Agenda JhiMicaties £aalste Betichten lüeecêeticftt Stad en O Bioscopen. WINKELSLUITINGSWET. GEEN INTERVIEW BIJ RIJKSBANK PRESIDENT DR. SCHACHT? HULL STRIJDT VOOR DEN VREDE. De hinderpaal Rickett. OORLOGSSCHEPEN IN GRIEKSCHE HAVEN. Onstemmine ovei deze Ita- liaansche vrijpostigheid. OPLICHTER AANGEHOUDEN. MATROOS VERDRONKEN. De 26-jarige matroos W. Bröring, varen de aan boord van het s.s. „Duivendrecht" van Thameshaven naar Houston is op den Atlantische oceaan ten westen van Ierland overboord geslagen en verdronken DE STAKING IN TILBURG. Prof. Aalberse weigert opnieuw bemiddelend op te treden. Minister vraagt om inlichtingen. Hedenvoormiddag heeft de minister van binnenlandsche zaken een onderhoud gehad met de heeren van der Meys en Mos, resp. voorzitter en secretaris van den Nederland- schen r.k. textielarbeidersbond St. Lamber- tus. Dit onderhoud droeg een louter informa- torisch karakter. De minister wilde zich in verband met klachten, die bij hem ingeko men waren, terzake van de handhaving der orde ni Tilburg ook van de zijde der organi satie op de hoogte laten stellen. OLIEROOK TE MUIDEN GEPAKT. Moordenaar van het Haagsche drama- TRAGISCHE DOOD. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is in beslag genomen. Weeroverzicht. BRAND IN DEKENFABRIEK. Te Delden GEEN NIEUWE BOETE BINNEN TWEE ETMALEN. Een interview met Hussolini. H.K.H. Prinses Juliana in Alkmaar. fi H. K. H. luncht ten huize vu den burgemeester. Alkmaarsche matroos in Indië per ongeluk doodgeschoten. BEGRAFENIS G. W. v. BLAADEREN- Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Winternachtstraum, hoofdrollen Magda Schneider en Wolf Albach—Retty. Toegang alle leeftijden. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, half acht, hoofdnum mer De wereld zonder masker, hoofdrol Harry Piel. Toegang alle leeftijden. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Roxy-theater, half acht, hoofdnummer De Strooman, hoofdrol Harold Lloyd. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-thater, half acht, hoofdnummer Rosen aus dem Süden, hoofdrollen Paul Hörbiger en Gretl. Theimer. Toegang alle leeftijden. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat hun col lege aan den heer W. Groot, Officier van het Leger des Heils, krachtens art. 9, 5e lid, der Winkelsluitingswet 1930, S. 400, onthef fing heeft verleend van de verbodsbepa lingen dier wet, ten behoeve van een te houden Oogst- en Dankfeest, in het perceel Limmerhoek nr. 40. De verleende ontheffing geldt voor den verkoop van fruit, groenten, en eenige hand werkjes. te houden op Maandag 16 en Dins dag 17 September a s., des avonds van 8 11 uur. Alkmaar, 13 September 1935. Burgemeester en Wethouder voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrij stelling. De minister van defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens kostwinnerschap betreffende de hieronder genoemde persoon, de uit spraak gedaan, achter zijn naam vermeld: WILHELMUS MUURLINK, lichting 1935. Uitspraak: voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na dezer bekendmaking in be roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoor diger; b. door elk der overige voor deze gemeen te ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met re denen omkleed, worden ingediend bij den burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling militaire zaken, die voor de door zending aan de koningin zorgt. Alkmaar, 13 September 1935. