X Kg 3l',T*S!lQtena,: Pr H 2eV^lSSTi.,eprPrc^B"H'er; De uitvaart van den bisschop van Haarlem. Texelsche Schapenfokveedag op Texel. Vcaaq. en Aanbod, JCeck School HET LEGER DES HEILS. (Stichter: William Booth.) Binnenland. Laatste gang Mgr. Aengenenl. %i<zdecuidek 424854 377648 236030 47206 1 141618 1 l 1491190334 weiiaiid 1300—1900 gulden, nieuw wei- 1500—1700 gulden en bouwland van 5;,0_1700 gulden. i)0 bestuursleden D. Sleutel en P. Blaauboer Cz. werden herkozen. Besloten werd den heer Lienesch uit te noodigen voor een praatavond. In ver band hiermede ws« ook nog een schrij ven ontvangen van den keuringedenst voordholland, die ook de technische per soden disponibel stelt om in dat verband ingen te doen houden over keuringen. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering werd besloten dat de afgevaardigde voor de ver- -inö van een lid voor het hoofdbestuur Je plaats van den heer R. C. Schenk zal '"men den heer Breure, voorzitter van Landbouw en Maatschappij, Als lid van de financieele commissie zal voorstel van 't bestuur de candidatuur y h Je Veer worden gesteund Verder ging de vergadering accoord met voorstel van het hoofdbestuur inzake wijziging contributieregeling. Er zal worden W rtfesteld de contributie voortaan te be palen naar gelang van de grootte der boer- de£'enheer Daan Kaan bracht ter sprake het lUrtief arbeidscontract, dat vorig jaar j° x bemiddeling van de afdeeling tot stand is gekomen. Gaat dit nu stilzwijgend j 7 Ook meende de heer Kaan, dat iemand die andere voorwaarden wenscht te stellen of wil uittredeu, hiervan minstens 2 maan den tevoren kennis moet geven. De voorzitter was van oordeel dat wel opnieuw de voorwaarden gemaakt moeten worden- De heer Kaan zeide, dat door veehouders veel geklaagd wordt, dat zij niet eerder op de hoogte worden gesteld wat betreft de beperkingspercentage's. Spreker zou in overweging willen geven de desbetreffende tabellen na te gaan. KENNEMERLAND. Het wordt een beetje eentonig om tel kens te herhalen dat de veilingen een slechte week meemaakten en toch is het niet anders In het eerst leek het of na de brandende zon nehitte die alle groente verzengde en daar door 'n groot deel in waarde deed vermin deren, en waarvoor water en nog eens water is gekomen, een betere handel zou optreden, doch 't is schijn. Wel was de handel een iets je beter, doch de prijzen gingen alleen een ietsje omhoog zoolang „binnenland" wat noodig heeft en die behoefte is gauw be keken. Bloemkool gold nog al, althans le kwaliteit, waarvan geen meerderheid in den aanvoer. De noteering was voor le s. 10— 13 en voor 2e s. 3—6 per 100 stuks Snijboonen, waarvan geen groote aanvoer, golden meer dan we gewoon zijn, dit gold ook voor spercieboonen. De noteering was; Snijboonen 7—13.50, dubb. boonen z. dr. 5—10, enkele boonen z. dr. 5— ƒ8.50, trosboonen 7.5011 p. 100 K.g Van de groente die in kisten wordt aange voerd, was meer dan genoeg, de handel was lui en de prijzen laag. Spinazie gold 0.30 0.45, sla 0.20—0 30, postelein 0.20-/ 0.25, andijvie (X15—0.40 en hreekpeen 0.25—0.40 per kist. In bos- groente was het niet veel anders. Niets uit gezonderd (behalve dan bospeen) gold 1.50—2.50 per 100 bos. Bospeen (en welk een prima kwaliteit) gold slechts 2—4.50 per 100 bos. Komkommers keek men bijna niet aan, wat nog te verkoopen was gold 1 1.50 per 100 stuks. Een product dat best ging was peulvruchten. Capucijners golden 14—20, en id. brui ne 16— 23, raspers golden 14— 20 per 100 kg. De vruchtenhandel vertoonde hetzelfde beeld: luie handel. Appelen en pe ren en grootendeels behoorlijk gesorteerd, golden 5—8 per 100 kg. Een