Het debat over de nieuwe verkeerswet. Jladioptoqcwwta ^Buitenland and- en Juinéouut iBinnenland Eerste Kamer Hoe zal de scheepvaart gesteund worden? DE STAKINGSTOESTAND TE TILBURG, De werkgevers weigeren op nieuw met het stakerscomité te onderhandelen. Vrijdag 13 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4-8.— en 11—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO,/ AVRO van 8.—11.uur). 8. Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding 10.15 Deel. A. Bouwmeester. 10.35 Gr.pl. 11.— Verv. deel. 11.20 Gr.pl 12 Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.15 Modepraatje mevr. I. de Leeuwvan Rees. 2.45 Gr.pl. 3.10 De Avro-Decibels olv. Eddy Meenk. 4.Orvitropia olv. J. v. d Horst. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 6.Deel. H. Beek. 6.15 De Fliere fluiters olv. E. Walis. 7.— Ir. M. Stam: Bouwen in de Sovjet-Unie. 7 20 Orgelspel C. Steyn. 7.50 Nieuwsber., herh. SOS-ber. 8.Ds. N. Padt Het boek Job. 8 30 Uit het Kurhaus, ScheveningenResidentie orkest olv. C. Schuricht. 10.— Le zing. 10.10 A- F. J. Portielje: Na tuur en leven. 10.45 Nieuwsber., Vrijz. Godsd. Persbureau, 11. Jazzprogr. (gr.pl.) 11.3012. Gr.pl. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV- uitz., Alg. progr.) 8— Schriftle zing en meditatie. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. dr. B A. Knoppers. 11— Gr.pl. 1130 Chr. Kinderkoor „De kleine lofstem", olv. O. de Vaal. Aan den vleugel G. 't Hardt. 12.45 Gr.pl. 1.15 Ensem ble van der Horst. 2.30 Chr Lec tuur. 3.-3.45 Verv. concert. 4.— Orgelspel R. Parker. 5.— Deel. J. A A. Lzuxstermann. 5.45 Viool recital L. M ieremet. Aan den vleu- 5el D. Ruyneman. 6.30 Causerie A. Herwig. 7.— Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Rep. 7.30 Literaire causerie P. J. Risseuw. 8— Ber. 8.05 NCRV-orkest olv. P. v. d. Hurk. 9.— Drs. H. Smitskamp: Ol ver Cromwell. 9.30 Verv. con cert. (10.- Ber. 10.3011.30 Gr. piaten. DROITWICH, 1500 M. 10.35- 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cause rie. 11.20 Orgelspel R. O'Grady II.50 Trocadero Cinema-orkest olv. A v. Dam. 12.50 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 BBC- Militair orkest olv. Matthews. 7.20 BBC-Tbeater-orkest olv. Robinson. 8.20 BBC-Symph.-orkest olv. Sir H. Wood, ml m. v. E. Jojrce, piano. 10.— Ber. 10.20 Het Parkington Kwintet mmv. E. Kaufman, so praan. 11.20 Voordr. 11.35—12.20 Harry Roy en zijn band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert o. 1 v. Gaillard. 3.20 en 6.10 Gr.pl 8 10 Zang. 8.50 Concert uit Vichy 10.20 Radiotooneel. 11.10—1.20 Gr.pl. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert uit rest. Ritz. 3 50 —5.50 M. Hansen's orkest. 8.30 Omroeporkest olv. Reesen. 9.40 Ka- mermuziek. 10.10 Or.pl. 10.35 Onj. roeporkest o.l.v. Rersen. 11.20 12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkest- concert. 12.20 Uit Frankfort: Or- kestconcert olv. Schumacher en Franz Hauck en zijn orkest. 2.35 Gr.pl. 4.20 Keulsch Symph.-orkest olv Knapstein. 7.20 Dansmuziek. 8.20 Rep. v. h. Vrouwencongres te Nümberg. 11-2012.20 Omroep orkest olv. Eysoldt. ROME. 421 M. 9.— Concert. mmv orkest en Maria Senes, so praan. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30-2.20 Gr.pl 5.20 Dansmuziek. 6.35 Kamermuziek. 7 05 en 7.35 Gr pl. 8.20 Piano, viool en cello. 8.50 Radiotooneel. 10.05 Verv. van 8.20 10.30—11.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gr pl. 12.40 Zang. 12.50 Omroep orkest olv. Douiiez 1.50—2.20 en 5 20 Gr.pl. 5.50 Accordeonmuziek 620 en 7.10 Gr.pl. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud-strijders. 