veel pijn. 118. Grootmoeder ging zoo verschrikkelijk tekeer, dat een politieagent het hoorde. „Dat it een schandaal", riep deze. „Wacht maar eens. Ik zal dien schreeuwer wel eens naar het politiebureau brengen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7