goed ge sorteerde aanvoer pruimen noteerde van f 7418 per 100 K.g. De handel in aard beien (Deutsch Evern in doosjes) was leven dig, de noteering 0.25-ƒ 0.30 per doosje Woensdag werd te Den Burg de jaarlijk- sche schapenfokdag gehouden, die dezen keer een bijzondere beteekenis had, door het 25- jarig bestaan der vereeniging „Het Texelsche Schapenstamboek''. De heer Alb. Keyser bood namens de Texelsche Landbouwvere.nigingen den heer E Govers voor het kantoor der vereen. Het Texelsche Schapenslamboek een foto aan van een Texelsche boerderij. De heer Govers wees op den geweldigen vooruitgang, dien het Texelsch ras genomen heeft. Niet alleen in Nederland is het overheerschend, doch ver in het buitenland wordt dit ras gevraagd. Hierna werden de keuringslijsten uitge- deeld en werd tot keuren overgegaan. GEREGISTREERDE SCHAPEN. Rubriek 1. Éénjarige rammen: le pr. Jb. Tap Kz., Den Hoorn; 2e pr. A. Eelman Dz., Dosterend; 3e pr. J. Hoogenbosch. Rubriek 2. 2-iarige rammen: le pr. M ^'*te Jz., Eierland; 2e pr. C. de Wit, P. H. Polder; 3© pr. H. J. Keyser, Molenbuurt. Rubriek 3. Oudere rammen: le pr. P. Brans Az., Oosterend; 2e pr. Gebrs. Koning, Dost; 3e pr. Jac. Eelman Dz., Oosterend, eerv. verm. Gebrs. Bakker, Spijk. SCHAPEN DIE GEM. MINSTENS 1 3/5 LAM HEBBEN GEWORPEN. Rubriek 4. le pr. Gebr. Bakker, Spijk; 2e Pr- Jb. Eelman Gz.; 3e pr. Jb. Lap Kz. SCHAPEN MET 2 RAMLAMMEREN. Rubriek 5. le pr. Jb. Lap Kz.; 2e pr. Joh Roeper Johz.; 3e pr. Gebr. Bakker. SCHAPEN MET 1 OOI- EN 1 RAMLAM. Rubr. 6. le pr. Joh. Eelman Gz.2e pr. ioPU 3e Pr- Jb. Lap Kz.; eerv. verm. H. C. Dijt, Westergeest. VIERTAL OUDERE FOKSCHAPEN. Rubriek 7 le pr. Joh. Roeper Johz.; 2e pr. Lapk 3e pr" p' eerv' vernl' Jk" VIERTAL 1-JARIGE FOKSCHAPEN. Rubriek 8. le pr. Jb. Lap; 2e pr idem; 3e Pr- Jb. Eelman Gz. VIERTAL OOILAMMEREN. Rubriek 9. le pr Jb. Zuidewind; 2e pr ji Bakker; 3e pr. Jb. Eelnan Gz.; eerv. verm. Jb. Lap Kz. SCHAPEN. Mantie o n)3,nge rammen: le pr. Jb. Keijser. PF' L K°ppen; 3e prS. J. Rubriek 12. Oudere rammen- le pr L Koppen; 2e pr Wed. G. Zijm 2e pr a C Dijt, eerv verm. T. Zijm. P le^Dr^'w^ c VChaap met ramlammeren: Eet Dz'" pr' T" Huisman. A. lammie'? IJl ^haap met 1 ram- en 1 ooi- Eelman Dz. P' pF' Gebr Bakker' A prRt,iel^n Harige fokschapen: le Zuidewind 2C "iet t0egek 5 3e pr' M prRMbze;idewindrtal 0Udere fokschap^ 2e n WOLKEURING.' J fokveerJo-tentoonstelling, die tijdens den werden f i jlsC markt werd gehouden, Wev xtV°lgende priizen toegekend rammen: le Pr- A. inz. v. I an Idr Jo WeStergeesti le Pr B inz. v. P. ThPï?n'i? Po mZ' P UP Kz-! 3e pr. A r :d ^Z'' pr' S- Keyser; 3e pr. VflJhi Pr' D A- Eelman Dz., Oosterend. Hivwti pudere rammenle pr. IJ. Lap, Den 3e nr A P v Keys" Dz-> Ruytersplaats; Lp,r.A P" W-Konnig, Oost; 3e pr. B C. de w' 1 pr' Zuidewind, Kamp. Vacht eenjarige ooien- le pr. Jb Lap Kz.; a <f iM>Up Kz': 36 pr" Q de Wd; 4e pr. r Yk J.' KTer' 4e pr' B P LaP Kz 4e pr. C Jb.UpKz.;4pr. DIJ. Lap.F Vacht oudere ooien: le pr. Jb. Lap, Den Hoorn; 2e pr. C. de Wit; 2e pr. B Jb Lap; ïp^. C defe^3"" B d diverse 2e handsch HiJtVIELEN, heeren en dames, tegen zeer lage prijzen. BLOKLAND's Rijwiel handel, Zaadmarkt. Eiken Dressoirs 12.40, Kasten, Tafels, Stoelen, Kapokbedstel 7.50, Fornuizen, prima Piano, Russisch Biljart, spotprij zen. J. L. SOSTMAN Jr„ Verkoop lokaal Ridderstraat 10. Kinderwagen, Kinderstoel, Baby Box Suiki trekvvagen, Petroleumstellen. Kof fer, Vloerzeil, Petroleumlamp, spotprij zen. J. L. SOSTMAN Jr., Verkoop lokaal, Ridderstraat 10. Als nieuw JONGENSFIETS 12.00. pracht DAMESRIJWIEL 15, H. RU WT EL 13.50, Burgers E. N. R. H. RIJ WIEL 15.50, stel