Aqmda Stad en Omqewnq WeeeAedckt Nederland trouw aan den Volkenbond. Noderlandsch» Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. Laatste berichten. Verklaring van te Genève. minister de Graeff Stedelijk Museum i n g a n 6 Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Ge heime Opdracht (sens), hoofdrol John Way ne. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer Duivels der lucht (sens.), hoofdrollen James Cagney en Pat O'Brien. Toegang all leeftijden. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Al leen op de wereld (rom.), hoofdrollen Ro- bert Lynen en Pau'ette Elambert. Extra nummer De filmster (kom.) hoofdrollen Marion Davies en Bing Crosby. Toegang boven 14 jaar. City-theater, half 8, hoofdnummer Voor eeuwig de jouwe (rom.), hoofdrol Barbara Stanwyck. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 12 September. 8 uur, Groote kerk, concert van Alkm. Symphonie-orkest en vier solisten. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE. Het is de Alkmaarsche recherche gister avond mogen gelukken te dezer stede een persoon aan te houden, wiens opsporing was verzocht door de Koninklijke Marechaussee te Maastricht. Hij had zich schuldig ge maakt aan diefstal met braak in de gemeente Amby bij Maastricht en was daarbij in het bezit gekomen van een bedrag, groot onge veer 700. Bij zijn arrestatie kon men nog beslag leggen op een bedrag van ongeveer 400 gulden aan bankpapier en van onge veer 100 gulden aan buitenlandsch goudgeld, alsmede op enkele van het gestolen geld ge kochte goederen. Hij is hedenmorgen naar Amby op transport gesteld. APPEL AANGETEEKEND. Naar wij vernemen, heeft de in zake de bekende inbraak te Rustenburg gemeente Ursem door de rechtbank te Alkmaar tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroor deelde arbeider H. F. uit Alkmaar tegen dit vonnis appèl aangeteekend. De mede-veroor deelde J. K. uit Alkmaar heeft in de uit spraak berust. POLITIE-DIPLOMA BEHAALD. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor het politie-diploma van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond slaagde voor het diploma met aanteekening de heer C. Roos te Alkmaar. Het gewone diploma verwierven o.m. de heer J. Oudeman, Heerhugowaard; N. Rui ter, Bovenkarspel en A. Oudhoff te Hefloo Geëxamineerd werden 169 candidaten, af gewezen 108. DE BEGRAFENIS VAN DEN KUNSTSCHILDER VAN BLAADEREN. Bij de vermelding van het overlijden van den heer W. G. van Blaaderen is de laatste zin door een correctief out onduidelijk gewor den Vermeld werd daar, dat de begrafenis Vrijdag 13 September op de Algemeene Be graafplaats te Bergen zal plaats vinden. Vertrek vanaf het sterfhuis om 2 uur. 28ste algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van mr. A. J. A A. baron van Heemstra is hedenmiddag in den schouwburg „de Harmonie" hier ter stede de 28ste algemeene vergadering begonnen van de Nederlandsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid, welke door een huis houdelijke bijeenkomst werd voorafgegaan. Het jaarverslag. Het daarin uitgebrachte jaarverslag her denkt den zwaren slag welke de Nederland sche Vereeniging in het afgeloopen jaar ge troffen heeft door het heengaan van de ko ningin-moeder, de oudste beschermvrouwe der vereeniging. Verder worden de verliezen gememoreerd door het overlijden van jhr. mr. A. W. van Holthe tot Echten en jhr. mr. H. Smissaert. Het verslag geeft voorts een uitvoerig overzicht van den arbeid, door de organisa tie verricht op het gebied van voorkoming en bestrijding van bedelarij en landlooperij, de ongecontroleerde kindertehuizen, de oplei ding van maatschappelijke werkers in en buiten gestichten, de kosten