dagblad voor alkmaar en omstreken. Bezoek aan de Abessijnsche legatie te Londen. ^Buitenland Koningin Astrid en jhr. Beelaerts van Blokland herdacht. 137e Jaargang Eerste Kamer, De wet op uitverkoopen en opruimingen goedgekeurd. Sxiqetijksch Oveccdcfit Alle Italiaansche aantijgingen categorisch weerlegd Troepenverplaatsingen. NAZI-CONGRES TE NEURENBERG. Wat vandaag de aandacht trekt,,, kassel. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Mn 214 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Dircr-»»,,,. r lt> v KRAK. Woensdag II September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 10 September. Een avondvergadering met ongewone dingen. De senatoren waren pas terug van hun vacantie, maar er was geen vroolijke stemming, want er moesten twee overlede nen worden herdacht, koningin Astrid en de griffier der Eerste Kamer, jkh Beelaerts van Blokland. Voorts trad voor het eerst het nieuwe kabinet-Colijn voor het voetlicht. Al le ministers waren present, behalve minis ter De Graeff, die te Genève de Volken bondsvergadering bijwoont. Minister Slin- genberg zat voor het eerst achter de regee- ringstafel, maar de omgeving was hem niet vreemd; hij is als Eerste Kamer-lid afgetre den, om zich onverdeeld aan zijn nieuwe ambt te kunnen wijden, en drukte vele zij ner oud-collega's de hand. In deze vergadering is het nieuw benoem de lid mr. Ridder van Rappard, vroeger lid der Tweede Kamer, beëedigd. Hij volgt den overleden mr. Smeenge op. Zoo is de liberale fractie weer voltallig. Voorzitter baron de Vos van Steenwijk heeft herinnerd aan den zwaren rouw, waar in België is komen te verkeeren. Hij heeft koningin Astrid herdacht als gemalin, als moeder en als vorstin en verklaard, dat zij, haar hooge en veelzijdige taak verrichtte met toewijding aan haar nieuwe vaderland. De Eerste Kamer, zeide de president, deelt van harte in het groote leed, dat over het Belgisch koningshuis en de naburige, bevriende natie is gekomen, en bidt hun Godsrijke vertoostingen toe. Minister Colijn heeft namens de regee ring hartelijke instemming met 's voorzit ters woorden betuigd. Over griffier jkh. Beelaerts van Blok land heeft de president een lange lijkrede gehouden, gewagende van de zeer droeve stemming, waarin de Kamer haar werk zaamheden voortzet. De voorzitter huldig- den overleden griffier niet alleen als een voortreffelijke ambtenaar, maar ook als een mensch, die iemand was, die zichzelf was. Hij werd gedreven, maar niet door men- schen; een Hooger Gezag had de hand op hem gelegd, aldus de president. Deze roem de jkh. Beelaerts's ouderwetsche degelijkheid en eenvoud. Hij memoreerde de studiën van den afgestorven op oudheidkundig gebied en zijn medewerking aan kerkelijke zaken Op bewogen toon herdacht de voorzitter, wat hij persoonlijk aan Beelaerts verloor, als medewerker, raadsman en vriend. Ook bij deze gelegenheid uitte minister Colijn de instemming der regeering, haar dankbaarheid vertolkende voor jkh. Bee laerts' welwillende houding tegenover de ministers. De Kamer heeft de - geling ..etreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbe drijf goedgekeurd, nr een discussie tusschen jhr. Van Sasse van IJsselt (r.k.) en minister Gelissen. De nestor der Kamer had wel waardeering voor het wetsontwerp, maar achtte de aan den middenstand geboden hulp onvoldoende, wat minister Gelissen deed opmerken, dat er nog meer wetsont werpen ten bate van den middenstand in voorbereiding zijn. In verband met andere opmerkingen van jhr. van Sasse verklaarde Z. Exc., dat bij een faillissementsverkoop de curator alleen toestemming van de Kamer van Koophandel noodig heeft, als hij bij den aankoop ervan woorden gebruikt, als waarop de wet betrekking heeft. En wat de verkoo- ping bij faillissement door een deurwaarder aangaat, deze geschiedt bij opbod, wekt niet den indruk van een tijdelijk voordeelige aan bieding en valt dus niet onder de wet Er zijn vele andere wetsontwerpen onder den hamer doorgegaan, o.a. verscheidene contingenteeringen en de