8 8 Jladiopcaqtumma Txovindaal 7henum Buitenland. Een gehaat vorst, onder Italiaanschen invloed Koning Zogoe regeert over een onrustig land POLITIEPATROUILLE REDT EEN KAT. OUD-STRIJDERS VAN 50 JAAR GELEDEN ONTMOETEN ELKAAR. EVEN NAAR DEN BARBIER. HEERHUGOWAARD OUDE NIEDORP OTERLEEK VLIEGONGEVALLEN BI 1 MILITAIRE MANOEUVRES. Bij die slotmanoeuvres van gisteren is boven een Tsjechisch militair vliegveld een toestel in brand geraakt. De. beide inzitten den kwamen om het leven. Bovendien stortte nabij Pilsenjeen militair vliegtuig neer, waar bij de bestuurder om het leven kwam. Door den (mislukten) opstand in Albanië werd de aandacht weer op dit* koninkrijk gevestigd, dat zoo'n veelbewogen geschiedenis achter dën rug heeft en in den rumoerigen Md-oost-hoek van Europa vaak als speelbal door zijn groote naburen Zuid-Slavië en Italië gebruikt wordt, welke er beide graag een soort van vazalstaat van, zouden willen maken. Samenzweringen. De troon van Achmed Zogoe heeft nooit erg stevig gestaan. Herhaalde malen heeft men aanslagen op hem gepleegd. Als door een wonder ontkwam hij in Februari 1931 den dood, toen hij verblijf hield te Weenen: er werd een schot op hem gelost. In October 1932 had in Tirana een samenzweerders proces plaats, dat met 7 doodvonnissen en 27 langdurige gevangenisstraffen eindigde. Juist dit proces wierp destijds een helder licht op de toestanden, die er in het konink rijk Albanië heerschen en die het voortdu rende levensgevaar, waarin de koning ver. keert duidelijk demonstreeren De samen zwering had haar netten over het geheeie land gespannen en er liepen zelfs draden naar zekere politieke kringen in het buiten land, in de eerste plaats naar Zuid-Slavië. Het parool, waaronder deze opstand werd voorbereid, luidde: „Tegen de annexatieheer schappij van Italië, tegen de monarchie en voor de republiek! Albanië voor de Alba- niërs!" Weinig geliefd vorst. Achmed Zogoe is niet als de lieveling van het volk, gedragen door een golf van aan hankelijkheid en trouw op den troon geko men. Hij dankt zijn kroon o.a. aan de brutale wijze, waarop hij gewelddadig de meerder heid van het volk, die tegenover hem en zijn aanhangers macheloos stond, onder zijn macht dwong te buigen. Het is naar de spaarzame berichten moeilijk een reconstruc tie te geven van de oorzaken van dezen nieu wen opstand, welke overigens dat is wel opvallend wederom het eerst in de Griek- sche pers gesignaleerd werd. Maar het is in het geheel niet onwaarschijnlijk, dat hier de zelfde oorzaken gelden, als in het jaar 1932. Begin Januari 1935 zijn er reeds enkele op windende tooneelen te Tirana geweest. In het Koninklijke paleis was, naar men zegt, een bdfli gesprongen. Het officieele Albanische persbureau heeft het weliswaar gedemen teerd, doch moest tegelijkertijd toegeven, dat Muharrem Bajraktari, als vermoedelijk leider van, een revolutionnaire beweging gear resteerd was. Iets waars zal er aan die ge schiedenis wel geweest zijn. Afgezien van den afkeer van het Albanische volk ten opzichte van den usurpator van den troon, Achmed Zogoe, wiens geweldheerschappij het vrij heidsbesef van de inwoners van Albanië, allen vrije herders en bergbewoners, danig heeft geknakt, heeft in alle opstanden tegen hem veelal ook de koers van de door Achmed Zogoe gevolgde buitenlandsche politiek onte vredenheid gekweekt. Albanië is altijd een factor van de Italiaansche buitenlandsche politiek geweest en uit het conflict tusschen de Italiaansche opvattingen en de nationalis tische