JCetkói School Stad m Omqeowq. nare Hoofdpijn JcuiltetoK Vestiging von een kotoGn-industrie in Nederlandsch-lndië. m£.N: ïr%sr mi EN POLITIEK Hl ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1935 Koloniën. Een zeer belangrijk rapport verschenen. Verschenen is een zgn. „Résumé- Rapport" van de Commissie-Menko, officieel genaamd de Textielcom- missie, omtrent het door haar op Java verrichte vestigingsonderzoek voor een textielindusrie. Het eigen lijke rapport, het uitgebreide zoo genaamde Reis-rapport der com missie, voornamelijk verzameld door prof. Wisselink en uitgewerkt op het Economisch Instituut voor <je Textielindustrie aan de Neder- landsche Handels Hoogeschool, kan om voor de hand liggende re denen niet worden gepubliceerd, uet onderzoek en de voorbereidingen tot proefbedrijf voor de textielindustrie in Swjerlandsch-Indië hebben langer geduurd, dan verwacht was. In het kort kan men den lanceren duur terug voeren op het streven tm twee belangrijke fouten, elders gemaakt, njet te herhalen. Deze fouten komen, globaal genomen, hierop neer: 1. In Amerika heeft men bij de vesti ging van een katoenindustrie in het Zuiden zich ettelijke malen technisch vastgewerkt door een onvoldoend vesti- gingsonderzoek. De plaats, waar men, overhaast tewerk gaande, mechanische bedrijven stichtte, bleek bij een volledig uitgroeien der nijverhed ongeschikt voor de noodzakelijk wordende additioneel; chemische textielbedrijven als bleeke- rijen, ververijen, drukkerijen, enz. 2. In Nederland zijn wat de katoen industrie betreft, groote economische fouten gemaakt, ten eerste door het scheppen van een teveel aan productie capaciteit en ten tweede door een gebrek aan samenwerking, hetgeen zich uitte in een destructieve onderlinge en een niet bereiken der voor de industrie-als-ge heel beschouwd grootst mogelijke af- ficiency en daarmede de laagst moge lijke productiekosten. De eerste, technische fout kon alleen ver meden worden door een zeer grondig onder- Zoek. De tweede, economische fout, moet van de zijde der ondernemers eener industrie voorkomen worden door te zorgen voor een breede collectieve basis, hoewel in de laat ste instantie alleen maatregelen der Neder- Ïandsch-Indische regering en o.a. een doel matige hanteering der Bedrijfsreglementee- rings-Ordonnantie een ongewenschten loop van zaken kunnen verhinderen. Prof. Wisselink, die in Juni 1931 in zijn Aauguraie rede te Rotterdam de mogelijk heden van een katoenindustrie in Indië be sprak, en aandrong op een uitgebreid vesii- gingsonderzoek, stelde zich reeds toen op een collectiviteit basis. Even later hadden, on der voorzitterschap van den heer Joan Gel derman reeds inleidende besprekingen plaats om tot een zoogenaamd Centraal plan te komen. Geheel onafhankelijk hiervan kwam de heer Sigm. Menko N. Jzn., ondervoor- 5-_2l ,vatï Economisch Instituut voor de Textielindustrie, (E.I.T.) in 1932 na een stu diereis in Nederlandsch-lndië tot de zeer positieve meening, dat alleen een plan op collectieve basis kans van slagen had en dat ^üffVorJ h^rvan het beste kon ge- schieden door het E.I.T. kide plannen werden daarop aan- f^^aakt bij het E.I.T. aan de Neder- fcndsche Handels Hoogeschool te Rotter- i 03 gecombineerd te zijn, uitgewerkt "«zoogenaamd Centraal Plan. rirhl I jn verband hiermede opge- "^mbinatie van Nederland«:he eventueele vetisging van oenfabrieken in Nederlandsch-lndië" npm,r„Van "ihnaakten de volgende onder- n p Gelderman en Zonen NV. Nv d^c' J- Menko, N.V. Enschedé; fcw/ ,Yan Vlissingen en Co's Katoen- hri^i, l' He'mond; Kon. Weefgoederenfa- (Oj v-"- C. T. Stork en Co. N.V. Hengelo ®®binatie ging voor eigen rekening Hiert vestigingsonder zoek verrichten. 