10.30—11.20 Gr pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Uit Nümberg: Vrouwen congres in de Festhall. 10.20 Ber. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Oskar Joost en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Liin 1Hilversum. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8— 8.40, D.sen- der 8.40—11 20, Lond. Reg. 11.20 13.20, Brussel VI. 13.2014 20, Dsender 14.20—15.20, Parijs Ra dio 15.20—16.20, Keulen 16.20- 17.15, Lond. Reg. 17.151735, Brussel Fr. 17.3518.35, Brussel VI. 18.35—19.20, Keulen 19.20— 20.05, Brussel (VI.) 20.05—20.50, Parijs Radio 20.50—22.20, Paris P. P. 22.20—22.50, Leipzig 22.50 —24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8 058.50, Lond. Reg. 10-35—-11.20, Droitwich 11.20—18.20, Luxemburg 18.20— 18.50, Droitwich 18.5022. Lond. Reg. 22.—22.20, Droitwich 22 20—22.40, Lond. Reg. 22 40— 24.—. Den Haag, 11 September. Een tot weemoed stemmende vergadering, waarin een aantal senatoren, wier lidmaat schap met het stervende zittingjaar eindigt voor de laatste maal aanwezig was. Dr. Wibaut (s.d.), die tot de scheidenden be hoort, sprak een rede uit en minister Gelissen greep in zijn antwoord de gelegenheid aan om, als jong bewindsman, den grijsaard zijn waardeering en hoogachting te betuigen. Dit was sympathiek, De nieuwe verkeerswet is goedgekeurd Men klaagde van verschillende kanten over de toeneming van het aantal verkeersonge lukken en stelde vast, dat automobilisten de meeste ervan veroorzaken, afgescheiden van de schuldvraag. Zal de nieuwe wet een einde maken aan den toestand, waarin automobilisten den voetgangers en fietsers de stuipen, en soms den wagen zelf op het lijf jagen? Zullen de ongelukken verminderen, wanneer, gelijk de heeren Ter Haar (c.h.) en Janssen de Lim- pens (r.k.) wenschen dat geschieden zal, voor de fietsers roode achterlichten worden voor geschreven? Mr. Mendels (s.d.), die, de hand aan het oor, te luisteren stond, scheen van het nut der roode achterlichten niet over tuigd; hij voelt meer voor roode vóórlichting Volgens minister Van Lidth de Jeude zijn reflectoren voldoende, als zij maar van goede kwaliteit zijn. De fabrikanten van reflectoren kunen nu reflecteeren bij den bewindsman. In het oog van den heer Ter Haar zijn de fietsers de ergste verkeerszondaars. Hij wil den rijweg voor hen verboden zien, als er een fietspad is. Maar hoe, als het fietspad niet geschikt is?, vroeg Z Exc. De heer Kolff (c.h.) wil den fietsers verbieden, te .vrijen, met permissie Hij ergert zich, ter wille van de veiligheid wel te verstaan, aan gearmde en omstrengelde, fietsende paartjes. Wij her- inenren ons, dat minister Van de Vegte fiet sende juffrouwen" eens de ergste verkeers- zondaressen noemde Maar er zijn juffrou wen, die, aan een jongeman te fiets verbon den, nóg meer gevaar opleveren. Ook een motorrijder kan heel wat kwaad berokkenen, als hij, met open knalpot en met een duo-en gel achterop, afstanden verslindt, herinnerin gen aan het klassieke drama „Kabale und Liebe" wakker roepende. De heer Gelderman (lib.) waarschuwde tegen het stellen van te hooge eischen aan chauffeurs en betwijfelde de waarde van een psychotechnisch onderzoek. Men heeft ons eens in een psychotechnisch laboratorium in een stuurstoel gezet van een soort van auto, welke niet bewoog, maar wel alle geluiden en trillingen van een auto voortbracht. Vlak voor ons werd een film afgedraaid van Am- sterdamsche straten, waarop voetgangers op het allerlaatste oogenblik overstaken, auto's met een groote vaart uit zijstraten kwamen, enz De candidaat in den stuurstoel moest dan steeds zoo chauffeeren, als hij in derge lijke gevallen zou