DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Belangrijke beslissingen aanstaande? 137e Jaargang BxiqeUjksch Italië neemt uitgebreide maatregelen. - De manoeuvres te Bolzano. - Een extra kabinets zitting der Italiaansche regeering. Marconi biedt zijn diensten. f! ^uUmtaud MOTORONGELUK IN DE PROVINCIE ANTWERPEN. Belg en Nederlander gedood. SCHEEPSBRAND TE ANTWERPEN. TAPIJTWEVERIJ TE MECHELFN UITGEBRAND. EEN MASSA-MOORDENAAR TE DYON GEARRESTEERD. BLOEDIGE BOERTNONLUSTEN IN LITAUEN. Verscheidene dooden en gewonden. BLOEDIGE GEVECHTEN AAN DE N.W. GRENZEN VAN BRITSCH-INDIE. Wat vandaag de aandacht trekt, TWEE DUITSCHE BERG BEKLIMMERS VERMIST. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK MET, DOODELIJKEN AFLOOP. Twee dooden en zeven gewonden. KIND VERDRONKEN BIJ AANVARING VAN EEN VEERBOOT. DE ORKAAN BIJ NEW-FOUNDLAND. jKMAARSCHE courant. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2 franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 202 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur; C. KRAK. Woensdag 28 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Mag men de Italiaansche berichten gelooven, dan staan wij aan den voor avond van belangrijke beslissingen in zake het dreigende oorlogsgevaar tus- schen Italië en Abessinië. Immers, de Duce heeft voor heden een kabinetsraad uitgeschreven, nog wel te Bolzano, waar de groote manoeuvres worden gehou den. Algemeen wordt verwacht, dat Mussolini op deze bijeenkomst een sen- sationeele verklaring zal afleggen, die van onmiddellijk belang is voor het conflict tusschen Italië en Abessinië. De Italiaansche maatregelen. De mailboot Italia, met aan boord officie ren en 1400 zwarthemden, is naar Oost Afri ka vertrokken. Met dezelfde bestemming is uit Cagliari vertrokken 4e mailboot Campa- nia, die oorlogsmateriaal aan boord heeft. Het vertrek der schepen, zoo meldt Stefani, ging overal gepaard met enthousiaste betoo gingen van de menigte. Naar vernomen wordt heeft Mussolini Marconi opgeroepen om zijn diensten te ge ven voor de Italiaansche expeditie in Oost- Afrika, op dezelfde wijze als de Duce Sir Aldo Castellani. den deskundige op het ge- biedvan tropische ziekten, uit Londen heeft laten komen en tot leider van den gezond heidsdienst in Oost-Afrika heeft benoemd. Huisde bedoeling van Mussolini om voor «as. campagne in Abessinië op elk depar tement de beste deskundigen tot zijn beschik king te hebben. De Grieksche regeering heeft een protest ontvangen van de regeering van Abessinië, dat zij toestaat dat Italiaansche bommenwer pers over Grieksch gebied vliegen op hun weg naar Oost-Afrika. Naar verluidt ant woordt de Grieksche regeering hierop, dat toestemming hiervoor werd verleend over eenkomstig het internationaal gebruik, aan gezien Italië thans niet in oorlog is met een andere mogendheid. De manoeuvres te Bolzano. De Fransche en Engelsche journalisten, Hgt uitsluiting van alle anderen, zijn in de prefectuur te Bolzano door Mussolini ont vangen De stoet van auto's, met voorop Mus solini, bereikte het observatorium Revo, waar de koning en de Fransche en Engelsche mi litaire missies zich reeds bevonden. Vervoi- jens begaven de koning, de Duce en de ransche en Engelsche officieren en journa listen zich naar Cles, waar Mussolini de Fransche en Engelsche journalisten ont- De koning heeft gistermorgen in het ge- °ied van de manoeuvres een langdurige be spreking met Mussolini gehad, waaraan ook de chef van den generalen staf, Badoglio, neett deelgenomen. De Duce heeft daarna, tezamen met de Engelsche en Fransche pers vertegenwoordigers eenige eenheden der Blauwe partij bezichtigd, in het bijzonder de gemotoriseerde divisie Trento. Daarbij werd Mussolini 5® nieuw model zware gevechtswagen ge- ernenstreerd, die in tegenstelling met de ente gevechtswagens, waarmede de snelle 'v>s.es totnogtoe uitgerust waren en die echts een machinegeweer hebben, over twee "jachinegeweren beschikt. Des middags be- 'chtigde Mussolini in begeleiding van de uitenlandsche persvertegenwoordigers