DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ftxujdiihsch Raadszitting met onverwacht verloop. 1Buitenland Vrijdag 6 September 1935 137e Jaargang Volhenbondsziffing Genève. Aloisi verlaat demonstratief de zaal, wanneer de Abessijnsche vertegenwoordiger zijn aanklacht tegen Italië uitspreekt Litwinof laat zich hooren. Wat vandaag de aandacht trekt,,. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 210 Dtt nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De gistermiddag bijeen geroepen openbare zitting van den Volken bondsraad, waarin een Abessinische verklaring naar aanleiding van het Italiaansche memorandum zou wor den afgelegd, begon gisteravond kort na 7 uur. De raadspresident gaf onmiddellijk het woord aan den Abessinischen vertegenwoordiger prof. Jéze. Op dat oogenblik stond de Italiaansche vertegenwoordiger baron Aloisi van zijn plaats aan de raadstafel op en verliet demon- stratief de zittingzaal. Een lid der Italiaan sche delegatie, die daarop zijn plaats innam werd eenige minuten later, terwijl de Abes sinische vertegenwoordiger reeds sprak, uit de zaal geroepen, zoodat de Italiaanscne ze tel leeg bleef Naar verluidt, weigert Italië aan Volken bondsberaadslagingen over het Abessinische conflict deel te nemen in aanwezigheid van een Abessinisch vertegenwoordiger, doch heeft het geen bezwaar tegen diens aanwezig, heid in de raadszitting bij de behandeling van andere kwesties. De verklaringen van den Abes sinischen vertegenwoordiger. Nadat Aloisi de zittingzaal had verlaten, nam de Abessinische vertegenwoordiger prof Jéze het woord. Hij ging op de details van het Italiaansche memorandum niet nader in, doch noemde het memorandum in den loop van zijn betoog een poging om te overbluf fen. Italië wil den ban over Abessinië laten uitspreken om bevrijd te worden van zijn ver plichtingen Italië handelt volgens het Fran- che spreekwoord, dat wie zijn hond verdrin ken wil slechts behoeft te verklaren, dat het dier hondsdol is. De beschimpingen, die Ita lië aan het adres van Abessinië uit, herinne ren eraan, dat Italië in de laatste jaren na elkaar al zijn groote Europeesche buren op de grofste wijze heeft beschimpt. Gevaarlijk wordt de houding van Italië thans echter slechts door de omvangrijke militaire voorbe reidingen, die onmiddellijk oorlogsgevaar hebben doen ontstaan Wanneer Italië expan sie en nieuwe afzetgebieden noodig heeft, kan het daarmee toch openlijk voor den dag ko men. Abessinië is te allen tijde bereid, voor de uitvoering van hervormingen en voor de eco nomische ontwikkeling van het land den on- baatzuchtigen raad van den Volkenbond op te volgen. De Abessinische vertegenwoordiger eischte van den Volkenbondsraad: le. overeenkomstig artikel 10 van het Vol- kenbondsstatuut de noodige maatregelen te nemen om de onafhankelijkheid en de on schendbaarheid van Abessinië in verband jnet de Italiaansche troepenconcentratie te beschermen ,2e. de in hoofdstuk 3 van artikel 15 voor ziene procedure toe te passen. De tijd van verdagingen was thans voorbij. Tegenover het tot het uiterste gestegen gevaar, dat een raadslid bedreigt, moet onmiddellijk gehan deld worden. Er diende een Volkenbondscommissie te w°rden ingesteld, die nog tijdens de huidige raadszitting rapport zou uitbrengen. Abessinië ging accoord met elke be- middelingsprocedure, die het uitbreken van een oorlog zou verhinderen. Het eischte slechts een rechtvaardige oplos sing en een bevredigende regeling van dt geheele kwestie. Het was tegen elke ver daging. Het ging er thans om, te weten of een staat, die bedreigd wordt door een machtig buurland, met een beroep op artikel 10 en 15 van het Volkenbonds pact op daadwerkelijke bescherming kon rekenen. Scherpe critiek van Litwinow. Na den Abessinischen vertegenwoordiger voerde de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinow, het woord. |?ij gaf allereerst uiting aan zijn teleurstel ling over het mislukken van de besprekingen der drie mogendheden