Nu Gerieve zich bemoeit met het conflict. êoooooo JludioptOQt&WUtUl IEFDE EH POLITIEK'II ^DxiqeÜiksch OvetzicfU Het dreigende conflict. Eden is zakelijkLaval hoogst ernstig Aloisi weinig toegevend Troepen-vervoer gaat door.... ^puitfetoH Qememtecaden EGMOND BINNEN Zoo er ooit sprake is geweest van 'n belangrijke zitting van den Volken bondsraad, dan is het thans wel, nu het dreigende conflict het voor naamste punt van bespreking uit maakt. Immers, al zal een oorlog tusschen Abessinië en Italië vrijwel met zekerheid en binnen niet al te langen tijd een feit worden, het zal toch zeer zeker voor een belangrijk deel van de besprekingen te Oenève afhangen, of Mussolini zich in Noord-Oost-Afrika wel zoo zal kunnen ontplooien als a priori in zijn voornemen lag. Bij de opening der vergadering, die in een overvolle zaal geschiedde, deed de raads voorzitter mededeeling van de eenstemmig gedane uitspraak inzake het gisteren door ons op deze plaats besproken incident vari Wal-Wal. De volledige tekst werd aan alle aanwezige raadsleden overhandigd en aan de pers rondgedeeld; Verklaringen van Eden. Engeland's vertegenwoordiger, Anthony Eden, was het eerst aan het woord. Eden's verklaring bestond uit twee gedeel ten, nl. het met de Fransche regeering over eengekomen rapport over de Parijsche be sprekingen, en een afzonderlijke veildaring der Britsche regeering. In het eerste gedeelte gaf Eden een overzicht van het verloop der Fransch—Engelsch—Italiaansche bespre kingen te Parite en het aanbod van een door den Volkenbond georganiseerden Fransch—Engelsch—Italiaanschen bijstand voor Abessinië, waarbij in hooge mate reke ning zou worden gehouden met de Italiaan sche belangen. Namens de Engelsthe regeering verklaarde hij, dat Engeland alles zal doen om den vrede te handhaven en zich van zijn Volken bondsplichten bewust is. Engeland is bereid, zijn deel van de verantwoordelijkheid te dra gen en van een politiek of economisch con flict tusschen Engeland en Italië kan geen sprake zijn. Engeland is ervan overtuigd, dat Italië zijn bijzondere belangen zal eerbiedi gen, ook in de toekomst. Het handelt slechts als lid van den Volkenbond. Verklaring van Laval. tavat verklaarde, dat Frankrijk op den bcaem van het Volkenbondsstatuut staat. Hij verwees naar de komende mededeelingen van den Italiaanschen gedelegeerde omtrent de bezwaren, die Italië tegen Abessinië zal indienen. De Raad zou deze bezwaren zeker met de grootste aandacht onderzoeken. Hij besloot met de woorden „Wij allen hebben den wil, voor de verplichtingen van het pact borg te staau. Wij allen willen den vrede". Verklaring van baron Aloisi. De Italiaansche vertegenwoordiger baron Aioisi zette in een uitvoerige rede uiteen, waarom Italië de te Parijs gedane voorstel len niet in overweging heeft kunnen nemen, waarbij hij verwees naar het Italiaansche memorandum. Hij gaf een historisch over zicht van de ontwikkeling van de Italiaansch Abessinische betrekkingen in de afgeloo- pen 50 jaar, om te bewijzen dat Abessinië zich voortdurend aan ernstige schending van zijn verdragsverplichtingen heeft schuldig gemaakt en een barbaarsche staat is, die noch zijn handelingen, noch het optreden van zijn onderdanen in zijn macht heeft. De Abessinische vertegenwoor diger aan het woord. Vervolgens sprak de vertegenwoordiger van Abessinië prof. Jeze, die o.a. verklaarde, dat thans door een eenstemmige uitspraak van de commissie het incident van WalWal uit de wereld is. Door haar memorandum tracht de Italiaansche regeering echter een nieuw voorwendsel te vinden om de toepas sing van geweld te rechtvaardigen. 