Mussolini kondigt proef-mobilisatie af. SBituiettiaMd ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 Buitenland. Het sein tot het begin der vijandelijkheden? 10 millioen man op de been. Wij zijn reeds lang gewoon, dat men in Italië de dingen in het groot pleegt te doen, doch manifestatie /an zoo geweldigen omvang als thans wordt voorbereid hadden wij, had wellicht niemand kunnen verwach ten, zoo meldt de Romeinsche cor respondent van het „Hd'bl." Ziehier, hetgeen het heden verschenen „Foglio d'Ordini" der Fascistische partij publiceert: pe Duce heeft bevel gegeven, dat op een nader te bepalen dag, die zeer nabij is, in alle provincies en in de koloniën van het rijk de algemeene oproeping zal plaats vinden van de krachten van het regime. Op dien dag zal het bevel tot samenkomst gegeven wor den door een stormluiden der klokken van de torens der zetels van de fascistische partij, of van de torens der raadhuizen en verder door het loeien der sirenen van alle fabrie ken en in de kleinere gemeenten en op het platteland door tromgeroffel. Zij die tijdelijk of voorgoed buitenlands vertoeven, zijn gehouden op dien dag een telegram te sturen aan den secretaris van de Fascistische Partij. Allen zullen op de plaats van samenkomst blijven tot middernacht ten zij er bevélen gegeven worden, die afwijken hiervan. De leden van het „Opera balilla" blijven tot negen uur. Dit bevel heeft te Rome een grooten in druk gemaakt. Het staat er niet bij, doch ieder voelt waar het om gaat. Er zijn slechts twee mogelijkheden. Of de Duce wil aan het buitenland door deze geweldige mobilisatie, die vrijwel alle Italianen, van Bolzano tot Mogadisco, in de vergaderzalen van de par tij vereenigen zal, een tastbaar bewijs geven van de groote krachten, welke achter hem staan, of wel en dit is waarschijnlijker ligt het in zijn bedoeling om op deze onge- wone wijze net geheele volk te laten beslui- ten tot een oorlog tegen den Negus. Wij persoonlijk verwachten, dat de bijeenkomst zal worden uitgeschreven voor 14 of 15 Sep tember a.s., dat wil zeggen op den datum, waarop te Rome de ministerraad bijeenkomt ep dat dan in die vergaderingen, laaiend van enthousiasme, de plaatselijke secretarissen van de partij overal aan de menigte de vraag zullen stellen m den geest van „wilt gij, Ita- liaansche burger en fascist den oorlog, die ons land de plaats zal geven onder de zon, die het toekomt?" En op een dergelijke vraag zal natuurlijk algemeen met „ja" ge antwoord moeten worden. En daarna za! dan het Italiaansche volk „uit vrijen wil" tot oorlog hebben besloten. Wij herhalen nogmaals, dat dit niet in he officieele bericht staat, doch dat dit onze persoonlijke meening is. De algemeene opi nie is in ieder geval, dat deze ongewone meeting samenhangt met de Abessinische quaestie. Men rekent dat alles bij elkaar: de leden der partij, de leden van het Opera Dopolavoro, de leden van het Opera Balilla, enz., er ruim tien miilioen personen aan de zen oproep gevolg zullen moeten geven. Wat Genève betreft, men hecht hier aan de besprekingen vrijwel geen waarde. De be richtgeving van de kranten heeft een sterk ironischen toon en vooral het feit, dat de commissie-van-vijf het noodig heeft geoor deeld een onder-commissie van vijf leden te vormen, schijnt de hilariteit te hebben opge wekt van de correspondenten der Italiaan sche bladen. Tot welk oordeel de commissie komen zal en welk besluit de Raad ten slotte zal nemen, J»t zijn dingen, die Italië totaal onverschillig laten, schrijft men hier. Voor Italië is het partijdig, maar machteloos optreden van den Volkenbond van geen beteekenis, daar de bond geen competentie heeft over de quaestie te oordeelen. Die incompetentie, zoo rede neert men, vloeit daaruit voort dat de Bond geen begrip heeft van hiërarchie en een Euro- peesche groote mogendheid met een duizend- jarige