de ^tderiebrigade \an de divisie Pasubio. De oefeningen brachten gisteren nieuwe uccessen van de Blauwe partij, in het bij zonder van de westelijk van de Adige verblij vende divisies Trento en Pasubio. De ge vechtspositie is nu zoover ontwikkeld, dat vandaag op een beslissenden aanval van de Blauwen moet worden gerekend, welke zal worden ingezet door de troepen ten westen van de Adige. In militaire kringen verluidt, dat met het slagen van dezen aanval van avond de tactische manoeuvres zullen eindi gen. Ondanks de ongunstige weersomstan digheden heeft de Blauwe partij gisteren met succes bommenaanvallen op de stellin gen der Rooden ondernomen. De buitengewone zitting van het kabinet te Bolzano is thans definitief vastgesteld op vanmiddag 4 uur. De reden van deze zitting is niet medegedeeld, maar men zegt, dat het kabinet verzocht zal worden een zeer be langrijk financieel besluit te nemen. De Engelsche ministers. Sir Samuel Hoare en Eden hebben hun ambtsbezigheden op het Engelsche ministe rie van buitenlandsche zaken hervat. Hetgeen hen gedurende de eerst komende dagen voor namelijk in beslag zal nemen is een zorgvul dige studie van de vooruitzichten van het Italiaansch-Abessinische geschil, hetwelk vandaag over een week voor den Volken bondsraad zal worden behandeld. Er zij aan herinnerd, dat Eden aan het slot van de laatste Raadszitting met betrekking tot de arie-mogendheden-conferentie te Parijs, zeide „ik zal den Raad bij zijn volgende zitting in kennis stellen van de resultaten dezer pogin gen". De vorm van het rapport, dat Eden dien overeenkomstig aan den Raad zal uitbren gen, zal in de eerste plaats de aandacht der beide ministers eischen. Daar Eden tezamen met Laval zal optreden als rapporteur, voor den Volkenbondsraad ten aanzien van het geschil, is het waarschijnlijk, dat de Fran sche premier zal worden geraadpleegd in deze zaak. In ieder geval houden de Engel sche en Fransche regeeringen nauw contact langs de diplomatieke wegen, in overeen stemming met de politiek na afloop van de besprekingen van drie aangekondigd. Bevetisgd wordt thans, dat Eden nog een dag te Parijs zal doorbrengen, om, alvorens naar Geneve door te reizen, nog een onder houd met Laval te hebben. Bevestigd wordt thans, dat Eden nog een dag te Parijs zal doorbrengen, om, alvorens naar Geneve door te reizen, nog een onder houd met Laval te hebben. De vandaag bijeenkomende Fransche mi nisterraad zal den door het conflict ontsta- nen toestand bespreken. Laval zal een uit eenzetting geven van de onderhandelingen, welke sedert de conferentie van Parijs langs diplomatieken weg zijn voortgezet. Laval heeft gistermorgen en -middag den Italiaan- schen gezant ontvangen evenals den Engel- schen ambassadeur. De premier zal dus in staat zijn om het Italiaansche en het Engel sche standpunt nauwkeurig uiteen te zetten. Ook zal de ministerraad zich bezig houden met Frankrijk's houding te Geneve. Naar verluidt, zal de houding der Deen- sche regeering te Geneve afhankelijk zijn van het resultaat der besprekingen, die a.s. Woensdag te Oslo zullen worden gehouden door de ministers van buitenlandsche zaken der Scandinavische staten. Bij deze besprekingen zal ook Finland ver tegenwoordigd zijn. Men acht het waar schijnlijk, dat Denemarken te Geneve het standpunt der Britsche regeering zal steu nen, maar niettemin wordt er op gewezen, dat de kleine en pacifistische landen, zooals Denemarken, voorzichtig zijn met sancties en min of meer bezorgd zijn voor de gevol gen van het nemen van economische of mi litaire maatregelen. Gebeden in bet Britsche rijk. De aartsbisschop van Canterbury en de moderator van den bond van Evangelische Vrije Kerken in het Britsche rijk hebben een gezamenlijken oproep uitgevaardigd om ge beden te houden in verband met het Italiaan- sche-Abessinische geschil. In hun oproep vestigen zij de aandacht op de bijeenkomst van den Volkenbondsraad van 4 September a.s. en wijzen op de hoops ernstige zaak die dan te Geneve in behan deling komt welke