'Abes sinië is bereid, hierop te antwoorden, doch dt Volkenbondsraad mag niet uit het oog verlie zen, dat de tijd dringt en dat in snel tempo een vernietigingsoorlog tegen een Volken bondslid wordt voorbereid. Na een korte reden van den Spaanschen gedelegeerde stelde de voorzitter binnenkort een Abessinisch antwoord op het memoran dum in het vooruitzicht en werd de zitting verdaagd tot een nader bekend te maken tijd stip. DE PETROLEUM CONCESSIES. Abessinië handhaaft de overeenkomst. Uit Addis Abeba meldt men: Naar aanleiding van het bericht, dat de Standard Vacuum Oil Company op verzoek van den Amerikaanschen staatssecretaris Cor- dell Huil afstand zou hebben gedaan van de Abessijnsche concessie, verluidt in Abes sinische kringen, dat men te Addis Abeba den toestand als onveranderd beschouwd en dat de rechten van Rickett ongewijzigd blijven voortbestaan. Concessie onafhankelijk van de Standard Oil? De New Yorksche makelaar Chertok ver klaarde, dat hij ondanks het feit, dat de Standara Oil zich heeft teruggetrokken van de concessie in Abessinie, zijn concessie rechten zal handhaven. Hij heeft nog veertig dagen den tijd on. de in het optie-contract met Abessinie genoemde optie-som van 1 millioen dollar bij de Abessinische regeering te storten. Bovendien heeft het Staatspeparie- ment ten aanzien van dit optiebedrag nog geen contact met hem gezocht. Volgens deze verklaring van Chertok zou zijn concessie onafhankelijk zijn van die aan de Standard Oil. Commentaar van de „Giornale d'Italia". De „Giornale d'Italia'' publiceert een klaarblijkelijk van hoogerhand geinspireerd commentaar op de uitspraak van de arbitra gecommissie inzakke Wal-Wal, welke een Salomo's oordeel genoemd wordt. Het blad spreekt over een typisch volkenbondscom promis. De uitspraak beteekent in wezen een vrijspraak van Italië wegens het niet aanwe zig zijn van schuld en een twijfelachtig von nis over Abessinie wegens gebrek aan vol doende bewijs. Zonder critiek te willen uit oefenen op zijn werk moet toch worden ge constateerd, dat Politis zich heeft laten leiden door zijn bezorgdheid voor het wederom aan de verantwoordelijkheid van den Vol kenbond overdragen van het Abessinisch conflict. Hij heeft zich meer door dit stand punt laten leiden dan door de objectieve waarheid der feiten en de nauwkeurige waar deering van de begeleidende omstandighe den. Voor zoo ver Italië betreft, houdt het bij alle aanvaarding van de uitspraak er toch aan vast, dat het incident van Wal-Wal een feitelijke aanval van Abessinie op Italiaan sche stellingen is geweest. Vergaringen van Aloisi aan de pers. Baron Aloisi heeft Woensdagavond de internationale pers ontvangen, teneinde de journalisten te wijzen op de beteekenis van zijn voor den Volkenbondsraad afgelegde verklaring. Hij legde er den nadruk op, dat het gaat om een verklaring zijner regeering, welke hij een onherroepelijke beslissing noemde. Uit zijn antwoorden op verschillende tot hem gerichte vragen blijkt, dat Italië verder zal deelnemen aan de werkzaamheden van den Volkenbond en op het oogenblik niet overweegt uit den bond te treden. Aan den anderen kant weigert de Italiaansche regee ring zeer beslist met Abessinië voor den Volkenbondsraad van gedachten te wisselen. De Italiaansche gedelegeerde zal dus te genover de te verwachten tegenverklaringen van Abessinische zijde volkomen passief blij ven en de gedachtenwisseling alleen met de Vrijdag 6 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.