DE LAATSTE LES VAN LANGELOT fond: en Jiunst en Wetenschap UITGEEST HEILOO TEXEL dirkshorn EDUARD VERKADE ALS RECENSENT Een mal geval? G.S.V. zorgde voor veel afwisseling door het uitschrijven van een 4-tal voetbalwed strijden. Een vrij talrijk publiek woonde de festiviteiten bij. De verschillende uitslagen waren als volgt Stellen planten: le pr de heer J. Kieft Pz 2e pr. mej. Dirkje de Geus; 3e pr. de heer A. Wiedijk; 4e pr. mej. Sijtje Pascha; 5e pr. mej. O. Klinkhamer; 6e pr. de heer i Krül; 7e pr. de heer F. de Geus; 8e pr. jne; G- Hoek—Molenaar. Mooiste Fuchsia de heer C. van Tiel; mooiste Geranium mej. wed. Salentijnmooi ste Coleus de heer R. Koster; mooiste Be gonia mej. G. Melling. Kinderplantenle pr. Trien Wiedijk Fdr. 2e pr. Jan Wiedijk rzn.; 3e pr. Jaap Wie- dijk Fzn.j mooiste Aster Lize Kieft; mooiste Dahlia Gerard Krul; troostprijs Hielke Veenstra. Veldbouquet: le pr. Lize Kieft: 2e pr. t/ees Buis; 3e pr Maartje Wiedijk. Dahliaruiker: le pr. de heer H. Kieft; 2e or Jannie Kieft; 3e pr. Bram Kieft. Handwerken, dames: le pr. Marie Koning; 2e pr Geer Melling; 3e pr. Maartje Wiedijk; 4P pr. Sijtje Pascha. Handwerken 12—15 jaar: le pr. Leni c-hermerhorn2e pr. Annie Pascha. Vj jaar: le pr. Nelie Schermerhorn. p—12 jaar: lepr. Tineke Schermerhorn; oe Pr Lize Kieft; 3e pr. Jannie Kieft Jd. Handenarbeid: le pr. Jacob Pascha; 2e pr Dirk Koning; troostprijs voor Tineke Schermerhorn en Dirk Kieft. Zakloopen jongens: le pr. Piet Spaan; 2e pr Evert Kroes; 3e pr. Kees Pascha Zakloopen meisjes: le pr. Lize Wiedijk; 2e pr. Trien Wiedijk; 3e pr. Tineke Scher merhorn. Balspel jongens: le pr. Jaap Buis, 2e pr Jaap Slooten; 3e pr. Floris Kluit Balspel meisjes: le pr Gre Pilkes, 2e pr. Eefje Kroes; 3e pr. Annie v. Tiel. Sprietloopenle pr. Jan Knijn, -e pr. Maarten Slooten; 3e pr. Caspar Kieft. Koppensnellen: le pr. Lenie Schermer horn; 2e pr. mej N. Schermerhorn; 3e pr. Marie Stolp. Voetbal: G.SV.-De Rnp 1-2; Kwadijk -Alkm. Bovs 8-3; G.S V.-Alkm. Boys 9-3; De RijpKwadijk 1-2. le pr Kwa dijk; 2e pr. De Rijp; 3e pr. G 4e pr. Alkm. Boys. Tragisch. Maandagmorgen wilde mevr. M alhier zooals gewoonlijk haar 11-jarig zoontje wek ken om naar school te gaan, toen zij tot de vreeselijke ontdekking kwam dat het kind overleden was. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen, doch helaas deze stond hier machteloos Het kind was blijk baar zonder ergens last cd pijn van gehad te hebben heengegaan. De vader die reeds het huis verlaten had waar hij zaken moest doen buiten de plaats, werd terstond gewaarschuwd Toen een en ander in het dorp bekend werd, bracht het groote beroering aaar het gezin goed be kend staat en zeer gezien is. Donderdagmid dag zal het jongetje ter aarde wérden be steld. Bedankt De heer P. Kraakman Nzn. heeft zijn ont slag ingediend als voorzitter van de R.-K. Volksbond. Gevaarlijk tentenkamp Het slechte weer der laatste week heeft niet verhinderd, dat men in de duinen en op het stiand rustig doorgaat met de opnamen voor de film Jonge Harten". Toch is het verblijf in het tentenkamp in de duinen in de afgeloopen dagen verre van aantrekkelijk ge weest. Dikwijls iiep bij vloed het water zoo hoog op, dat het kamp bijna niet te bereiken was vanaf de landzijae. Toen de spelers dan °°k op een avond naar Den Burg waren gegaan om daar een bioscoopvoorstelling bij te wonen, was in hun afwezigheid het water 200 hoog gestegen, dat men de tenten slechts kon bereiken door tot boven de knieën door "et water te waden. De leiders hebben dan ook besloten a.s. Donderdag het kamp te verplaatsen naar een weiland, dat tegen ie duinen ligt. Bovendien zullen de linnen tenten, waaruit het kamp grootendeels bestaat, door stevige houten worden vervangen. De opnamen zullen even- a's tot heden, nog op het strand en in de duinen geschieden. Doopsgezinde jongerendag. Te Den Burg (Texel) is Zondag een zeer geslaagde Doopsgezinde Jongerendag ge houden. Niet alleen een groote menigte jongelieden van Texel namen hieraan deel, doch ruim 60 jonge meisjes van elders waren v°or dit doel naar hier gekomen. Door ver schillende leden der Doopsgezinde Gemeente was aan al dezen op gulle wijze gastvrijheid verleend Zaterdagavond arriveerden de buiten Texel woonachtigen op Texel. In de Doopsgezinde Kerk te Den Burg werd te 8 uur een korte samenkomst gehouden, waarna de jongelui zich naar hun verschillende tijdelijke tehuizen «gaven. Zondagmorgen kwart over 10 werd in de doopsgezinde kerk een godsdienstoefening gehouden, die geleid wera door ds. A. Vis van Den Burg Spr. had tot tekst gekozen p'chter. vers 6 14. Ga henen in deze Uwe kracht. Met de grootste aandacht werd naar *e schoone woorden geluisterd. Nadat in de verschillende kosthuizen de Maaltijd was gebruikt, maakte het gezel- chap, waarbij zich ook de Texelsche Jonge- hadden gevoegd, een autotocht over het Jsud. Gereden werd langs Panorama en Hoorn, waar de Doopsgezinde kerk bezichtigd. Van hieruit werd de tocht j^o^gezet naar de Westermient. waar in de l^nenbosschen ds. Smidts var. Den Helder gezelschap toesprak. Spr had tot onder- gekozen Museumbezoek Deze mooie y^^aak werd eveneens met aandacht ge hieraf daar Van maar c. worden Slechts het strand, schouwspel bood, haven, de bezoekers Het wi waarover deelnemers weer, gend gehouden werd naar de Koog gereden, het intusschen vrij laat was ge- kon hier niet lang vertoefd worden even begaf men zich per auto naar "id, om te genieten van het prachtige spel dat de eenigszins woelige zee waarna weggereden werd naar de waar „De Marsdiep" gereed lag om oekers van elders weer weg te voeren. was een prachtigen dag geweest, 'er zoowel bezoekers als Texelsche ■ners hoogst voldaan waren. Ook het hoewel den geheelen dag wat drei neeft zich tot het laatst toe uitstekend den. van uit ge 0.. Polderverkiezing. Bij enkele candidaatstelling is herkozen tiet bestuur van den polder Schagerwaard heer A. Stammes. 7r\r>A jj Concert „Onder Ons". Zondagmiddag concerteerde in den tuin nJen beer Th. IJff de muziekvereeniging „Onder Ons directeur de heer P. Pranger m^!°Penc' werd met de bekende mooie ^UX ^ds du Rbin, van Herzer, evolgd door: Ouverture „tancred" van (ossim. Het contact tusschen publiek en or-» kest was toen reeds volledig. In het nu volgende nummer: Impressions it.van ®'emant, waren naast soms wat uitheemsch klinkende, ook zeer schoone gedeelten te genieten, terwijl in: Fragmenten 111 „Coppelia Ballet" van Delibes, de keuri- overgangen onze bewondering wekten. Na de pauze werden nog onberispelijk uit gevoerd: Ouverture Symphonique van Vies sing en Unvollendete, 1ste deel, van Schu- bert, benevens Rosen aus dem Süden, Walzer van Joh Strauss. Dit laatste nummer, licht en los als het gespeeld werd, viel wel buiten gewoon in den smaak van de luisteraars. Met „Marsch finale" werd het fijne uitste kende concert besloten. Blijkbaar hadden di recteur en leden zich reeds geheel aangepast De tuin was geheel bezet, terwijl op straat