JCeek ÓL School 3biiuwtlatid De 33ste Nederlandsche Jaarbeurs. Motiveering van het vonnis, DE BELT OVERGEZWOMMEN. RUDOLF NEDVIDEK, DE LEVENDE ETALAGEPOP Zelfs bij de liefste glimlachtjes, welke hem door de ruiten worden toegelonkt, behoeft men niet bang te zijn, dat hij zal knipoogen totdat zijn drie uur om zijn. Dan valt hij uit de plooi. Dan is hij doodop; maar zijn „werk'' betaalt goed. ROOSEVELT EN DE ARBEIDERSBEWEGING. Lof van de zijde der arbeiders leiders. BESPREKING EDEN EN LAVAL. Nog geen definitieve op heldering? MGR. AENGENENT. f BISSCHOP VAN HAARLEM. Teraardebestelling van het stof felijk overschot Zaterdag a.s. te Overveen. Te midden der economische stormen. DE TIJDEN ZIJN ZORGELIJK. VERGIFTIGING TE HEEZE. Na het eten van gestoofde pruimen. S. G. KAMPHUIJS. t DE GEMEENTEBEGROOTING VAN ARNHEM. VEILIGHEID VAN HET LUCHT VERKEER. ZALM AAN DEN HENGEL. OPVOLGER VAN MR. GUEPIN. Mr. A. J. Enschedé uit Aerden- hout. STEENFABRIEK WORDT STOP GEZET. Meer dan dertig arbeiders werkloos. MAN EN VROUW GEDOOD. Botsing tusschen auto en motorfiets. ACHT GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Consternatie te Zeist. jaar en drie maanden tuchthuisstraf en twee jaar verlies van eere-rechten. Feld- mann uit Trier tot vier maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief, zoodat hij op vrije voeten is gesteld. Behalve de beide eerstgenoemden werden ook de an der beklaagden veroordeeld tot het beta len van boeten en schadevergoedingen. Ni- colaus Solier werd vrijgesproken. Het pro ces tegen den 55-jarigen Brinkman uit Vaals werd geschorst, daar een nader on derzoek noodig is naar de omstandigheden der financiën van het klooster Trier, ,In de motiveering van de uitspraak tegen de negen paters, die beschuldigd werden van overtreding der deviezenvoorschriften, verklaarde de voorzitter van de speciale rechtbank te Berlijn, dat het proces zeer veel opzien heeft gebaard. De aangeklaag de Redemptoristen, aldus de voorzitter, zijn namelijk priesters en genoten in de plaats i hunner vestiging veel invloed. De wijze, waarop de voorschriften zijn ontdoken, is bijzonder geraffineerd geweest. Bovendien zijn ook artikelen van het wetboek van strafrecht overtreden, o.a. door het verval- schen van oorkonden en het afleggen van valsche eeden. Met de overtredingen is een bedrag van 360.000 Mark gemoeid. Daarvan is 321.000 Mark naar Luxemburg en Neder land uitgevoerd. Het feit, dat zoo een groot aantal overtredingen is begaan door leden van een en dezelfde orde, rechtvaardigt de verdenking, dat de strafbare handelingen volgens een omlijnd plan zijn uitgevoerd. Indien dit niet alles is komen vast te staan, dan is dat slechts daaraan te wijten, dat de hoofdschuldigen zich uit de voeten hebben gemaakt, verschillende bewijzen vernietigd zijn en eenige der beklaagden niet de g heele waarheid hebben gesproken. I voorzitter zeide verder, dat de delicten als bijzonder zwaar moeten worden beschouwd, gezien de positie der beklaagden. Vandaar, dat in de meeste gevallen tuchthuisstraf is opgelegd. De 18-jarige Hans Larsen, een boerenar beider te Hollby in het Zuiden van Laa- land in Denemarken, heeft de Fehmarn- Belt overgezwommen. Hij was Zondag avond te 11 uur gestart en werd vergezeld door een tweetal volgbooten. Hij kwam des morgens te 6 uur 37 aan bij de Noordkust van Fehmarn. Voor hem hadden slechts twee personen deze prestatie verricht, n.1, de Duitsche zwemmer Otto Kemmerich en de Deensche zwemster Edith Jensen uit Kolbing. Rudolf Nedvidek uit Praag verdient den lost met stil staan en niets doen. Dat lijkt het gemakkelijkste baantje ter wereld, maar het valt niet mee. Het heeft Rudolf vele uren oefening gekost om zijn tegenwoordigen graad van bekwaamheid