DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STAKINGEN IN DUITSCHLAND? Italië contra Abessinië. Qxujetiiksch Oveczicht tBuUwtaud Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- ccstdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 200 Directenr: C. KRAK. Maandag 26 Augustus 1935 Hooldred.Ce.r: Ti. N. ADEMA. 137* Jaargang Het jubileum van Het Bruine Huis te München. Herinneringen opgehaald. Het troepenvertrek uit Napels. DE HEESCHHEID VAN HITLER IS OVER. BLOEDIGE BOTSING IN BRITSCH-INDIE. DE STAKINGEN IN ENGELAND. THOMAS ALVA EDISON Jr. t Wat vandaag de aandacht trekt CRITIEK OP SENSATIE-BERICHT VAN DE „PARIS-SOIR". FRANKRIJK'S GRENZEN VERSTERKT. 300 forten aan de Oostgrens. CYCLOON BOVEN GENUA. De luchthaven verwoest. HEVIGE PRAIRIEBRAND BIJ MODONOS. COURANT. De speciale correspondent van den Man chester Guardian in Duitschland schrijft, dat er de vorige maand in drie fabrieken in dat land stakingen zijn geweest. De werknemers verzetten zich tegen de „vrijwillige" bijdrage voor het fonds der luchtverdediging. Op deze drie stakingen zijn -ndere gevolgd. De cor respondent wijst er op dat men hier te doen heeft met het eerste merkbare verzet van de Duitsche arbeiders tegen maatregelen van de Nazi-regeering. Het verzet heeft tot hecen ook succes gehad. De onrust in de werk nemersklasse neemt toe en thans kan bepaald worden gezegd, dat het nationaal-socialisme er niet in is gestaagd zich van den aanhang van den Duitschen werkman, die schrander is en karakter heeft en er zijn er veel van te verzekeren Vooral in Westfalen is de on rust ernstig. In de miin van Bismarck-Gelsen- kirchen had men de aflossingen sterk vermin derd en de arbeiders gingen in staking met den eisch dat het volledia aantal aflossingen moest worden hersteld Z ij kregen ter. ant woord dat zij gezamenlijk naar concentratie kampen zouden worden gezonden Zij gaven echter niet toe. waarop hun eisch werd inge willigd op voorwaarce dat zij met geen woord van het gebeuren zouden reppen Wat later gebeurde precies hetzelfde in de Hagen beek-mijn te Essen, waar 1500 arbeiders staakten en hun zin kregen op dezelfde voor waarde Het nieuws der stakingen dat uiteraard niet in de Duitsche bladen ver schijnt verspreidde zich als een toepend vuurtje door het land. De genoemde corres pondent acht ceze feiten van hoog gewicht Ofschoon de overheid niet heeft durven op treden tegen de gezamenlijke werknemers, heeft het schnkbew.nd, dat grootendeels tegen individuen is gericht, praktüken van on gehoorde wreedheid aangenomen Deson danks wint onder de werklieden een veel moediger geest veld. Aldus deze correspon dent van den Manchester Guardian, die van de eerste dagen v-n het Nazibestuur af de taak op zich heeft genomen zijn blad zoo vol ledig mogelijk over de toestanden in Duitsch land voor te lichten. u Het Nazi-centrum, net Bruine Huis te München, de centrale van de nationaai-sociaüstische partij >n Duitschland, heeft het eerste lustrum kunnen t'erfk ^et smaa'(v0' «i ten deele inderdaad kostbaar, ingericht. Intusschen is het Bruine Huis allang te klein geworden en in de buurt van het gebouw is men op het oogent lik rondom den Königsplatz te München bezig met het oprichten van een reeks geweldige centrale bestuursgebouwen voor de partij. Bestuursgebouwen voor de partij. Dit jubileum van één enkel lustrum geeft aanleiding om eens den blik terug te werpen op de ontwikkeling van deze partij, hetgeen uan ook in de partijbladen geschiedt. Zoo rmnert de Angriff aan het eerste partij bureau van de N.S.D.A.P., dat begin 1920 werd opgericht. In de Sterneckerstrasse had men in een cafétje een kleine kamer gehuurd en de waard was zelfs zoo voorzichtig ge weest,°m voordat hier het partijbestuur van de N.S.D.A.P., waartoe hij overigens zelf be hoorde. werd ingericht, de lambriséering en de gaskroon weg te laten nemen. De eene partijgenoot bracht een oeroude boekenkast, de waard gaf twee oude latafels en 8 stoelen in het lokaal in bruikleen met recht tot aan koop. ten p.g.