Gemeenteraad van Bergen. 1eui((etoH IEFDE EN POLITIEK Hl Treffend afscheid van wethouder Apeldoorn De kermis op het B.S.V.-terrein bracht aan B.S.V. een saldo van 20 gulden. De raad kwam Maandagmiddag 2.30 uur voor het laatst in zijn oude samenstelling onder voorzitterschap van den loco-burge meester, den heer J. Apeldoorn, voltallig bijeen. Weth. Apeldoorn, mevr. Dekker—Maat huis, en de heeren H. Blank en C. F, Zeiler stelden zich niet meer beschikbaar en zullen dus geen deel meer van den nieuwen raad uit maken, waarom deze vergadering ook een af- scheidskarakter kreeg. De voorzitter deelde mede, dat de teruggekeerde burgemeester Zondag te zijnen huize het college had ontvangen. Hij was voor 90 hersteld en spr. had gehoopt, dat hij deze vergadering had kunnen bijwonen, doch daarop geen aandrang uitgeoefend. Naar hij veronderstelde, zou de burgemeester jn den loop van de maand zijn werkzaam heden kalm kunnen hervatten. Van den Commissaris der Koningin was een schrijven ingekomen, waarin bericht wordt, dat de burgemeester, in verband met zijn herbenoeming, de vereischte eeden heeft afgelegd en dat hij den burgemeester gead viseerd had zijn werkzaamheden nitt te her vatten, alvorens de hem thans behandelende geneesheer daartoe had geadviseerd. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten waren goedkeuringen in gekomen op verschillende raadsbesluiten, waarvan wij vermeldden een besluit van Ged. Staten om voor den tijd van 5 jaren de ge- meéflte vrijstelling te verkenen van de ver plichting tot het vaststellen van voorschrif ten ter bepaling van de achtergevelrooilijnen. Ged. Staten hadden hun beslissing op het raadsbesluit inzake overdracht van grond aan de N.V. Wilhelmina verdaagd. Café's gelijk aan winkels. Van de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante Bedrijven „Horecaf* was een verzoek ingekomen om ten aanzien van dec grondslag huurwaarde vdn de Rersoneele Be lasting, koffiehuizen e.d. gelijk te stellen met winkels. B. en W. stelden voor om dit verzoek aan te houden tot de begrooting. De heer Zeiler beval het verzoek in de clementie van den raad aan. De 1/3 vermin dering, waartoe de raad het vorig besloot, is te niet gedaan door de belastingverhooging. Sp. hoopte, dat het Rijk zal ingrijpen, omdat het zoo niet langer gaat. Als dit niet het ge- va! is, dan hoopte spr. op een gunstige be schikking bij de begrooting. Conform net voorstel werd hierop besloten. De B.S.V. kermis. Aan de orde waren hierop de door ons tepds gepubliceerde vragen van den Heer L. dén Das over de door de B.S.V. op haat; ter rein naast de begraafplaats aan den Kerk dijk geo'rganiseèrdé kermis. Zooals men "kan weten, stelde de heer den Das zich op het standpunt, dat, waar de raad vóór 10 jaar besloot de kermis af te schaffen, B. en W. verstandig zouden hebben gedaan om alvorens voor deze kermis toestemming te verleénen, hierover eerst den raad te raad plegen, terwijl hij bovendien van oordeel is, dat het terrein, vlak naast twee begraafplaat sen, voor kermisterrein ten eenenmale ongp- schikt is. B. en W. hadden de toestemming gege ven, omdat zij den indruk hadden gekregen, dat de raad B.S.V., die in de schulden was geraakt, wilde helpen. Toen B. en W. vóór eenige maanden voorstelden om een verzoek van B.S.V. om huurvermindering toe te staan, besloot n.1. de raad om de huurver- jpindering wel te verleenen en werd de heer £oüte benoemd om voor B.S.V. reorganisa tieplannen te ontwerpen. Aanvankelijk wer den de voorstellen van den heer Voute afge wezen, doch later werd overeenstemming be reikt. B. en W. hadden de toestemming voor de kermis dan ook uitsluitend verleend om B.S.V. uit de schulden te helpen. In hun