te bereiken. Hij kan nu drie heele uren in een etalage of op een wagen, die door de straten wordt gereden, stil staan, als het ware zonder met zijn oogen te knippen. Rudolf is een levende etalagepop. Hij laat de laatste mode in heerenkleeding- veel beter zien, dan eenig wassen of houten beeld, en zijn werkgevers vestigen de aandacht op hun raam door de vraag: „Is de middelste pop levend op van was?" Niemand is zóó zeker van zijn zaak, dat hij er een flinke wedden schap op druft te maken. De arbeidersleiders van het geheele land hebben op den Labourday te Washington vol lof tot uiting gebracht, dat door de New Deal de arbeidsbeweging gelegenheid tot ontplooiing had gekregen en tot het bereiken van meer eensgezindheid. In zijn redevoering heeft William Green o.m. gezegd, dat door de New Deal een betere sociale en economi sche orde was verkregen. Frank Morrison, de secretaris van de A.F.L. heeft verklaard, dat de arbeidersbeweging sedert 1906 had gestreefd naar het uitvoeren van een politiek van bijstand bieden aan vrienden en weer stand bieden aan vijanden. Hij citeerde vi»r wetten, die door het congres waren aangeno men, voornamelijk omdat president Roose velt zich er achter had geplaatst Op de meest positieve wijze verdedigde de leider der mijn werkers, John L. Lewis het beleid van Roose- v lt, daarbij wijzende op de aanvaarding van de bruinkolenwet. Hij zeide, dat er voor de georganiseerde arbeiders geen andere keus meer overbleef dan president Roosevelt te steunen, moreel met hun stemmen, feitelijk met hun schaarsche penningen. Omtrent h"t resultaat kan geen twijfel bestaan. Het dank bare volk zal uit waardeering voor de trouwe leiding Roosevelt herkiezen. In Fransche diplomatieke kringen heeft men betreffende het onderhoud tusschen Eden en Laval den indruk, dat daarbij nog feen definitieve opheldering is verkregen, egelijkertiid wordt gewezen op een zekere tegenspraak, die bestaat tusschen de Engel- scne en de Fransche voorstelling van dit onderhoud. Terwijl er n.1. van Engelsche zijde den nadruk op gelegd wordt, dat Frankrijk en Engeland een gemeenschappe lijk rapport in Geneve zullen uitbrengen, spreekt de semi-officieele mededeeling in de zen ervan, dat alleen de kwestie besproken is van het uitbrengen van het rapport, waar bij niet gezegd wordt, dat het hier een ge meenschappelijk rapport betreft. AFSCHEID DS. TERLOUW. Zondagavond nam ds. J. C. Terlouw in de volle Groote kerk afscheid van de Ned. herv gemeente te Alkmaar, die hij sinds 22 Apri 1934 mocht dienen. Na het uitspreken van het votum, werd belijdenis des geloofs afge legd, waarna voorlezing van Pred. 3 vs. 1 8 en gebed volgde. God heeft mijn leven anders gewezen dan ik dacht, zoo luidt een gedicht. Deze woor den zoo zei spr. maak ik tot de mijne, Vol goed moed nam ik verleden jaar de her dersstaf in Alkmaar op, niet wetende, dat ik zoo spoedig genoopt zou worden deze uit gezondheidsoverwegingen te moeten neerleg gen. Dit heeft mij veel innerlijken strijd ge kost. Had ik mij vergist bij het aannemen van mijn beroep naar Alkmaar? Is mijn ar beid in Alkmaar tevergeefs geweest? Spre ker meende te mogen constateeren, dat dit niet het geval geweest is. Treffende bewij zen van erkentelijkheid zijn hem ten deel ge vallen, vooral in de laatste maanden. Zeker, de moeilijkheden waren hem niet gespaard gebleven, maar hij wilde bij allen strijd en moeite twee voortreffelijke eigen schappen noemen van de Alkmaarsche ge meente, n.1. de groote aandacht, de eerbie dige stilte gedurende zijn preeken en de groo te offervaardigheid voor zending, wijkwerk enz. Hoewel alles staat onder de leiding des Heeren, is sprekers arbeid in Alkmaar kort afgebroken. Daarom zou hij zich onthou den van de gebruikelijke toespraken tot ker kelijke en andere colleges en personen, maar hij had voor allen een bede (2 Thess. 