s I [ÏEFDE EN POLITIEK H| £atid: en Juitt&ouut Jiadi&pfQQMtfUfUi t i 9 OeuilletoH t<"4) ONTSMETTING VAN POOTAARDAPPELEN TEGEN RHIZOCTÖNIA. Ter bestrijding van de Rhizoctonia- ziekte in aardappelen wordt ontsmetting van dat pootgoed, warop de bruine of zw artachtige korstjes van deze schimmel (z.g. sclerotiën) in eenige mate voorko men, ten zeerste aangeraden. Een onder zoek, of inderdaad op de aardappelen sclerotiën voorkomen, kan het best ge schieden door een flink monster in water schoon te wasschen. De bruin of zwart gekleurde sclerotiën worden dan goed zichtbaar. Ontsmetting in het najaar verdient aanbeveling boven die in het voorjaar. Laat in het voorjaar ontsmetten moet worden afgeraden. Raadzaam is het ook, de aardappelen eerst eenigen tijd na het rooien te be handelen, opdat de huid goed is afge hard. Er bestaat anders eenige kans op beschadiging. Voordat tot ontsmetting wordt overgegaan, moeten de aardappe len ontdaan worden van aanhechtenden grond, door ze te wasschen in gewoon water. Wordt dit nagelaten, dan kan de ontsmettingsstof niet voldoende tot de sclerotiën doordringen. Ook verliest zij bij de aanwezigheid van grond spoediger haar werking. De ontsmetting kan worden uitgevoerd met sublimaat of Aretan Bij aanwending van het eerste middel worden de aardappelen gedurende IX uur ondergedompeld in een oplossing ter sterkte van 1/10 pet. (dus 1 op dui zend). Per liter water wordt dus 1 gram sublimaat opgelost. Het gemakkelijkst zijn hiervoor te ge bruiken sublimaat-pastilles 1 gram. Deze wegen pl.m. IX gram maar bevat ten 1 gram sublimaat. Er zijn n.1. ook pastilles in den handel, die slechts X gr. sublimaat bevatten. Bij den aanschaf houde men hiermede rekening. Ter ontsmetting van 1 H.L. aardappe len (pl.m. 70 K.G.) is 50 liter oplossing voldoende. Dezelfde oplossing kan drie maal achtereen gebruikt worden. Zoo wel bij aanwending van sublimaat als van Aretan lette men er vooral op, dat het water niet te koud is. Lager dan 5 gr. Celsius mag het in ieder geval niet zijn. Daar sublimaat metalen aantast, mag de ontsmetting hiermede slechts uitgevoerd worden in houten of steenen vaatwerk. Aretan wordt aangewend in een op lossing van IX op duizend, dus X gram op 1 L. water, waarin de aardappelen, ook na eerst te zijn afgewasschen, 20 tot 30 minuten worden ondergedompeld. Men kan dus sneller werken dan met sublimaat. Ook kan Aretan meerdere malen achtereen, tot zesmaal toe, aan gewend worden. Noodig is dan, dat tel kens na iedere behandeling per 100 L. oplossing 4 L. Aretan-oplossing van dubbele sterkte, dus van 3 op duizend, wordt toegevoegd. Wordt de oplossing slechts 3 maal ge bruikt, dan is dit niet noodzakelijk. Aretan voege men niet direct aan het water toe, maar men make van de be- noodigde hoeveelheid eerst een papje, dat daarna onder flink roeren in het water wordt gebracht. Men kan, daar Aretan ijzer niet aan tast, hiervoor ook bakken van dit mate riaal gebruiken. Zink wordt echter wel ar ngetast Na de behandeling dienen de ontsmet te aardappelen, vóórdat ze opgeborgen worden, goed gedroogd te worden. Daar zoowel sublimaat als Aretan giftige stoffen (maaggiften) zijn, betrach te men de noodige voorzichtigheid. Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziektenkundigen dienst te Wagen ingen en door de bij dezen L enst werkzame ambtenaren, zoomede door de heeren rijksland- en tuinbouw- consulenten. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINOEN. Met de ingekuilde aardappelen had het de laatste week wel beter kunnen gaan; van de gewone sorteering liggen er nog heel wat onverkocht. Voor de betrokkenen zal dit wel op een schadepostie uitloopen. Overigens werden er nog belangrijke partijen aange voerd. De grove Schotten brachten 2 of 1 oi 2 dubbeltjes meer op. De mooiste van de gewone liepen tot 2.60 a 2.80, anderen iets minder. Voor drielingen werd 1.70 tot 2 betaald. De hoofdaanvoer bestond echter uit witte en blauwe Eigenheimers. Groote belangstelling bestaat er echter niet voor deze aardappelen, zoodat ze tegen lage prij zen van de hand moeten worden gedaan. Blauwe Eigenheimers brachten 100 tot 2.40 op. witte ongeveer een dubbeltje min der. Ronde Duc werd aanvankelijk voor 1.40 tot 1.70 verkocht, later voor 1.10 tot 1.30. De aanvoer beliep ongeveer 20 spoorwagens. Vlug gaat het ook nog niet met den handel in ae te velde goedgekeurde aardappelen, ofschoon de tijd er nu is, waar op vroeger vraag naar dit product kwam. Insiders beweren, dat de vooruitzichten voor verkoop aan het buitenland niet gunstig zijn. Van de verschillende koolsoorten werd deze week vrij veel aangevoerd, in het bij zonder roode en witte. Iets betere prijzen kon den voor de roode kool worden bedongen, ofschoon ze toch nog laag moeten worden genoemd. De hoogste prijs werd gemaakt voor kool van ongeveer 3 pond; er werd 2.60 tot 2.80 voor betaald. Sorteeringen van 4 tot 5 pond brachten 2.10 tot 2.30 op en de sorteering van een hooger gewicht 1.70 tot 2. Ongeveer 25 spoorwagens werden hiervan geveild, verreweg het groot ste gedeelte te Broek. Alles kon worden ver kocht, dank zij de bevredigende vraag. De daling in de gele koolprijzen is geluk kig tot staan gekomen; al het aangevoerde ging, vooral op het laatste der week, vlug van de hand met stijgende prijzen. Werd aanvankelijk voor kool beneden 2 kilo 2.80 tot 3.10 betaald, later werd 3.40 tot 3.80 besteed, enkele partijtjes passeerden zelfs de 4. Voor de groote werd in de laat ste helft der week 2.60 tot ruim 3 betaald Over den loop van zaken, betreffende de witte kool, valt niet erg te klagen. De prijzen kunnen bevredigend heeten, ofschoon op 't laatst der week een kleine daling intrad Voor eerste kwaliteit werd aanvankelijk 1.80 tot 2.00 besteed, later ongeveer 2 dubbeltjes minder. Voor mooie zware kool werd soms door de zouters iets meer betaald. Bloemkool kwam er deze week weer niet veel aan de markt. Voor de allermooiste werd soms tot 10 en 12 betaald; verschil lende partijen brachten echter minder op. Voor 2e soort werd 1.50 tot 3 besteed. De aanvoer van losse wortelen was ook gering; de prijs was niettemin laag, n.1. 80 cent. Vrij veel uien kwamen in de afgeloopen week aan de beide veilingen, echter in hoofd zaak gele uien. Wat aan zilveruien werd ver kocht, bracht zeer matige prijzen op: nep gold van 3.70 tot 5.70, drielingen van 0.80 tot 1.50 en uien van 60 tot 90 cent. grove gele uien brachten slechte prijzen op, n.1. 2.50 tot 2.80, middelgroote 1.60 tot 2 met enkele uitzonderingen daar bo ven, drielingen 1.30 tot 1 60 en nep 2.70 tot 3. Slecht ging het met de sperciebooneneen belangrijk gedeelte draaide door. Voor de verkochte werd 4 tot 5 betaald, soms 6 tot 7 voor zeer mooie partijtjes. Snijboonen brachten nog minder op. De noteeringen voor bieten lagen tusschen 1 en 2, al naar kwaliteit en grootte. De grootste sorteering bracht de laagste prij zen op. Allerbedroevendst was de gang van zaken op de tomatenmarkt. Voor A, zoowel als voor B en C werd 3 of een weinig meer betaald, CC werd voor 2 tot 2.20 ver kocht. Ook voor druiven was zeer matige belangstelling. Frankenthalers gingen van 22 tot 22.40, Alicante van 19 tot ruim 