beweging onder het temperamentvolle Albaniërs-volk zijn reeds herhaalde malen critieke toestanden ontstaan. Avontuurlijk verleden. De Albanische onafhankelijkheid dateert pas van 1912 en is een vrucht van den Bal kanoorlog. Deze onafhankelijkheid, die zoo dra ze was afgekondigd weer bestreden werd door Montenegro, heeft herhaaldelijk aan slagen moeten verduren en weerstand bieden. Het internationale statuut van 1913'bracht een zekere rust, hoewel in dat jaar ook het ongelukkige gastspel van Prins Wilheim zu Wied plaats vond, die tot Mbret van Alba nië werd gekozen. In September 1914 moest hij wijken voor de anarchistische explosies, die het land teisterden, dat spoedig daarop in den wereldoorlog werd betrokken. In November 1918 was Albanië heelemaa! in handen der Italianen. Het doel van de politiek der Italianen was oorspronkelijk het verkrijgen van het protectoraat over Albanië geweest. Dit mislukte, daar de groote mo gendheden protesteerden, maar men slaagde erin langs andere wegen deze wenschen toch gedeeltelijk bevredigen. In 1919 had Italië het recht weten te verkrijgen, een regeerings- commissaris voor Durazzo te benoemen en in November 1921 werd het onbeperkte inter- ventierecht voor Albanië aan Italië toege kend. In Durazzo zette het zich vast, station- neerde er een garnizoen en in de Bocht van Valona, op het eiland Saseno, dat de heele kust daar beheerscht, is een sterke vlootbasis opgericht. In 't vervolg, namelijk sedert Ach med Zogoe de teugels van de regeering heeft gegrepen, was het streven van Italië er ge heel en al op gericht om Albanië militair en. economisch in handen te krijgen en te bin den. Het op 2 December 1926 met Zogoe ge sloten bondgenootenpact, dat op 22 Nvember '27 voor den duur van 20 jaar werd verlengd, heef deze actie een stevige basis gegeven, zoo dat het niet veel scheelt of Italië heeft reeds protectoraat over dit gebied. Het Albanische volk komt er nu geregeld tegen in opstand, dat de koning het land onder vreemden in vloed stelt en in Albanië is men er van overtuigd, dat dit slechts geschiedt teneinde persoonlijke belangen te dienen. Italiaansche invloed. In September 1934 leek het alsof Albanië zich geheel vrij wilde maken van die invloe den. Daarop volgde echter een Italiaansche vlootdemonstratie voor Durazzo en toen duurde het niet lang of men had een nieuwe overeenkomst gemaakt, waarbij Albanië toe gaf. Deze opstandigheid was te wijten aan Zuid-Slavische invloeden: Achmed Zogoe meende een oogenblik met Belgrado betere zaken te kunnen doen dan met Rome. In Bel grado had men de Italiaansche Albanië- politiek steeds uiterst wantrouwend gadege slagen en de Zuid-Slavische regeering had in de laatste jaren veel moeite gedaan om de "taliaansche positie in Albaniëinwendig te ondermijnen. Toen het Balkanpact werd ge sloten, rekende men op het toetreden van Albanië. De druk van Rome bleek echter ster.' ker te zijn en de rugdekking, Belgrado, werd genegeerd. Achmed Zogoe is een vriend van de Ita- 'ianen, zegt men in Albanië en de herhaalde malen op hem gepleegde aanslagen waren slechts de uiting van een reactionnaire be weging: de Albanische nationale trots tegen de Italië-politiek. Het is overigens niet duide- ijk, of deze te danken is aan tactische over wegingen, dan wel aan de overtuiging van den koning zelf. Dat zijn laatste toegeven in September verleden jaar niet vrijwillig plaats rad, is zeker! Als de nationalisten van het and daarna met uiterste kracth tegen hem optraden, moet dat