3 vs. 16): De Heere na des vredes zelf geve u vre de ten allen tijd in allerlei wijze. De Heer zij met u allen. Na het zingen van Ps. 119 vs. 83 en 89 ving ds. Terlouw zijn predikatie aan. Eerst gaf spreker een historische uiteenzetting om trent de gemeente van Thessalonica, waar aan deze zending gericht is. Aan het slot richt Paulus deze bede tot de gemeente Vrede is een kostbaar bezit, wil men deze v/aardee- ren, dan moet men eigenlijk den oorlog mee gemaakt hebben. Door de zonde is er onvre de op aarde, die zich openbaart bij planten, dieren en menschen. De onvrede heerscht overal: De Bijbel spreekt er van op vele plaatsen. En toch op den bodem van een menschenhart is 'n stuk verlangen naar har monie, naar vrede. Die harmonie is er ge weest in het paradijs, maar de Satan heeft haar verbroken. Doch in Christus is ze her steld. Engelen zongen daarvan in Efrata's velden. De vredevorst is gekomen en laat zijn boodschap ook thans hooren. Verstaat ge dat? Hebt ge in uw onvrede de toevlucht ge zocht bij Hem, die zegt: Komt tot Mij, die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust ge ven? Na het zingen van Ps. 145 vs. 6 vervolgde spreker: Gemeente van Alkmaar, ik kan u niet beter toewenschen dan den vrede Gods, want vrede beteekent rust, wat meer zegt innerlijke rust. Ik bid u allen dien vrede toe, in voorspoed, maar ook in tegenspoed, in le ven, maar ook in sterven. Vrede in de kerk, in de maatschappij. Er staat in den Bijbel: Jaag den vrede na; elders: Zooveel in u is, houdt vrede met alle menschen. Dit is geen halfheid, geen slapheid, maar geestelijke kracht. Dezen vrede nu geeft God na veel in nerlijken strijd. Kent gij dien? De oprecht gelovige mag hier op aarde reeds iets sma ken van dien vrede, want het vrederijk komt Eens zal het rijk der genade overgaan in het rijk der heerlijkheid, der zalige rust. Kent gij het heimwee naar dat Rijk des vredes? Moge God u dat geven. Weemoed vervulde spr.'s hart, nu hij van Alkmaar ging scheiden, maar anderzijds was er ook blijdschap. Staat er niet in den Bij bel: Het gras verdort, de bloem valt af, maar het woord onzer Gods bestaat in der eeuwigheid. En dit is het woord, dat ik ook onder u verkondigd heb. Daarom nog eens: Ik ga, doch God blijft. Na het dankgebed zong de gemeente ps. 72 vs 2, waarna ouderling N. v. d. Poll na mens de gemeente een woord van dank richt te tot den prediker voor al hetgeen hij in Alkmaar gedaan heeft, terwijl hij hem Gods zegen toewenschte in zijn nieuwe gemeente. Namens den kerkeraad, die zoo goed als eheel tegenwoordig was, gewaagde ds. laar van goede samenwerking, van onder vonden vriendschap. Hij noodigde de ge meente uit den scheidenden predikant de be kende zegenbede toe te zingen, n.1. Ps. 121 vs. 4. Nadat het kerkkoor, onder leiding van den heer de Haas, hem eveneens nog een bede had toegezongen, ging de talrijke schare uiteen. HVan de gelegenheid om ds. en mevr. Ter louw nog de hand ten afscheid te drukken, maakten velen gebruik. Hedennacht om half twee is monseigneur J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, overleden. Bij het overlijden waren vele fa milieleden tegenwoordig. Joannes Dominicus Joseph Aengenent werd geboren te Rotterdam op 14 Maart 1873. Nog slechts enkele maanden oud ver trok hij met zijn ouders naar Delft, waar hij de lagere school afliep. Daarna leidde zijn weg naar het klein-seminarie „Hageveld" te Voorhout en vervolgens naar het groot-semi narie Warmond, waar hij op 3 April 1897 zijn studies bekroond zag met de H Pries terwijding. Op 9 Maart d.a.v. ontving de jonge priester zijn benoeming tot kaoe- laan