^Binnenland. Jjiq&umde* t Stukken DE STRIJD OM HET OUDE ETHIOPIË. STOMPETOREM OTERLEEK Groote brand te Zeelst bij Eindhoven. COMITÉ VAN AANBEVELING ZOMERPOSTZEGELS. EFN NIEUWE RIJWIELLANTAARN. HET ONWEER. Boerderij afgebrand. Te Uffelte. Hailé Selassie. koning der koningen Haile Selassie pa zat men een poosje gezellig bijeen t-GJ vvijl de voorzitter, de heer J. Lange- oijk, den heer Hespe in sympathieke be woordingen toesprak, waarna de secre taris, de heer K. de Vries, het woord ver kreeg. Deze memoreerde in het kort wat er zoo in deze twintig jaren was voorge vallen. Hij schetste het feit hoe de heer Hespe voor het eerst in Noordecharwou- de kwam en de eerste uitvoering gaf op 20 Dec. 1915. Verschillende wedstrijden werden herdacht en uit alles sprak een warme sympathie voor den directeur A1& aandenken werd hem een muziek- tasch met inscriptie aangeboden. Nadat door een der leden het feit van het 20 jaren directeurschap nog in dicht vorm was herdacht, werd met de gewone repetitie een aanvang genomen. Na afloop dankte de heer Hespe nog maals voor dezen voor hem onvergete- 1 ijken avond. Koe door den bliksem getroffen 'Tijdens het hevige onweer werd Woensdagmorgen een koe van den heer C. Graaf Wz. in de weide door den blik sem doodelijk getroffen. In de woning van den heer Leusing sloeg het radiotoestel stuk, waartoe het onheil beperkt werd. Uitstapje ouden van dagen. 'In aansluiting aan het reeds gepubli ceerde over een autocht van ouden van dagen uit Oterleek en Stompetoren, schrijft men ons uit Oterleek nog het volgende: Het was reeds half tien, toen de stoet in café de Vrie6 arriveerde, om onder het genot van een kopje thee nog gezel lig een uurtje door te brengen. Hierbij zorgde het mandolineorkest voor de noodige afwisseling, wat ten zeerste werd geapprecieerd. Natuurlijk moest hierbij nog menige speech afgestoken worden. De penningmeester van het comité, de heer Haar, opende de rij met een geestig woord, waarna ds. Heep voigde met een kort woord, tintelend van humor. Spr. hoopte dat de liefde en broederschap welke deze dag had ge kenmerkt tot in lengte van dagen zou blijven bestaan. Burgemeester van Ree- nen dankte allen die op eenigerlei wijze tot het welslagen van dezer} dag hadden medegewerkt en hoopte op een volgende keer. Namens de oudjes voerde de heer P. Bakker het woord. Spr. begon met on der hilariteit der aanwezigen mede te doelen, dat de dokter hem nog 7 jaren leven had beloofd. Als deze nu maar woord houdt, zou hij ook nog gaarne 7 keer een tocht als vandaag meemaken. Het comité werd hartelijk dank gezegd voor de moeite, welke het zich heeft wil len getroosten, om dezen dag voor allen tot een onvergetelijke te maken. Namens de rijders voerde de heer Schuuring het woord en verklaarde, dat allen een volgend jaar weer disponibel waren een dag met de oudjes uit te gaan. Hebben de gasten genoten vandaag, de rijders niet minder. Persoonlijk had spr. meer genoten met de oudjes, dan op ver schillende tochten met jongeren. De heer de Leeuw kreeg nog een extra bedankje voor z'n bereidwilligheid met het mandoline-orkest te concerteeren. Het was reeds laat geworden voor er werd gesproken over naar huis gaan, doch van vermoeidheid viel nog weinig te bespeuren. Allen waren opgetogen over de gezellige dag en wat deze dag geheel eenig maakte was, dat alle ran gen en standen en richtingen waren ter zijde geschoven. Bliksem ingeslagen. Tijdens een hevig onweer Woens dagmorgen sloeg de bliksem in een zaadscheuf van de bouwer Dekker, staande aan den Molenweg. Met