DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE IJZER-BEDEVAART. ^Buitenland qe driemogendheden- conferentie. Ho. v* 011 'wc« buj"» Directeur: C. KRAK. Maandag 19 Augustus 1935 137e Jaargang T)aqdiiksch OaecdcfU Voor de zestiende maal, onder reus achtige belangstelling, gehouden. De conferentie verdaagd. De zifting van Zondagmiddag te Aloisi Eden en Aloisi vandaag uit Parijs. Krijgshaftige taal van Popoio d' italia. Toch nog hoop? Wat vandaag de aandacht trekt.,, ERNSTIGE SCHEEPSBOTSING. DE MOORD OP DEN BRITSCHEN JOURNALIST JONES. ARBEIDSCONFLICT IN DE HAVEN VAN MARSEILLE. PASSAGIERSCHIP GESTRAND. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. I00.000 Wannen en vrouwen bijeen. Len onzer verslaggevers seint uit Aaiden"oever van de IJzer te midden van de schoone Vlaamsche landen welke het meest van den wereldoorlog geleden hebben rijst bet grootsche monument voor dé Vlaamsche gevallenen omhoog, zebouwd uit de ontelbare kleine bijdra ger van Vlamingen van alle rangen en standen. Telken jare komen er duizen den en duizenden bezoekers om er uit- rakking te geven aan een vredesge- dachte en om hu'de te brengen aan de talrijke dooden, die als Vlamingen in den zrtoten oorlog zijn gevallen. Zoo werd deze plechtigheid tevens een hetooeine vcor den cultuurstrijd om de rechten van d« Vlamingen. Voor de zestiende maal ie te Dixmui- den de Vlaamsche Bedevaart gehouden. Door meer dan 100.000 mannen en vrou wen, oudere en jongere uit alle deelen van het Vlaamsche land. Het anders zoo stig gelegen Vlaamsche stadje, dat in den wereldoorlog een tragische beroemd heid heett verworven, geleek in de mor genuren wel een bijenkorf. Den avond te -voren waren velen naar Dixmuiden ge komen. Langs de wegen die naar het stadje leiden, waren talrijke huizen met Vlaamsche leeuwvleggen versierd. De dorpjes in den omtrek hadden zich ook ia Jmttooi gestoken; in sommige ervan waren eerebogen om de deelnemers aan deze bedevaart te verwelkomen. Zater dagavond werd bij het IJzer-monument 4eeerst» inleidende plechtigheid gehou den. Aan den voet ervan kwamen de loo- pers van de Vlaamsche blauwvoetgan- gers samen, die uit Tourout, Antwerpen, Gent, Brussel, Lemmel, Oostende naar Dixmuiden waren gekomen. E'ke afdee- liag bracht een eigen vaandel mee om te getuigen van Vlaamsche fierheid en zelfbewustzijn. De grootste drukte zou eerst Zondag morgen komen. Met extra treinen en met bussen, met auto's en op de fiets kwamen de bedevaartgangers toege- st oomd. De groote markt w as vol men eren en vete café's waren te vol om Allen, die even rust zochten na een lan gen tocht, 'n plaats te geven. Vlaamsche pachters in grijze uniformen regelden v«rkeer en trachtten zich op alle wJjzen nuttig te maken. Tegen elf uur begaf een ieder zich het hooge steenen kruis, waar de Plechtigheid voor de 16e maai werd ge houden. D® regeling was ook dit jaar weer vol- I9nrwv< hunnen naar schatting een iaj.000 personen geweest zijn, die op de w«gen en velden om het monument ge schaard stonden in afwachting van de Plechtigheid, die telkens weer door haar krootschen eenvoud ontroert. In de aanwezigheid van den oud bur gemeester van Antwerpen zag men een p^'ijs dat ook in officieele kringen be- ,ai ^stelling voor deze betooging begint u groeien. «®rst volgde de godsdienstige plechtigheid. Deze hulde aan de Vlaam- sche dooden, die bedoeld was als een al- meene hulde aan de Bevallenen ir. den ereldoc-rlog, werd opgedragen door een udleerling van Cyriel Verschaeve, een Mis ter nagedachtenis van de gesneu- *eiaen en voor len wereldvrede. Luidsprekers stelden een ieder in uAt het gesproken en gezongen woord ll T(>'gen. Plechtig klonk het gebed vcor den vrede in het Nederlandsch, I" ransch, Duitsch en Engelsch. Toespra ken werden gehouden door de heeren G. Martens, voorzitter van het Verbond dei Vlaamscha