beantwoording erkenden B. en W„ dat de kermis met voorkennis van het col lege is georganiseerd. Naar het oordeel van Bi en w. is er groot verschil tusschen een jaarlijksch wederkomende kermis en een éénmaal georganiseerde zomerfeest-kermis. Zij zijn voorts van oordeel niet in strijd te hebben gehandeld met een besluit, vóór 13 jaar door den raad genomen, om de kermis af te schaffen. Bovendien werd dit besluit met 43 stemmen genomen en bleek later, dat de burgerij daar niet mee ingenomen was. Ook oordeelden B. en W. de plaats niet ongeschikt, gezien het feit, dat nimmer klach ten zijn ingekomen tegen het gebruik van een luidspreker op de ijsbaan, gelegen aan den anderen kant van het kerkhof Voorts deelden B. en W. mede, dat de ker mis zonder voorkennis van den heer Vou'e was georganiseerd en dat het organiseeren van een raadsvergadering, alvorens de toe slemming te verleenen, geen zin had, omdat toen het overzicht van de financiën van B.S.V. niet bekend was en alleen bekend was, dat B.S.V. 1500 schuld had. De heer den Das zeide, dat, wanneer het een zomerfeest was geweest, hij daartegen als zoodanig geen bezwaren zou hebben ge had. Er kan z.i. geen verschil van meening bestaan, dat men met een complete kermis te doen heeft'gehad. En de raad besloot vóór 13 jaar de kermis af te schaffen. Dit was geen groote meerderheid, maar ook later, toen de raad uit 11 leden bestond, is het vraagstuk weer ter sprake geweest en was de raad in groote meerderheid tegen de kermis. Drie jaar later kwam er zelfs een kermis- candiaaat in den raad met op zijn program herstel van de kermis. De man werd in '27 gekozen, maar hij heeft nimmer het voorstel gedaan om de kermis weer in te stellen, om dat hij wel wist, dat de raad daarvoor niet gevoelde. Het resultaat van zijn optreden was alleen, dat de volksfeesten in Oostdorp door de gemeente zouden worden gesubsidieerd. Daarbij is steeds de eisch gesteld, dat die volksfeesten niet mochten ontaarden in een kermis. In de vorige vergadering beloot de raad. B.S.V., die een neutrale voetbalvereeniging is, en waarvan spr. hoopte, dat zij een neutrale vereeniging zal blijven, onder bepaalde voor waarden steun te verleenen. Voor 1934 vet- leende de raad vrijstelling van huur en de raad vaardigde één van zijn leden af om een onderzoek in te stellen naar den toestand van B.S.V. Een rapport over dat onderzoek bereikte den raad nog niet. Wel hebben wij gemerkt, dat dat raadslid belangrijk werk voor B.S.V. heeft gedaan. Zonder dat de raad echter iets weet, verleenden B. en W. toestemming voor een zomerfeest, dat ontaardde in een kermis. Van een zomerfeest had men mogen veron derstellen, dat de leden van B.S.V. evenals de V.V.V. dit doet, de medewerking van haar leden en andere vereenigingen zou hebben gevraagd. Dit geschiedde niet en het bestuur van B.S.V. verpachtte alleen het van de ge meente gehuurde terrein voor kermis-terreiu. Dat is wel het simpelste, wat men van een be stuur mag verwachten. Voor een dergelijke feestelijkheid was het terrein, vlak naast een begraafplaats, wel totaal ongeschikt Nu verwijzen B. en W- naar de ijsbaan met haar luidspreker. Aan- vankleijk waren, met het oog op de plaats, tegen de ijsbaan ook bezwaren gerezen. Vten heeft echter de voordeelen tegen de na- o'telen opgewogen en spr. hoopte ook, dat het jestuur van de IJssport-vereeniging in de toekomst de luidspreker niet zal laten klinken, zoolang de begraafplaats opengesteld wordt voor het bezoek. De manier, waarop de A. P. voorts over deze zaak critiek heeft uitgeoefend op B. en W., oordeelde spr. zóó onsmakelijk, dat het z.i. de plicht van het bestuur van B.S.V. was geweest, kenbaar te maken, dat het daarvoor geen