dagblad voor alkmaar en omstreken. Koningin Astrid van België bij Luzern verongelukt De auto tegen een boom geslagen? Koning Leopold gewond. Koningin Astrid van België gedood. De eerste telegrammen Ho. 203 Dit oatrmer be.t..t oil twee bilde, Directeur: C. KRAK. Donderdag 29 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Het populaire koningspaar was eenvoudig en hartelijk. Een officiëele plechtigheid, toen het Albertkanaal geopend werd. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. LUZERN, 29 Augustus. Koningin Astrid van België is heden bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Koning Leopold is gewond. LUZERN, 29 Augustus. Nader vernemen wij, dat het on geluk heeft plaats gehad tusschen Kfissnacht en Luzern. De koning bestunrde zeil de auto, terwijl zijn chauffeur achterin was gezeten. Door tot nog toe niet vastge stelde oorzaak verloor koning Leo pold de macht over het stuur en richtte de auto zich naar een meer. Koningin Astrid sloeg met haar hoofd tegen een boom en werd op slag gedood. De koning zelf werd licht gewond den indruk gemaakt op geheel binnen- en buitenland. Ten teeken van rouw werden overal in de verschillende plaatsen van België de vlaggen halfstok geheschen. De Belgische zenders staakten de uitzending en beperkten zich tot liet doorgeven van bijzonderheden omtrent het ongeluk. Een koninklijke vrouw. De jeugdige kroonprins van België ver toefde dikwijls aan het Zweedsche hof en reeds op jeugdigen leeftijd kenden de beide vorstenkinderen elkaar. Reeds bij de eerste kennismaking ver overde de Zweedsche prinses het hart van het Belgische volk en naarmate men haar in den loop der jaren beter leerde kennen, ging deze spontane liefde over in diepe ge negenheid en aanhankelijkheid, die nog ver sterkt werd toen zij haar gemaal een doch ter en België een prinsesje schonk. Nog grooter was de vreugde, toen Prinses Astrid op 7 September 1930 het leven schonk aan een mannelijken troonopvolger, deu kleinen Boudewijn. Het koninklijk gezin ging in het Belgische openbare leven een plaats innemen als irMk' 4*ÉÜ Uit het leven van koningin Astrid. Koningin Astrid werd op 7 November «r? te Stockholm geboren en is dus bijna Jaar oud geworden. sedert 4 November 1926, toen te Stock- noim het burgerlijk huwelijk werd gesloten, 8fcvolgd op iq November door de kerkelijke ^zegening te Brussel, was zij gehuwd met j!°ORprins Leopold, hertog van Brabant, sedert het overlijden van zijn vader ko- ning Albert I, die te Marche les Dames op 2°o noodlottige wijze op 17 Februari 1934 het leven is gekomen, als Leopold II'I ko- n"& d«r Belgen was. Uit het huwelijk zijn ontsproten drie kin- 1*e we*en Josephine Charlotte, geboren |1 October 1927, kroonprins Boudewijn Al oë", geboren 7 September 1930 en prins Al- oen, geboren 6 Juni 1934. Lte verpletterende tijding heeft ontzetten misschien alleen de Engelsche koningsfami lie te midden van het Engelsche volk be kleedt. Als een bezorgde moeder heeft het Bel gische volk koningin Astrid gekend, als een lieftallig meisje, als een charmante jonge vrouw, een elegante imponeerende dame fier en beminnelijk, een koningin in den waren zin des woords. droeve mare in Brussel. BRUSSEL, 29 Augustus. Als een kille verschrikking verspreidde zich in de Belgische hoofdstad het vreeselij- ke, schier ongelooflijke nieuws: Koningin Astrid gedood door een ongeluk in Zwitser land tijdens een zomerverblijf, dat zij zoo ten volle genoot; koningin Astrid uit het le ven weggerukt Voor de tweede maal binnen twee jaar wordt België in rouw gedompeld en ten tweeden male treft de slag te harder en te Hedenmiddag bereikte ons de verpletterende tijding, dat Koningin Astrid van België in Zwitserland bij een noodlottig auto-ongeluk gedood is en dat Koning Leopold verwondingen heeft opgeloopen. Het is een bericht, dat niet alleen in België, waar het jonge vorstenpaar zeer geliefd is de grootste ontsteltenis zal wekken, maar dat in alle landen met deernis vernomen zal worden. En zeker oiet het minst in ons land waar men voor het Belgische vorstenpaar de grootste sympathie heeft en waar men nog zoo kort geleden gastvrijheid verleend heeft aan een prinsje en prinsesje, die thans moeder- looze kleintjes zijn geworden. De Belgische vorstin vertoefde gaarne in ons land waar zij nog dit jaar o.a. de „Flora" te Heemstede bezocht. Koningin Astrid, dochter van prins Karl van