te Roelofarendsveen, waar hij zich an derhalf jaar aan de zielzorg wijdde Op 30 Sept. 1898 werd kapelaan Aengenent be noemd tot leeraar aan het seminarie Hage veld, en zes jaar later, op 31 Augustus 1904, tot hoogleeraar te Warmond. Het was als „professor" Aengenent, dat de overledene reeds vóór zijn bisschopswijding tot ver buiten de katholieke kringen bekend en bemind werd. Zijn toonaangevende stu dies op philosophisch en sociologisch terrein gaven hem toen reeds een plaats onder dt vooraanstaande Nederlanders. Het bekendst is wel het Leerboek der Sociologie, dat in 1931 den zevenden druk bereikte. Voorts schreef professor Aengenent het „Handboek voor de geschiedenis der Wijsbegeerte" (1908); in samenwerking met Chr. L. Wesse- ling schreef hij het Handboek der Zielkunde, en tezamen met zijn Warmondschen collega prof. J. H. Visser het Handboeic voor den Leekenapostel, dat in 1923 verscheen. Tallooze bijdragen van zijn hand zagen het licht in verschillende tijdschriften, zocals „De Katholiek", het Katholiek sociaal week blad „Studia Gatholica" en „Het Schild", alsmede in de katholieke dagbladen. Naast zijn arbeid op sociaal gebied, zijn voornaamste werkterrein, zooals ook blijkt uit zijn lidmaatschap van den Hoogen Raad van Arbeid, gaf professor Aengenent zijn me dewerking aan de apologetische vereeniging „Petrus Canisius", in een tijd, dat deze werd gereorganiseerd. Hij was lid van de Commissie voor Propa ganda van deze vereeniging en van het be stuur van den Katholieken Radio Omioep en fungeerde als secretaris van den Nederland- schen Katholiekendag. Tal van congressen telden professor Aenge nent onder hun sprekers. Een nieuw arbeidsveld opende zich, toen de in 1924 tot kanunnik benoemde War- mondsche hcogleeraar op 15 Juni 1928 door Z.H. den Paus als opvolger van wijlen mgr. A. J. Callier werd geroepen tot den bis- schoppelijken zetel van Haarlem. Op 25 Juli van dat jaar werd mgr Aen genent door den pauselijken internuntius, wijlen mgr. L. Schioppa, met assisten tie van de bisschoppen van Roermond en Breda geconsacreerd. Als leider van het bisdom met de drie grootste steden des lands, ging de grootste zorg van mgr. Aengenent uit naar de jeugd. Aan de Vrouwen van N'azareth werd de or ganisatie van de geheele vrouwelijke jeugd opgedragen onder onmiddellijk directoraat van den bisschop. „De Graal" heeft in korten tijd een groote ontwikkeling genomen. De mannelijke jeugd beneden 17 jaar werd geconcentreerd in de Katholieke Jeugd Cen trale; die boven dezen leeftijd werd binnen het kader van de Katholieke actie gebracht. Geheel in de lijn van de zorg voor de jeugd bracht mgr. Aengenen* een verbete ring in de opleiding tot het priesterschap door de oprichting van het Philosophicum, waardoor de studie aan het groot-seminarie een jaar nfeer vordert. In 1930 kon de bisschop deze inrichting voor de ingebruikneming inwijden. Ingewijd werd dat jaar ook het stel torens, waarmede de Kathedrale kerk van St. Bavo, welker bouw in 1895 was aangevangen, was vol tooid.' De kapel van O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo en de kerk en martelplaats te Brielle werdeh eveneens door mgr. Aengenent inge wijd. Groote belangstelling koesterde de overle den bisschop voor het herstel van de Abdij van Egmond. Op 25 Juni j.1. wijdde hij de reeds verrezen priorij op den St. Adelberts- akker in. Het stoffelijk overschot van mgr. J. D.' J. Aengenent is heden van de Maria Stichting naar het Bisschoppelijk Paleis aan de Nieu we Gracht overgebracht. Vrijdagmiddag wordt het stoffelijk hulsel van mgr. Aengenent in de Kathedrale Kerk St. Bavo aan de Leidschevaart opgebaard. Zaterdagmorgen 10 uur beginnen in de Kathedraal de Kerkelijke uitvaartplechtig heden, daarna