te Parijs en legde er vervolgens den nadruk op, dat de sympathie en achting van de Sowjet-Unie voor een der |n het conflict betrokken landen sedert een tiental jaren den wensch doet opkomen dat de gedurende 10 jaar gehandhaafde goede be trekkingen in denzelfden geest van vriend schap zullen kunnen worden voortgezet. Het tegenwoordige conflict bevat de grootste ge- Naren voor het geheele internationale leven en in het bijzonder voor den Volkenbond. Litwinow verklaarde niet in staat te zijn in te stemmen met de houding die de vertegen woordigers van den Volkenbond hebben voor gesteld. Italië wil, dat de raad geen belang stelling meer zal toonen voor het Italiaansch- Abessinisch geschil. Het gaat om het dreigen met een aanval, die niet ontkend, maar door de Italiaansche vertegenwoordigers zelf toe gegeven wordt. Een dergelijke aanval zou een flagrante schending, ja een volkomen ver scheuren van het Volkenbondshandvest betee- kenen en voor de toekomst een gevaarlijk pre cedent scheppen. Iedere oorlog is de vrucht van een vooraigeganen oorlog en wekt weer nieuwe oorlogen in de toekomst. Het principe van de ondeelbaarheid van den vrede wint op verheugende wijze steeds meer terrein. Het gaat ook niet aan een militaire operatie te motiveeren met de binnenlandsche toestanden in een ander land. Zeker zal niemand sympathie hebben met de toestanden in Abessinië, gelijk Italië die voorstelt, maar dit mag geen aanleiding zijn tot een onderscheid maken tusschen de leden van den Volkenbond volgens hun binnen landsche toestanden, volgens hun ras of hun trap van beschaving. Allen hebben een on vervreemdbaar recht op onafhankelijkheid en integriteit. Er bestaat voor militair optreden geen an dere rechtvaardiging dan noodweer. Voorts herinnerde spr. aan het Kellogg- pact en riep hij den Volkenbond op geen in spanningen of resoluties na te laten om een gewapend conflict te vermijden. De raadspresident sloot daarop de zitting met de aankondiging, dat in de eerstvolgende zitting, waarvan het tijdstip niet wordt vast gelegd, door hem aan den raad voorstellen zullen worden gedaan inzake de verdere pro cedure. Geen verdere Italiaansche deel neming aai. de zittingen van den raad? In bevoegde kringen te Rome verklaart men met nadruk, dat Italië onder geen om standigheden zal deelnemen aan verdere zit tingen van den Volkenbondsraad over de Abessinische kwestie, indien ook Abessinië hierbij vertegenwoordigd zal zijn. Op grond van de berichten uit Genève wordt verder verklaard, dat men nog geen be sluiten heeft genomen over de verdere behan deling van de kwestie. De sanctie-kwestie is tot nog tce niet aangeroerd Nog geen Abessinisch stand punt inzake de concessie-kwestie. De Abessinische regeering heeft tot nog toe niet haar standpunt bepaald ten aanzien van de verklaring van de Standard Oil in zake de annuleering van de concessie-over eenkomst. De financieele adviseur van den negus, de Amerikaan Colston, verklaarde in een interview, dat de toestand ongewijzigd was gebleven en dat voorloopig geen verkla ring van de Abessinische regeering te wach ten was. De troepentransporten naar Harrar duren voor. In den loop van gisteren zijn 2000 man per trein vertrokken. Heden vertrekken 1500 man en Zaterdag 3500 man! De voor de versterking van de Britschc gezantschapswacht bestemde Indische troe- penafdeeling van 125 man werd hedenoch tend vroeg te Addis Abeba verwacht Om op zien te vermijden zullen de Indiërs ongeveer 20 K.M. voor de Abessinische hoofdstad den trein verlaten. Maatregel tegen Abessinisch journalist. De uitgever van het dagblad „De Stem van Ethiopië" te Amhara, nabij het Tana-meer, is op bevel van den Negus gearresteerd, aange zien hij zich in beleedigenden vorm over Mus- solini en Italië had uitgelaten. Tegelijkertijd heeft de Negus een verordening uitgevaar digd, waarbij het de geheele Abessinische pers verbonden wordt, op eenigerlei wijze Italië te beschimpen of onjuiste berichten op te nemen. Onderlinge