dagblad voor alkmaar en omstreken. Zondag, uur, MOTORRACES Het Italiaansch-Abessinische "conflict. ^Buitenland Binnenland Deze Courant word, ELKEN AVOND, behet.e Zon- en Feestdagen, -„«.„eren. Abonneren,,p,iis per 3 «...den b„ Toomi,beuling zoor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Ho. D" °°mm" c- Vrijdag 23 Augustus 1935 Hooldredacien,, T|. N. ADEMA. 137e Jaargong Een groot en grootsch programma. Dr. Schacht in groote moeilijkheden. Wat vandaag da aandacht trekt NAAR EEN „^ARKEERBELASTSG" VOOR WIELRIJDERS? ALKMAARSCHE COURANT. 2)ageliiksch Owcmfd Weer een scherp artikel van de „Giornale d'ltalia" tegen Engeland. i Het Giornale d'ltalia" schrijft in een hoofdartikel, dat het zich gewend heeft tot het vriendschappelijk gezinde deel der Brit- sche natie. Deze keer richt het zich echter tot de Britsche pacifisten tot het uiterste en tot de onverdraagzamer die de Britsche re- jreering willen dringen op den weg van een gevaarlijke houding en acties tegen Italië. Het Italiaansche blad verklaart, duidelijke taal te willen schrijven, opdat de heele wereld wete, wie verantwoordelijk is voor elke te vinden oplossing en welke consequenties elke actie tegen de Italiaansche belangen kan uit lokken Naar aanleiding van den eisch van sommige bladen, dat de Britsche regeering het wapen-embargo voor Abessinië zal op heffen, schrijft het „Giornale d'ltalia", dat de vrije uitvoer van wapenen naar Abessinië een schending is van het verdrag van 21 Aug. 1930 dat speciale voorwaarden en beperkingen bevat, waaronder Engeland wapens en oorlogsmater aal aan Abessinië mag leveren. De andere maatregel, die de vrienden van Abessinië eischen, n.l. de sluiting van het Suez Kanaal, zou een onduldbare schen ding zijn van de conventie van 1888, die geheel van kracht blijft ondanks het Vol kenbondspact, omdat het Covenant deel uit maakt van het Verdrag van Versailles, waarvan artikel 283 de geldigheid van de conventie bevestigt. Alle andere maatregelen, die men verder tegen Italië eischt, zooals het toepassen van sancties, zouden oorlog beteekenen. „Het is thans duidelijk" gaat 't Italiaansche blad voort „dat de Britsche bladen, die de apostels zijn voor het toepassen van sancties, op oorlog aansturen. De oorlog zou uit Afrika naar Europa overslaan en van Europa naar de andere werelddeelen, waar de groote mogendheden, die zich bedreigd zouden voelen, tot bepaalde acties ten behoeve van hun verdediging zouden overgaan". Het zou een gena- delooze oorlog te land, ter zee en in de lucht worden, een wanhopige oorlog van een strijdbaar volk, dat zijn recht, zijn leven en zijn eer zou verdedigen, die geen mindere beteekenis hebben dan zijn dagelijksch brood. Dit is geen drei gement, maar een antwoord op de drei gementen van anderen. |iet «Giornale d'ltalia" voegt eraan toe, m£mand in Italië aan het Britsche Rijk m niaar dat iedereen in Italië ver- pn w £nf>e'and Italië met rust zal laten rron ^€en hindernissen in den weg zal Ieg- aangezien Italië het voorbeeld en de f van Engeland volgt en zich tracht tio erzf ren van gebieden, waar het nut- v5|W?r. ,za' kunnen doen en bovendien de Itai'- bunnen bevorderen. Niets zal le van zijn weg kunnen tegenhouden. De verwonding van consul Falconi. lu?' 'taliaansche gezantschap te Addis a ™elt officieel mede, dat de Italiaan- hef c?nsu' Baron Muzzi Falconi zich bij „.