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. DE UNIVERSITEIT VAN MEXICO DOOR STUDENTEN BEZET. De universiteit van Mexico-City is bezet door linksradicale en communistische stu denten, die de toegangen tot het universi teitsgebouw barricadeerden en de gematig de studenten niet toelieten. Zooals men weet, heeft het bestuur der uni versiteit de vacantie vervroegd. De berichten in de buitenl&ndsche pers aangaande een ontvangst van Duitsche journalisten bij den president der Rijks bank, Dr. Schacht, én de bij deze gelegen heid door den president van de Rijksbank gedane mededeelingen, zijn, naar de Rijks bank meldt, uit de lucht gegrepen. Er was in het geheel geen ontvangst. De Amerikaansche staatssecretaris Gor del 1 Huil heeft Donderdagavond een verkla ring gepubliceerd inzake het Italiaansch- Abessinische conflict, waarin hij verklaart, dat het departement van buitenlandsdie za ken den toestand nauwlettend gadeslaat om gebruik te maken van elke mogelijkheid, die zich voordoet, welke kan dienen voor het be houd van den vrede naar Amerikaansche op vatting. Wat de zaak Rickett betreft, zeide Hu 11, dat de regeering alles heeft gedaan <x_ deze hinderpaal voor een vreedzame regeling van het geschil uit den weg te ruimen. Zonder dat de Grieksche regeering daar van in kennis is gesteld, zijn wederom twee Italiaansche destroyers, de Abysso6-baai bij Laurium binnengevaren. De Italiaansche ge zant te Athene heeft na het verschijnen van Italiaansche oorlogschepen bij het eiland Arsida de regeering te Athene ervan in ken nis gesteld, dat het eiland als toevluchfsha- ven was bezocht. Op het oogenblik, waarop de bewuste torpedoboot was verschenen, stond er in het geheel geen zeegang. De Grieksche regeering is voornemens ernstige demarches in Rome te doen, terwijl zij tevens de Grieksche volkenbondsdelegatie opdracht heeft gegeven ook daar stappen te 'loeu DE DOOD VAN SENATOR LONG. Het stoffelijk overschot van senator Long is gisteren met een escorte van veertien leden der militie van New Orleans door de straten van Baton Rouge naar het Kapitool gebracht. Daar zal de kist, bedekt met vlaggen, tot Donderdagmiddag blijven staan, waarna de teraardebestelling zal piaats vinden, waarvoor een enorme belang stelling bestaat. De treinen voeren duizen den personen aan. Er is nog geen beslissing genomen nopens de vraag, wie senator Long zal opvolgen als leider van de politieke or ganisatie, die hij heeft opgebouwd. Om de paar minuten vertrekken uit New- Orieans treinen met duizenden belangstel lenden. Alle leden van het huis van afge vaardigden van den staat Louisiana hebben van den voorzitter het verzoek ontvangen de teraardebestelling bij te wonen, en ook alle leden van den Senaat zullen aanwezig zijn. De voornaamste aanhangers van Long hebben reeds trouw beloofd aan Allen, den gouverneur van den staat, maar aangezien men vrijwel algemeen van meening is, dat de gouverneur geen krachtige persoonlijk heid is, acht men het onwaarschijnlijk dat hij leiding zal kunnen geven. De geestelijke Gerald Smith, die vandaag de grafrede zal uitspreken, een van de or ganisatoren van de Share-the-Wealth club verklaarde gister met stelligheid dat de be weging niet met den dood van Senator Long zal verdwijnen: „Wij zullen den dood van Senator Long, aldus zeide hij, bij de verkie zingen in Januari wreken. Na deze verkie zingen zal ik een tournée maken door de Ver. Staten en dan den grondslag leggen voor een groote massabeweging. Groote be wegingen eindigen niet met den dood van hun leiders. Zij beginnen dan eerst recht." GROOTE BRAND IN JAPAN. Een winkelstraat uitgebrand. In de aan de