oud-strijders en door prof. dr. Frans Daels, voorzitter van het bedevaartcongres Er is ieder jaar een spreker uit Nederland, die de sympathie van een deel van de Noordelijke broe ders komt vertolken. Dit jaar zou dat zijn de heer van Es uit Wassenaar, die echter op het laatste oogenblik verhin derd was. In zijn plaats sprak nu Al- phons Laudv. hoofdredacteur van het Amsterdamsche dagblad De Tijl, die als Noord-Nederlander, een broedergroet overbracht van het voik van het Noor de. aan het volk van hd Zuiden. De heer Martens wees op de beteeke- nls van de 16e Ijzerbedevaart en bracht huide aan de nagedachtenis van dr. v. d. Pcrre, van den Eerw. heer Cyriel Ver schaeve en van dr. de Gruyter. Hij liet uitkomen, welke rol zij vervulden voor het cultuurleven in Vlaanderen. Terwijl door de menigte ..Mijn V'aanderen heb ik hartelijk lier' gezongen werd, had de b'oemenhulde tusschen twee rijen veel kleurige vaandels, nationale en inter nationale plaats. De bloemenkransen rtu.peld«n zich op de trappen tot aan den voet van het gedenktecken van de ge broeders van Raemdonck. Er lagen on telbare kransen voor de beelden van Cyriel, Verschaeve, dr. de Gruyter en v. d. PeiTe. Na de bloemenhulde richtte de heor Juliaan Platteau zich tot alle oud strijders van alle natiën in een oproep voor wereldvrede. Hij spoorde hen aan de les van 1918 indachtig te blijven en zich niet te laten verblinden dooi het vuur van den haat. Na hem kwam prof. Frans Daels aan het woord, die er aan herinnerde, dat zij vielen voor het recht van het Vlaam sche volk en voor de verzoening aller naties. Op zijne beurt wees hij op de ve-diensten van Cyriel Verschaeve, dr. v. d. Perre en -dr. de Gruyter gedurende de wreede oorlogsjaren. Hij eindigde met den oproep tot solidariteit en tot den strijd voor het behoud van eigen cultuur. Na deze toespraken had de onthulling der gedenkplaten plaats. Men ving aan met die van Cyriel Verschaeve, terwijl het koor „Kunst en Vermaak'' uit Borge- hout den koorzang „Gedachtenis" op tekst van Cyriel Verschaeve en op mu ziek van Chef van Hoof uitvoerde. Hier na werd het beeld van dr. v. d. Perre onthuld, terwijl hetzelfde koor uitvoer ue: „Hij Vleide geen Grooten der We reld" uit de van Rijswijck-cantate van Peter Benoit. Tenslotte werd de teelte nis van dr. de Gruyter onthuld onder de uitvoering van een oud lied met den titel „Kunst Is Kracht". Namens het comité werd door den heer Platteau een woord van dank ge richt tot al de aanwezigen. De 17e Ijzerbedevaart zal plaats heb ben op Zondag 2i Augustus van het vol gende jaar. Bijzonder indrukwekkend was het slot van de plechtigheid, het eindelooze défilé van Vlaamsche oudstrijders langs het monument. Een woud van banieren werd in deze zwijgende door muziek be geleide tocht medegevoerd. Allen ont blootten de hoofden toen het défilé voor den vrede, tegen de verschrikking van den modernen oorlog voorbij trok. De door allen staande meegezongen Vlaamsche Leeuw vormde het plechtig besluit van deze grootsche betooging. De besprekingen onderbroken. om half vier aangevangen be- te Parijs van de vertegen woor- uurrS j6r br'e mogendheden zijn kort na vijf ïï]frL rboken- Laval deelde aan de pers niqir ^at om acbt uur een officieel commu- r* zou worden uitgegeven. Lonnar Ver*u'dt, zullen Eden en Aloisi naar re resp. Rome terugkeeren om met hun «eenng ruggespraak te houden. ®ixnist'a meene 'n^ruk is buitengewoon pes- Minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Laval, heeft Zon dagavond om 8 uur de volgende offi cieele mededeeling aan de pers doen toe- komen Laval, als vertegenwoordiger van Frankrijk, Eden, als vertegenwoordiger van Groot-Britannië en baron Aloisi, als vertegenwoordiger van Italië, waren te Parijs bijeengekomen om te zoeken naar een mogelijkheid voor de vreedzame regeling van het Abesöinisch-Italiaan- sche