CARRIER WIELEN 5.00, enz. NIEROP, Koningsweg 40. Prima Rijwielen 5.50 en 6.50 met torpedonaven, Race-rijwielen 9.50 en 18.50, Transportfiets z. g. a. n. voor elk aannemelijk bod, partij pracht Boeken voor dik en dun (moeten weg). DEIjLKER, Laat 182. TE KOOP GEVRAAGD een goed on derhouden HAARD. Brieven onder .etter P. 30 bureau van dit blad. GEVRAAGD gebruikte WASCHMA- CHINE met lichtstroommotor, ledige JAM- en STROOPBUSSEN, inhoud 3 tot 30 L. door J. SCHLRINGA, Callantsoog. Prima werkende Handnaaimachine (Singer) 6.50, Kleermakers of stoffeer der macjïine z. g. a. n. 25 enz. Be«te Duitsche piano 75, gemakskoffer 2.50, kasten, ledikanten, bedden, enz. DEKKER. Laat 182. TE KOOP 2 gebruikte prima HAAR DEN en 1 FORNUIS 95 e.M. lang, 65 c.M. breed en 70 c.M. hoog. Te bevragen bij H. BUIJS, smederij Sliksteeg. TE KOOP 40 EL TWISTED MAT 140 M. breed, 1 OMBOUW voor opklapbed, 1 nieuwe REISCAMERA 13 x 18 met lens. OUDEGRACHT 285b. AFSCHEID KAPELAAN ROZENHART UIT WARMENHUIZEN. Men schrijft ons: Onder groote belangstelling had het af scheid plaats van kapelaan Rozenhart, die benoemd is te Delft. De groote zaal var. het patronaat was tot in alle hoeken bezet Bij het binnentreden van de zaal door den scheidenden geestelijke werd Roomsche Blijd schap door de aanwezigen gezongen begeleid door „Soli Deo".. De voorzitter van de katholieke verenigin gen benevens dr. van Hesteren hadden zich bij de geestelijken geschaard. De pastoor opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en memoreerde allereerst het droevige overlijden van Z. Excellentie den Bischop van Haarlem. Vervolgens ging spr. over tot het onderwerp van dezen avond. n.1. het afscheid. Hoewel reeds lang ver wacht, kwam het benoemingsbericht toch nog onverwacht. Voor zoover nog verstaanbaar was, verna men wij van den pastoor, dat de scheidende kapelaan veel, ja zelfs zeer veel in deze paro chie tot stand heeft gebracht. Vooral op het gebied van jeugdwerk en organisatie was de kapelaan een prima adviseur en een uitste kende leider. Dat zijn werk, in de twee jaren hier verricht, door velen wordt gewaardeerd, bewijst wel de overgroote opkomst van de parochianen. De pastoor dankte den kapelaan persoor- lijk voor zijn hulp en bijstand en dankte ook namens de geheele parochie voor al hetgeen hij ten behoeve van de parochie Warmenhui- zen heeft gedaan, en als blijk van waardee ring overhandigde de pastoor den scheidende geestelijke een enveloppe met inhoud Woorden van waardeering en dank werden gesproken door: een twetaal misdienaars. R. Mosch Gz. als senior der St. Josef Gezelier Vereen., W. Dekker als voorzitter van den L.T-B., J. Slippens als voorzitter van den Volksbond, W. Bakker als voorzitter van de Hanze, een lid van den K.J.C., Jac. v. Baar Jr. als voorzitter van het fanfarekorps „Soli Deo", K. Molenaar, die sprak als voorzitter van het zangkeer en als vetegenwoordiger van den burgemeester, die verhinderd was aanwezig te zijn. Nog spraken namens de R.K. Rijwielclub Joh. de Groot als voorzitter van het Wit-Ge'e Kruis en namens het kerkbestuur, W. Koot als voorzitter van de voetbalvereeniging „V.I.O.S.'' en als jeugdleider, P. Tesselaar namens de Ontwikkelingsclub „Utile Duld". Vervolgen werd het woord gevoerd door dr. v. Hesteren, die in den breede uitwijdde over hetgeen kapelaan Rozenhart in deze pa rochie heeft gewrocht. Hoe heeft deze spreker kaelaan Rozenhart op schitterende wijze uit gestippeld als de stuwende kracht van katho liek Warmenhuizen en zeide, dat wij allen hem noode zien vertrekken. Namens de katholieke organisaties werd hem thans een prachtige klok geschonken, hetgeen