zal op de R. K. Begraafplaats te Overveen de teraardebestelling geschie den. MOEILIJKHEDEN MET WERKLOOZE. Te Breda. Te Breda zijn Maandagnamiddag ernstige werkloozenrelletjes voorgevallen. Deze wet den veroorzaakt door den werklooze B die deel uitmaakt van een bekende smokkelbende, welke blijkbaar bij de smokkelarij van suiker en margarine in den nacht van Zondag op Maandag een goeden slag had geslagen. Maandagnamiddag kwam B. zijn werkloo- zenkaart laten afstempelen op het bureau van werkverschaffing en werkloozenzorg op de loutmarkt te Breda, doch de dienstdoende ambtenaar, welke merkte, dat B. in kennelij- ken staat van dronkenschap verkeerde, wei gerde deze kaart te laten atteekenen. B. ging toen den armbtenaar te lijf. Bij de vechtpartij, welke ontstond en waar bij verscheidene ambtenaren van het bureau voor den dienstdoenden ambtenaar partij trokken, drongen de werkloozen ten zeerste op, zoodat een formeele vechtpartij ontstond. De directeur, de heer Derks, zag zich ge noodzaakt de hulp van de politie in te roepen. Inspecteur Brouwer vergezeld van zeven agenten verscheen spoedig ter plaatse. terst nadat eenige schoten in de lucht waren gelost, gelukte het den oproerkraaier u :,ercirer kornuiten te arresteeren en in het hoofdbureau van politie op te sluiten Eerst na geruinien tijd werd het in de binnen stad rustig Het autoverkeer was gedurende ruim driekwartier totaal gestremd. Het zijn geen opgewekte tijdsomstandighe den, waarin de Utrechtsche jaarbeurs heden voor de drie en dertigste maal haar poorten opent. De secretaris-generaal van dit insti tuut, de heer W. Graadt van Roggen, heeft er gisteren van getuigd op 'n persconferen tie, welke de raad van beheer weer als naar gewoonte aan den vooravond van deze beurs had belegd. De uiteenzetting van den heer Graadt van Roggen was ditmaal wel zeer pessimistisch, pessimistischer dan we nog ooit een rede aan den vooravond van de jaarbeurs van hem hebben gehoord. Optimis me wordt schaarsch, zeide hij, en van Ersatz-optimisme is men in ons nuchter Ne derland niet gediend. Toch valt er in deze dagen gelukkig nog wel een lichtpuntje te wijzen. De voorzitter van het jaarbeursbestuur, de heer F. H. Fentener van Vlissingen, heeft dat gedaan in een tafelrede aan de op deze persbijeen komst volgende lunch in het Jaarbeursres taurant. Volgens den heer Fentener van Vlissingen breekt langzamerhand overal het inzicht door, dat de economische wonderdokters en kwakzalvers van dezen tijd de wereld niet uit de steeds nijpender moeilijkheden kunnen redden en dat we naar de oude beproefde ge neeswijze van den vertrouwden huisarts moeten terugkeeren. Niettemin was, wat de heer Graadt van Roggen over den huidigen toestand releveer de maar al te zeer in overeenstemming met de waarheid. Het zakenleven is aangeland op het peil, waarop niet alleen van den nood een deugd gemaakt wordt, maar de nood zelf deugd wordt. Het moge een steeds grooter krachtinspan ning zijn om het hoofd boven water te hou den, maar de kracht daarvoor is in ons za kenleven nog steeds voorhanden. Wat de in dustrie presteert om de productie „aan te passen" en wat de handel doet om de distri butie op gang te houden, dwingt eerbied af. Het gaat met onzen export in de dalende richting, maar er is nog export en onze ex port-industrie vindt nog steeds nieuwe af- zetgebiedjes. Hopeloos is het met onzen ex port nog niet gesteld, al worden juist op dit gebied de zwaarste klachten en somberste geluiden vernomen. Vergeten we niet, dat, al daalt onze export, ons land, wat dit deel van het bedrijfsleven betreft, in vergelijking met andere westersche landen geen slecht figuur maakt. Alleen Scandinavië en België hebben hun uitvoer beter kunnen handhaven