21. HOORN. Afd. Hoorn Holl. Mij. van Land bouw. Op de alhier Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw werd mededeeling gedaan van een bij het gemeentebestuur ingekomen verzoek om den datum der voormarkt, welke wordt gehouden op 23 October, te wijzigen, zulks in verband met de najaarsmarkt te Woerden. De afdee- ling had geadviseerd, hierop niet in te gaan, daar men anders weer in conflict zou komen met de paardenmarkt te Alkmaar en met de najaarsmarkt te Purmerend. Er wa6 dan ook afwijzend beschikt. Verslag werd uitgebracht van den te Bobeldijk gehouden melkcursus, waar 4 van de 6 candidaten slaagden. Door den heer E. Koster van Berkhout werden belanrgijke mededeelingen gedaan over den op 23 Sept. a.s. te Hoorn te houden grooten tentccnstellingsdag, de L.T.M Spr betreurde het in hooge mate, dat de fruitteelt zich dit jaar nog afzijdig had gehouden, om dat het fruit voor de omgeving van Hoorn een zeer belangrijk product is en dat men ook de paardensport nog niet in dezen dag had kunnen betrekken, doch hij had gegronde hoop, dat dit met beide het volgend jaar wel het geval zou zijn. Tot afgevaardigde naar de a.s. alg. verga dering te Alkmaar werd benoemd de heer P Kollis, met als plaatsvervanger den heer P. Jz. Eriks. Op voorstel van den heer E. Koster zal er bij het Hoofdbestuur op worden aangedron gen te bevorderen, dat de melkcontingentee- ring tot 1 Maart wordt verschoven, wat voor de boeren een belangrijk voordeel zou be- teekenen. Aan den afgevaardigde werd vrij mandaat verleend om in de vacature-Schenk voor het Hoofdbestuur een der akkerbouw-candidaten te steunen. STOMPETOREN. Verg. afd. Holl. Mij. v. Landbouw. Zaterdagavond vergaderden de leden van de H. M. van Landbouw afd. Schermeer, onder voorzitterschap van den heer P. Spaan in café Kamsteeg. De voorzitter heette allen welkom, en zeide het te betreuren dat zoovele afdeelingen van de HL M. v. L. actie voerden tegen het hoofd bestuur, wat hij uit de bladen gewaar werd. Spr. was er van overtuigd, dat het HB tracht zooveel mogelijk den toestand voor de boeren dragelijk te maken. Ingekomen was een verzoek van de Alkmaarsche landbouw tentoonstellingscommissie om wederom 10 beschikbaar te stellen, waartegen niemand bezwaar had. De heer C. Groot besprak de noodzaak van de runderhorzel-bestrijding en pleitte voor een wettelijk voorschrift. De heer K. Kalis' stelde voor medewerking te zoeken bij de zuivelfabrieken in den omtrek. De heer v. d. Laan wenschte dit punt op de alge- meene ledenvergadering in Alkmaar, waar heen de heeren P Spaan en Jb. Posch afge vaardigd werden, besproken te zien. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, dat het bestuur een bespreking met den heer Lienesch, landbouwconsulent, en den heer Veen zal houden over een in dezen winter te organiseeren landbouwwintercursus. Na eenige disussie werd het voorstel van den heer v. d- Laan aangenomen om de can- didatuur als lid van het H.B. van den heer Breure uit de Haarlemmermeer te steunen. In de vacature van den heer Koster zal men den aangewezen candidaat voor het H. B. van de Fok- en Stamboekvereenigiog den heer J. Blauwboer Kz. stemmen. In de financieele commissie van het HB. van de H. M. v. L. stelde men voor den heer C. Kramer Glijnis te candideeren, wat met algemeene stemmen goedgekeurd werd. Drie nieuwe bestuursleden moesten geko zen worden in de plaats van de heeren P. Spaan voorzitter, Wonder en Jb. de Boer die niet herkiesbaar waren. Tot voorzitter werd benoemd de heer D. de Boer Pz., tot vice-voorz. de heer Doornbos en tot lid de heer D. Kramer