van ziekenzorg en ten aanzien van de kwestie der bezoldi ging van bestuursleden van instellingen van weldadigheid. De financieele toestand. De financieele toestand der vereeniging gaf in 1934, de tijdsomstandigheden in aan merking genomen, geen reden tot klagen. Het ledental is met 184 vermeerderd; deze toeneming had een stijging der contributies tengevolge van 4310.40 in- 1933 tot 4590.14 in 1934. Helaas zagen vele le den zich in het laatstgenoemd jaar uit finan cieele overwegingen verplicht voor hun lid maatschap te bedanken, waarvan uiteraard de gevolgen zich pas in 1935 doen gevoelen. In 1934 werd aan de vereeniging uitge keerd het legaat van 10.000 van wijlen mevrouw J. H. Blum—de Niet te Domburg. Deze versterking van het kapitaal heeft ook den post rente van effecten doen stijgen. Het koersverlies op de effecten in 1933 geleden, werd weder eenigszins gecompenseerd door een koerswinst van 208.77. De bestuursuitgaven zijn ongeveer gelijk gebleven, die voor de leden daalden met ruim 700. Ook de uitgaven voor het tijdschrift van armenwezen, Maatschappelijke hulp en kin derbescherming, daalden met ruim 300 ten gevolge van aangebrachte bezuinigingen. Tengevolge van een en ander sluit de re kening met een voordeelig saldo van 826.70 hetgeen de vereeniging niettegen staande nog tal van opzeggingen van lid maatschap binnenkomen, in staat stelt haar taak op dezelfde wijze voort te zetten. Openingsrede. De middagzitting werd door baron van Heemstra te drie uur geopend met een har telijk woord van welkom aan de genoodig' den, onder wie de burgemeester van Alk maar. Vervolgens wijdde hij enkele opmerkingen aan het vraagstuk van de „jeugdige werk- loozen". De belangstelling, welke voor deze mis deelde jeugd wordt gekoesterd, is daarom van zoo diepgaanden aard, wijl zij zich niet alleen bepaalt tot een medelijden met de in- dividueele getroffenen, maar ook omdat zij groote bezorgdheid insluit met betrekking tot de vorming van het na ons komend ge slacht. Het is diep weemoedig om aan te zien, dat jonge menschen, van opbruisende levens idealen vervuld, zich gedwarsboomd zien in hunne toekomstplannen, welke door opvoe ding, schoolonderricht en vakopleiding wer den gewekt; en het is niet in mindere mate beangstigend te bedenken, hoe het mensch- dom eenmaal zal zijn samengesteld, dat onder den zwaren druk van moedeloosheid, van vertwijfeling, ja niet zelden van demo- raliseerende invloeden genoopt werd tot vollen wasdom te komen. Zoowel nationaal als internationaal is de overtuiging gerijpt, dat de overheid dit probleem tot het terrein harer bemoeiing heeft te maken en de ar- beidsconferentie te Genève heeft een uit 44 artikelen bestaande conclusie vastgesteld. Na deze conclusie in vogelvlucht te heb ben beschouwd, schonk spreker nog eenige aandacht aan hetgeen ten deze in ons eigen vaderland is voorgesteld en ook is verricht. In het rapport van de commissie van het departement Rotterdam van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, uitgebracht in April 1934, wordt het eerst aan opschui ving van de jongeren gedacht, door, bij een in de wet neer te leggen regel, afvloeiing op 55-jarigen leeftijd verplichtend te stel len. Ter schadeloossstelling van hen die op de leeftijdsgrens van 65 jaar hadden gerekend, zou daartoe een speciaal fonds gevormd kunnen worden door bijdragen van het be drijfsleven; van de overheid; van personen van 18 jaar en ouder, die thans zelf inkom sten hebben en door de afvloeiende ouderen zijn grootgebracht; van instellingen enz. die door de vervroegde afvloeiing van ouderen en de tewerkstelling van Jongeren in de be trokken gevallen geen of minder risico loo- pen of wier