VOOR E VROUW M na Voor ons Huis K Het Speelgoed voor onze Kinderen ONS WEKELIIKSCH KNIPPATROON het MENU VOOR DE HEELE WEEK. 584 DESSOUS EN PYAMA'S. Dfc vrouw van tegenwoordig stelt er prijs op, dat haar dessous in overeenstemming zijn met het costuumpje, dat ze er over heen draagt. Dat beteekent dus, dat ze er prijs op stelt, dat ook haar dessous elegant, eenvoudig en van mooi materiaal vervaar digd zijn. Als onze grootmoeders en over-grootmoe- ders eens zouden kunnen zien, hoe weinig wij dragen, waar zij hemden, enz. van keper of linnen hadden, zouden ze misschien het hoofd schudden. De materialen, die wij thans gebruiken voor onze lingerie verschil len wel heel wat met die van een jaar of dertig geleden. Toen was het uitsluitend linnen, keper of katoen, dat_gebruikt werd; thans is het hoofdzakelijk batist, charmeuse crêpe de chine, e.d. al of niet gegarneerd met kant of entre-deux. Ook aan het to'iet, dat ze 's morgens In huis draagt, besteedt de moderne vrouw haar aandacht en het is haar dan ook wer kelijk gelukt er ook in den vroegen ochtend allercharmanst uit te zien. Nr. 1: elegante huispyama, bestaande uit een pantalon van zwart satijn, waarop een hoog gesloten jakje van Turksche bedrukte zijde. Nr. 2: ochtendjapon van bedrukte creton ne. De garneering bestaat uit naadjes aan hals en taille. De mouwen zijn zeer wijd met een split. Nr. 3: pyama van fijn gestreept flanel. De garneering is van effen flanel In een don kerder tint. Nr. 4: eenige voorbeelden van de hier bo ven beschreven lingerie. JEANNE DE FL OUDERWETSCHE BEDSTEDEN GEMODERNISEERD. In de moderne huizen worden ze (geluk kig) niet meer gemaakt; maar in vele oude huizen, vooral in de provincie, treft men ze nog aan. de ouderwetsche bedsteden in de kamer. En wij, die aan het slapen met open ramen, in frissche heldere vertrekken ge wend zijn, vragen ons met afschuw af, hoe het mogelijk is geweest, dat de vroegere menschen daar zoo rustig in hebben kun nen slapen engezond zijn gebleven. Het is sporadisch, wanneer zoo'n bedstee thans nog gebruikt wordt voor het doel, waarvoor hij gemaakt is. Om de ruimte als kast te gebruiken is wel jammer; want aan zoo'n groote kast heb ben we niets. Bovendien staan de breede deuren ook niet gezellig in de kamer. Maar hoe deze schadelijke ruimte dan zoo prac- tisch en aesthetisch mogelijk te benutten? We brengen u hier een oplossing. Een oplossing, die naar wij meenen, zoowel aan de eischen der doelmatigheid als der aes- thetica voldoet. Maar voor wij deze echter gaan bespreken moet u eerst zelf beslissen, welke van de belde oplossingen geschikt is voor u; want in het eene veronderstelde geval is de ka mer, waarin de bedstee zich bevindt een eet- en huiskamer, terwijl in het andere geval het vertrek als zitkamer of salon dienst doet. Nemen we eerst het geval, dat het vertrek een eetkamer is. Dan moeten we de bedstee ruimte op zoo'n manier bruikbaar maken, dat hij een geheel vormt met de kamer. Wat vindt u van het ingebouwde buffet, zooals dat op de eene teekening te zien is? Mooi nietwaar? U behoeft niet te schrikken voor de even- tueele kosten van dit buffet. Wie een han dige man of zoon heeft, kan het voor weinig kosten laten maken; terwijl ook een tim merman er niet veel voor zal rekenen. De breede deuren voor de bedstee worden weg genomen en ook de scharnieren verwijderd. Als we nu in de vakken, waarvoor geen deur komt, wat zilver plaatsen, of eenige moderne pullen, zal de eetkamer een mooi meubelstuk rijker zijn geworden. We laten de kast zoo maken, dat niet de geheele ruimte gevuld is, zoodat de kast gelijk komt met de wanden; maar laten het geheel een klein beetje inloopen. Niet minder mooi is de oplossing voor de zitkamer; waan* we de, door het verwijderen van de houten deuren vrij gekomen ruimte, geheel als boekenkast inrichten. Ervoor la ten we evenwel genoeg ruimten om een voor een aardige bekleede bank. De zijkanten beitsen we in een mooie donkere tint. over eenstemmend