behooren te doen Van tijd tot tijd ontsnapte ons een kreet, als wij een voetganger op de film in stukken dreigden te rijden. Zóó groot was de suggestie. En toen wij na afloop den laboratoriumchef vroegen, of hij het er met gemak goed afbracht in den stuurstoel, was het antwoord: „O, neen, ik deug heelemaal niet voor chauffeeren en zou voor dit examen zakken als een baksteen. Maar mijn taak is om de proef in elkaar te zetten". Minister van Lidth. verklaarde overi gens, niet te weten, of een psychotechnisch onderzoek verplicht moet worden gemaakt. In het nieuwe verkeersreglement, dat binnenkort zal worden afgekondigd, zal het dus nog niet opgenomen zijn. 2 Exc. deelde in verband met door de hee ren Ter Haar en Kolff geoefenden aandrang mede, dat in het nieuwe verkeersreglement de positie der onderscheidene soorten van weggebruikers, dus ook van fietsers en vo;t- gangers, duidelijk zal zijn omschreven. Maar zijn de voetgangers langzamerhand niet een ANTI-ITALIAANSCHE DEMON- STRATIE. Dertig personen gearresteerd. Een groep jeugdige socialisten heeft ge probeerd voor het Ttaliaansche gezantschap te Warschau tegen den oorlog te demon- streeren. De betoogers werden direct ver spreid. Dertig hunner zijn gearresteerd. DUITSCHE PILOTEN TE GDYNIA BINNENGEBRACHT. Het Zweedsche stoomschip Merry heeft te Gdynia drie piloten binnengebracht van een Duitsch watervliegtuig dat wegens een mo tordefect bij Bornholm een nooadaling moest uitvoeren, waarbij een der vleugels afbrak. De vjiegers bevonden zich in een wanhopige situatie, toen zij door de Merry werden opge merkt en opgepikt. STAKINGSONGEREGELDHEDEN TE MINNEAPOLIS. Vijf duizend mannen, vrouwen en kinderen hebben gedurende twee uren bij wijze van demonstratie om het fabriekscomplex der Ornamental Iron Cy geloopen. Met steenen wierpen zij naar de werkwillige arbeiders, die in de fabriek aan den arbeid waren. De staking, welke reeds veertien dagen aan den gang is, is geproclameerd uit protest tegen de loonregeling en den werktijd. De politie heeft de menigte ten slotte met traangasbom- men verspreid. GROOTER DRANKHANDEL BIJ AMERIKA. Langs de kust van het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan is een drukker handel in alcohol waar te nemen. Groote hoeveelheden sterke drank worden aange voerd met Britsche schepen De spiritualiën zijn in hoofdzaak afkomstig uit Noorwegen uitstervend ras gaan vormen? Wij vragen ons af, of het geen tijd wordt voor de vereeni- ging tot bescherming van natuurmonumen ten om een voetgangersreservaat te gaan in richten, waar men de zeldzame, overgebleven exemplaren zal kunnen bewonderen. En in zulk een reservaat (het klinkt als een sprookje) zullen alle paden voetpaden zijn. Men vindt die tegenwoordig nauwelijks nog. Wanneer een auto door een aanrijding schade veroorzaakt, is de automobilist ver- Elicht, deze schade te vergoeden, tenzij hij an bewijzen, dat de aanrijding zijn 6chula niet is geweest. De heer Kolff verzekerde, de hand op het hart, dat hij niet chauffeert en geen auto heeft, maar dat hij deze omkeering van den bewijslast onrechtvaardig voor de automobilisten vindt. Minister Van Lidth is een heel knap ingenieur maar géén jurist en keek een beetje benauwd. Moest hij zich op het galdde ijs der juristerij gaan begeven? Maar jhr. van Sasse van IJsselt (r.k.), een rechterlijk magistraat van erkende reputatie, ging de voorgestelde bepaling, welke trou wens ook in de oude wet voorkomt, verdedi gen en Z.Exc. haastte zich, zich op diens meening te beroepen, er voorts aan toevoe gende, dat een automobilist altijd de sterkste is en dat „tegenover hem voetgangers en w