geschil. Wij hebben nog geen basis voor onder handelingen kunnen vinden, welke de oplossing van het conflict mogelijk zou maken. De moeilijkheden, waarop men bij het bestudeeren van de in den loop der be sprekingen gedane voorstellen gestuit is doen een verdaging van het ingeleide onderzoek noodzakelijk worden. Dit on derzoek zal langs diplomatieken weg worden voortgezet. Parijs. Omtrent de Zon- dagmiddagzitting der driemogend- hedenconferentie worden thans de volgende bijzon derheden bekend: Oorspronkelijk lag het in de be doeling een ple naire zitting te houden. De Fran- sche en Engel- sche delegaties verschenen dan ook geheel voltal lig, terwijl van Italiaansche zijde eohter alleen ba ron Aloisi ver scheen. Reeds dit feit wekte bevreemding en men gelastte dan ook de plenaire bijeenkomst af. Eden, Laval en Aloisi zetten daarop zon der hun raadgevers de onderhandelingen voert. Men kreeg onmiddellijk den indruk, dat baron Aloisi geen nieuwe voorstellen had medegebracht, zoodat de voortzetting der onderhandelingen op de bestaande bases geen doel had. Dit werd dan ook door een mededeeling van Laval aan de pers beves tigd. Italiaansche persstem. In de Zondag voor het eerst verschenen Zondagseditie van den „Giornale d'Italia", de Voce d'Italia" schrijft Gayda o.a.: Er is thans nog slechts een middel om het Abessi- nische gevaar te voorkomen, namelijk het op zoodanige wijze neerslaan van zijn militaire macht, die bewezen heeft voor alten gevaar lijk te zijn, dat deze geen schade meer kan aanrichten. Italië is vastbesloten de Abes- sinische kwestie eens voor altijd op te los sen Het blad keert zich tegen een Volkenbonds mandaat over Abessinië, hetwelk de kwestie nog slechts moeilijker zou kunnen maken, daar alleen Abessinië er maar voordeelen van zou kunnen hebben. Verder wijst het blad ook het in de Engel sche pers opgeworpen plan van de hand van een viermogendhedenpact, waartoe ook Abes sinië zou behooren. In welingelichte kringen verluidt, dat Eden en baron Aloisi waarschijnlijk in den loop van vandaag Parijs zouden verlaten Men acht het niet uitgesloten, dat zij voor dien nog een bijeenkomst hebben met Laval voor het houden van een bespreking. De Popoio d' Italia schrijft: „Italië heeft het sterkste leger in Europa, wanneer in September een millioen man on der de wapenen is. Het leger is wonder goed ingedeeld, uitgerust en opgeleid. Abessinië moet ontwapend en gecontroleerd worden De mogendheden die met koloniën zijn beladen, mogen ons den weg niet versperren; zij dra gen de verantwoordelijkheid, ons de vruchten der overwinning te hebben geroofd. Een ver zet tegen onze levensbehoeften, zou een mis daad zijn tegen de geschiedenis en de bescha ving. Wat zouden morgen de volkeren zeg gen. wanneer een dolle en wreede Europee- sche oorlog zou worden veroorzaakt door de ongehoorde aanmatiging, dat groote mogend heden aan Italië een ver land in Afrika be twisten, nadat zij zich zelf den vetten oor logsbuit op elk continent hebben toebedeeld? Welke natie zou bereid zijn, alles op het spel te zetten voor een kwestie, die Europa niet aanbelangt, en geen levensbelangen van een mogendheid met uitzondering van Italië be treft? Een reusachtige vergissing werd te Versailles begaan en fouten moeten geboet worden!'' Met betrekking tot de verdaging der Drie- mogendhedenconferentie verklaart men, dar, ondanks de bemoeiing van Laval, geen aan passing tusschen Engeland en Italië mogelijk is geweest De voorzetting zal langs diploma tieken weg gechieden, totdat de Volkenbonds raad op 4 September het dreigende conflict intensief zal bespreken Ondanks de bestaande moeilijkheden is het dus niet uitgesloten, dat vóór September een beter resultaat dan te Parijs zal worden be reikt voor een vreedzame regeling van het geschil Aloisi deelde Laval mede, dat