s s A r UIT MET PARLEMENTAIRE LEVEN. ïfchaakadcieA Êt 1 w w I i m A B n I X M IS Ss m i i i W m Ek m w Wl Wé, m 1 üeuiUeton fÏEFDE EN POLITIEK >l| Strijd op het Binnenhof. 10. 11. dezer plaatse gewezen op de moeilijkheden, waarmede de Italiaansche schatkist te kam pen heeft. Sindsdien zijn de betalingsmoei lijkheden van Italië zienderoogen toegeno men. Teneinde in de geldbehoeften te voor zien, zijn na de opheffing van de voorschrif ten inzake de gouddekking van de bankbil jetten der Bank van Italië nog tal van an dere maatregelen genomen De deviezen- en de invoercontrole is nog belangrijk ver scherpt; ter reglementeering van de grond- stoffenvoorziening werden alle goederen beurzen in Italië gesloten. Nadat de banken en de spaarbanken reeds gedwongen waren, hun beschikbare middelen tot de uiterste grenzen in staatsfondsen te beleggen, is be paald, dat de zekerheid, die huurders en pachters aan verhuurders en verpachters moeten stellen, in 6taatsleeningen dient te worden gegeven. Ook bij huurovereen komsten, waarin zulks niet werd verlangd, moet op bevel van de regeering zulk een waarborg, gelijk staande met het bedrag van twee maanden huur, worden gesteld. Reeds éenige maanden geleden was de verordening uitgevaardigd, dat alle buitenlandsche effec ten en in het buitenland aangehouden Ita liaansche obligatiën aan de circulatiebank moesten worden aangeboden. In de IaatsN weken zijn de bepalingen inzake de „mobili satie" van het buitenlandsche bezit van Ita liaansche onderdanen nog verscherpt. Be paald is, dat zij al hun buitenlandsche fond sen aan de schatkist moeten inleveren; hier tegenover ontvangen zij 5 schatkistbiljet ten, welke een looptijd van negen jaar heb ben. Verder zullen alle vorderingen op hot buitenland moeten worden overgedaan aan het Nationaal Instituut voor het Buitenland sche Wisselverkeer, dat de tegenwaarde in Lires uitbetaalt. De heffing van een belasting van 10 op alle dividend- en rentebetalin gen kan eveneens belangrijke bedragen op brengen, terwijl wij tenslotte melding maken van de bepaling, dat de maatschappijen geen hoogere dividenden dan 6 mogen uitkee- ren, gedurende een periode van drie jaar. Voor zoover winsten worden behaald, die een hoogere uitkeering zouden toelaten, zal deze meerdere winst belegd moeten worden in staatsfondsen. Al deze maatregelen hebben ten doel, om <fe feserves, waarover het land beschikt, dienstbaar te maken aan de financiering van de oorlogvoering. Of zij hiervoor voldoende zullen blijken te zijn, zal de toekomst moeten leeren. Het is echter begrijpelijk, dat het bui tenland er weinig voor gevoelt, aan een land, dat bezig is met „potverteren", credie- ten te verstrekken, resp. grondstoffen e.d. op crediet te leveren Zelfs geeft de financiee'e toestand van Italië den vroegeren crediet- gevers aanleiding, om te traenten, hun uit staande gelden zoospoedig mogelijk binnen te krijgen, terwijl nog loopende credieten in de meeste gevallen worden ingetrokken. Men voelt als het ware een „transfermoratorium'' in Italië aankomen en ook met de mogelijk heid van een z.g. „Stillhalte"-overeenkomst, waarbij de crediteuren noodgedwongen hun in Italië uitstaande bedragen in dat land zouden moeten laten, wordt ernstig rekening gehouden. De financieele omstandigheden, waaronder Italië den strijd eventueel zal aanvangen, zijn derhalve wel bijzonder on gunstig. Men mag slechts hopen, dat de Italiaansche regeering zich hiervan tenmin ste in zooverre rekenschap geeft, dat een vei - dere uitbreiding van het conflict er door zal worden