-12.— 4—8.— en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO AVRO van 8.—11.uur). 8. Gr.pl. 10.— VPRO-morgen wijding. 10.15 Deel. R. Numan. 10.35 Gr. pl. 11.Verv. deel. 11.20 Gr.pl. 12.— Gr.pl. 12.30 Kovacs Laios en zijn orkest. 2.— Voordr. E. Hess— Binger. 2.20 Gr.pl. 3.10 Avro- Decibels olv. Eddy Meenk. 4.— Or- vitropia olv. J. v. d. Horst. 5.05 Kinderuurtje. 5.30 De Zonneklop pers olv. C. Steyn. 6.15 De Fliere fluiters olv. E. Walis. 7.— S. de Wolff: De ontwikkeling der wereld conjunctuur. 7.20 Orgelspel Cor Steyn. 7.50 Herh. SOS-ber. 7.53 Nieuwsber. 8.— Ds. J. W. Sam- berg: „De overwinnende mensch" 8 30 Uit het Kurhaus te Schevenin: gen: Residentie-orkest olv. C. Schu- rioht, mmv. Fr. Leider, sopraan en M. Oehmann, tenor. 9.15: A. F. J Portielje: Het sterven in de natuur. 10.15 Deel. B. Royacrds en Geor- gette Hagedoorn. 10.45 Nieuwsber., Vrijz. Godsd. Persbureau. 11. Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM II, 301 M. (KRO- uitz., Alg. progr.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30-12.— Voor zie ken en ouden van aagen. 12.15 Gr. pl. en orkestconcert. 3.45—4 Gr. pl. 4.15 Orgelconcert. 5.Schla- germuziek en gr.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gr.pl. 8.Ber. 8.05 Orkest concert en gr.pl. 10.05 Schlager- muziek. 10.30 Ber. en gr.pl. 10.45 Schlagermuziek. 11.3012.Gra- mofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.35— 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cause rie. 11.20 Orgelspel R. O'Grady. 11.50 Trocadero-Cinema-orkest olv. A van Dam. 12.50 BBC-Variété- orkest olv. Kelley. 1.35 Gr.pl. 2.20 Imperial Hotel Orkest olv. R. Smy- the. 3.20 H. DarewsH en zijn orkest 4.35 E. Colombo's orkest. 5.35 Ma- rius B. Winter en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.50 BBC-Northern Ireland orkest olv. Montgomery. 7.35 Fred Hartley's Novelty Kwintet mmv. Br. Lawrence, zang. 8.20 B3C-Symph.- orkest olv.. Sir Henr Wood, m.m.v. A Catterall, viool en Ed. Erdmann, piano. 10.Ber. 10.20 BBC-orkest olv. A. Buesst mmv. M. Blyth, so praan. 11.35—12.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Gaillard. 3.20 Gr.pl. 8.20 Vocaal kwartetconcert. 9.05 Literair-muzi- kaal progr. 11.10 Dansmuziek 11.201 20 Orkestconcert 0.l.v. Clergue. KALUNDBORO, 1261 M. 12.20 —2.20 Strijkorkest olv. Thyregod 3 50—5.20 Concert uit rest. Ritz" 8.20 Symph.-concert olv N. Malko 10.55 Pianorecital. 11.1012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Concert 11— Guitaarrecital. 12 20 Uit Frankfort: Omroeporkest olv. Hess 2.35 Or.pl. 4.20 Bach-pianorecital. 5 20 Gevar. concert uit Hamburg. 7 20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Eysoldt. 8.35 Zie Deutschlandsen- der. 9.20 Omroepkleinorkest oly. Eysoldt en solisten. 11 2012.20 Weragkamerorkest olv. Hagestedt. ROME, 421 M. 9.Concert m. m. v. orkest en A. Dado, bariton 1035 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Sa- lonorkest olv. Dejoncxer. 6.20 Zang en piano. 6.50 en 7.35 Salonorkest 8 20 Omroeporkest o. 1. v. Gason. 10.30—11.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.50—2-20 Gr^ji. 5.20 Zang. 5.50 Kamermuziek 6.20 Gr. pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Symph.-concert o. 1. v. André. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Rijksuitz.: Ein Arbeiter fahrt auf Urlaub". 9.20 Orgelspel. 