verlaging van op centen op den wijnaccijns. Wie een bezoek brengt aan de kei zerlijke legatie van Abessinië te Londen, krijgt allerminst den in druk van barbaarschheid. Integen deel. Bij het onderhoud, dat een ver tegenwoordiger van het R N. op deze legatie had, werd hij in een Engelsch toegesproken, dat geen geboren Engelschman had kunnen verbeteren en de antwoorden, die hij °P zijn vragen kreeg, werden ge geven met een hoffelijke objectivi teit, zonder eenige spoor van bit terheid of snoeverij, zooals ge woonlijk, inoien een slechte of zwak staande zaak verdedigd moet worden. De hooge ambtenaar van de legatie, die nein ontving, gaf toe, dat de positie van zijn and op het oogenblik ernstig genoeg is, doch van vrees of angst was geen sprake. De ®erste vraag gold den toestand, die in het ven geroepen is door de concessie aan de °cony Vacuum Oil Cy. en de Chertok-con- cessie. 'n beide gevallen, aldus luidde het ant woord, is Abessinië als een souvereine staat 'en volle in z'n recht bepaalde voorrechten te yoneenen aan particuliere ondernemingen op ^Paalde voorwaarden Het feit, dat sommige naties, die bij Abessinië belangen hebben, on- ^er elkaar afspraken hebben gemaakt voor afbakening van invloedsferen in ons land gaat onzen keizer niet aan. De annuleering tjan de Socony overeenkomst is te betreuren gaat onzen keizer niet aan. Men mag aannemen dat dit annuleeren gedeeltelijk ge schiedde vanwege de houding van Mussoli- nj ten opzichte van verplichtingen, voort vloeiende uit het volkenrecht, dat o.a. zelfs als in een oorlog een nederlaag wordt geleden, de geldigheid erkent van con cessies, welke door een staat zjjn verleend, voordat deze verslagen werd. Het is mogelijk dat de Socony Vacuum Oil Cy., toen zij ver nomen had, dat de Vereenigde Staten in geen geval te hare behoeve tusschenbeide zou den komen, tot de slotsom is gekomen, dat de concessie een plotelingen dood zou sterven, als Mussolini Abessinië onder den voet zou loopen en dat de maatschappij zich daarom heeft teruggetrokken. Wat Chertok betreft, is de toestand nog precies dezelfde als vóór de Socony Vacuum Oil Cy. ten tooneele ver scheen. Er is geen concessie verleend, hoewel de Abessinische regeering bereid was en nog steeds is om als onderpand voor een leening bepaalde landconcessies te verleenen, die nog nader vastgesteld zouden moeten worden Toen Chertok hoorde, dat de Socony maat schappij een overeenkomst had gesloten, tele grafeerde hij dat hij concessies had voor verschillende deelen van Abessinië en dat hij het geld ter beschikking had. Ons antwoorc daarop was: „Breng het geld en wij zullen de zaak ver der bespreken". De zaak is op dit punt geble ven. Chertok zou een concessie spoediger ver kregen hebben, indien hij het geld spoediger had gebracht. Als hij het geld op tafel legt, is een concessie nog steeds mogelijk. Op de vraag wat men dacht over Musso- lini's beroep op de noodzakelijkheid van een uitbreiding voor Italië, luidde het antwoord: Wij erkennen even goed als de Engel- sche regeering, dat Italië het recht_ heelt koloniale aspiraties te koesteren Italië werd niet al te best behandeld, toen de oorlogsbuit in 1919 verdeeld werd en de geringschatting, waarmede Italië na het einde van den oorlog werd behandeld, wreekt zich nog steeds. Ita lië heeft land noodig voor het overschot van zijn bevolking en een markt voor zijn goede ren. Op het oogenblik doet deze behoefte zich nog sterker gevoelen tengevolge van de bin- landsche crisis, veroorzaakt door de werk loosheid en den financieelen nood, die vol doende factoren voor een dictator zijn om de aandacht door een militair avontuur in net buitenland af te leiden Italië heeft uitbrei ding noodig, doch ons bezwaar een zeer krachtig en goed te begrijpen be zwaar is, dat Mussolini voorstelt dit te doen ten koste van ons land en ons volk. Natuur lijk bestaat er een reden, waarom Hij zijn keus op Abessinië heeft laten vallen, hoewel Mussolini zelf de laatste man zal zijn dit toe te geven. Wij zijn het zwakst van alle