voorkomen. Ofschoon de New-Yorksche beurs minder aandacht aan de politieke ontwikkeling wijdt dan de Europeesche fondsenmarkten, is de onzekerheid op dit gebied toch ook in Wallstreet niet zonder uitwerking gebleven. De reeds in de vorige week onderbroken koersstijging kon nog niet worden hervat en zelfs zijn verschillende noteeringen verder afgebrokkeld. Nu is dit voor een deel toe te schrijven aan factoren, die met den toestand in Europa weinig uitstaande hebben. Zoo is men teleurgesteld over het feit, dat de bedrij vigheid in de Amerikaansche staalindustrie teekenen van een vermindering vertoont, ter wijl ook de omvang van zaken op ander ge bied niet verder is toegenomen. Een ongunstigen indruk heeft ook de mis lukking van een emissie van de Amerikaan sche schatkist gemaakt. Op een uitgifte van 100 millioen 1 pCt. vierjarige bonds der Federal Farm Mortgage Corporation werd slechts voor 85 millioen ingeschreven Hieruit kan worden afgeleid, dat de finan cieele politiek der Amerikaansche regeering het publiek hoe langer hoe huiveriger nr.akt, om zijn gelden in staatspapier te beleggen. Deze terughouding komt overigens reeds ge- ruimen tijd tot uiting in de flauwe houding van Amerikaansche staatsfondsen, die de re geering er in de laatste weken herhaaldelijk toe gebracht heeft, de koersen door aankoo- pen op de open markt te steunen. De grootscheepsche conversie-transactie van Liberty-obligatiën in schatkistpapier met een betrekkelijk korten looptijd heeft welis waar succes gehad. De mislukking der voor laatste uitgifte wijst er echter wel op, dat het de regeering hoe langer hoe moeilijker zal gaan vallen, de gewe'dige uitgaven ter bestrijding van de crisis door het opnemen van lecningen te dekken. De Amsterdamsche beurs heeft zich geheel aangesloten bij de stemming in de andere centra van den fondsenhandel. De reeds be staande terughouding werd door de politieke onzekerheid in het buitenland nog in tic hand gewerkt en vooral op de geldmarkt is dit tot uiting gekomen. In tegenstelling met de verwachting is na de maandwisseling op de geldmarkt nog geen verruiming ingetre den. De prolongatiekoers is zelfs weer tot 5V2 pCt. opgeloopen, terwijl particulier dis conto nog 4 7/8 tot 51/8 pCt. noteert. Het maakte ook een onprettigen indruk, dat het Rijk, tengevolge van de mislukking van de jongste emissie van schatkistpapier (op de aangeboden 45 millioen werd slechts voor 27/4 millioen ingeschreven en 25 millioen toegewezen) voor het eerst sinds vele jaren gedwongen geweest, direct bij de Nederland- sche Bank 10 millioen aan schatkistpapicr te plaatsen, nadat reeds het geheele, ter be schikking van het Rijk staande rentelooze voorschot van maximum 15 millioen was opgenomen. Het bedrag, waarvoor de Schat kist een beroep op de Circulatiebank heeft gedaan, is volstrekt niet verontrustend groot. Toch blijkt uit het feit zelf, dat de te genwoordige verhoudingen der geld- en be- leggingsmarkt de schatkist voor vraagstuk ken stelt, waarmede men enkele maanden geleden nog niet de minste rekening behoef de te houden. Indien de volgende uitgifte van schatkistpapier een even slecht onthaal mocht vinden als de laatste emissie, dan zou dit tot gevolg hebben, dat het Rijk voor on- bepaalden tijd voor de financiering van zijn vlottende schuld op de circulatiebank zou moeten gaan steunen, wat aan het crediet van den Nederlandschen Staat niet ten goe de zou komen. Op de stemming voor beleggingswaarden heeft de vastere geldmarkt en de plaatsing van schatkistpapier bij de Nederlandsche Bank weinig invloed gehad. Voor Neder landsche en Ned.