beschaving op één lijn wil stellen met „een samenraapsel van barbaarsche neger stammen". Aan de commissie-van-vijf ont zegt men nog in het bijzonder alle recht om zich met het vraagstuk bezig te houden, wijl w die commissie Engeland zitting heeft, welk land zelf bij de quaestie betrokken zou zijn. Sommige bladen gaan zoover te bewe- r®> dat, wanneer Engeland in deze commis- vertegenwoordigd is, rechtvaardigheids halve ook Italië er zitting in zou moeten «ebben. Niets belet echter diezelfde bladen °m even later de woorden van Mussolini te riteeren, dat er alleen sprake is van een ge- schil tusschen Italië en Abessinië, doch geenszins van een geschil tusschen Italië en Engeland. De kans op een redelijk voorstel acht men hier beter dan voor enkele dagen, maar thans nog steeds gering, wijl Engeland er geen ooren naar heeft. Ondertusschen zeg gen de bladen dat het voor Italië van geen beteekenis is of een dergelijk voorstel al dan niet gedaan wordt. Italië is gereed. Er be vinden zich op dit oogenblik 200.000 man troepen in de koloniën, troepen, die ruim schoots voorzien zijn van de meest moderne wapenen. De Negus kan daar ten hoogste een even groot aantal slecht gewapende manschappen tegenover stellen en verder nog ongeveer 150.000 met speren en lansen gewapende, ongeregelde troepen. Het overwicht is aan de Italiaansche zijde dus verpletterend groot; de regentijd in Oost-Afrika is vrijwel geëin digd en reeds zijn troepenbewegingen mo gelijk. Binnen weinige aagen zou dus een aanval te verwachten zijn. In het Italiaansche moederland zijn een millioen man onder de wapenen, die gereed zijn bij de minste teekenen van onraad naar de grenzen te trekken. De manoeuvres hebben bewezen, wat de troepe waard zijn. De vloot is paraat en er gaan geruchten, dat bij de vlootmanoeuvres, die op het oogenblik plaats vinden en waaraoor de bladen niets berichte de Italiaansche vloot erin geslaagd zou zijn de Straat van Messina geheel te blokkee- ren. Men beweert, dat de Italiaansche regee ring zou overwegen om, wanneer Engeland het Kanaal van Suez zou mogen versper ren, daarop te antwoorden, door harerzijds de Straat van Gibraltar af te sluiten, waar door Malta en Egypte in een moeilijke posi tie zouden komen. Dit zijn geruchten, doch de spanning in Italië, althans in regeeringskringen is groot en Mussolini is doorgaans zeer door-tastend Een gewapend optreden van Italië in Afri ka zal eveneens bijna zeker tot complicaties elders voeren. De houding van Japan en Duitschland blijft onzeker. Bovendien zou er in Griekenland door nationale groepen een actie gevoerd worden, om, als Italië in Afri ka de handen vol zou hebben, een poging te wagen om de Dodekanesus aan Italië te ontrukken. Hoe men dus de zaak ook bekijkt, de toe stand blijft hoogst netelig. Eén ding is al leen zeker: een oplossing door middel van Genève zou binnen weinige dagen gevonden moeten worden, daar de Duce zeker niet meer dan uiterlijk een of twee weken geduld zal oefenen, vóór hij tot den goed voorbe reiden aanval zou overgaan. Bijzonderheden. De „Popoio di Roma" publiceert bijzon derheden over de verdeeling over de verschil lende fascistische organisaties vau de 10 millioen man, die door den voorgenomen al- gemeenen oproep betiokken zullen zijn. Het grootste contingent wordt gevormd door de 4 millioen die een militaire voor opleiding hebben ontvangen. Daarop volgen 2108000 leden van de Dopolavoro en 1851677 ingeschreven leden van de fascisti sche partij, 657000 jonge fascisten, 66000 leden van de fascistische universitaire jeugd; 230000 personen zijn tenslotte georganiseerd in de fascistische bonden van personen in openbaren dienst. Interessant is verder, dat bij dit overzicht van krachten, waarop Italië bij deze algemeene oproep kan rekenen ook de vrouwen-organisatie; zijn gerekend, die een totaal aantal leden