leuitletm IEFDE EN POLITIEK >l| Stad m Omgeving. £cutd= en Jctia&ouw JCunst en Wetenschap Jnaenonden Stukken HOORN SCHELÜNKHOUT. STOMPETOREN WIERINGEN ANNA PAULOWNA ïTèrkconcert. Dirk Jonker 4e pr. met 65 ptn.Martien Ooms 5e pr met 62 ptn.; Marijke Tauber 5c pr met 59 ptn. Agaratums: Trijntje Timmerman le pr. met 72 ptn., Arie van Nienes 2e pr. met 65 ptn Didi Deutekom Jd. 3e pr met 61 ptn. 'S Avonds werd door de zangvereeniging Crescendo een concert aangeboden, hetgeen zeer goed geslaagd kan worden genoemd Bot en schol. De vangst van bot en schol op het IJsel- meer, eén belangrijke bron van inkomsten op de Zuiderzee, is thans vrijwel geheel af- geloopen. Door het mindere zoutgehalte van het water schijnt deze vischsoort er niet meer te kunnen leven. Door een 14-tal vaar tuigen werd slechts 10 pond bot aangevoerd. De^vangst bepaalt zich dan ook vrijwel uit sluitend tot aal, waarvan 936 pond aan de veiling kwam. De buit was niet ({root. In het hulppostkantoor alhier is inge broken. Door openschuiven van een boven raam hebben onbevoegden zich toegang tot ^et kantoorlokaal verschaft. Er wordt slechts een bedrag van circa 60 cent vermist. ZWDSCHARWOUDÉ Aangereden. Het zoontje van den heer D. alhier werd gisteren toen hij op de fiets een autoband vervoerde door een vrachtauto aangereden, met gevolg, dat zijn rijwiel ernstig bescha digd werd. Het voorwiel werd in elkaar ge reden. Gelukkig kwamen echter geen per soonlijke ongevallen voor, zoodat de schade zich bepaalde tot het beschadigde rijwiel. De aanrijdende auto reed door. Een iruitdici. Uit den tuin van den notaris te Z.-Sehar- woude zijn des nachts een paar manden appe len en paren gestolen. De politie heeft dit zaakje in handen an is de vermoedelijke daders op het spoor. Ned. Tuindersbond. De afd. Zuidscharwoude van dan Ned. Tuindersbond vergaderde ten huize van den heer P. Kramer, aldaar. Da vooriittor, da haar J. Klingeier, opende mat een woord van wel- kom. Spr. had meer belangstelling verwacht, gezien de urgentie van hat agendapunt. Medegedeeld ward dat da haar Jb. Kramer ongesteld was, en da heer da Gaus verhinderd wegens ziekte van zijn vader. De voorzitter zatte hat doel uiteen ven de te houden protestvergadering. Men zal geza menlijk over den niauwan wtg vartrakkan. Het bestuur heeft besloten ten de leden een reductie van de helft der buskosten te geven. Di'. is dan voor hen, die niet kunnen fietsen. Vervolgens wat aan d* orda hat punt „mis oogst". De voorzitter memortarda da luizenplaag. Men zal hierdoor getn productie hebban, dat beteekent: geen ontvangsten. Er zijn tuinders die heelemaal niets telen. Gehoopt wordt, dat d: organisatie da schoudert ar onder zal zetten. De heer Verkroosl betreurde de slechte op- koïst van de bestuurders van de tuinbouw, vereenigmg. Meerderen waren het hiermee eens. De heer W. Bakker wilde van beide ver- eenigingen één maken. De voorzitter antwoordde dat dit nog niet kan. Het is een kwestie 'van tijd. Bij de rondvraag merkte de heer S. Ruiter op, dat hij nog nooit nut gezien had van een proteslvergadering. Er moeten krachtiger ar gumenten naar voren komen. De veilingen moeten stopgezet worden. De voorzitter antwoordde, dat dit alleen mogelijk was bij aan krachtige organisatie. Na nog eenige opmerkingen over het uitblij ven van de steunuitkeeringen, sloot de voorzit ter de vergadering met den wensch, dat allen hun medewerking zullen verleenen voor het welslagen van de demonetratie, welke ook voor neringdoenden van belang is. In verband met de verbouwing van de zuivelfabriek „Neerlandia" moet nog gameid worden, dat het werk voor 17.714 wordt uitgevoerd. Ondersteuning verzwegen. Door den heer Bergsme, brigadier van de J9»«veldwacht, ter etandpleats Hippolytus- °*f, is proces-verbaal opgemaakt tegen een werkloos arbeider jj Als vw-Ha-h*°P transport gesteld, gemaakt aan het a'C"zte ^beti scliuidig net Wetboek van JJ18(jnjf van art. 246 van tie aHHereen 18 door Poü- Alkmaar op CASTRICUM I door WILLIAM LE QUEUX. 