Qavetifach OjMtiidit ^Buitenland. SS•LTV".z,,,,er ■"«MwyPfc Óol^HitlermedaillTheefUweekanten INVAL IN ABESSINIE? In welk licht wij de Duitsche Arbeidsdiensthunnen zien. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 argument tegen argument. 1000 Italianen over de grens getrokken? GROOTE DUITSCHE HERFSTMANOEUVRES. ERNSTIG GEVAL VAN MENSCHENROOF. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Berlijn, 1 September. Een goede Nederlandsche leuze en we zijn rijk aan zulke ver standige spreekwijzen! herinnert ons aan de wijze les onzer voorva deren: onderzoekt alle dingen en behoudt het goede! Als ik zekere Nederlandsche dag- en weekbladen doorlees, natuurlijk speciaal wat hun rubriek „Duitschland" betreft, dan krijg ik vaak den indruk, dat men deze raadgeving wat al te lichtzinnig in den wind slaat. Dat t men, om het nu maar eens duidelijk te zeggen (en ik houd van duide lijkheid), volgens een geheel ande ren maatstaf te werk gaat, die aldus te formuleeren ware: onder zoekt in het geheel niet en vermeldt alleen het slechte! Objectief blijven! Daar willen we nu niet en nimmer aan meedoen. Want dat groeit uit tot een blama ge voor de Nederlandsche journalistiek. We hebben eenige maanden geleden in een aan tal punten eens categorisch een opsomming gegeven van een reeks verschijnselen in het veel aangevallen „Derde Rijk' der Duit- schers, die ons voorbeeldig, bewonderens waardig en navolgenswaardig voorkwamen en heden nog evenzoo toeschijnen Wij zijn dan later wat uitvoeriger op enkele van deze verschijnselen teruggekomen, o.a. op den frisschen wind, die in de „Hitlerjeugd" waait en die ons een belofte voor de toekom stige verhouding tot Duitschland schijnt te zijn. Nu hebben we dezer dagen gelegenheid gehad, eens nader met den z.g. „Arbeids dienst" kennis te maken. Verplichte dienst, die uit vrijwilligen dienst in 1933 is ont staan en die op den nationaal-socialistischen partijdag van 1934 op zoo eerliik-indruk- wekkende wijze haar visitiekaartje heeft af gegeven. En ja, lezer, nu moet mij alweer de bekentenis van het hart, dat het Duitsche volk ook om deze organisatie te benijden en te bewonderen is. En dat die bewondering moet worden neergeschreven, onafhankelijk heid van alle bezwaren van politiek karak ter. die evenmin weg te praten zijn De eerst vrijwillige, later verplichte Ar beidsdienst van het Duitsche volk is in het buitenland veelal beschouwd als 'n verkap te dienstplicht van militair karakter, gelijl' zooveel andere organisaties in het Derde Rijk onmiddellijk als zoodanig gedoodverfd werden. Ik vind zulke uitleggingen niet bij zonder scheprzinnig. Want ten slotte is het onzin, te snuffelen naar het meer of minder „militair" karakter van alles was een volk onderneemt om sterk, gezond en weerbaar te worden. Het gaat er ten slotte maar om, of men die eigenschappen kweekt met de be wuste strekking, ze tegen andere volken mo biel te maken met imperialistische einddoe- en En nu is het wel waar, dat men den leiders van een staat niet in het hart kijken kan; maar als dat zoo waar is, dan leidt h®t toch ook tot de gevolgtrekking, dat men wet het recht heeft, bij voorbaat slecht over J® te denken. Want daarmee zouden we «w het recht geven, hetzelfde ten opzichte van ons te doen. Niet met vuur spelen. Er zijn in Duitschland, vooral ook vóór 1914, zekere kleine kringen geweest, die zich met gevaarlijke projecten bezig gehou den hebben, waarin ook onze Nederland se onafhankelijkheid een rol gespeeld Iteeft. Misschien zijn ze nog heden in leven en spelen ze nog altijd met hetzelfde vuur. Waar zeker is, dat ze onschadelijk zijn. Ze- ker