Glijnis. De heer C. Klerk uitte zijn spijt over het verbod aan de boeren, om zelf boter voor eigen gebruik te mogen karnen en drong er met klem op aan. dat dit ter kennis van het H. B. worde gebracht. Ook leek het spr. vreemd dat in sommige gemeenten wel uit het z.g.n. schapenpotje vergoeding werd betaald, ter wijl men er in de Schermer tot nu toe niets van had ontvangen. De heer v. d. Laan had het artikel van Ir. Muntinga gelezen over de voetziekte, maar daarin gemist het middel ter voorkoming daarvan. Spr. vertelde dat men m de Haar lemmermeer zeer veel succes heeft met het grondig loswerken van den bodem en drong er op aan dat dit ter kennis van de algemeene vergadering wordt gebracht. De heer jb. de Boer besprak de onbillijk heden, welke ontstaan bij het verhoogen van 't invoerrecht van gerst als de producten af geleverd moeten worden, en wilde dat er bij het H. B. op gewezen wordt, dat de minister daarin de organisaties raadpleegt De heer Madderom zag verschil van be handeling in verschillende gemeenten inzake plaatsing van werkloozen in de bedrijven. De voorzitter zeide, dat 15 September de algemeene regeling in werking treedt. De heer Jb. de Boer besprak het rapport van Westerwolde en achtte het geschikt, hiervan een beknopte toelichting aan alle leden te zenden. De voorzitter achtte het wenschelijk de Woensdag 11 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA uitzending). 8.Gramofoonplaten en pianospel J. Jong. 9.— H. Wig- gelaar (viool) en D. Wins (piano). 9.30 P. J. Kers- Onze keuken. 10. Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: Fragm u. d. revue „Van lach tot lach", D. Wins (piano) en S. de Wolff (le zing). 12— Trio Sam de Gorter. 12.40 Gramofoonplaten. 1.10 Ver volg Trioconcert. 1.45 Zenderverz. 2.Voor de vrouwen. 2.15 Orgel spel C, Steyn. 3.— Voor de kinderen. 5.30 Harry Lew's Radio Three. 6 30 RVU: Dr. G. Stuiveling: De op richting van de Nieuwe Gids 7.20 Palestijnsche Arbeidersliederen d. S. H. Englander en vioolsoli door N. de Klijn. 8.Herh. SOS-ber 8.03 Nieuwsber. en VARA-varia 8 15 M. Orobio de Castro (cello) en D. Wins (piano). 8.45 „De Kost winner", spel van Somerset Maug- ham, m m. v. het VARA-toneel o. L v. W. v. Cappellen. 10.15 Orgel spel J. Jong. 11.—12.Gramo piaten. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV- uitzending. 8.— Schriftlezing en meditatie 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o. L v Ds. v. d. Elskamp. 11.—12.— Cellorecital Ed. Biele. A. d. vleugel: Mevr. S. Wintershoven 12.15 Gramofoon platen. 12.45 Kwintet o. 1. v. P. v. d. Hurk en gramofonplaten. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzame laars. 3.3.45 Gramofoonplaten. 4.— Pianorecital R. Riphagen. 5.— Kinderuur. 6.Causerie J. Kits. 6.30 Afgestaan. 7.— Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8— Berichten. 8.05 Orgelconcert M. E Bouw meester. 9.— Prof. Dr. H. J. Gun ning: De jeugd heeft de toekomst. 9.30 Gramofoonplaten. 9.55 Berich ten. 10.— Het Heksterkwartet. 11.11.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.35- 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cau serie. 11.20 Gramofoonplaten. 11.50 Orgelspel Q MacLean. 12.35 Ch. Manning's orkest. 1.35 Orgelcon cert H. Darke. 2.20 Het Schotsche Studio-orkest. 3.10 Verslag van de St. Leger-paardenrenden. 3 50 Sted. orkest Bournemouth o. 1. v. J. Har- rison m. m. v. E. Kersey (viool) 5.05 Gramofoonplaten. 5.35 Het BBC-dansorkest o. 1. v. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelspel R. Dixon. 7.20 BBC-orkest o. 1. v. H. Lodge. 