vereen de krachten wi6t men het uitslaan der vlammen te voorkomen. Eveneens sloeg de bliksem in de nieuwe boerenplaats van den heer K Korver, zonder brand te veroorzaken. Door het geheele huis hing een zwavelreuk. Verscheidene perceelen in lichte laaie. In het plaatsje Zeelst bij Eindho ven is gistermiddag omstreeks 4 uur brand uitgebroken in de boer derij van den landbouwer van Oef- felen. Spoedig sloeg de brand over naar eenige naburige kleinere huis jes. De brandweer kon wegens ge brek aan water niets uitrichten. De brand is ontstaan in de boerderij, toe- fcehoorende aan den heer Verhoeven' uit Eindhoven en bewoond door den landbouwer van Oeffelen en was gelegen aan het Achter eind te Zeelst. Door den sterken wind greep het vuur snel om zich heen en spoedig stond de boerderij dan ook in lichte laaie. Van de 11 kinderen van den landbouwer waren er eenige thuis, welke zoo snel mogelijk het huis verlieten, zoodat er geen persoonlijke slachtoffers te betreuren zijn. De brandweer kon niets uit richten wegens gebrek aan water. Door den wind sloeg het vuur spoedig over naar één van de lanabouwschuren van de boerderij en een blok arbeidershuisjes. Deze laatsten waren eigendom van den heer Sterken uit Eindhoven en werden be woond door de families van der Hoogen, Louwers en Kosters. De woningen en inboedels alsmede de voor raden graan, opgeslagen in de landbouw- schuur, werden geheel een prooi der vlam men. De boerderij van Verhoeven en de in boedel waren verzekerd. Dit was slechts ge deeltelijk het geval met den inboedel van de arbeidershuisjes. De inboedel van Kosters was niet verzekerd. Van de uitgebrande huizen heeft men de muren omvergehaald om te voorkomen, dat de brand zou overslaan naar de kapitale boerderij met schuren van den landbouwer van der Hoof, die aan de overzijde was ge legen. Hier bestond groot gevaar, daar de wind juist die richting uit was en een ware vonkenregen den kant van de tot nog toe door het vuur gespaarde boerderij uitwaaide Gelukkig draaide de wind in den loop van den avond, zoodat deze hofstede niet door het vuur werd aangetast. Door het draaien van den wind was de vonkenregen nu echter gericht op de tweede landbouwschuur, behoorende bij de boerderi van van Oeffelen. Het duurde niet lang o deze stond in lichte laaie. Het was gelukkig, dat het dien dag gere gend had, zoodat de daken van de andere huizen eenigszins vochtig waren. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de branc nog grooter afmetingen aangenomen heb ben. Tegen tien uur liep het tegen het einde Alleen de tweede landbouwschuur, die het laatst in brand was geraakt, stond nog te knetteren, Honderden toeschouwers uit den omtrek waren op den vuurgloed afgekomen om het machtige schouwspel gade te slaan. Velen bleven echter niet werkloos toekij ken, doch hielpen daadwerkelijk mee het vuur met alle middelen, die men had helaas geen water te bedwingen. KNAAPJE DOODGEREDEN DOOR BOERENWAGEN. 8 Gistermiddag om half vijf is op het marktterrein te Geldermalsen, waar het zeer druk was, het 5-jarige zoontje van den landbouwer Ravesteijn door een boerenwa gen overreden en vrijwel op slag gedood. HET TEXTIELCONFLICT TE TILBURG. Partijen door den burgemeester ontvangen. De burgemeester van Tilburg heeft gister middag achtereenvolgens het stakings-co- mité en de afgevaardigden van de fabrikan ten bij zich ontvangen, om met beide partij en het conflict te bespreken. Het resultaat is niet bekend. Vandaag zullen de besprekingen worden voortgezet. AUTOBOTSING OP DEN