is ook, dat het Derde Rijk in hoofdzaak geregeerd wordt door menschen, die er niet van houden, met vuur te spelen in de buiten- landsche politiek, al was het alleen, omdat Zt voor ongelooflijke moeilijkheden binnen eigen staatsgrenzen gesteld worden, en n'ets liever willen, dan in rust en vrede or- de op eigen zaken te mogen stellen. Wat in wording is. .jf^at in dit Nieuwe Duitschland op zuiver Wilitair gebied tot stand gebracht en ten aee'c „in stilte" voorbereid is (maar voor ^°kfe waarnemers altijd volkomen bekend is gebleven!) kan moeilijk anders dan als «aan den weg timmeren beschouwd wor- Een groot leger, een sterke vloot, res pectabele verdediging in de luchten zijn in wording. Maar van veel grooter waarde JJ.de mentaliteit van de bevolking; „het mo- ^e' gelijk onze militaire deskundigen ple gen te zeggen. Mannen dwingen, soldaat te worden, Vrouwen haar plaats aanwijzen in de lands- erdediging, is een kwestie van wetgeving organisatie. Bij voorbaat er voor te zor gen, dat deze menschen van harte soldaat 'jn en hun diensttijd van nationaal stand- volkomen au sérieux nemen, is oeiiijker en is een vraagstuk van veel hoo- ger niveau. stf. net 8treven van Duitschlands leiding is stal*,geweest, den staatsburger en de Wa kUrgeres tot „soldaat" te maken, ten J ^et. ^gDP „soldaat" niet met schie- w .verrl'etigen, dooden in verband mag staaifü gracht, maar eerder met straffe ""■burgerlijke discipline, onbeperkte ge en te^ugzeuïn»8va n°.oze "vaderlandsliefde te van dl „li Vhet eigenbelang ten ba- streven succe^SV^ aitijd hedt dit 1932 demonstreerde Jï2peru?de van 1918- laste iinmt inzinking, die ten tischp nnH a~n .communistische en socialis- ïïi is lmln,ngi Wat we na 1932 waar- einz naar hef a an van de slingerbewe- oXrifjL a"dere U,terste' En 00k de" ii i g '8 normaal en begrijpelijk. zien,worden. Want wat nu geschiedt is veel StL°ureT,emniing met het Duitsche volkskarakter dan wat achter ons ligt. Soldrat in hoogeren zin. De Arbeidsdienst is een factor, en wel een hoogst belangrijke, in de ontwikkeling van den jongen Duitscher naar het typisch-Duit- scne ideaal van „soldaat m hoogeren zin'*. De staat vangt het kind van de eerste klas sen der lagere school thans op, steekt het in de „Pimp -uniform, die ten slotte voor die van de eigenlijke „Hitlerjeugd" plaats maakt, legt in die jonge zielen de begrippen, die den jongen man later tot overtuigd nationaal- sicialist moeten maken (waarbij wij er aan herinneren willen, dat wij in deze brieven on ze gedeeltelijke bezwaren tegen deze ontwik keling, van Nederlandsch maar ook van alge meen menschelijk standpunt gezien, nimmer onder stoelen of banken gestoken hebben) en nemen hem tenslotte op in de formaties die onder de aanduiding van S.S., S A., Po- tionale bekendheid geworden zijn. Niet te loochenen is. dat eenige grondbe ginselen van deze staatsopvoeding een idealen geest ademen en aan het begrip „staatsburger" allerhoogste eischen stellen. Constateeren we dit, dan zeggen we daarmee nog niet, dat de practische resultaten en con sequenties heden reeds aan de verwachtingen der leiders voldoen en dat niet de nuchtere verschijnselen der nationale en internationale samenleving den idealisten leelijke parten spelen. Maar het is oneerlijk en onbillijk uit motieven van haat en verbittering de idealis tische en zeer nobele grondbeginselen een voudig weg te praten of onder een vloed van leugens voor het buitenland onzichtbaar te maken. Arbeidsdienst als paedagogie. De verplichte Arbeidsdienst is het idealis tisch staatsburgerschap in zeer veredelden vorm. Dat hij verplicht is, doet daaraan mets af. Al