dagblad voor alkmaar en omstreken. ^Buitenland ^Binnenland Machten, die den Negus omringen. De staking te Tilburg. Zaterdag 7 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang De koning der koningen is absoluut alleenheerscher. Abessinië's regeeringssysteem. VIJF ANTI-FASCISTEN VRIJ GESPROKEN. Naspel van incidenten op de „Bremen". DE STURMER. DE VERJAARDAG VAN KONING PETER VAN ZUID-SLAVIE. NA KONINGIN ASTRID'S DOOD. DE zm: VAN ZAMORA. DE VERLOVINGSRING VAN DEN HERTOG VAN GLOUCESTER. STAKZNDF DANSERESSEN Waf vandaag de aandacht trekt,,. W ALKMAARSCHE COURANT D«.« COM.DI wotdl ELKEN AVOND, belui,. Zo.- u'*£eëeven. Abonnementsprijs per 3 maanden b., vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Toen de keizer van Abessinië, Hailé Selassié den troon besteeg, legden zijn geestelijk overwicht en beschaving, welke die van den ge middelden Abessiniër verre over trof, hem den plicht op, de hervor mingen in- en door te voeren, wel ke hij noodzakelijk achtte. Zoo ver anderde onder zijn regeering het beeld van de hoofdstad Addis Abe ba te eenenmale. De straten werden van plaveisel voorzien en er werden eveneens geplaveide pleinen aangelegd, welke niet omringd waren door de vroeger Afrikaansche houten hutten, och door steenen huizen, die eenige verdiepingen hoog waren. Ook het keizerlijke paleis on derging een algeheele metamorfose. Schijnparlement. Alles is thans zoo goed als geheel gemo derniseerd. Verschillende instellingen, datee ren de uit den tijd van keizer Menelik, zooals het bestuur der verschillende departementen van de regeering door de ministers zijn in stand gehouden. Iets nieuws daarentegen is dë instelling van een parlement geweest. Wei is waar blijft dit beperkt tot den uiterlijken vorm, evenals het ambt van minister, maar naar buiten wekt het toch den indruk van een vooruitstrevende regeering. In waarheid is keizer Hailé Selassié echter absoluut al- leenheerscher wat bij zijn meer dan gewone intelligentie evenwel niet als iets verkeerds kan worden beschouwd. Het ministerie van financiën is een insti tuut, dat eigenlijk alleen in naam bestaat, want alle inkomsten van den Staat vinden hun weg naar de persoonlijke keizerlijke schatkist. Van een geregelde begrooting is dan ook geen sprake. Keizer Hailé Selassië is niet uitsluitend in naam absoluut alleenheerscher, doch ook in werkelijkheid, daar hij alles zelfstandig leidt en wel vóór alles de buitenlandsche po litiek. Hij heeft het indertijd persoonlijk door gezet, dat Abessinië in den Volkenbond werd opgenomen, een harde noot, welke de heeren in Geneve thans moeten probeeren te kraken, al zouden zij zich er de tanden op breken. Een gewichtig man. De man van het grootste gewicht aan het Hof van Selassié is zonder den minsten twij fel de minister van buitenlandsche zaken, Balatisz Geta Harani. Deze, te zamen met den keizer, is de ontwerper van een politiek, die Abessinië een geheel ander aanzien geeft dan vroeger, namelijk door de toenadering tot Japan. Aan deze politiek, hoe aanlokkelijk zij de bevolking ook moge toeschijnen, heeft Hailé Selassié waarschijnlijk het noodlot te dan ken, dat zich thans aan zijn land dreigt te voltrekken. In de overtuiging, dat hij van geen enkele Europeesche regeering steun te wachten zou hebben, als de nood aan den man kwam, een overtuiging, welke hem was bijgebracht door zijn ervaringen in den Vol kenbond, wendde hij zich tot Japan. Hij moet zijn uitgegaan van de stelling, dat de Japan ners, omdat zij ook tot de gekleurde rassen behooren. evenmin voor vol worden aange zien. Daaraan is het toe te schrijven, dat bij Hailé Selassié het denkbeeld opkwam, door vermenging van het Abessinische met het Japansche bloed, een nieuw gekleurd, hoo- ger ras in het leven te roepen. Het begin van deze politiek zou worden gevormd door het huwelijk van een Abessinische prinses met een Japanschen prins. Vervolgens stond kei zer Selassié geheel in strijd met de wette lijke voorschriften den Japanners reus achtige gebieden in vasten eigendom af, waarop duizenden Japansche werklieden