met de kleur Van het andere houtwerk. Van hetzelfde materiaal, als het overtrek van de bank, maken we aan de bo venzijde een volant. Is dit niet het meest ideale rust- en lees- hoekje, dat men zich denken kan? MARIAN B. Kinderen moeten spelen. Het is ech ter volstrekt geen evangelie, dat ze juist duur speelgoed moeten hebben, om zich te kunnen vermaken. Het eigen-geknutselde, waardelooze speel goed is dikwijls in staat hen veel meer te boeien en bezig te houden, dan de duurste wonderen ter techniek in mi niatuur. Het is een oude waarheid, dat kinderen moeten kunnen spelen en dat speelgoed on ontbeerlijk is bij de opvoeding van een kind. Nergens echter staat, dat we kinderen moe ten laten spelen met die dure miniatuur wonderwerk] es der techniek, die thans in den handel zijn. Want.laat men het kind er mee spe len, zoodat het speelgoed dadelijk kapot is, dan is het jammer van het geld, dat er voor uitgegeven werd; terwijl als men het kind telkens maant om toch voorzichtig te zijn, en het er niet zonder toezicht mee spe len laat, dit zijn schadelijke invloed op het karakter van de kleine niet missen zal. Het is een veelvuldig op gemerkt en toch niet ver klaard feit, dat kinderen, die het mooiste speelgoed bezit ten het liefste spelen met Oude rommel, die ze ergens in huis vinden en daaraan het meest gehecht zijn. Misschien komt dit, door dat het moderne speelgoed te volmaakt is, zoodat er voor de kinderlijke fantasie niets meer te doen overblijft. In ieder geval, of we er ai of niet een verklaring voor kunnen vinden; het feit be staat en daar dienen we re kening mee te houden. Het is dan ook uit paeda- gogisch oogpunt veel meer aan te bevelen het kind geen duur, klaar gekocht speel goed te geven. Veel beter doet men van lucifersdoos jes, garenklosjes, oarton, enz. met het kind speelgoed te maken, dat op zijn fantasie werkt en hem of haar boven dien op regenachtige dagen bezigheid verschaft. En nu onze illustratie. Daar ziet u wat voorbeelden van zulk, door kinderen te vervaardigen, speelgoed. De materialen hebben we u al opgenoemd. Daar is de boerenhofstede met openstaande deuren en ramen, van carton, met vroolijke kleurtjes beschilderd, die zeer gemakkelijk voor het kind, met uw hulp, te maken is. Ook de boompjes en de schutting, die van carton geknipt en later gekleurd zijn, leve ren geen moeilijkheden op. Leuk is het treintje van lucifersdoosjes en wielen van schijfjes wortel. Van een klomp, die voor een paar centen te koopen is, worden prachtige zeilschepen gemaakt, die zelfs „echt" kunnen varen in een tobbe met water. De draaimolen is eveneens een stuk speel goed. waarvan de kleinen veel plezier zullen hebben, zoowel bij het vervaardigen als bij het spelen ermee, als het klaar is. Voor meisjes is het aardig een poppen- ameublement van carton te maken. Dit wordt alles aan een stuk uitgeknipt en door vouwen in den goeden vorm gebogen. Een poppetje van carton er bij vergroot het ple zier niet zoo weinig. En tenslotte, de poppenkast, waar met behulp van verschillende poppetjes heele drama's opgevoerd kunnen worden. Het meeste plezier beleeft men, als men het kind de vrije hand laat in het opvoeren van deze tooneelstukken. Men zal verstomd staan over de dingen, die het kind laat ge beuren. Zoo ziet u, dat dit eigengemaakte speel- goed het kind veel meer mogelijkheden biedt om zich te amuseeren en tegelijker tijd te bekwamen, dan het doode speelgoed, dat we in den winkel koopen. M. B. WOLLEN VEST. Het hier afgebeelde vestje, dat bestemd is om bij en donkere rok gedragen te wor den, heeft als bijzonderheid revers, die ge voerd zijn met hetzelfde materiaal als de rok. Een aardig geheel dus. Het vest, dat van voren gesloten wordt niet aardige knoo- pen, kan als bolero over een blouse en als op zichzelf staand kleedingstuk gedragen worden. De persoonlijke smaak der draag ster (en de kou) zijn beslissend. Voor dit model hebben we noodig: 300 gram dikke wol en brei naalden van 3 millimeter