DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qxiqeliiksch Ouecmht Redevoering van Rosenberg" op het partijcongres. Het Italiaansch-Abessinische conflict. c 137e Jaargang Een felle aanval op de Joden. Buitenland. Laatste bemiddelingspogingen te Genève. Irak-statuut als voorbeeld. ERNSTIGE MIJNRAMP IN YORKSHIRE. Wat vandaag de aandacht trekt OURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hq. 216 üit nummer bestaat ntt drie bladen. Directeur; C. KRAK. Vrijdag 13 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De gevolmachtigde van Hitier voor het toezicht op de geestelijke en wereldbeschou wer de opvoeding der N.S.D.A.P., Rijkslei der Adlof Rosenberg, heeft op het partij congres der N.S.D.A.P. een redevoering ge houden, waarin hij zeer felle aanvallen deed op de Joden. Rosenberg zeide o.m.: De nationaal so cialistische beweging heeft van den eersten dag van haar bestaan af het feit onder oogen gezien, dat wij op een der beslissende keerpunten der Europeesche, en niet alléén van de Europeesche, geschiedenis zijn aan gekomen, op een keerpunt, zooals in het verleden bij vele volken was ingetreden en niet zelden geleid heeft tot den ondergang dezer volken en daarmede van hun cultuur. Het is voor den verder ziende geen toeval, dat de dragers en pleitbezorgers van de anti-Europeesche beweging geen Europe anen zijn. Kart Marx is noch Duitsch, noch geassimileerde Engelschman, doch als af stammeling van een rabbijn een vreemde Jood geweest, die zonder eenig begrip voor de werkelijk organiseerende krachten der Europeesche volken in een groote sociale cri sis van het baanbrekende tijdvak der machi nes niet een systeem voor genezing uitdacht, doch een sociaal en wereldbeschouwend ge bouw van dogma's oprichtte, dat de ingetre den verdeeldheid moest vereeuwigen om de ze verdeeldheid dan als noodzakelijk en on veranderlijk voor te stellen. 'Hij, zijn naloopers uit de ten aanzien van het ras steeds meer ontaardende metropo len, een internationale zwerm van Joodsche redenaars en letterkundigen, vonden elkan der. Zij schiepen sociale geloofsgronden voor de wanhopigen van een tijdvak, wien door de vervreemding van bodem en grond de maatstaven waren ontnomen voor de be oordeeling van de nieuwe leer des onheils. Ten einde het wereldhistorische verschijn sel van het bolsjewisme te begrijpen, moet men inzien, dat niet alleen in het planten en dierenleven parasieten zijn, doch, zeer nuchter wetenschappelijk gesproken, ook in het bestaan van den mensch. Wanneer in het verleden vele vorsten uit persoonlijke machtswellust de Joden als geldschieters en belastingpachters aanstel den, geschiedde zulks uit de reeds beproefde waarneming van hun gesdhiktheid tot uit buiten. Deze karakteristiek parasitaire eigenaar digheid, aldus Rosenberg, die nimmer op productieven arbeid, doch slechts op de ex ploitatie van vreemde krachten bedacht is, zit den Joden in het bloed en is neergelegd in hun godsdienstwetten. Wie dit wezen en wel onveranderl jk wezen van het Jodendom beeft begrepen, zal die economische politieke en cultureele resul taten bij iedere versterking van den Jood- schen invloed als overal gelijk blijvend kun nen vaststellen. Het bolsjewisme, als geheel een wereldpoli.ïek beschouwd, is de laatste consequentie van het binnendringen van het Jodendom in de cultuur en politiek dier Europeesche staten. Toen de volken uit duizend wonden bloedden, stortte de Joodsche parasiet zich op deze wonden en probeerde, zoo als Marx dat theoretisch had gedaan, deze wonden steeds verder open te scheuren. Het was dan ook natuurlijk, dat in de bolsjewistische zaak overal en uitsluitend de Jood heeft gestaan om tegen de Europeesche cultuur op te treden. Ten slotte is de voorbereiding van de bolsjewistische heerschappij in Rusland eveneens voor 90 pet. een Joodsche aan gelegenheid geweest en de leiders van het bolsjewisme, die geen Jodien waren, behoorden en behooren ook thans niet tot de familie der Europeesche volken, doch