te werk moesten worden gesteld, die met Abes sinische vrouwen zouden moeten trouwen, met het doel, op die wijze het nieuwe ras in het leven te roepen. Haile Silassie. Verkeerde berekening. Deze politiek zou, als men niet van buiten af had ingegrepen, zonder eenigen twijfel het gewenschte gevolg hebben gehad. Het eenige gevolg evenwel, dat men tot nog toe in Abes sinië heeft gezien van het optreden der Ja- paners, is geweest, dat de Japansche, spot- goedkoope goederen de Europeesche waren bijna geheel van de markt hebben verdron gen. Hiermede gepaard gaat de houding van het opgroeiende geslacht tegenover vreemdelingen, welke geheel afwijkt van die, welke keizer Menelik zelf aannam tegenover de Europeanen en welke hij ook bij zijn volk gaarne zag. Legerhervorming. Keizer Hailé Selassié is veel te veistandig, om alleen de lichtzijden te willen zien van de Japansche vriendschap en de oogen te slui ten voor de gevaren, welke zij meebrengt. Hij zag er dan ook de dringende noodzaak van in het leger te hervormen en te moder- niseeren, waarmede hij dan ook 6 jaar gele den reeds een aanvang heeft gemaakt, door Europeesche instructeurs in het land te roe pen. Dat hij er niet in is geslaagd, oiu in dien korten tijd te bereiken, wat hij bereiken wilde, omdat oude gewoonten niet zoo ineens zijn uit te roeien, spreekt vanzelf. Een aan tal Zweedsclie officieren is er reeds jaren mede bezig, een Abessinisch officierscorps te vormen, die meest worden gerecruteerd uit de zoons van voorname families. Hoe nood zakelijk dit is, kan wel het beste blijken uit het feit, dat nog tijdens de regeering van Me nelik iedere gouverneur van een provincie en elke hooge regeeringsambtenaar uit hoofde van zijn ambt militaire chef was van een grooter of kleiner aantal manschappen, dat onder zijn bevelen was geplaatst. Ook he den ten dage doet zich nog het feit voor, dat een gewezen minister van financiën, die niet het minste van militaire aangelegenheden af weet, minister van oorlog is. Voorts heeft Hailé Selassié een aantal Belgische instruc teurs tot zich geroepen, die zijn belast met het africhten van soldaten. Met hun hulp is men er in geslaagd een soort garde rnen te stelen, die niet ongeschikt den eenvoudigen soldatendienst vervult. Overigens is de Abes siniër een moedig soldaat; een nadeel is ech ter, dat men van zijn physieke eigenschap pen alleen op de hooge bergplateaux ten vol le gebruik kan maken. In de lager gelegen gedeelten des lands en in de heete, water- looze steppen heeft hij evenveel te lijden van de hooge temperatuur, als de Europeaan. Deze garde-troep telt niet meer dan 8000 man. Keizer Selassié kan wel 200.000 man mobiliseeren, met inbegrip van de reserves zelfs 500.000, doch daarvan zijn niet meer dan 200.000 ongeveer modern bewapend, wat echter niet zeggen wil, dat zij ook met hun moderne wapens weten om te gaan! Als pièce de résistanoe van het Abessini sche leger gelden 1500 machinegeweren, een aantal luchtafweerkanonnen en een twintig tal vliegmachines, hier en daar bijeenge raapt. GENEVE IS HET MIDDELPUNT VAN DE BELANGSTELLING. I Commissie van Vijf gevormd. De Italianen verlaten weer de zitting. Na ©en besloten bijeenkomst van den Voikenbondsraad is te ruim 5 uur gis termiddag de Raad in openbare fitting bi.jeen gekomen. Zoodra de voorzitter den Abessiniscben vertegenwoordiger ver zocht, plaats te nemen, stond Baron Aloisi van zijn zetel op en verliet weder om, vergezeld van de overige leden der Italiaansche Wegatie, de zittingszaal. Na het vertrek der Italianen besloot de Raad tot instelling van een Com missie van Vijf, die het geheele conflict moet onderzoeken en naar een vreedza me oplossing moet 6treven. In de com missie werden gekozen de vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk, Polen, Spanje en Turkije, overeenkomstig het voorstel van den Raadsvoorzitter. Er werd niet over gediscussieerd Wel deel de de President mede, dat de taliaansche vertegenwoordiger hem had verklaard, zich van stemming te willen onthouden. Reeds gisteren had Italië den