dadelijk niet. omdat hij in vrijwilligen vorm ontstaan is, zoodat de verplichting ge zien mag worden van paedagogisch oogpunt en ter vermijding van inzinkingen, die elke vrijwilligheid met zich brengt. Deze ver plichte Arbeidsdienst speelt zich in Duitsch land we zouden bijna zeggen: natuurlijk in militaire vormen af. We hebben hier met officieren en soldaten van den arbeid te doen. Het samenleven is dat van kamp of ka zerne. De uniform beheersebt alles, maar het wapen is niet het geweer maar de schop. En als de kwaaddenkende nu komt met de op merking, dat geoefendheid met oe schop groote bruikbaarheid voor den plicht van den geniesoldaat met zich brengt, dan is het antwoord, dat duizend beroepen in tijden van nationaal gevaar in dienst van de land- verdediging gesteld worden en ook bij ons te lande daartoe in tijd van vrede worden in gedeeld. Neen, daarom gaat het niet bij den Ar beidsdienst in Duitschland. Hier is een werk van vrede tot stand gekomen. Hier gaat het om landontginning. om inundatie, om hulp voor landbouw en veeteelt, maar ook om ka meraadschap van alie standen en beroepen, en om practisch staatsburgerschap. Dat is mooi en hoog, en dat verdient, dat we er ernstig over nadenken. De consequenties. Natuurlijk hangen er vragen mee samen, die voor eiken Staat anders te beantdoorden zijn. Bij voorbeeld de vraag, of deze ver plicht-uitgevoerde werken niet arbeidsmoge- lijkheid voor beroepsgroepen wegnemen? En of werkelijk alles, dat hier geschiedt, van pro ductieve, blijvende waarde is? Maar het is niet altijd juist, alle dingen van nuchter-za- kelijk standpunt te zien en het idieele met ons nationaal-smalend „argument" „flauwe kul" af te doen, dat onzen doorsnee milicien in den mond bestorven ligt. Het jaar van Arbeidsdienst, (die zoo weinig een „verkap te diensttijd" is, dat de Duitsche regeering hem bij invoering van den algemeenen mi litairen diensttijd onveranderd heeft laten voortbestaan) is zelfs voor den Nederland- schen milicien allesbehalve „flauwe kul", om dat hier niet of nauwelijks geëxerceerd wordt niet meer, dan voor eenige onvermijdelijke voorbereidingen voor orde en correcte sa menwerking noodig is, maar gegraven, ge spit, getimmerd, gezaagd, geplant en gewied, maar ook gezongen, tooneel gespeeld, gele zen, en nagedacht, nagedacht over vra gen, waarbij het gaat om dingen van volk en staat, wederzijdsche hoogachting en hulpver leening, gezondheid en kracht, moed en ka rakter. Wie, als wij, zulk werk van de veel-gesma- de „Nazis" van nabij gezien heeft, moet er kennen, dat de Hitler-medaille twee kanten kan toonen, en dat er naast schaduw ook licht is, en wel stralend licht, in het natio- naal-socialistische Derde Rijk. Volgens een onbevestigd bericht te Dire- daoea in Abessinië zouden 1000 Italiaan- sche soldaten en 1500 inlandsche soldaten de Abessinische grens ten Westen van As- sab in Erythrea hebben overschreden en bij Danakil zijn doorgedrongen op Abessinisch grondgebied. De bewoners van Danakil zouden in allerijl de vlucht hebben genomen. Besliste tegenspraak in Rome. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt een besliste tegenspraak gepubliceerd betreffen de het in een buitenlandsch bericht gepubli ceerde gerucht, volgens hetwelk sterke Ita liaansche troepen-contingenten na een kort incident, waarbij een kleine Italiaansche wachtpost door Abessijnen zou zijn overval len, Abessinisch grondgebied zouden zijn binnengedrongen. Op het tegenwoordige oogenblik kunnen geenerlei dusdanige voorvallen in welke ge bieden ook tusschen de Italiaansche kolo niën, in Abessinië, gemeld worden. De Paus biedt