zich ook nog vele toehoorders ophielden. GED. STATEN VAN NOORDHOLLAND. De functies van het college van Ged. Staten van Noordholland zijn, na de voorziening in de vacature-Slingenberg door de verkiezing van den heer Kooiman, als volgt verbeeld: de heer Ed. Polak, financiën; de heer D. Kooiman de verordeningscommissie enz.; mr. dr. P J. Witteman, onderwijs en arbeids zaken; mr. J. B Bomans. waterstaat; mr. A Bruch, bedrijven en de heer A. W. Michels ziekenhuizen De heer Bruch, Bomans en Michels hebben hun functies behouden. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: In de provincie Noordholland: a. met in gang van den len Donderdag in October 1935 tot heemraad van het waterschap de Beemster, P. Otjes Mzn., te Beemster. WARMENHUIZEN Dezer dagen vergaderde de afd. War- menhuizen van den N.T.B. in Ons Huis. Ge sproken werd over de verschillende acties in de naaste toekomst De schuldenlast der kleine boeren en tuin ders leidt tot ondragelijke toestanden. Pacht en rente kunnen vanwege de slechte uit komsten van het bedrijf niet meer worden betaald Moeilijkheden met Boerenleenbank en an dere instellingen zijn in aantocht. De steun- wetten zijn voor de kleine tuinders een strop gebleken. Voor het Volkscongres te Amsterdam op Zondag 22 September werden twee gedele geerden gekozen en wel Aris Vergay en P. Wildeboer. Dit congres zal de leuze Werk en Wel vaart propageeren. Veraer werden de moeilijkheden der ald. onder de oogen gezien. De aanwezige leden en het bestuur besloten, om met alle kracht de afdeeling wat meer leven in te blazen. Na gezellige, doch ernstige discussies over verschillende vraagstukken, volgde sluiting. LANDDAG LANDARBEIDERS TE SCHAGF.N. Demonstratie tot slot. Zondag had de landdag plaats van het ge west Noordholland-Noord van den modernen Landarbeidersbond te Schagen. Ongeveer duizend mannen en vrouwen uit den kop van de provincie hadden gehoor gegeven aan den oproep van het bestuur, dezen dag bij te wonen. De gemeentelijke muziekiuin had een gezelligen aanblik gekregen. Zangvereeni- ginger. uit omliggende plaatsen verleenden hun medewerking aan het programma. Ook het gezelschap van Is. Komijn trad op en oogstk veel succes. Hoofdbestuurder Van der Wielen hield een kernachtige rede. die met groote belangstelling werd aangehoord. Tot slot van den dag werd een optocht gehouden door de straten van Schagen. De demonstratie met ontplooide vaandels en vlaggen, voorafgegaan door een muziek corps, maakte veel indruk. STEUN VOOR POOTAARDAPPELEN. Van 1.50 tot 0.50 per 100 K.G. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale uit het Landbouw- Crisisfonds steun zal worden uitgekeerd, inet betrekking tot de door den Nea. Alg. Keu ringsdienst goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1934, behoorende tot een der volgende categorieën: I. Aardappelen binnen de vierkantsmaat 28—45 m.M., welke behooren tot één der volgende rassen: eigenheimer, roode star, bonte star, Westeinder blauwe, Zeeuwsche blauwe, Zeeuwsche bonte, Bevelander, noor deling, souvenir, present populair, West- Brabander, unicum, bato, record, robijn, muntinga-17 en door den Ned. Alg Keu ringsdienst zijn ingedeeld in klasse B ot klasse C; II. Aardappelen binnen de vierkantsmaat 28—60 m.M en met een uiterste lengte van 8 c.M., welke öf wel behooren tot een der bo vengenoemde rassen en door den Keurings dienst zijn ingedeeld in klasse A, öf wel tot andere rassen, ongeacht in welke der klassen A, B of