noordkust van Japan gele gen stad Niigata heeft in den nacht van Don derdag op Vrijdag een groote brand gewoed. De voornaamste winkelstraat van de stad, waar zich een bankgebouw en vele andere groote gebouwen bevinden, is volkomen door den brand vernield. Men is er nog niet in ge slaagd den geweldigen brand te bedwingen. Vooral de voorstad heeft ook te lijden gehad. In totaal zijn 1100 gebouwen verwoest, waaronder een school, een ziekenhuis, een ka zerne en het postkantoor. (Ongecorrigeerd De politie te Roermond heeft aldaar aan gehouden een zekeren S., die, eenige weken geleden, verschillende inwoners van Elburg heeft opgelicht, onder het voorwendsel, dat hij melkcontroleur was. Hij wist bij deze gelegenheden fietsen, horloges en ook geld buit te maken. S. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Op een hernieuwd verzoek van de Tilburg- sche stakingsleiding aan den rijksbemidde laar, prof. Aalberse, om bemiddeling in het conflict, heeft prof. Aalberse gisteren telegra fisch geatnwoord: Na ontvangst van uw brief opnieuw inlichtingen ingewonnen hebbend, moet ik bij de conclusie blijven, dat er voo^ mij bij dezen stand van het conflict geen kans van slagen is bij bemiddelend optreden. MENGPERCENTAGE VAN BOTER IN MARGARINE. Teruggebracht van 25 op 10 Heffing verlaagd tot 95 ct. p. K.G. In verband met de wijzigingen, welke ten aanzien van de bcterpositie zijn ingetreden is bepaald, dat ingaande Maandag 16 Sep tember het mengpercentage van boter in margarine wordt teruggebracht van 25 op 10 Verder is de heffing op boter, voor de productie van 15 September a, verlaagd tot 95 cent per K.G. De verdachte van den moord op zijn echtgenoote en jongste kind in hun woning aan de Geest te Den Haag, de 26-jarige Olierook bevond zich gisteren te Muiden waar hem op zijn vczoek onderdak werd ver leend. Hij werd echter door de politie aldaar herkend als degeen. wiens opsporing door de Haagsche politiï was verzocht in ve-'bard met dit vieeselijk drama. Olierook werd dan ook gearres teerd en hedenochtend op transport gesteld naar den Haag. Gistermiddag is te Keidonk (N.-Br.) nabij haar woning het lijk gevonden van ae 81- iarige weduwe M. van Wanrooy De onge lukkige lag voorover in een zoogenaamde drinkkuil, die slechts een halve meter diep was. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Vrijdag 13 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Verwachting, geldig tot den avond van Zaterdag 14 September; Matige aan de kust aanvankelijk zuid westelijke tot westelijke wind; zwaar bewolkt met opklaringen; waarschijnlijk enkele re genbuien; weinig verandering in tempera tuur. De depressie drong vooral over het noor delijk deel van de Britsche eilanden oost waarts, doch thans daalt over zuid-Scandi- navië de barometer flink. Over centraal-Europa bleef de hooge druk bijna onveranderd, terwijl over het zuid westen van het waarnemingsgebied en ten oosten van de Bothnische gde barometer steeg. De daling van den druk over de noordelijke Noordzee en de stijging over de Golf van Biscaye en Frankrijk deden de wind ten onzent toenemen. Ook over het noorden van de Britsche eilanden waait het vrij hard, evenals langs de kust van zuid-Noorwegen De toename van bewolking over vrijwel het geheele waarnemingsgebied hield de nachte lijke afkoeling tegen, zoodat de oehtendtem peraturen flink zijn gestegen. Bovendien voert de zuidwestelijke strooming vrij warme lucht aan. In zuid Frankrijk kwam het giste ren tot zware onweders. Over Groot-Britan- nië viel op vele plaatsen sneeuw, terwijl een secundaire hedennacht ten onzent eenige neerslag bracht. De depressie-invloed veroor zaakt thans ook over zuid-Scandinavië regen achtig weer. Ten onzent werd het weer wat ongestadi ger. Hoewel de kern van de depressie zich hier niet zal laten gelden, is de kans op het passeeren van secundairen met regenbuitjes groot. Geseind van de Bilt hedenmorgen om 9.20 uur aan alle posten: Weest op Uw hoede. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 7.58 uur licht op. Hedennacht brak door onbekende oorzaak brand uit in het zoogenaamde stafgebouw van de dekenfabriek van de firmt Ficker en Wapp te Delden (O.) Een der omwonenden die aoor het geknetter van het vuur was wakker geworden, waarschuwde onmiddellijk de brandweer, doch deze kon ter plaatse aangekomen weinig meer uitrichten. Het vuur had in verband met de opgesla gen licht brandbare stoffen zeer snel om zich heen gegrepen, zodat het gebouw geheel een prooi der vlammen werd. Het bedrijf zal eenige stagnatie ondervin den Het gebouw was tegen brandschade verzekerd. Aan de nieuwe door de minister van fi nanciën uitgevaardigde instructie tot uitvoe ring der rijwielbelastingwet wordt de vol gende bepaling ontleend: „Berijdt een persoon in strijd met artikel 4bis der wet een rijwiel, dan wordt van hem niet opnieuw een boete gevorderd, indvn hij een te zijnen name staand quitantie ver toont, waaruit blijkt, dat niet langer dan twee etmalen geleden ter zake van eenzelfde overtreding een boete is voldaan". Engeland was reeds lang op de hoogte van zijn plannen. Een medewerker van het politiek-1 itterai re weekblad „Gringoire" is in de gelegenheid geweest eenige dagen geleden een onderhoud te hebben met Mussolini over den tegen woor- digen toestand in het bijzonder met het oog op de houding van Engeland tegenover het Italiaansch-Abessinische geschil. Men heeft den indruk, aldus schrijft deze medewerker, dat Mussolini zijn plannen eerst na zeer rijpelijk overleg opgesteld heeft en dat niets hem thans meer kan afhouden van zijn voornemen. Mussolini is zeer getroffen door de sym pathie, die hij bij de Fransche openbare ineening vindt en die naar zijn opvatting, uitdrukking is van intelligentie en gezond verstand. De Franschen, aldus verklaarde Mussolini, begrijpen voor het meerendeel mijn voornemens en keuren ze goed Italië heeft meer dan ieder ander land koloniën r.oodig. Het had reeds onmiddellijk na den oorlog nieuwe koloniale gebieden moeten krijgen; op onrechtvaardige wijze heeft men deze echter niet gegeven. Abessinië dat als een wig tusschen de beide Afrikaansche ko loniën van Italië, Eritrea en Somaliland, ge schoven ligt, vormt het aangewezen expan siegebied voor Italië. Op de vraag van den journalist hoe de meeningsverschillen tusschen Italië en En geland ontstaan zijn, antwoordde de Duce, aat hij de Londenscihe regeering reeds langen lijd geleden van zijn plannen op de hoogte heeft gebracht. In een nota van 29. Januari j.1. heeft hij de Engei6che regeering deze plannen in alle bijzonderheden uiteen gezet, terwijl fair en volkomen openlijk de voor de uitvoering dezer plannen noodzakelijke maat regelen genomen zijn. Engeland heeft dus tot in bijzonderheden alles geweten wat Ita lië voornemens was te gaan doen en het zou voor de Londensche regeering gemakkelijk zijn geweest reeds maanden gelegen haar bezwaren te doen gelden. De correspondent schrijft dan verder, dat hij een hooggeplaatste Italiaansche persoon lijkheid, die dagelijks met Mussolini ver keert en derhalve de opvattingen van den Duce nauwkeurig