MUIDERSTRAATWEG. Op den Muiderstraatweg, even buiten de gemeente Diemen, nabij de Vinkenbrug, waar het wegdek momenteel in reparatie is, zijn gisteravond twee vrachtauto's, die waar schijnlijk geen rekening gehouden hebben met het feit, dat de weg ter plaatse thans smaller is, met elkaar in botsing gekomen. De in de richting van Amsterdam gaan de vrachtauto werd op zij geraakt en gedeel telijk vernield. De beide inzittenden werden gewond, waarbij de chauffeur er het ergst aan toe bleek te zijn. Beiden werden per zie kenauto naar het Binnen gasthuis vervoerd. De chauffeur had een hersenschudding be komen. DE FRAUDE OP HET POSTKANTOOR TE BUSSUM. De verdachte bekent Gister hebben een hoofdambtenaar uit Den Haag en de Bussumsche politie het on derzoek voortgezet. Daarbij is het tekort tot 1300 opgeloopen. De verdachte heeft ten slotte een volledi ge bekentenis afgelegd en verteld, dat hij gedurende de laatste tien maanden verduis teringen heeft gepleegd. Hij beheerde voor namelijk de kassen van girodienst en post zegels. De inventarisatie van deze kassen geschied de niet op denzelfden dag, zoodat hij bij de controle de eene kas aanvulde met de andere dij is 39 jaar, gehuwd en vader van twee kin deren en staat als oppassend bekend en is sinds zijn 17de jaar op het postkantoor te 3ussum. De man, die 2200 verdiende, ver klaarde den laatsten tijd door zorgen ge kweld te zijn. Op last van den officier van justitie is hij in voorloopig arrest gesteld. DE HERDENKING VAN GRONINGEN'S ONTZET. Het was gister 263 jaar geleden, dat Gro ningen werd verlost van het beleg, dat de bisschop van Munster, Bernard van Galen, in den volksmond „Bommen-Berend" gehee- ten en de keurvorst van Keulen den 17den uli 1672 om de stad hadden geslagen. Dit heugelijke feit wordt sedert jaren op grootsche wijze herdacht, waarbij niet alleen de stads-Groningers, maar ook ae bewoners van de Ommelanden tot uit verren omtrek deelnemen aan de feestviering. Reeds vroeg werd het feest vanmorgen in de rijkelijk bevlagde stad ingezet. Om 8 uur gaf de G.O.V. onder directie van den heer E. Clemens Schröner in het Noorderplantsoen ee.. concert, dat werd geopend met een ko raal en de volksliederen. Een uur later maak te het bestuur van Volksvermaken, dat deze feesten organiseert, begeleid door muziek een rondgang door de stad en kort daarna liet de carillonnist, de heer J. Evers, de jub itonen weerklinken van onzen fraaien Martini to en, a:e op dezen dag altijd door honderden wordt beklommen. Inmiddels was men op de Groote Markt begonnen met de keuring van ingespannen tuigpaarden, een van de tradioneele num mers van het veelbeproefde programma. Toen de jury klaar was met het opmaken van het tal, dat des middags nogmaals ap de baan in het Stadspark moet worden voor gereden, alvorens zij den uitslag bekend maakt, rukte het corps Rijdende Artillerie uit Arnhem het Marktplein op. De troep had zich op het Stadspark opgesteld en was van daar langs de kortste route naar het centrum der stad, het brandpunt der feestviering op dat moment, getrokken om zich aan het daar verzamelde publiek te presenteerea. De fraaie uniformen, het schitterende paardenmate riaal, gespannen voor de kanonnen, de fiere ruiterij leverden een schouwspel op, waar voor de bewondering zeer groot was. Een kwartier later trok de „vliegende veld" weer naar het Stadspark terug, waar zij tijdens het concours hippique parade hield en ver schillende oefeningen uitvoerde. Behalve dit nieuwe „nummer" bevatte het programma de tradioneele zomerkermis, de aloude