hebben van ruim 40.000. Radio-rede opzettelijk gestoord? Van deskundige zijde wordt opge merkt dat het er allen schijn van heeft, dat de radiorede, die gisteravond door de keizerin van Abessinië is uitgespro ken en die vervolgens is vertaald door prinses Tsjai, hoogstwaarschijnlijk door onbekende o p z e 11 e 1 ij k is ge- een stoord. Het viel n.1. op, dat een halve graad aan weerszijde van de golflengte waarop 'het Abessinische station werkte, alle signalen duidelijk doorkwamen, ter wijl daartusschen niets anders te hooren viel dan een reeks onduidelijke geluiden. Te Berlijn. De Duitsche Rijksminister van Onderwijs h«eft in een decreet aangekondigd, dat een °.ude eisch der nationaal socialisten in prflC" lijk zal worden gebracht. In nauw contact fflet het bureau voor rassen-kwestie der - S-D.A.P. is een nieuwe fase in de rassen- wetgeving in Duitschland ingeleid, waarui blijkt, dat Duitschland geenszins geneigd i®> zooals buitenlandsche persstemmen zou den doen gelooven, zijn principieel standpunt Prijs te geven. Op het gebied der volksscholen is ter be ding van dit doel de bijeenbrenging van de niet-arische schoolkinderen, die den M - ?aischen godsdienst belijden, in het bizonder 1,1 Joodsche volksscholen, op krachtige w j- bevorderd. Met goedkeuring vari ooi "aat zijn sedert 1934 een groot aantal bi- oudere Joodsche volksscholen gesticht ...Het kardinale punt is evenwel niet het - Men van den Mozaischen godsdienst, doen «et behooren tot het Joodsche ras. Het nieuwe decreet van minister Kust oogt derhalve de volledige scheiding der rassen op de volksscholen zonder rekening te houden met den godsdienst van de tot het vreemde ras behoorenden en de herinvoering van Joodsche scholen met ingang van het schooljaar 1936. Op deze scholen zullen geplaatst worden de leerlingen van wie een of beide ouders jo den zijn. De z.g. „kwartjoden", d.z. die per sonen van wie één der grootouders Joodsch zijn, zullen buiten beschouwing kunnen blij ven. Voor de oprichting van een Joodsche school moeten in een gemeente minstens 20 leerlingen zijn. OPROER IN SPAANSCHE STAD. Boeren-belegeraars; brandstich ting en plundering. Uit Alicante in Spanje wordt gemeld, dat in die ongeveer 10.000 inwoners tellende Spaansche stad Pego een ernstig oproer is uitgebroken, waartegen de regeeringstroepen tot nu toe niet zijn opgewassen. Het is den rebellen gelukt, de te Pegó ge stationneerde afdeeling van de civiele garde, die ongeveer 100 man sterk is, te overmeeste ren. Na deze overwinning schijnen dé op roerlingen tot brandstichtingen en plunde ringen te zijn overgeslagen Reizigers, die uit Pego en Alicante aan kwamen, berichten, dat de stad op verschei dene plaatsen in brand staat. Er zijn nog al tijd gevechten aan den gang, waarbij de op standelingen de huizen als vestingen gebrui ken. Van daaruit onderhouden zij een leven dig geweer- en pistoolvuur. De opstand heeft een agrarisch-politieken achtergrond en vloeit voort uit een protest beweging onder de rijstverbouwers der pro vincie Valencia tegen een belasting op de op brengst, tot welker betaling zij zich niet ver plicht achten. Uur van beslissing te Genève nadert. Engeland en Frankrijk vast aaneen. Naar de speciale correspondent van de „Times" in Geneve meldt, is door de Britsche delegatie verklaard, dat tusschen de Fransche en Britsche delegatie geen meeningsverschil- len meer bestaan over de noodzakelijkheid van instandhouden der Volkenbond-princi pes. De correspondent voegt hieraan toe, dat eenige dagen geleden nog, Laval niet onwil lig stond1 tegenover de gedachte van een Ita- liaansch mandaat over Abessinië. Wanneer thans geen meeningsverschillen meer be staan moet ofwel Laval zijn opvatting hebben gewijzigd, of wel moeten voorstellen zijn ont worpen, die dichter bij de Italiaansche eischen komen. De berichten in de ochtendbladen uit