06 ZOnd zij in overleg met het Mini tod en tni" een commissie van vier tener von ui voorzi,ter> H. Ekker, p. Fen- wïlint rv l'ssingen Pzn., en Prof. Dr. J. comri «,(.De/euCOmmissie. officieel de textiel- kem^u a dt imhstrie beter be- pfride M i Commissie-Menko, vertoefde van temJu,i 1934 Java Ein- C,e\)ZrL b°vendien de heer Joan »ndï5«; R«umé-Ra«»rt. ,.M5n zich bij dit onderzoek en nu bij de uitwerking der plannen geheel gesteld p de basis van het industrialisatie-memo randum van Prof. Wiselink, later grooten- ls gepubheeerd in de Economische Sta- isehe Berichten en het Economisch Week blad voor Nederlandsch-lndië (Mei 1933), "'K,r den.idcl „Het vraagstuk der katoen industrie in Nederlandsch-lndië''. Dei (unclusie van het memorandum was, dat wilde men geen noodelooze risico's loopen en aan de andere zijde, bij slagen, het tempo er ïndustrieele onawikkeling niet noodeloos vertraging hebben, de vetsiging in 3 phasen moest geschieden, waarvan een betrekkelijk klein bednjf de eerste was. De kosten van dit kleine proefbedrijf beliepen echter toch reeds ongeveer 500.000. Hoewel het dus alleen om dit proefbedrijf ging, heeft de Commissie-Menko bij dit on derzoek de vestigingsvoorwaarden beoor deeld naar den, bij een eventueel slagen der industrialisatie, uiteindelijk te bereiken toe stand. Tn het kort gezegd beteekent dit (der der phase) een volgroeide katoenindustrie met ongeveer 300.000 spindels, ongeveer 10000 weefgetouwen en eenige groote finis- hing-bedrijven. Rekening moest gehouden worden met alle vestigingsfactoren, oa. het aantal arbeidskrachten, net loonpeil en de arbeid-efficiency, de benoodigde hoeveelheid kracht en kosten hiervan, alsmede water voor technische doeleinden. Speciaal de hoe veelheid en de hoedanigheid van het water of juister gezegd de combinatie van beide in de eindphase, heeft zeer veel moeilijkhe den opgeleverd. Ook de afvoer van afvalwa- I ter is in Nederlandsch-lndië met het oog op het feit, dat pradisch alle rivieren voor be vloeiing van rijstvelden dienen, en dat er in het algemeen schaanschte aan bouwland en irrigatiewater heerscht, zeer moeilijk. Men is daardoor voor groot-bedrijven, die even tueel bleeken, verver en drukken, aangewe zen op den benedenloop van rivieren of op dc kust. Bij dit zeer moeilijke onderzoek, waarbij zoowel in Nederlandsch-lndië als in Neder land proeven moesten worden genomen, meende de commissie geen risicos te mogen nemen. Het in derde phase te investeer en be drag, is n.1. zeer groot waarschijnlijk meer dan 20 millioen gulden om niet te spreken van de groote sociale verantwoor delijkheid vooral tegenover de inheemsche arbeidskrachten. Een in derde phase misluk te vestiging beteekent zoo goed als zeker een totale economische en sociale ontwrich ting van het betreffende district. Per slot van rekening is dit vraagstuk, hoe wel moeilijk, niet onoplosbaar gebleken. Ook de overige technische moeilijkheden, die zich bij een vestiging van textieledrijven in de tropen voordoen, wilden de commissie niet onoverkomelijk voorkomen, noch zuiver technisch beschouwd, noch wat den invloed op den kostprijs aangaat. De arbeids-efficiency op Java blijft echter een vrij onberekenbare factor. Volgens de onderteekenaars laat deze factor reeds nu niet veel reden tot optimisme als men een vergelijkende kostenraming opmaakt voor Japan en Nederlandsch-lndië. De loonda lingen der laatste jaren in Japan, gepaard aan een nog steeds stijgende arbeids-effi ciency, hebben sedert 1931 het geheele as pect in ongunstigen zin beinvloed. Alleen een arbeidsproef gedurende eenige jaren in een proefbedrijf, kan omtrent