Agenda Schorwburgen. Gulden Vlies: Bioscopen. Muziek en Dans. Toen zij huwde. Per li I voor VIJF wasscnen 16 cl L* tl .SSSVASSVel DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. HET AUTO ONGELUK VAN MINISTER FEY. DE STAKING TE TILBURG. NEDERLANDSCHE PELGRIMS PER FIETS NAAR ROME. Als armlastig aangehouden. LOONBIJSLAGREGELING VOOR LAND- EN TUINBOUW. Een aanschrijving van den mi nister, waardoor de regeling thans in het geheele land is in gevoerd. EERSTE NEDERLANDSCHE FLESSCHENGASSTATION. Bij de gasfabriek te Hellevoetsluis geopend. GEEN MISDRIJF TE RODEN. Een verklaring van den burgemeester. FRAUDE OP HET POSTKANTOOR TE BUSSUM? SCHANDELIJKE DIEREN MISHANDELING. Een paard met een b ide bos stroo aangedreven. SCHANDELIJKE BALDADIGHEID. Petroleum in een drinkwaterput. Hadden ook benzine gestolen. KIND VERDRONKEN TE DEDEMSVAART. DE BRUG OVER DE WAAL BIJ NIJMEGEN. Eind September hoopt men gereed te ziin met het sloopen van de hulpbrug. DIEFSTAL IN EEN KERK TE RENKUM. STAKING IN WERKVERSCHAFFING TE PURMEREND. TWEE AANRIJDINGEN TE BLOEMEND AAL. Ernstige en lichte gewonde. WILDE STAKING BIJ FEN SPINNERIJ TE ENSCHEDE. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. DE KERMIS. Donderdag 8.15 uur, Circus Knie (Amsterd. Tooneelver. o.l.v. van Dal- sum en Defresne). Vrijdag 8.15 uur, Circus Knie. Zaterdag 815 uur, Vorstelijke emi granten (Tooneelgroep „Het Masker" o.l.v. Ko Arnoldi). Zondag 8.15 uur, Boefje (Rott. Hof stad Tooneel o.l.v. C. v. d. LugtMel- sert). Schouwburg Dassi (Doelenveld): Donderdag. Vrijdag en Zaterdag, telkens om 8 uur, „'t Kind van de buurvrouw", tooneelspel door het ensemble Bouber. Zondagav. 8 uur, door het gezelschap Saalborn tooneelstuk „De andere wereld". Circus Rausch: Eiken dag voorstellingen; uitgebreid programma met tal van variété-artisten. Victoria-theater, nalf acht en half 10, hoofd nummer Follies Bergère, hoofdrol Maurice Chevalier. City Theater, 8 uur, hoofdnummer De Zi geunerbaron (muziek Johann Straus). Op het tooneel Prof. Ben-Ali-Libl Toegang el- ken leeftijd. Roxy Theater, 7.15 en 9.45 hoofdnummer „Rare Snuiters" met Wheeler en Whoolsey. Op het tooneel Adriënne Solser (tante Bet). Toegang eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, twee voorstellingen, hoofdfilm Ball im Savoy, hoofdrollen Gitta Aipar, Rose Barsony, Felix Bressart e.a. Café Bus, Kaasmarkt, Jopie Kei zer en haar kameraden. A. Veis, Kaasmarkt, The American Band. Aart Martin, Kaasmarkt, C a- baret. Wapen v. Heemskerk, Breed straat, The Sweet and Hot Players; div. attracties. KI. Groot, Peperstraat, Van Dijk's Volendammers (The Four R.A.B.'s). Central, Hofplein, Tokkie-band en A.B.C.-boys. Gulden Vlies: Tóth Kalman en zijn Hongaarsche kapel. Wapen van Haarlem: The Funny Musicmakers en Mimi Höfer (zang). Centrum Hotel: Melch. Schuur man en zijn orkest. Rest. London: Dansen in de nieuwe zaal; eiken avond. Hotel Wanner, Nieuwesloot, eiken avond optreden van Cor Pruis met zijn uitgebreid repertoire. Valk's lunchroom, van 2 uur 's middags af muziek Vrijdag 30 Augustus. 89 uur, Kapelkerk, wijdingssamenkomst Koninginnedag, sprekers ds. von Meyenfeldt en ds. Warners. In de Wembly-attractie Parijsche avond, champagnefeest met speciaal programma van het orkest. 