ielrijders min of meer het onderspit delven". Hetgeen, als men zich sommige berichten herinnert, welke ons blad vooral des Maan dags brengt, euphemistisch uitgedrukt schijnt De senaat heeft de steunverleening aan de zeescheepvaart goedgekeurd, nadat de heeren Wibaut, Droogleever Fortuyn (lib.) en Ter Haar op spoedige en krachtige hulp hadden aangedrongen, welke minister Gelissen toe zegde. De heeren Wibaut en Droogleever Fortuyn betoogden, dat de tweede Statendam in ons land moet worden gebouwd. De minister ver telde, dat de Holland-Amerika-lijn nu ge specificeerde Hollandsche en Engelsche offertes met elkaar vergelijkt. Blijkt de En gelsche aanbieding lager, maar is het ver schil met de Hollandsche niet al te groot, dan zal de regeering een zeker bedrag ter over brugging van het verschil beschikbaar stel len om den bouw van het schip in ons land mogelijk te maken. Ook is de regeering be reid tot een rentedragend voorschot en tot een tweede voorschot tegen lagere rente dan normaal. Dit alles echter alleen, als het ver antwoord is. Blijkt het ten slotte voordeeli, ger, de boot in Engeland te laten maken, omdat de Hollandsche werven werk genoeg hebben en omdat de Engelsche offerte belang rijk lager is, dan zal de regeering bewerkstel ligen, dat de boot betaald wordt met Neder- landsche goederen, waaraan Nederlandsche werkkracht is besteed. Dus ook dan werkver ruiming. Wij vernamen voorts van den bewindsman, dat er besprekingen worden gevoerd tusscheu verschillende maatschappijen om, nu de Koninklijke Hollandsche Lloyd het niet heeft kunnen bolwerken, een verbinding tusschen Amsterdam en Zuid-Amerika te laten voort bestaan. Misschien zal de regeering met een voorschot helpen. Z.Exc. meent, een weg te hebben gevonden om de gedupeerde pensioengerechtigden van de Koninklijke Hollandsche Lloyd althans van een deel van hun pensioen in het bezit te stellen. Welke weg dit is, kwamen wij niet te weten. De regeering overweegt, in navolging van Engeland, een regeling, volgens welke, als twee oude schepen uit de vaart worden ge nomen, steun zal worden gegeven voor den bouw van één schip. Zoo komt er een einde aan het teveel aan schepen en wordt tevens de vloot vernieuwd. Het is. zeide de bewindsman nog, „niet on mogelijk dat de dertig kustvaartreederijen, die hebben geklaagd, steun zullen ontvangen. en Nederland. De alcohol wordt met kleinere schepen ,aan wal gebracht. Deze actie doet herinneren aan den tijd, dat het drankverbod nog niet was herroepen. NA DEN DOOD VAN HUEY LONG Uit Baton Rouge wordt gemeld, dat mrs Alice Lee Grosjean Sharpe de zaken van wijlen Huey Long waarneemt. De jonge vrouw, die thans te^en de dertig is, was van haar zeventiende jaar secretaresse van Long Later heeft zij beschikt over de openbare middelen, dit jaar zelfs tot een bedrag van 22 millioen dollars, zijnde de helft der staatsinkomsten van Louisiana. De boeken, waarin haar uitgaven en ontvangsten geno teerd staan, laat zij slechts aan ingewijden zien. Zij heeft groote macht en beschikt o.m. over eenige" honderden „etectives. In 1932 is mevrouw Lee een week 'ang belast geweest met het gouverneursschap van Louisiana Toen waren nl. alle hooge ambtenaren af wezig. STAKINGSRELLETIES IN MINNEAPOLIS. ie Minneapolis is het bij een staking bij een ijzergieterij tot ernstige botsingen geko men. De politie werd door een duizendkop pige menigte bedreigd en met steenen be kogeld, zoodat zij was gedwongen van de vuurwapenen en traangasbommen gebruik ie maken. Een groot aantal betoogers werd ge wond. 6 SCHIETPARTIJ IN MEXICAANSCHE KAMER. Woensdagmiddag is het te Mexico in de Kamer tijdens de