^Jfnoonmaken van zijn geweer een ver- naing m de linkerlong heeft toegebracht. vJn<yr?uw> die hem op de reis begeleidde, ali hem bloedend nabij het kamp, dat hij ren ,verlaten had. De Italiaanen verkla- snr'av er van een politiek incident geen vnnri E>e toestand van den consul is 'oopig niet zorgwekkend. De besprekingen van het Britsche kabinet. Geen officieel commu niqué. tegenstelling tot de oorspronkelijke ankondjgijjg, is over de buitengewone ka- itting van gister geen officieel coin- V.I?19U€ uitgeven. In wei-ingelichte kringen een V echter, dat het kabinet tot de vol- ue besluiten is gekomen: het kabinet keurt in elk opzicht de na dn e"^e van de Parijsche conferentie van b uitgegeven verklaring goed, dat de 2ai u rege€ring in voortdurend contact blijven met de Fransche regeering en nauwste zal blijven samenwerken, en dat .""iae reDPf-rinrrnn tnt rio «jFtinnr van den voortgaan met de pogingen langs V„ïT re8eeringen tot de zitting voller-*- m' ,.!kenbondsraad op 4 September a.s. zullen ■ijven voortgaan met de pogingen langs Plomatieken weg in overleg met Italië te J?Verzoeken welke mogelijkheden voor een eedzame oplossing er nog bestaan. tact kabinet heeft verder besloten, haar wsassing van Juli j.1. tot het voorloopig ageren van uitvoervergunningen voor wa- 05 naar Abessinië en Italië, te handhaven P'j zo" ^htcr niet beteekenen, dat het ver bod tot September a.s. van kracht zal blij ven De minister van buitenlandsche zaken Samuel Hoare is met de behandeling van deze kwestie belast. 3. Het kabinet stelde zich op het stand punt, dat er geen aanleiding was voor 'n wij ziging van de reeds bij tal van gelegenheden vastgestelde politiek der Britsche regeering tegenover den Volkenbond en de grondsla gen van Genève. In Engelsche kringen verwacht men voor de volgende dagen geen nieuwe ontwikke ling. Er is geen tijdstip voor een volgende kabinetszitting vastgesteld. De beschouwingen in de avondbladen zijn eveneens geschreven voordat bijzonderheden omtrent het resultaat der kabinetsbespre kingen bekend waren. De „Star" schrijft, dat de houding van Frankrijk een beslissende factor Voor de Britsche politiek blijft. Naar de meening van vele ministers is de handhaving van een nauwe Fransch—Engelsche samenwerking de eenige grondslag voor het behoud van den vrede in Europa. Zonder Frankrijk zou noch Engeland, noch de Volkenbond iets kunnen doen om Italië tegen te houden, aan gezien naast Engeland alleen maar Frank rijk over een behoorlijke vloot beschikt. Als men zich echter geheel op de Franschen verlaat, is dat bijna een uitnoodiging aan Frankrijk om de oogen te sluiten voor de eerzucht der Italianen In Frankrijk bestaan bij de linkerzijde en in de koloniën sterke stroomingen tegen een aanval op Abessinië. Wanneer Engeland krachtige leiding geeft zou daf van groot nut kunnen zijn. De Ita liaansche regeering speelt met het denk beeld, Abessinië van zee uit te blokkeeren. Dat is een zeer ernstig punt, want Italië zal misschien voor zijn vloot het recht op- eischen, alle buitenlandsche schepen met la dingen voor Abessinië te doorzoeken. De „Evening Standard" doet opnieuw een beroep op den Volkenbond, doch betwijfelt of de Volkenbond wel tot een eenstemmig besluit inzake de toepassing van sancties zal kunnen komen. De „Evening Nrrs" is van meening, dat voor Engeland de Engelsche belangen bo ven die van den Volkenbond gaan en maakt er bezwaar tegen, dat men Engeland de rol wil laten spelen van den hoogsten politie agent van de organen van Genève. De Italiaansche commandant van Oeal-Oeal naar Bern. Majoor Cimmaruta, die commandant was van de Italiaansche post te Oeal-Oeal tijdens het incident, dat aanleiding was tot de verscherpte wrijving tusschen Italië en Abes sinië, is naar Bern vertrokken, waar hij ge hoord zal worden door de gemengde com missie, die een onderzoek naar het incident van Oeal-Oeal instelt. 