8 uur, De Unie, ledenvergadering Vrij heidsbond, afd. Alkmaar. Zaterdag 31 Augustus. Viering Koninginnedag: aubade, ruiter feesten, voetbalwedstrijd; avondfeest in den Muziektuin, sprekers de heeren mr. Wende- laar en G. C. Dun. Zooals gemeld, werd in 1926 het huwelijk tusschen Leopold van België en prinses Astrid van Zweden voltrokken. Ter gelegen heid van dat huwelijk vermeldde de Alkmaar- sche Courant het volgende: De stralende bruia, van het oogenblik, de toekomstige koningin der Belgen, Astrid, prinses van Zweden, hertogin van Brabant, is een telg uit een der jongste regeerende huizen van Europa. Een Bernadotte is zij. Aan dezen naam, menigeen zal het zich uit schooljaren herin neren, is een stuk Napoleontische geschiede nis verbonden. Jean-Baptiste-Jules Bernadotte, zoon van een advocaat, vrijwilliger en sergeant majoor tijdens de revolutie, later, onder het consulaat, generaal en gezant te Weenen, opperbevelhebber van Bonaparte's Westerle- ger (1799), prins van Pontecorvo, deze avon tuurlijke soldaat is de bet-overgrootvader van de frêle prinses, die zooeven in Sinte Goedele haar levenslot aan dat van prins Leopold verbond. Bernadotte was soldaat. En stellig zou geen hoogere waardigheid dan die van Na poleontisch edelman op aarde voor hem weggelegd zijn geweest, als de groote Bona parte jegens zijn jeugdkameraad, lateren vij and, eindelijk verrader, niet althans een wel willende neutraliteit had betracht. Deze hield uitsluitend verband hiermede, dat Bernadot te gehuwd was met Napoleon's jeugdliefde, het koopmansdochtertje uit Marseille, Eugénie Désirée Bernardine Clary. Toen, in 1810, de kinderlooze Karei XIII van Zweden en Noorwegen dan ook Berna dotte aan de Zweedsche Stenden voorstelde als adoptieftroonopvolger, had Napoleon zich gemakkelijk tegen deze geweldige pro motie van den man, die hem kennelijk on gunstig gezind was, kunnen teweerstellen Hij deed het niet, om gevoelsredenen. Het is een tragische speling van het lot geweest, dat in de kritische jaren na 1812 een Zweed sche legermacht onder persoonlijke leiding van koning Karei Johan (Bernadotte) tegen over den keizer in het veld heeft gestaan. Bernadotte stierf in 1844; zijn vrouw, ko ningin Desideria zooals zij toen heette, over leefde hem zetsien jaren. By haar dood was yerVenq^ gC «•ndtliand. „Emki" Apeldoorn reeds haar kleinzoon, als Oscar I, aan het bewind over beide landen. Na diens kinder loos overlijden, in 1872, volgde zijn jongere broer hem als Oscar II op. Deze, die in 1905 de personeele unie met Noorwegen moest loslaten, is de vader geweest zoowel van den huidigen Zweedschen koning, Gustaaf V, als van den hertog van West-Gotland, den vader der jeugdige bruid van Brussel, toekomstig koningin der Belgen Minister Deckers hoorde het nieuws te Alkmaar. Ministeer Dckers, die een bezoek aan den Helder had gebracht, geebruikte hedenmid dag de lunch in hotel Proot alhier, waar hij hH ernstige ongeluk van het Belgische ko ningshuis hoorde. De minister heeft zich daarop dadelijk tele fonisch met en Haag in verbinding gesteld. In den Noordwijkschen raad herdacht. De burgemeester van Noordwijk heeft bij het begin van de raadsziting van hedenmid dag mededeeling gedaan van het tragisch ongeluk, waarbij de Koningin van België om het leven is gekomen, en de vorstin in een korte rede herdacht. Nadere bizonderheden. Evenals anders jaren heeft koning Leopold met zijn gezin in Zwitserland doorgebracht. Vanochtend te omstreeks 10 uur bevond de koning zich met zijn gemalin dicht bij Kussnacht. Zijn auto werd op eenigen af stand gevolgd door een tweede auto. In een bocht vloog de auto van koning Leopold plotseling over den berm van den weg, waardoor de koningin met groote kracht tegen een langs den weg staanden boom werd geslingerd. Vermoedelijk heeft koning Leopold de bocht te kort genomen. Nadat men koning Leopold de eerste