C zij zijn ingedeeld. De uitkeering van den steun geschiedt met betrekking tot alle bovenbedoe'ae pootaard appelen, welke op 1 April 1935 als eigen voorraad aanwezig waren, voor zoover niet bestemd voor nieuwen uitj>oot op eigen be drijf en verminderd met die hoeveelheden, welke na dien datum als goedgekeurde poot- aardappelen zijn verkocht of geëxporteerd. De steun bedraagt per 100 K.G. pootaard appelen in klasse A 1.50; in klasse B 1 in klasse C 0.50. HET VROEO ROOIEN VAN GLADIOLUSKNOLLEN Evenals vorige jaren wordt door den Plantenziektenkundigen Dienst bij alle Gla dioluskweekers er ten sterkste op aange drongen de gladiolusknollen vroegtijdig te doen rooien. Het vroeg rooien is, het werk zaamste midde'i om de aantasting der knollen door verschillende ziekten (o.a. Droogrot, Hardrot, Schurft) en vooral ook de toeneme dezer ziekten gedurende den winter tegen te gaan. Het is om aanmerkingen uit het buiten land en daardoor moeilijkheden bij den uit voerhandel te voorkomen volstrekt noodza kelijk, dat alles gedaan wordt om de aan tasting der knoiien door ziekten te beperken. Vroegtijdig rooien, d.w.z. liefst vóór 15 September, (uiterlijk in de tweede helft van die maand) is daarvoor noodzakelijk. Late soorten kunnen iets later gerooid worden dan vroege Verder is een voorzichtige behandeling der knollen bij 'iet rooien en tijdens het ver voer van het allergrootste belang. Hieraan ontbreekt op vele plaatsen nog zeer veel, zoodat in dit opzicht nog zeer veel verbeterd kan worden. Men zorge ervoor de knollen na het rooien in den kortst mogelijken tijd door en door winddroog te maken ze voorzichtig te vervoeren en ze dan in een schuur of in een andere bewaarplaats op te bergen, waar ze droog gehouden kunnen worden door goede ventilatie zoo noodig door eenige verwar ming. De knollen moeten niet in dikke lagen gelegd worden Het mag niet voorkomen dat Gladiolus knollen dagen lang vochtig op hoopen of >n kuilen op het land blijven liggen, want in erkele streken van het land wel ge-chiedde. Alleen door een zorgvuldige behandeling kan men een product krijgen, dat geschikt is om naar het buitenland verzonden te wor den. De Plantenziektenkundige Dienst dringt er bij alle belanghebbenden ten sterkste op aan, hierbij hun medewerking te verleenen. „LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ PROTESTEERT. De nationale bond „Landbouw en Maat schappij" (de snel groeiende en vooral in de vier noordelijke provincies reeds zoo machti ge nieuwe boerenorganisatie, waarvan oud referendaris Smid de geestelijke vader is), heeft aan minister Deckers een telegram ge zonden, waarin wordt gewezen op de fouten van het tegenwoordige „systeem" van land bouwpolitiek, waardoor o.a. de akkerbouw opnieuw in moeilijkheden is geraakt, on danks de verhoogde heffingen. Het bonds- bestuur verzoekt zoo spoedig mogelijk in oudiëntie te worden ontvangen ter bespre king van het door den bond voorgestane programma. SCHURFTBESTR1JDING BIJ AARDAPPELEN. Bij den invoer van consumptie- en nog meer bij die van pootaardappelen in verschil lende landen worden strenge eischen gesteld ten aanzien van de aantasting door schurft. Om die reden is het noodzakelijk, dat zoo veel mogelijk getracht wordt, deze aantas ting te beperken. Door den Plantenziektenkundigen Dienst wordt daarom aangeraden om, voorzoover dit in verband met de eischen, die andere ge wassen stellen, mogelijk zal blijken te zijn, bij den verbonw van aardappelen rekening te