kent, gevraagd heeft, waarom de Engelsche regeering zoo langen tijd noodig heeft gehad om haar standpunt vast te leggen. Van die zijde is hem toen de volgende verklaring gegeven: Engeland wil nu eenmaal niet, dat Italië zijn koloniaal rijk uitbreidt, in het bijzonder echter niet in Abessinië, aangezien dit een deel van Afrika is, dat het zichzelf heeft voorbehouden. Alle Engelsche kringen zijn het daarover eens. Reeds sinds lang heeft men geen enkele ko loniale uitbreiding tot stand kunnen brengen zonder dat Engeland zijn toestemming heeft gegeven of veeleer heeft „verkocht". Dit is een onomstootelijk principe van de Engelsche diplomatie dat in den loop der jaren slechts een enkele uitzondering gekend heeft, n.L toen Frankrijk overging tot verove ring van Algiers. Voor de eerste maal moet Engeland thans opmerken dat het zijn tegen stand niet gelukt en ook niet gelukken zal, Italië tegen te houden. Daarbij komt de on tevredenheid en de ergernis. Het mishaagt Engeland, dat Frankrijk en Italië, die sinds lang rivalen zijn op de Middellandsche zee na de regeling hunner meeningsverschillen ook in de Abessinische kwestie tot overeen stemming zijn gekomen. De correspondent verklaart verder, dat hij na zijn onderhoud met Mussolini, den ste'lli- gen indruk heeft, dat Italië in ieder geval en op eigen kracht zijn plannen m Abessinië ten uitvoer zal leggen. Hoe meer men zich ver trouwd maakt met deze gedachte, hoe meer teleurstellingen en tijdverlies men zich be sparen zal Zelfs een soort Volkenbondsman daat zal thans niet meer voldoende zijn voor Mussolini. Zekere concessies, die hij eenige maanden geleden nog zou hebben aanvaard, zijn thans onvoldoende. De Duce heeft hem gewezen op de kosten, die de voorbereidin gen in Oost-Afrika reeds hebben veroorzaakt en hij wil in geen geval, dat deze uitgaven „onproductief" blijven. E>e correspondent had Mussolini de vraag gesteld of hij na een eerste en beslissend mi litair succes in Abessinië bereid zou zijn met de overige belanghebbende mogendheden te onderhandelen over den toekomstigen politie- ken vorm van Abessinië. Een tijdlang aldus had Musssolini te kennen gegeven, zou hij tot een zekere grens daartoe bereid zijn. Wanneer Engeland echter reeds direct bij den aanvang der Italiaansche plannen vast beraden tegenstand biedt, moet men de ergste verwikkelingen, om niet te zeggen rampspoe den, verwachten. De conclusie van den correspondent is dan, dat Frankrijk eraan moet denken, dat Italië tot de sterkste militaire mogendheden van Europa behoort. Frankrijk kan zich niet per- mitteeren een verwijdering tusschen Italië en Frankrijk te doen ontstaan, aangezien Italië zich dan onmiddellijk tot Duitschland zou wenden. Hij heeft den stelligen indruk, dat Italië vastberaden zijn doel nastreven zal zelfs op gevaar af met Engeland in een oorlog verwikkeld te raken. Een officieus bezoek aan de kaas markt. H. K. H. toont groote belangstelling. De kaasmarkt zag er vanmorgen uit zooals alle Vrijdagen, minder druk dan eenige weken geleden, doch daarom niet minder gezellig. Oogenschijnlijk was het, alsof er niets bijzenders zou gebeuren, een goed toeschouwer echter bemerkte aan de vroolijk-wapperende vlag op den Waag- toren en aan den vlaggentooi beneden aan het gebouw waar ook de standaard vai H.K.H. Prinses Juliana wapperde dat er wel degelijk iets op til was. Het was slechts enkelen ingewijden be kend, dat de prinses, die, zooals we reeds eeider meldden, als beschermvrouwe het congres van Armenzorg en Weldadigheid zcu bezoeken, ook een officieus