wensen te kennen gegeven, in de commissie ver tegenwoordigd te willen zijn indien ook Frankrijk en Engeland er deel van zou den uitmaken. De vertegenwoordiger van Mexico vroeg voor de sluiting der zitting nog het woord om te herinneren aan de ver klaring der Latijnsch-Amerikaansche staten van 3 Agustus 1932 over het niet- Voor de kleinere kwesties, die de Raad erkennen van gewelddadig verkregen grondbezit. nog behandelde in verband met de ove rige punten op de agenda bestond zoo goed als geen belangste'ling. Een officieele verklaring van de Abbessinische regeering. De Abessinische regeering heeft gis termorgen een uitvoerige officieele ver klaring gepubliceerd over de uitspraak inzake het incident van Oeal-Oeal, waar in zij constateert, dat dit incident, de aanleiding tot het huidige Italiaansch- Abessinische conflict en de militaire voorbereidingen van Italië, thans uit de wereld is. Niettemin blijft 't Italiaansch- Abessinische probleem bestaan omdat Italië weigert, de verdragen toe te pas sen. Het is thans de taak van den Volken- bo idsraad, bet tweede gedeelte van zijn resolutie van 4 Augustus 1935, op grond waarvan de Raad zich met het geheele conflict tusschen beide landen moet bezig houden, uit te voeren. Abessinië als lid van den Volkenbond verzoekt den Volkenbondsraad, zich uit te spreken over de geschillen, die beide landen scheiden. Politieke kwesties mo gen het juridische probleem niet op den achtergrond dringen en doelmatigheids overwegingen tot het behoud van den vrede mogen de waardigheid van het internationale recht niet schenden. De handhaving van den vrede mag niet be reikt worden door middelen, die een schending van de belangrijkste grond slagen der internationale samenleving zouden beteekenpn. nl. de souvereine on afhankelijkheid en de territoriale on schendbaarheid der leden van den Vol kenbond. Vijf verdachten, beschuldigd van het ver wekken van wanordelijkheden bij het vertrek van het s.s. „Bremen'', op 27 Juli j-1-, werden te New-York vrijgesproken. Een zesde zal zich nog te verantwoorden hebben wegens het toebrengen van lichamelijk letsel en het dragen van verboden wapenen. De rechter Brodsk gispte op de zitting het Hitler-regime. Hij zeide o a. dat het in top voeren van de Swastica-vlag in de New- Yorksche havens dor de verdachten en andere burgers kon worden beschouwd als .een noodeloos uitdagend laten wapperen van een embleem, dat het symbool is voor het tegenovergestelde van Amerikaansche ide alen, en dat een atavistisch terugvallen naar middeleeuwsche. zoo niet barbaarsch toe standen, vertegenwoordigt". De rechter besloot met te zeggen: „Ik wil echter niet, dat mijn woorden uitgelegd zul len worden als een sanctioneeren van onwet tige handelingen". MOTORZEILBOOT KENTERT. Acht personen vermoedelijk verdronken. De Hamburgsche motorzeilboot „Flott- beck", die zich op weg van Danzig naar Ri ga bevond, geraakte in den afgeloopen nacht in een storm en kenterde. Van de 11 leden der bemanning konden zich de kapitein en twee anderen in een red dingboot in veiligheid brengen. De anderen worden echter tot nu toe nog vermist. Men vreest, dat zij verdronken zijn. In het jongste nummer van de Duitsche Stürmer (het anti-Jodenblad van Julius Streicher) werd medegedeeld, dat oe gemid delde oplaag van het blad in het tweede kwartaal van 1935 meer dan 410,600 exem plaren bedroeg. In het volgende nummer werd de oplaag voor het tweede kwartaal echter met ,,meer dan 286,400 vermeld. Dit is hiermede de tweede wijziging van de op laag voor het tweede kwartaal, welke door het Dlad wordt bekend gemaakt. Begin Juli deelde men den lezers mede, dat de oplaag iets meer dan 200,000 bedroeg, in het derde kwartaal is dus de oplaag van het tweede kwartaal nog voortdurend gestegen. Naar aanleiding van den verjaardag van koning Peter II van Zuid-Slavië, welke Vrij dag in geheel het land feestelijk werd ge vierd, had alhier een parade plaats, welke behalve door den Prins regent Paul. de re genten Stankowitsj en Ferowitsj, dgn minis ter-president Stojadinowitsj, ook