houden met de hier volgende aanwijzingen die in overleg met het Rijkslandbouwproef station te Groningen zijn opgesteld. Vóór alles wordt er op gewezen, dat nie: alle rassen even vatbaar zijn voor schurft. Tot de weinig vatbare kunnen gerekend wor den: Alpha, Atlas, Erdgold, King Edward VII en Souvenir. Tamelijk vatbaar zijn: Alberta, Bevelan der, Concurrent, Furore, Industrie Noorde ling, Roode Star, Thorbecke, Triumf, Zeeuw sche Blauwe en Zeeuwsche Bonte. Sterk vatbaar zijn' Albion, Bintje, Eerste ling, Eigenheimer, Evergood en Ideaal. Voor die perceelen, waarvan bekend is, dat daarop steeds schurftige aarciappelen groeien, zal de verbouw van de weinig vat bare rassen aanbeveling verdienen, terwijl men op de niet „schurftige perceelen" vrijer is in zijn keuze en daar dus ook de meer vat bare rassen kan verbouwen. Het optreden van schurft wordt in hooge mate in de hand gewerkt door sterke kalk- bemestingen en te hooge kalktoestanden. Een of meer jaren na een bekalking kan men vermeerdering van de schurft verwach ten. Op gronden, waarvan bekend is, dat zij schurftige aardappelen opleveren, gebruike men „zure" in plaats van „alcalische" mest stoffen, waarvoor zwavelzure ammoniak in de eerste plaats in aanmerking komt. Het fosfaat diene men dan niet toe in den vorm van slakkenmeel, maar als superfosfaat. Door het onderploegen van groene plan- tenmassa in het voorjaar kan de schurftaan- tasting verminderd worden. Daarvoor komt in de eerste plaats in aan merking rogge; ook wintergerst kan ge bruikt worden, evenals rapen of knollen Teneinde voldoende massa te krijgen moet vroeg gezaaid worden. Op gescheurd grasland komt bijna altijd in ernstige mate schurft voor. Ook voor die gevallen, waarin slechts een geringe schurftaantasting verwacht wordt, zouden wij het toepassen van bovengenoem de middelen ten sterkste willen aanbevelen, omdat juist het terugbrengen van een lichte aantasting tot een nog lichtere, of tot afwe zigheid van schurft, de export van meerdere partijen mogelijk zal kunnen maken, of zal vergemakkelijken. Wellicht zullen in de toekomst aan de hand van resultaten van onderzoekingen en van uitgebreide praktijkervaringen, uitvoeri- digheden aanpassende adviezen voor het ver- ger en zich meer aan verschillende omstan- krijgen van een aardappeloogst met zoo ge ring mogelijke schurftaantasting gegeven kunnen worden. Op dit oogenblik zijn ech ter nog geen bepaalde middelen gevonden, waarvan in de praktijk algemeene toepas sing kan worden aanbevolen. Vandaar dat die hierboven genoemde maatregelen voor alsnog alleen voor toepassing in aanmer king komen. KERKCONCERT 8 OCTOBER. Met de voorbereiding voor dit concert in de Groote Kerk is men reeds druk be zig. Jonker heeft met het Vrijzinnig Her vormd zangkoor (130 leden) in studie Psalm 42 van Mendelssohn, welk werk nu in zijn geheel gegeven wordt. Een volledig sympho- nie-orkest waarin veel bekende stadgeiiooten, zal de begeleiding ervan op zich nemen. Voor solistische medewerking is men zoo gelukkig geweest de begraafde zangeres me vrouw Helene Cals te kunnen engageeren, terwijl ook het dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap" medewerking verleent. Be halve genoemde Psalm en solonummers, zul len nog verschillende stukken, waaronder voor strijkorkest, het programma volledig maken. OPENLUCHTTHEATER V.V.V. Zondag 15 September opvoering van het leekenspel „De geheimen der H. Mis. Ter gelegenheid van het 4ó-jarig priester feest