9 30 Concert uit Hamburg olv. E. Seidler. 10.20 Ber. 10.50 Pianoreci tal. 11.05 Weerber. 11.20-12.20 Dansmuziek olv. W. "Hebei. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8— 8.40, D.sen* der 8.40—9.20, Keulen 10.20— 11.20, Lond. Reg. 11.20-12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Lond. Reg. 14.20-17.20, Keulen 17.20 18.50, Brussel Fr. 18.50—19.20, D.sender 19.20—2005, Luxemburg 20.0522.50, Leipzig 22.50— 23.20, Boedapest 23.20—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05-8-50, Droitwich 10.35—11.05, Lond Reg. 11.05—11.20, Droitwich 11.20 —18.20, Leipzig 18.20^-18.50, Droitwich 18.50—22.—, Lond. Reg 22.—22.20, Droitwich 22.20—23 en Lond. Reg. 23.-24.—. door WILLIAM LE QUEUX. 39) Na afloop van den maaltijd werden de minister-president Miranoff en de opperbe velhebber aangediend. Het onderhoud begon onmiddellijk zeer zakelijk. „Drie vijfde gedeelte van het leger is trouw", begon de generaal, „het andere ge deelte is twijfelachtig. Ik heb dat gedeelte overgeplaatst. Ik geloof nu te durven zeg gen, dat ik een flink garnizoen in Vanina heb, dat de troon van uwe majesteit tot het uiterste zal verdedigen". Nicolaas uitte in enkele woorden zijn er kentelijkheid Het woord was nu aan den minister-pre sident. Hij keek Danecourt aan Wanneer verwacht u Paul Loven en Dolores Victoria, mijnheer Danecourt?" Gerald antwoordde, dat slechts een tele gram noodig was om hen onmiddellijk te doen komen. De toestemming van hun gou vernementen was reeds verleend. „Wees dan zoo goed om morgenochtend onmiddellijk de telegrammen aan hen te verzenden". „Is er eenig gevaar voor ons, mijnheer Miranoff?" vroeg prinses Zita. „U weet wat ik bedoel". „Ja, dat is er, prinses", was het korte antwoord. Miranoff wona er geen doekjes om. „Bijna ieder man in Slavonië is een verrader". Hij hield een oogenblik op. „Het paleis zit vol verraders", donderde hij. „Er is in de laatste dagen iets uitgelekt. Ze hebben mijn correspondentie doorgesnuf feld. Er mankeeren eenige brieven. Toen Salcedo nog hier was ging alles best. Sinds hij weg is, is het een chaos. Daarom wil ik Paul Loven zoo spoedig mogelijk hier heb ben". „U zult hem hebben, mijnheer", ant woordde Danecourt onmiddellijk. Hij mochr dezen flinken, doortastenden man, die zoo weinig steun ondervond van zijn onderge schikten, gaarne. De minister-president stond op; de gene raal volgde zijn voorbeeld. „Wij nebben uwe majesteit thans niets meer mede te deelen. Wij zullen uwe majes teit niet langer lastig valllen". De prinses nam een sigaret en gaf de doos aan de gravin. „Miranoff is een beste kerel en heeft zijn hersens goed bij elkaar", zei zij met een zucht. „Maar hij is niet gezellig". Danecourt glimlachte. „Hij is een voor treffelijk man, prinses, en werkt drie en twintig uur van een etmaal. Hij leeft op een paar biscuits, die hij wegspoelt met een glas zure wijn. Zulk een dieet is niet opwek kend". Hij wendde zich tot den koning „Ik geloof niet, uwe majesteit, dat deze andere raadsleden voortzetten. Groot belang hechtte Aloisi er aan vast te stellen, dat in de raadszitting van gister overeenstemming bestaan had tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. Dat deze overeenstemming echter niet op zakelijke kwesties betrekking heeft blijkt uit de verdere uitlatingen van Aloisi. Hij zeide n.1., dat het Engelsch-Fransche aanbod door Italië verworpen is om de re denen, die vervat zijn in zijn verklaring van gister. Bovendien is het een