zijn kinderen van de steppen, zoo als Lenin, of zieke, halfdwaze, onbe kookte elementen. Doch ook Lenin is bijna alleen door Joden opgezweept. Zoo werd een zesde deel van den aardbol getuige van de stichting van een voor Joden bestemd wereldrijk, dat, ongeacht alle kwa len en uitroeiingen door honger en terreur, een directe bedreiging vormde voor de veie duizenden jaren oude Europeesche cultuur- Het parasitaire principe van den ïndiviau- eelen woekerenden Jood werd de basis voor een staatsregeering. Het Zionisme. Tooi de president van de Zionistische Alfred Rosenberg wereldorganisatie na den oorlog voor den eersten keer triumfeerend naar Palestina ging, verklaarde hij in een redevoering te Jeruzalem, waarvan de tekst door alle volken moet worden bezien, het volgende: „Wij zeiden den vooraanstaanden politici (Engeland): mee ij zullen ir. Palestina zijn, of gij wilt of Gij kunt onze komst bespoedigen of ver tragen. doch het is voor U beter ons te hel pen, omdat onze opbouwende kracht anders tot een afbrekende zou worden, welke de geheele wereld in gisting zou brengen". Een jaar later, op het Zionistencongres te Karlsbad, herhaalde deze Zionistenleider deze bedreigingen. Weer bijna een jaar later sprak deze zelfde Zionistenleider te Oxford in dreigenden vorm tot de Engelsche regeering, aangezien de in lossing van de belofte ten aanzien van Palestina niet snel genoeg ging. „Een geschonden toezegging zou mis schien kostbaarder zijn dan de handhaving van een leger in Palestina". De toestand, die het Jodendom zich meen de te hebben geschapen, verleidde het menig maal ook het laatste masker te laten vallen. Met de overwinning van de nationaal-socia- listische beweging heeft het Jodendom, dat zeer na toe was aan de wereldheerschappij, zijn sterksten tegenstoot ontvangen en tege lijk met hem is het bolsjewisme, het geheele Marxisme in Duitschland tegen den grond geworpen en het mag op den grond van Herman den bevrijder, Frederik den Groote en Adolf Hitier dan ook nimmer meer op staan. Niet de klassenstrijd is een eeuwige nood zakelijkheid in het leven der volken, doch iedere cultuur en iedere verknochtheid aan de staatsidee ontstaan slechts uit bizonder bloed en uit het sterke karakter, dat aan dit bloed is geboden. Niet de Vereenigde Staten van Europa als voorlooper voor de Vereenigde Staten der wereld, zooals Trotzki profeteerde als resul taat van den oorlog van 1914 kan het eind doel zijn van een reodinggevende ontwikke ling, doch slechts het diepste bewustzijn van de noodzakelijkheid van echte nationale staten kan de gevaren van onzen tijd afleiden. Het nationaal-socialisme zal geen handbreeds afwijken van zijn program en zijn houding. Rede van dr. Wagner over rassenpolitiek. In de hoofdzitting van het nationaal- socialistische partijcongres heeft, na de groote rede van Dr Rosenberg de rijks- artsenleider dr. Wagner een rede gehouden over rassenpolitiek, waarin hij scherpe critiek oefende op liet beginsel van de gelijkheid der menschen, dat werd aangehangen door het liberalisme en in nog sterker mate door het Marxisme. Het Duitschland van heden er kent daartegenover weer de door de natuur geschapen ongelijkheid der menschen Cultu reel voert deze leer noodzakelijk tot vernieti- nvan de grondslagen van eiken cultuur, iologisch leidt zij tot bevoorrechting en instandhouding va.i de zwakken en ontnuch- tigen en derhalve tot degeneratie van een volk. Deze gelijkheidsleer loochent ook de rassengrenzen en in Europa in het bijzonder de grenzen tusschen Europeanen en Joden, wat Dr. Wagner noodlottig achtte, omdat de misdadigheidsstatistiek wees op de ras- seneigenschap van misdadigheid van het Joodsche volk. Het nationaal-socialisme erkende de van God gewilde en door de na^uu- geschapen ongelijkheid der mens.hen als grondslag van het cultureele leven. De politieke conse quentie hiervan was het leidersprincipe, de biologische de strijd tegen de degeneratie door bewuste versterking van het gezonde volksdeel