verantwoordelijkheid draagt. Zoolang dit niet geschiedt, moet spr. veronderstellen, dat de menschen van B.S.V. daarover gecon- ereerd hebben met den schrijver. Spr. wenschte voorts ingelicht te worden over de financieele resultaten van deze ker mis en wil een rapport over B.S.V. afwach ten om na te gaan of er nog aanleiding be staat om aan deze vereeniging steun te ver- 'eenen. De heer Voute oordeelde het wel wen- schelijk om de vóórgeschiedenis na te gaan. 31 Mei besloot de raad om medewerking te verleenen om B.S.V. uit haar financieele moeilijkheden te helpen. Spr. werd verzocht, om als commissaris op te treden. Tot nog toe was hij niet in de gelegenheid, een rapport over den financieelen toestand van B.S.V uit te brengen, omdat hij geen gégevens kon verkrijgen, om zich daarvan op de hoogte te stellen. In het bestuur was geen éénheid. De ver schillende bestuursfuncties werden waarge nomen door jonge menschen, wel vol ijver, maar zonder de noodige geschiktheid. Ik heb daarom geweigerd, mijn taak te aanvaarden wanneer er geen nieuw bfestuür'kwam, sa mengesteld uit bezadigde leden en ik heb dit B. en W. kenbaar gemaakt.. Na eenigen tijd is het nieuwe bestuur ge komen en tóen bleek mij, dat het penning meesterschap is gevoerd op een wijze, die niet door den beugel kon. Onbekend waren de schulden en ook aan hef secretariaat man keerde veel. De geheele geste der vereeniging was slecht. Elk werkje voor de vereeniging moest worden betaald en vverd betaald. Het nieuwe bestuur heeft'veel moeite ge had om den chaos te ordenen en de raad kan nu een overzicht krijgen. Daaruit blijkt, dat de schuld van B.S.V. f500 tof 1600 be draagt. Het is dan ook begrijpelijk", dat toen één der bestuursleden het plan opperde om door het organiseeren van een zomerfeest uit de schuld te komen, dat ook ik ingenomen was met dat plan en dat B. en W. daarvoor toe stemming verleenden. Later bleek echter, dat B. en W. zich hadL den laten intimideeren door het V.V.V.-be- stuur en door de middenstandsorganisaties, omdat het niet deftig genoeg was voor een badplaats. j Helaas hebben B. en W. de gegeven toe stemming daarop zóó verzwaard, dat intrek king beter ware geweest. Door het heen en weer zwenken van de overheid werd de or ganisatie bemoeilijkt en te meer, omdat ook de chef-veldwachter gezegd had, dat de ker mis niet doorging. Verschillende pachters trokken toen hun inschrijving weer in. De voorzitter: Dat is niet juist. Dit geldt alleen voor den motorrijder tegen den steilen wand. dien wij met het oog op 't ge vaar niet wilden. De heer Voute: Toen het bericht kwam, dat de kermis toch doorging, hebben enkele groote standhouders van de omstandigheid gebruik gemaakt, dat er overhaast beslist moest worden en wetende, dat B.S.V. bedra gen had uitgegeven voor reclame, hun in schrijfgelden sterk verminderd. Van den eer sten opzet is daardoor niet veel overgeble ven. Uit het staatje, dat ik a?an B. en W. zal overleggen kan blijken, dat de opbrengst 600 scheelt met de eerste inschrijving. Het bestuur doet alles om de vereeniging er weer bovenop te krijgen en dat het bij dit werk succes heeft, blijkt uit het aantal nieu we leden, bestaande uit 11 adspiranten, 11 gewone leden, 5 veteranên eh 6 donateurs. Het doet buitengewoon onaangenaam aan, dat in de aan de V.V.V. verwante Pers, spr heeft het oog op de laatste Badbode, de re dactie vertelt, dat B.S.V* een vereeniging is, die lichtvaardig omgesprongen heeft met het geld. Dit is een onjuiste,voorlichting, die spr. met klem moet tegenspreken. Toen B.S.V. de geldelijke .verplichtingen aangings had.die vereemgjrtg zes elftallen en ongeveer 85 werkende kdens De kerkelijke overheid wenschte uittreding,.van de katholie