uitgaven verminderen; van in Nederland werkzame buitenlanders; van ouderen, die bij uitzondering niet afvloeien; van die gehuwde vrouwen in dienstbetrek king, wier echtgenooten inkomsten hebben; en van bedrijven, die de onder de laatste drie categorieën genoemde personen in dienst hebben. Het rapport van de Commissie van den VTijzinnig-Democratischen Bond van Octo- ber 1934 kan zich in hoofdzaak met het voor gaande vereenigen waar het ook „vervan ging van ouderen door jongeren" op den voorgrond steld. Deze commissie bepleit daarbij een ver plaatsing van de gepensionneerden naar het platteland, waar de leefwijze goedkooper wordt geacht en het pensioen beter tot zijn recht zal komen. Met betrekking tot de jeugdige werkloo- zen bepleit zij een sterke uitbreiding van het vakonderwijs op aanmerkelijk minder kost baren grondslag, en tevens overheidshulp bij het tewerkstellen aan zoodanige werk- opjecten, waardoor aan de gewone arbeids markt geen concurrentie wordt aangedaan. Arbeidsdienstplicht zooals in Bulgarije, Magdagascar en later ook in Duitschland wordt door deze commissie voor Nederland ten zeerste ontraden. Wel wenscht zij aan de jeugdige werk- oozen zooveel mogelijk gelegenheid te geven tot vrijwilligen arbeid, tegen een loon, gelijk aan of een weinig hooger dan den werk- 'oozensteun, of desnoods slechts tegen eenig zakgeld. Deze vrijwillige arbeidsdienst zou dan iet best kunnen uitgaan van particuliere or ganen, ingesteld op initiatief der overheid, en zij zou de geldelijke middelen van over- ïeid en particulieren moeten ontvangen. Naast en behalve de hiervoren bedoelde rapporten verschenen nog belangrijke prae- adviezen en andere studiën over de nooden der werklooze jeugd. Als concentratie van werkdadige pogingen om de werkloosheid der jeugd te bestuaee- ren en te bestrijden verdient zeer bijzondere vermelding ,de landelijke commissie ter be strijding van de gevolgen der jeugdwerk- oosheid". ingesteld in Januari 1932 door iet Ned. Jeugdleidersinstituut en de Inter diocesane Jeugdcommsisie. In de reeds verspreide pogingen van ge meenten en particuliere vereenigingen als gevolg van de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken öd. 10 Maart 1931 werd door deze commissie meer eenheid ge wacht en er is een groote stimuleerende in vloed van haar in breeden kring uitgegaan Allengs groeide haar arbeid, welke finan cieele hulp van rijkswege ontving, zoodanig uit, dat de minister van sociale zaken tot de overtuiging kwam, dat de overheid deze be- angrijke taak diende over te nemen en bij besluit van 4 Juni 1935 een commissie instel de „aan welke wordt opgedragen hem inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd van voorlichting te dienen". Deze commissie is in zes subcommissies onderverdeeld, t.w. voor: 1. opneming in het bedrijfsleven; 2. kampwerk; 3. opleiding tot dienstbode; 4. cursorisch- en vakonderwijs; 5. werkverschaffing voor jongeren; 6. groote stadsjeugd. Spr. eindigde met een opwekking om nauwlettend aandacht te blijven wijden aan zoowel de stoffelijke als de geestelijke en redelijke belangen van de jeugdige werk- oozen. EXAMEN ANALYST. In het gebouw van den Keuringsdienst te Alkmaar is van 2 t/m 10 September afge nomen het examen ter verkrijging van het dipioma van anaiyst, uitgedeeld door de Ned. Chem. Vereeniging. Geslaagd zijn vier candidaten uit Den Haag, drie uit Rotterdam, één uit Gronin gen, één uit Leiden, één uit Rijswijk en een uit Oudwoude (Fr.) Afgewezen werden vijf candidaten. De examencommissie bestond uit de hee ren dr. D. Mol, voorzitter, dr. J. C. de Ruij ter de Wildt te Hoorn en dr. F. Th. van Voorst te Alkmaar, leden. TENTOONSTELLING VAN