debatten tot een schiet partij gekomen. De beraadslagingen omtrent hervorming van de agenda wekten zoo groote opwinding, dat een der afgevaardigden een revolver trok en verscheidene schoten loste Er ontstond een wild tumult en een alge meene schietpartij. Twee afgevaardigden kregen zware verwondingenéén hunner zou reeds zijn overleden. STAKINGEN TE NEW YORK. Gister is de staking van expeditie-perso neel bij de New Yorksche confectie-bedrijven, die drie weken geduurd heeft, bijgelegd. Er deed zich echter nog een incident voor, toen gistermiddag een jonge arbeidster, die zich met ketenen had laten vastsmeden aan een paal van den elevated-spoorweg, met luider stemme erkenning van de vakbonden eischte. Een duizendkoppige menigte ondersteunde dezen eisch met spreekkoren. De politie ver wijderde de demonstrante pas nadat haar ketenen waren doorgezaagd, en na een half uur was de orde hersteld. De vakvereeniging van radio-telegrafisten heeft voor Donderdag de staking geproda meerd. AFSCHAFFING VAN PARTICULIER GRONDBEZIT EN LAND NATIONALISATIE IN SJANSI. Uit Hskinking wordt gemeld, dat generaal Yen Hsi Sjan, gouverneur van de Chineesche provincie Sjansi, na een bespreking met de prefecten der provincie, heeft besloten tot af schaffing van het privaat-bezit en nationali satie van den grond. Het genationaliseerde land zal onder toezicht komen van de ge meente-besturen en verdeeld worden onder de boeren. Naar verluidt, zou men tot dit drastische besluit zijn gekomen teneinde den invloed te breken van de steeds verder doordringende communistische denkbeelden. Van andere zijde ziet men echter in dit besluit juist de verwezenlijking van deze denkbeelden en het bewijs van de kracht, waarmee deze onder de boerenbevolking zijn doorgedrongen. ETHIOPIE'S KEIZERiN VOOR DE RADIO. Zij verzoekt allen vrouwen ter wereld, voor den vrede te bidden. In ie radio-rede, gisteravond door de Kei zerin van Abessinië voor alle vrouwen ter wereld gehouden, riep zij met vuur uit: „Dat de hemel ons beware voor een beschaving, die rouw brengt en verwoesting aanricht De Keizerin sprak verder o.a ook over de „machtige legers, die zich gereed maken om ons land te bezetten, onder het bedriegelijke voorwendsel, beschaving te brengen aan ons vreedzame herdersvolk, dat dicht bij de na tuur leeft en in gemenschap met God. Op alle breedtegraden en onder alle klimaten hebben de vrouwen den vrede lief. Zij hebben een afkeer van bruut geweld. Zoowel Italiaan- sche als Abessinische moeders lijden bij de gedachte aan het onherstelbare kwaad, dat de oorlog zou kunnen teweebrengen. Abes sinië verlangt in het geschil, dat het land opgedrongen is. slechts naar vrede. Zijn ge weten is gerust Het bereidt den vreemdelin gen, die er op eerlijke wijze werken, een broederlijk welkom De Keizerin besloot haar rede met een be roep op alle vrouwen ter wereld, eensgezind te bidden om de misdaad van een oorlog te verhoeden, en haar invloed te oefenen op de staatslieden, ten gunste van de rechtvaardig heid en den vrede. De Keizer zal morgen voor de radio een rede houden. KOEDIJK. Afd. Koedijk Ned. Tuindersbond. Dinsdagavond werd door de afd. Koedijk van den Nederlandschen Tuindersbond een ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer M. K. de Weert onder leiding van den neer J Stam Mz. als plaatsvervan gend voorzitter, die opende met een woord van welkom en wees op de noodzaak van vergadering. Hij had meerder bezoek ver wacht, gezien den slechten toestand in de be drijven. Een bijzonder woord van welkom riep hij toe aan den tuinbouwleeraar, den heer Stufiers. Spr. wees op de komende ver gadering te