ke jeugd en een eigen vereeniging, waardoor B.S.V- belangrijk verminderde en bij B.S.V. bleven maar drie elftallen over. Zulke om standigheden zijn niet te wijten aan een slecht B.S.Y-beheer.,j,; In hetzelfde artikel in de Badbode wordt aan B.S.V. verweten, dat door de kermis schade wordt berokkend aan den midden stand. De zaak is echter stellig niet zoo een voudig als de Badbode haar stelt. Tal van stalletjes op de kermis zijn door Bergenaren geëxploiteerd en bakkers, kruideniers, slagers enz. hebben eraan verdiend. Bovendien ver dienden eenige werklpozen in den opbouw 4 daggeld. Krachtens eigen onderzoek kan spr. verklaren, dat het door de kermis rond ae Ruïne niet stiller is geweest. Een groote fout in het dorp is, dat de een niet gunt, dat de ander ook wat verdiént. Spr. was voorts van oordeel, dat het financieel resultaat voor de B.S.V. is mislukt door het ingrijpen van de V.V.V. Spr. hoopte verder, dat de aanvallen in de Alkmaarsche Courant op één der bestuurs leden achterwege zullen blijven,-want die zijn beneden een blad, dat zich zelf respec teert en op één lijn met een zeker roae blaadje. Ook verzekerde spr., dat geen bestuurslid van de B.S.V. de hand heeft gehad in het artikeltje in de A.P. Hoe dat naar genoegen van den heer Den Das bewezen moet wor- Woensdag 4 September. HILVERSUM I, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Orgelspel J. Jong. 8.30 Gr.pl. 0.30 P, J. Kers Jr.: Onze keuken, ló.VPRO-morgenwij- ding.. 10.15 Voor Arb. in de' Coft- tinubedr.: De Zonnekloppers olv. C. Steyn en Mr. J. Sj. Brouwer, le zing. 11.— RVU. Kniples mévr. L. de Vries—Hamburger. 11.30 Verv. van 10.15: De Flierefluiters olv. E. Walis. 12.— Gr.pl 12.30 De Noten krakers olv. D. Wins. 1.15—1.45 E. Walis en zijn orkest. 2.— Voor de vrouwen. 2.15 Orvitropia olv. J. v d. Horst. 3.Voor de kinderen. 5.30 E. Walis en zijn orkest. 6.30 RVU. Dr. G. Stuiveling: De tijd van '80. 7.- H. W. Sandberg: De politieke toestand in Frankrijk. 7.20 Orgelspel J. Jong mmv. J. Vogel, piano. 8— Herh. SOS-ber. 8.03 Ber. en VARA-Varia. 8.15 Gr.pl. 8.30 A. de Vries: Vóór klaar 8 45 VARA-orkest olv. H. de Groot mmv. T. de Lorme, alt-mezzo. 9.15 „De beesten zijn los", spel van F. van Duin, VARA-tooneel olv. W. v. Cappellen. 10.VARA-orkest olv. H de Groot. 11.Gr.pl. en piano- soli I. Rossican. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing en medita tie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Mor gendienst olv. ds. J. A. Schep. 11.— 12.— Ensemble van der Horst. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. concert. 1.30 Gr.pl. 2Orgelspel R. Par ker. 3.Chr. lectuur. 3.30—3.45 Gr.pl. 4.— Viool-recital R. leRiitte. Aan den vleugel: H. Endt. 5. Kinderuur. 6.Orkestmuziek (gr. pl.) 6.30 Afgestaan. 7.— Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Rep. 7.25 Cause rie namens de Nederl. Vereen, van Joden-Christenen: les Kuiper van Bilthoven. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.— Ber. 8.05 Almelo's Chr. Man nenkoor olv. A. E. P. Sommer, Chr. Zangver. „Soli Deo Gloria" olv. J. A. Ketel, Chr. Muziekvereen. „Soii Deo Gloria" olv. W. H. Scholtens en de Muziekvereen. „Armonia" o. 1 v. K. de Rook. (9.Causerie Dr. J. Smit en 10.— Ber.) 10.30—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cause rie. 11.20 Gr.pl. 11.50 Orgelspel Q. MacLean. 12.35 Ch. Manning's orkest. 1.35 Orgelconcert A. Brans- den. 2.20 Het Schotsche Studio orkest. 3.10 Piano-recital M Noble 3 35 Sted. orkest Bournemouth olv. R. Austin mmv. J. Hall, piano. 5.05 Gr.pl. 5.35 Lou Preager's Band 6 20 Ber. 6.50 „A Marriage has been arranged", spel met muziek. 7.35 BRC-orkest olv. J. 'Harrison 8.20 „Black Vengeance", hoorspel. 