naties, wier gebied en natuurlijke rijkdommen een uekoring voor hem hebben. Er zijn duizenden vierkante mijlen rijk en onontgonnen land in de wereld, die niet minder voor de Italiaan sche doeleinden geschikt zijn dan Abessinië, doch deze gebieden behooren aan of worden beschermd door naties, die met meer succes dan wij volgens Mussolini's opvatting een aanval kunnen weerstaan. Mussolini heeft een gemakkelijke prooi noodig en hij denkt, dat hij in Abessinië ge vonden heeft wat hij noodig heeft. Natuurlijk moet Mussolini zichzelf rechtvaardigen en hij tracht dit te Genève en elders te doen met welk succes daarover kan ieder zelf oor- deelen. Wij gelooven, dat zijn uiteenzetting van het geschil met Abessinië, hoe agressief die ook moge schijnen, in den grond van de zaak niets anders is dan een poging zijn eigen zeer dubieuze positie te verdedigen. Had hij niet besloten tegen Abessinië op te treden, dan zou hij zich nooit bekommerd hebben om de barbaarsche en onbeschaafde toestanden, waarop hij thans zoo den nadruk legt. Hetgeen hij zelf en zijn partij in Italië hebben verricht, kwalificeert hem volgens onze opvatting niet om op te treden als een missionnaris voor de beschaving. U zult echter moeten toegeven, zoo. zeide de vertegenwoordiger, dat er grensincidenten geweest zijn, waarover Mussolini verstoord kon zijn. Ongetwijfeld zijn er incidenten geweest, aldus luidde het antwoord hierop, maar grensincidenten zijn in Afrika en Azië om zoo te zeggen aan de orde van den dag. Ze geven echter geen aanleiding tot oorlog en zouden dit ook in het onderhavige geval niet doen, indien er om andere redenen al reeds niet tot oorlog was besloten. Het incident van Wal-Wal was zeker zeer ongelukkig, daar de grenskwestie hier niet normaal geregeld is De commissie heeft zeer wijselijk vastgesteld, dat geen der beide betrokken landen verant woordelijk kon worden gesteld. Wij betreuren echter de zwakke houding van den Volken bond om toe te geven aan Mussolini's eisch, dat de vraag, of het tooneel van het incident op Abessinisch of Italiaansch grondgebied is gelegen, onbesproken moest blijven Het was 'n zwakheid van den Volkenbond deze voor waarde te aanvaarden, doch het feit, dat Mussolini dezen eisch stelde, doet vermoeden, dat hij bevreesd was voor een ongunstig antwoord! De toon van het onderhoud was zoo open hartig en hartelijk, dat ook de kwestie van de slavernij en andere toestanden, die in strijd met den geest van de beschaving zijn, werden aangeroerd. Hierbij moet opgemerkt worden, dat een „slaaf" in Abessymë gevoed, gekleed en gehuisvest moet worden. Hij kan echter niet verkocht worden. Daarom zou het beter zijn om van „hoorige" te spreken. De hooge ambtenaar van de legatie gaf toe, dat er nog veel verbeteringen aan te brengen zijn. Wien gaat dit echter iets aan behalve Abessinië zelf? Indien deze of gene natie den vooruit gang welke er op het oogenblik in Abessinië reeds is, wenscht te bevorderen, zullen wij het toejuichen, indien leeningen worden ver strekt, die hiervoor noodig zijn, evenals alle andere hulp, die ons verstrekt zal worden Wij kunnen echter niet inzien, dat een inval in ons land en een slachting op groote schaal onder onze bevolking dit is het allermin ste wat verwacht kan worden, indien het avontuur ondernomen wordt in den geest, welke Mussolini klaarblijkelijk bezielt tot onze ontwikkeling of tot de bevordering van de beschaving in het algemeen zal kunnen bijdragen Wat de slavernij betreft: onze keizer dioet zijn uiterste best deze af te schaffen, doch men moet in het oog houden, dat Abessinie een staat is, waarin verscheiden stammen wonen, die nog op een primitieven trap van ontwikkeling staan. Dit wordt door een ieder toegegeven, behalve door hen, die ten eenenmale vooringenomen zijn. Zooals men weet, heeft Italië 12 jaar geleden voor onze toelating tot den Volkenbond gepleit en 'oen geen aanstoot genomen aan toestanden, die veel erger waren dan heden ten dage het ge val is. De vooruitgang, die sedert in Abessi nië is