MODELLEN UIT DE MOTVRIJE NOMOTTA-WOL. Een interessante tentoonstelling van hand werken uit de raotvrije Nomotta-wol wordt gehouden op Zaterdag 28 Sept. cn Zondag 29 Sept. in 't Gulden Vlies. Er zullen meer dan 300 modéllen in een groote verscheidenheid van technieken* ge exposeerd worden. Men ziet hier o.a. pull overs, blouses, vesten, eostuums, kussens, theewarmers, en nog vele andere handwer ken, welke den dames een idee geven, wat o.a. urt Nomatta-wol vervaardigd kan wor den en alle bezoeksters ongetwijfeld in ver rukking zullen brengen. Onder deskundige leiding zullen de nieuw ste brei- en haaktechnieken gedemonstreerd worden. Een bezoek aan deze tentoonstelling kan zeker worden aanbevolen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements Rechtbank te Alkmaar is heden failliet verklaard S. M. Hoogakker, winkelier Dijkgraafstraat 56, met benoeming van mr. Ubbens tot rechter commissaris en mr. Smal tot curator. KEURINGSDIENSTEN VOOR WAREN MOETEN BEHOUDEN BLIJVEN. Door de besturen der drie Middenstands- vereenigingen te Alkmaar was Dinsdag avond in hotel Het Gulden Vlies een vergade ring belegd met vertegenwoordigers van or ganisaties van bedrijven, onder toezicht van de keuringsdiensten staande. Voor die vergadering was dr. Mol, direc teur van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar, uitgenoodigd om de aanwezigen in te lichten omtrent de gevaren, die het voort bestaan van de keuringsdiensten bedreigen, om daarna te overwegen, welke wegen moeten worden bewandeld om de funeste plannen der regeering te keeren. De heer Mol wees er o.a. op, dat de regee ring in 1921 door de Warenwet aan hetgeen meerdere groote gemeenten voor het toezicht op den verkoop van eet- en drinkwaren had den tot stand gebracht, uitbreiding over het geheele land had gegeven, doch nu in het groote bezuinigingsontwerp geheel onver wacht machtiging had gevraagd deze Wa renwet geheel of gedeeltelijk op te heffen en daaruit een bezuiniging noteerde gelijk aan het geheele bedrag, dat thans door de regee ring voor die diensten werd uitgegeven. Voor de keuringsdiensten dus geen cent meer be schikbaar, waardoor die diensten, waarin geen groote centrale gemeente gelegen is, zoo goed als zeker zouden verdwijnen. Van de zijde der huisvrouwen, der gemeen telijke autoriteiten en niet het minst van de zijde van den handel is daartegen zoo ernstig stelling genomen, dat de regeering haar voor stel met betrekking tot deze diensten uit het bezuinigingsontwerp heeft teruggenomen. Zij, die daarvoor waren opgekomen, acht ten toen de keuringsdiensten gered. Tot hun groote teleurstelling is echter thans een wetsontwerp aanhangig gemaakt om de Warenwet te vervangen door een an dere wet, waarin de gemeenten vrijheid wordt gegeven zelf keuringsdiensten in te stellen, al dan niet met steun van den handel en waarvoor het Rijk door wettelijke voor schriften de gelegenheid wil openen. Uit de toelichting blijkt de regeering weer daaruit een bezuiniging te verwachten gelijk aan wat zij thans voor die diensten uitgeeft. Dus ook thans nog, ondanksdenduidelijk uitgesproken wensch van vele betrokkenen, wenscht het Rijk niets meer in de kosten van die diensten bij te dragen met de noodlottige gevolgen daaruit te verwachten. Uit de vergadering kwam met grooten na druk naar voren, dat de keuringsdiensten be houden moet blijven, waarvoor al de aan wezige vertegenwoordigers op zich namen bij hunne organisaties er op te zullen aandrin gen, dat met spoed op de regeering groote pressie wordt uitgeoefend van haar plannen met betrekking tot de keuringsdiensten af te zien. De handel acht het voortbestaan van deze diensten, wel bijzonder in deze