8 20 Fred Hartlev's Novelty kwintet m. m.v. Brian Lawrence. 8.50 „Friday the thirieenth", hoor spel L. Sieveking. 10.Berichten. 10.20 Amerikaansch nieuws. 10.35 A. Collins (viola) en K. Cooper (piano). 11.20-12.20 Maurice Win- nick en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.35 Or kestconcert o. I. v. Touche. 6.10 KALUNDBORO. 1261 M. 12.20 tot 2.20 Strijkorkest o. 1. v. Thyre- god. 3-20 Gramofoonplaten 3 50— 5.50 L. Preil's orkest. 8.20 Opera muziek o. 1. v. Gröndahl. 9.35 Volks muziek. 10.— Reportage. 10.40 Om- roeporkest o. 1. v. Gröndahl. 11.20 tot 12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orlcest- concert. 1105 Concert. 12.20 Uit BreslauOmroeporkest en het Sile- zisch-Gouw- Symphonie-orkest. 2.35 Gramofoonplaten. 4.20 Zang en piano. 5.35 Uit Frankfort: Orkest concert. 7.20 Omroepkwintet. 8.20 Uit MünchenKulturtagung im Opernhaus. 9 50 Omroeporkest o. 1 v. Winter. 10.50—12.20 Omroep orkest o. 1. v. Kühn en Omroep- kleinorkest o. 1. v. Eysoldt. ROME, 421 M. 9.— Radiotoo- neel; hierna dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o. L v Douliez. 6.20 Gramofoonplaten. 6.35 Ver volg Omroeporkest. 7.35 Gramo foonplaten. 8.20 Salonorkest o. 1. v. Walpot. 10.30—11.20 Populair con cert. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. 12.50 Omroeporkest o. 1. v. Dou liez. 1.50—2.20 Gramöfoonplaten. 5.20 Orgelconcert. 5.50 Gramo foonplaten. 6 50 Zang en piano. 8.20 Symphonie-concert o. 1. v. André. 1030—11.15 Gramofoonh muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Uit München: Kulturta gung im Opernhaus. 9.50 Concert uit München o. 1. v. H. A. Winter m. m. v. M. Andersen (tenor). 10.29 Berichten. Hierna dialoog. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerbericht 11.20—12.20 Barnabas von Geczy en zijn dansorkest GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn IHilversum. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8.—8.40, D.sen- der 8 40-9 20, Keulen 10.20— 11.05, D. Sender 11.05-11.20, Lond. Reg. 11.20—12.50, Keulen 12.50-13.20, Brussel VI. 13.20— 14.20, D. Sender 14.20-15.05, Lond. Reg. 15.05-.-17 35, Keulen 17.3518.50, Brussel Fr. 18.50— 19.20, Keulen 19.20-21.20, Droit- wich 21.20—21.50, Keulen 21.50— 22.20, Paris P. P. 22.20—22.50, Keulen 22.50-24—. Lijn 4: Parijs Radio 8 05—8.50, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droit- wich 11.20-18.20, Brussel VI. 18.20—18.50, Droitwich 18.50— 20.20, Lond. Reg. 20.20-22.— Luxemburg 22.—22.40, Lond. Reg 22.40-24.-. mede- zusterafdeelingen uit den omtrek tot werking op te wekken. De heer Burman adviseerde om den heer ir. Lienesch binnenkort eens uit te noodigen een lezing te houden over de voetziekte, en tevens het rapport van Westerwolde toe te lichten. Dit voorstel vond algemeen bijval. Hierop sloot de heer Spaan de bijeenkomst na een woord van dank aan de afgetreden bestuursleden, en voor de aangename ge- dachtenwisseling. SINT PANCRAS. Vrijdagavond vergaderde de Nederland- sche Tuindersbond ten huize van den heer P Schuit onder voorzitterschap van den heer A Hoogland. De opkomst was buitengewoon groot. In zijn openingsrede meende de voorzitter te mogen constateeren, dat het doel der vergadering, n.1. de te houden protestver- gadering te Alkmaar, instemming bij de leden heeft. Door het bestuur is vergaderd om tot een overeenkomst te komen met C.B.T.B. en L.T.B. en de drie arbeidersbonden, om het looncontract, wat hier geldende is, en niet in overeenstemming met den loontoeslag, in het goede spoor te leiden. Besloten werd om den heer Kikkert hier over te schrijven. Deze echter verwee* naar B. en