en strijd tegen vermenging. Dit laatste zal men o.a. trachten te bereiken door de invoering van offideele huwelijksverbo den in bepaalde gevallen. Ter voorkoming van voortplanting van erfelijke ziekten is de sterilisatie ingfvoerd. Bovendien zal de nationaal-socialis- tische staat binnenkort door een wet ter bescherming van hef Duitsche bloed de verdere bastaardeering door gemengde huwelijken met Joden verhinderen. Ook het terugdrin en van den. Joodschen in vloed in het openbare en bedrijfsleven zal binnen het raam der practische mogelijkheden onverbiddelijk worden voortgezet. Scherp veroordeelde Dr. Wagner ook de daling van het geboortecijfer in andere landen, waarbij hij wees op het toegenomen aantal huwelijken in Duitschland in het af- geloopen jaar in vergelijking met de voor afgaande jaren. Het aantal levend-geborenen steeg van 957.000 in 1933 tot 1.181.000 in 1934 of met 23 procent. Dr. Wagner eindig de met de verklaring, dat het het nationaal- socialisme gelukt was, een volk van den rand van den biologischen dood terug te houden. Dr. Darré over den landbouw. Vervolgens hield de Rijksboerenleider mi nister Darré een rede over de positie van den landbouw. Hij wees op den wanhopigen toe stand op het oogenblik, dat het nationaal- socialisme de macht overnam. De weder opleving van den boerencultuur kon het nat.- socialisme in de twee eerste jaren van zijn bewind in daden toonen. De organisatie van den boerenstand in beroepsstand-organisa ties heeft daartoe veel bijgedragen. Men moest trachten het afzetprobleem te overwin nen, waarin men geslaagd is door de uit schakeling van de speculatie en de ordening van de markt. Door een synthese van het in dividualisme in de productie en een plan matige ordening van de distributie der land bouwproducten is het*nationaal-socialisme er niet alleen in geslaagd, den Duitschen land bouw te saneeren, doch ook de prijzen te re gelen op een voor het Duitsche volk aanne melijke basis. Darré oefende critiek op de Russische landbouw-maatregelen en verge leek de prijzen der Russische levensmiddelen met die der Duitsche. Het bolsewistische principe heeft de boeren prijsgegeven, terwijl het nationaal-socialisme in twee jaar tijds een bijna vernietigden landbouw nieuw leven heeft ingeblazen. 0 Omtrent de gistermiddag gehouden zifting van de Commissie van Vijf wordt medege deeld, dat de commissie de door haar inge stelde sub-commia»ie algemeene richtlijnen heeft gegeven voor de uitwerking van een voor-ontwerp vart-voorstellen, die eventueele den beiden betrokken regeeringen zullen worden voorgelegd als basis voor een vreed zame regeling van het conflict. Hieruit leidt men opnieuw af, dat er de commissie veel aan gelegen is, de onderhan delingen zoo lang mogelijk voort te zetten. Tegelijkertijd ziet men er echter ook den twij fel in, die de commissie koestert ten aanzien van het resultaat der onderhandelingen, aan gezien de houding van Italië passief blijft. De voorstellen, waarover thans gesproken wordt, zouden geen „aanbevelingen" zijn in den geest van artikel 15 van het Volken bondsstatuut, doch bedoeld zijn als een laat ste bemiddelingspoging. Omtrent den ver- moedelijken inhoud van deze voorstellen ver luidt, dat zij gelijkenis zouden toonen met het Irak-statuut, dat Engeland het recht geef, in Irak vliegvelden aan te leggen en garnizoenen te legeren. Radiorede van Sir Samuel Hoare. Te Geneve heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare een radiorode gehouden, die o.a. door alle Brit sche zenders is uitgezonden. Hoare ver klaarde, dat hij gaarne had willen zeggen, dat de kansen op regeling van het Ita- liaansch-Abessinisch conflict verbeterd wa ren, doch dat hij dit helaas niet kon doen Wel meende hij te kunnen zeggen, dat de kansen niet slechter waren geworden! Over zijn groote rede in de Volkenbonds vergadering zeide Hoare, dat hij uiting had gegeven aan de meening van de groote meerderheid van zijn landgenooten, en wel in de eerste plaats