bemiddelings diensten aan. Het Vaticaan heeft stappen gedaan ter voorkoming van een oorlog tusschen Italië en Abessinië. De Paus, die te Caste Galdofo verblijf houdt, verklaarde n.1., dat hij de diensten van zijn organen aanbood als ver zoeningsvoertuig. Alle invloed en alle macht van de katholieke kerk zal, ter voor koming van een oorlog, ter beschikking ge steld worden van de Italiaansche regeering aldus de Paus. Hij voegde hieraan toe, dat alle pausen altijd den oorlog hadden veroordeeld en dat hij zijn plicht zou verzaken, wanneer hij zijn afkeuring van het dreigende conflict niet uitsprak. 200.000 man onder de wapenen. Officieel wordt thans medege deeld, dat in de tweede helft van September 200.000 man Italiaan sche troepen onder de wapenen zullen worden geroepen voor een diensttijd van minstens drie maanden. De Negus bereidt zich voor. Volgens te Cairo ontvangen berichten heeft Keizer Haile Selassie ruim 100.000 man troepen gemobiliseerd in afwachting van den thans onvermijdelijk geachten oor log met Italië. Een afdeeling van de keizerlijke garde, verscheidene duizenden soldaten sterk, is in allerijl uit Addis Abeba naar het spoor wegstation Diredaoea gezonden. Zij treffen bij alle bruggen voorbereidingen tegen de mogelijkheid van luchtbombardementen. Te Agaden nabij Italiaansch Somaliland wor den thans 250.000 man geregelde en 50.000 man ongeregelde troepen geconcen treerd. Verscheidene dezer soldaten zjjn nog met oude musketten gewapend. Hier zijn berichten ontvangen, die inmid dels door Rome zijn tegengesproken, dat de Italiaansche aanval vanuit Erythrea reeds zou zijn begonnen. Balbo's kijk op de zaak. De chef van de Italiaansche regeering heeft maarschalk Balbo ontvangen voor een langdurig onderhoud. De gouverneur van Lybië bracht uitvoerig rapport uit over den toestand in zijn kolonie en wees daarbij op de militaire aspecten, in het bijzonder op het feit, dat tal van vrijwillige inheemsche troepen naar Oost-Afrika worden ver scheept. Deze troepen zullen thans worden vervangen door strijdkrachten uit het moe derland. Het zenden van sterke troepen-contin genten inboorlingen is steeds doelmatiger gebleken, daar zij zooveel beter bestand zijn tegen het klimaat, alsook, omdat zij langdurige ondervinding hebben in kolo niale oorlogen, in het bijzonder voor de loorlogvoering in Oost-Afrika. Rickett een Amerikaan? De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" deelt mede, dat de Brit- sche gezant te Addis Abeba bij informatie van de Abessinische regeering heeft verno men, dat de Rickett toegestane concessie bestemd is voor een zuiver Amerikaansche belangengemeenschap. In verband hiermede heeft de gezant er van willen afzien, stappen te doen bij den Negus en hem te adviseeren de concessie in te trekken. Volgens de Britsche opvatting heeft de Negus zijn positie in den strijd tegen Italië ernstig benadeeld door zijn overijld optre den. Tegelijkertijd blijft evenwel niet onop gemerkt, dat Abessinië zich thans bereid heeft verklaard de politiek der open deur aan te nemen, waartegen het zich zoolang heeft verzet. Koninklijke strijder. De hertog van Pistoja, een neef van den koning van Italië, heeft zich als vrijwilliger aangemeld bij de Zwarthemden-divisie. Hij is de eerste Prins van het Koninklijke huis, die den wensch heeft uitgesproken in de rijen van de fascistische divisie tegen Abes sinië te strijden. De Negus blijft bij zijn concessie. Volgens een bericht van „Echo de Paris" uit Londen is de Keizer van Abessinië geenszins geneigd de concessie te annulee- ren en het schijnt, dat de houding van den Engelschen gezant te Addis