de vrucht zijn van dat toe geven en opzichte van Italië. Men zal moeten aannemen, dat ook thans weer de opstand van Sefket Virlatsi door dezelfde motieven werd veroorzaakt. Aanhangers voor den strijd tegen Achmed Zogoe vindt iederen aanvoerder tegen den troon gemakkelijk, daar Zogoe, de tyran, geen wederliefde bij zijn volk vermocht te vinden. GROOTE MANOEUVRES VAN ITALIË. Mussolini belast zich met het opper-commando. Mussolini heeft zich belast met het opper commando over de groote Italiaansche ma noeuvres. Hierdoor wordt nog eens in het bijzonder dien nadruk gelegd op de beteeke- nis van de legeroefeningen van dit jaar, ge zien de omstandigheid, dat de Duce aan de vroegere manoeuvres slechts heeft deelge nomen in zijn kwaliteit van eersten minister en minister van oorlog, doch daarbij zelf niet het opperbevel gevoerd heeft. Omtrent den duur der legeroefeningen staat nog niets nauwkeurig vast. Ook is nog niet bekend, wanneer Mussolini zelf naar het Noorden van Italië zal gaan. Men verwacht echter, dat de manoeuvres ongeveer 10 dagen zullen duren. CHOLERA-EPIDEMIE IN NOORD- CHINA. Naar het blad „Shunpao" bericht is te Tsoen Hoea in de gedemilitariseerde zone van Noord-China een cholera-epidemie uit gebroken, welke tot nu toe reeds meer dan 50 slachtoffers heeft geëischt. ONGELUK IN VLIEGTUIGFABRIEK. Naar uit Brasov in Roemenië wordt ge meld is aldaar een loods vap een vliegtuig fabriek ingestort, waardoor een veertig ar beiders bedolven werden. Tot nu toe zijn zes lijken en zestien ge wonden geborgen. Omtrent het ongeluk in de vliegtuig fabriek wordt nader gemeld, dat nog niets bekend is van het lot van de overige ar beiders, die onder de puinen van de looos be dolven zijn. De oorzaak van den ramp is met bekend. Onmiddellijk is men begonnen met het rui- mingswerk. De ingenieur, onder wiens leiding loods is gebouwd, is gearresteerd. de In Broolyn (New-York) was een grijs met witte kat op haar omzwervingen op een plaats tusschen twee gebouwen gekomen, waar zij niet te bereiken was. Toen de eerste kreten van de in het nauw geraakte kat wer den vernomen, en geconstateerd was, dat het dier inderdaad niet voor- of achteruit kon, trachtten katlievende menschen met een bakje melk het beest te verleiden tot een enorme sprong naar zijn vrijheid. Zij werden echter teleurgesteld. Ook andere pogingen tot vertedering faalden jammerlijk, zoodat men ten einde raad de politie te hulp riep. Acht politiemannen mitsgaders een briga dier verschenen ter aangegeven plaatse en pijnigden hun hersen over het probleem. Zij kwamen tot de conclusie, dat het beste middel was een gat in den muur van een der gebou wen te maken, doch derzelver eigenaars, die niet zooveel met katten op hadden, verzetten zich met zulk een kracht, dat men dit plan liet varen. Verschillende politiemannen be gonnen nu katers na te doen om de kat ie verlokken van haar plaats te komen, doch het gemiauw van de mannen maakte het geval slechts vroolijker. Als uiterste middel nam men toen een langen stok ter hand, waarmede de kat de vrijheid ingeduwd werd. De officieele tijd was één uur eri veertig minuten. SLAAPZIEKTE-EPIDEMIE IN WEST-JAPAN. In West-Japan en tot ver in den omtrek van Kobe zijn ongeveer twee honderd per sonen aangetast door een slaapziekte epidemie, die plotseling is uitgebroken en snel om zich heen greep. Tot dusver heeft de epidemie reeds 85 slachtoffers geëischt. DE HITTE IN ENGELAND. De heetste dag van het jaar. Londen en een groot gedeelte van het Zuiden van