W. en deze hebben afwijzend beschikt, omdat het loon met den Langendijk werd ge lijk gesteld. Tnans echter is een commissie samenge steld van rijkswege voorgesteld. Tot heden was dit in onze gemeente nog niet zoo, omdat wij tot de eerste proefgemeenten behoorden. Hierin hebben zitting C. Duif (gemeente); J. J. Kloosterboer (werkgevers), K. Leijen (werknemers). De vergadering was echter van meening, dat deze commissie niet in orde is. De heer Kloosterboer n.1. is ongeorgani seerd en de minister vraagt organitorisch te werken. - door WILLIAM LE QUEUX. 43. „Dan moet alles zoo voort gaan, denk ik. De hemel alleen kan het einde voorzien". De gravin trachtte hem op te beuren. „Loven en Dolores, beiden geven meer be moedigende rapporten. Zij zijn vol vertrou wen, dat wij alles zullen te boven komen". De koning glimlachte treurig. „Ja, ik weet dat zij steeds op de barome ter kloppen. Zij moeten dezen brief lezen". Toen hij hun was getoond, trokken zij er den neus voor op, zelfs Dolores. Die brief was niet geschreven op aanwijzing van Ste- phanie of Loukoff, daarvan waren zij over tuigd. Deze twee misdadigers zouden den koning geen kans geven om aan den dood te ontsnappen door vrijwillig afstand te doeen. Neen, die brief was geschreven door den een of anderen vurige revolutionnair, om hem bang te maken. Den volgenden dag was Danecourt op weg naar het paleis om een onderhoud te heb ben met den opperbevelhebber. Bij den in gang ontmoette hij Loven, die juist bij den generaal was geweest. „Is er iets bijzonders?" vroeg Gerald hem Loven schudde zijn hoofd. „Niets van be lang. „Alles gaat goed, alleen Stephanie hebben wij nog niet gevonden. Ik denk, dat zij na den moord op Miranoff zoo vlug mo gelijk de grens is overgegaan". „En van Loukoff is ook nog niets be kend?" „Neen. Ik betwijfel of hij hier is. Ik denk, dat zijn menschen voor hem werken en dat hij zal verschijnen als de groote slag wordt geslagen". Gerald ging naar de kamer van Gourgief. De koning was daar. Nicolaas staarde hem aan met een hoogst verbaasd gezicht. „Mijnheer Danecourt, u hier?" schreeuw de hij uit. „Waar is de prinses?" Het was nu de beurt van Gerald om ver baasd te kijken. „De prinses, uwe majesteit? Waarom vraagt uwe majesteit dat aan mij? Is zij niet in het paleis? Het gezicht van den koning werd doods bleek. „Vijf minuten geleden kwam uw be diende met een boodschap van u, die hij al leen aan haar persoonlijk moest geven. Hij zei dat u haar verzocht in uw hotel te ko men, omdat gij haar over belangrijke zaken wilde sipreken en hij zou haar vergezellen. Zij en de gravin zijn dadelijk vertrokken". Het was Gerald of alles om hem draaide; hij begreep onmiddellijk wat er gebeurd was. „Zij is in den val geloopen", riep hij wan hopig uit. „Die schurk Williams is een ver rader". Er werd haastig op de deur geklopt en een bediende trad binnen met een brief voor den koning. „Deze brief werd afgegeven door een on bekende, uwe majesteit. Hij zei alleen, dat hij u onmiddellijk moest gegeven worden". Nicolaas nam den brief in zijn bevende handen. „Als u dezen brief ontvangt, kom dan met den meesten spoed in den Gouden Leeuw. Daar zult u de prinses vinden". Onder aan den brief stond C. W. Hij gaf hem aan Danecourt. Gerald herkende de hand van zijn bediende. „Ik ga haar zoeken", riep hij uit. „Gene raal, breng uw mannen mede. Wat een laf hartig complot. God sta mij bij, dat wij op tijd komen' De beide mannen liepen de kamer uit, terwijl de koning wanhopig achter bleef. HOOFDSTUK XXV. De generaal ging zoo spoedig mogelijk met zijn getrouwen naar den