kwestie van op vatting, of dit aanbod voor Italië voordee- lig was. Men moet zich vooral afvragen, of de bewuste voorstellen een uitgangspunt of een einde beteekenen moesten. Wat de procedure betreft, aldus meende Aloisi, staan er verschillende mogelijkheden open, bijv. de benoeming van een commissie of een rapporteur. In ieder geval heeft de Italiaansche regeering zich gister haar vol ledige vrijheid van handelen voorbehouden. Uit zijn antwoorden op verdere vragen kan nog vermeld worden, dat dit ook betrekking zou hebben op de Italiaansche militaire ope raties, doch dat aan den anderen kant Italië ook hier geen andere mogelijkheden uitsluit. De toestand is op het oogenblik niet onmid dellijk dreigend. In ieder geval, zoo verklaarde Aloisi ten slotte nog, is een verwijzen naar 't Kellogg- pact ontoelaatbaar, aangezien Engeland de toepassing daarvan op Afrika en zekere an dere deelen van zijn rijk heeft uitgezonderd en Italië het pact met dezelfde reserves heeft onderteekend. Italië eischt versterking van de gezantschapswacht te Addis Abeba. De speciale correspondent van de „Paris- Soir" meldt uit Addis Abeba, dat de Ita liaansche gezant den Negus heeft verzocht zijn goedkeuring te willen hechten aan de versterking van de gezantschapswacht. De gezant wenscht de wacht te versterken tot 84 man. Tot nog toe heeft de Negus op dit verzoek nog niet geantwoord. Italiaansch protest te Addis Abeba. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Italianen aldaar hebben geprotesteerd tegen de rede, die de Abessinische gezant te Lon den, dr. Martin, eergisteren aldaar heeft ge houden. De Italianen zouden zich gekrenkt voelen door de „ongewone taal", die deze diplomaat heeft gesproken, voornamelijk door diens uitlating, dat het deerniswekken de Italiaansche volk veel eerder een slaver- nij-bevrijding noodig had dan de huisslaven in Abessinië. Dit was, naar de meening der Italianen, een ongehoorde manier om zich over een land te uiten, waarmee men nog in vrede verkeerde. Steeds meer troepen naar Oost- Afrika. Gisteravond is een transport met 45 offi cieren en 2053 Zwarthemden van het tweede mitrailleur-bataillon en andere afdeelingen van het „Legioen 28 October" de haven van Napels uitgeloopen. Tegelijkertijd hebben zich de vice-commandant der divisie en de leden van zijn generalen staf ingescheept. f'Q Geen versterking van de Engelsche Middellandsche zeevloot. De Engelsche admiraliteit heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin de geruchten tegengesproken worden, volgens welke de Middellandsche zeevloot met kapitale sche pen zou worden versterkt. Waarschijnlijk, aldus de verklaring, zijn deze geruchten in de wereld gekomen doordat de „Barham", een schip van de Middellandsche zeevloot na hersteld te zijn weer aan zijn eenheid is toegevoegd. De verklaring voegt hieraan toe, dat de admiraliteit van deze gelegenheid ge bruik maakt, om verdere geruchten van den- zelfen aard te voorkomen, door mede te dee len, dat thans een vliegtuigmoederschip en enkele kleinere eenheden onderweg zijn naar de Middellandsche Zee. Italiaansche plannen voor een tegen-keizer? Naar uit Aden gemeld wordt, heeft een in Aden aangekomen Somali-neger beweerd, dat de Italianen den Somalis een som van 500 roepies hebben uitbetaald op voorwaar de, dat zij den jeugdigen zoon van den ge vangen gehouden vroegeren Abessinischen keizer Lidj Jeassoe zouden ontvoeren. De Somalis zijn er echter met het geld van door gegaan. De