harddraverij op de korte baan, jacht rit over 1800 M., verschillende concerten muzikale optochten en ten slotte het vuur werk, dat dezen keer als slot decoratie zal brengen, de oude Apoort, die eens heeft ge staan in de reeds sedert meer dan een halve eeuw verdwenen vestingwerken rondom de middenstad. NEDERLANDSCH GEZANT TE ROME. Het Eerste Kamerlid mr. Briët stelt de vraag, of de voortduren de aanwezigheid van den gezant aldaar niet gewenscht is. Het lid van de Eerste Kamer mr. Briët heeft de volgende vragen gericht tot den minister van buitenlandsche zaken: 1. Is de minister niet met ondergeteekende van meening, dat de onafgebroken tegen woordigheid te Rome van H. Ms. gezant al daar in de huidige ernstige omstandigheden van het grootste belang is? 2. Zoo ja, welke zeer bijzondere redenen hebben den minister dan aanleiding gegeven om mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, voor te dragen voor de benoeming tot vertegenwoor diger van Nederland ter zestiende zitting van de vergadering van den Volkenbond, welke is bijeengeroepen op 9 September 1935 te Geneve, welke benoeming blijkens bericht in de Staatscourant d.d. 24 Augustus 1.1., no. 164, bij Kon. besluit (ongedateerd en onge nummerd) is geschied? ONGELUK OP HET NOORDZEE KANAAL. Tweede machinist van een gelsch stoomschip gewond. En Het Engelsche stoomschip Harraton, onderweg van Amsterdam naar New- castle on Tyne heeft gistermiddag in het Noordzeekanaal een gebroken machine telegraaf gekregen. De tweede machinist kreeg opdracht, de telegraaf te reparee- ren. Toen hij daarmee bezig was is hij tu:_schen de Velserbrug en de IJmuider- sluis van de ladder, waarop hij stond, in een der ruimen gevallen. Een uit IJmui- den ontboden geneesheer constateerde o.m. een ontwrichte heup en een gebro ken enkel. Het slachtoffer is in het St. Anthonie-ziekenhui6 te IJmuiden opge nomen. De Harraton heeft de reis ver volgd. De nieuwe minister van sociale zaken, mr J. Slingenberg, is toegetreden tot het comité van aanbeveling voor den verkoop der Zo- merpostzegels. De Philipsfabrieken hebben een prac- ti-che en solide rijwiellantaarn gecon strueerd, die het Nederlandsche fabri kaat in vergelijking met de vele buiten landsche producten alle eer aandoet. Het lamphuis is van zwart „Philite" ge maakt en het voordeel hiervan i dat dit materiaal niet roest of aanslaat en dus steeds als „nieuw" blijft, terwijl bovendien het gewicht gering is. De ly- namo van deze lamp is zeer krachtig, zoodat reeds bij geringe snelheid van b.v. 2 K.M. vrijwel licht wordt verkregen als bij normale snelheden. Dit is moge lijk doordat de magneet van een bijzon dere staalsoort gemaakt is. Te Wanneperveen (Ov.) is gistermiddag de boerderij van den landbouwer Klaas Pee reboom door den bliksem getroffen. Het ge- gebouw brandde binnen tien minuten geheel af. Niets van den inboedel kon gered wor den. Alles was verzekerd. Gistermiddag is te Uffelte (Dr.) de blik sem ingeslagen in de boerderij, bewoond door den landbouwer H. van Lubec, te Uf felte. De boerderij brandde tot den grond toe af. Het vee kon nog in veiligheid worden ebracht, doch overigens werd niets gered, e brandweren van Havelte en Uffelte kon- den, bij gebrek aan water, niets uitrichten. De bewoner, die zich in de schuur bevond, werd even door den bliksem getroffen, doch werd niet ernstig gewond. Ziet gi] muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. DE WETHOUDERSKWESTIE. Geachte Redacteur, Met veel belangstelling nam ik kennis van de diverse artikelen in uw dagblad