van pastoor Ch. de Meulder te Heer hugowaard werd aldaar een viertal keeren opgevoerd het mysterie-leekenspel „De Ge heimen der H. Mis" van den grooten Spaan- schen dramatischen dichter uit de 17-de eeuw, Calderon de la BARca, voor het leeken- tooneel bewerkt door Henri Ghéon Tweehonderd mannen en vrouwen uit Heerhugowaard namen aan de opvoering van dit leeken-spel deel, waarvan de voor bereiding onder leiding van den regisseur Anton Sweers uit Amsterdam een half jaar vorderde. De opvoeringen hadden zoon succes, niet alleen wat de groote belangstelling uit West Friesland en Hollands Noorderkwartier be trof, doch ook uit artistiek oogpunt, dat 't co mité, dat deze opvoeringen in Heerhugo waard had georganiseerd, besloot om 15 Septembe der middags om 4 uur in het Openluchttheater te Bergen nog een herop voering ervan le geven. Wat het stuk betreft, bedenke men, dat het geen tooneelstuk is, zooals wij gewend zijn Het is een mysteriespel, zooals Caldeion er verscheidene geschreven heeft voor opvoe ring door de gewone leekebevolking, en waarvan de opvoering in de 17-de eeuw als hoogtepunt van godsdienstige feesten, na genoeg een geheelen dag vorderde Heel de bevolking nam eraan deel. Dit mysterie-spel behandelt de Geheimen der H. Mis, in een wonderschoone taal, een voudig en begrijpelijk en geeft een uitleg van de schoone symboliek van de handelingen der H. Mis. Op den voorgrond treden verscflillende groepen, als de Onwetenden, de Joden, de Heidenen, en de Christenen, waar- tusschen zich verschillende dramatische per sonen bewegen, als de Wijsheid, Christus, de Apostelen, Adam en anoeren. Aan weers zijden zijn de geloovigen opgesteld, die als mede-acteurs de nanaelingen volgen van den priester, die op een hooger gelegen tooneel de H. Mis opdraagt, terwijl op het groote tooneel daarbeneden, tusschen de Wijsheid en de Onwetendheid over de beteekenis daar van wordt gedisputeerd. De opvoering van het stuk vordert twee uur, zonder pauze, doch wie de opvoering te Heerhugowaard hebben medegemaakt, moeten constateeren, dat die twee uur waren omgevlogen, zóó had het gebeuren op het markante tooneel >un geboeid. Het aangrij pende spel der dramatis personae en de de vote toewijding, waarmeae de groepen en de geloovigen, zich aan hun taak geven, krijgen hun hoogtepunt, als de geloovigen bij de offerande hun gereedschappen als de symbo len van het offer van hun dagelijkschen ar beid aan de voeten van den Christus neerleg gen temidden van de vruchten, die hun ar beid oplevert. En juist omdat dit grootsche spel door 'n 200 eenvoudige leeken wordt opgevoerd, op een wijze, die den regisseur tot eer en vol doening strekt, is het de moeite waard, dit openluchtspel, dat in het schoone openlucht theater zeker tot zijn recht zal komen, te gaan zien, niet alleen voor katholieken, maar ook voor anderen, die belang stellen in het leekentooneel en interesse hebben voor de Kern van het Katholicisme, de H. Mis, waar van dit mysterie-spel een schoone en duide lijke uitleg geeft. In ons nummer van Maandag vermeldden wij, dat Eduard Verkade benoemd is tot too- neel-recensent van het bekende weekblad „De Groene" in de plaats van Hendrik Scholte. 