in groo ten dank werd aanvaard. Als laatste spreker trad naar voren kape laan Rozenhart, die begon met den pastoor te danken voor zijne waardeerende woorden en voor de genoten leiding. Vervolgens heeft de kapelaan de verschillende sprekers in het kort beantwoord en ook hen dank gebracht voor de medewerking en aangename samen werking. Na een kort woord van den pastoor wer den de aanwezigen in de gelegenheid gesteld kapelaan Rozenhart de hand te drukken. Naar wij vernemen, zal het Leger des Heil6 dit jaar zijn Nationale Aanvrage houden in Sept.Oct. a.s. Ofschoon het Leger d€6 Heils zich op geestelijk en maatschapelijk gebied in gestadigen bloei mag verheugen, en de sympathie voor zijn arbeid steeds toe neemt ook in ons land, zijn er toch nog velen, die onbekend zijn met de nooden, aan dien arbeid verbonden. De Nationale Aanvrage is de groote coilecte, die gehouden wordt tot instand houding van de vele takken van arbeid; daaronder moet niet slechts verstaan worden de verzorging van de geestelijke afdeelingen, maar in 't bijzonder de ver zorging in de vele Maatschappelijke Te huizen van de duizenden mannen, vrou wen en kinderen van alle gezindten; dezen moeten n.1. gevoed en gekleed worden. Het is algemeen bekend, dat het Leger des Heils zijn deuren wijd wil openzetten en aan hulpbehoevenden de hand wil reiken. Aangezien echter de zorgen grooter worden, de nooden ver meerderen, de inkomsten dalen en aan de Stichting zwaardere eischen worden gesteld, wordt een beroep gedaan op de practische hulp van het Nederlandsche vo'k. Ten einde misverstand en teleurstel ling te voorkomen, gelieve men er zich van te vergewissen, dat de collectant door het Leger des Heils (Stichter: Wil liam Booth) is gemachtigd en men doe dat ook, al heeft de kleeding van den coHectant soms eenige overeenkomst met de bekende uniform van het Leger de» Heils. Al de collectanten hebben vol machten op naam, geteekend door Kom- mandant B. Vlas, Prins Hendrikkade 4951, Amsterdam (C.) Postgironummer 30328. PREDIKBEURTEN. UITGEEST, Evangelisatiegebouw Sedeur, Zondagmorgen 10 uur, de heer W. Akse, van Beverwijk; 11.40 uui, zondagsschool. Na dagen van droefheid en rouw, welke zich vooral manifesteerden in en om het bisschoppelijk paleis aan de stemmige Nieuwe Gracht te Haarlem, staat thans het ontzielde lichaam van Zijn Hoogwaardige Excellentie Mon seigneur Joannes Dominicus Joseph Aengenent in de lichte en wijdsche St. Bavo-Kathedraal opgebaard. Voorbij is het defileeren van jeugd- en standsorganisaties, gezongen zijn, eiken avond, de Metten in de chapelle ardente in het bisschoppelijk paleis, waar eiken morgen H. H. Missen wer den gelezen, maar de gebeden van het katholieke volk blijven tot den Hemel stijgen voor de eeuwige rust van de ziel van den overleden hoogepriester. De priesters van bet verweesde bisdom hebben hun leidsman Vrijdagavond ont vangen in het Godshuis, dat hij met den af bouw der torens mocht voltooien en de Sco- la Cantorum van Warmond heeft, gediri geerd door kapelaan dr. L. Kat uit Amster dam, in beurtzang met de geestelijkheid de Metten gezongen, waarbij de vicaris- capitularis, mgr. H. J. M. Taskin agens was, geassisteerd door den biechtvader van Mgr. Aengenent, pastoor J. P. Reijnenberg O. F. M. en kapelaan A. Th. L. Hendriks, neef van den overledene. Onder den hoogen, imposanten koepel van den kruisbeuk staat de baar thans gedekt door een zwart rouwkleed, waarop de mijter den hoogen rang van den doode doet her kennen. Aan het voeteneind zijn de overige autoriteiten der kerkelijke waardigheid ge plaatst. Links en rechts flakkeren kaarsen- rijen. De