Engeland hebben Donderdag met een temperatuur van 33 graden Celsius in de schaduw den heetsten dag van dit jaar beleefd. COMMUNISTEN „GETEERD EN GEVEERD". In Santa Rosa, in Californië, heeft een menigte van ongeveer 300 gemaskerde per sonen in den nacht van Woensdag op Don derdag een drrfjachi gehouden op eenige communisten, die propaganda hadden ge-1 maakt onder de hopplukkcrs. De jacht geschiedde met vrachtauto's. Twee communisten, die in handen hunner tegen standers vielen werden besmeurd en met I veeren bedekt, terwijl drie anderen afgeran-1 seld werden. Een der communisten, die later „geteerd en geveerd" werd, was met behulp van traangas uit zijn boerderij verdreven, nadat hij de menigte een tijdlang met schoten hagel op een afstand1 had weten te houden. De communisten werden tenslotte gedwon gen aan het hoofd van een stoet van om streeks 50 auto's, onder groote hilariteit van de bevolking, door de straten te loopen en de Amerikaansche vlag te kussen. Vijftig jaar geleden deed Iersch militair, generaal Frederick Middleton een oproep om de Riel-rebellie te helpen onderdrukken. Een duizendtal jongelieden sloot zich bij hem aan en in de St. Jacobskathedraal te Toronto kwamen zij tè samen om den zegen te ont vangen van een joiig priester,- George- Exton Lloyd. '-'li Velen van hen vielen onder de messen en kogels van Indianen en halfbloeds. Doch een kleine macht in het NoordWesten hield stand ert vocht door tot Louis Riel gevangen en ge hangen was te Regina in den zomer van 1885, Daarna keerden zij naar Toronto terug. Met het verslaan van de rebellen werd een groot gebied opengelegd, waar zich groote landbouwgemeenten ontwikkelden. Slechts 180 oud-strijders zijn overgebleven en sommigen hebben elkaar een halve eeuw niet gezien. Maar nu zijn zij onder de oude I vaan weer opgetrokken naar Toronto onr| dienzelfden „jongen Heer Lloyd" thans den bisschop mgr. Lloyd te ontmoeten en hem te vertellen van de resultaten van hun expeditie. THANS DRIE SLACHTOFFERS BIJ BRAND OP TENTOONSTELLING. Op het terrein van den brand te Berlijn heeft 'men gister het tweede, geheel verkoolde lijk gevonden van een der bedienden van een exposeerende firma. In het geheel zijn dus, tot nu toe drie dooden te betreuren bij- den brand op de Radio-tentoonstelling, ten Dat JaméS Penta een.goed barbier te I Boston is, die zijn klanten aan zich weet te binden, is onlangs, aui<Jflijilc- gebleken toen de aannemer John Capobianco, die reeds achttien jaar van de diensten van Penta ge bruik maakt, zijn haren wilde laten knippen. De Bostonsche aannemer vertoefde, toen dit verlangen bij hem opkwam, aan de kust in zwemcostuum en badmantel, en na zijn vriend die hem vergezelde te hebben gezegd, dat hij over een tijdje terugkwam, sprong hij in deze kleedij in een taxi, die hem naar het I vliegveld bracht, waar hij een vliegtuig huurde. De klok sloeg één uur toen mr. Capobian co in de machine steeg; dertig minuten later I bevond hij zich in de luchthaven van Boston, acht mijl verder. Een taxi reed hem naar Penta. Een uur later had mr. Capobianco twee taxi's en hetzelfde vliegtuig gebruikt en nam hij een verrukkelijk had met zijn hoogelijk verbaasden vriend. HET ONGELUK IN DE HERMANN GOERINGSTRASSE. Gistermiddag om 12 uur waren 48 uren verloopen sedert het ontzettende instortings-1 ongeluk bij den aanleg van den ondergrond- schen spoorbaan in die Herman Goering- strasse te Berlijn. Ondanks alle denkbare pogingen is het ook tot gistermiddag niet gelukt, de bedolven personen