9.10 BBC-Militair-orkest olv. W. Matthews mmv. zangduo. 10. Ber 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.35 Het Bridgewater kwintet. 11.2012.20 Jack Payne en zijn Band. a RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert o. 1. v. Touche. 7.40 Gr.pl. 8.20 Piano recital D. Dixmier. 9.05 „La son- nette d'alarme", spel van Henne- quin-CooIus. 11.1012.35 Dans muziek. KALUNDBORO, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert uit rest. Wivex. 3.20 Zang en piano. 3.50 Strijkorkest o. 1 v. Andersen. 5.20—5 50 Gr.pl. 8.10 Piano-recital. 8.20 Radio-too- neel. 10.35 Kamermuziek. 11.15— 12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkesi- concert. 10.50 Zang en piano. 1-2.20 Concert uit Breslau 2.35 Gr.pL 4 20 Concert. 5.20 Populair concert uit Frankfort. 7.20 Viool en piano. 8 35 Rijksuitzending: Deutscbland, Land der Mitte. 9 05 Marschencon- eert. 10.50—12.20 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt en het groote Omroeporkest olv. Kühn. ROME, 421 M. 9.— Radio-too- neel. Hierna dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.f 12 20 Gr.pl. 12.51 Salon-orkest o. k, v Walpot. 1.50—2.20 en 5.20 Gr, p! 6.35 Salon orkes' olv. Walpot 7.35 Gr.pl. 8.20 Symph.-concert o. I. v. André. 10.30—11.20 Triocon cert. 484 M.; 12.20 en 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Salon-orkest olv. Wal pot. 6.50 Piano-recital. 7 05 Gr.pL. 8 20 Gevar. progr. 9.35 Les Noces de Jeannette, van Massé. 10.30— II.20Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 835 Zie Keulen. 9.05 Hef Blaasorkest A. Jander. 10.20 Ber. 10.50 Zang en piano. 11.05 Weer- ber. 11.20—12.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8.—8.40, D.sen- der 8.40—9.20, Keulen 10.20— 11 05, D.sender 11.05—12.20, Brus sel Fr. 12.20—13 20, Brussel VI. 13.2014.20, Lond. Reg. 14.20— 17.20, Keulen 17.20-18 50, Brus sel (Fr.) 18.5019.20, D.sender 19.20—20.10, Parijs Radio 20.10— 20.50, Boedapest 20.50—21.05, Be- romünster 21.0522.35, Weenen 22.35—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8-50, Droitwich 10.35—11.05, Lond. Reg. 11,0511.20, Droitwich 11.20— 18.20, D.sender 18.20—18.50, Brus sel VI. 18,50—19,20, Keulen 19.20 •nr 19,35,<P roitwiek-A9.36-20.20,, Z Lond, Reg. 20.20—22.20, Paris P. P. 22.20—22.40, Lond. Reg. 22-40' -24.-. den, weet hij niet, maar gaarne geeft spr. de verzekering, dat hij alles zal doen om dit vast te stellen en alles zal doen om den heer den Das het besef bij te brengen, dat de be stuursleden een vrijwillige taak willen vol brengen, om hun lofwaardig streven, B.S.V. van de schuld af te helpen, te bereiken. Tenslotte deelde spr. mede, dat het B.S.V.- zomerfeest een batig saldo heeft opgeleverd van 20. (Gelach!) Devoorzitter: Uw betoog klopt niet. Eerst zegt u, dat door het ingrijpen van B. en W. de opbrengst 600 minder is gewor den, maar de eerste opgave was een pacht van 1600; en nu is er 20. Dat is dus heel Wat minder. De heer Voute: Aanvankelijk was er voor 1150 verpacht, wanneer dansen voor alle dagen was toegestaan. De voorzitter zeide, dat afgezien van de B.S.V. en de V.V.V. er in het college van* B. en W. verschil van meening is geweest over het verzoek van B.S.V. In een onder houd met het bestuur van B.S.V. hebben ook wij geadviseerd om een fancy-fair te houden, maar zij misten het geld om daarvoor risico te aanvaarden. Er bleef dus over de kennis. Wij hebben erop gewezen, dat men zonder moeite niet aan geld kan komen, maar zij zd- ten voor de moeilijkheid, dat zij het geld mis ten voor de eerste uitgave. Ten aanzien van de electrische verlichting stonden wij voor de moeilijkheid, dat in Augustus de gemeeh- te in de maxima lè belasting valt. Wij konden den stroom niet