rouwversiering van de kathedraal is sober, doch geheel in het karakter van het edele lijnenspel van de voorname architec tuur. Zij beperkt zich tot het hoogkoor, waar achter de kanunnikenbanken zwarte drape rieën zijn aangebracht. De aanwezigen. Geruimen tijd voor den aanvang der plech tigheden begint de kathedraal zich te vul len. Vrijwel alle R. K. autoriteiten uit den lande zijn bij deze plechtigheid aanwezig. Ter weerszijden van het hoogaltaar knie len o;p de bidstoelen de volgende bisschop pen: Mgr. Arrigoni, zaakgelastigde a. i. van mgr. Micara, post te Brussel, mgr. P. Hop mans, bisschop van Breda, celebrant met zijn secretaris L. Beckers, mgr. dr. J. de Jong, titulair Aartsbisschop van Rusio, coadjutor en vertegenwoordiger van mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht met secretaris; mgr. A. F. Diepen, mgr. dr. J. H. G. Lammens met secretaris; father Preijde, S. S. J., mgr. A. Smets, mgr. J. O. Smit, mgr. dr. G. J. Vesters, mgr. dr. M. H. Buckx; mgr. Innocentius Vernet O. P.; mgr H. J. Paulussen, mgr. C. Dubbelman, mgr. dr. Mekkelholt, allen met hun secretarissen. De plechtigheid. De Warmondsche Scola, thans onder lei ding van den voorzitter der St. Gregorius Vereeniging pastoor Th. Beukers uit Leiden, vangt om 10 uur met den zang der Lauden d3Hierbij is agens Z.H.Exc mgr. P. A W. Hopmans, bisschop van Breda; als presby- ter assistent fungeert mgr. M. Mollmann, vicaris-generaal van het bisdomtroondia- kens zijn mgr. dr. G. Cvan Noort, deken van Amsterdam en M. Wijtenburg, beiden kanunnik van het Kathedraal Kapittel, diaken der H. Mis is de hoogeerwaarde heer J Dankelman, eere-kannunik van het bisdom en deken van Delft, sub-diaken is de hoog eerwaarde heer A. C. J. Sondaal, eere- kanunnik van het bisdom en deken van Haarlem. De lagere assistenties werden ver richt: ad candelam pastoor Roorda O.F.M., ad ampullas pastoor H. van Dijk, ad librum pastoor F. C. van Beukering, ad gremialï, pastoor L. Schalke, ad mytram pastoor J. de Vlieger, ad turibulum rector van Zon, allen uit Haarlem. Na de Lauden wisselt de hoogwaardige celebrant den koorkap voor het kasuifel en vangt het H. Misoffn aan. Als de voetgebe den worden gezegd met het Kathedrale koor van mannen en knapen onder leiding van den heer J. Schouten den schoonen Gregori- aanschen Introitus in: requiem internam dona eis Dom ine Heer, geef hem de eeu wige rust. De vaste Misgezangen en het Dias Irae worden in beurtzang met priesters en geloovigen uitgevoerd. Plechtig voltrekt zich de Heilige Handeling. Dan bestijgt de kapittel-vicaris mgr. H. J. M. Taskin den kansel voor het houden van de lijkrede. De lijkrede. De gewijde redenaar kiest zich tot tekst de woorden van den Heiligen man Job: Domi- nus dedit; Dominus abstulit; sicut placuit Domino ita factum est: sit Nomen Domini benedictum De Heer heeft gegeven; de Heer heeft ge nomen; zooals het den Heer behaagde is het geschiedde Naam des Heeren zij gezegend. De vicaris-capitularis vangt aan met een acte van overweging aan den H. Wil van God, welke tot uitdrukking komt in deze tekstwoor den, om vervolgens eenige oogenblikken te vertoeven in de dankbare herinnering aan hetgeen deze bisschop in de korte jaren van zijn bestuur voor de kerk van Haarlem is ge weest. Mgr. Aengenent, aldus de gewijde rede naar, heeft onder ons willen zijn Joannes, de Apostel der liefde; Apostel van de liefde tot God, en omdat de ware Godsliefde zich uit en vervolmaakt in de liefde voor de menschen ook Apostel der Naastenliefde. Aan allen, voor allen en in lies zichzelven geven, goed zijn en blijmoedig en hartelijk en behulpzaam en vredebrengend, dat