niet slechts de mogelijk heid insluit van een oorlog tusschen Italië en Abessinië, maar ook van groote beteekenis zal zijn voor het voortbetasan van den Vol kenbond als doeltreffend middel tot handha ving van den wereldvrede Zij verzoeken den geloovigen Zondag a.s. in alle kerken des lands gebeden op te zen den voor het behoud van den vrede. Te Addis Abeba. Onder de buitenlandsche zakenlieden te Addis Abeba heerscht een zenuwachtige stemming. De firma's zijn begonnen met het opslaan van hun voorraden in het spoorweg depot, teneinde ze desnoods terstond naar Dzjiboeti te kunnen verzenden. In buiten landsche diplomatieke kringen vraagt men zich af wat de toekomst zal zijn van den spoorweg Addis AbebaDzjiboeti, wanneer de oorlog is uitgebroken. Men hoopt, dat de spoorlijn in het ergste geval onder interna tionale controle zal worden geplaatst. In regeeringskringen van Ab«sinië heerscht algemeen de opvatting, dat Italië zich onder geen voorwaarde van een oorlog zal laten weerhouden. Het bericht, dat de Negus den verdedigingsoorlog zal verklaren, ingeval Italië geen grooten aanval opent, komt uit betrouwbare bron. Eveneens hoort men van betrouwbare zijde, dat de Negus door zulk een maatregel een toestand wil voorkomen zooals destijds bij den inval van Japansche troepen in Mandsjoerije bestaan heeft. Marconi bereid zijn diensten aan te bieden. Bij zijn aankomst te Santa Margherita ver klaarde de bekende uitvinder Marconi aan den correspondent van Reuter, dat de berich ten uit Rome, volgens welke Mussolini een beroep zou hebben gedaan op Marconi's diensten in verband met de mobilisatie voor Oost-Afrika, voorbarig waren. Hij voegde eraan toe: „Ik ga den 12den September a.s. voor een week naar Brazilië. Indien echter een oorlog uitbreekt tusschen Italië en Abes sinië, zal ik mijn diensten ter beschikking van Mussoljni stellen". (Markies Marconi is 61 jaar oud. Het officieele Italiaansche telegraafagent- schap Stefani meldt, dat 'n lange lijst is ge publiceerd met namen van vooraanstaande personen in Italië, die zich vrijwillig hebben aangemeld voor den militairen dienst in Oost-Afrika. De geheele Italiaansche pers wijst op het weergalooze schouwspel, dat Italië, dat sterk staat in zijn goede recht en dat vastbesloten is bet te doen respecteeren, op 't oogenblik aan de geheele wereld biedt. Jongelieden en oud-strijders uit den wereld oorlog en uit het revolutietijdperk zijn thans gereed, om opnieuw op het beslissende uur ten strijde te trekken. Het fascistische Italië is buitengewoon goed gewapend en sterk, en het is paraat deze wapenen te gebruiken te gen een elk, die het den weg wil versperren. Tegenover pogingen tot intimidatie richt het zich meer dan ooit op als één enkel blok graniet. „De eindelooze stroom van vrijwilligers maakt ons trotsch", schrijft de „Lavoro Fas- cista''. „Deze continuïteit tusschen de heroï sche generatie van den wereldoorlog en de generatie van den lictor maakt dat onze toe komst verzekerd is en zal zonder twijfel de groote historische onrechtvaardigheid uit- wischen, waaraan te lang een natie zich moest onderwerpen, die de geheele wereld beschaving heeft gebracht". De aanklacht van Italië. De correspondent van de Daily Mail te Rome meldt, dat de documenten en fotogra fieën, welke Italië zal zenden naar de zitting van den Volkenbondsraad welke op 4 Sep tember zal worden gehouden, o.m. aan de volgende kwesties gewijd zullen zijn. 1. overtredingen van Abessinië van de internationale verplichtingen; 2. slavernij; 3. barbaarsche onderdrukking van de ge kleurde bevolking onder Abessinische heer schappij; 4. gebrek aan opheldering bij de rechts pleging, voorzoover deze niet heelemaal ont breekt 5. buitengewoon laag peil der beschaving, zelfs bij de meest geavanceerde gedeelten der bevolking. Te Gheel in de provincie Antwerpen kwam een motor, bestuurd door Jac. Douze, een Nederlandsch onderwijzer uit Valkenswaard met als duorijder den Belg Albert Vos uit Hamont in botsing met een auto, bestuurd door den heer Heylen, reeder