Alkmaar en achtte het zeer noodig daarheen te gaan. De voorzitter deed mededeeling van een vergadering van het kringbestuur ter be spreking van de luizenplaag in de kool, welke ook hier noodig besproken moet worden. Na eenige besprekingen werd besloten om aan de huldiging van ir. Hazeloop mede te doen. De heer Stuffers voeg of net bekend is, of het tuinbouw-consulentschap in Alkmaar blijft of dat het naar Hoorn gaat. Men achtte het noodig, dat het consulentschap in Alk maar blijft. De vergadering zal krachtig medewerken om het in Alkmaar te behouden De voorzitter leidde in het bezoek aan de protestvergadering te Alkmaar. Uit verschil lende tuinderskringen uit den omtrek zal men optrekken naar Alkmaar. De heer P. Hart kwam ter vergadering en nam de leiding over. Hij besprak de stem ming, die in de provincie heerscht. Overal ontmoet men verslagenheid der tuinders, om dat men niet weet hoe het moet. Om een en ander duidelijk te kunnen maken aan de regeering, moet een ieder in Alkmaar aanwezig zijn, want de verarming is in Geestmeer Ambacht duidelijk zichtbaar. De voorzitter dtelde mede, dat men zijn polderbelasting in gedeelten per giro kan voldoen De voorzitter zeide, dat men pogingen in het werk stelt, opdat familieleden voor elkaar in de baggerregeling mogen werken. Ook zal men vrager grooter bijdrage te ontvan gen voor de werkverruiming, daar dit in het belang is van werkgever, werknemer en middenstander De voorzitter besprak het agenda-punt voor de hoofdbestuursvergadering: de oor log Italië—Abessinië. De heer Stam achtte dit gevaarlijk bespre ken, omdat men de politiek er in haalt. De voorzitter zeiae: uit een oogpunt van menschelijkheid moeten wij tegen den oorlog zijn. Hij achtte bespreking noodig. De heer Stuffers bracht in bespreking, om de oudere tuinders er toe te brengen, wat tuinbouwonderwijs te ontvangen daar dit nog zeer nuttig kan zijn ondanks den crisis toestand '3ü wekte de aanwezigen op. zich '°or op te Reven bij den heer Stuffers. Ut- heer Lammerschaag besprak het tuin bouwonderwijs voor jongeren te Hoorn, waar plannen zijn een voorbereidende klas te vormen en achtte het tuinbouwonderwijs zeer nuttig. De voorzitter hield een warm pleidooi voor de ontwikkeling op het tuinbouwgebied, daar wij niet weten, wat de toekomst ons kan brengen. LAND- EN TUINBOUWONDERWIJS IN DEN W1ERIN0ERMEER- POLDER. In samenwerking met vertegenwoordigers van de directie van de Wieringermeer en de voorzitters van de plaatselijke afdeelingen van de drie landbouwers-organisaties is een commissie in het leven geroepen, welke het houden van land- en tuinbouwcursussen te Slootdonp en te Middenmeer zal organisee- ren. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. Algemeene Vergadering. In het Concertgebouw „Tivoli" te Utrecht is gisteren onder voorzitterschap van den heer L. F. Britzei de algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond gehouden. In deze bijeenkomst heeft de secretaris van den bond, de heer J. A. Geluk, een inleiding gehouden over de vraag „In welke richting dient de coöpe ratieve Zuivelbereiding zich te ont wikkelen? Spr. gaf in het kort een overzicht van den snellen groei, welke het machinale zuivelbe drijf de laatste 50 jaar en vanaf de oprich ting van den F N.2., nu 35 jaar geleden, heeft ondergaan. Tenslotte vatte spr. zijn beschouwingen samen in de volgende conclusies: 1. Aan de verbetering der grondstof, de melk, zoowel wat de kwaliteit als de samen stelling betreft, is in vele streken van ons land door de coöperatieve zuivelbereiding tot nog toe te weinig aandacht geschonken. Het is vooral de taak der coöperatieve zuivel