'Fransche persstemmen over de Londensche beraadslagingen. Als eersten indruk van de Londensche ka binetszitting meenen de Fransche avondbla den te kunnen constateeren, dat Engeland zich voor elke politieke beslissing in verbin ding met Frankrijk zal stellen. In politieke kringen te Parijs stelt men er prijs op, dat Mussolini niet ontstemd wordt, aangezien men vreest, dat dit tot overijling zal leiden. Zoolang er nog kans bestaat, dat Italië aan de Volkenbondszitting van 4 September deel neemt, is de hoop op een vreedzame oplos sing nog aanwezig. Wanneer echter het weg blijven van Italië geprovoceerd wordt, is een gewapend conflict tusschen Italië en Abessinië naar Fransche meening niet meer te voorkomen. De „Paris-Soir" is ervan overtuigd, dat Engeland niet alleen de verantwoordelijkheid voor eenigerlei maatregel op zich zal nemen zonder zich tot den Volkenbond te wenken De Volkenbond beteekent echter in dit geval Frankrijk, want welk Volkenbondslid zou Engeland volgen indien Frankrijk daarbij niet het voorbeeld gaf? Daarom moet Frank rijk reeds thans het antwoord voorbereiden op de door Engeland te stellen vragen, en zelf van tevoren de vraag stellen: „Gaat het bij uw bedoelingen tegen Italië om een voor- loopige, door plaatselijke omstandigheden bepaalde politiek, of beteekent uw houding, dat u in alle toekomstige gevallen en bij elke gelegenheid met het collectieve veilig heidssysteem en de daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheden volkomen accoord gaat? In het laatste geval moet ge door de Volkenbondsvergadering een veiligheids systeem laten aannemen, dat in alle hiaten van het Volkenbondspact voorziet Wij zijn het daarin volkomen met U eens, doch eischen in het ergste geval bedenktijd. Italië en Frankrijk marcheeren hand in hand om de veiligheid van Europa te waarborgen. Engeland zelf heeft toegegeven, dat de Vol kenbond buiten Europa machteloos is. De gebeurtenissen hebben dat bevestigd. Laten wij ons daarom aaneensluiten om tezamen het gevaar te bezweren, zonder echter uit het oog te verliezen, dat de ons dreigende geva ren niet alleen aan dc oevers van de Roode Zee of zelf aan de bronnen van de Blauwe Nijl liggen". De houding van de Vereenigde Staten. Het Amerikaansche Staatsdepartement doet groote moeite, het door den Senaat aangeno men voorstel inzake de toekoms..ge neutrali teitspolitiek van Mnerika aldus gewijzigd te krijgen, dat het Witte Huis de bevoegdheid krijgt, wanneer en tegen welken staat ver bodsmaatregelen zullen worden toegepast. Op het Witte Huis hebben langdurige be sprekingen plaats gevonden tusschen presi dent Roosevelt, staatssecretaris Cordell Huil en den voorzitter der hoofdcommissie voor buitenlandsche zaken. Deze bespreking heeft geleid tot een poging, een compromis te zoe ken tusschen het Huis van Afgevaardigden en den Senaat, waardoor de beslissing niet alleen over een wapenembargo, doch ook over credieten aan oorlogvoerende staten en het verbod daarvan aan den president zou blijven. In officieele kringen staat men op het standpunt, dat het volkomen verkeerd zou zijn, Amerika de handen te binden, zooals geëischt wordt door den Senaat en een gToot deel van de Amerikaansche pers, die zich niet erom bekommeren, of in andere werelddeelen de oorlogsfurie raast en alleen belang erbij meenen te hebben, Amerika bui ten toekomstige oorlogen te houden. Deze kortzichtigheid belemmert naar de meening in officieele kringen de Vereenigde Staten elke poging om invloed te oefenen tot het voorkomen van oorlogen. Bovendien maakt zij Amerika, wanneer eenmaal een oorlog is uitgebroken, volkomen machteloos. Elke oor logvoerende staat, die een Oceaan of een ge deelte van e<w Oceaan beheerscht, kan voor- Alle seniores; vele juniores en nieuwelingen. 