tijden, absoluut noodzakelijk om den reëelen handel en de eerlijke concurrentie tegen knoeiers en daarmede prijsbedervers te beschermen, en wil daarom met kracht voor het behoud van die diensten opkomen. De spreker dankte aan het eind voor de be toonde groote belangstelling die hem, ambte naar zijnde, doch wars van ambtenarij, bui tengewoon goed deed, juist om de zijde, waar van zij kwam. De voorzitter dankte daarop uit naam der aanwezigen dr. Mol voor zijne uiteenzetting naar waarnemingen, verricht in den more»i Donderdag 12 September. van Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 767,4 m.M. te Budapest. Laagste barometerstand 751.2 m.M. te Valentia. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 13 September: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwest* lijke wind; half tot zwaar bewolkt of betrok- ken; waarschijnlijk veel zachter des nachts; overdag weinig verandering in temperatuur Weeroverzicht. Het hooge drukgebied ten oosten van ons land nam snel in beteekenis af, terwijl de depressie in net westen verder oostwaarts doordrong. Over de Britsche eilanden en west-Frankrijk verslechterde het weer. Brest had 67, Biarritz 30, Shields 17 en Torshavn 11 m.M. neerslag. De zuidelijke luchtstroo- ming voerde in Groot Britannië en Ierland warmere lucht aan, terwijl de toename van bewolking in Frankrijk al te sterke nacht* lijke afkoeling tegenhield, zoodat er de och- tendtemperaturen veel hooger dan gister® zijn. Over oost-Duitschland werd het nog fets kouder, evenals over Zweden. Het weer blijft in het geheele gebied nog rustig, nergens waait harde wind. De drukverdeeling en haar verandert^ wijzen op een verder toenemen van de reg®. kansen. Voor het weer ten onzent is tw>raj een barometerstijging in het zuidwest® van ons waarnemingsgebied (Golf van Biscaye) van belang. Hierdoor zal de wind rennen Vochtiger luchtmassa's worden dan aange- voerd. Temperat' ursetijging 's nachti zeer waarschijnlijk. LICHT OPf Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuig® en andere voertuigen 7.58 uur licht op. De Nederlandsche minister van buiten- andsche zaken jhr. mr. A. C. D. de GTaeff heeft heden als eerste Nederlandsche gedele geerde bij de Assemblée van den Volkenbond te Genève bij de algeineflpe gedactitenwisse- ling over het verslag van den secretaris generaal den internationalen toestand be sproken en geconstateerd, dat het vraagstuk van den vrede zich thans stelt met een ernst, dien het tevoren nimmer had. Ska het technische en sociale werk van den Bond te hebben geroemd, heeft spr. er zijn leedwezen over betuigd, dat van het Perma nente Hof van Internationale Justitie minder dan mogelijk en wenschelijk ware, gebruik wordt gemaakt door de organen van den Bond, die zich herinneren mogen, dat er nog rechters zijn in Den Haag. Op politiek gebied zal de regeling van het Saar-probleem een post m het crediet van Geneve blijven. Volkomen gefaald heeft de Bond in twee principieele aangelegenheden, de economi sche en militaire ontwapening, zooals de mi nister aan de hand van de feiten aantoonde. Spr. stelde vast, dat het vertrouwen in de colectieve veiligheid meer en meer teloor gaat en de bewapeningen hand over hand toene men. Dit is misschien wel, aldus de minis ter, hetgeen het gezag van den Volkenbond het allermeest heeft geschokt. Deze opvat ting van collectieve veiligheid i6 van stonde af aan aanvaard door de landen, die als het mijne, buiten de conflicten waren geble ven, welke in de laatste eeuw de wereld ver ontrust hebben. Stellig hebben deze landen zich reken schap gegeven, dat zij door het artikel van het Pact inzake de sancties tegen een aan valler te onderschrijven, bij