de arbeids- efficiency van den Javaan voldoende gege vens verschaffen om er een vergelijkende kostprijsberekening voor het uiteindelijk ge dachte grootbedrijf op te kunnen basseeren Op verschillende motieven komt de com missie dan tot het advies om tot vestiging van een proefbedrijf over te gaan. De Commissie-Menko heeft gemeend zooveel mogelijk alle direct en indirect be langhebbenden bij den afzet van weefsels bij haar plan te moeten interesseeren. Dan toch loopt men, afgezien van den invloed ten goede door het Nederlands-Indische gouver nement uit te oefenen, de minste kans op on afhankelijke vestigingen en daarmede op de economische fout, die men hier vermijden wil. Een groot aantal binnenlandsche we vers en spinners, hebben aan de tot stand- koming van het plan gewerkt. Een belangrijk percentage van het door de industrie ge fourneerde kapitaal-gedeelte is afkomstig van typische home-market ondernemingen, die zoo goed als niet naar Indië exporteer den. Het aantal deelnemers uit de Neder- landsche katoenindustrie bedraagt 30. Wat de Indische banken, importeurs- en scheepvaartkringen betreft, ook hier nemen alle belangrijke lichamen deel. De belang stelling was hier groot en hoewel enkele ondernemingen ook hier belangen-tegenstel- lingen meenden te zien en deze eerst over brugd moesten worden, verliepen de onder handelingen naar wenseh. Naast de groote banken nemen zeven importhuizen deel, ter wijl ook de Koninklijke Paketvaart Maat schappij, de Stoomvaart Mij. „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd tot aanstaande aandeelhouders behooren. Men zal nu zooveel mogelijk voortgang maken met de voorbereidng van het proef bedrijf. Omtrent de plaats van vestiging werden nog geen mededeel ingen verstrekt Waarschijnlijk zullen hieromtrent binnen kort nadere berichten volgen. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 Augustus. Groote Kerk, 6 uur, ds. Warners. Kapelkerk, 10 uur, ds. Terlouw, bediening H. Doop. Rem. Geref. Gemeente, geen dienst. Ev. Luth. Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerkgeen dienst. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur, cand. Rickel van 's-Gravenhage. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, v.m. 10 uur en 4.30 uur en Woensdagavond 7.15 uur, dienst. Vrij Ev. Gemeente, v. d. Meijstraat 16, 10.30 uur, zie Schoorl; 6 uur, ds. Ruys. Stads-evangelie, Laat No. 56, Zondag morgen 10 uur wijdingsdienst, 12.30 uur zondagsschool, 8 uur openbare samenkomst, spreker br. A. Donker van Zaandijk; Don derdagavond 8 uur openbare samenkomst, spreker br. A. de WaalWalefijt van Am sterdam; Zaterdagavond 8 uur openbare samenkomst, spreker br. A. Visser van IJmuiden; Zondagavond openbare samen komst, spreker br. W. Akse van Beverwijk. Nederl. Leger des Heils, Hekelstraat C 9, Zondag 10 uur heiligingssamenkomst, 4 uur openluchtsamenkomst in den Hout, 8 uur verlossingssamenkomstDinsdag 8 uur ver- lossingssamenkomst; Donderdag 8 uur ver lossingssamenkomst, onder leiding van luitn. Horstman en kadet Groenedijk. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, geen dienst. BARSINGERHORN, 10 uur, ds. v. d. Poel. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur, ds. R-. v. d. Veen. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. Kerk, 10 uur en 3.30 uur, ds. Dragt, van N. Amstel (N.). BERGEN AAN ZEE, 10,30 uur, ds. J. J. Creutzberg te Hees; lit. dienst. DIRKSHORN, 10.30 uur, ds. de Leeuw, onderwerp: „Barmhartigheid". EGMOND AAN ZEE, geen opgave ont vangen. Oud kath. kerk. geen opgave ontvangen. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Nobel. GROET, 10.30 uur, ds. Boeke. GROOTSCHERMER, geen dienst. HEILOO, 7 uur, ds. Bloemhoff. Tekst Kon. 4 21. Onderwerp: „Zij deed de deur dicht". Zang van het kerkkoor. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, aan de Kerklaan, 10 uur, de heer Joh. Mensink, van Weesp. HEERHUGOWAARD, geen dienst. LIMMEN, 2 uur, ds. Deetman. NIEUWE NIEDORP, geen dienst, 8 uur n.m., ds. Boeke. OUDORP, 9.30 uur, ds. Deetman. SCHAGEN, 10 uur, ds. Eikema. SCHAGERBRUG, 10 uur, ds. Witkop. SCHOORL, 9 uur, ds. Boeke, jeugd dienst. Vrij Ev. Gemeente, 10.30 uur, ds. Ruys. Hagepreek aan den Laanweg. SINT PANCRAS, 9.30 uur (o. t.), lees- dienst; 3 uur (o. t.), ds. Molenaar. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer Poorter uit Amsterdam. URSEM, 10.30 uur, ds. van Lunzen. VEENHUIZEN, geen dienst. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. v. Dijk. WINKEL, geen dienst. KERMIS 1935. Staat van inrichtingen. Paardemarkt: J. Schipper, Haringwagen; wed. M. Abra hams, Salon-Minerva; A. F. Hommerson, FietscarousselD. J. van Dam, Luchtschom- mel; A. Hendriks, Zweefmolen; Gebr. Hom merson, Ridee-O; M. Bos, Turksche Schop; Gebr. Hommerson, Auto-Skooter; wed. H Bottenberg, Palingkraam. Oude Ziekenhuis-terrein: Gebr. Hommerson, Wembley-Attractie; H. Bakker, Golflaan; F. K. Stolze, Steilwand; Gebr. Hommerson, Emotiebaan. St. Laurensstraat: H. Mullens, Variëté-theater; J. Bakker, U- "TPotjC. Elswijk, Haringwagen. Nieuwesloot, vanaf Schoolstraat: J. Venema, Suiker-nougatkraam; G. Lahn- steinDobber, Vliegbommensport; J. Bran- tenaar, Slagmachine; J. Dirks, Derbybaan; D. Brunselaar, Schiettent; J. M. Denies, Ge bakkraam; H. J. Overman, Haringwagen; C. Vader Sr., Vliegbommensport; E. Elings, Vliegbommensport; H. Vader, Suiker-nougat kraam; J. F. Vale, Emmersport; J. Adams, Hakstal; J. Visser, Zuurkraam; P. Hofman, Hakstal; R. Kooistra, Suiker-nougatkraam; E. Elings, Entosspel; W. J. Vogelpoel, Sui ker-nougatkraam; K. W. Visser, Gebak kraam; wed. W. Stuvé, Nougatkraam; N. v. d. Abeele, Vroolijke Pompers; M. Kool, Nougatkraam. Korte Nieuwesloot: J. W. Bottenberg, Palingkraam; P. H. Verwijk—Langen, Gebakkraam; L. Bos, Sui- kerkraam; P. Hofman, Hakstal; M. Stoker, Suikerkraam; H. Resman, Draaimolen; O W. Beelenkamp, Suikerkraam; J. A. Peter- son, Sjoelbaksport; G. Kooij, Sigarentent. Laat, vanaf Schoutenstraat: D. van Veen, Palingstal; M. de Weijer, Gebakkraam; mej. W. de Boer, Suikerkraam; wed. A. Franke, Galanterie-hakstal; Jac. Hartland, Suikerkraam; F. Scherpstra, Byouteriën; J. F. Verwijk, Gebakkraam; J Bierman, Byouteriën' J. Mol, Hakstal; J. IJpey, Palingstal; J. van Vegten, Suiker kraam; Jac. Kooij, SpeelgoedkraamP. Bos, Nougatkraam; J. P. Gordeau, Speelgoed- kraam; K. F. Swart Jr., Suker-nougatkraam; F. Snaaijer, Speelgoedkraam; J. W. Jansen, Gebakkraam; J. Bruin, Nougatkraam; D. van Dam, Draaimolen; D. Visser, Speelgoed kraam; K. Verwijk, Gebakkraam; R. H. Otter, Nougatkraam; P. van Drunen, Pa lingstal; A. Aué, Nougatkraam; J. v. d. Weerdt, Gebakkraam; J. van Leer, Nougat kraam; G. J. Lauwers, Nougatkraam. Doelenveld: Lion Dassi, Schouwburgtent. Steenenbrug C. L. J. Hoefnagel, Beignetskraam; Th. Beemsterboer, Palingkraam; S. van der Zee, Wafelkraam. Hofplein: Jos. Mullens, Circus-Variëté; A. Zent- veld, Palingkraam. Kleine Kaasmarkt: H. Lohman—Tromp, Palingstal. ARBEIDERS MUZIEKVEREENIGING „EXCELSIOR". Zondag 25 Augustus zal „Excelsior" haar zomerseizoen besluiten met een matiné van 3 tot 5 uur in den Stedelijken Muziektuin. Gezien de groote belangstelling bij haar laatste zomeravond-concert, heeft zij thans voor deze matiné een speciaal programma samengesteld. Alhoewel de vorige maal de belangstelling groot was, is het altijd