bereikt, wordt door alle bevoegde be oordeelaars erkend en heeft ons wel meer doch niet minder geschikt geinaakt voor het lidmaatschap van den Vo kenbond dan wij in 1923 waren. En wat Italië destijds ten on zen gunste heeft gezegd, is thans nog meer van kracht dan vroeger. Italië beweert, dat de onzekere binnenland- sche toestanden een gevaar voor den Ita- liaanschen handel beteekenen. Ik Iaat in het midden, of deze bewering al dan niet waar is. Abessinië heeft echter de Italianen niet uitgenoodigd in Abessinië een afzetgebied te zoeken. De Italianen zijn gekomen en dit om hun eigen belang te dienen. Het pact van den Volkenbond en hierop dient de aandacht te worden gevestigd, verbiedt echter inmen ging in de binnenlandsche aangelegenheden van eenig land, dat lid van den Volkenbond is. Ook het verdrag van 1906, dat door Italië mede-onderteekend is, verplicht alle partijen zich niet in de bin nenlandsche politiek en de binnenlandsche toestanden van Abessinië te mengen. De be wering van baron Aloisi, dat Italië ons 50 jaar vriendschappelijke samenwerking heeft verleend, is onzin. Hetzelfde geldt voor de beschuldiging, dat wij ons gewapend hebben voor een aanval op de Italiaansche bezittin gen. Het aantal, de opleiding en de uitrus ting van onze militaire en luchtstrijdkrach ten zijn een voldoende antwoord op een der gelijke absurde beschuldiging. Iedere natie, die zich bewapent en er toe overgaat van haar wapenen gebruik te maken, beweert dat zij uit zelfverdediging handelt. Dit argument is nooit zeer overtuigend, doch wat Abessi nië betreft is het voor een ieder duidelijk, dat onze strijdkrachten nooit voor agressieve doeleinden gebruikt kunnen worden. Verder heeft Italië beweerd, dat het kolo niën noodig heeft ten einde grondstoffen te kunnen verkrijgen. Een dergelijk argument is dikwijls door andere landen gebezigd. Het heeft echter in 't geheel geen waarde, voor al heden ten dage niet, nu de voortbrengers van grondstoffen over de geheele wereld als het ware elkaar moeten beoorlogen om koo- pers te vinden. Wij zullen altijd blij zijn aan Italië te kunnen verkoopen, wat wij kunnen leveren, evenals b.v. Australië blij is zijn wol aan Japan -te kunnen verkoopen en Frankrijk zijn wijn m Duitsehland af te zet ten. Wij vertrouwen nog steeds op een goeden afloop en geloo ven dat het geweten van de wereld aan onze zijde is. Van onze tekortkomingen zijn wij ons bewust en het is onze wensch hierin ver betering te brengen, zoodra de omstandig heden dit veroorloven. Men zal het ons ech ter niet ten kwade duiden, indien wij ten krachtigste opkomen tegen een geneesmiddel dat, afgezien van de vraag, of 't uitwerking zal hebben, zal neerkomen op den ondergang van duizenden landgenooten. PRESIDENT ZAIMIS AFGETREDEN, Grieksche monarchie zoo goed als zeker* In den afgeloopen nacht is de Grieksche president Zaimis afgetre den uit protest tegen de restauratie van de monarchie, die hij thans practisch verzekerd acht door de verklaring, die gisteren door Tsal- daris en Panagiotis is afgelegd ten gunste van een terugkeeren van koning George. De afgetreden Grieksche president, „Persoonlijke vrijheid" in hel Derde Rijk. Neurenberg was dagen lang volop in de weer voor het groote nationaal-socialistische partijcongres, dat daar Dinsdag geopend is Overal werden vlaggen en op verschillende plaatsen tapijten aangebracht. Op 't Zeppe- linveld zijn nieuwe wegen aangelegd en de groote congreszaal in de Luitpoldshain is geheel verbouwd en met vlaggen en vaandels versierd. De Luitpoldshain zelf heeft eenige groote tribunes erbij gekregen en op de tribune van dvn Führer zijn reusachtige bronzen ade laars gemonteerd. Ook de kampementen waren gereed om hun tijdelijke bewoners te ontvangen en massa's levensmiddelen waren opgeslagen voor «ie voedselvoorziening der duizenden, die ver wacht werden. De ambassadeurs van Polen, Spanje en Italië, benevens 7 gezanten en 9 zaakgelas tigden, zijn gistermorgen om 8 uur 32 met den z.g- diplomatentrein uit Berlijn naar Neurenberg vertrokken. 