-sigarenhandelaar bouwde in het huis een soort van stellage, die nogal zwak op de beenen was. Verder kwam er nog een tafel, waarop vermoedelijk vroeger vleesch was gehakt. Eén jaar later ver huisde men naar de Corneliusstrasse 12. Dit partijbureau was haast even bekrompen. De actenkast was een vroegere ijskast, de schrijf tafel van den eersten oppersten commandant van de S. A. bestond uit een paar planken, die op een gootsteenkast waren gelegd. En als iemand een glas water wilde drinken, moest hij hevig oppassen, dat er geen spetten op de schrijtafel van den voorganger van Röhm en Lutze kwamen. Na veel moeite kreeg men eindelijk in 1925 een heele ver dieping in de Schellingstrasse. De partij die kort geleden oonieuw was geconstitueerd, telde toen ten hoogste 2000 leden. Maar toen begon de ontwikkeling en vier iaar later was het noodig, een eigen huis te nebben, dat de centrale van de partij kon be vatten en ook in representatief opzicht met de grootte van de beweging strookte. Toen men in het voorjaar van 1930 het huis Bar- iow in de "Briennerstrasse kon noopen. tastte men toe. Professor Troost leidde de verbou wing, terwijl de plannen voor de binnen- richting en decoratie door Adolf Hitier per soonlijk werden ontworpen. Echter kon men reeds op de vingers uittellen, dat dit gebouw weldra te klein zou zijn- Git de zeven man, waarmede de N.S D.A.P. in 1919 was opge richt, waren er toen reeds een paar honderd duizend geworden en bij de verkiezingen van 14 September 1930 telde de partij meer dan 300.000 leden en het ging nog in stormpas voorwaarts. Uit de organisatie ontstond een reuzen beweging van® thans 4 millioen leden, die uiteraard een geweldige administratie noodig heeft, ook al door de verschillende partij-instellingen. Vandaar zijn de nieuwe gebouwen aan den Königsplatz te München noodig geworden. In 1937 hoopt men gereed te zijn, doch reeds in Februari 1936 zullen de eerste bureaux kunnen worden betrokken en het geweldige plein bij de door Lodewijk 1 gestichte Propy- iaeën zal zijn omgeven door een reeks van gebouwen, die zich in stijl aan de zich daar reeds bevindende Glytothheek en andere ge bouwen zullen aanpassen. En het Bruine Huis, dat thans zijn eerste lustrum heeft gevierd, zal dan nog slechts het centrale representatiegebouw en zetel van de hoogste partij-autoriteiten zijn. Git Napels is Zaterdag het grootste troe pentransport, dat tot nog toe naar Oost- Afrika is gegaan, verrokken. Te 19 uur Precies lichtte de „Saturnia" met de zoops v*n Mussolini aan boord, het anker. Behal ve de vliegerkapiteins Bruno en Vittorio Mus s°lini bevond zich daar ook de schoonzoon Jtan den Duce, de propogandaminister Graaf Giano. Tegelijkertijd vertrokken de 5000 zwarthemden van het Toscaansche legioen »Fernando Ferruci", behoorende tot het re- 8'ment „23 Maart". Een onafzienbare menschenmenigte had Zich bij de haven verzameld. Alle Italiaan se omroepzenders verspreidden het ver- van dit vertrek, waarvoor de secretaris generaal der fascistische partij, Staroce, en °e chef van den staf der fascistische militie Generaal Teruzzi, naar Napels waren ge komen. Ook graaf Ciano's echtgenoote, Ed- da CianoMussolini, was met haar schoon vader, den Kamerpresident Graaf Ciano, naar Napels gekomen om afscheid van haar uan en broers te nemen. Onder oorverdoovend gejuich der menig te en onder de klanken van de „Giovinezza voeren de schepen de haven uit. Eritiea als luchtvaartbasis. In de Italiaansche kolonie Eritrea zijn in 9e afgeloopen weken verdere maatregelen getroffen om dit gebied tot een krachtige luchtvaartbasis te maken Er zijn thans 35 vliegvelden aangelegd, waarvan 10 als eigenlijke luchthavens beschouwd kunnen worden, terwijl 25 zijn aangelegd als nood landingsterreinen. De bijeenkomst der arbitrage commissie te Bern. Zaterdag heeft de ItaliaanschAbessi- nische verzoenings- en arbitrage-commissie in het hotel te Bern een nieuwe bijeenkomst gehouden, waarin het getuigenverhoor is voortgezet, teneinde na te gaan, welke rol de Italianen gespeeld hebben bij het inci dent van Oeal—Oeal en de daarop volgende incidenten langs de grens van Abessinië