dan wij; alle andere landen blijven bij Ne derland ten achter. Te midden van den grooten storm staat stevig en sterk de XXXIIIe jaarbeurs. De nood, die het bedrijfsleven teistert, heeft ook haar niet onaangetast gelaten. Evenals de voorjaarsbeu rs dit jaar in aantal deelnemers achterbleef bij die van het vorige jaar, heeft ook deze najaarsbeurs het aantal deelnemers van haar voorgangster niet kunnen halen Tegen 1138 deelnemers aan de najaars beurs van 1934 boekt deze najaarsbeurs er 1079; de vorige najaarsbeurs besloeg 13.200 vierk.meter expositieruimte, deze najaars beurs 12.800 vierk.meter. De jaarbeurs heeft dus veeren moeten laten, maar als een gepluk te kip ziet deze jaarbeurs er niet uit. Integen deel: tegen den achtergrond van den alge. meen slechteren economischen toestand, komt deze beurs uit als een uiting van kracht, van kunnen en willen van ons bedrijfsleven. De najaarsbeurs, die heden is geopend, komt Pink voor den dag en ziet er goed uit. De beide groepen, die een speciaal karakter aan de najaarsbeurzen plegen te geven, de meubelbeurs en de groep zuivelwerktuigen, zijn weder aanwezig. De collectieve expositie der kunstzijden en uit kunstzijde vervaardigde producten der Nederlandsche textielindustrie ter jongste voorjaarsbeurs heeft den stoot gegeven tot een uitgebreide demonstratie op hei gebied, van geverfde kleurechte textielstoffen op de vierae verdieping, waar eveneens weder de groep uitvindingen resideert, die op de vorige beurs zulke aardige successen heeft geboekt. Dan zijn er voor de tweede maal de indus trieën, die zich rond de voormalige Zuider zee hebben gevestigd: Een nieuwe verschij ning is de smalfilmdemonstratie op de eerste verdieping, door welke de deelnemers thans ook aan hun afnemers kunnen laten zien, waar en hoe hun producten gemaakt worden Het Nederlandsche handwerk is wederom onder auspiciën van het Rijksnijverheids- bureau te Delft vertegenwoordigd door de smedenpatroons, de klompenmakers en de mandenmakers. Van de overige bedrijfsgroe pen spannen de afdeelingen huishoudelijke en luxe artikelen en de consumptiemïddelen-in- dustrie in omvang de kroon. De radiogroep heeft ook ditmaal een grooten omvang. De koloniale afdeeling toont een geheel nieuwe collectie interessante inzendingen, waarbij met name de thee genoemd mag worden. De Nederlandsche Kruideniersbond is er thans voor het eerst, waarmede de deelneming van economische en sociale organisaties we derom is uitgebreid. Het internationale ka rakter van de jaarbeurs wordt opnieuw ten duidelijkste gedemonstreerd door de offi- cieele deelneming van Frankrijk, Italië. Duitschland en Oostenrijk. De Nederlandsche Spoorwegen hebben de reductie op de reisbiljetten der jaarbeursbe zoekers van 50 op den prijs van het terug reisbiljet verhoogd op 60 en laten gedu rende deze najaarsbeurs wederom drie ex tra-jaarbeurstreinen loopen: één uit het noor den, één uit het oosten en één uit het zuiden. Ook voor deze beurs zijn reeds eenige offi- cieele bezoeken aangekondigd, onder ande ren van den minister van economische zakt», prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. Te Heeze bij Venlo heeft zich, na het eten van gestoofde pruimen, een vergifti- gingsgeval voorgedaan. Eenigen tijd na het eten daarvan voelden mevrouw Van Konij nenburg en haar vierjarig zoontje zich on wel. Zij hebben zich toen onder dokter's behandeling gesteld. Thans is het zoontje overleden. Te Amsterdam is in den leeftijd van vijf tig jaar overleden de heer S. G. Kamphuys, firmant van de firma Kamphuys en Oly, cacaofabrikanten te Koog aan den Zaan. De heer Kamphuys, die vroeger te Zaandijk heeft gewoond, doch in den oorlogstijd naar Amsterdam is verhuisd, is met zijn vader, den