hulp had verleend werd hij overgebracht naar een naburige villa, waar korten tijd later eveneens het stoffelijk overschot van de konigin der Belgen werd binnengebracht Geen der leden van de Belgische ko ninklijke familie bevindt zich op het moment in het land. De broer van koning Leopold prins Karei, vertoeft buitenslands, terwijl de koningin-weduwe bij haar dochter Marie José te Napels vertoeft. De., kinderen van koning Leopold zijn bij hem in de vila t- Luzern. De burgemeester van Brussel staat in voertdurnde ver r^n net de hofhouding te Brussel, die hij steeds op de hoogte houat van de berichten, welke in de Belgische hoofdstad uit Zwitserland worden ontvan gen. Laval's deelneming. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Belgische ambassadeur aldaar zich juist bij den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken be vond, toen de secretaris van het gezant schap hem telefonisch op de hoogte stelde. Laval betuigde cok namens het Fransche volk zijn diepgevoeld medeleven met het zware verlies, dat België heeft geleden. Oranje en het Belgische konings huis. In Nederland wordt de slag, die België opnieuw heeft getroffen, vooral zoo diep ge voeld, omdat de vriendschapsbanden die het Belgische met het Nederlandsche volk en het huis van Saksen-Coburg met dat van Oranje verbindt, juist in de laatste jaren een zoo persoonlijk karakter hadden gekre gen. Wij herinneren daarbij nog aan de vele K. L. M.-reizen naar Scandinavië en de bei de reizen, die Leopold en Astrid als kroon prinselijk paar hebben gemaakt naar en door Nederlandsch-Indië met de „Dempo" van de Rotterdamsche Lloyd en in Januari 1932 met den Marnix van St. Aldegonde" van de Mij. Nederland. (Ongecorrigeerd) £uchUuxact De Kwak is om 10.10 gistermorgen van Tjililitan vertrokken. Het toestel vervoert 193 kg. post, 5 kg. pakketpost en 45 kg. goe deren. Voorts werden geboekt drie passa giers van Calcutta naar Amsterdam, één van Medan naar Amsterdam, één van Singapore naar Amsterdam en twaalf voor verschillende tusschentrajecten. De Nachtegaal is heden te Bandoeng ge land. ^Buitenland Zijn verwondingen zijn zeer ern stig. Ter rechtstelling van het gisteren uitge geven officieele Weensche communiqué wordt in een officieele mededeeling verklaard dat de verwondingen van minister Fey van zeer ernstigen aard zijn. De minister heeft een hersenschudding, een neusbeenfractuur en zware hoofdwonden opgeloopen, maar geen zenuwschok gekregen. Voorloopig moet hij nog in het ziekenhuis blijven. Hij mag nog geen bezoeken ontvan gen. Alleen bondskanselier dr. Schuschnigg heeft een oogenblik aan zijn ziekbed ver toefd, 0$mnenland BRANDEN TE ENSCHEDE. Twee boerderijen in asch. Gisteravond om half zes is brand uitge broken in de groote boerderij van den heer H. Wekking, gelegen in de nabijheid van den weg EnschedeLosser onder de gemeente Enschede. De brand brak uit op den zoldier, welke geheel gevuld was met een grooten voorraad hooi. Spoedig na het uitbreken van den brand stond de geheele boerderij in vlammen. De kapitale boerderij brandde ge heel uit, terwiil de voorraad hooi, benevens eenig huisraad, verloren ging. De oorzaak van den brand is niet geheel bekend, 'doch het is niet onwaarschijnlijk, dat een loodgieter bij herstellingswerkzaamheden aan het dak onvoorzichtig met vuur is omgegaan. Gisteravond te ongeveer elf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die uitgebroken was in de boerderij, bewoond door den heer E. Lammers, gelegen in de buurtschap Boekelo onder de gemeente En schede. Toen de brand uitbrak, lagen