leveren, zonder de kans te loopen, dat onze maximale belasting ver hoogd werd. Over den omvang van de kermis was er verschil. Ik wilde de kermis door laten gaan. alleen voor ingezetenen als pachters, al vond ook ik het jammer, dat het zoo dicht bij de begraafplaats was; en de heer Macdonald wilde ae toezegging liever geheel intrekken dan de kermis beperken, Aangezien spr. steeds tegenstander is geweest van de ophef fing der kermis, is spr. toen met den heer Macdonald meegegaan. Weth. Macdonald zegt, dat hij het door den heer Den Das ter sprake gebrachte rose blaadje nimmer ontvangt. Men heeft hem op het stuk gewezen, maar wat erin staat, berust ten volle op fantasie. Dat B. I door WILLIAM LE QUEUX. 37) „Dat is ook mijn bedoeling, die u reeds heeft goedgekeurd antwoordde Gerald. „Ik ga 'n paar dagen naar huis, dan naar Parijs om te trachten alles met mademoisselle Vic toria in orde te maken. Paul Loven zal ik voor mijn vertrek bezoeken". „Prachtig, ik zal dien brief morgen ver zenden. Frankrijk heeft dezelfde belangen als wij, van die zijde verwacht ik dus geen bezwaren. Ik wensch jullie alllen veel suc ces". Daarna nam Gerald afscheid. Greatorex had niet veel gezegd, doch Gerald begreep, dat hij thans hoog bij hem stond" aange schreven. Hij bracht een paar dagen thuis door, doch vertelde in den familiekring weinig van zijn plannen. Lord Danecourt was nooit bescheiden geweest, en nu hij ouder werd, werd hij praatziek. Wat hij wist of vermoed de, deelde hij gaarne in strikt vertrouwen aan zijn boezemvrienden mede. Daarom zou alles wat hij zijn vader me dedeelde, binnen een week worden behan deld op alle clubs. Dus hield Gerald wijse lijk zijn mond, alleen vertelde hij dat hij ge durende een korten tijd met een geheime zending naar Vanina ging. Hij keerde naar de stad terug, had een laatste onderhoud met Paul Loven en Grea torex en zat den volgenden dag in het ge zellige boudoir van Dolores Victoria. De jonge Fransche groette hem hartelijk. „Ik had niet gedacht je zoo spoedig terug te zien, maar je bent steeds welkom Toch brengt een bezoek van jou steeds re denen van bezorgdheid", merkte zij schalksch op. „Ik zou niet gaarne zien, dat de vorige geschiedenis zich herhaalde. Ik hopp dat je de voorzienigheid niet hebt ge tart door een tweede maal in Termius te gaan logeeren?" Gerald lachte; de herinnering aan dat ter nauwernood ontsnappen aan den dood scheen haar te drukken; hij was niet bijge- loovig. „Ik geloof, dat ik volmaakt veilig zou zijn, als ik naar dat hotel was terugge gaan", zei hij vluchtig. „Dingen gebeuren geen tweede keer op dezelfde wijze Maar ik ben niet vergeten, dat jij mij hebt aange maand om voorzichtig te zijn en daarom heb ik een klein afgelegen hotel genomen" „Dat is verstandig. Denk altijd aan de kleine dingen in dergelijke zaken". „Kijk eens, mijn beste Dolores, ik wil graag wat leeren en zeer zeker van een knappe leermeesteres. Ik zou niet weer naar Terminus hebben durven gaan, want jij zou vreeselijk tegen mij geraasd en getierd heb ben". „O, ik zou nooit tegen jou razen",* zei Dolores zachtjes. „Stel je voor dat een vrouw als ik ging razen tegen een diplomaat als jij. En nu iets anders. Waarmede kan ik je van dienst zijn?" Zij scheen eenige verlegenheid in hem te bemerken en lachte hartelijk. Steek van wal, mon ami, ik luister met aandacht". Danecourt vertelde haar wat hij reeds aan'Paul Loven en Greatorex had medege deeld. Daarna gaf hij zijn wensch te ken nen, dat zij met Loven en hem mede zou gaan naar Slavonië. „Het oude trio", eindigde hij overredend. „Paul Loven heeft toegezegd. Ga jij ook mee?" Dolores rimpelde haar voorhoofd. Het was duidelijk, dat het voorstel haar niet erg toe- lokte. Schuilde