nog mogelijk het bezoek grooter te doen zijn. Alhoewel niet officieel, is toch officieus medegedeeld dat er in het volgend jaar geen subsidie voor de muziekvereenigingen zal worden gegeven, waardoor de concerten ver vallen. Laten de bewoners van onze stad door hun aanwezigheid toonen, dat zij wel prijs stellen op deze concerten, waardoor de vereenigingen dit in hun aanvrage om sub sidie kunnen mededeelen. Hoe grooter de belangstelling, hoe meer behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKEBTJE" en Ge xijt er af. Bovendien, Ge proeft nietsI Prettig en makkelijk innemenl AKKER CACHETS verdrijven spoedig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn. Overal verkrijgbaar 52 cent per 12 stuks. waardeering men van „Excelsior" zal ont vangen. Den eersten Dinsdag in September zal zij haar repetities weer aanvangen en met een nog grooter corps de nieuwe num mers in studie nemen. Het ligt in haar bedoeling om in 1936 aan een concours deel te nemen en dan moet, in dien eenigszins mogelijk, ruimschoots de hoogste sport op de muzikale ladder zijn bereikt. Het programma is voor Zondag als volgt vastgesteld: Arbeiders-Muziekvereeniging „Excelsior", directeur den heer G. Anderson. Op Zondag 25 Augustus des middags van 3 tot 5 uur in den Stedelijken Muziektuin. 1. Vieux Camarades (Oude Kameraden), marsch, C Teike. 2. Jubel Ouverture, Chr. Bach. 3. Espana, wals, Waldteufel. 4. Faust, fantaisie, Ch. Gounod. Pauze. 5. La Princesse au Sabbat, ballet, L. Ganne. 6. Fantaisie Ballet, L. Montagne. 7. Le timbre d'argent, fantaisie, H. Fermand. 8. Finale. CIRCUS RAUSCH. Het circus Rausch, dat thans de plaats van den stoomdraaimolen op het Hofplein heeft ingenomen, belooft een groote attractie te zullen worden. Er verschijnen mensche- lijke „gummiballen", Russische zangers en dansers, acrobaten, enz. en vele paarden. Aan de ons toegezonden perstemmen ont- leenen wij nog het volgende De Nieuwe Hoornsche Crt. schrijft: Wij kunnen niet anders dan met grooten lof over het gebodene spreken. Vooral wat op het gebied van acrobatiek wordt gegeven staat op een bijzonder hoog peil. Het kan zich gerust meten met hetgeen wij in het wereld circus Sarassani op dit gebied zagen. Voor al noemen wij het trio, dat de evenwichts-evo- luties op een rijwiel uitvoerde, zonder vang net in den nok van het circus aan de trapeze werkte met den sensationeelen doodensprong en last not least dat aan het slot van den avond (de voorstelling was o.i. te laat afgeloopen) een magnifiek springnummer ten beste gaf. Wat deze menschen presteeren, grenst aan het ongelooflijke. Doch er valt meer, veel meer te genieten We noemen slechts de Kozakken met hun zang en dans, die een klaterend applaus ver wierven, we noemen de aardige staaltjes van paardendressuur en we noemen, vooral niet te vergeten, de beide clows, die zich inderdaad als lachkanonnen ontpopten en vooral met hun kostelijk waterballet een orkaan van vroolijkheid verwekten. De circuskapel weer de zich uitstekend en als we aan 't slot van dit bescheiden overzichtje een bijzonder compli ment brengen, dan is het aan directeur Mul lens, die een dergelijke keurtroep om zich heen wist te verzamelen. Het programma v- nd een vlotte afwerking en wij voorspellen het circus Rausch hier nog veel succes. Wie hiervoor een avond kan vrij maken, verzuime het niet. Uit een ander nummer van dat blad nemen wij nog het volgende over: In de eerste plaats zijn er de 4 Windsors, de menschelijke gummiballen. Dezen bijnaam dankt dit phenomenale kwartet aan zijn bui tengewone lenigheid en soepelheid. Als de Windsors aan 't werk zijn, betwijfelt men of ze wel, zooals iedèr gewoon mensch onbuig bare beenderen in het lijf hebben. Dan is er het beroemde Wassia Krimsky Platoff Ballet van het Staatstheater te Mos kou. Deze 6 Russen, die even uitstekende zangers als dansers zijn, vormen een eerste klas groep. *>oc WILL1AM U QUEUX. ji;?era'd stond ook op, beschaamd over k. 