Zweden, heeft zich in België door haar eenvoud en hartelijkheid zeer populair gemaakt. Zij was naast den jongen sympathieken Koning, een landsvrouwe, die zich in weinige jaren een eigen plaats in het hart van haar volk heeft veroverd. België, dat nog zoo kort geleden zijn oorlogsvorst Albert ten grave heeft gedragen, wordt in zijn koningshuis wel zeer getroffen. Als naaste en goede buur van land en volk kunnen wij slechts onze innige deelneming met dit noodlottig gebeuren uitspreken. De koning is door het smartelijk verlies evenwel zoo diep geschokt, dat hij niet in staat was eenige inlichting te verstrekken. De chauffeur van den koning, die achter in den wagen zat, heeft eenige snijwonden op geloopen. Zijn toestand is niet ernstig. De auto is in het Vierwoudstedemneer terecht gekomen. Het ongeluk geschiedde te omstreeks 10 uur hedenochtend. De ministerraad is tegen hedenmiddag 2 uur in buitengewone zitting bijeengeroepen. Hoe Amsterdam reageert. AMSTERDAM, 29 Augustus. Te Amsterdam heeft het bericht van het zoo noodlottig om het leven komen van de koningin der Belgen een diepen indruk ge maakt. Op de straat wordt het gebeurde in groepjes besproken. Van verschillende parti culiere huizen in de hoofdstad is spontaan de vlag halfstok geheschen. Bij den burgemeester Noordwijk. van wreeder door de plotselinge tragische wijze waarop twee menschenlevens, die een zoo groote plaats innamen in het openbare leven van België, werden afgesneden. Over het leed, dat de Belgische vorsten familie, dat den jeugdigen koning en zijn Weine kinderen thans heeft getroffen, past het anderen slechte te zwijgen en dit zwijgen moge het innigste blijk van medeleven zijn met den zwaar getroffen koning der Belgen, zijn kinderen en zijn nog om het verlies van haar man in rouw gedompelde moeder. Ook in Zweden zal men diep zijn getrof fen door den dood van de beminde prinses, die nog zoo dikwijls te midden van haar ver wanten en vrienden in de omgeving van haar jeugd vertoefde en met wier geluk men zoo hartelijk meeleefde. Eenige bizonderheden. BRUSSEL, 29 Augustus. Met betrekking tot het ongeluk, dat het Belgische volk door den dood van koningin Astrid opnieuw heeft getroffen, vernemen wij nader, dat dit ongeluk geschiedde op den weg Kusnacht—Luzern op een plaats, wel ke allerminst gevaarlijk mag worden ge noemd. Het is dan ook nog niet opgehelderd, wat de oorzaak van het ongeluk is geweest. Koningin Astrid moet op slag zijn ge dood, terwijl koning Leopold eenige hoofd wonden van niet ernstigen aard opliep. NOORDWIJK, 29 Augustus. De burgemeester van Noordwijk, de heer J. B. V. M. J. v. d. Mortel, te wiens huize de beide oudere kinderen van het Belgische koningspaar, prinses Josephine Charlotte en kroonprins Boudewijn, eenigen tijd hebben gelogeerd, teneinde de Nederlandsche taal zuiver te leeren spreken, vernam het ver schrikkelijk nieuws, toen hij zich tijdens de lunch thuis bevond geheel onverwacht door de radio. De burgemeester, die nog betrekkelijk kort geleden koningin Astrid en koning Leopold drie dagen als gast in zijn woning had mo gen ontvangen, was uiteraard hevig ontsteld en hoorde diep onder den indruk de nadere bijzonderheden aan, die hem werden meege deeld. Ontroering in den Haag. 's GRAVENHAGE, 29 Augustus. Het bericht van het tragisch ongeluk, waarvan de Koningin van België het slacht offer is geworden, heeft in den Haag groote ontroering gewekt. In breede kringen koesterde men voor het Belgische koningspaar groote sympa thie. Meer dan in een andere stad in ons land waren koning Leopold en koningin Astrid in de residentie bekend. Door hun bezoeken aan Noordwijk en het verblijf van hun kinderen aldaar waren zij met de Haagsche burgerij zeer bekend geworden en waren inderdaad populair. Bij de Belgische legatie was men aan vankelijk nog niet op de hoogte van het droevig gebeuren. Op telefonische navraag in Brussel kreeg men weldra de bevesti ging van het gerucht. Aan de woning van den Belgischen ge zant, den heer Maskens, aan het Korte Voorhout, die uitstedig is, werd dadelijk na het bekend worden van de ramp de vlag halfstok uitgestoken. Ook de andere lega ties staken ten teeken van rouw spoedig daarop de vlag halfstoK uit Aan het gebouw der Belgische legatie op het Nassauplein lagen van hedenmiddag 1.30 uur af rouw-registers ter teekening.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1