besprekingen te Genève. Een speciale correspondent van Havas te Genève bericht van een lunch, die Eden gis termiddag de Fransche delegatie en ver- scheidenen andere leden van den Volken bondsraad heeft aangeboden. De lunch zou een diplomatieke bedoeling hebben gehad en bestemd zijn geweest, om tot eenstemmige opvattingen te komen in het Italiaansch Abessinisch conflict en de mogelijkheid van gemeenschappelijk optreden te vergrooten. De in te stellen commissie van vijf, waar van zoo goed als zeker Laval en Eden deel zullen uitmaken, zal haar werkzaamheden in het begin van de volgende week aan vangen. Zij zal haar pogingen paren aan die van den Volkenbondsraad om een vreedza me oplossing te bereiken. Men gelooft thans in sommige kringen, dat de opening van de Assemblee van den Volkenbond Maandag a.s. in een minder zorgwekkende atsmosfeer kan geschieden dan men aanvankelijk vrees de. Parijsche persstemmen. De speciale correspondent van de „Paris- Soir" te Genéve is van meening, dat de stemming gisteren in Volkenbondskringen zeer uiteenloopend was. De scherpe Italiaan sche aanval op Abessinië is het hoofdpunt van gisteren geweest. Te Genève vraagt men zich algemeen af, of Italië toch niet een tactische fout heeft begaan door te verkla ren, wel met de groote mogendheden maar niet met Abessinië te willen onderhandelen. Van het oogenblik af, dat Italië zich aan een scheidsgerecht wil onderwerpen, moet het zich ook naar de procedure die dat gerecht wil toepassen voegen. Zelfs wanneer al zijn bezwaren tegen Abessinië gerechtvaardigd waren, zou het moeilijk zijn tegenstander kunnen verbieden, op deze bezwaren te ant woorden. De „Temps" juicht het toe, dat Woensdag slechts het ItaliaanschAbessinische con flict behandeld is en dat het conflict tus schen Italië en Engeland voor het Generi sche forum niet aan den dag is getreden. De opvattingen van Engeland en Frankrijk zijn duidelijk. Zij streven naar een vreedza me oplossing van het conflict. Uit de ver klaringen van Aloisi kan men slechts conclu- deeren, dat Italië de uitsluiting van Abessi nië uit den Volkenbond wenscht, en boven dien het bestaansrecht van den Abessini schen staat ontkent. De conclusies van Aloisi hebben in politieke kringen te Genéve groote ongerustheid gewekt. Vooral de ver klaring van zijn koloniën en zijn nationale belangen te waarborgen, heeft een sterk ge voel van onbehagelijkheid veroorzaakt. Engeische persstemmen. Naar de opvatting, die men te Londen verkondigt, zou die verdere behandeling van het Italiaansch-Abessinische conflict door een te Genève in te ste'len commissie van vijf grootendeels bestaan uit de voortzetting van de te Parijs mislukte conierentie van drie. In een perstelegram urt Genève wordt de over tuiging uitgesproken, dat de komende proce dure zal gebaseerd zijn op artikel 15 van het Volkenbondspact. Voorts wordt gemeld, dat men in Volken bondskringen groote aandacht schenkt aan de uitlating van baron Aloisi, gisteren in tegenwoordigheid van de persvertegenwoor digers over het Kelloogg-pact gedaan Zoo als oekend is verklaarde hij, dat Italië bij de onderteekening hiervan practisch dezelfde voorbehouden heeft gemaakt als Groot- Britannie. Te Genève meent men hierin een toespéling te moeten zien op de nota, die Sir Austen Chamberlain op 9 Mei 1928 tot de Amerikaansche ambassade te Londen heeft gericht en waarin hij verklaard heeft, dat er in de wereld bepaalde gebieden zijn welker bescherming een kwestie van zelfverdediging van het Eritsche rijk is. Daarom kon Enge land het Kellogg-pact slechts aanvaarden onder het voorbehoud, dat de vrijheid van handelen in dit opzicht niet aan banden zou worden gelegd. Van Engelsche zijde wordt deze ver klaring dus geïnterpreteerd, dat Engeland zich met niets zal inlaten, dat in tegenstelling staat tot zijn verplichting tot bescherming van Egypte en bepaalde verdragsstaten aan de Arabische Golf. Italië kan slechts een pa rallel trekken ter verdediging van Abessinië