Mussolini de hem gedane voorstellen heeft verworpen Gisteravond had een nieuwe gedachten wisse ling plaats tusschen Laval, Eden en Aloisi, welke bespreking 2 uur duurde. Men moest constateeren, dat het onmogelijk was de onderhandelingen voort te zetten. Tegelijkertijd zal Aloisi er van af zien eeni- gen eisch te stellen, welke stof tot onderhan delen zou hebben kunnen bieden. Hierop ver klaarde Eden, dat hij tot de uiterste grens van concessies is gegaan, welke hij namens Engeland had kunnen bieden. Frankrijk blijft zijnerzijds trouw aan den Volkenbond. REDEVOERING VAN ROSENBERG. Tegen wereldbolsjewisme, Joden en Centrumleiders. Alfred Rosenberg heeft gisteren te Neu- stadt in een redevoering voor ongeveer 30.000 toehoorders o.m. het volgende uit eengezet; Na de overwinning van 1933 hebben alle nationaal socialisten tegenover de vroegere tegenstanders een ridderlijk gevoel gehad. Zelfs ten opzichte van de Joden zou de re geering zich tevreden gesteld hebben met de allernoodigste maatregelen. In toenemende mate echter kan thans waargenomen wor den. dat de tegenstanders van vroeger er naar streven het gemeenschappelijke front, waarin zij het nationaal socialisme veertien jaar lang bestreden hebben, in het geheim weer op te bouwen. Deze opruiing heeit zich in het bijzonder merkbaar gemaakt na de afsluiting van het Engelsch-Duitsche vlootverdrag. De Joodsche boycot beweging is weer toegenomen Met het oog op den hui- digen strijd, aldus ging Rosenberg voort, Alired Rosenberg die ingezet is van den kant van het wereld bolsjewisme, de Joden en de Centrumlei ders, geloof ik, dat het tijd zou zijn te over wegen of het in het belang van de histori sche warheid niet noodzakelijk lijkt een ge recht bijeen te roepen, dat een onderzoek zou moeten instellen en volgens de docu menten de door ons allen beleefde samen werking vaststellen tusschen het Centrum en het Marxisme in 1918 en dat de activi teit van de Centrumleiders bij de seperatis- tengeweging zou moeten nagaan. Voorts ging Rosenberg in op het principe van de gewetensvrijheid en verklaarde, dat onze generatie niet schuldig is aan de con- fessioneele splitsing. Hij legde er den na druk op, dat de NSDAP er nog steeds niet aan denkt deel te nemen aan een religieuzen dogmatischen strijd, dat zij iedere echter re ligieuze overtuiging acht, maar daarom ook in deze kwestie niet de eene of andere confessie een monopolie kan toekennen. Het nationaal socialisme heeft het communisme verdreven. De nieuwe staat heeft de godde- loozenorganisaties ontbonden. Hij heeft de vrijmetselarij overwonnen en voor altijd uit geschakeld. Hij heeft dus dat volbracht wat alle kerken en kerkelijke partijen bij elkaar nooit tot stand gebracht hebben. Bovendien heeft het nationaal socialisme de vrijheid van de zielzorg veilig gesteld en de kerken bescherming laten genieten. Maar deze daad heeft klaarblijkelijk tot het geloof geleid, dat men het nationaal socialisme niet behoeft te vreezen, maar dat het als het ware het werk tegen de kerkvijanden in orde brengt om, alles vergetende wat Duitschland berokkend is, geduldig te wachten op de nieuwe be velen van de centrumprelaten. Vervolgens ging Rosenberg in op de be scherming van het gezonde bloed en ver klaarde, dat, al is de natuur ook volgens kerkelijke leer door God geschapen, het toch juist een plicht is deze gezonde sterke na tuur ook in de menschen te beschermen Wat het behoud betreft van de wet tot voorkoming van een erfelijk ziek nageslacht bestaan er geen compromissen en de oude machten zullen zich daar bij moeten neer leggen. Wat de protesten van het verleden aangaat, onze eeuw zal ter bescherming van de levensbases van het Duitsche volk over gaan tot de orde van den dag. Dit alles wordt echter niet gezegd om een strijd te ontketenen, maar alleen om na constatee ring van de onwrikbaarheid van de nat. soc. opvatting aan alle goedwilligen nog steeds de hand toe te reiken. IJzer-bedevaart. (Dag. Overzicht). De drie mogendheden-conferentie volkomen mislukt. (Buitenland). Rede van Alfred Rosenberg. (Bui tenland). Wallace Beery op Schiphol. (Bin nenland). De onbewaakte (Binnenland). Nieuwe or Iers van den Kon. Shell voor de Ned. Scheepsbouw Mij". (Binnenland). E. Gerzon f (Binnenland). Moordaanslag op zigeuner te Bor- ne (O.) (Binnenland). Ernstige steekpartij nabij Hel mond. (Binnenland). Tenniswedstrijden Advendo. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Zes matrozen zijn gedood en vijf gewond bij een botsing op de Iersche Zee tusschen de Laurentic van de Cunard Line en de Napier Star van de Blue Star Line. De moord op den Britschen journalist Gareth Jones door Chineesche bandieten wordt thans officieel door de Provinciale regeering van Tsjahar bevestigd. De Engel- sche regeering heeft reeds aangekondigd een scherp protest te zullen indienen bij de Nan- king-regeering. Het eerste bericht over den dood van Jones werd Vrijdag door den leider van een zout-transport naar Kalgan overge bracht. Ten Zuiden van Pao Sjang Sjen had hij een politie-beambte gesproken, die mededeel de in den namiddags van den 1 len Augustus het lijk van een vreemdeling met drie schot wonden te hebben gevonden. Hierop stuurde •het commandement der gendarmerie direct een afdeeling naar de aangeduide streek. Zij siet daarbij op de bandieten, welke zij ver volgde, bij welke achtervolging de bandieten vijf dooden achterlieten. Omtrent de gebeurtenissen bij den moord op den Engelschen journalist wordt door de mededeelingen van een zwaar gewonden ge vangene nadere opheldering gegeven. Volgens diens mededeelingen zou Jones door de vermoeienissen van den langen zwa- ren rit door het gebergte, met slechte, zooal niet geheel ontbrekende voeding, zoo uitgeput zijn geweest, dat hij tenslotte weigerde op nieuw het paard te bestijgen. Om niet verder te worden gehinderd op hun vlucht schoten de bandieten, die meen den te worden achtervolgd, Jones toen dood. Zijn lijk werd in het gebergte gevonden en naar Pao Sjang Sjen gebracht en daar ge kist. Eerst Zaterdagmorgen ontvingen de Pro vinciale autoriteiten van Tsjahar officieel mededeeling van den dood van Jones, waar op zij direct den vertegenwoordiger der Brit- sohe Ambassade verwittigden. Omtrent de schuldkwestie bij dezen tragi- schen dood van den Engelschen journalist, kan voorshands nog geen oordeel geveld worden. De onderhandelingen over zijn vrij lating verliepen zeer veel belovend. De provinciale autoriteiten hebben hun nerzijds zeer ernstige pogingen gedaan om Jones te bevrijden De dappere wachtmeester der gendarmerie Tsjang Joe Tsji, die den vertegenwoordiger van het D.N.B., dr. Muel- ler bevrijdde, werd bij zijn tweede bezoek aan het kamp der bandieten half dood geslagen. Een andere onderhandelaar bevindt zich nog in gevangenschap der bandieten, zoo hij niet reeds werd ter dood gebracht. Het stoffelijk overschot van Jones zal naar Kalgan worden overgebracht en aldaar wor den begraven. Het vertrek der beide passagierschepen „Patria'' en „Theophile Gauthier" i6 door een conflict tusschen de reederij „Messa- géries Maritimes'' en de bemanning ver traagd. De Theophile Gauthier kon eerst Zater dag de reis aanvangen, terwijl de Patria nog in de haven ligt. Het passagierschip „Letitia'' is Zaterdag op een zandbank bij Belfast gestrand met twee honderd zestig passagiers afkomstig van Montreal, bestemd voor Belfast, Liverpool en Glasgow. Zij hebben hun reis op een gewoon stoomschip vervolgd. De „Letitia" liep in een dichten mist in den naoht op den grond en pogingen, in den vroegen morgen onder nomen, om het schip vrij te krijgen waren vruchteloos.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1