fBitumdand. 01*1* £uchtoaact G. W. VAN BLAADEREN t Jtfeg liggen kan om de opvoeringen, welke zijn kunstbroeders uitbrengen of de stukken welke zij zich voor hun repertoire kiezen, van week tot week te beooraeelen, tenminste niet, zoolang hij als artistiek leider van een tooneelgezelschap of als tooneelspeler werk zaam is. In zijn pittoresk aan den Buerweg te Ber gen gelegen landhuis overleed gistermiddag plotseling de kunstschilder G. W. van Blaa deren. De heer van Blaaderen, die sinds 1918 in Bergen woonachtig was, werd in 1873 te Nieuwer-Amstel geboren. Hij behoorde tot de oprichters van den Hollandschen Kunstenaarskring, die een einde maakte aan den sleur van grauwheid en duisterheid, de gezonde vreugde in pure kleuren deed herleven en aanzienlijk bijdroeg tot de zuivering van het palet. Voor van Blaaderen was het luminisme slechts een tijdvak in zijn ontwikkeling. Ook het cubisme heeft hem een tijd beïnvloed. Van Blaaderen was een fijn colorist en steeds heeft ?ijn werk een eigen karakter behouden. Gedurende een jaar bezocht hij de school voor kunstnijverheid te Haarlem, maar aan gezien er in hem een schilder stak, leerde hij op het atelier van den schilder H. Hulk te Haarlem de techniek van het schilderen, ter wijl hij op MorePs atelier de anatomie en het perspectief bestudeerde. Van Blaaderen stelde hooge eischen aan zijn werk. Zijn in Amstelveen gemaakte koeien-stu dies toonen verwantschap aan het werk van Willem Maris. Een belangrijk werk uit dien tijd bevindt zich in het particuliere bezit van den heei Jb. van Reenen te Bergen. Op aanraden van Braakensiek bezocht hij de Academie te Antwerpen. In 1902 vestigde hij zich te Laren, waai hij onder de bekoring kwam van het Gooische heidelandschap en het Larensche boeren-iit- terieur. In 1906 maakte hij een langdurige reis door Italië, waar hij nauwkeurig de Italiaan- sche kunstgeschiedenis bestudeerde. In 1907 trok hij naar Frankrijk, waar hij in de buurt van Fontainebleau een fijn, licht en stijlvol landschap vond, dat hem bekoorde. Dit Fransche werk is Fransch van stijl en voor dracht en van een fijne bekoring. Later vestigde hij zich in Bussum, op het door architect de Bazel ontworpen landhuis „De Merel", dat tot de mooiste landhuizen in ons land behoort. In deze omgeving sch'1- derde hij prachtige buitencomposities, waar van er enkele in de collectie Boendermaker zijn opgenomen en een plaatsje vonden in het Stedelijk museum te Amsterdam, als aan- koopen van de Vereeniging tot aankoop van Hedendaagsche kunst. In 1913 maakte hij haven- en riviergezich ten in Engeland. Van 1919 tot 1921 verbleef hij in Frank rijk, waar hij in Bretagne en Samois sur Seine belangrijk werk maakte. Enkele van de toen vervaardigde doeken werden eveneens in de collectie Boendermaker opgenomen. In 1921 keerde van Blaaderen naar Bergen terug, waar hij sindsdien verbleef. Zijn later werk kenmerkt zich door forsche kracht en een groot gevoel. Van Blaaderen is steeds in zijn werk eerlijk gebleven en nimmer heeft hij zich terwille van het publiek laten bewegen om wat men noemt „verkoopertjes'' te maken. Zijn levensgang is er eene geweest van een schoone stijging. Ook in zijn laatste werk, dat hij het vorig jaar maakte, komt dit tot uiting Als man van fijnen smaak is hij het geweest, die de waarde van Cézanne ontdekte en het is aan zijn in vloed te danken, dat het Rijksmuseum eenige van de beste werken van dezen grooten kun stenaar bezit. De laatste jaren, sinds het overlijden van zijn echtgenoote in 1926, leefde hij terugtrok ken. De schilderkunst bleef hij echter ge trouw en het hinderde hem wel, dat hij, na een langdurige ziekte in het voorjaar, gedu rende de laatste maanden de kracht miste om te schilderen. Een hartkwaal maakte gisteren plotseling een einde aan het leven van dezen begaafden kunstenaar. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot zal Vrijdag plaats hebben op de gen Vertrek om 2 uur vanaf het sterfhuis DE LIEGENDE DON JUAN. En het meisje, dat filmster wilde worden. Een meisje te Deventer kon in een bioscoop komen, of zij voelde, met absolute zekerheid, dat ze goed zou zijn als filmster. Je hebt ar- tistieken aanleg of je hebt 'm niet, maar z ij had dat En ze hing in haar slaapvertrekje de portretten van alle filmsterren, die ze te pakken kon krijgen. Het is in zoo n geval maar de kwestie, hoe je de kans krijgt verderop en hoogerop te komen. Welnu, alsof het zoo moest: die kans kwam. Want het meisje ontmoette een man, die, toen hij er van hoorde, dadelijk alle mo gelijke hulp toezegde, royaal. Geld genoeg in de wereld, althans bij hem. Hij had in Rot terdam een groote fabriek en garages en auto's Zoo vertelde hij het ook bij het meisje thuis, waar hij met égards werd behandeld. Omdat het een bofje is, als je zoo'n schoon zoon zult krijgen. De fabrikant liep nooit veel en had, voor zijn „zaken", dikwijls haast. Hij liet te De venter steeds huurauto's aanrukken, ter af wikkeling van zijn bedrijfsaangelegemheden daar en te Diepenveen. Maakte ook verterin gen en niemand, die aan de komende betalin gen een minuut twijfelde, al had de „fabri kant'' geen geld bij zich. Het meisje was compleet „weg" van haar 34-jarigen maecenas, die haar de poorten der filmfabrieken in Hollywood zou openen en en haar zelf naar Amerika wildé brengen. Intusschen kreeg de politie argwaan tegen den man, die zoo dik deed Ze nam hem in verhoor, doch dat baatte aanvankelijk geen sikkepit, omdat de oolijkerd zoo dicht was als een pot. Hij zei, De G. te heeten en Ha genaar te zijn. De politie informeerde in de residentie, maar kreeg daar geen beet: een De G. was er wel, maar dat was een soort zaakwaarnemer. De politie hield den man evenwel vast en bleef maar vragen en pluizen. Ze zag, dat de aangehoudene een moedervlekje had ach ter het linker oor en, bij gebrek aan meer herkenningsteekens, noteerde ze dat alvast De van oplichting verdachte had ook eenige pasfoto's bij zich en op een daarvan stond de naam van een fotograaf in Apeldoorn. Dus volgden informaties bij de Apeldoorn- sche politie, die echter antwoordde, dat de betrokken fotograaf was overledn, doch dat in diens archief wel een foto lag van iemand, sprekend glijkend op de uit Deventer getoon de foto. Het was van zekeren S. Door die gelijkenis èn door het moeder vlekje, dat elders ook al eens door de politie was opgeschreven, is de zaak tot klaarheid gekomen, toen men eenmaal den naam S. in de politiebladen nazocht. Het kwam toen eindelijk uit, dat A. S. geen rijke fabrikant was, dóch een ordinaire op lichter, die in Ede ook reedis hotel-eigenaren had bedrogen, door te logeeren en niet te be talen en huurauto's had gebruikt op lange rekening. Ja zelfs had S. nog een maand ge vangenisstraf te goed, wegens verduistering Hij moest tenslotte toegeven, dat hij niet Dé G., maar A. S. heette, te Brummen geboren was, in verzekeringen had gedaan, te Apel doorn had' gewoond, etc. Toen bracht de politie den man voorloo- pig naar Ede, ter verdere afwikkeling van het onderzoek (Msb.) MISKELK ONTVREEMD. Uit de sacristie van een r.k. kerk, te Utrecht is gistermiddag een vergulc-zilveren miskelk ontvreemd. De kelk was bezet met 17 diamantjes en een brillant. Het geheel is versierd met gedreven drui venrank-ornamenten, terwijl op den voet ver scheidene medaillons voorkomen, waarvan één met een kruis. CREMATIE IR. A. STOOP. Onder enorme belangstelling vond Dins dagmiddag op Westerveld de crematie plaats van wijlen Ir. A. Stoop, bekend phi- lantroop te Bloemendaal, stichter van Stoop's Bad en van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, en een der pioniers van de Nederlandsch-Indische petroleumindustrie. TWEE-JARIG JONGETJE IN EEN SLOOT VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks vier uur is het twee-jarig zoontje van de tamilie Hoogezand te Kapelle a. d. IJsel in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken Niemand had het ongeval zien geschieden en toen men eenigen tijd later het kind op haalde, waren de levengeesten reeds gewe ken. HOFMEESTER OVERLEDEN. Aan boord van de „Oranje Nassau". In de haven van Amsterdam is gistermid dag aangekomen het mailschip „Oranje Nassau" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij. Op dit schip was de vlag halfstok gehe- schen, aangezien op de reis van Havre naar Amsterdam de hofmeester was overleden. Het stoffelijk overschot zal heden door de familie van boord worden gehaald. AUTO TEGEN EEN BOOM. 4 personen uit Den Haag ge wond. Gistermiddag is op den weg BredaAnt werpen onder Rijsbergen een auto, waarin de heer en mevr. von Fraitag Drabbe en het echtpaar Smit zaten, allen uit Den Haag, op onverklaarbare wijze tegen een boom gere den. De wagen werd grootendeels vernield en de inzittenden werden allen gewond. De slachtoffers zijn overgebracht naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. De twee dames waren er het ernstigst aan toe. Zij hadden vooral hoofdwonden Vanochtend was de toestand van de gewonden gunstig. Motoren. DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE. De tweede dag. De tweede dag van de Internationale Zes- daagsche was iets minder zwaar dan de eerste, maar toch eischte deze dag ook zeer veel van de renners. Tal van valpartijen werden geconstateerd en ook de Hollanders maakten kennis met de aarde. Zonder strafpunten zijn thans nog de Nederlanders: Timmer, Teeken de Ridder, DE NIEUW-GUINEA-EXPEDITIE VERTROKKEN. De drie Dragon Rapide vliegtuigen, welke door de K.N.I.L.M. bij de The Haviland- fabrieken in Engeland zijn aangekocht en gebruikt zullen worden bij de karteering van 10 millioen H.A. op Nieuw Guinea, hebben vanmorgen te 9 uur van Schiphol de reis naar Indië aanvaard. Een talrijk publiek deed de vertrekkenden uitgeleide. En zoo waren de chef-vlieger van de expeditie kap. Koppen, die de PH- AKV bestuurt, de vlieger-deelnemers, de luit.-vliegers P. G. Tideman, J. v. Meinin- gen en J. Vonk en de heeren P. L. G. Hege- ner, chef-radiodienst van de expeditie en H. J Brink, mecanicien om beurten het middel punt van de belangstelling. Kort voor het vertrek vond de hèèPTr deman, oud-gouverneur van de Molukki!" secretaris van het Mol ukken-instituut en <yv2 van luit. Tideman, die de vlucht meemaak? gelgenheid den heer Koppen nog even toe te spreken. Hierna vertrokken de machines voor hun verre reis. De Nieuw-Guinea-expeditie is heden morgen van Schiphol vertrokken naar Indiê voor de karteering van een deel van Nieuw-Guinea voor de Bataalsche Petroleum Mij. De start van de drie Dragon-Rapide- vliegtuigen, nagewuifd