voorbaat en in beginsel afstand zouden doen van de moge lijkheid om buiten het conflict te blijven, in dien te eeniger tijd een lid van den Volken bond het slachtoffer zou wonden van een aanval, in strijd met de voorschriften van het Pact. Doch niettemin hebben zij loyaal die verplichtingen aanvaard. Nederland, welks grondgebied in drie werelddeelen is gelegen, dientengevolge grootelij'ks blootgesteld aan gevaren bij een botsing van groote mogendheden en dan ook verknocht is aan zijn traditio- neele zelfstandigheidepolitiek, die het buiten den strijd der anderen moest houden, is dezen nieuwen weg niet op luchthartige wijze ingeslagen. Neder land heeft dit gedaan, overtuigd' dat het nieuwe stelsel van collectieve veiligheid zoodanige voordeelen voor het welzijn der wereldgemeenschap, waarvan ook dit land deel uitmaakt, zou kunnen bie- dn, dat onthouding zijnerzijds tekort zou doen aan zijn plicht tot internatio nale samenwerking. De gebeurtenissen van den laatstentijd hebben in gee- nen deele net inzicht der Ne derlandsche regeering op di t punt g e w ij z i g d. Ik hecht er aan om nu nogmaals de verknochtheid van mijn regeering aan den Volkenbond te betuigen, zoomede om haar vasten wil te bevestigen de verplichtingen, wel ke het Pact aan haar leden oplegt, ten volle na te komen. Deze trouw aan het Pact houdt niet in, zijn voor de zeer ernstige moeilijk heden voor zeke re staten als ge volg van de on gelijke verdeeling van de grondstof-1 fen en de te groo te bevolkings dichtheid. Wij houden rekening met de behoefte aan expansie in zulke landen, die terecht het le vensbelang van hun volken veilig zochten te stellen. Vraagt men echter of der gelijke behoeften aan expansie een staat het recht vermogen te geven om tot daden van geweld over te gaan en op deze wijze te ver krijgen wat men zelf niet heeft, dan moet het stellig antwoord luiden: Neen. Zelfs on der zulke omstandigheden zal het nimmer geoorloofd zijn met geweld zich van anderer nationaal erfdeel meester te maken. Indien terecht gezegd moge worden, dat men bij de uitwerking van het Pact zich te- zeer een onbeweeglijk en statisch werelddeel heeft gedacht, zonder zich genoegzaam re kenschap te geven van de dynamische krach ten, die steeds zullen voortwerken, niet min der staat het vast, dat het nieuwe stelsel, door den Volkenbond in het leven geroepen, tegelijkertijd duidelijk aanwijst waardoor de oplossing van deze problemen kan worden verkregen. Ik denk hier niet in de eerste plaats aan artikel 19, dat op weinig afdoende wijze deze materie met name noemt. Wat mij betreft, zoo hecht ik er veel meer aan, dat het hand vest door de stichting van de Volkenbonds organen de mogelijkheid opent van contact en overleg tusschen de staten en aldus het slui ten van overeenkomsten vergemakkelijkt, die per slot van rekening in het belang van al de betrokken partijen zullen zijn. Maar er is vooral nog een andere fatcor van kapitaal be lang voor de vraag hoe in het algemeen de wereldvrede dient gehandhaafd te worden De geachte vertegenwoordiger van Groot- Brittannia heeft er ons in aangrijpende be woordingen van gesproken. Mijnerzijds moge ik U er aan herinneren, dat artikel 23 van het Pact billijke bejegening van den handel eischt van alle leden van den Volkenbond. Zijn de thans bestaande toestanden in over eenstemming met dit artikel van het hand vest? Het is onze diepe overtuiging, dat men nimmer den wereldvrede zal kunnen verzeke ren door een economische politiek te voeren welke het eene volk tegen het andere opzet en aller bestaan bedreigt. Deze politiek zal onvermijdelijk krachten ontketenen, waar tegenover alle maatregelen om den oorlog te