Abeba hem daarbij versterkt. Bovendien maakt dit be richt melding van de aanwezigheid te Lon den van drie vooraanstaande leiders der Standard Oil Cy, zoomede van het gerucht dat de Rickett-concessie is toegekend aan de Standard Oil of New Yersey ondanks het dementi. Het plan der oefeningen Vanaf heden is de Duitsche Luene- burger Heide het tooneel van de groote herfstmanoeuvres van het Zesde Leger corps. Op alle voor het verkeer vrijge laten wegen zijn in grooten getale be langstellenden bijeengestroomd, terwijl de bevolking der streek vrijwel voltal lig aanwezig geacht mag worden. De scholen zijn onder leiding der onder wijzers aanwezig. Op vele heuvels ziet men klassen jongens en meisjes met hun leeraren en onderwijzers het schouwspel der legeroefeningen bewonderen. Ook de boeren hebben hun werk voor dezen dag latenr usten en volgen nu met belang stelling de bewegingen van de aanval lende Rooden en de verdedigende Blau wen. De situatie in algemeene trekken is a!s volgt: Het blauwe Zesde Legercorps was sedert verscheidene dagen op de Luenebur- ger Heide teruggetrokken voor de in aantal sterkere tegenstanders, in Noordelijke rich ting, teneinde een gedekte positie te kunnen innemen. De frontlijn had een breedte van ongeveer 10 K M. voor het Blauwe Zesde Legercorps. Reeds Zondagavond had dit legercorps het terugtrekken bevolen van het voornaamste deel van zijn troepen in een Noordelijk gelegen linie. Hierop moesten voor Maandagavond de voornaamste strijd krachten zijn teruggetrokken, terwijl in den loop van den dag het oprukken van den vijand in de divisie-sectoren verder moest worden verhinderd. Dit laatste was de taak van de blauwe zesde divisie, die twee infan- terie-afdeelingen in de voorste linie had ge plaatst en reeds in den loop van den ochtend een begin maakte met de verkenning van de opgedragen stellingen. De stelling werd omgeven door een kleine rivier, die opgestuwd werd en waarvan de bruggen en overgangen voor vernieling ge reed gemaakt werden. De in aantal geringe troepen, die tegenover den vijand gelaten warén, hielden met steun van de artillerie door gebruik te maken van de terreingesteld heid vooreerst stand tegenover een vijande- liijk oprukken en wel op de lijn van eenige terreinverhoogingen. De bij de Blauwe divisie ingedeelde pion- niers legden in de talrijke stukken bosch goed verborgen versperringen aan. Op den land weg waren mijnen aangebracht, waarvan het onschadelijk maken door pionniers van de aanvallende Rooden natuurlijk belangrijk bijdroeg tot vertraging van den aanval. De hoofdmacht der blauwe artillerie was reeds vroeg in den middag teruggetrokken in vei lige stelling. Het aanvallende Eerste Roode Legercorps had zijn twee divisies bevolen in haar secto ren krachtigen voorwaartschen druk uit te oefenen. Bij den aanvang van de oefeningen op 12 uur des middags, had de Roode Partij reeds weer voeling gekregen met den vijand op dit deel van het front Verbitterde gevech ten ontwikkelden zich vooral bij den Mueh- lenberg, op den rechtervleugel van het blauwe front, ten Noorden van Nindorf en rondom het hooge terrein ten Noorden van Baven, dat op den rechtervleugel ligt van de, Roode Partij aan den weg CelleHermann burg—Münster. De Roode Partij werd spoe dig gedwongen tot gebruikmaking van de pionniers voor het opruimen van de vijande lijke versperringen. Door het oprukken van de sterkere Roode troepen vooral in het midden van het front, was Blauw gedwongen eveneens zijn krach tig verdedigde vleugelposities terug te trek ken, teneinde hiervan niet te worden afge sneden. Bij het invallen van het donker had Rood