achter haar aarzeling een on bewuste jaloezie jegens prinses Zita? Zij haalde haar schouders op. „Nog altijd de dolende ridder, mijn beste Gerald! Is het niet een onbesuisde gedach te? Stel, dat jij den koning vandaag helpt, zal hij dan morgen niet wederom hulp noo- dig hebben. Is het nu werkelijk de moeite waard je zooveel zorgen od den hals te ha len voor zulk een koninkrijk, om zoo'n ko ning te redden? Het lijkt mij dwaas". Gerald speelde zijn laatste troef uit; hij moest op haar gevoel werken. „Als relix Salcedo je deze gunst had ge vraagd, dart zou je zonder eenige aarzeling hebben toegestemd". „O, ja, de brave oude Felix! Ik was hem veel verschuldigd. Toen ik op het punt stond van honger om te komen, hielp hij mij aan een betrekking, die gebleken is niet onaangenaam te z1jn'p Zij lachte hem vriendelijk toe. „Jij hebt mij ook geholpen, nietwaar? Jij hebt een goed hart. Maar zal mijn chef mij verlof geven?" „Dat is geloof ik reeds in orde, Dolores. Greatorex Heeft een uiteenzetting over deze zaak gegeven, dus ik denk niet dat je chef bezwaar zal maken". „Je bent bewondernswaardig, mon ami. Als jij als Franschman geboren was, zou je geheel volmaakt zijn". „Het is mijn ongeluk, dat ik een Engelsch- man ben", merkte Gerald spottend op. „Het schijnt mij, dat mijnheer Greatorex het departement van buitenlandsche zaken regeert, zooals wordt beweerd en dat jij de machtige Greatorex regeert. Jij schijnt op mijn besluit te zijn vooruitgeloopen. Is dat niet waar?" Hij aitfwQordde niet. Zij boog zich voor over en fluisterde: „Wil je heel graag dat ik kom?" „O, dolgraag. Herinner jij je niet den heerlijken, opwindenden tijd, die wij had den gedurende de laatste revolutie? Zou het niet aardig zijn dat nog eens te herha len?" Zij glimlachte. Zij kon gemakkelijk zijn enthousiasme begrijpen, zijn hartstochtelijke aanbidding voor prinses Zita, het bedorven kind. En in haar vrouwelijk hart welde de gedachte op: de prinses is een bedorven kind en ik een ongelukkig kind. „Ik zal komen", zei zij heftig, „tenminste op voorwaarde, dat ik verlof krijg". Toen sloeg zij de handen ineen en lachte weer. „O, het was gezellig, niet waar, ondanks alle tragedie en het gevaar dat wij liepen Je wist nooit wat je te wachten stond. En dan onze ontmoetingen in die benauwde kleine cabarets, met hun akeligen wijn en slechte koffie? Soms vermond en dan weer niet. Ik kom zeer zeker". Hij nam haar hand en drukte die harte lijk. „Duizendmaal dank, Dolores. Met jou hulp cu die van Loven, zal ik hen blijmoedig bevechten". Zij gaf zijn warmen handdruk terug en boog zich naar hem over met een vriende lijken, uitdagenden lach. Hij wist, dat al* hij haar nu gekust had, zij zijn liefkozingen niet zou afgewezen hebben. Maar daarvoor was hij de man niet «i nu zeer zeker niet. „Er is iets. dat in ieder geval herhaald moet worden zei hij haastig, terwijl hij zijn hand terugtrok. „Wij gaan vanavond samen eten, niet in hetzelfde restaurant, om dat ik begrijp dat je dat niet zult toestaan, maar in een ander". Dolores huiverde. „Neen, mijn vriend, wij zullen de Voorzienigheid niet nogmaals taf; ten. Wij gaan samen eten, zeer zeker als' j>3 niets beters te doen hebt, maar dat gebeur1 in mijn woning, waar ik over jou kan wa; ken Ik kan goed koken en Juliette ook. WH zullen een fijnen maaltijd klaar maken. Zui len wij zeggen om half zeven?" Hij boog met een "vriendelijken glimlacn op zijn gelaat. „Het is heel lief van je. Ik zal zorgen om half zeven hier te zijn en jij belooft mij. dat er zich ditmaal geen moordenaar schu houdt". Hij eindigde met een lach. En Dolores antwoordde zeer ernstig wil ik je beloven" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6