te benaderen. Of het nog gelukken zal hen levend te bergen is een kwestie, welke thans dor niemand 'kan worden be antwoord. Het lot van de verongelukten hangt af van de omstandigheid of voldoende holle ruimte in de schacht aanwezig is. Tot nu toe heeft men nog geen spoor van de bedolven personen gevonden. Ook gister ochtend hebben weer verschillende autori teiten het terrein van het ongeluk bezocht, onder meer de rijksminister van binnenland- sche zaken dr. Frick en de directeur-generaal der rijksspoorwegen dr Dorfmüller. De heer G. Wester is door den raad niet als raadslid toegetreden. In zijn plaats gekozen verklaard de heer G. Bancras, de benoeming heeft aanvaard. De ouden van dagen uit rijden. De oudjes zijn van hun rijtoer feestelijk ingehaald. Eerst kwam H.U.G.O. omstuwd door een juichende schare van jong en oud. Dan de auto's, en dan nog een paar bussen. Bij Rus stonden als naar gewoonte enkele jonge dames gereed voor de ververschingen rond te dienen. In de kolfbaan werd het spoedig leuk. Een rondje werd gevormd om den ouden heer Dudink, trots zijn 95 jaren, nog kras en flink. Toen het bedtijd was bracht de heer Koov dank aan allen, die me dewerkten tot het slagen van dezen tocht en wees er op dat het wel een zeldzaam feit is dat we hier een vader en zoon hebben, die beiden mee zijn geweest. Dat was het einde van dezen schitterend Zaterdag 24 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De Zonnekloppers o. I. v. C. Steyn, VARA-tooneel olv. W. v. Cappellen en Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 12.— Gr.pl. 12.30 De Notenkrakers olv. D Wins. 1.15 —1.45 E. Walis en zijn orkest 2. Hoe de toonkunst groeide. 2.20 Ri- goletto, van Verdi (gr.pl.) 3.20 F. v. Duin: Oude uurwerken. 3.40 Verv. Rigoletto. 4.40 Deel. H. Beek. 5.— Orgelspel J. Jong. 5.40 Literaire causerie S. van Praag. 6.— Harry Lew's Radio Three. 6.50 Zang door Jessie Julsing. 7.15 Verv. triocon cert. 8.SOS-ber., nieuwsber. en VARA-varia. 8.15 Avond Bonte Kunst mmv. de Bohemians olv. J. v. d. Horst, Fantasia, E. Walis en zijn orkest, solisten en het VARA- tooneel olv. W. van Cappellen. 9.45 Gr.pl. 10.15 Verv. Avond Bonte Kunst. 11.15—12.— Gr.pl. HUIZEN, -301 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10.— Gr.pl. ,11.30— 12.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 12.30 Orkestconcert. 1.Gr.pl. en ber. 1.20 Schlagermuziek. 2.Voor de jeugd. 2.30—2.45 Gr.pl. 3.— Kinderuur. 4.— Sportrep. 4 20 Con cert en gr.pl. 5.30 Lezing en con cert. 6.Rep. en causerie. 6.45 7.Gr.pl. 7.15 Causerie en deel. 7.45 Rep. 8.Ber. en deel. 8.15 Orkestconcert en gr.pl. 10 30 Ber. en Gr.pl. 10.50—12.Schlager muziek en gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Gr.pl. II.50 Pavillion-Theater-orkest olv. Fr. Stokes. 12.50 Gr.pl. 1.20 Com modore Grand-orkest olv. Davidson. 2 20 BBC-Northern-orkest olv. Mc Nair. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Mantovanis Tipica-orkest. 4 35 Rep. van de Ulster Grand Prix Motorrennen. 5.35 Geraldo en zijn Gaucho Tango-band. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Zang door M. Tho mas, sopraan. 7.20 Orkestconcert olv. Dyson, nncv. St. Robertson, bariton. 8.20 BBC-Symph.-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood, mmv. Jo Vin cent en H. Nash, zang en I. Scharrer, piano. 10.— Ber. 1020 BBC-orkest olv. J. Clifford. 11.20 12 20 Ambrose en zijn Embassy- Cluborkest. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert o. 1. v. Doyen. 