aan den wensch om te leven en te laten leven in vrede, en ten twee de aan den wil, om vast te houden aan de grondslagen van den Volkenbond. Hoare betreurde de wrijving, die was ontstaan tus schen Italië en Engeland, en herinnerde er aan, dat hij tijdens den oorlog een gedeelte van zijn dienstjaren in Italië heeft doorge bracht, voor welk land hij altijd de grootste bewondering had gekoesterd. Hij sprak dan ook de vurige hoop uit, dat een oplossing zou worden gevonden, die den nationalen rechten van Abessinië zoowel als de expan sie behoeften van Italië recht zou doen we dervaren Tenslotte sprak hij over de groote verantwoordelijkheid, die op Engeland rust om te helpen, den Europeeschen vrede te handhaven en herhaalde hij zijn verklaring, dat elk collectief verzet tegen een niet-uitge- lokten aanval door Engeland gesteund zou worden en dat dit een groote verantwoorde lijkheid oplegt aan de geheele wereld. Enge land blijft bereid, mede te werken aan een onderzoek naar de beste wijze van exploitatie der economische hulpmiddelen der wereid. Verklaring van Cordell Huil. Tegen toepassing van geweld. De Amerikaansche staatssecretaris Cor dell Huil heeft Donderdagavond de volgende verklaring gepubliceerd: In verband met dte groote belangstelling van de regeering der Vereenigde Staten en de wijd-verspreide bezorgdheid van het Ame rikaansche volk inzake de jongste politieke ontwikkeling, die een ernstige bedreiging van den wereldvrede schijnt te zijn, acht ik het gewenscht, nogmaals alle stappen op te sommen, die de regeering der Ver. Staten heeft gedaan om langs alle mogelijke vreed zame wegen bij te dragen tot een vreedzame bijlegging van het huidige Italiaansch-Abes sinische conflict. Regeering en volk der Ver. Staten wen- schen vrede. Ik ben van meening, dat inter nationale conflicten langs vreedzamen weg geregeld kunnen en moeten worden. Wij hebben tezamen met 62 andere naties, waaronder Italië en Abessinië, een verdrag onderteekend, waarin de onderteekenaars den oorlog als instru ment door de nationale politiek veroor- deelen en zich wederzijds verplichten, hun conflicten uitsluitend met vreedza me middelen te regelen. Onder de hui dige wereldverhoudingen kan een be dreiging met vijandelijkheden waar dan ook slechts een bedreiging van de poli tieke, economische, juridische en sociale belangen van alle naties. Een gewapend conflict in welk werelddeel ook kan slechts ongewensehte en weerzin wekkende gevolgen in alle andere werelddee- len veroorzaken. Alle naties hebben het recht te eischen, dat alle kwesties tusschen welke staten ook op vreedzame wijze worden opgelost. Vervuld van goeden wil tegenover alle naties doet de regeering der Ver. Staten een beroep op alle landen, die gewapende vijan delijkheden overwegen, nauwkeurig reke ning te houden met de verklaring en het pact van Parijs, het pact, dat alle onderteekenaars hebben onderteekend met het doel den vrede veilig te stellen en de wereld de onbereken bare verliezen en het menschelijk lijden te besparen, die een oorlog onvermijdelijk ten gevolge heeft. Zestien mijnwerkers bij ontplof fing gedood, negen zwaar ge wond. In de mijn North Gawber nabij Barnaly in Yorkshire heeft Donderdagavond een ont ploffing het leven geëischt van vijftien mijn werkers, terwijl negen zwaar gewond werden De ontploffing geschiedde op een diepte van 135 meter, terwijl 160 man aan het werk waren. Bij het eerste appel bleken 38 man te ontbreken. Tegen 9 uur gisteravond waren verscheidene gewonden en vijf dooden aan de oppervlakte gebracht. Tegen half elf waren alle gewonden en dooden geborgen. Het reddingswerk werd ten zeerste bemoei lijkt door de omstandigheid dat de schacht, waarin de ontploffing plaats vond, slechts een meter hoog was, zoodat de mijnwerkers der reddingsploegen met de draagbaren over den bodem moesten kruipen om de gewonden te vervoeren. Bovendien brak onmiddellijk na de ontploffing brand uit, die echter geen grooten omvang aannam. Nader wordt gemeld, dat