-Indische staatsfondsen viel zelfs een lichte koersverbetering waar te ne men, al bleef deze tot fracties van eer. percent beperkt. Ook enkele prima gemeentelijke en provinciale leeningen, den Haag, provin cie en gemeente Utrecht, enz. konden eenig koersherstel boeken. Daarentegen had den pandbrieven weder onder aanbod te lij den. De terughouding op de aandeelenmarkt is vooral in den beperkten omvang van den handel tot uiting gekomen. Een betere be oordeeling van de politieke vooruitzichten op sommige dagen weerspiegelde zich niet zoo zeer in een uitbreiding van de omzetten als wel in een lichte verbetering van het koersniveau. Zoo konden Philips' een koers winst van eenige punten boeken, mede op geruchten, volgens welke de in deze week gehouden vergadering van commissarissen een onveranderd dividend van 11 pCt. zou voorstellen. Des te grooter was de teleurstel ling over de mededeeling, dat de beslissing over het dividend in verband met den onzeke- ren politieken toestand is opgeschort. Bij de b^oordeeling van dit besluit van het Philips- bestuur dient men er zich rekenschap van te geven, dat het concern in Italië zelf groote belangen heeft, die wellicht ook door de maatregelen der Italiaansche regeering met betrekking tot de financieele resultaten van particuliere ondernemingen zullen worden getroffen. Men kan op het oogenblik nog niet overzien, hoe ver zulke maatregelen tenslotte zullen gaan. Aangenomen mag worden, dat de financieele resultaten van het- Philips- concern in zijn geheel de uitkeering van een onveranderd dividend wel zouden wettigen, wat een gunstig verschijnsel is in een perio de, waarin de gang van zaken bij vele on dernemingen zooveel te wenschen overlaat. Aandeelen Koninklijke Petroleum konden tijdelijk een lichte koersverbetering boeken, op berichten uit Amerika, volgens welke er goede kans is op een oplossing van den strijd op de petroleum- en de benzinemarkt, die van Californië was uitgegaan, maar zich ook tot andere olie-gebieden had uitgebreid en een scherpe koersdaling had veroor zaakt. Voor cultuurwaarden is de stemming ge drukt gebleven, vooral voor rubberaandee- len, van welke het hoofdfonds, Amsterdam- Rubber, weer beneden den paristand is aan geland. De toestand op de rubbermarkt is dan ook nog altijd weinig bevredigend. De rubberprijs, die verleden jaar om dezen tijd te Londen 7 5/8 d. per lb. bedroeg, is thans weer gedaald tot circa 5/4 d. en in rubber- kringen verwacht men veelal nog een verdere daling. De hoop, dat het Internationale Rub bercomité in zijn eerstvolgende vergadering, die over een week of drie plaats vindt, tot een verscherping van de restrictie zal beslui ten, is slechts zeer gering. Men twijfelt er vooral aan, of een verdere productiebeper king wel mogelijk zou zijn in de streken van Ned.-Indië, waar de bevolkingsrubber wordt gewonnen. Het meest waarschijnlijke is, dat het restrictie-percentage ook voor de volgen de restrictie-periode op het tegenwoordige percentage van 35 pCt. zal worden gehand haafd, in welk geval de voorraden, slechts zeer geleidelijk zullen verminderen. Op grond van de tot dusverre gepubliceerde cij fers moet worden verwacht, dat het wereld- verbruik dit jaar in geen geval grooter za' zijn dan verleden jaar, terwijl het zelfs niet onmogelijk is, dat de consumptie belangrijk bij het vorige jaar ten achter zal blijven. Suikeraandeelen zirn niet veel in koers ver anderd. Tabaksaandeelen waren gedrukt. Daartegenover was er weder eenige vraag te constateeren naar aandeelen Ned. Scheep vaart Unie, die reeds sinds eenigen tijd van bepaalde zijde worden gekocht, zonder dat hiervoor een motief valt aan te geven. In den toestand der Indische scheepvaartlijnen is al evenmin een verbetering ingetreden als in de scheepvaart in het algemeen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pCt. Nederland 93 7/8, 941/4, 94 1/8; 3/4 pCt. Nederland 90 3/8, 91 1/4; 2/4 pCt. N.W.S. 667/8. 