Ge nève zijn over het algemeen zeer pessimis tisch van toon. Voorts melden de bladen, dat de gedachtenwisseling, die gisteren tusschen Hoare en Laval is gehouden, betrekking heeft gehad op de kwestie van eventueele sancties. Hoare zou daarbij een zeer vastbesloten hou ding aangenomen hebben en een dringend beroep hebben gedaan op Laval hetzelfde te doen. Men verwacht, dat de redevoering die Hoare in de Volkenbondsvergadering van heden zal uitspreken naar den tobn verzoe ningsgezind, maar naar inhoud zeer vastbe sloten zal zijn. Waarschijnlijk zal ook Laval het woord voeren. De Londensche bladen twijfelen er niet aan, diat Engeland en Frankrijk het thans principieel eens zijn. Verschil lende bladen melden, dat een reeks landen zooals Noorwegen, Zweden, Dene marken en Nederland verklaard hebben, dat zij uit den Volkenbond zullen treden, wan neer de groote mogendheden toonen niet be reid te zijn het Volkenbondshandvest toe te passen. Ook verscheidene Zuid-Amerikaan- sche staten zoudfen een zeer energieke hou ding hebben aangenomen. De langdurige gedachtenwisselingen, die Laval gistermorgen en gistermiddag met den Engelschen minister van buitenlandsche za ken heeft gevoerd, worden in de Parijsche bladen met voldoening begroet. Omtrent het verloop dezer besprekingen Toopen de mee ningen echter eenigszins uiteen. De mede werkster voor buitenlandsche politiek van de „Oeuvre" meent te weten, dat de Engel- sche minister van buitenlandsche zaken zich bereid heeft verklaard in geval van een gunstig verloop der tegenwoordige onder handelingen de nauwe samenwerking van Engeland volgens het Volkenbondspact en de daarbij aanvaardde verplichtingen nog maals openlijk in Genève en in het Britsche parlement te bevestigen! SENATOR LONG OVERLEDEN. Uit zijn leven Senator Huey Long is overleden, zoo luid de het laatste telegram van gisteren. Huey Pierce Long is in Augustus 1893 te Winnfield in Louisiana als zoon van een kleinen boer geboren en van jongs af heeft hij den nood van het leven leeren kennen. Reeds in zijn prilste jeugd moest hij zijn eigen levensonderhoud verdienen, zoodat hij bijna geen scholing heeft gehad. Reeds met 13 jaar leurde hij met twijfel achtige geneesmiddelen langs de huizen. Hij bezat echter twee eigenschappen, die hem in Amerika moesten doen slagen een geweldi ge energie en een onbedwingbaren arbeids- lust. In zijn vrijen tijd studeerde hij' rechten en ondanks zijn gebrekkige voorbereiding werd hij met 22 jaar als advocaat in Louisia na toegelaten. Long's verdere ontwikkeling hangt ten nauwste samen met de toestanden in de zuidelijke staten. In zijn toespraken en geschriften komen ontelbare aanhalingen uit den Bijbel voor, waaraan zich een sterke nei ging paarde om desnoods door geweld zijn denkbeelden te doen zegevieren. Die denk beelden hadden slechts een doel: de verdedi ging van de belangen van dé laagste klasse der bevolking. Long is desondanks geen so cialist geworden; hij had eerbied voor dooi eigen kracht verworven goederen en rijkdom maar hij haatte de groot-kapitalisten en beurs-speculanten. Zijn programma om de rijkdommen ten algemeenen nutte aan wenden bezorgde hem veel aanhangers, zoo dat hij op 25-jarigen leeftijd reeds tot lid van het parlement van Louisiana gekozen werd, om nauwelijks drie jaar later door de breede massa's van aanhangers zijner economische theorieën tot Gouverneur van Louisiana te worden gekozen. In deze positie heeft bij voor zijn staat een weloverwogen hervormingsprogramma ont worpen en doorgezet en Louisiana, dat een r-. _i- _4..wi uon hot Zuiden was ter vast in handen hield. Zijn aanhang steeg voortdurend en alle belangrijke posten in Louisiana zijn door zijn aanhangers bezet. Gedurende de presidentsverkiezing van 1931 trad Long met alle energie voor Roosevelt in het strijdperk. Ook Roosevelt's „New Deal" was aanvankelijk