en de Italiaansche koloniën. Men verwacht, dat het getuigenverhoor nog eenige dagen zal duren. Voorloopig heeft men nog geen enkele bij zonderheid te weten kunnen komen van de verklaringen, die zijn afgelegd door de ver schillende getuigen, die in vrij grooten ge tale naar Bern zijn gekomen. Turksch commandant van Mo- hammedaansche troepenmacht- De Turksche generaal Ubi Pasja is uit Addis Abeba vertrokken om het commando op zich te nemen over de Mohammedaan- sche troepenmacht, die geconcentreerd is in de omgeving van Harrar. Twee Abessinische divisies zijn naar de grens nabij Italiaansch Somalirand vertrokken. De Amerikaansche neger-vlieger Robinson is thans definitief benoemd tot piloot bij de Abessinische luchtmacht met den rang van kolonel. Steen door ruit van Italiaansch schip. „Handen af van Abessi nië". Zondag is een steen, gewikkeld in een aan plakbiljet, dat den tekst draagt: „Laat Abes sinië met rust. Handen af van Abessinië", geworpen door een ruit van een Italiaansch stoomschip, dat thans in de haven van Montreal ligt. Reacties onder gekleurde rassen. Dr. Laurence Hackock Seelye, de presi dent van de St. Laurence-universiteit, die dertien jaar lang verbonden is geweest aan de Amerikaansche universiteit in Beiroeth, heeft als zijn vaste overtuiging te kennen ge geven, dat een eventueele oorlog tusschen Italië en Abessinië ernstige reacties zou wekken onder de gekleurde rassen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Leider en Rijkskanselier heeft in het voorjaar geleden aan een steeds toe nemende heesche d, waarvan hij vooral bij de laatste gro ite redevoering in den Rijksdag grooten binder heeft ondervon den. Als oorzaak van deze storing der stembanden vond prof. dr. von Eischen een polyp aan den rechter stemband, welke hij op 23 Mei operatief verwijder de .De stem van den Leider werd spoe- dr weer zeer helder. "De voortgezette controle heeft aangetoond, dat de stem banden thans weer volkomen normaal zijn. welke ontspoord, AANSLAG OP D-TREIN BERLIJN—BOEKAREST? Leden van geheime Oekrainische organisatie de d'ders? Poolsche bladen melden uit Lemberg, dat op den D-trein Berlijn—Boeüarest, Zaterdag dicht bij Lemberg een aanslag is gepleegd. Tot nu toe onbekend gebleven personen hebben de schroeven der dwarsliggers los gedraaid, ten gevolge waarvan de trein uit de rails liep. Men veronderstelt, dat een ge heime Oekrainische organisatie van terro risten meer van de zaak weet. Aan de omstandigheid, dat de trein ter plaatse met betrekkelijk geringe snelheid ieed en de trein slecht bezet was, is het toe te schrijven, dat geen personen om het leven zijn gekomen. HET INSTORTINGSONGELUK IN DE HERMANN GOERINGSTRASSE. De eerste drie lijken gevonden. Pas Zaterdagmiddag te half zes heeft men bij het opruimingswerk in de Hermann Goeringstrasse de eerste drie lijken van de bedolven arbeiders gevonden. De drie lijken werden ontdekt in de 7 meter breede tunnelgang die men door 't aanleggen van een nieuwe, open schacht had kunnen naderen. Het duurde geruimen tijd alvorens men de lijken had bevrijd en pas te ruim 7 uur kon het eerste lijk naar den tuin van het ministerie worden gedragen. Toen alle drie lijken bevrijd waren, werd het werk ten tee- ken van rouw gedurende 5 minuten gestaakt, waarna zij naar het lijkenhuis in de Han noversche Strasse werd overgebracht. Nadat zij geïdentificeerd waren, werden de namen per radio bekend gemaakt. Het zal nog wel verscheidene dagen duren voordat de overi ge slachtoffers gevonden zijn. BRAND IN ENGELSCHE KOLENMIJN. De mijn voorloop g gesloten. In de kolenmijn te Elmsall in Yorkshire, waar Vrijdag tengevolge van een ontploffing zeven mijnwerkers werden gedood en veer tien gewond, woedt het vuur nog steeds voort zoodat men Zaterdag besloten heeft, de mijn te sluiten. Door het aanleggen van een brandmuur, waardoor de brandende gangen luchtdicht worden afgesloten, hoopt men het vuur tot stilstand te brengen. Zes dooden en veertien gewonden. Het totaal aantal dooden van de ontplof fing in een kolenmijn te South-Elmsall in Yorkshire is