nog een der ge wonden is overleden. A.S. ZONDAG RIJKSDAGZITTING? Reuter verneemt, dat Hitier den Rijksdag tegen Zondag a.s. te Neurenberg bijeen zal roepen. Redevoering van Rosenberg op partijcongres. (Dag. Overzicht.) De Abessinisch-Italiaansche kwestie in den Volkenbond. (Buitenland). Laval sprak heden voor den Vol kenbond een belangrijke rede uit. (Buitenland.) Doodelijk verkeersongeval te Was senaar. (Buitenland.) Hevige brand te Rotterdam. (Bin nenland.) De staking te Tilburg blijft onver minderd voortduren. (Binnenland.) De moordenaar Olierook uit Den Haag te Muiden gearresteerd. (Binnen land.) Hardnekkige brand te Rotterdam. (Binnenland.) De teraardebestelling van jhr. mr. G. Sandberg. (Luchtvaart). Schiphol wachtte tevergeefs op Rickett. (Luchtvaart). Prinses Juliana op de kaasmarkt. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) DAG VAN DEN ARBEIDSDIENST. Redevoering van Hitier. Rijkskanselier Hitier heeft in een toe spraak tot de manschappen van den ar- oeidsdienst o.m. verklaard: Tot de verme telste programmapunten van de nationaal socialistische beweging behoort: de tot nu toe in klassen verdeelde natie los te maken uit haar verscheurdheid en samen te smel ten tot een eensgezind lichaam. Dit is slechts één zin, doch een ontzettend groote poging. Thans zien wij dat deze poging meer en meer werkelijkheid wordt. Wij hebben er nooit aan getwijfeld, dat een dergelijk stoumoedig programma-punt niet in weken of maanden zou kunnen wor den verwezenlijkt. Wij zijn evenwel niet alleen op weg er heen, doch een jonge, op groeiende Duitsche generatie komt reeds tot haar doel. Het leven deelt ons in in vele groepen en beroepen. De taak van de politieke opvoe ding moet evenwel zijn deze verdeeling weer ongedaan te maken. Deze taak is in de eerste plaats aan den arbeidsdienst toe gedacht. Te dien einde zal hij allen hetzelfde in strument van den arbeid in de hand druk ken, het instrument, dat een volk het meeste eert: de spade. De oprichting van een nieuwe natie, van een nieuwe gemeenschap van ons volk is niet meer een kwestie van zeggen, doch zij is werkelijkheid. Gij moet zien, wat eenheid vermag te scheppen. Ten slotte zal ons Duitsche volk een ware Duitsche volksgemeenschap wor den, onverscheurbaar en onscheidbaar, een blok, gelijk gij thans hier voor mij staat. Dan zal men niet meer kunnen begrijpen, dat het in het verleden anders was. Wij willen trotsch zijn, dat wij de eerste vaan deldragers en voorvechters waren en gij, aldus besloot Hitier zijn toespraak tot de 5.000 mannen van den arbeidsdienst, gij kunt er trotsch op zijn de eerste lichting te zijn van den nieuwen Duitschen Rijksar- beidsdienstplicht. Dat is Uw trots, ons allen eeif groote vreugde. DE SCHIETPARTIJ IN DE MEXICAANSCHE KAMER VAN AFGEVAARDIGDEN. Een afgevaardigde gedood, 3 gewond. Bij de schietpartij, welke zich Woensdag middag in de Mexicaansche Kamer van Af gevaardigden voordeed, werd een afgevaar digde gedood, een werd ernstig- en twee af gevaardigden licht gewond. In het geheel zijn 20 a 30 schoten gelost, welk een ontzettende consternatie teweeg brachten. De aanleiding tot de schietpartij was, dat de voorzitter een afgevaardigde van de min derheidspartij niet het woord had verleend. Nog een slachtoffer. De schietpartij in de Mexicaansche Kamer heeft een tweede slachtoffer geëischt, want gisteravond is een der gewonde afgevaardig den aan zijn kwetsuren bezweken. De beide lijken zijn in de Kamer opgebaard. In politieke kringen heeft het incident in het parlement groote beweging veroorzaakt. Naar verluidt, zal de Kamer bijeen komen om te besluiten tot opheffing der immuniteit van de schuldigen en hun verwijdering uit het parlement, zoodat zij ter beschikking van de justitie gesteld kunnen worden. Een delegatie uit de meerderheids-fracties heeft een be zoek gebracht aan president Cardena, tenein de hem officieel van het gebeurde op de hoogte te stellen. L

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1