heer M. Kamphuys, en zijn broeder, ruim een halve eeuw in het cacaobedrijf werkzaam geweest. De begrooting van Anrhem sluit met een tekort van 1.170.000. De resultaten der be drijven zijn over het algemeen minder bevre digend dan over 1933. De belastingopbrengsten bleven boven de ramingen. De raming van Maatschappelijk Hulpbe toon werd met 120.000 overschreden. De minister van waterstaat, jhr. ir. C. C. A. van Lidth de Jeude, heeft gistermiddag in de Trèveszaal in den Haag geïnstalleerd de commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van verhooging der veiligheid van het luchtverkeer. De heer van der Heijden uit Oss heeft bij het visschen in de Maas bij Dieden een zalm van ruim 20 pond aan den haak gesla gen. DE BRAND IN DE PLATEEL BAKKERIJ. Te Schoonhoven. Naar aanleiding van den brand in de pla teelbakkerij te Schoonhoven, heeft de politie in verhoor genomen den 17-jarigen knecht K„ die den brand het eerst ontdekt had Tijdens dit verhoor heeft de jongen bekend is strijd met het uitdrukkelijk verbod, in de werkplaats te hebben gerookt. Hij heeft zijn pijp leeggeklopt en naar zijn zeggen de as-.h uitgetrapt, doch even daarna brak de brand uit. De jongen was nog maar sinds korten tijd in de fabriek werkzaam Het is gebleken, dat ook de benedenverd'f- jing van het gebouw, waarin de lak-spuiterij gevestigd was, geheel is leeggebrand. ONWEER. Boerderij afgebrand. Gistermorgen is te Borger (Dr.) tijdens een zwaar onweer de bliksem ingeslagen in. de boerderij van den landbouwer Struik De inboedel en eenig vee konden worden gered De geheele oogst en de boerderij werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Ten gevolge van het overlijden van mr. C. H. Guépin is er een vacture ontstaan in de Provinciale Staten van Noord-Holland Op de lijst van den Vrijheidsbond komt als op volger voor mr A. J Enschedé, uit Aerden- hout, lid van den gemeenteraad van Bloe- mendaal. Deze deelde mede, dat hij zijn be noeming tot Statenlid waarschijnlijk zal aan nemen. Zaterdag is een groot aantal arbeiders, die werkzaam waren op de steenfabriek „Excel sior" te Eygelshoven (L.) ontslagen Mor gen wordt het werk op deze fabriek gehH stop gezet. Dit beteekent, dat er weer ruim 30 arbeiders werkloos worden. Een auto, waarin de heeren Vaii Beveren en Smidt uit Nijmegen zaten, is te Sueteren (L.) tegen een motorfiets gebotst. Een mau en een vrouw, die daarop waren gezeten, wer den op slag gedood. De beide inzittenden van de aanrijdende auto moesten met levensge vaarlijke wonden overgebracht worden naar het ziekenhuis te Nijmegen. Een kostbare luxe-auto, waarin de Duit sche familie Rauhl, bestaande uit twee dames en drie kinderen, van haar vacantieverbüjf Noordwijk huiswaarts keerde, reed op den Woudenbergschenweg te Zeist, toen een met steenen beladen vrachtauto van den Jagers singel naderde en den hoofdweg wilae over steken. Behalve de ondernemer, de heer van Deventer, was de chauffeur Kraay in de ca bine gezeten. De laatste meende op het cri- tieke moment den voorrang te hebben. De Duitsche chauffeur, hoewel hij volgens zij1* latere verklaringen met dezen verkeersregel bekend was, meende ruimte genoeg te heb ben. De wagen met steenen werd in de flank gegrepen, voortgeschoven en in den hoek van een boschje geworpen. De steenen vracht werd van den wagen geslingerd. De chauf feur kwam onder de steenen terecht cn klaagde over hoofdpijn en inwendige pijnen. De zeven andere inzittenden der beide wa gens werden allen min of meer gewond en moesten met een passeerende autobus naar het ziekenhuis worden vervoerd om verbon den te worden Het is een wonder, dat bij dit ongeluk g^n menschenlevens zijn te betreuren.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10