betref- tende de wethoudersbenoemingen in onze ge meente. Hierbij kreeg ik, als aanhanger van de iberale staatsidee, het onaangename gevoel, dat de Vrijheidsbond of in elk geval zijn raadsfractie, bij de onderhandelingen met c e overige fracties een ernstige tactische fout l)egaan heeft. In den raad der gemeente Alkmaar im mers werd tijdens die onderhandelingen den Vrijheidsbond de gelegenheid geboden door één zijner fractieleden een wethouderszetel te doen bezetten. In plaats van dit met beide handen aan te grijpen, laat hij zich waar schijnlijk de geboden kans ontgaan. Men leest, dat in de vergadering den 22en dezer door de fracties belegd, de oppositie mr Langeveld als candidaat voorstelde. Dit voorstel bleek niet houdbaar, daar de voor- gedragene om te respecteeren redenen de III. Toen ik Haile Selassie voor den eersten keer zag, heette hij nog Ras Tafari. Temidden van zijn soldaten reed hij als overwinnaar van Lidsj Jeassoe Addis Abeba, zijn resi dentie, binnen. Nooit zal ik dit schouwspe' vergeten. Van orde was geen sprake. De breede stoet soldaten overdekte den weg en marcheerde zelfs door de velden. Krijgers, om het zwarte hoofd de leeuwenmanen, met schild en lans bewapend, op mooi getuigde paarden; anderen te voet, het geweer in den arm of over de schouders in smerige kleeren, roodbruin van de natte aarae v.n het land, want het was regentijd. Ze iiepen barre voets in draf achter hun bereden leiders aa~ Muildieren en kleine vermoeide ezels sleep ten tenten en tentstokken; maar voor aiks menschen, mannen, vrouwen en kinderen zelf beladen als pakdieren volgden den stoet. Ze sleepten zakken graan, kruiken gerste bier, huiden en tapijten, waarop 's nachts hun meesters konden uitrusten, hout om vuur aan te maken in de aan bosschen arme ge bieden. Ras Tafari's kleine, tengere gestalte was in een helblauwen mantel gehuld, die scherp afstak tegen het zwartgrijs van zijn omge ving. Hij reed op een fraai opgetuigd mach tig muildier en rondom hem dansten de fraaie paarden van de grooten van het rijk. Zijn sterk, semietisch, smal gelaat, omlijst door 'n dichten, zwarten baard, kwam streng van onder den breeden vilten hoed uit. Inder tijd wist ik nog niet, dat een beminnelijke glimlach zijn gelaat kon vermooien, waarop de zwaarmoedigheid van zijn ras te lezen was. Voor hem reden de roode trommelaars, die slechts een keizerlijke prins er op na mag houden. Zwarte kerels, hurkend op hun muildieren met een groote of drie kleine met runderhuid bespannen houten trommels voor zich, die zij met lange stokken bewerkten, ïn in den doffen toon van dit geroffel scheen het rhythme te liggen van de lange marschen en de wilde slachten. Zoo reed Ras Tafari de stad van Menelik iïnnen om naast keizerin Saoeditoe het re gentschap te aanvaarden. Hij vermoedde toen wel, dat het hem niet makkelijk gemaakt zou worden zich te handhaven in de positie, die hij veroverd had. Hij vergiste zich niet. Tij dens zijn regentschap had hij heel wat moei lijkheden te overwinnen. Wel was Ras Mi- kael, de vader van Lidsj Jeassoe en zijn grootste tegenstander, in gevangenschap ge storven, Lidsj Seassoe zelf na jarenlang zwerven door de woestijn eindelijk door ver raad gearresteerd en voor goed opgesloten. Maar er waren nog heel wat moeilijkheden en vijanden te overwinnen. Daar was aller eerst de keizerin, die uiterst conservatief was en die daarin gesteund werd door haar ministers. Haile Selassie wilde echter Japan's voor beeld volgen en zijn land vrijmaken van vreemde invloeden. Krachtig treedt hij