de be woners reeds te bed. Slechts met de grootste moeite wisten zij zich te redden. In korten tijd was de geheele boerderij afgebrand. De brandweer moest wegens gebrek aan water machteloos toekijken.. De inboedel was slechts laag verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. In aansluiting op de elders geplaatste be richten, vernemen wij nog het volgende: Gebleken is dat gisteren op drie fabrieken het werk nog niet is hervat. Het aantal sta kers is vermoedelijk circa 2500 tot 2&X) De vereeniging van Tilburgsche fabrikan ten van wollen stoffen heeft in een nieuwe aankondiging meegedeeld, dat de stakers van rhans zich a.s. Dinsdagmorgen, wan neer de fabrieken na de sluiting voor de kermis worden heropend, weer bij hun vroe gere werkgevers om werk kunnen aanmel den. Het hoofdbestuur van St. Lambertus pu bliceert een communiqué waarin het zich keert tegen de beweringen van het stakings comité als zou het hoofdbestuur geen over leg met zijn leden hebben gepleegd over >le loonsverlagingskwestie. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat ver gaderen op dit moment gezien de huidige si tuatie, als onmogelijk moet worden be schouwd. In de stad is alles volmaakt rustig. Bij de familie te Nijmegen is bericht ont vangen, dat de beide Rome-reizigers v. d. I. en H., die in Juli uit Nijmegen waren ver trokken en van wie de familie sinds eenige weken geen bericht meer had vernomen, te St. Paul nabij Lyon door de politie zijn aan gehouden, daar zij zonder middelen van be staan waren en zoncer verlof prentbriefkaar ten verkochten. Beide jongens zullen tot 8 September in arrest worden gehouden, en daarna naar Nederland op transport wor den gesteld. Aan de besturen van 63 gemeenten in Noordholland en 161 gemeenten in Zuid holland heeft de minister van sociale zaken medegedeeld, dat ook in die gemeenten van 15 September af de loonbijslag voor den landbouw kan worden toegepast. Gelijk be kend, is deze regeling reeds ingevoerd in het Westland, de bollenstreek en de Streek, zoodat aan de gemeentebesturen van die ge bieden thans geen aanschrijving is gezon den. Aan het voorgaande kan nog worden toegevoegd, dat thans de loonbijslagrege- ling voor land- en tuinbouw voor het gehee le land is ingevoerd. Gistermiddag is te Hellevoetsluis op het terrein van de N.V. gasfabriek Hellevoetsluis in tegenwoordigheid van een aantal genoo- digden het eerste Nederlandsche flesschen- gasstation geopend. In 1933 heeft, zooals men zich zal herin neren, de raad van deze gemeente, eertijds 4600, thans 1500 inwoners tellende, het voor stel van het G.E.B. te Rotterdam aangeno men om de ingezetenen in de gelegenheid te stellen, electrisch te koken, op voorwaarde, dat men gedurende dertig jaar niet een gas- concessie zou verleenen. Het G.E.B. zou elec- trische kooktoestellen in huurkoop geven. De Kroon weigerde een verzoek van ingezetenen om het besluit te vernietigen. De heer H. Flander, directeur van de N.V. gasfabriek Hellevoetsluis, werd door een ar tikel van ingenieur Brunklaus in 1933 op de waarde van flesschengas opmerkzaam ge maakt, en omdat door den genoemden maat regel juist de mogelijkheid tot afzet van zijn fabriek belangrijk was ingekrompen, werd besloten in samenwerking met den heer Brunklaus een bedrijf van flesschengas- distributie op te richten. De burgemeester van Hellevoetsluis weigerde weliswaar de vergunnig tot oprichting, maar dit besluit is door de Kroon vernietigd met welke moei lijkheden ondertusschen een jaar was ver- loopen. Thans is het toch zoover gekomen, dat op