gestegen tot zes, terwijl het aantal gewonden veertien bedraagt. Het reddingswerk is tot .aat in den avond voortgezet, waarb. de mijnwerkers groote dapperheid hebben getoond, aangezien er nog gas in de mijngangen was en er voort durend gevaar voor nieuwe explosies be stond. TYPHUSGEVALLEN TE ISTANBOEL. Te Istanboel in Turkije zijn 150 typhusge- vallen geconstateerd, zoodat men vreest dat een typhus-epidemie zal uitbreken. De zie kenhuizen zijn overvu'd. Men vermoedt, dat dc ziekte is veroorz&flkt door verontreiniging van het drinkwater. TYPHUS GEVALLEN TE MADRID. Te Madrid hebben zich in de laatste da gen verscheidene ty.phusgevallen voorge daan, waarvan reeds eenige met doodehjken afloop. Het gemeentelijke laboratorium on derzoekt tal van monsters drinkwater, fruit, en ijs, dat bij de heerschende hitte in groote hoeveelheden geconsumeerd wordt, om de oorzaak van de ziekte op te sporen. Bij een botsing met den vijandigen stam der Mohmands aan de Indische Noord-Westelijke grens werden een Britsch officier en vier man gewond, ter wijl vijf Indiërs, die deel uitmaakten van de Britsche bergartillerie, gedood wer den. De Mohmands leden tengevolge van een aanval van bombardementsvliegtui gen eveneens aanzienlijke verliezen. In de laatste weken heeft het Engel- sche bedrijfsleven voortdurend met sta kingen te kampen. Vooral in de mijnin dustrie zijn kleine en grootere conflicten wegens loon- en andere kwesties aan de orde van den dag. Zaterdag brak óók een wilde staking uit in de katoenindus trie te Bolton in Cumberland, waar dui zend arbeiders het werk neerlegden. Ook te Nelson in Leicester staakten gisteren 120 wevers het werk. De staking van het personeel der ver keersondernemingen te Swansea in Wa les duurt voort en dreigt naar andere districten over te slaan. In het Westen zal een vergadering worden gehouden over het al of niet afkondigen van een sympathiestaking. Thomas Alva Edison Jr., zoon van den beroemden uitvinder, is Zondagmorgen te Springfield onverwachts overleden, vermoedelijk tengevolge van een hart verlamming. HET ANTI-SEMIETISME IN DUITSCHLAND. De Badensche Geheime Staatspolitie deelt mede, dat acht Joden, die beschuldigd wer den van „rassenschending", zijn gear resteerd. Vijf hunner zijn naar het concentra tiekamp Kislau overgebracht. In één geval moest ook het Arische meisje gearresteerd worden, aangezien zij verklaarde het schan delijke van haar houding niet te kunnen in zien en zij protesteerde tegen de inmenging van de politie in haar particuliere aange legenheden. Maagdenburg wordt gemeld, dat op de tramwagens aldaar door de nationaal-socia- listische bedrijfscellen-groepen beschikbaar gestelde transparanten met anti-Joodsche leuzen zijn aangebracht, terwijl boven den ingang van alle tramwagens te Maagden burg: borden zijn aangebracht met het op schrift „Hier wenscht men geen Joden'. Buerckel spreekt tijdens Saarbe- vrijdingsfeest. Zaterdagavond is te Saarbrücken binnen het kader van het Saarbevrijdingsfeest een groote politieke demonstratie gehouden, waar rijkscommissaris, gouwleider Buerckel, een redevoering heeft uitgesproken, waarin hij o m. wees op de vermindering van de werke loosheid, welke thans op lager niveau stond dan het gemiddelde in andere landen. Hitier is er in geslaagd het volk te bevrijden van zijn buitenlandsch politiek dwangbuis. Wat de Joden betreft, zeide spr.: Het wereldjoden- dom proclameert den verscherpten boycot en heeft als propagandamiddel pogroms in Duitschland besteld voor onmiddellijke leve ring. Een ingegooid vensterruit is een onbe taalbaar propagandamiddel en een wegens een zedendelict opgesloten Jood wordt tot een onschuldig martelaar. Dat alles om buiten- landsche politieke moeilijkheden in het leven te roepen. Wij moeten het Jodenprobleem tot een karakterprobleem maken, dan zal het in geordende wettelijke banen üomen en dan kan geen buitenland ons aanvallen wegens een wettelijke regeling. Wie echter het Jodenprobleem wil ooiossen met pressie en spektakel, die sluit zich aan bij de pressie en het spektakel van de wereld, die