47 INSCHRIJVINGEN. ZEïOLLJLIISriDIEIR.S. IDTTXTSCELEIR/S. schriften uitvaardigen, die eiken handel on mogelijk maken, en Amerika zou noch kun nen protesteeren, noch onderhandelen, aan gezien de grenzen van zijn actie waren vast gelegd indien het voorstel van den Senaat in werking zou treden. Een ander neutraal land, bijv. Japan, zou de door Amerika niet onmiddellijk af te zetten waren voor een spotprijs opkoopen en met winst aan de oorlogvoerenden of aan andere neutralen verkoopen. Amerikaansche schepen zouden in hun thuishavens cpliggen. De Amerikaan sche souvereiniteit zou zoo goed als nihil zijn en niemand zou er voerdeel bij hebben Deze overwegingen zijn belangrijker dan de strijd over de kwestie, dat de aanvaller zoo moeilijk is vast te stellen. Het voorstel van den Senaat zou Amerika evenmin tegen een oorlog beschermen, want een president of bijv. een admiraal zou Amerika op vijftig manieren in een oorlog kunnen storten in dien hij dat wilde. Amerika's neutraliteit. Na langdurige onderhandelingen heeft president Roosevelt zich nopens een neutra- liteitsvoorstel bereid verklaard toe te stem men in een compromis, dat de uitvoer van wapenen aan alle oorlogvoerende naties tot 29 Febr. 1936 zal verbieden. De bladen te Washington verklaren dit compromis met het feit, dat de president vreest door verderen tegenstand tegen de wenschen inzake de neutraliteit van het con gres, dat door vrees van den oorlog is ver vuld, zijn congresprogram op het punt der binnenlandsche politiek voor de rest der zit ting in gevaar te zullen brengen. Hij zal probeeren in Londen geld te leenen. Dr. Schacht. Men meldt ons uit Londen: Hedenmorgen is de Duitsche minister van financiën dr. Schacht per vliegtuig te Londen aangekomen. Naar verluidt, bevindt de minister zich in zeer groote moeilijkheden, daar de bewapening van de Nat Soc. Partij in Duitschland in de afgeloopen maanden te veel geld gekost heeft. Dr. Schacht wil zich nu wenden tot de bankiers te Londen. Te dezer zake heeft dr. Schacht zich onmiddellijk in verbinding gesteld met den Gouverneur van de „Bank of England". Hij hoopt, dat een klemmende lezing voor de ban kiers het hem vergemakkelijken zal een belangrijke leening te plaatsen. Aldus zegt de „Daily Herald", zou Schacht door deze leening aan Hitier willen bewijzen, dat hij onmisbaar is. In Duitsche financieele kringen ver luidt, dat de nieuwe geconsolidieerde leening van ongeveer 80 millioen pond sterling binnenkort geplaatst zal wor den. Vlammenzee te Beesd. Vier boerenwoningen en een tuinderswoning in de asch ge legd. Gisteravond heeft te Beesd nabij Geldermalsum een zware brand gewoed, waarbij 4 boerenwoningen een tuinderswoning en vier hooi bergen een prooi der vlammen zijn geworden. Te acht uur ontstond brand in de boerderij van den heer Th. Grenier, welke spoedig oversloeg naar de boerderij van zijn broer. Even daarna vatte de nabijgelegen tuinders woning van den heer J. Kroeze eveneens van den heer H. van Beusichem in brand. Behalve de woningen verbrandden nog vier hooibergen en de bij de huizen behoorende schuren. Daar er door de droogte zoo goed als geen water aanwezig was, kon de brandweer wei nig uitrichten, zoodat ook aan blusschen niet viel te denken. Nader seint men ons: Behalve de vier woningen, is nog een vijf de, die van den heer v. Beest afgebrand. De behuizingen waren aaneengebouwd. De motorsipuit van Beesd heeft nog een uur lang getracht, water op te pompen om het vuur te blusschen, maar moest ten slot te haar pogingen opgeven. Ook de motor spuit van Geldermalsen moest werkeloos blijven. Brand door kortsluiting. Gisteravond omstreeks 8 uur is brand ontstaan in de veenkoloniale boerderij van den landbouwer G. F. Wortelboer te Emmer Compascuüm. De brandweer van 't dorp en die uit Emmen waren spoedig ter plaatse, doch konden niet verhinderen, dat de gehee- le boerderij een prooi der vlammen werd. Slechts een aan de boerderij grenzend woon gedeelte bleef behouden. De korenoogst ging mede in vlammen op. De oorzaak van den brand is vermoede lijk kortsluiting. De schade wordt door ver zekering gedekt. BUITENGEWONE ZITTING VAN DE PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. De commissaris der koningin in de provin cie Nocrdholland heeft de koningin machti ging gevraagd voor het bijeenroepen der Provinciale Staten in een buitengewone