voorkomen, alle maatregelen van collectieve veiligheid machteloos zullen blijken. derzijds op dien van een billijke behande ling van den handel. Dames en heeren! De spreken, die mij vooraf zijn gegaan, hebben gewezen op de gevaren van den internationalen toe stand. temidden waarvan wij ons thans bevinden. Ik zou zeggen, dat het om het bestaan van den Volkenbond gaat. Waw deze hooge uiting van den mensdielijken geest zal de tijdelijke hinderpalen blijken te overwinnen, welke zij thans op haar weg ontmoet. Niemand zal echter be twijfelen, dat de mislukking in de tegen woordige moeilijkheden, nadat de Vol kenbond de laatste jaren reeds bij ander* gelegenheden heeft gefaald, zijn prestige dusdanig zou schokken, dat een lang durige arbeid van wederopbouw noodig ware alvorens wij hersteld hadden, wat thans zou worden vernietigd. Dames en heeren! In deze uren van den diepsten ernst moge elk onzer zJ^i verantwoordelijkheid kennen. Andere spreken. Voordat de Nederlandsche gedegeerde hte woord voerde, sprak de Argentijnsche gezant Quintana, die de Assemblée in kennis stelde van de gelukkige vorderingen van de vredes conferentie te Buenos Aires, welke thans tus schen Paraguay en Bolivia met oplossing van het Chaco-conflict een definitieven vreot zal scheppen. dat de Nederlandsche regeering blind zou grondslag van de collectieve veiligheid, an- BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM Twee kluizen opengebroken. Buit van duizenden guldens. Toen werksters in dienst der gemeente Amsterdam vanmorgen, zooals gewoonlijk, in het gebouw kwamen van den Worungdienst aan de Stadhouderskade, deden zij o°*" stellende ontdekking, dat inbrekers bier hun slag hadden geslagen. In een kantoor, uit komend op de groote hal gelijkvloers, iagen verschillende tafelkleeden, afkomstig van hooger gelegen verdiepingen, op den vloer; andere hingen /oor de ramen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en toen met assistentie van personeel van het gebouw een onderzoek was ingesteld, stond vast, dat een bedrag van eenige duizenden guldens verdwenen was. In de kluis stonden twee brandkasten, waarvan de grootste met be hulp van de zuurstof- en carbidcylinders, wefke ook voor het openen van de M** waren gebruikt, was opengebrand. I** buit bestond uit opgehaald huurgeld, al mede uit loonen en salarissen voor het per- soneel. Ook aan de kleine brandkast zijo daders bezig geweest;, zij hebben <*e;K echter niet geopend, vermoedelijk zuurstof uit den cylinder was opgebruikt, t buit van ongeveer 25.000 gulden is hierdoor ontgaan Vast staat dat de on bekende bezoekers uren lang bezig zijn weest; zij zijn vermoedelijk per auto k komen en hebben zich tot het gebouw gang verschaft door het openen van poortje van de electrische wasscheri) i gespaiK"" imcuicruïii ncuucil mij»w v^j. het schijnsel van de steekvlammen van tenaf onzichtbaar te maken. i ~a i a u u la l i Alles wijst er op, dat hier vak bekw Indei daad behoort de integrale toepassing brekers aan het werk zijn geweest. van de opendeur de spil te zijn van elk stel- men geen enkelen vingerafdruk sel, dat een waren Volkenbond in stand wil Het politioneele onderzoek staat o houden. Trouw blijvend aan het handvest bure— van onze internationale gemeenschap koes tert de Nederlandsche regeering den' hart- grondigen wensch, dat het werk van den vrede bevestigd worde, eenerzijds net politioneele onaerzoe* -- hureMt ding van inspecteur Van Loo van n I.eidscheplein, die zich de hu[p va" ^de biele brigade had verzekerd. Ook )gf. scheikundige, de heer Van Led pjn bosch, is in het pand geruimen tijd onderzoek bezig geweest.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2