67 1/4; 4 pCt. Ned.-Indië 92, 92 1/4, 92; 4 pCt. 's-Gravenhage 93/4, 94; 4 pCt. Gem. Utrecht 92 5/8, 94 94; Aku 29 5/8, 28 3/8. 28 /4 Ford Automobielfabriek 272, 273, 266; Philips' 259, 255/4, 261, 251; Unilever 101 1 '8. 99/$; Kon. Petroleum 190, 185 3/4, 187 3/4, 187; Amsterdam-Rubber 103, 98 3/4, 99 3/4; Oost-Java Rubber 114/4, 1101/4; Handelsver. „Amsterdam" 171, 166'i; Deli Mij. 137. 138, 135 1/4, 139/4; Deli Batavia Mij. 1483/4, 149, 146, 148. LVII. Ik was in m'n dertigste parlementaire jaar. maar zoo had ik het nog nooit bijgewoond Het was een leven als een oordeel. Hooren en zien vergingen. Ik had werkelijk neiging, om m'n duimen (die, van óuds naar de zeer lasterlijke legende, bij een journalist bijzon der goed ontwikkeld zijn) in m'n ooren te stoppen, maar omdat ik dan niets of weinig meer zou hooren, en er toch, aan den anderen kant, een keurig brokje copie in zat, heb ik het niet gedaan, en bleef ik luisteren en besloot: ja, daar zal ik nu eens wat over schrijver. Daar zal ik een beeldje van een film va.i maken, dat moet me nu maar eens van de lever. Waarlijk: zulk gekrijsch had ik nog nooit gehoord. De een schreeuwde al harder dan de ander en ze schreeuwden niet alleen, maar ze bewogen lettelijk a\\9 ledematen, zelfs met permissie, hun pooten, hun geachte pooten: men vergeve mij de uitdrukking, maar in dit geval kan ik het eenvoudig niet anders zeggen. U had het moeten zien. Het was geen praten, werkelijk, het was geen praten. Het was ik zei het al krijschen. Men kon er geen wijs meer uit. Iedereen, die poogde uit het lawaai ook maar één verstaanbaar woord op te vangen, gaf die poging al spoedig op, want het bleek vruchteloos ook maar iets menschelïjksch en iets Nederlandsch te ontdekken in dit chaoti sche gewirwar van klanten en kreten en tonen O! k heb al veel rumoer meegemaakt op het Binnenhof: ik heb ze meer dan eens woe dend en schreeuwend tegenover elkander zien staan, zoodat de voorzitter z'n hamer haast tot splinters sloeg op het van prima hout ver vaardigde bureau. Ik denk aan de beroemde herrie onder h°t kabinet-de Meester, toen generaal Duymaer minister Fock min of meer te lijf wilde, al thans met gebalde vuist tegenover hem stondik denk aan de obstructie-tooneelen tn aan de felle botsingen tusschen Schaper en Lohman; ik denk aan de revolutie-poging van Pieter Jelle en aan zoo veel meer. Maar: dit, neen dit was toch werkelijk geheel an ders. Dit krijschen en gillende lawaai was in zijn soort zoo bijzonder, dat ik mij niet her innerde ooit iets zoodanig op het Binnenhof te hebben vernomen. De Voorzitter der Twee de Kamer greep niet eens in. Hij probeerde het niet. Hij stond machteloos hier. Zijn hamer, zijn reglement van orde, zouden hie' geen resultaat hebben bereikt. Want het ble.f niet eens bij schreeuwen. Neen, men wierp elkander opzij. Men drong naar voren Men gebruikte (ik moet nogmaals permissie vra gen, ik kan het niet anders zeggen) men ge bruikte niet alleen zijn pooten, (het woord beenen of voeten wil mij hier niet uit de pen), maar ook zijn vlerken (het woord handen zou in dit verband en te midden van dit lawaai heelemaal