wanneer een andere mogendheid een aanval op Abessinië zou willen doen. De Negus woedend over het ingrijpen van Amerika. Keizer Haile Selassie heeft gisteren nog steeds woedend over wat hij be schouwt als een ingrijpen in de Abessi nische soevereiniteit, den Amerikaan- schen zaakgelastigde bij zich ontboden, tegenover wien hij zich zeer scherp uit liet over de wijze, waarop het Ameri kaansche staatsdepartement de anullee- ring van de olieconcessie van de Stan dard Vacuum Oil Cy gedaan had gekre gen. De zaagelastigde weigerde na het onderhoud verklaringen af te leggen. MANSCHAPPEN-WERVING IN ABESSÜNIE. Uit Frankrijk en Zwitserland. Reuter meldt uit Addis Abeba dat de Abes sinische regeering tien Zwitsersche artillerie experts in dienst heeft genomen. Bovendien zijn 4 Fransche officieren te Addis Abeba aangekomen, doch het doel van hun zending is niet bekend. DE A.S. DUITSCHE PARTIJDAG. Besprekingen in het Bruine Huis. Gistermiddag heeft Hitier in het Brui nt Huis te München besprekingen ge houden, die gewijd war'n aan de voor bereiding van den a.s. partijdag. Een groot aantal vooraanstaande leden van de regeering en de partij nam aan de besprekingen deel. DE BERLIJNSCHE TUNNEL INSTORTING. Vier arrestaties. De persdienst van de justitie te Ber lijn deelt mede: Zooal6 indertijd reeds werd medegedeeld, heeft de justitie direct na het ongeluk bij den houw van den ondergrondschen spoorweg in de Hermann Goeringstraat, waarbij 19 per sonen om het leven zijn gekomen een onderzoek ingesteld naar een eventueele schuldvraag. Het onderzoek werd geleid door dr. Reimer, tevens had men een comissie van deskundigen benoemd, be staande uit twee professoren, resp van de technische hoogeschool te Berlijn en te München en eenige vooraanstaande bouwkundigen. Het onderzoek is intusschen zoover gevorderd dat op aanstichting van het O M vandaag arrestatiebevelen zijn uit gevaardigd tegen: Hugo Hoffmann, directeur van de Berlijnsche bouwmaat- «rhauDii ir Karl Rath .technisch advi seur <an 'deze maatschapij, de opzichter ir. Fritz Noth en Reichsbahnrat Wil helm Weyher. Zij zijn alle vier gearresteerd. Zij wor den beschuldigd van dood door schuld, omdat zij bij de uitvoering van het bouwwerk tal van technische eischen hebben veronachtzaamd, waardoor zij in eerste plaats de verantwoordelijkheid voor het ongeluk hebben. Men verwacht, dat de deskundigen binnen een week hun definitief rapport zullen hebben opgesteld. WINDHOOS BOVEN DARMSTADT. Zweefvliegtuig vernield. Gistermiddag is het Zuidelijke stals- deel van Darmstadt (Dtl.) geteisterd door een windhoos, dié gepaard ging met regen en 6nweer. Op het vliegveld werd het dak van twee hangars afgerukt en een der daken kwam 80 meter verder terecht. Een nieuw zweefvliegtuig werd vernield. Op verschillende plaatsen in de stad, o.a. bij het Oost-station, richtte de wind hoos schade aan en moest de brandweer assistentie verleenen. ADOLF HITLER BIJ DE MANOEUVRES. De leider en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht Adolf Hitier is vanochtend vroeg met zijn staf te Celle aangekomen om deel te nemen aan de herfscoefeningen van het 6de legercorps. ERNSTIG TREINONGELUK. Vijftien reizigers gewond. De sneltrein Parij6Barcelona is gisteren tegen zeven uur op 10 K.M. van de stad Narbonne in botsing gekomen met een goede rentrein. De machinist en 15 rei zigers werden gewond. Volgens verklaringen van den machi- n'st moet het ongeluk geweten worden aan het weigeren van de seininstallatie. De sneltrein had een snelheid van 120 K.M. per uur en alleen door de tegen woordigheid van geest van den machi nist, die onmiddellijk z.g. tegenstoom gaf, kon de snelheid tegen het moment van de botsing verminderd worden tot ongeveer 50 K.M. Er werden 15 reizigers licht gewond. Zij konden hun reis echter voortzetten Tweo goederenwagens zijn volkomen vernield. De puinsn der wagens versper ren een deel va.i de lijn MONUMENT VOOR MADAME CURIE. Door Poolschen president in gewijd Do president