de Wietze bereikt. Ten Noorden van den weg Hermannsburg—Münster was Rood in het bosch ten Noorden van den Breckberg door gedrongen. De Blauwe Partij had de Wiet- zer-brug vernield en met zijn strijdkrachten een positie ten Noorden van de Wietze, die het gebied in West-Oostelijke richting scheidt, ingenomen en zich met zijn voor naamste troepen in een achterwaartsche stel ling genesteld, die door een reeks hoogten een goed overzicht over het terrein gaf- Het front van het Blauwe Legercorps is gisteravond vrij gelijkmatig teruggetrokken en past zich aan bij den loop van de Wietze. Op den lin- ker-vleugel is het front nog meer naar voren geschoven, tot in den rechter vleugel van de Roode Partij, die hier in de beboschte hoog ten op del ijn Velligen-Poitzen groote hinder nissen vindt. De bocht, die de Wietze hier be schrijft, vormt ook in dezen sector het natuur lijke front van de Blauwe partij. Gedurende den nacht zullen de verkenners van beide partij trachten contact met den vijand te houden Gistermorgen vroeg kon dan weer een krachtig medewerken van t.e vliegertroepen verwacht worden. Duitsche emigranten over de ^rens gelokt en doodgeschoten. De N.R.Crt. correspondent te Praag meldt De Praagsche politie blijkt in een man, die aanvankelijk haar hulp inriep, een gevaar lijken agent van de Gestapo te hebben ont dekt, die wegens menschenroof en medeplich tigheid aan moord thans zal worden ver volgt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ver scheen een zekere Berthola, die eenige maan den geleden uit Dresden naar Tsjechoslo- wakije was gekomen, op den politiepost van een der buitenwijken. Hij verzocht om hem en zijn vrouw te hulp te komen, daar zij dw^ drie mannen waren overvallen. Den volgenden dag ontbood men Berthold op de politieke afdeeling van het hoofdcom missariaat van politie, waar hij zoo'n ver ward verhaal ten beste gaf, dat men hem en zijn vrouw aanhield. Hij beweerde door twee Duitsche emigranten in een auto te zijn ge stopt en daarna door dezen te zijn afgeran seld. Inmiddels was de politie echter opmerk zaam gemaakt op een artikel in de communit- tische Rote Fahne, waarin Berthold a!s agent van de Duitsche geheime staatspolitie werd gebrandmerkt. In opdracht van deze had hij begin Juli contact gezocht met tegen standers van het Hitler-regime. Hij wist te Teplitz het vertrouwen te winnen van drie anti-fascistische emigranten, door voor te geven een geregeld transport van anti-fascis tische blaadjes over de Tsjechisch-Duitsche grens te willen organiseeren. Hij lokte de drie emigranten op Ehiitsch gebied, waar hij hen aan een zoogenaamden vertrouwensman voorstelde. Op het oogenblik, dat zij dezen het meegebrachte materiaal overhandigden, klonk het bevel: handen hoog. De drie emigranten zagen zich door SS.- mannen omsingeld. De vertrouwensman bleek niemand anders te zijn dan de Gestapo- commissaris Geissler, die het drietal voor de oogen van Berthold zonder eenigen vorm van proces liet neerschieten. Berthold kreeg hierop nieuwe instructies en trok met zijn vrouw over Reichensberg an dermaal Tsjechoslowakije binnen. Het was de politie aanvankelijk niet moge lijk deze gegevens te toetsen. Een aantal emi granten werd aangehouden, doch kort daar op weer losgelaten en een huiszoeking bij de redacties van een paar anti-fascistische bla den leverde evenmin iets op. Na een her nieuwd kruisverhoor van ettelijke uren heeft Berthold hierop bekend den menschenroof van Teplitz te hebben gepleegd. Hij bevestig de het verhaal van de Rote Fahne in alle détails, doch verklaarde niet te hebben ge weten, dat Geissler, die hij onder een