't „Alg. Handelsblad" spreekt hier over een oordeel uit, waarbij wij ons volko men aansluiten. Het optreden van den heer Eduard Ver kade als schrijver van tooneelbesehouwingen in „De Groene" heeft verwondering gewekt, zoo schrijft genoemd blad. Eduard Verkade is tot het geven van dergelijke beschouwin gen inderdaad, zooals de redactie van „De Groene" opmerkt, „bij uitstek bevoegd". En wij zouden hieraan kunnen toevoegen dat er in ons land slechts weinig schrijvers over tooneel gevonden worden, die deze bevoegd heid kunnen evenaren. Eduard Verkade is als regisseur een baanbrekend Tooneel-vernieu- werd geweest; hij heeft als intelligent leider, als man van kennis en smaak, zijn geheele leven tusschen de coulissen doorgebracht, hij kent de knepen van het métier, de artistie ke stroomingen en idealen van voorheen en thans, en hij kent van zeer nabij de meeste actrices en acteurs. Met de voornaamsten on der hen, en ook met velen der zwakkere broe ders, heeft hij gewerkt en gezwoegd, gestre den en geleden. Wij zouden de bevoegdheid van Eduard Verkade, om over tooneel en too- neelspelers te oordeelen, niet graag in twij fel willen trekken. Toch is er in dit optreden van den heer Verkade, als beoordeelaar van hedendaag- sche tooneelspeelkunst, iets dat een gevoel van verzet moet wekken en ook heeft gewekt. En dit gevoel vindt zijn oorsprong in de on zuivere positie, waarin hij, door dit optreden, geraakt. Eduard Verkade toch is op dit oogenblik zelf directeur van een tooneelge- zelschap en als tooneelsj»eler aan dit gezel schap werkzaam. Wil hij een goed overzicht geven van de gebeurtenissen in het tooneel- seizoen, dan zal hij ook over eigen werk moe ten oordeelen en dit oordeel moeten publicee- ren. Natuurlijk is hij daartoe in staat. Iedere tooneeldirecteur heeft een oordeel over eigen werk. Maar wij achten de kans gering dat dit oordeel door objectiviteit uitmunten kan en de lezers zal kunnen overtuigen. Er gebeuren in onze kunstwereld zonder linge dingen, maar dat een schrijver regel matig zijn eigen boeken recenseert hebben wij toch nog niet beleefd en evenmin dat een tooneeldirecteur zelf de tooneel-critiek schrijft. Wij hebben reeds gezegd, dat wij de be voegdheid van Eduard Verkade, om over tooneel te oordeelen, geen oogenblik in twij fel trekken. Maar men kan ook öl te bevoegd zijn en daardoor ónbevoegd. Het schrijven van een tooneelbeoordeeling vereischt o.m. dat de schrijver een zekere mate van afstand in acht neemt, afstand tusschen spel en toe schouwer. De plaats van den criticus behoort ingenomen te worden aan de zijde van het voetlicht waar zich de toeschouwer bevindt. Pas van die zijde laten het spel en het ge speelde stuk zich zuiver beoordeelen. De criticus dient, wil zijn oordeel zuiver blijven en waarde hebben voor het publiek, de grens, welke door het voetlicht gevormd wordt, streng te eerbiedigen. Dat de heer Verkade hiertoe., gezien de positie welke hij op dit oogenblik in onze tooneelwereld in neemt, niet bij machte is, spreekt vanzelf. Wij zouden het zeker toejuichen indien de heer Verkade door de redactie van „De Groene" in de gelegenheid werd gesteld zijn denkbeelden omtrent het tooneel in een reeks theoretische artikelen uiteen te zetten. Het zou een belangwekkende reeks kunnen wor den. Doch wij gelooven niet dat het op zijn 167. „Maak de bal maar levend, zeiden ze tegen Lan- gelot". „Dat is een goed idéé" dacht deze. „Ik wil dat de bal levend wordt; Leo Tiger Crocodillus". En ja hoor, daar begon de bal opeens om hulp te roepen. 168. De bal krabbelde met zijn kleine armpjes en beentjes op den wal, maar inplaats van naar Langelot te gaan, liep bij het vrije veld in en lachte zijn baasje gewoon uit.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7