der Poolsche Republiek Mosoicki heeft gisteren te Warschau het monument tot huldiging van de nage dachtenis van Marie CurieSklodow ska, de groote Poolsche geleerde en ont- dekster van het radium, ingewij- *..,der groote belangstelling uit wetenschappe lijke en officieele kringen. Het monu ment is opgericht voor het gebouw van het Radium-Instit jut, dat op initiatief van wijlen Madame Curie is gesticht. Raadszitting met onverwacht ver loop. (Dag. Overzicht). De Berlijnsche tunnelinstorting; 4 arrestaties. (Buitenland). Roosevelt steunt de slachtoffers van de ramp te Florida. (Buiten land). Fokker aangehouden, doch weer vrijgelaten. (Buitenland). Tilburgsche staking bereikt haar hoogtepunt. (Binnenland). De 100ste arrestant te Oss. (Bin nenland). Brutale roof te Den Haag. (Bin nenland). Valsche rijwielmerk-affaire in het Gooi. (Binnenland.) Vliegramp in Frankrijk; 10 dooden. (Luchtvaart). Jhr. mr. Sandberg. f (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste berichten.) WAT GEBEURT ER IN SPANJE? Naar nieuwe revolutionnaire woelingen? Naar verluidt zouden talrijke inciden ten in de laatste dagen wijzen op nieuwe beweging onder de revolutionnaire ele menten in Spanje. De civiele gouverneur van Saragossa deelt mede, dat een ge heime marxistische vergadering zou zijn ge jouden, die plannen voor een nieuwe agitatie-campagne heeft besproken. Na afloop der bijeenkomst konden 34 deel nemers gearresteerd worden. Te Barcelona zouden anarchisten een groot wapendejjot hebben gekocht van Catalaansche separatisten, nadat dezen in Oct. J.l. hun groote nederlaag hadden geleden. DE ORKAAN IN FLORIDA. Roosevelt laat onderzoek in stellen. President Roosevelt, die ten zeerste ge troffen is door het groote aantal ter te werkgestelde oudstrijders, die den dood gevonden hebben in de werkkampen na bij Miami, heeft gisteren last gegeven tot het instel'en van een onderzoek naar de redenen, waarom de oud6trijders, die in de kampen langs de Keys werkten, niet zijn gered en waarom geen voor zorgsmaatregelen genomen waren voor hun veiligheid. Tegelijkertijd heeft hij last gegeven de hulpactie zoo veel moge lijk te bespoedigen. Na den orkaan. De laatste berichten omtrent de doo- denlijst melden, dat deze ongetwijfeld de 1000 halen zal. Het Roode Kruis heeft gisteren medegedeeld, dat reeds 472 slachtoffers gekist zijn, terwijl nog 200 doodkisten gereed staan voor de verdere lij en, die thans onderweg zijn. Er zitten thans nog drie schepen buiten de kust £.an den grond, doch reddir.gsbooten zijn in de :.abijheid. De orkaan, die thans aan kracht begint te verliezen is doorge gaan naar Georgia en Zuid-Carolina. De verdere weg van den orkaan. De orkaan, die zoo'n ontzaggelijke schade heeft aangericht en daarbij zoo veel slachtoffer* heeft gemaakt, heeft gisteren zijn weg naar het Noorden voortgezet door Georgia heen. Ofschoon de kracht van den stormwind door de hi "derpalen op het land veel aan felheid had ingeboet, wordt toch zijn weg aan gegeven door een breed spoor van ver nielde oogsten en aan huizen aange brachte schade. In het Zuiden van Georgia is zeer veel schade aangericht aan de katoen oogsten, terwijl vele steden in het donker gehuld werden, tengevol ge van het fat, dat de storm verschil lende electriciteitsgeleidingen vernielde. BANDIETEN PLUNDEREN DORP. En schieten 5 personen dood. Mexicaansche bandieten hebben giste ren te San Jeronimo (Mexico) een roof overval gepleegd, waarzij zij drie perso nen gewond en vijf gedood hebben. De vijf gedoode personen waren kooplieden, die op de vlucht sloegen, toen de bandie ten het plaatsje plunderden. Drie ande re kooplieden werden ernstig gewond. De bandieten ontvoerden twee jeugdige onderwijzeressen. Een van de meisjes werd vermoord, het tweede wordt nog vermist, doch men vreest, dat ook zij gedood zal worden. Federale cavalerie achtervolgt de bandieten thans met de opdracht hen gedood of levend mee te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1