door de menigte. v. d. Voort, v. Dinter, Hoogeveen, Vermaak, Zuur en Roell, dus 9 rijders. Met strafpun ten rijden verder Fijma, de Beaufort, San- nes, v. Fürstenrecht en Jan Moejes, terwijl den strijd gestaakt hebben Nagtegaal, Sy- brandi, Brugman, Schot en Lindner. Het totaal aantal uitvallers is thans 59, terwijl 102 rijders strafpunten hebben opge- loopen. Voor de Thophee-beker zijn alleen nog het Duitsche- en Tsjechische team zon der strafpunten, terwijl voor de zilveren vaas Duitschland, Italië B, Engeland B, Tsjecho-Slowakije A en Holland B nog zon der strafpunten zijn. Kolven. DE NATIONALE KOLFWEDSTRIJDEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN KOLFBOND. De laatste dag. Volkomen geslaagd. De laatste loodjes wegen het zwaarst, ook in de kolfsport. Er was dezen dag zeer groote belangstelling. Een groot aantal kol vers had zich tijdens den wedstrijd om de baan geschaard. Zooali wij gisteren schre ven, maakte Gezellig Samenzijn een goede kans voor den eersten prijs, al was dit nog lang niet zeker. Het corps bracht in de derde serie de score tot 433. De concurrenten kwa men hier echter dicht achteraan. Vriendenkring van Noordscharwoude speelde een heel goede derde serie en bracht het tot 423. Hierdoor kwam Gezellig Samen zijn echter niet in gevaar. De Dinsdag stond wel in het teeken van de kolfsport. Er heerschte den geheelen dag een opgewekte kolfgeest. Het was bijzonder ge zellig in de kolfbaan met naastgelegen at tractie-tent. De verrichten van de verschil lende kolvers, die een kans maakten, werden met spanning gevolgd. Herhaaldelijk klonk een applaus op bij een goedgelukten slag. 's Avonds, tijdens den feestavond, welke tra ditiegetrouw de wedstrijden feestelijk beslui te, werden door den voorzitter van het Hoofdbestuur, den heer dr. van Balen Blan ken, de prijzen uitgereikt. De voorzitter liet deze prijsuitreiking vergezeld gaan van een hartelijk toepasselijk woord, dat zeer ge waardeerd werd. De uitslagen waren al6 volgt: Korps wedstrijd: Gummi. Ie eereprijs. Deze wïsselbeker werd in 1933 gewonnen door „Op Maat" van Zuidscharwoude met 431 punten; in 1934 door „Vriendenkring" Noordscharwoude met 439 punten. Thans was overwinnaar „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude met 433 punten. Gummi. Eerste prijs „Gezellig Samen zijn", Zuidscharwoude 433 punten, tweede prijs „Vriendenkring", Noordscharwoude 423 punten. Korpswedstrijd sajet. Een zilv. wisselbeker, in 1934 gewonnen door T.O.G.I.D.O. Krommenie met 373 punten. De wisselprijzen worden het eigen dom der vereeniging als ze driemaal achter een of vijfmaal in het geheel gewonnen zijn. Gewonnen door „Mik Mis" te Koog aan de Zaan 362 punten. Eerste prijs „Mik Wis", Koog aan de Zaan 362 punten, tweede prijs T.O.G.I.D.O. Krommenie 358 punten. De extra-prijs, een zilveren plaquette, werd voor gummi gewonnen door „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude en voor sajet door T.O.G.I.D.O. te Krommenie Ter herinnering aan het vijf tig-jarig be staan van den Nederl. kolfbond werd het instituut „Kampioenschap" bij den N.K B. ingesteld en werd voor het eerst de titel van Nederlandsche Kolfbond Kampioen 1935 (G)ummi veroverd door den heer J Klop per van „Sta Vast" Bovenkarspel 159 pun ten. Dezelfde titel voor sajet was voor den heer W. Gorter van T.O.G.I.D.O. Kromme nie met 137 punten. Personeele wedstrijd. Extra prijs en kampioen de heer J. Klop per Bovenkarspel 159 punten. De wisselprijs hieraan verbonden, werd in 1930 gewonnen door P. Gelder Oudkarspel 152 punten; 1931 D. Tiemeijer Koog aan de Zaan 157 punten; 1932 J. Goet Alkmaar 162 punten; 1933 A. Berkhout Zuidschar woude 160 punten; 1934 C. Vlug Oudkar spel 151 punten. 