zit ting op Woensdag 4 September a s des morgens om half twaalf. In deze zitting zal aan de orde worden gesteld de verkiezing van een lid in het col lege van Gedeputeerde Staten in de vacatu re mr. M Slingenberg, die door zijn benoe ming tot minister, opgehouden heeft lid van dit college te zijn. Het Italiaansch-Abessinisch con flict. (Dag. Overzicht.) Loods van een vliegtuigfabriek in Roemenië ingestort; reeds zes lijken en zestien gewonden geborgen. (Bui tenland). In Noord-China heerscht een cho- lera-epidemie. (Buitenland.) Slaap-epidemie in West-Japan. (Buitenland). Dr. Schacht in groote moeilijk heden, hij tracht in Londen een leening te sluiten. (Buitenland.) Vlammenzee te Beesd nabij Gel- aermalsem. (Binnenland.) Eenige doodelijke verkeersonge vallen. (Binnenland.) De speelba' Albanië .(Buitenland.)' De Nederlandsche Rondvlucht be gonnen. (Luchtvaart.) Veenbrand in Limburg. (Binnen land.) Mr. Langeveld bedankt als raads lid. (Stad.) Zijn eigen kinderen geschaakt, (Rechtszaken.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) In „De Kampioen" van deze week (no. 34) wordt er onder het opschrift „Gevaarlijker dan de bisamrat" op gewezen, dat zich ia Den Haag de eerste symptomen hebben voor gedaan van een „parkeerbelasting" voor de wielrijders. Sinds begin Augustus n.l. aldus het or gaan van den A.N.W.B. zijn aan den gevel van het hoofdpostkantoor bordjes aan gebracht met de bekende teekening: ver boden te parkeeren, waaronder in kleine letters geschreven staat: voor rijwielen. Deze borden zijn echter niet slechts minder groot dan de gewone „algemeene" verbods borden, doch daarbij zóó aangebracht, n.l. dwars op den gevel dat iemand, die zijn fiets neer wil zetten, in negen van de tien gevallen hen niet zal opmerken. Dat dit laatste niet overdreven is, kunnen wij staven aan de hand van de ondervin ding van verscheidene leden, zoowel als van onszelf. Tot dusver komt de overtreder van de nieuwe verordening er nog goedkoop af 0.50 bij schikking), doch daartegenover staat, dat de politie soms zonder genade bekeurt, zooals wij vernamen van een Bonds lid, dat vroeg in den morgen reeds op den bon ging en aan wien de agent ter „ver zachting" van het leed triomfantelijk mede deelde, dat hij „al de achtste vandaag" was. Bovendien is het de groote vraag, of t.z.t. ook die twee kwartjes niet verhoogd zullen worden". Na den officieelen tekst van het parkeerarti- kel te hebben weergegeven, gaat het blad: uitvoerig na wat hiervan de consequenties kunnen zijn, er op wijzende, dat er voor allen, die per se in het Haagsche hoofdpost kantoor moeten zijn, slechts drie mogelijk heden openblijven om dit zonder een der be palingen te overtreden, te bereiken. le. Tegen betaling van 5 cent hun fiets in het rek van den officieelen bewaarder te plaatsen; 2e. Een paal te zoeken, buiten het ver boden gebied, waar men zijn fiets op het trottoir tegenaan kan zetten, wat merkwaar digerwijze wèl mag, en 3e. hun rijwiel thuis te laten! Ten slotte wordt de overtuiging uitge sproken, dat geen agent iemand zou verba liseeren, die even met zijn fiets aan de hand het trottoir op zou loopen en het rijwiel voor de enkele seconden, welke hij noodig heeft om zijn brieven te posten, tegen den ver boden muur zou zetten. Maar officieel heeft de agent er het recht toe! „En zoo lezen we overdag wordt van dat recht ook wel degelijk gebruik ge maakt en bekommert men er zich niet om of die borden nu ook nog zoo onhandig moge lijk zijn aangebracht! Zoolang de nieuwe Haagsche verordening de mogelijkheid om de fietsen tegen het hek van de Groote Kerk te parkeeren niet openstelt, beteekent zij voor ons rijwielland een even gevaarlijke voor bode als de eerste coloradokever of bisam rat; de voorbode n.l- van de parkeerbelasting voor rijwielenl"

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1