bezoek aan onze kaasmarkt zou brengen. Bijzon dere maatregelen hiervoor waren niet ge nomen, daar de prinses den wensch te kennen had gegeven, dat dit bezoek zoo onopgemerkt mogelijk zou geschieden. Reeds vroeg was H. K. H. uit de residen tie vertrokken, want vijf minuten over half tien gaf een rechercheur een wenk, dat de koninklijke auto Alkmaar was binnen ge reden. V an den Kennemerstraatweg ging de tocht via de Singels naar de Handelskade, waarna over de Gedempte Nieuwesloot en Doorbraak naar de kaasmarkt werd gere de Voorafgegaan door de motorpolitie kwam eerst de auto van burgemeester v. Kin- s lot, waar achter volgde de koninklijke auto. Midden op de kasmarkt stopten de auto's en daar was het de burgemeester, die H. K. H., vergezeld van klein gevolg, een hartelijk welkom toeriep in Alkmaar. De prinses was gekleed in een grijs com plét met grijzen hoed. H. K. H. was vergezeld van freule de Brauw en baron Baud. Een heerlijk najaarszonnetje, dat de duizenden kaasjes goudgeel kleurde, gaf aan deze altijd interessante expositie een vroolijken aanblik en zichtbaar vergenoegd begon H. K. H. de wandeling over onze we reldberoemde markt, nadat eerst de heer Voorthuysen, dir. van het marktwezen, de heer Oolders, marktmeester en de heer Wolzak, kaasdrager, aan H. K. H. waren voorgesteld. Nadat de burgemeester H. K. H. een en ander over de kaasmarkt had medegedeeld, werd vervolgens de heer Grondsma aan de prinses voorgesteld, die op de hem eigene wijze eenige bijzonderheden vertelde over het keuren van de kaasjes. De prinses keek zeer geinteresseerd toe, hoe de heer Grondsma met de kaasboor werkte en zij vond dit blijkbaar zoo grap pig, dat zij er prijs op stelde persoonlijk de prima kwaliteit van de Hollandsche kaas te keuren. Ongedwongen rond wandelend over de kaasmarkt kwam men tenslotte bij het Waaggebouw, waar zich inmiddels eenige honderden Alkmaarders en vreemdeling hadden opgesteld, die bij het passeeren van prinses Juliana Haar luide toejuichten. Nadat de waagmeester, de heer Wag«. naar aan H. K. H. was voorgesteld, onder. hield Zij zich op buitengewoon hartelijk, wijze met den nestor der kaasdragers, den heer Jan Dijkman. H. K. H. zeide te weten, dat hij nog niet lang geleden een zoo zeld zaam jubileum had gevierd en Zij wenschte hem hiermee nog van harte geluk. De heer Dijtman, kennelijk verrast door deze hooge onderscheiding, deed zijn uiter ste best op overzichtelijke manier het we en der kazen en de bedoeling hiervan, aan K. H. uit te leggen. De prinses uitte Haar groote bewondering over het feit, dat de heer Dijkman nog in staat was op zoo hoogen leeftijd, zulke zware gewichten te hanteeren. Hierna nam de prinses hartelijk afscheid van den sympathieken kaasdrager en ver volgde haar weg begeleid door den burge meester. Buiten stonden de kaasdragers op gesteld, die bij het passeeren van H. K. H. eerbiedig hun gekleurde hoeden afnamen. H. K. H. begaf zich vervolgens via Mag- dalencnstraat en Nieuwesloot naar het voormalige huis van Sonoy, thans geheeten het Huis van Achten. Luide toegejuicht door een enthousiaste menigte, welke zich daar had opgesteld, trad H. K. H. het gebouw binnen, waar Mevr. v. Kinschot Haar een fraai bouquet bloemen overhandigde in de stadskleuren. Terwijl het kleine gezelschap in de re gentenkamer de koffie gebruikte, geser veerd door de dames L. Veverka en Groot, arriveerde ook de commissaris van de Ko ningin in Noordholland, Jhr. Dr. A. Röell. In de regentenkamer werden de regenten aan H. K. H. voorgesteld. Na een half uur