2e prijs C. J. van Kleef „Sta Vast" Boven karspel 155 punten; 3e prijs D. Rijper Sr. „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude 154 punten; 4e prijs J. Goet „Recht Door" Alk maar 151 punten. Verrassingsprijs, gewonnen door W. van Baaren, Lopik, 65 punten. De wisselbeker voor den hoogsten sajetkol- ver viel ten deel aan W. Gorter T.O.G.I.D. O., Krommenie 137 punten. Deze beide laatste wisselprijzen moeten tweemaal achtereen of driemaal in het ge heel worden gewonnen om in eigendom van den winner te komen. Juniores eerste prijs: gummi J. Bakhuijs „Volharding" Oudkarspel 69 punten. Eerste prijs sajet: A. Mooij, „Op Maat" Zuidscharwoude 21 punten. De verrassingsprijs voor de juniores werd gewonnen door A. van Leeuwen, Boven karspel, 62 punten. Serieprijzen voor gummiballen: Hoogste aantal punten in le en 2e serie: M. van Zaane, Krommenie, „Onder Ons", 111 pnt. Hoogste puntental in de eerste serie A. Timmerman, Onder Vrienden, Oudkarspel, 56 pnt.; hoogste aantal in de tweede serie C Vlug, Volharding, Oudkarspel, 56 pnt. Serieprijzen voor sajet: Hoogste aantal in le en 2e serie J. Schuit, Barsingerhorn, 87 Cnt. Hoogste aantal in de eerste serie J. eguit, Togido, Krommenie, 53 pnt. Hoogste aantal in de tweede serie J. C. Snike, Prins van Oranje, Goes, 50 pnt. Extra prijs voor dengene, die in eerste en tweede serie het hoogste aantal punten slaat en niet voor de personeele prijzen in aanmer king komt; M. van Zaane, Onder Ons, Krommenie, 111 pnt. Bijzondere prijzen: Meeste twaalven in eerste en tweede serie P. Schuddeboom, Mik Wis, Koog aan de Zaan, 4 stuks. Meeste elven in eerste en tweede serie: D. Groot, De Roos, Binnenwïjzend, 5 stuks. Meeste tienen in eerste en tweede serie: A. Berkhout, Op Maat, Zuidscharwoude, 6 st. Meeste negens in eerste en tweede serie: A. Desmeth, Aan is Winst, Venhuizen, 4 st. Prijs voor het H.B.-lid dat de meeste punten slaat en niet in de personeele prijzen valt: J Stammes, Over de Helft, Nieuwe Niedorp, 143 punten. Vooraf vastgesteld aantal ipunten en niet in de personeele prijzen: K. Palesteijn, De Roos, Binnenwijzend, 87 pnt., na loting Prijzen voor Stavast. Hoogste aantal pun ter. in eerste en tweede serie door leden van Sta Vast: C Bakker 98 pnt. Voor de speler met het hoogste aantal punten in drie se ries: Voor de hoogste eerste serie J. Stam, 53 punten. De avond werd verder gevuld door het op treden van de tooneelvercmiging Kunst na Arbeid met het blijspel „Tante Jutta uit Calcutta"; voorts door den heer Essing als humorist. Als blijk van waaideering voor het vele werk, in het belang van den N.K.B. gedaan, werd namens Sta Vast en doo- den burge meester geschilderd schilder-j aangeboden aan den secretaris van liet hoofdbestuur, den heer M. J. Ridder. Wandelen. EEN 100 K.M.