te Antwerpen. De heer Vos werd op slag gedood. De 21- jarige motorrijder Jac. Douze werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is bezwe ken. Gisternacht ontstond te Antwerpen brand aan boord van het Duitsche stoom schip „Saturn", gemeerd te Antwerpen in 't Kattenwijkdok. De ruimen I en II, gevuld met balen wol en vaten wijn, stonden weldra in lichte laaie. De Antwerpsche brandweer moest de hulp inroepen van vier stadssleep- booten. De achterzijde van het brandende schip werd totaal onder water gezet, met het gevolg, dat de „Saturn" spoedig den bodem van het dok raakte en geweldig slag zij maakte. De blusschingswerkzaamheden duurden verscheidene uren. Tegen 9 uur des avonds was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het schip kwam van Lissabon en zal waarschijnlijk binnen kort de haven van Antwerpen weer kunnen verlaten. De tapijtweverij van de gebr. H. en J. Geets te Mecbelen is gisternacht geheel door brand vernield. De brand, die om streeks drie uur uitbrak, kon eerst na vier uur werken van de brandweer gebluscht worden. De schade beloopt meer dan 3 millioen franc. Maandag is men er te Dijon in geslaagd, een massa-moordenaar te arresteeren. De burgemeester van het nabij Dijon gelegen stadje Yenne had kort geleden een anonymen brief ontvangen, waarin verklaard werd, dat een gearresteerde landlooper 40 jaar gele den nabij Yenne een herbiergier had ver moord. Men nam den arrestant een verhoor af, waarbij hij bekende, niet alleen den be doelden moord, doch in den loop der jaren nog 16 andere moorden te hebben begaan. Zijn slachtoffers waren voornamelijk vrou wen. De boerenstaking, waaromtrent de Li- tausche pers nog slechts enkele sobere be richten bevat, schijnt tamelijk scherpe vor men te hebben aangenomen. Naar verluidt moest de politie bij een botsing met posten der stakende boeren, die over een afstand van 40 K. M. den hoofdweg naar Zuid-Li- tauen tusschen MarianpolAlytus en Kowno bewaken, van de wapens gebruik maken. Hierbij werden twee boeren gedood en verscheidenen gewond, terwijl ook aan de zijde der politie één doode viel en zeven man gewond werden. Te Kowno doen de meest tegenstrijdige berichten de ronde. De politie in de naburi ge plaatsen wordt echter versterkt. De boe- renbeweging is voorloopig nog beperkt tot het Zuiden van Litauen en het Soewalki-ge- bied. Eerst thans worden nadere bijzonderheden bekend over de ernstige en bloedige gevech ten, die aan het einde der vorige week aan d Noord-Westelijke grens van Britsch-Indië tusschen de Britsch-lndische strijdkrachten en den tam der Mohmands hebben plaats gehad. Volgens schatting hebben de opstandelin gen minstens 40 dooden achtergelaten, ter wijl aan Engelsche zijde de verliezen zich be paald hebben tot vijf gesneuvelde Indiërs en een gewonden Britschen officier. Intusschen hebben de troepen hun op- marsch naar Ghalanai voortgezet, zonder daarbij op noemenswaardigen tegenstand te stuiten. De troepen werden bij hun strijd tegen de eveneens opstandige Lasjkras ge steund door de militaire vliegers. Het doel der militaire operaties was zuivering van de Gandab-pas. ERNSTIG ONGELUK MET SCHOOLKINDEREN. Gistermorgen heeft nabij een school in het Zuid-Oosten van Londen een verkeersonge val plaats gehad, dat al zeer noodlottige ge volgen heeft gehad. Een zware vrachtauto reed tegen den muur van de binnenplaats van de school, waarachter zich kinderen be vonden, die juist van een vacantie-uitstapje waren teruggekeerd en door hun familiele den werden afgehaald. De muur stortte in en kinderen en volwassenen werden onder het puin begraven. Voor zoover bekend is werden drie kinderen, waaronder een in een kinderwagen liggende baby, gedood, terwijl zes kinderen en eenige volwassenen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Onder de kinderen, waarvan de meesten omstreeks tien jaar oud waren, brak een paniek uit en slechts met moeite konden de onderwijzers de orde herstellen, waarna het bergings werk ter hand kon worden genomen. INBRAAK IN FAMILIEGRAF