volkomen naar zijn zin en hij heeft enkele voorschriften tot het uiterste in Louisiana trachten door te zetten onder het kernwoord „Share the Wealth" (doe mee aan den rijkdom). Zijn aanhang breidde zich dientengevolge tot ver buiten de grenzen van Louisiana uit, maar met zijn aanhangers vermeerderde na tuurlijk ok het aantal zijner tegenstanders, vooral uit de kringen der groot-kapitalisten en op hun rekening wordt veelal de korte op stand geplaatst, die in Februari van dit jaar tegen de regeering van Louisiana uitbrak. Long begaf zich naar Washington, had een audiëntie bij Roosevelt en keerde als abso luut heerscher naar zijn staat terug. Sindsdien is Long echter een scherp tegen stander van den president geworden, wien hij verweet met zijn hervormingen halverwe ge te zijn blijven steken. Ook verweet hij Roosevelt, dat deze onder den invloed van het groot-kapitaal gekomen was. Met den „radio-priester" Pater Coughlin uit Detroit maakte Long sinds April van dit jaar sterke propaganda voor zijn economi sche hersteltheorieën en voor de stichting van een derde politieke partij, wier candi- daat voor het presidentschap in 1937 senator Long ongetwijfeld1 zou geworden zijn. Wat het lot dier partij, thans, na Long's overlij den, zal zijn, valt op het oogenblik natuur lijk nog niet te beoordëelen of te overzien. Longs laatste woorden. Huey Long's laatste woorden waren Wat moet er worden van mijn arme universiteits jongens waarbij hij doelde op de staats universiteit waarvan hij de dictator en vu rige beschermheer was. Voordat hij de oogen sloot, om voor het laatst in een toestand van bewusteloosheid te geraken nam de stervende senator langdu rig en liefdevol afscheid van zijn familie Zijn lijk zal worden opgebaard in dén wolkenkrabber van het Kapitool, waar de moordaanslag is gepleegd. De politieke gevolgen. Door den dood van senator Long, wiens invloed nog steeds wassende was, is een der ernstigste beletselen voor de herkiezing van president Roosevelt in 1936 uit dén weg ge ruimd. Dat is de overheerschende eerste in druk dien het overlijden van Long in poli tieke kringen te Washington heeft gemaakt. Men verwacht dat ook de politieke partij die door Long gesticht is door zijn verscheiden even spoedig weer zal verdwijnen. TEGEN DILETTANTISME IN DE JOURNALISTIEK. Het congres van het Engelsche „Institute of Journaliste", dat momenteel te Londen vergadert, heeft gister met groote meerder- leid een resolutie aangenomen, waarin ge protesteerd wordt tegen de toenemende nei ging van hoofdredacties en directies van dagbladen om niet-journalisten te gebruiken voor het verrichten van zuiver journalistieke werkzaamheden, welke gewoonte ten scherp ste werd veroordeeld. Bij de debatten kwam een geval ter sprake van een Methodisten congres te Bristol, waar van de zeventien personen aan de perstafel niet minder dan vijftien priesters, niet-journalisten, waren. Dr. Harrison, docent voor literatuur aan de Londensche Universiteit, bepleitte een betere opleiding van den Engelschen journa list, aangezien de openbare meening hier recht op heeft. Hij stelde de instelling van leerstoelen voor publiciteitsleer aan de En gelsche universiteiten voor en beklaagde zich erover, dat het ook voor iemand zonder de noodige voor-opleiding zoo gemakkelijk was, het beroep van journalist te gaan beoefenen, hoewel de journalistiek een der belangrijkste taken in het moderne leven had te vervullen. dant van den kruiser Correia da Silva gear resteerd. Mendes is reeds opgesloten in de vesting Ameixoeira. Het verluidt, dat verscheidene regeerings- vijandige personen zijn gearresteerd. Zoodra de samenzwering bekend werd, werd te Lis sabon de uitzonderingstoestand afgekondigd. De citadel Cascaes, de zetel van den presi dent, de post- en telegraafkantoren, de radio stations, kazernes en openbare gebouwen