-MARSCH TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche wandelsportvereeni- ging R.W.V. houdt 5 en 6 October a.s een prestatiemarsch over 100 KM welke marsch binnen 19 uur moet worden afgelegd. Als belooning krijgt men het vergulde kruis met gesp. Deze marsch wordt dit jaar voor de tweede keer geloopen en waar er zeer veel van den wandelaar gevergd wordt, is het logisch dat alleen geoefende afstandloopers mogen deelnemen. Er is dan ook een voor waarde gemaakt: elke deelnemer moet minstens met succes een marsch van 60 en een van 75 K M. hebben afgelegd' Aan deze prestatie-tocht doet ook een Alkmaarder mee. Het is de heer A I Strik die den zongen Zondag te Deventer met succes den 85 K M -marsch meeliep en re™ den 75 K.M -afstandsmarsch te Den Haai' volkomen fit uitliep. Wij hopen natuurfiik dat de heer Strik in Rotterdam deTkmaip sche kleuren hoog zal houden. Wielrennen. DE KLEINE TOUR DE FRANCE. Gisteravond is in het Olympisch Stadfoa de kleine Tour de France verreden, aangt. vuld met verschillende andere wedstrijóo. De voornaamste uitslag was. dat Merkens werd geklopt door van Vliet, die langzaam, hand zijn vorm terug krijgt. De voornaamste resultaten waren: Tour de France: 1. Wals 104 pnt2. Pel- lenaers 66 ptn.; 3. Braspenninx 54 pnt; 4. Archambaud 50 pnt. Ommium van VlietMerkens: sprint 1. v. Vliet (laatste 300 M. 18 1/5 sec.); 2 Merkens; achtervolging 1. v. Vliet, 2. Merkens (30 M. ingehaald in 3 min. 37 sec.); tijdrace 1. v. Vliet 31 2/5 sec.; 2. Merkens 32 sec Zwemmen. WEER EEN NIEUW RECORD VAN WILLY! Willy den Ouden heeft gisteren te Aarhes weer een wereldrecord verbeterd. Zij zwoa de 300 M. arrije slag in 3 min 50.4 sec. Het oude record was 3 min. 58 sec en stond od op naam van Willy. REVUE DER SPORTEN, S. I. B. De Revue der Sporten verslaat deze week o m. de tennis-kampioenschappen van Ne derland en natuurlijk de finale om den Zil veren Bal, welke door Sparta gewonnen werd. Daarnaast zijn artikelen gewijd aan Cor Blekemolen, die als stayer jubileert, en aan K. F. C., dat 20 October a.s. haar zilveren feest zal vieren. Verder wordt het een en ander gezegd over de kolfsport in Noordholland, wordt Jan Brasser's nieuwe record gememoreerd en tenslotte is er verschillend cricketnieuws van Groothoff. Tal van fraaie kiekjes verluchten den tekst. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Koetilang" (uitreis) is gisteren uit Jodhpur te Rangoon aangekomen. De Nachtegaal (thuisreis) vloog gisteren van Jodhpur naar Bagdad. Hedenmorgen te 5.58 uur is de „Kwak met 4 passagiers aan boord van Schiphol naar Indië vertrokken. DE POU IN ENGELAND. Mignet heeft een demonstratie- tournee van drie weken gemaakt. Mignet heeft zou tournee met zijn Pou du ciel, welke georganiseerd was door de Dailj Express, Zondag te Heston (Middlesex) eindigd. Bij de laatste demonstratie, waar ni] het gewone programma vertoonde, was u Sublieke belangstelling bijzonder ëv0°. leer dan 20.000 toeschouwers hadden zi langs het vliegveld opgesteld en zij hebo® met een stijgend enthousiasme de verricn gen van het kleine toestel gadegeslagen. Toen Mignet na zijn laatste vlucht ge was, verbrak de menigte de afzetting O» -. Franschman toe te juichen en autom listen die met hun auto in de huurt van f vliegterrein stonden opgesteld en van j,r. uit de demonstratie hadden gevolgd, steunden deze toejuichingen met eer j. doovend claxongeloei. De beroemde |efl sche vlieger Jim Mollison had den 8 j^,. middag met'belangstelling naar de tingen van de Pou gekeken. H'J v j,eb- dat het toestel een groote toekoms ben ei icces van Mignet was opgetogen over 1js na- zijn tocht over het Kanaal. Deze ircb|ekefl melijk een uitstekende introductie tr"„relsch£ voor de belangstelling van het v00f de publiek, dat een groote bewonde we)(en. POu heeft gekregen tijdens de j,eeft ge' gedurende welke Mignet het t ge demonstreerd. Er zijn vele stu vlie- richt, die het construeeren van en hebbefl gen met de Pou op hun program» staan.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8