geheel Voorne en Putten normaal stadsgas is te krijgen tegen normalen prijs, namelijk 11 cent per kubieke meter, franco thuis. Voor de huur van de installatie wordt per maand zestig cent berekend, zoodat, naar men ons verzekerde, het gas niet meer ko6t dan te Schiedam, Middelburg en Vlissingen. Het vulstation van de flesschen bestaat uit drie verschillende ruimten: in de eene staat een 25 p.k. gasmotor (Deutz), en deze drijft de in een tweede ruimte opgestelde (bij de firma Hoek te Schiedam gebouwde) bij zondere compressor, die per uur vijftig ku bieke meter lichtgas uit den gashouder zuigt, het in drie trappen samenperst en dan naar den verdeelstand in de eigenlijke vulruimte voert. Het vullen kan nagenoeg continue ge schieden. Buiten het gebouw vindt men een aansluiting om gasauto's te tanken. Bij de afnemers van het gas komen in een kast buiten tegen den muur twee flesschen te staan en een speciale tweetraps regulateur met veiligheidsklep en manometer; is de eene flesch leeg, dan schakelt men de tweede flesch op zijn leiding. Alle gastoestellen, welke men aan het verdeelnet kan verbinden, kunnen ook bij flesschengas worden toege past. Nu het kindje uit Roden (Dr.), dat onder verdachte omstandigheden in het ziekenhuis te Groningen is opgenomen, aldaar is over leden, stelt de burgemeester van Roden, mr H. W. Bloemers, er prijs op te verklaren, dat uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat van de tegen de ouders van het kind geui'e verdenkingen niets is kunnen worden be wezen. Bij deze diep treurige geschiedenis, zegt hij, zijn een hoeveelheid fantastische verdichtsels ontstaan, die de perken van nor malen dorpslaster ver te buiten gaan en alge meen zijn verbreid. Hoewel het geenszins zijn gewoonte is verklaringen als de bovenstaan de af te leggen, acht hij het toch gewenscht de voor de heele familie H. zoo bijzonder onaangename geruchten tegen te spreken. Op het postkantoor te Bussum is een ver moedelijk geval van fraude ontdekt. Dezer dagen is in de kas van een der ambtenaren een tekort van 1000 vastgesteld. De betrok kene beweert, dat hij vermoedelijk in een druk oogenblik 1000 heeft gewisseld en dat hij het bankbiljet toen niet heeft ontvangen. Een ambtenaar van het hoofdkantoor uit Den Haag en de Bussumsche recherche zijn doende met een onderzoek ten kantore te Bus sum. BAKKERS EN KONINGINNEDAG. Zate dag vroeg versch brood. De minister van sociale zaken heeft onder bepaalde voorwaarden vergund, dat in ver band met de viering van den verjaardag van de koningin in broodbakkerijen in alle ge meenten der Rijks door hoofden of bestuur ders en door bakkersgezellen op Zaterdag 31 Augustus 1935 om 12 uur des nachts met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Bo vendien mag vooi zoover betreft brood bakkerijen, aanwelke een vergunning, als be doeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeids wet 1919, is verleend op Vrijdag 30 Aug„ 1935, te 10 uur des namiddags, met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen Voorts mag op Zaterdag 31 Augustus a.s. deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of gewarmd is van 7 30 uur des voormiddags af uit het gebouw met aan- hoorigheden, waarin zich ue broodbekkerij bevindt, worden vervoerd en van 8 uur des voormiddags af verkocht of afgeleverd. W. KOLLING t Gister is te Ellecom op zijn buiten Hofstet- ten overleden de heer W. Kölling, oprichter en oudste directeeur van de Gazellerijwielen- fabriek te Dieren, ridder in de Orde van Oranje Nassau. De ontslapene was als jongeman werk zaam