was zijn vreugde en zijn leven; hierin lag het eigen lijke kenmerk van zijn karakter. Het was deze liefde voor zijn medemen- schen, vooral voor dc maatschappeliik ach- tergestelden, die h:m in de eerste jaren van zijn priesterschap bracht tot het bijzonder bestudeeren van het sociale vraagstuk. Hij beschouwde en oveidacfct dit vraagstuk hoofdzakelijk in het licht van wijsbegeerte en openbaring. Wat deze studie hem leerde over de mateloos groot goedheid van den Schep per, die niet enkel onze verdiensten, maar ook al onze verlangens te boven gaat. heeft een onuitwisbaar diepen indruk gemaakt op zijn van nature zoo poedaard:g en warmvoe lend hart, heeft zijn liefde geadeld tot een echte bovennatuurlijke goddelijke deugd. Toen hem een leerstoel in het Groot Semi narie was toegewezen, liet hij niet na bij het vormen van de levieten, die straks zouden uitgezonden worden om het Evangelie der liefde te verkondigen, van zijn goedheid en liefde en deernis met de scharen der ver drukten in hunne harten over te gieten. En zoo kunnen we begrijpen, dat zijn hart op sprong van vreugde toen hij tot het hoog verheven bisschopsambt werd geroepen, niet om de eer, maar omdat hij nu zijn levensideaal kon gaan uitvieren op een wij ze als hij zich vroeger nooit had durven denken: goed zijn voor allen, die hij te be sturen kreeg; hen allen aan zich en aan el kander binden door den band der liefde, en zoo hen allen brengen tot hun tijdelijk en eeuwig geluk. Hoe jubelde hij dit uit in zijn eerste herderlijk schrijven: „Het eerste woord, dat ik U, mijn geliefde kinderen, toe spreek, onlteen ik aan mijn grooten Patroon den H. Joannes, den Apostel der liefde: „Kinderen bemint elkander". In dit woord ligt de oplossing van alle nooden en kwa len van den tijd, waarin wij leven. Indien dit gebod der naastenliefde in zijn volheid wordt opgevolgd, dan,zal zoowel in 't socia le als in het particuliere leven een toestand worden geboren, die aan de wereld een heel ander aanschijn zal geven". Deze woorden welden op uit de volheid van zijn gemoed, en wat hij neerschreef ver vulde hij zelf van ganscher harte. Met war me en offerwaardige liefde gaf hij zich aan zijn beschoppelijke taak. Het ontzettend zware pak zorgen, dat hem op de schouders Onze Vijfde Augustus-Opgavs. De Vermenigvuldiging der Vieren. Geheel volledig zag deze som er als volgt uit: 47206 31589 Voor onze geroutineerde oplossers le verde deze som geen moeilijkheden op. Toekenning Angustnsprijs. Bij 't controleeren der lijst bleek dat de Augustusprijs a 2.50 is gewonnen door den heer D. A. Wittop Koning, Eg- monderstraat alhier, met 131 punten en 5 goede Augustusoplossingen. Deze prijs is vanaf Maandag bij onze administratie af te halen. Stand der hoogstgeplaatsten per 1 Sept. volgende rubriek. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der Sep- temberserie). Woordcombinaties. In het volgende lijstje moeten op de plaatsen der teekens woorden inge vuld worden, die zoowel met het woord ervoor als met het woord er achter een nieuw woord kunnen vormen. (Was b.v. gegeven ijs kraam, dan kan het woord „wafel" ingevuld worden, want ijswafel en wafelkraam zijn nieuwe woorden.), eigen zin veel vol zee bevel mat meer nood geval na en heeren wouden al bout al lang hoen lood berg vogel Heeft men de juiste woorden gevonden dan vermeldt de eerste rij letters van die woorden van boven naar beneden gele zen een utopie, die echter in de toekomst verwezenlijkt zou kunnen worden door het woord dat men krijgt als men de derde letters van de nieuw gevormde woorden eveneens van boven naar be neden