gefin geerd adres herhaaldelijk informaties had ge zonden, het plan had de drie emigranten 'e dooden. Hij dacht, dat zij in het ernstigste geval in een concentratiekamp zouden kunnen komen. De bekentenis van Berthold heeft aanlei ding gegeven tot de arrestatie van nog een ander echtpaar uit de buurt om Praag. Ook dit tweetal schijnt in dienst van de Duitsche geheime politie te staan. VRIENDEN VAN ABESSINIE. Heden opening van een Parijsch congres. Heden zal te Parijs in het Palais de la Mutualité het Congres worden geopend van de Internationale Vereeniging voor de Verdediging van het Ethiopische volk. Deze vereeniging tracht de vereenigin- gen en personen van alle landen, die sym- pathiseeren met Abessinië, te vereenigen met het doel een program van actie ten be hoeve van Abessinië op te stellen. Het congres wordt georganiseerd door een internationaal comité, dat samengesteld is uit leden, welke afkomstig zijn uit de Ver- eenigde Staten, Canada, Engeland, België, Zwitserland en Nederland. De vroegere minister van luchtvaart, Pierre Cot, behoort tot de beschermheeren van het congres, evenals Romain Rolland de schrijver. Rolland heeft een circulaire opgesteld, waarin hij den steun voor het congres ver zoekt en verklaart dat het onze plicht in Frankrijk i^, voor onze eigen regeering te werken. Wij moeten in het openbaar het beschamende gesjagger dat Frankrijk ont- eert en het afhoudt van zijn formeele ver plichtingen jegens den Volkenbond, denun- cieeren. DYNAMIET-ONTPLOFFING IN MEXICO. Minstens 23 dooden. Een noodlottige ontploffing heeft plaats gehad in een opslagplaats van dynamiet te Villa de la Paz in den staat San Luis Potosi in Mexi co. Na de ontploffing, die door kortsluiting veroorzaakt werd, ontstond brand, 'n Handelsgebouw werd vrijwel geheel verwoest, evenals een aantal magazijnen en woningen in de omgeving. Minstens drie-en-twintig perso nen zijn om het leven gekomen. „HONGERMARCHEERDERS" ZIEK. Na gebruik van blikvleesch. Veertig „hongermarcheerders" zijn giste ren te Colombus in den staat Ohio (Am.) hevig onwel geworden na het gebruik van blikvleesch, dat hun door steun-ambtena- ren was verstrekt. Hun toestand is echter niet ernstig. Deze veertig mannen zijn leden van een groep van 2000 werkloozen, die bij Columbus aan het kampeeren zijn. Het zijn leden van den Werkloozenbond van Ohio, onderweg naar het regeeringsgebouw van den staat, waar zij een nieuwe sociale wetgeving willen eischen en beteren steun voor de werkloozen. OPZIENBAREND DEVIEZENPROCES. De uitspraak te Berlijn. Na een behandeling van drie da gen heeft de speciale rechtbank te Berlijn uitspraak gedaan in het nieuwe proces tegen een aantal geestelijken, die beschuldigd wer den van overtreding der deviezen- voorschriften. De 49-jarige Wilhelm Brinkmann uit Bochum werd veroordeeld tot zes jaar en een maand tuchthuisstraf, zes jaar verlies van eererechten, 100 300 Mark boete en het betalen van schadevergoeding tot een be drag van 184 000 Mark Wilhelm Platte uit Bochum werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden tuchthuisstraf, drie jaar ver lies van eererechten, 30.000 Mark boete en het betalen van een schadevergoeding van ruim 16.000 Mark. De 66-jarige Anton Walz uit Aken is veroordeeld tot drie jaar tucht huisstraf en drie jaar verlies van eere rechten. Wilhelm Mandel uit Bonn tot twee jaar en zes maanden tuchthuisstraf en drie jaar verlies van eere-rechten. Johannes Kugel uit Heiligenstadt tot drie jaar tucht huisstraf en drie jaar verlies van eererech ten. Johann Kox uit Heiligenstadt tot één

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9