belachelijk zijn) en ik heb er zelfs gezien, die in dit radelooze tumult, op ors eeuwenoude, historische, in den weemoeds- glans der eeuwen liggende Binnenhof een voudig elkander besprongen, om vooraan te komen. Zoo werd het een pure veldslag. En wie nu denkt, dat onze vrouwelijke kamerleden dat Frieda en Annie en Bets en Agnes toe snelden en poogden (gelijk ons vroeger in de propaganda-jaren voor het Vrouwenkies recht steeds listiglijk op de mouw werd ge speld) om dezen strijd te voorkomen, om de zeden te verzachten, om orde en rust 'e scheppen in dezen chaos, die vergist zich. De vrouwtjes deden aan dezen strijd en aan dit lawaai even hard mee als de mannetjes Er was niet het minste onderscheid tusschen hen te bespeuren. Het werd op zeker oogenblik zoo fel en zoo fanatiek, dat er een paar letterlijk over elkander heen vielen. Nu hoor ik u vragen: maar wat was dan de oorzaak van al die heibel? Maakte Lou- tje de Visser amok? Riep David Wijnkoop de revoluusje uit? Was de heer Weitkamp met z'n zestien boeren van sikkelen en hooivor ken voorzien de zaal binnen-gemarcheerd Poogde een kersversche dictator aan de volksvertegenwoordigers het vrije woord te ontnemen? Werd de schadeloosstelling ver minderd? Had generaal Duimpie wellicht omgeven door zijn landstorm, zich tot alleen- heerscher uitgeroepen? Neen. De verklaring van deze herrie: van dit krijschende en schreeuwende tumult waarin geen fatsoenlijk woord, laat staan een fat soenlijke zin te herkennen viel; van dit wer ken zelfs met de pooten, zoodat men letter lijk over elkander heen vielvan dit razen en tieren, waarin de voorzitter niet eens een po ging deed om orde te scheppen de verkla ring ervan was, eerlijk gezegd, een beetje al- ledaagsch „Ze kregen voer!" „U zegt?" „Ze kregen voer!" En omdat ze voer kregen, van die prach tige, fijne, goudgele mais, die met handen vol voor hen over het Binnenhof werd neer gegooid, daarom vlogen ze er kwetterend en snaterend op af, daarom maakten ze zoo'n heidensch en krijschend lawaai, werkten met pooten en vlerken, en gooiden elkander op zij, buitelden over elkander heen, pikten vin nig naar elkaar, en de vrouwtjes waren nog feller dan de mannetjes. En toen ik me van hen afwendde, van die ranke, slanke, parelgrijze en pauw-blauwe duiven van het Binnenhof, met hun prach tige kogel-oogjes en hun soepele, toch stafi- gen wiekslag, die daar hun feilen strijd le verden om den krop te vullen met de in de zon goudglanzig-schifterende mais-korrels én naar binnen ging en Loutje de Visser hoorde daveren, daveren met een stentor stem, daveren over de toekomst die Sint Ni- colaas-Sta'in in Rusland en hij, Pieterman- de Visser in Nederland, voor ons aan het smeden is. en toen ik die bulderende stem hoorde slaan door de zaaltoen dacht ik: geef mij maar de duiven! En ik ben weer buiten gaan kijken naar het pikante spel. Maar ze waren verzadigd en ze zaten ver boven de menschen. in orde van parade op den transen van de Ridderzaal, en hun Drachtige, blauwe en grijze lijfjes glansden in de zon. D. HANS. Probleem 583. R. Weiniieimer, Weenen. abcde f g h 8 7 6 WW,;?/ 5 u 4 3 2 wm mm 1 ÉËP Tweezet. Oplossing 1. Pe7. Eindspel 913. Knbbel abcdeig h Sf jPMfc n Wit speelt en wint. Oplossing: 1. e6 de6 (d5 2. Tc2 de4 3. Tg2 enz)' 2 Tgó Dc6. 3. Tg8 Kf7 4. Pg5+ Kf6. 5. Pfi (dreigt 6. Tf8) Df3 6. Tf8 en wint. 5Kf7 6. Peöf 5Kf5 6. Pd4+ 5e5 6. Tg6f 2Db7 3. Tg8t Kf7 4. Pd6f ©d6 5 lg7f en wint. 2Kf7 3. Tg7f en 4. Tg8f. Eindspel 914. K. A L. K Wit speelt en maakt remise. Oplosélng: 1. f7. Tf8. 