'Lval. Hij, de zoogenaamde flegmatieke dio kookte nog van verontwaar- la !nS °ver dien schurkachtigen Tarangul. sch. ifeworden' Danecourt; wil mij veront- D» £cn' 'k deb morgen een zwaren dag", dona was kalm, maar deze had den r? "'et voor oogen gezien, derx ^"schman keek hem met een vrien- 'i]ken glimlach aan. „De diplomatie, mijn maakt ons gehard. De medische stu- 0 nt- f's hij voor de eerste maal bij de tfun'afe' staat, heeft neiging om flauw dilt'-i en l5'dt om kracht. Dat gebed moet wijis op de lippen komen van een diplo- naat m den dopT Lwrajd keek eenigszins verbaasd, denr °k'n verklaarde: „De medische stu- lirh Zlet det verminken van menschelijke kin amin- Wij diplomaten zien de vermin- v S'. de verbrokkeling van de kleine naties, 2, ,ls een dergelijke operatie. Het is onze ukoning Nicolaas te steunen en ik l'j daflraan wilt medewerken". h 'c"t van de Robin was juist. Eeni- s uagen later kwam de prinses met haar rouwe Nada voor een tweede bezoek bij de aartshertogin Valerie. Het scheen Danecourt toe, dat zij nu zorg vuldiger werd bewaakt, want het duurde eenigen tijd voordat de gravin von Salz- berg hem kon laten weten dat de prinses hem wenschte te spreken. Toen zij elkaar ontmoetten, schrok hij door de verandering in Zita's uiterlijk. Haar wangen waren bleek, haar oogen droegen de sporen van tranen. En ditmaal had Nada geen verontschuldigingen om zich te ver wijderen, want thans waren er ernstige za ken te bespreken. Zij hadden elkaar nauwelijks begroet of de prinses begon heftig te spreken. Het was duidelijk dat zij verontwaardigd was. „Zij hebben mij weer gevraagd om te ko men, mijnheer Danecourt. Het was nu geen uitnoodiging, maar een bevel. U begrijpt waarom, mijnheer Danecourt, het is een verschrikkelijke, groote verantwoordelijkheid en daarom zou ik den raad willen hebben van een trouwen vriend. Of ik offer mij op en geef toestemming tot een liefdeloos hu welijk of ik red mijn vaders troon geduren de eenigen tijd". Bij deze woorden stond de kalme hof dame, opgevoed in een hofomgeving, ont roerd op. „Ik zal die opoffering nooit toestaan", riep zij heftig uit. „De prinses is nog jong, de dag zal komen, dat zij een man ontmoet, dien zij lief heeft. Zij zal nooit met dien Duitscher trouwen". De prinses nam Nada's handen in de hare en kuste haar hartelijk „Lieve Nada, jij houdt van mij, misschien te veel en je liefde kan je oordeel verduis teren. Ik moet ook aan mijn plichten den ken. Ik weet dat ik het onstandvastige van een vrouw heb. Ik heb vroeger gezegd, dat mijn vaders troon mag ineenstorten voor ik er in toestem dien man te trouwen". Danecourt keek haar met sombere oogen aan. „U heeft dat gezegd, prinses, en ik geloof dat u dat ernst was, toen u dat zei- de". Zij zag een verwijt in zijn blik. Zij tracht te hem te ontwapenen met een glimlach. „U, een meester-dipl ornaat, moet mij niet hard vallen dat ik de beginselen van uw ge loof te goed heb geleerd en dat is om mijn inzicht te wijzigen als dat mij wenschenlijk lijkt. Tot op heden heb ik die moeilijke keus nooit zoo ernstig gevoeld". „Maar uw vader heeft dat wel gevoeld en u vrij gelaten". „Dat weet ik", antwoordde zij zacht. „En dat is juist mijn groote moeilijkheid. Als hij geraasd had en aangedrongen, dan zou ik op mijn stuk blijven staan Het is om dat hij de mindere wil zijn, dus den vader boven den koning stelt, dat ik