tegen de hertogen op, die de eenheid van het land dreigen te verbreken en aarzelt niet hen uit hun functies te zetten. Steeds minder hoort men de kleine heerschers zeggen: „Wie is Ras Tafari? Wij kennen hem niet, wij zijn meesters in ons land. Wat hebben wij met Addis Abeba te maken?'' Op tactische wijze houdt hij zijn ernstigste tegenstanders in zijn onmiddellijke nabijheid en wanneer hij in 1924 naar Europa reist, wordt hij door ïen vergezeld. Deze reis door Europa is van buitenge wonen invloed geweest op den tegenwoordi- gen keizer. Niet alleen dat hij bij zijn terug- <eer het leven aan het hof geheel verander de, maar van veel meer belang waren zijn hervormingen op het gebied van het onder wijs en dat der hygiëne. Men denke niet, dat Haile Selassie rustig kon blijven werken en dat hij geen hinder ondervond van de oppo sitie. De steun, dien hij zich van de geestelijk heid wist te verwerven, vrijwaarde hem niet tegen opstanden in zijn rijk. In 1930 kwam de echtgenoot van de keize rin, Ras Gcegsa tegen hem in opstand. Bijna het geheele Noorden van het land schaarde zich achter den Ras. Haile Selassie aarzelde geen oogenblik, bracht al zijn troepen in het geweer en maakte zelfs gebruik van vlieg machines. Ras Goegsa werd verslagen. En kele dagen na deze overwinning stierf keize- De huidige „koning der ko ningen", Haile Selassie, heelt vele moeilijkheden moeten overwinnen, voordat hij de macht werkelijk in handen had. Tal van veranderingen en ver beteringen zijn gedurende zijn regeering in het land tot stand gekomen. rin Saoeditoe. Dit gaf aanleiding tot vele ruchten. Sommige beweerden, dat Haile lassie opdracht gegeven had zijn tante te vergiftigen. Het is niet waarschijnlijk, dat de keizer tot een dergelijk middel zijn toe vlucht behoefde te nemen om zich te hand haven, hetgeen men zal beseffen, wanneer men bedenkt, hoe in de jaren van zijn regent schap de jonge Ras Tafari zich had weten te verdedigen tegen de vijandige hoofden der Abessinische stammen. Den 8en April 1930 volgde zijn kroning tot keizer van Ethiopië. Thans was Haile Selas sie onbeperkt heerscher in zijn rijk. De een heid, die hij in Abessinië had weten tot stand te brengen, gebruikte hij allereerst voor een groote reorganisatie van het leger, waarbij hij zich de medewerking wist te verzekeren van den Zweedschen generaal Eric Virgin. Blijk van zijn vooruitstrevendheid gaf hij ook door de invoering van een parlementair regiem. Voor het eerst sedert eeuwen kreeg Abessinië een grondwet. Met behulp van buitenlandsche raadge vers reorganiseerde hij het financieele systeem van zijn land. Talrijke wegen wer den aangelegd en vele nieuwe openbare ge bouwen werden geconstrueerd. Ook tegen de slavernij nam Haile Selassie maatregelen. Zijn groote voorganger Mene lik had dit indertijd ook gedaan, maar «ar succesvol was hij niet geweest. Ook nu merkt men nog niet veel van een afschaffing der slavernij, maar dit is voor 'n niet gering deel te wijten aan de economische toestan den. In ieder geval is aan den slavenhandel een einde gemaakt. De keizer reorganiseerde verder het on derwijs en bevorderde ook de kunst. Zoo werd een nationaal theater opgericht, waar in voornamelijk stukken worden opgevoerd, die het patriottisme moeten bevorderen. Ook de bioscoop deed zijn intrede in Abessinië. Men kan echter niet zeggen, dat de cinema's zeer druk bezocht worden. Typeerend hier voor is het volgende. De gouverneur van Wolaga bezocht een van de drie bioscopen te Addis Abeba. De gouverneur werd vergezeld door vijf-en-dertig