op het postkantoor te Dieren en samen met den heer Arentsen heeft hij toen een be drijf van import van rijwielen opgericht. De heer Arentsen heeft later de zaak verlaten en aan de groote werkkracht van W. Kölling is het toe te schrijven, dat de fabriek aan de spits van de Nederlandsche rijwielindustrie is gekomen en geregeld met 406 tot 600 ar beiders werkt. De heer Kölling heeft zichzelf nooit gespaard, doch al zijn werkkracht ge geven om zijn bedrijf omhoog te brengen en gezond te maken. In den omgang was hij een numaan en aangenaam mensch. Jaren ge leden had hij zich reeds door overwerken een kwaal op den hals gehaald, die uiteindelijk ook de oorzaak van zijn overlijden is geweest NED. SPOORWEGEN. De verhindering van het aantal inspecties. Het aantal inspecties, waarin de lijnen der Ned. Spoorwegen zijn verdeeld, zal met 1 Nov. van 10 op 8 worden gebracht. Reeds 1 October zal de verdeeling van het sporwegnet verschillende wijzigingen onder gaan, o.m. zal zooals reeds eerder werd ge meld, de geheele insjrectie Alkmaar worden opgeheven en zullen verschillende lijnen van de inspecie Amersfoort aan andere inspec ties worden toegevoegd. Op 1 November volgt de algeheel e opheffing van de inspec tie Amersfoort en komt de geheel nieuwe' in deeling van het spoorwegnet in 8 inspecties. Te Oudelande heeft zich een geval van ergerlijke dierenmishandeling voorgedaan. Bij 't uitrijden van mest uit den mestput op de hofstede van den landbouwer W. de Jager, weigerde een der paarden te trekken. De voerman J. S. maakte zich toen zóó boos, dat hij een halve bos stroo haalde, die in brand stak en tegen het achterlichaam van het paard hield. Hierdoor heeft het dier een ernstige brandwonde opgeloopen. Zelfs de staart van het dier stond in brand. De poli tie, aan wie het geval ter oore kwam, heeft proces-verbaal opgemaakt, zoodat het slot van deze schandelijke daad wel voor de rechtbank te Middelburg zal volgen. Onverlaten hebben in een steenen put te St. Janssteen (Zeeland), waaruit verschillende gezinnen hun drinkwater betrokken, petro leum geworpen en zoo het water voor men- schelijk gebruik ongeschikt gemaakt en dit in een streek, waar men totaal geen waterlei ding heeft. AUTODIEVEN AANGEHOUDEN Dank zij het actief optreden v»n de politie te Alphen a. d. Rijn, heeft men vannacht te Utrecht, nadat verschillende keeren op hen was geschoten, een 4-tal ongure typen, af komstig uit IJmuiden, die te Alphen aan den Rijn benzine hadden gestolen, weten te ar- res teeren De auto, welke in hun bezit was, bleek te IJmuiden te zijn ontvreemd. Het viertal had te Alphen aan den Rijn uit een benzine station aan den Rijksstraat weg een 70 Liter benzine ontvreemd De politie te Alphen aan den Rijn stelde de Utrechtsche politie in kennis van het ge- beurde en toen de auto uit de richting Alphen in razende vaart kwam aanrijden, wist d« Utrechtsche politie de auto staande te hou den. Het viertal legde een gedeeltelijke beken tenis af. j. w Gistermiddag te vier uur is het vijfjarig dochtertje van de familie Minke vermoedelijk spelende in de vrij diepe Dedemsvaart ge vallen en verdronken. Niemand zag het onge luk gebeuren. Een schipper, die later de vaart opvoer, zag het lijkje drijven en bracht het kind met een haak aan wal. De ouders van het kind verbleven met vacantie in Lim burg. Zoodra de groote boog was gemonteerd, is begonnen met het verwijderen van de hulp brug, waarvan het noordelijke gedeelte reeds is vervoerd naar het terrein aan de Waal haven, even boven de stad, waar de montage enkele maanden geleden