worden thans doo. de politie bewaakt. In het land is het volkomen rustig. Gistermiddag is de ministerraad bijeengeweest. der achterlijkste staten van het „ntfevonnd eenzaat waar «w* nieuwe gang plaats kreeg en optraden. Hij heeft scholen gebouwd, de urn versiteit tot een van de beste van het Zuiden gemaakt en een belangri'net van wegen en bruggen aangelegd. Deze dingen heeft hij zonder den kleinen man te belasten kunnen doorzetten; hij vond dé middelen door spe ciale belasting der groote petroleum-, gas en electriciteiteondernemingen. Nog vóór zijn ambtstijd als gouverneur teneinde was, werd hij tot Senator gekozen, waarbij hij de macht in zijn eigen staat ech NA DE DROOGLEGGING. 140 millioen dollar aan accijns. In de schatkisten van de Amerikaansche natte" staten zal naar schatting 140 millioen aan accijns vloeien. De raming is gebaseerd op de tegenwoor dige of geschatte inkomsten uit hoofde van de drankwetten in 24 van de 32 staten waar bier en likeuren mogen worden geschonken en in 10 van de veertien staten waar likeuren mogen worden verkocht. New York heeft in 1934-'35 14.500.000 ontvangen aan accijnzen en vergunningen voor den verkoop van sterke dranken. De staat Ohio zal meer drankbelasting ontvangen dan de andere staten, waar al leen likeuren zullen mogen worden kocht. DE HAAN MET DE BEL. Den vos te slim al. DOBBELEN MET STEUNGELDEN. Te Rotterdam. Te Rotterdam heeft de politie een aantal personen overvallen, die zich op de Achter haven bij de Lange Dijkstraat aldaar bezig hielden met dobbelen om geld. Reeds in November van verleden jaar heeft de Rotterdamsche politie een aantal dobbelaars gearresteerd. Maar dit schijnt niet veel te hebben geholpen, want weldra werd het spel hervat. J.l. Zaterdag is de politie er weer op uit getrokken. De spelers hadden een man op den uitkijk geplaatst, maar van andere zijde werd de politie op de hoogte gebracht, zoo dat een 52-tal personen werd aangehouden. Van eenige mannen, die ondanks alle maatregelen toch nog wisten te ontvluchten, zijn de namen bekend. Op het politiebureau Voorstr. aan de Adelbrechtskolk werd pro ces-verbaal opgemaakt en een verhoor afge nomen. Onder de spelers bevinden zich vele werk- loozen, die van den steun ontvangen gelden verdobbelen. Onder de dobbelaars zijn jongens van 16 jaar, die probeeren geld te winnen. De ma nier, waarop zij aan het geld komen om te dobbelen, is tamelijk raadselachtig. Er zijn er, die geld van boodschappen achterhou den; anderen offeren er hun geheele zak geld aan op. Eenigen tijd geleden verkocht een man zijn geheele inboedel voor 25, welk bedrag hij spoedig daarna weer kwijt was. Het komt voor, dat venters, die van Maatschappelijk Hulpbetoon 5—10 ont vangen om een handeltje op te zetten, dit geld gebruiken om het dobbelspel te beoefe nen. Is het geld verdwenen in de zakken van den bankhouder, dan vragen zij steun aan. In de practijk Is gebleken, dat het niet gaat om een paar centen, maar wel degelijk om zilverstukken. Er zijn dagen geweest, dat er bedragen van 40, 50 in den pot zat. ver- ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ LUIK. Nederlandsch motorrijder gedood, zijn vrouw gewond. Te Aubel (provincie Luik) in de nabijheid der Duitsche grens, heeft de 25-jarige J. Rutten uit Heerlen, die met zijn vrouw als duc-passagiere op zijn motorfiets reed, bij een botsing met een auto, welke hij te laat opmerkte, het leven verloren. De motorfiets werd in den fiank door de auto aangereden met het gevolg, dat Rutten regen den grond werd gesmakt. Met een scnedelfractuur is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Verviers, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Zijn vrouw liep en kele lichte kwetsuren op. OPSTAND IN PORTUGAL MISLUKT. Uitzonderingstoestand te Lissabon. Dinsdagochtend is in Portugal een poging gedaan een opstand te ontketenen