7.05 Gr.pl. 9.05 Orkest concert, zang en deel. 11.10—12.35 Dansmuziek KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Strijkensemble olv. Bendix. 3 20 Zang. 3.40 Strijkensemble olv. Nielsen. 8.20 Henriques-progr. 9. „Leven in dezen tijd", van Kastner- Nick. Leiding F. Mahler. 10.55 Omroeporkest olv. Mahler. 11.25 12.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkest concert. 10.40 Folkloristisch concert 12.20 Dito. 4.20 Vroolijk progr. m. m. v. solisten en strijkorkest o. 1. v. Kühn. 7.20 Sextetconcert. 8.30 Uit München: Vroolijk progr 11.20 12.20 Dansmuziek. ROME, 421 M. 9— „La Ghibelli- na", opera van Bianchi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.51—2.20 Salon orkest en gr.pl. 1.20 Gr.pl. 5.20 Pianorecital en gr.pl. 6.35 Salon orkest en gr.pl. 8.20 Radio-Symph.- orkest olv. André. 10.30—12.20 Gr. pl. 484 M.: 12.20—2.20 en 4.35 Gr.pl. 5.20 Orgelconcert. 6.20 Gr. pl. 6.50 Saxkwartei. 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Douliez 9.20 Radiotooneel. 9 35 Verv. con cert. 10.30 Slavisch orkestconcert.. 11 20—12.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Dansmuziek door C. Woitschach en zijn orkest, en Hans Bund en zijn kapel. 10.20 Ber 10.50 Sopraan en cello. 11.05 Weer- ber. 11.20 Zigeunermuziek uit Boe dapest. 12.20—1.15 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn IHilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.—8.40, D.sen- der 8.40—10.20, Keulen 10.20— 11.05, Lond. Reg. 11.05—12.20, Keulen 12.20-13.20, Brussel VI. 13.20—14.20, D.sender 14.20— 15.20, Parijs Radio 15.20—16.20, Keulen 16.2018.20, Brussel Fr. 18.20—19.20, Keulen 19.20-20.20, Parijs Radio 20.2021.Rome 21.—24.— Lijn 4: Parijs R. 80510.35, Droitwich 10.3516.35, Lond. Reg. 16.3517.35, Droitwich 17.35 —18.20, Brussel VI. 18.20-19.20^ Droitwich 19.2022.en Lond. Reg. 22.-24.—. Zondag 25 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (8.55 12.en 5.-6.- VARA, de VPRO van 6—8.en de AVRO van 12.—5 en 8.—12.uur). 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.Postduiven- ber. 9.05 Tuinbouwpr. S. S. Lantin- ga. 9.30 Verv. orgelspel. 10.Gr. pl. en pianosoli I. Ressican. 10.30 Strijkorkest olv. E. Walis. 11.15 A Pleysier: Van Staat en Maat schappij. 11.30 De Stem des Volks, Zwolle, olv. A. Hartsuiker. 12. Klokkenspel en uurslag v. h. Oude Stadhuis te Monnikendam. 12.01 Omroeporkest olv. N. Treep. 12.50 Disco-nieuws. 1.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.Dr. P. H. Ritter Jr. bespreekt Oranjeboeken. 2.30 Het Amsterd. Mandoline kwintet „Voor waarts" olv. E. W. F. Gest jr. en gr.pl. 3.Uit het Kurhaus, Scheve- ningen: Residentie-orkest olv. I. Neumark mmv. J. Odé, piano. 4.30 Gr.pl. 5.Dubbel X olv. C. Steyn. 5.40 Sportpr. en nieuws. Hierna gr.pl. 6.— J. v. Kasteel: Heiligen en opstandigen op de film. 6.30 In terview. 6.45 Kerkdienst uit de studio. Voorg. ds. J. W. v. Nieu- wenhuyzen. 8.— Ber. 8.10 Gr.pl. 8.15 Avro-Aeolian-orkest. 8.35 Rich Tauber zingt. Aan den vleugel: P. Kahn. 8.50 Verv. Aeolian-orkest. 9.05 Verv. zang door Rich. Tauber. 9.20 Radio-journaal. 9.40 Omroep orkest olv. N. Treep. 10.05 Orgel- sjoel P, Palla. 10.25 De Avro-Deci- bels olv. E. Meenk. 11.Ber. 11.10 —12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (8.30—9.30, 12 15-5.— en 7 45—11.30 KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5 7.45 uur). 8.30 Morgenwijding. 9 30 Gewijde muziek. 9.50 Kerk dienst uit de Geref. kerk (Nieuwe Zuiderkerk) te den Haag. Voorg.: Dr. K. Dijk. Orgel C. Vos. Hierna Geref. Evang.