plaats vond. Deze week is ook begonnen met het sloopen van de hulppijlers waarop het noordelijke gedeelte van de hulpbrug heeft gerust. Eerst wanneer die pijlers uit de rivier verwijderd zijn, waarmee de scheepvaart zal zijn gediend, wordt het andere, het grootste, gedeelte var. de hulpbrug verwijderd. Daarmede en ook met sloopen van de andere hulppijlers hoopt men tegen het einde van September gereed te komen. Dan zal dus de vaart tusschen de beide stroompijlers geen hindernissen meer ondervinden. Het zou de bedoeling zijn de boven- en onderbogen groen te schilderen, zulks met het oog op den Nijmeegschen ach tergrond van den boog, welke in het groen uitloopt. Leuningen en andere onderdeden worden in zilverkleur geverfd. In den nacht van 26 op 27 Augustus heb ben dieven zich toegang verschaft tot de her vormde kerk te Renkum, waarbij zij een aan zienlijk bedrag wisten buit te maken. Waar schijnlijk zijn zij met behulp van valsche sleutels binnengedrongen, waarna zij een ijzeren branddeur forceerden van een kast, waarin zich de opbrengst der collecten be vond. Van de ijzeren kistjes, waarin de geld stukken in linnen zakjes opgeborgen waren, knepen zij de hangsloten af en wisten zich zoo van den buit meester te maken. Hoewel het signalement men vermoedt, dat zij met zijn tweeën waren bij de politie be kend is, is men er nog niet in geslaagd eenig spoor van de daders te ontdekken. Ongeveer 75 arbeiders in de werkverschaf fing hebben het werk gestaakt als protest tegen de ingevoerde verlaging van de tarie ven voor het lossen van zand voor de be graafplaats, welke werk onder controle van ae Ned. Heidemaatschappij wordt uitge voerd in werkverschaffing. In de gemeente Bloemendaal zijn gister, naar de Tel. meldt, twee aanrijdingen ge beurd, waarbij in totaal drie personen ern stig werden gewond. Omstreeks halfnegen reed op de Leidsche vaart in de richting Vogelenzang een auto bestuurd door den heer P. uit Haarlem. Toen hij onder de Traliebrug bij de spoor lijn reed, kwam er plotseling uit een zijweg een wielrijder, die ook onder de brug door wilde rijden. De autobestuurder haalde zoo ver mogelijk naar links uit, maar kon niet meer voorkomen, dat de wielrijder, de 42-ja- rige V. uit Vogelenzang, tegen de achterzij de van de auto botste en tegen den grond werd geworpen. In bewustefoozen toestand, met een diepe hoofdwonde en een schedel- basisfractuur is het slachtoffer per zieken auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Gisteravond was hij nog steeds niet bij kennis gekomen, men vreest voor zijn leven. Het tweede minder ernstige ongeluk ge beurde om drie uur op de Elswoutslaan, waar de motorrijder V. en de duo-passagier S., beiden uit IJmuiden, in de richting van den zijweg reden. Bij den hoek kon ae mo torrijder niet meer voor een naderende auto passeeren, met het gevolg, dat een hevige botsing ontstond, waarbij de duo-apssagier op den motorkap van de auto werd ge slingerd, en met zijn hoofd door de voorruit sloeg. Hij kreeg ernstige snijwonden. De motorrijder kreeg wonden aan hoofd en anden. Beiden konden later per auto naar hun woning te IJmuiden worden ver voerd. De motor werd geheel vernield. Maandagavond is onverwacht op de spin nerij Oosterveld aan den Goolkatenweg te Enschede een wilde staking uitgebroken. Toen om 6 uur de loonen uitbetaald werden, eischen de z.g. afzetters, dat hun uurloon van 16 op 20 cent gebracht zou worden. Dit werd geweigerd Daarop heeft de groep van twaalf afzetters, die in twee ploegen

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2