tegen de nationale regeering. Door krachtig ingrijpen der regeering kon de beweging evenwel in de kiem worden gesmoord. De marineofficier, Mendes Norton, pro beerde de bemanning van den kruiser Bar- tholomae Dias op te zetten tot openlijk op roer. Hij werd evenwel door den comman- NEDERLANDSCHE VREDESACTIE. Conferentie te Haarlem. De Nederlandsche vredesactie heeft te Haarlem een drukbezochte conferentie ge houden. De heer Taco Mulder uit Haarlem sprak over de Pan-Europa-beweging. Spr„ betoogde, dat in deze beweging de staat- kundge organisatie op den voorgrond staat; de economische organisatie komt dan van zelf. De crisis kan alleen door een Pan-Europa worden opgelost. Dit zal niet de souvereine macht van een enkeling en de schande van een oorlog kunnen verdragen. De heer A. van Dam sprak over het conflict Italië Abessinië. Een oorlog kan alleen worden voorkomen door het ingrijpen van de ar beidersbeweging. Spr. wekte op tot boycot van Italië. Tenslotte had een debat plaats tusschen de heeren J. H. van Swinden Koopmans en drs. J. Ruttink, resp. pro en contro luchtbe scherming. DRIE POND HALEN, TWEE POND BETALEN! Lastige arrestant. Op de Lindengracht te Amsterdam is Maandagavond door het publiek de hulp der politie ingeroepen, om op te treden tegen een fruitkoopman, die zijn klanten ernstig te kort deed. De man, die peren verkocht, had op zijn handkar een groot bord staan, dat vermeld de: 3 pond halen, 2 pond betalen, maar de koopers bleken er allen van overtuigd te zijn, dat het derde pond door den koopman zelf werd behouden, zoodat ze dus niet meer ontvingen dan ze betaalden, n.1. twee pond. De Jordaner laat zich niet gemakkelijk be dotten en omdat men het zaakje niet ver trouwde, werd een agent verzocht een en an der te onderzoeken. Ook den agent leek het, dat de zaak niet in orde was en daarom wilde hij de weeg schaal en de gewichten mee naar het bu reau nemen, om ze daar te onderzoeken. Dit was echter niet naar den zin van den koop man, die den agent de weegschaal en de ge wichten uit de handen sloeg. Hierop tracht te de agent den man te arresteeren, maar dit was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want de koopman verzette zich hevig Ten slotte gelukte het drie agenten met groote moeite, den man naar het bureau Raam poort over te brengen, waar hij in een cel werd opgesloten. Ook hier ging de arrestant nog zoo hevig te keer, dat men, om het la waai eenigszins te verminderen, den man zijn schoenen uittrok. Op het oogenblik stelt men zich hier nog steeds op het standpunt, dat Italië zich al- rV i n *evrec^en stellen met de algeheele politieke en militaire overheersching van ge heel Abessinië of althans van een groot deel van dat rijk. Men wil geen beperkenden in vloed van den Volkenbond, maar dat wil nog niet zeggen, dat tenslotte een naar Italiaan sche opvatting redelijk voorstel van den Volkenbond niet aanvaard zou kunnen wor den. Daarin is zelfs voorloopig de eenige mogelijkheid van een vreedzame oplossing van het geschil gelegen, althans... indien de Negus een dergelijke oplossing ook zij nerzijds bevredigend zou vinden. bizondere joodsche scholen. In vele streken van Beieren klagen de boeren over een ware slachting door de talrijke vossen onder hun kippen aange richt. De Beiersche „Landesbauenv schaft" heeft nu onlangs als afweermid* del aangeraden, eiken haan een klein belletje om den hals te doen Hoe vreemd het moge lijken, de vossen worden door het getingel afgeschrikt. Tal van boeren hebben den raad opgevolgd en naar heit Berl. Tagebl. meldt, met succes. Het blad zegt, dat men hier te doen heeft met een heel oud hulpmiddel dat in het vergeet boek was geraakt, maar nu weer druk wordt toegepast. Er zijn zeif6 boeren die niet alleen de hanen maar ook de kippen een belletje omhangen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9