-zangkoor olv. S. P. Blom mmv. C. Vos, orgel. 12.15 Orkestconcert, lezingen en gr.pl. 3.— Gr.pl. 4.30 Ziekenhalfuur. 5. Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Zuiderkerk) te den Haag: Voorg. ds. G. B. Wes tenburg. Hierna gewijde muziek. 7.45 Gr.pl. 7.50 Causerie. 8.10 Ber. 8.15 Schlagermuziek en gr.pl. 9.15 Orkestconcert. 10.05 Gr.pl. 10.30 Ber. en gr.pl. 10.40 Epiloog. 11.-11.30 Esperanto. is die geslaagden tocht die langs den nieuwen weg door het Ambacht over Schoorl ging naar Bergen waar werd verpoosd, om daar na te worden voortgezet langs de duinenrij tot Velzerbad. Hier werd van ongeveer half een tot vier uur in den waren des woords genoten. Daarna volgde de terugtocht met verpoozing bij het Westerlicht in Alkmaar en de aapjes waarna naar Heerhugowaard werd gereden. Kermis. Op de jaarlijksche kermis was het Zon dag druk. Vele danslustigen zijn naar de danszaal van den heer Feijs getrokken. Het was wel een genot in de aardig versierde zaal op de werkelijk spiegelgladde dansvloer te dansen onder begeleiding van een goede band, die onvermoeid de drie avonden zijn beste krachten heeft gegeven. Maandagavond was het de plaatselijke tooneelvereeniging „Molière" die opvoerde het blijspel „Kate's Man" (een Ameri- kaansch huwelijk). Het geheel werd stijf gespeeld en de ver- eeniging wist daardoor het publiek niet vol doende te boeien. Eenige leden waren niet rolvast, terwijl bij 'n anderen speler de slech te uitspraak opviel. Ook de souffleur was hinderlijk. Dinsdagmiddag werden op het terrein achter de O. L. school kinderspelen gehou den. De volgende prijzen werden toegekend. Voor de kinderen van de 3e en 4e klasse van de O. L. school: le pr. J. Nagelhout, tafeltennis; 2e pr. N. Kroon, Hamertje Tik; 3e pr. Jan Berken bosch, teekenboek; 4e pr. Jan Biersteker, bal; 5e pr. Maarten Dekker, bal. Voor de kinderen van de le en 2e klasse: le pr. F. Stipriaan, bal; 2e pr. R. Heinis, mondorgel; 3e pr. K. v. d. Molen, vlooien- spel4e pr. A. Kooistra, bal; 5e pr. E. Hooghiem, bal. Tusschen de leerlingen van de hoogere re klassen werd een korfbalwedstrijd ge speld. Eindstand 4—3. 's Avonds vond onder groote belangstel ling een voetbalmatch plaats tusschen de veteranen van Nieuwe Niedorp en Oude Oude Niedorp. De wedstrijd was van het begin tot het einde spannend. De match eindigde met een 10 overwin ning voor Oude Niedorp. Het was een schit terende wedstrijd, die zich kenmerkte door een vlot en fair spel. Tot slot van de kermis volgde een bal met verrassingen in de zaal van den heer Feijs, waarbij het aan de noodige stemming niet ontbrak. De kermis had alzoo een rus tig verloop. Kermis. Begunstigd door buitengewoon mooi zomerweer heeft ons dorp en omgeving weer drie dagen kermis gevierd. Over 't algemeen viel over het bezoek niet te klagen. Alle dagen was er flink wat publiek op de been. Het aantal kramen was niet groot, doch dit deed aan de stemming geen afbreuk. In café de Vries speelde de be kende Blue Jacks Band, terwijl in café van Ham een uitstekend strijkje onder leiding van Will Doetz, met refreinzang van den heer Smiers, voor de danslustigen een attractie was. De voetbalclub had een tweetal wed strijden georganiseerd. De adspiranten wis ten verdiend van Grootschermer te winnen. Het eerste elftal van O. V. C. moest het on derspit delven tegen V. V. U. Maandagmiddag werd een wedstrijd voor veteranen gehouden, waarvoor enorm veel belangstelling bestond. Niet minder dan twee .yi

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6