2. e6 b6 3. Kb7 Kc5 4. «7. (t Kc7? Kd5 5. Kd7 Keó 6. Ke7 Th8 en wint) 4Tf7 5. Ka6 Te7 pat Deze partij we:d gespeeld in een tour nooi te Warschau in 1935. Niet zonder reien werd dit de Poolsche „onsterfelijke" genoemd. Wit: Glücksberg. Zw. Najdorf. Hollandsch. d4 f5 c4 Pf6 Pc3 e6 Pf3 dó e3 c6 Ld3 Ld6 0—0 0—0 Wit heeft verzuimd op de 5e zet Lf4 te épelen. Daardoor be reikte zwart gemakkelijk deze posi tie, die de Stonewall opstelling wordt genoemd. Pe2 Beter Pe5 en f4. om een tegen-stonewall opstelling te berei ken. Pbd7 Lokt de volgend) foute zet uit: Pg5. Dit is gericht op de zwakk e6-pion. Wit wordt door een offer verrast. Lh2f Khl. Natuurlijk wit 10. Kh2 Pg4f en 11Dg5. Pg4. Om na Pe6 met Dh4 te vervolgen waarna aftrekschaak volgt en winst voor zwart. f4 De8 dreigt Dh5 en aftrek schaak enz. g3 Dh5 Kg2 Nu dreigt 14. Thl en 15. Pf3 maar zwart speelt meesterlijk. Lglü Wit kan noch met K. noch met T. slaan wegens Dh2 mat Ph2 en Df2 mat. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 8. 9. 9. 10. 12. 13. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. Pgl Kf3. de5 fe5 Kf4. Kf3 maar mat. ef4 Dh2f e5ü dreigt e4f Le4 de4 mat. Pde5f! Pg5t- Pg6t f4dreigt 20fg3f enz. ook 20Lg4f! Kg4 Pe5 Een andere zet was ook 20. Lg6 fg3f 21. Lf7f, of 20. Lg6 Lg4f. 21. Kg4. Dg3. 22. Kh5. hg6f 23. Kg6. Tf6f 24. Kh5. Th6 mat. 20Lg4+! 21. Kg4. Pe5fü Dit is maar even zevende offer, dat aangenomen moet worden. 22. fe5. h5 mat. En dat alles door t verzuim van 5. Lf4 en de zwakke zet 9. Pg5. Een schoone partij. 't Lijkt alles zoo eenvoudig, maar men moet maar voor 't bord zitten 1 door WILLIAM LE QUEUX. 41) Ze wachtten nog vijf minuten en Nicolaas mopperde boos: „Onbeleefd om ons te laten wachten". Men zal zich herinneren dat hij niet veel op had met zijn geduchten minis ter en hij gaf daarvan meermalen blijk. De prinses haastte zich om hem te kal- meeren, daar kwam bij dat zij veel gevoelde voor den ouden man, die nooit ruw tegen haar was. „Arme oude man, hij heeft in den Iaatsten tijd zoo hard gewerktzei zij vriendelijk, „veel te hard voor iemand van zijn leef tijd en al zijn werk doet hij voor ons. Ik neem aan, aat hij zeer vermoeid is en dat hij langer rust dan gewoonlijk". Nicolaas keek beschaamd. Die herinne ring dat Miranoff zijn krachten gebruikte ten oehoeve van hem, verdreef zijn geme lijkheid. Na eenige oogenblikken stond de gravin op. „Ik zal eens naar zijn kamer gaan. Hij is altijd zoo stipt, dat ik vermoed, dat hij nog ligt te rusten". Zij ging de gang door naar zijn kabinet. Evenals Zita was zij een gunstelinge van den ouden man en was niet bang, dat hij haar binnenkomen zou euvel duiden. Een oogenblik later hoorden zij haar luid roepen: „Kom hier! Kom vlug hier'. Zij stormden de kamer binnen en zagen tot hun afgrijzen Miranoff uitgestrekt op de bank, waarop hij 's middags ging rusten. Een blik op het marmeren gelaat deed duide lijk zien, dat hij dood was. De koning boog zich over hem heen, be rouwvol over de woorden, die hij eenige oogenblikken geleden had geuit. „Arme man, hij moet plotseling gestorven zijn. Zijn einde moet kalm geweest zijn In zijn slaap is hij gestorven". Een plotselinge gedachte schoot Dane- court te binnen. Hij boog zich over hem heen en keek achter zijn oor. „Hij is geen natuurlijken dood gestorven", zei hij met zachte stem. „Hij is op dezelfde wijze vermoord als Salcedo""en ik ben over tuigd door dezelfde persoon. Er is een klein gaatje achter het oqr, waardoor vergif is ingespoten". De koning en de beide vrouwen gaven hun afschuw te kennen. „Maar zeker zal hij zich