'n Bezoek aan de Abessinische lega tie te Londen. (Dag. Overzicht), Revolutie-poging in Portugal mis lukt. (Buitenland). Opstand in Spaansche stad. (Buiten land). Aparte school voor Duitsche joden kinderen. (Buitenland). Het Nazi-congres te Neurenberg. (Buitenland). Mussolini kondigt proef-mobilisatie af. (Buitenland). Grieksche president Zaimis afgetre den. (Buitenland). De Nieuw-Guinea-expeditie vanmor gen vertrokken. (Luchtv.) De kunstschilder G. W. van Blaade- ren is gisteren te Bergen overleden. (Zie verder eventueel laatste berichten.) De trein bestaat uit viji slaapwagens, een salonwagen, twee restauratiewagens en een bagagewagen. De diplomaten zullen in Neurenberg in den trein verblijf houden. Rijksperschef Dietrich spreekt. Gistermiddag heeft de rijksperschef van de N. S. D. A. P., dr. Dietrich, de vertegen woordigers van de binnen- en buitenlandsche pers ontvangen, bij welke gelegenheid hij een redevoering uitsprak over de beteekenis van de nationaal-socialistische gedachte en haar innerlijke dynamiek en geestelijke spankrach ten. Hij wees er op, dat de Rijkspartijdagen der N.. S. D. .A. P. in het middelpunt van het politieke gebeuren van het geheele j'aar staan en dat de Rijkspartijdag een dag van het geheele Duitsche volk is. Het is geenszins waar, volgens spreker, dat het ndtioriaal-socialisme om der wille van de gemeenschap de persoonlijke vrijheid vernie tigd heeft. Een dergelijke gedachte is het ge volg van een bevangen zijn in het liberalisti sche denken. De vrijheid is door de nationaal- socialistische wereldopvatting niet opge heven, maar ethisch door de gemeenschap en de persoonlijkheid op nieuwe grondslagen geplaatst. Alle rechten en plichten worden slechts afgeleid uit de gemeenschap, zonder dewelke het individu niet denkbaar is. Der halve kan ook de persoonlijke vrijheid slechts uit de gemeenschap worden afgeleid. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zeide spr.: Tegenover de politiek der zg. collectiviteit der overwinnende staten in de schaduw vart Versailles plaatst het natio- naal-socialisme de samenwerking van vrije en souvereine staten in het licht van de rechts gelijkheid. Tegenover de resultaatlooze reu- zenconferenties aan den loopenden band in Genève plaatsen de nationaal-socialisten het principe van het directe contact van staat tot staat. Tegenover de geheime diplomatie plaatsen zij de politiek van de openhartige taal en de pariteit der onderhandelingen. Tégenover de politiek der blokvorming, der pactsystemen en militaire allianties in den vorm van conflicten bevorderende bijstands pacten plaatsen zij het principe der niet-aan- valsverdragen, der localiseering der con flicten, en daarmede der isoleering van de in strijd zijnden, hetgeen de verantwoordelijk heid der staatslieden in het belang van den vrede vergroot. Tegenover de ondeelbaarheid van den vrede staat de practische vredespolitiek van isoleering van den oorlog door tijdig ophef fen zijner voorwaarden. In Moskou, aldus ging spreker voort, is enkele weken geleden het wereldcongres van de Komintern bijeen gekomen, met de leuze de toorts van den brand der bolsjewistische omwenteling naar alle landen der aarde te dragen. In Neurenberg is de N S D.A.P bij een gekomen voor vruchtbaren arbeid ten be hoeve van het Duitsche volk en voor het af leggen van getuigenis van het herwinnen zijner vrijheid. In Moskou is de generale staf van de bolsjewistische wereldrevolutie bijeen geko men als de incarnatie van afbrekende vernie ling. In Neurenoerg komt de politieke gene rale staf van het Duitsche volk bijeen als drager van een opbouwend, den wereldvrede dienend principe. DE VLEESCHVERGIFTIGING TE Van officieele zijde deelt men mede, dat de personen, die dezer dagen te Kassei (Dtl vergiftigingsverschijnselen vertoonden, het thans tamelijk wel maken. Er bestaat dan ook geen reden tot ongerustheid. De slager, die het bedorven gehakt heeft geleyerd, is weer op vrije voeten gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1