werd bij gewoond door de leden der regeering, het diplomatieke corps, en leidende persoonlijk heden uit het kerkelijk en openbaar leven. De parade trok ongeveer 20.000 toe schouwers. De militaire demonstraties maakten op alle aanwezigen een diepen indruk. Koning Peter en Prins-regent Paul werden door de menigte met stormachtigen bijval begroet. In de beroemde orthodoxe kathedraal te Belgrado had een Godsdienst-oefening plaats, waaraan eveneens werd deelgenomen door Prins-regent Paul en de leidende personen uit het openbare leven. Een fonds te harer nagedachtenis De Zweedsche aartsbisschop Eidem heeft een oproep gepubliceerd tot stichting van een fonds ter nagedachtenis van koningin Astrid. Naar de secretaris-generaal van het Zweedsche Roode Kruis, dat het fonds zal be- heeren, aan Svenska Dagbladet mede deelde, was er enkele dagen na den oproep reeds bij na 13.000 kronen ingekomen aan giften, groot en klein. Treffend waren de bij de gif ten gevoegde mededeelingen. „Een eeuwig durende bloem op het graf van onze Astrid", schreef iemand en deze gedachte, een bloem op Astrid's graf, komt herhaaldelijk voor an der de inzendingen. Op de scholen in Zweden zijn inzamelin gen gehouden voor het fonds. Prins Karei, de vader van de overleden vorstin en voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis, zal moeten beslissen omtrent het doel van het fonds. Men neemt evenwel aan, dat de nagedachtenis van de koningin, die zooveel van kinderen hield, zal worden bewaard door een fonds, dat het welzijn der kinderen ten doel heeft. De president van Spanje Alcala Zamora heeft het kabinet verzocht een onderzoek te willen instellen naar het optreden van zijn zoon, den 23-jarigen Louis Alcala Zamora, die geweigerd heeft zijn deel, ongeveer 9 gul den, te willen aannemen uit de fondsen, wel ke beschikbaar waren gesteld voor de man schappen die verleden jaar October den op stand der socialisten hadden gedempt. De jongeman, die de rang van korporaal had, had verzocht zijn aandeel te willen beschik baar stellen voor de families der socialisten die bij den opstand het leven hadden ver loren. Onlangs heeft aij zich aangemeld voor het lidmaatschap van de socialistische partij. Zooals U zich zult herinneren was Louis Alcala Zamora in 1934 voor den krijgs raad gedagvaard wegens inbreuk maken op de militaire disciplina. Hij had toen gewei gerd een maand langer in militairen dienst te blijven dan oorspronkelijk voor zijn lich ting was vastgesteld. Hij werd toen vrijge sproken. De hertog van Gloucester is naar Selkirk vertrokken, waar hij het weekend zal door brengen met zijn verloofde, Lady Alice Scott. Voor zijn vertrek heeft de prins nog zijn broer en schoonzu"ter, den Hertog en de her togin van Kent, die uit Joego-Slavië terug keerden, ontmoet. De Hertog van Gloucester heeft van een juweliersfirma eenige ringen op zicht, waar uit hij de verlovingsring voor Lady Alice zal kiezen. De Hertog heeft de voorkeur ge geven aan een ovale saffieren ring met een diamanten steen aan weerszijden van de saf fier, welke in platina is gezet. Negen theaters te New York moesten gis teravond sluiten, omdat de danseresjes ver klaard hadden, dat hun kunst terug was gebracht tot het peil van koeliewerk De dan seressen en de kroonmeisjes konden dat niet langer verdragen en zijn in staking gegaan. Voor de theaters was Let zeer druk met teleurgestelde menschen, die gaarne de voor stelling hadden willen bijwonen, doch zich nu genoodzaakt zagen naar een bioscoop theater te gaan teneinde hun avond niet ge heel bedorven te zien. De meisjes beweren dat hun collega's in andere theaters in de verschillende steden van Oost-Amerika zich bij hun zullen aan sluiten. EEN ASTRID-POSTZEGEL. Binnenkort zal er een postzegel met den beeldenaar van koningin Astrid worden uitgegeven. Er is nog niet vastge steld of het een gewone rouwzegel zal zijn, zooals er ook een is uitgegeven na den dood van koning Albert, of een post zegel, die iets duurder zal zijn dan de daarop aangegeven waarde en die ten bate van de Belgische vereeniging ter bestrijding der tuberculose zal worden verkocht. Machten, die den Negus omringen. (Dag. Overzicht). Studie-commissie van 5 benoemd in het Italiaansch-Abessinisch con flict. (Buitenland). In Zweden een fonds ter nage dachtenis van wijlen koningin Astrid. (Buitenland). De staking te Tilburg duurt onver minderd voort. (Binnenland). De uitvaart van den bisschop van Haarlem. (Binnenland). De bouw van 4 mijnenvegers. (Bin nenland). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). Holland's stedenschoon in praat en prent. (Artikelen). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Antwoord van het stakingscomité aan proi. Aalberse. Naar wij vernemen, heeft het stakingsco mité te Tilburg gistermiddag aan prof. Aal berse per brief het volgende antwoord gege ven op de door dezen telegrafisch gestelde vragen: lo. dat nooit of te nimmer aan den burgemeester is toegezegd, dat als 60 pCt. van het loon zou worden uitbetaald de sta kers zich zouden verbinden Dinsdag 3 Sept. de fabrieken weer in te gaan, en 2o. dat het advies van het stakingscomité is geweest de 60 pCt. van het loon in ontvangst te nemen, waardoor geen enkele verplichting voor de stakers ontstond, omdat zij recht hadden op dat loon en op Dinsdag niet de fabrieken in te gaan. Middelerwijl heeft zich ook gistermiddag de staking nog weer met een kleine 100 man uitgebreid. In een vergadering van de sta kers heeft de leider medegedeeld, dat de le den van St. Rafael, bij wijze van protest be sloten hebben om aan hun eigen organisatie geen contributie meer te betalen, maar die contributie wekelijks in de stakingskas te storten. Verder liet spr. uitkomen, dat de stakers wel bereid zijn in organisatieverband over loonsverlaging te praten en de fabrieken in te gaan, indien eerst de loonsverlaging werd ingetrokken. Voorts deelde spr. mede, dat het comité van plan is nogmaals een conferentie aan te vragen met verschillende autoriteiten. Donderdag nog had spr. een onderhoud met den commissaris van politie. Deze adviseerde eerst aan het werk te gaan en dan te zien, wat er met het bestuur van St. Lambertus kan gebeuren. Maar spr. heeft daarop ge antwoord, dat men eerst gaat werken als de loonsverlaging zal zijn ingetrokken. Tenslot te adviseerde spr. de stakers de arbeiders die de fabrieken nog ingaan, niet uit te jouwen. „Als de menschen met pressie uit de fabrie ken gehaald moeten worden, kan men ze be ter laten werken. Het staken moet spontaan geschieden, zooals men dat in verschillende fabrieken heeft gezien". Bijna de heele wollenstoffenin- dustrie liét stil: het aantal stakers heeft de 4000 overschreden. Thans ligt zoo goed als de geheele Til- burgsche wollenstoffenindustrie stil. Bij de firma Janssen en de Horion hebben vanmorgen vijf-en-dertig menschen het werk neergelegd van het peroneel van ongeveer tweehonderd man; verwacht wordt, dat er nog meer zullen volgen. Bij de firma de Rooy en van Dijk staakt thans het geheele personeel. En ook op an dere fabrieken, waar nog gewerkt wordt, stijgt hun aantal. De menschen willen niet meer als onderkruiper beschouwd worden. Slechts drie schoorsteenen in Tilburg roo- ken nog, uitgezonderd dan vier, waarvan de fabrieken niet zijn georganiseerd en die door bedrijfsslapte ook geen sterke personeelbezet- ting hadden. Het zijn de firma van Beurden en van Moll, verder J. Donders en Zonen en F. M. Straeder. Daar deze drie fabrieken echter slechts on geveer honderdvijftig man personeel hebben, is dit voor de geheele beweging van betrek- keliik weinig gewicht. Het totale aantal stakers heeft nu de vier duizend overschreden. Pogingen van werkgeverszijde, zooals bij een firma werd gedaan, om werkloozen, woe- ger bij haar in dienst, weer aan het werk te krijgen, mislukten. Deze werkloozen hebben thans door hun weigering alle recht op steun verloren. Wat den toestand nog moeilijker maakt te een groot aantal werkloozen uit andere be drijven, dat blijkbaar genoegen in het geval heeft en zich toelegt op hinderlijk volgen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1