aarzel en twijfel. Hij is bereid zich voor mij op te offeren. Is het niet mijn plicht mij voor hem op te offeren?" En, voor de tweede maal, klonk Nada von Salzs'berg's besliste stem: „Neen, duizend maal neen". Zij beloonde Nada met een dankbaren glimlach en keerde zich tot den jongen man, wiens verwijtenden blik haar in beroering had gebracht. „Mijnheer Danecourt geef mij raad" Het was een moeilijk geval voor den ver liefden man. Maar hij was er van overtuigd, dat hij een eerlijk oordeel kon uitspreken. „Ik wil niet ontveinzen dat geen der beide beslissingen aanlokkelijk is", zeide hij ern stig. „U trouwt dien Duitschen prins en uw vaders koninkrijk wordt toch vroeger of later op vreedzame wijze opgeslokt. In dat geval heeft u zich tevergeefs opgeofferd". „En de andere beslissing?" „Trotseer alles, gesteund door de macht van Engeland en Frankrijk. En als u moet vallen, val dan in een eervollen strijd. Laat u njet uit uw koninkrijk zetten, zonder u te verdedigen". In een oogenblik kreeg zij zijn moed. „Mijnheer Danecourt, ik dank u voor die woorden. Ik zal Prins Albert weigeren en laat dan komen wat wil". „Ik ben me$r dan verheugd, dat van u te hooren, prinses. Als er harde klappen moe ten vallen, om het bezit van den Slavoni- schen troon, dan kunt u op mij rekenen. Ik zal aan uw zijde staan". Zij wendde zich een oogenblik af en toen zij hem vaarwel zeide, was zij niet in staat haar tranen te bedwingen „U is een verknochte ridder", zei zij met bevenden stem. „Maar ik vrees ik ben er zeker van, dat gij vecht voor een verloren zaak. Onze vijanden zijn sterk en zullen ons tenslotte verslaan". Hij boog zijn hoofd over de hand, die zij hem toestak en bracht die aan zijn lippen. „U is overspannen, prinses, en dat is geen wonder. De eerste voorwaarde voor succes is om nooit de mogelijkheid van een neder laag toe te laten. Blijf dapper en herinner u steeds dat er twee machtige naties achter u staan, Engeland en Frankrijk". ;,En tegen ons Oostenrijk en Duitschland", zei zij zachtjes, terwijl zij heen ging. Drie dagen later gaf de gravin von Salz- berg hem een briefje, toen zij elkaar ont moetten op een hofpartij. „De teerling is geworpen, zij heeft be slist zooals wij beiden wenschten", fluister de de hofdame. Hij sloeg zijn oogen op en zag de prinses staan bij de koninklijke familie. Eerst toen hij thuis kwam dorst hij den brief te lezen. Hij was in groote opwinding geschreven. „De keizer bracht gisteravond de zaak weer ter sprake", schreef zij. „Ik heb be slist geweigerd om aan zijn wenschen te voldoen. Hij was woedend, bijna beleedigend en veroorloofde zich bedekte dreigementen tegen mijn vader. Ik vertelde hem dat ik de zaak met den koning had besproken en dat hij de beslissing aan mij overliet Hij gaf mij duidelijk te kennen, dat, als dit het geval was, hij mij niet langer als een welko me gast aan zijn hof kon beschouwen Na zulk een brutalen wenk wilde ik he denmorgen vertrekken, maar de aartshertog in verzocht mij om nog een paar dagen te blijven om ernstig na te denken. Zij is wer kelijk zeer vriendelijk en sympathiek ge weest en daar ik haar gevoelens niet wilde kwetsen, heb ik toegegeven. Maar mijn be sluit staat vast en niets kan dat wijzigen. Ik ben benieuwd wanneer wij elkaar zullen terugzien! Ik vrees dat dit niet meer voor mijn vertrek zal geburen. Ik ben zeker dat ik word bespied. Uit een paar woorden, die mijn gastvrouw zich liet ontvallen, meen ik te kunnen opmaken, dat hun onze ontmoe ting in het Prater bekend is. Met hernieuwden dank voor uw sympathie en groote diensten, Uw dankbare Zll A". (Wordt vervolgdl,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9