verdedigd heb ben", zei de koning. „Vermoedelijk hebben zij hem eerst een handdoek, gedrenkt in een verdoovende vlpeistof, over het hoofd geworpen. Toen heeft zij op haar gemak het vergif ingespo ten". Er was een lange, angstige stilte, die Ge raid verbrak „Dit bewijst volgens mij twee dingen: ten eerste dat Stephania Ghika in Vanina is, alhoewel de geheime dienst dat nog niet weet en ten tweede, dat er nog verraders in het spel zijn, anders kon zij hier niet bin nengekomen zijn". HOOFDSTUK XXIV. De moord op Miranoff had onverwachte gevolgen; vele weifelaars schaarden zich aan de zijde van den koning. Slavonië als natie gaf zich niet over aan overdreven gevoelens en moorden was lang niet onbekend in zijn annalen. Er was echter in de wijze waarop deze oude man was ver moord iets bijzonaer koelbloedigs, dat de zachtaardigen onder de revolutionnairen tegen de borst stuitte en van afschuw ver vulde. Paul Loven en Dolores, die zich over al in het stadje bewogen, konden dan ook belichten, dat er een verandering ten goede was gekomen in de algemeene gevoelens. „Er zijn nu duidelijke kenteekenen van sympathie voor den koning", verklaarde Loven toen hij met Dolores en Danecourt in de kamer van dezen laatste zat. „Als wij flink werken en onze pogingen niet opgeven, geloof ik, dat wij het zullen winnen Jij geeft dat toe, geloof ik!" Hij had zich bij de laatste woorden tot Dolores gewend. Zij was ernstiger geworden in deze dagen. Zij zelf koesterde ernstigen twijfel of zij er levend van af zou komen. En den sluipmoord op Miranoff was 'n bevesti ging van haar sombere vermoedens. „Ik zou het geheel met je eens zijn Paul als wij een open strijd konden voeren, maar deze vijanden trachten hun doel te berei ken door sluipmoord. Zij zijn met Miranoff begonnen. Ik voel dat dit nog maar een be gin is". Danecourt huiverde. Haar sombere woor den wekten de vermoedens van vreeselijke mogelijkheden, maar hij uitte zijn vrees niet. Zij zag de wolk op zijn voorhoofd; natuur lijk dacht hij aan de prinses. Zij sloeg een minder somberen toon aan. „Het was een uitstekende gedachte je, Danecourt, om met de prinses en gravin te gaan rijden om zoowel de trouwen als de twijfelaars te winnen" „Ik heb nog wel eens een goede gedachte Dolores". zei Gerald met een glimlach, toen voegde hij er aan toe: „Als wij maar onze van de ge hand konden leggen op Stephanie! Zij is Vanina, dat is zeker". „Dolores heeft zich als bijzondere taak gesteld om Stephanie te vinden", merkte Paul Loven op. „Ja, zij heeft mij een keer te pakken ge* nomen en dat was mijn eigen schuld". Oe' raid wist dat zij doelde op zijn bezoek in Parijs. „Maar ik hoop de rollen om te draaien als ik een beetje geluk heb", ging zij voort. „Maar, mijn vriend, je kent de stommeriken niet, waarmede wij hier moeten samenwef" ken. Als wij een klein hoopje van drie Frafl* schen en drie Engelschen hadden, zou0r| wij haar binnen twaalf uur te pakken neOj ben en Loukoff ook, als hij hier is. Ben het met mij eens, Paul?" „Dat moet ik wel", antwoordde Loven op zijn kalme overwogen wijze; toen ging 1 over op een ander onderwerp. M „Ik heb nog eens opruiming geh°u in het paleis. Ik heb posten uitgezet personen, op wier getrouwdheid gereken0 kunnen worden, bij eiken ingang en ken gang. Ik geloof, dat ik een kring '8 maakt heb rond den koning, de P',mSr zij0 de gravin. De generaal is omringd dooi 1 eigen getrouwen. Ik geloof dat er nu g herhaling zal plaats hebben van het g^ Miranoff". ,_j\ (Wordt vervolg0/'

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10