middellijn. Van papier knipt men eerst het patroon, dat op het schema aangegeven staat. De centimetermaten zijn goed voor een figuur maat 4244. De naden moet men er echter nog bijreke- nen. Voor men met breien begint, past men eerst het papieren patroon even, om te zien, of dat goed zit; want met breien volgen we pre cies het papieren schema. Past dit dus goed, dan is er geen enkele reden om te ver onderstellen, dat het brei werk slecht zal zitten. De naadjes in de mouw (zie patroon) worden niet gebreid. Die naait men erin, als de mouwen gebreid zijn en strijkt ze vervolgens plat. Het patroontje, dat men breit, wordt als vol^t ver vaardigd: lste toer: l steek recht, de draad voor de naald halen, alsof men averecht wil brei en; de 2de steek opnemen, alsof men averecht wil brei en, maar hem ongebreid op de naald ne men; de draad weer naar achteren doen. Zoo breit men de heele toer uit. 2de toer: averecht. 3de toer: hetzelfde als de eerste toer; maar zorgen, dat de, in de eerste toer afge haalde steek nu gebreid wordt en de ge breide steek nu afgehaald, zoodat het pa troontje verspringt. 4de toer: als de 2de. Zoo gaat men door. Men verkrijgt dan het alleraardigste werkje, waarvan we op onze teekening een klein stukje hebben weergegeven. Bij het vervaardigen van het rechter voorpand er aan denken, dat men knoops gaten maakt en wel 5 in getal. Verder heeft men nog alleen knoopen noodig: 3 voor elke mouw en 5 voor het voorpand. DE „KNEPEN VAN HET VAK". Het gebeurt wel eens, dat In huis een soldeerbout gebruikt wordt om het een of andere kleine voorwerp even aan elkaar te soldeeren. De moeilijkheid is dan echter de bout, die na het gebruik nog een poosje zeer heet blijft, neer te leggen. Daar is een zeer eenvoudige oplossing voor: een spoeltje van de naaimachine, dat over is of niet meer gebruikt wordt kan prach tig dienst doen. Van de beide ronde zil kanten buigen we een stukje om, zoodat het dingske staan blijft en niet wegrolt Als de soldeerbout dus nog heet ls en ook als hij brandt en even neergelegd m~t worden, kan men hem er gerust opleeeen zonder dat men bang behoeft te zUn dar de brandende bout onheil aan zal richten. Mevr. DE J.-VAN Z. Zondag: groentesoep; roastbeef, snijboonen, gekookte aardappe len. appelmoes. Maandag! gehc kt, bloemkool, gekookte aardappelen- roompudding. Dinsdag: osselappen, spersieboonen, gekookte aard. appelen; fruit; Woensdag: biefstuk, andijvie, gekookte aardappelen. griesmeelpudding. Donderdag: kalfslappen, worteltjes, gekookte aard appelen; chocoladepudding. Vrij dag i gebakken bot, uoppers(bus), gekookte aardappelen. rödgröd. Zaterdag carbonaden, postelein, gekookte aardappe. len. vanillevla. Nr. 579: leuke Japon van ge bloemde wollen mousseline. Door het smokwerk op de mouwtjes en in de voorbaan van de rok krijgt de japon een bi] zonder aardige noot. Benoodigd materiaal: 4,50 meter wollen be drukte mousseline van 90 cm. breed te. Prijs van het patroon: 0.50 cU per stuk. Nr. 584: aardig» mantel-japon voor de mooie herfstdagen, ver- vaardigd van bel- ge of wit linnen. Een vlot geklemd shawltje er onder knoopen en cein tuur in dezelfde kleur geven het geheel een vroo- lijk tintje. Benoo. digd materiaal: 4 meter linnen van 100 c m. breedte. Prijs van het pa troon 0.50 ets. per stuk. Deze patronen zijn in alle maten tegen boven ver melde prijzen te verkrijgen bij de Af deeling Knip patronen" van de Uitgeversmaat schappij „De Mijl paal", Singel 91, Amsterdam, cen trum. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt per post wissel, per post giro 41632 of wel in postzegels. Bij het bedrag komt echtej; 6 ets. voor porto-kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij be stelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens de maat, d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mo gelijk te vermel den; men voor komt daardoor onnoodlge vertra ging in de op sturing. nr

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12