bedienden. Toen hij zag, dat hij de eenige bezoeker van het theater was, merkte hij met een glimlach op: Wan neer ik geweten had, dat nog zooveel plaat sen in de bioscoop vrij zijn, dan zou ik van zelfsprekend heel wat meer bedienden mee gebracht hebben. Het spreekt vanzelf, dat ondanks alle po gingen, die door den keizer in het werk ge steld worden en ondanks alles wat hij al be reikt heeft, Abessinië nog lang niet met een ;uropeeschen Staat vergeleken kan worden. (Wordt vervolgd.) benoeming niet kon aanvaarden. Daarna werd de nestor van onzen raad, de heer Go- vers, voor de vervulling van de wethouders vacature naar voren gebracht. Diens hooge leeftijd echter bleek, en terecht, want de wet- loudersfunctie is in deze tijden geen sinecu re, een bezwaar. Waar de liberale raadsfractie bestaat uit drie leden, zou men vermoeden, dat nu het derde lid voor de vacature in aanmerking zou zijn gebracht. Doch blijkens uw verslag gebeurde niets hiervan. De naam van dat derde lid werd zelfs niet genoemd. Men krijgt bij lezing den indruk, dat de Vrijheids bond slechts twee leden in den raad telt. Men leest verder, dat, na de om verschil- ende redenen mislukte candidateering van de heeren Langeveld en Govers, de bespre kingen op het doode punt zijn geraakt en dat de R.K.- en de S.D.-fracties zich nu tezamen zullen beraden over een oplossing. Hierbij is de kans zeer groot, dat aan de oppositie geen plaats in het nieuwe college aangewe zen zal worden. De genoemde fracties gaan dan vrij uit, hun valt niets te verwijten, slechts de Vrijheidsbond staat hieraan schul dig. Men vraagt zich af, welke redenen de libe rale raadsfractie kan hebben gehad haar derden genoot dood te zwijgen. Zij moeten wel zeer gewichtig zijn geweest. Uit nwe artikelen, geachte redacteur, 'lijkt, dat ook u den gang van zaken be treurt en u suggereert een benoeming tot wethouder van den opvolger mr. Langeveld als raadslid. Zoodoende zou dan het kwaad, den Vrijheidsbond toegebracht, als gevolg van de vreemde houding van zijn eigen 'ractie, bezworen zijn. Evenwel zonder iets te willen afdingen op de bekwaamheden van mr. de Groot, mag toch niet uit het oog verloren worden, dat deze een „homo novus" in den Alkmaarschen gemeenteraad, onmiddellijk na zijn beëedi* ging tot wethouder zou moeten worden ver kozen. Hierdoor kunnen tegen deze candi- daatstelling bezwaren rijzen, waarvan, in dien de liberale raadsractie zich op het goe de moment diligenter hadde betoond, geen sprake zou zijn geweest. Doch wellicht is het nog niet te laat! Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, LIBERAAL. EEN MAATSCHAPPIJ ZONDER GELD. Mijnheer de redacteur, In uw blad van 27 Aug. is een stukje ge plaatst uit het Handelsblad, n.1. Compensa tie-Transactie tusschen ons land en Duitsch- land betreffende ruilhandel. Dit gaat reeds den goeden weg op naar een maatschappij volgens het Bellamy- systeem. Ons land heeft een overcompleet aan productie van voedingsmiddelen, zelfs zoo, dat er op de mestvaalt geworpen moet worden. Dit is zeer te betreuren, waar er zoo veel menschen zijn die gebrek lijden en dus deze overproductie heel best kunnen ge' bruiken. M.i. is ruilhandel de eenige weg. Er moet geen geld in de maatschappij zijn. Hoeveel ellende is hierdoor reeds gekomen en komt er nog steeds. Willen wij uit deze ellende verlost wor den, dan zal de Bellamy-maatschappij u,t* komst moeten brengen. Met dank voor de plaatsing. Een gevoelvolle aanhangster van de Bellamy-leer.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8