Italianen zouden van plan geweest zijn den jongen prins bij uitbreken van den oorlog tot tegen-keizer uit te roepen, teneinde op deze wijze aanhangers voor zich te winnen onder het gevolg van den vroege ren keizer. beide heeren in Parijs bijzonder populair zouden zijn". Nicolaas richtte zich in zijn stoel op. „Waarom niet", vroeg hij met klem. „Stel eens dat ze in Auteuil of Longchamps wa ren!" Eenige oogenblikken later siend Dane court op en nam afscheid van de prinses en de gravin. De koning was in slaap ge vallen. Hij wilde hem dus niet storen. De prinses zuchtte en zei: „Het is een moeilijke toestand, mijnheer Danecourt". „Het is zeer moeilijk, prinses, maar wij zullen niet wanhopen en alles te boven ko men. Wij hebben flinken steun aan Miranoff en den generaal. Zij hooren niet thuis in een damesboudoir, doch zij zijn groot op hun terrein". Loven en Dolores kwamen enkele dagen later. Hun bekwaamheid en handige werk wijze gaf spoedig resultaten. „Als andere middelen hadden gefaald, zouden vader en dochter door vergif om le ven zijn gebracht", merkte Paul Loven op onverstoorbare wijze op tegen den minister president toen zij in diens werkkamer een onderhoud hadden. De veteraan knikte. „In dit vervloekte land is het leven van een vooraanstaand man nooit zeker", zei hij gemelijk. „En ik heb al mijn tijd hier zoek gebracht. Zij zul len met mij aan het slot afrekenen, de dui- velsche moordenaars". Loven vond dat zeer waarschijnlijk, maar hij maakte daarover geen opmerkingen. Er was een troost. Noch Loukoff, noch Stepha- nie hadden hun voet op Slavonischen grond durven zetten, ofschoon er vele vrienden Dinsdagavond vergaderde de Raad. Nadat de voorzitter de heeren had wel kom geheeten werd overgegaan tot beëedi- ging van de Raadsleden, waarna de voorzitter allen geluk wenschte en de hoop uitsprak dat zij onder zijne leiding en met Gods hulp dat gene voor de gemeente mochten bereiken wat noodig en goed was. De voorzitter hoopte dat de samenwerking mocht zijn zoo- als die in den ouden Raad steeds was ge weest en dat niet tevergeefs de spreuk in de Raadszaal boven de deuren prijkte „Vrede is het hooogste goed". De heer Simons dankte den voorzitter voor de sympathieke woorden bij zijn intrede als Raadslid. Al zou het voor ae kiezers een teleurstelling zijn, dat door ver zuim of onkunde niet de candidaat den Raads- zetel had kunnen innemen, dien men gekozen had, hoopte spreker, dat de kiezers niet den indruk zouden krijgen, dat hij hunne belan gen niet zou hebben behartigd. Om de risico van politiek advies te vermijden had spreker gemeend de plaats te moeten innemen, hij hoopte op een aangename samenwerking en dat de besprekingen der punten op de agen- de, die in het belang van de gemeente waren, steeds zakelijk mochten worden behandeld en een gunstig resultaat zouden hebben. Spreker hoopte te werken voor het algemeen waren, bereid hen te huisvesten. Tien dagen later bracht een koerier eenige belangrijke stukken voor den minister van buitenlandsche zaken en voor Danecourt een particulieren brief van Greatorex. Gerald opende den particulieren brief. „Tarangul heeft zijn slag geslagen. Men heeft ons verzocht om u uit Weenen terug te roepen". HOOFDSTUK XXIII. Zijn gevoelens, toen hij deze woorden las, waren meer die van verontwaardiging en verdriet dan van verslagenheid en teleur stelling. Hij had het land, dat men hem te slim was afgeweest, dat die intriganten had den getoond hem de baas te zijn; hij