VAN GRAAF AUERSPERG. Uit Ljubljana (Laibach) wordt gemeld, dat grafschenders hebben ingebroken in het fa miliegraf van Graaf Auersperg nabij Burg- feld en de kist hebben geopend van Graaf Alexander Auersperg, die onder het pseudo niem Anastasius Grün in de Duitsche litte ratuur van ongeveer honderd jaar geleden een belangrijke plaats als lyricus innam. De daders braken ook nonr andere kisten open doch vonden niets van waarde. Belangrijke beslissingen in Italië aanstaande? (Dag. Overzicht). Bloedige gevechten aan de Britsch- lndische grenzen eischen bijna 50 dooden. (Buitenland). Gistermiddag heeft boven Berlijn een hevig noodweer gewoed. (Bui tenland). Minister Fey van Oostenrijk bij een auto-ongeluk gewond. (Buiten land). Massa-moordenaar te Dijon gear resteerd. (Buitenland). Bloedige onlusten in Litauen eischen verscheidene dooden en gewonden. (Buitenland). Weer eenige dooden en gewonden bij het snelverkeer. (Binnenland.) 1200 arbeiders betrokken bij de staking te Tilburg. (Binnenland.) Onbewaakte overweg bij Schalk wijk eischt slachtoffer. (Binnen land.) Voor-ontwerp van wet inzake het verrichten van arbeid door vrou wen. (Binnenland.) Nieuwe rijksontvanger benoemd. (Stad en omgeving.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) FEY HEEFT AUTO-ONGELUK. Neusbeen gebroken, snijwonden in het gelaat. Oorzaak: chauffeur verblind door tegenligger. Gisteravond tegen acht uur raakte op de Bundesstrasse Weenen-Linz voor het plaats je Gablitz bij Weenen de auto van minister Fey aan het slingeren en reed tegen een boom. De minister bekwam een breuk van het neusbeen en snijwonden in het gelaat. De overige inzittenden van de auto, waaronder de adjudant van Fey, werden licht gewond. De oorzaak van het ongeluk lag in het feit, dat de bestuurder van de auto van Fey verblind werd door de lichten van een uit de andere richting komende auto. Eerst op het laatste oogenblik zag hij daardoor een vrachtwagen, waarvoor hij trachtte uit te wijken. Daarbij raakte de auto aan het slin geren en reed tegen een boom. Minister Fey is naar het Algemeene Ziekenhuis te Weenen overgebracht. Woensdag jl. vertrokken twee Alpinisten uit München van het station Eigenwand om te probeeren den Noordelijken kant van de Eigers, die tot nog toe nooit bestegen is, te beklimmen. Zaterdagmiddag kon men ver schillende stations aan de Jungfrau-baan goed waarnemen, hoe zij zich met behulp van hun werktuigen langs den loodrechten rots wand omhoog werkten. Zondag heerschte tr echter hevig noodweer, gepaard gaande met laaghangende wolken en nevel, waardoor elk uitzicht belemmerd werd. Sedert dien heeft men niets meer van de beide bergbeklimmers gehoord en ook geen signalen van hen ge zien, zoodat men het ergste vreest. Men heeft maatregelen getroffen om een hulpexpeditie uit te zenden en ook een militair vliegtuig staat gereed om heden een waarnemings- vlucht over het betrokken gebied te maken. Op den straatweg tusschen Donau- Wörth en Neuburg (D.) reed eergisteravond een autobus met 18 inzittenden tegen een boom. De bus werd totaal vernield en een aantal inzittenden werd op den weg geslin gerd, terwijl de overigen tusschen de wrak stukken beklemd raakten. Twee passagiers werden gedood en zeven gewond. Bij Spandau is de veerboot „Caersar" bij den overtocht naar Tegelort op ongeveer 150 meter van den oever door een stoomboot ge ramd. De bestuurder, drie vrouwen en een kind kwamen in het water terecht. Alle op varenden konden door een toeschietende roei boot gered worden, behalve het 8 maanden oude kind, dat onmiddellijk was gezonken. Het lijkje kon tot nog toe niet ontdekt worden Hoewel men vreest, dat er nog meer dooden zullen blijken te zijn gevallen, is thans gecon stateerd, dat tijdens den orkaan van het week-end acht personen om het leven zijn ge komen. Voorts is te St Johns bericht ontvan gen, dat te Hazel Cove een schoener aan land gedreven is, met een vader en zoon aan boord, die beiden omgekomen waren. ■i a

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1