met gelijke middelen de kwestie van het nationaal socia lisme wil oplossen. Na Buerckel voerde nog rvksstadhouder. gouwleider Kaufmann uit Hamburg het woord, die o m. zeide: Laten wij er als nat. socialisten voor oppassen 'tegenstelling te zien in onze eigen beweging. Laten wij er voor oppassen de menschen alleen er naar te waardeeren, wanneer zij lid geworden zijn van de partij. De Führer heeft de beweging niet in het leven geroepen om uit te loopen op een vereeniging van de oude garde. Wat het leiderschap betreft, zeide hijNiet hij is leider, die de uniform van een leider draagt Belangrijker zijn hart en karakter De Führer, goed, zoo wordt vaak gezegd, maar de partij, Neen. De partij echter zou niet zonder den Führer zijn en de Führer niet zonder de partij. AUTOBUS DOOR TPEIN GEGREPEN Ze aooden 24 gewonden. Een volle autobus is gistermorgen op een onbewaakten overweg tusschen de stationns Piesting en Over-Piesting (Oostenrijk) van de zijlijn Leobersdorf-Wittinannsdorf-Gut- tenstein door een personen trein gegrepen en volkomen vernield. Zes inzittenden van de autobus werden gedood, 24 gewono- Regeeringscrisis in Zuid-Slavië op gelost. (Buitenland). Het anti-semiltisme in Duitsch land. (Buitenland). In Oostenrijk een autobus door den trein gegrepen, zes dooden. (Bui tenland). Aanslag op den D-trein Berlijn— Boekarest? (Buitenland). Ontploffing in een ngelsche kolen mijn: zes dooden, veertien gewon den. (Buitenland). Het conflict tusschen Italië en Abessinië. (Buitenland). Drie taliaansche piloten veronge lukt. (Luchtvaart). De Nederlandsche rondvlucht. (Luchtvaartl. Bij Meppel een rangeer-locomotief door onveilig signaal gereden; een auto op den overweg vernield. (Bin nenland). Staking bouwvakarbeiders te Vlaardingen. (Binnenland). Bezoek van Amerikaansche ge leerden aan den Wieringermeerpol- der. (Stad en omgeving). Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland), Verschillende branden. (Binnen land). Vechtpartij in een cabaret te Am sterdam. (Binnenland). Noodlottige aanvaring te Wad- dinxveen. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) - ONGEREGELDHEDEN IN WARSCHAU. Communisten willen betoogen. Zaterdag hebben communisten getracht te dezer stede betoogingen op touw te zet ten, waarin zij echter door de politie werden verhinderd. De politie werd door de menig te met steenen bekogeld, zoodat zij van haar vuurwapens gebruik moest maken. Talrijke onruststokers werden gearresteerd. Terschillende Duitsche bladen bevat ten scherpe artikelen tegen de „Paris- Soir", het Parijsche avondblad, dat een sensationeel bericht bevatte, dat Graaf Bassewitz, de chef van het protocol te Berlijn, plotseling uit de Duitsche hoofd stad zou zijn verdwenen omdat de lin kervleugel der N.S.D.A.P. een actie tegen hem zou hebben voorbereid. De „Lokal-Anzeiger' 'schrijft, dat de „Paris-Soir" een dergelijk bericht slechts publiceert om alarmeerende mededee- lingen over Duitschland te geven, aange zien een informatie ter bevoegder plaat se den correspondent van het blad te Berlijn zou hebben geleerd, dat de Graaf drie dagen geleden met gewoon verlof naar Zuid-Duitschland is vertrokken. Van officieele militaire zijde is Zondag bekend gemaakt, dat de Maginau-linie, be staande uit 300 onderaardsche forten langs de Rijnland-grens, is gereed gekomen. Naar verluidt zouden deze versterkingen in 48 uur tijds door 1 millioen manschappen bezet kunnen worden. Genua is Zondag getroffen door een cycloon welke gepaard ging met een vloed golf. Door de kracht van het water werd de plaatselijke luchthaven verwoest, terwijl aan de schepen ernstige schade werd toege bracht. Drie personen werden gedood en 30 liepen verwondingen op. Nabij de stad Modonos in de provincie Er.trerios ten Noorden van Buenos Aires is een hevige prairiebrand uitgebroken, welke de omliggende plaatsen bedreigt. Het vuur verspreidt zich in alle richtin gen en vooral de stad Gualoguay wordt bedreigd. De brand kan nog dagenlang duren. De materieele schade is reeds aanzien lijk.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1