leest. Oplo66ingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 13 September 12 uur aan de Pnzzle Redac teur van de Alkmaarsche Conrant. drukte, droeg hij gemakkelijk en blijmoedig, want hij droeg het met liefde. Zijn liefde was breed; zij daalde niet al leen af, maar zij hief op: zij omvatte allen, zij maakte geen onderscheid; afkeerig was zij van alles wat verdeelt en zocht ijverig naar alles wat samenbindt. Dit levensprincipe voerde hij door in alle omstandigheden, ook wanneer hij krachtens zijn ambt van bestuurder verplicht was tot ernstige vermaning of berisping: daarbij wist altijd de liefde en goedheid de gestrengheid' zooveel mogelijk te temperen. In één woord de geheele opzet van zijn bisschoppelijk be stuur is geweest: Door 'iefde en goedheid alles tot stand te brengen, wat zijn volk ge lukkig kon maken en den tegenstand, dien hij ontmoette, door liefde en goedheid te over winnen, want injmer had nij dat heerlijke woord van zijn grooten Paitroon voor oogen: „God is liefde; wie in de liefde blijft, blijft in God, en God in hem". Hoe ontroerend spreekt zijn liefde uit zijn laatsten Vastenbrief. Nooit heeft hij ver moed, dat i'ij toen zijn testament schreef, waarin hij zijn volk als erfenis zijn harte lijke, alles medelevende liefde vermaakte. „Wij komen tot U", zoo ving hij aan, „om U een woord van troost en opbeuring toe te spre ken, want wii zijn overtuigd, dat zeer velen onder U, gedrukt door den nood der tijden, aan zulk een woord ten zeerste behoefte ge voelen". En nu is de mond, die zulke bemoedigende woorden kon spreken, voor altijd gesloten. Den vriendelijken glimlach, die altijd speelde op dat goedige gelaat, zullen wij niet meer zien. Ik moge U verzekeren, dat het brengen van dit offer: niet langer voor ons te mogen werken, hem zwaar is gevallen, doch ook hier heeft zijn. liefde heldhaftig overwonnen. „Wat God doet is welgedaan, want God is goed in alles", sDrak hij, toen hem openhar tig werd meegedeeld, dat zijn kwaal onge neeslijk was. Geheel overgegeven aan den Heiligen Wil van God en in de verwachting der Christelijke hoop, dat hij nu de heerlijk heid van Gods Heide zou aanschouwen, heeft hij den dood in het aangezicht gezien en aan genomen. Wij hebben den duren plicht dankbaar te zijn jegens God, omdat hij ons in mgr. Aen genent zulk een voorbeeldigen bisschop, zulk een apostel van liefde heeft geschonken. Zijn lessen hebben wij in eere te houden, door die te beleven. Zijn „kinderen bemint elkander" blijve ons immer bij, maar dan zooals hij ons door woord en voorbeeld heeft geleerd: niet liefhebben door woorden of met de tong, doch met de daad en in waarheid Niemand betwijfelt, dat voor dezen Joan nes, die het groote gebod der liefde zoo hoog heeft gehouden, de vreugde des hemels ver zekerd is. Toch ontslaan deze woorden ons niet van den plicht voor de zjelerust van on zen geliefden vader veel te bidden Derhalve bidden wij en blijven wij bidden: „God, die onder de Apostolische priesters Uwen die naar Joannes met de bisschoppelijke waar digheid bekleed hebt, geef, bidden wij U, dat hij voor eeuwig in hun heilig gezelschap worde opgenomen. Geef zijne ziel de eeuwige rust: Dat hij ruste in vrede. Na de lijkrede werd de vijfvoudige absoute verricht, eerst door Z H Exc. mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, ver volgens door Z.H.Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, daarna door Z.H.Exc. mgr. J. Biermans, S S. J. titu lair bisschop van Gargara, dan door Z.H. Exc. mgr. A. Smets, titulair aartsbisschop van Gangara en tenslotte door den celebrant Z.H Exc. mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7