begaf de prinses zich naar de ..Harmonie", waar stil in een hoekje van de hall Guurtje Huiberts van Egmond in haar typische Noordhollandsche kleederdracht stond. H. K. H. gaf het oudje de hand en sprak eenige vriendelijke woorden tot haar. Door een commissie van ontvangst werd de prinses de zaal binnengeleid, waar de talrijke congressisten zich eerbiedig van hvo zetels verhieven. Voor het voortgezette congres verwijlen we naar het desbetreffend verslag, eldert in dit nummer. Een dichtopeengepakte menigte wachtte gedurende de ochtenduren geduldig om te trachten iets van H. K. H. te zien, doch eerst tegen 1 uur, he' uur, waarop de vergadering geschorst werd, werd het urenlange wachten beloond, want toen be- ijaf H. K. H. zich, begeleid door Jhr. Mr. v. Kinschot, naar het huis van den burge meester, waar de lunch gebruikt werd. Herhaalde malen riep men langs den weg: „Leve de prinses' en telkens knikte H. K. H. de juichende menigte vriendelijk toe. Uit Soerabaja meldt het Indische persbureau Aneta, ons het volgende, wel zeer tragische ongeval, dat gisteren in de Indische wateren aan een Alk maarder is overkomen. Het telegram luidt als volgt: Aan boord van het flotille-vaartuig van de Kon. marine, de „Flores" is gisteren, terwijl het vaartuig zich in volle zee bevond, onverwacht een kanon afgegaan, waardoor de matroos tste klasse J. C. Ursem, Alkmaarder van geboorte, werd gedood. Een schipper werd hierbij zwaar gewond, terwijl eenige inlandsche matrozen licht ge kwetst werden. De „Flores" is direct te Soerabaja binnengeloopen, waar de gewonden naar de Centrale Burgelijke ziekenin- richting aldaar zijn vervoerd- De overleden matroos wordt Zaterdag te Soerabaja ter aarde besteld. Nadere bijzonderheden. Gistermiddag ontving burgemeester van Kinschot telefonisch bovenvermeld bericht van het departement van defensie te Den Haag met het verzoek dit zeer tragische feit mede te deelen aan de ouders van den overledene, die aan de Dr. Schaepmankade 17 wonen. De overledene is 7 November 1912 te Alkmaar geboren en uit deze stad vertrok ken op 28 Juli 1930, toen hij te Vlissingen in dienst trad bij de Kon. marine, waar hij als matroos een contract teekende voor een verbintenis naar Indië. Uit een kort onderhoud, dat wii heden middag met de moeder van het slachtoffer hadden die begrijpelijk zeer geschokt was bij het vernemen van deze treurige tijding vernemen wij nader, dat haar zoon 7 Aug. 1933 met de Sibajak naar Oost-Indië ver trok waar hij te Soerabaja in dienst trad van de Kon Marine. Het slachtoffer was ongehuwd en zou over een jaar weer naar Holland terugkee- ren. Een zijner broers, die ook bij de Marino dient en die toevallig thuis was, deelde ons mede, dat het ongeluk waarschijnlijk te wijten is aan het niet goed passen van het sluitstuk van het kanon. Het slachtoffer moet zich achter hef kanon geplaatst hebben en de granaat moet het achterdeel van het kanon vernield hebben. Bijzonderheden waren evenwel nog niet la kend. In de buurt van de woning zijner ouders op dc dr. Schaepmankade heeft het bericht van het ongeluk groote consternatie veroorzaakt. Hedenmiddag half drie werd op de algej ineene begraafplaats te Bergen onder S10^. belangstelling uit de kunstwereld het stoj** lijk overschot ten grave gedragen van kunstschilder G. w. v. Blaaderen. Verschillende bloemstukken, w.o. een krans van den Hollandschen Kunstenaarskring dekten de baar. j. Onder de aanwezigen merkten wi] °P kunstschilders Leo Gestel, B. Essers, J'

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2