was gebelgd dat hij hun plannen zoo handig had den uitgevoerd, dat het hun gelukt was zijn gouvernement te dwingen hun verzoek in te willigen. Hij las ongeduldig verder om te weten op welke gronden zijn terugroeping was ge vraagd. Greatorex brief was zeer uitvoerig en hij vertelde alle bijzonderheden. Hij herhaalde wat hij hem reeds had gezegd, toen de mo gelijkheid van zijn terugroeping was be sproken, dat zijn loopbaan niet zou ge schaad worden. Hij moest zijn best doen om de in Vanina dreigende revolutie den kop in te drukken Als Gerald naar Londen terugkeerde, zou een andere post voor hem gezocht worden „Ik heb het oog op Parijs, waar je diplo matieke loopbaan begon", waren de juiste woorden van Greatorex. belang en in het bijzonder voor hen, die door de tijdsomstandigheden financieel en moreel he- zwaarst waren getroffen. Hierna volgde de wethoudersverkieziog: De eerste stemming gold voor de vacabire- Apeldoorn. De heer Apeldoorn kreeg vier, de heer de Waard drie stemmen. In de vacature-Dekker (afgetreden) ver kreeg de heer de Waard vier, de heer van de Reep drie stemmen De voorzitter feliciteerde de nieuw-be- noemde wethouders en hoopte gezamenlijk op gezellige en vriendschappelijke wijze de belangen van de gemeente te behartigen. Wethouder Apeldoorn dankte voor de mooie woorden en hoopte, dat de samen werking zou zijn zooals voorheen. Spr. bracht dank voor het in hem gestelde ver trouwen, hetwelk hij hoopte niet te be schamen. Daarna dankte ook de heer de Waard. Spr. beschouwde de wethoudersfunctie thans niet als een eenvoudige, hij sprak den wensch uit in samenwerking met burgemeester en raads leden de werkelijke belangen van de gemeen schap in liefde en vriendschap op te lossen en wenschte zijn beste krachten in te spannen om datgene voor de gemeente te doen wat wenschelijk en noodig is. Na afloop der agenda vroeg de heer Si mons of het niet mogelijk was een uitbetaling van den steun, die op Dinsdag was gesteld, weer op Zaterdag te doen plaats hebben. De minister had wel den wensch te klonen gegeven, dit op Dinsdag te doen. Spr. meende „Maar je moet dit niet beschouwen al* een bepaalde toezegging. Je kent de groote moeilijkheden om met zoovele verschillende belangen rekening te houden, maar je kunt er van verzekerd zijn, dat ik mijn invloed ten behoeve vam je zal doen geldea Jij zult zeer zeker niet te lijden hebben, omdat ze zoo bang voor je waren, dat ze hun toe vlucht tot zulke schandelijke middelen moesten nemen om je kwijt te raken". Hij was zeer nieuwsgierig om die midde len te hooren. Greatorex had die ten volle medegedeeld en zij zouden zeer zeker ook in een officiee- len brief van het Departement van Buiten landsche zaken aan hem worden gemeld. Eenige dagen na zijn vertrek uit Weenen had de politie de opdracht gekregen om zijn woning in Park-ring te doorzoeken. De be weegredenen daarvoor waren, dat men, vol gens een mededeeling ontvangen van iemand van den geheimen dienst, verwachtte eenige zeer bezwarende stukken te zullen vinden. Zij hebben dat met zeer veel tact uitge voerd. Zij verzochten een lid van de Enge'* sche- en van de Fransche legatie om hen te vergezellen en bij het onderzoek tegenwoor dig te zijn. Graaf de Robin en een collega-secretar» van Gerald, namen de uitnoodiging aan. Na een langgerekt zoeken ontdekten zl| wat zij wensen ten te vinden, een in ",e. Fransch geschreven brieje, dat vertaai aldus luidde: (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6