fabrieken, zich hiermede zoo intensief moge lijk te gaan bemoeien, daar dit van groot Be lang voor de kwaliteit onzer producten en de rentabiliteit der boerenbedrijven is. 2. De inrichting en de techniek der coöpe ratieve zuivelfabrieken en de vakkennis der zuivelbereiders is in het algemeen zeer goed op peil De noodige diensten der organisaties staan haar daarbij ter zijde. Vooral in ver band met de tijdsomstandigheden, waardoor aanpassing telkens noodig zal zijn en kwali teitsproducten steeds meer gevraagd zullen worden, dient onze aandacht op dit punt niet temin sterk gevestigd te blijven. 3. Productie, bereiding en afzet moeten als één geheel worden gezien. In de toekomst zullen wij méér aandacht aan den verkoop onzer producten hebben te besteden. Over heidsinmenging hierbij is zeer ongewenschi De fabrieken zullen zelf hebben na te gaan, hoe zij haar verkoopapparaat kunnen ver beteren en men zal hebber, te onderzoeken of deze uitbouw per fabriek dan wel ^oor ge zamenlijke rekening moet geschieden. Geor ganiseerde verkoop biedt in dit opzicht vele voordeelen en het is daarom van het grootste belang, dat deze wijze van afzet onbevangen en zonder vooroordeel wordt bestudeerd. D< ervaringen, die met deze wijze van verkoop reeds zijn opgedaan, kunnen daarbij tot leering strekken. In een brief aan het leidinggevend comité van de Tilburgsche stakers d.d. 3 Sept. j.1. had de werkgeversorganisatie bericht, dat zij haar standpunt handhaaft, om eventueele maatregelen, die kunnen strekken tot ophef fing van het in Tilburg bestaande arbeidSr conflict alleen te bespreken met bevoegde in stanties. Onze vereeniging aldus werd verder gezegd is mitsdien niet bereid met u of eenig ander comité uit de stakers in on derhandeling te treden. Op een nieuw verzoek tot een bespreking heeft de Fabrikantenbond aan het stakers- comité het volgende antwoord gegeven: In antwoord op uw brief van 8 Septem ber, waarin u ons bestuur opnieuw verzoekt een onderhoud te willen toestaan aan uw comité, verwijzen wij u naar onzen brief van 3 September. Onze leden blijven unaniem van oordeel, dat de eenige oplossing van het bestaande arbeidsconflict gelegen is een al gemeene hervatting van het werk op de ar beidsvoorwaarden, zooals deze op 19 Aug. j.1. in werking zijn getreden. De stakingsleider Spijkers zetfj dat elk revolutionnair element aan de staking vreemd is. In een gisteravond gehouden vergadering van de stakers op de wielerbaan te Tilburg heeft de leider, de heer Spijkers, nog gewag kunnen maken van de weigering der fabrikanten om een onderhoud te verleo*11 aan het comité, omdat deze mededeeling hem blijkbaar nog niet bereikt had. Wel waar- schuwde hij met klem tegen het voortgaan met hinderlijk volgen, gelijk de laatste dag^J gebeurd was, omdat anders de mogehjknem van een krachtiger ingrijpen der politie nie denkbeeldig moest worden geacht. Spr. ver zekerde, dat elk revolutionnair element aa de staking vreemd is en wees nogmaals klem elke inmenging van politieke pantl af. Wij vechten voor ons levensonderhou riep spr. uit en ontzegen aan P°l't'C' recht om uit dezen strijd propagandisttsci munt te slaan. Ten slotte constateerde een toenemende verbittering van de arbei en hij hoopte, dat de leiders van St La n tus de leden spoedig in organisatoren^ band zouden bijeenroepen om hen over de loonsverlaging te hooren. Ih^rse Van den rijksbemiddelaar, prof. A<jangfn' is tot nu toe nog een antwoord ontv Het aantal stakers steeg gisteren van tot 4273. Het aantal werkwilligen verin de van 1063 tot 969. Incidenten vonden plaats.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6