Gouden Leeuw. Gerala begreep nu alles. Williams was een verrader, dat was bewezen. Hij was het, die den onbekende in zijn woning in Parkring had toegelaten. Maar waarom zond hij dat briefje om hem te verzoeken naar den Gouden Leeuw te gaan? Gerald meende in eens het raadsel opgelost te zien. Zijn geweten had op het laatste oogenblik gesproken en daarom had hij getracht de onvermijdelijke gevolgen van zijn laaghartige daad te verijdelen. Als zij bij de herberg kwamen, zouden zij hem gevlogen vinden. Hij zou zijn aan deel in de afspraak hebben uitgevoerd om de beide vrouwen over te leveren aan hun vijanden, hij had een som gelds in ont vangst genomen als vergoeding voor zijn liulp en was daarna gevlucht. Zijn geweten was echter op het laatste oogenblik gaan spreken. Zij hielden voor de herberg stil. De deuren waren gesloten een zeer verdachte om- standigeid. Er gebeurde ongetwijfeld iets bijzonders binnen de muren. „Wacht geen oogenblik!" donderde Gour gief. „Trap de deur in". Een half dozijn menschen wierp zich tegen de deur. Zij bezweek onmiddellijk. Er was niemand in de gelagkamer. Men hoorde geen geluid in het huis. De generaal gaf opnieuw bevelen. De her bergier en zijn vrouw konden zich schuil houden en de anderen ook. „Breek alle ka mers open". De soldaten stonden op het punt zijn or ders uit te voeren, toen iets vreemds gebeur de. Een deur achterin de gelagkamer werd zachtjes geopend en Williams k schijn. kwam te voor- „Wilt u hier binnengaan, als het u be lieft, mijnheer Gerald", zei hij met bevende stem. Verbijsterd trad Oerald de andere kamer binnen, gevolgd door den generaal. Een vreemd schouwspel kreeg hij voor zijn oogen. Loukoff zat in een stoel aan handen en voeten gebonden. Op een sofa lag Stephani Ghika eveneens stevig gebon den. Beiden hadden een prop in den mond Een vermoeden van de verklaring van hetgeen hij hier zag kwam onmiddellijk bij hem op, maar hij dacht daarover niet ver der na. De prinses!" riep hij uit. „En de gravin! Waar zijn die gebleven?" Williams haalde een sleutel te voorschijn en gaf die aan zijn meester over. „De dames zijn gezond en wel in de kamer hierboven" Gerald vloog de trappen op. De generaal bleef benedén, met een woedenden blik ge- richt op den zelfbewusten bediende, dien hij had willen doodschieten, als hij hem in handen had kunnen krijgen. Danecourt had toegegeven, dat hij die straf ten volle ver diende. Op een of andere geheimzinnige wijze scheen alles veranderd te zijn. De prinses en de hofdame waren veilig en de twee lei ders van de revolutie lagen daar stevig ge bonden en hulpeloos en deze onschuldig Kij kende bediende had dat volvoerd. Gerald stak de sleutel in het slot, opende de deur en ging binnen. De prinses en Na- da stonden op toen hij binnen kwam en be1* den uitten een kreet van verlichting. Zij hadden vreeselijke oogenblikken door leefd. Zii nadden het intrappen van de voor deur gehoord en daarna werd alles weer s*''" Bil Gerald ging met uitgestrekte handoi >P beiden toe. „Goddank, dat u beiden 1®®'" Wat beteekent dat alles?" -j Hij wist nauwelijks, wat hij zeide, nu "J hen veilig voor zich zag. Nada was f1®» zenuwachtig. De prinses gedroeg zich Zij zag zeer bleek maar glimlachte „O, mijnheer Danecourt, dat was het waard. Gaat u naar beneden, wij wjn nje veilig Williams zal u alles vertellen- man is een genie. Wij moeten hem m on geheimen dienst hebben". (Wordt v*t" I Gramofoonplaten. 7.40 dito. 8.20 Zang, viool en orgel. 9.05 „Le méchant''. spel van Grenet. 11.10 12.35 Dansmuziek.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6