46) Gourgief moest daarom rapport uitbren- aan de prinses. Zijn gezient stond som- »De oude geschiedenis, uwe koninklijke logheid, de oude geschiedenis", zei hij bit- 7/'O ver al schuilt verraad, dag en nacht Zij keek hem vragend aan. „wat is er nu ^ergebeurd?" „rfad jk hen gisteren maar neergescho- Prinses, toen ik dat kon doen. anmor- h hielden wij krijgsraad, maar over twee dP r°nen '"plaats van over drie. Loukoff en Oostenrijksche spion zullen hun straf e' ontloopen; zij zullen niet meer intrigee- h *n moorden". ^.uEn Stephanie?" riep de iprinses angstig »Zij ontsnapte vannacht met behulp van °en schildwacht, die haar bewaakte. Hij i&er 00'c van door". ,°'J het hooren van die noodlottige tijding 'aderde Zita een oogenblik. btephanie weer ontvlucht, een nog ge- "arlijker wezen dan Loukoff, nog slimmer, nog boosaardiger. Het noodlot was hard het koninklijk huis van Slavonië. Bii beschikking r r benoemd, de kJinuin i n commissaris van tot Anf^ u j provincie Noord-holland is £n^Z°]dl?d verwachter dezer Teïen te benoemd de jachtopziener J. Zonneveld al- KRINO LANGENDIJK Nederl. Tuindersbond. schen Tni'rüf» L^n^ndiik van den Nederland- scnen luindersbond vergaderde Woensdag avond in hotel „Cohcordia" d.vprV°°;Zitter' de heer Jb' de Vries, opende ader!n*n?t woorden van welkom. derino iÜLv" was k™11* van verhin dering ingekomen wegeng ziekte. Deze ziekte. dat dl h^8 ie" 3 De voorzitt«r hoopte, -;fn fram€r spoedig weer hersteld ™tti!r j 1 Z1ln bedrijf weer kan voort- daan °r organisatie "«ft hij veel ge- De heer A. Hoogland had tamelijk goede benchten vernomen over de deelname uit de streek voor de protestvergadering. De luizenplaag. De voorzitter deelde mede, dat men in St l ancras een vergadering heeft gehouden. L>aar i® de luizenplaag naar voren gekomen ten extra-steun zal ncodig zijn, willen in het aanstaande voorjaar 60 van de tuin ders niet kunnen beginnen. De heer A. Hoogland lichtte het standpunt van de afd. St. Pancras toe. Spr. critiseerde de berichtgeving van sommige kranten, dat de draaihartigheid en de vallers de kooloogst vernietigen. Dat is verkeerd. De oorzaak is hoofdzakelijk de luizenplaag. Er moet spoe dig iets gebeuren. Concordia moet te klein zijn voor alle menschen op de te beleggen vergadering. Er zullen menschen uit Den Haag moeten komen om het Ambacht eens in te gaan en zich te overtuigen van de schade, aan de orodutten toegebracht. Een bijzondere steun voor de koolstreek zal moeten komen. Op een te houden verga dering moeten een paar tuinders gekozen worden om naar Den Haag te gaan. Spr ging na wat er op de vergaderingen van de afdeelingen is besproken. Tenslotte zou men de gemeentelijke steunregeling kunnen aan vaarden als laatste uitkomst. De steun moet onder economische zaken blijven en niet on der sociale zaken komen. Er moet steun op de oppervlakte worden gegeven. Dat kan niet genoemd worden: „een premie op de luiheid", omdat de luizenplaag achterna is gekomen Het deed den heer A. Kaan genoegen, dat de kring dit onderwerp ter sprake brengt. De opbrengsten zullen zeer tegenvallen ten gevolge van de luizenplaag. In den Haag meent men, dat het land „koolziek" is, maar als men thans de luizenplaag niet had ge had, zouden de opbrengsten boven verwach ting zijn geweest. De draaihartigheid is voor een groot deel weer goed voor elkaar geko men. Nu is steun nocdig om de tuinders op de bedrijven te houden. Dat zal op korten termijn moeten gebeuren. Zou het niet beter ?ijn, vroeg spr zich af, dat de richtprijzen van de kool meer in overeenstemming worden gebracht met de huidige kans op telen? De richtprijzen behoeven herziening voor de koolstreek. Ze zijn nog gebaseerd op normale oogsten. Het bestaan van vele tuinders is er mee gemoeid. De heer Jongsma van Koedijk deelde mede, dat 8-0 van de aardappelgelen weg zijn. Spr. zou het wenschelijk achten, als zoo spoe dig mogelijk een rondvaart door het Geest- merambaent werd gehouden met den tuin- bouwconsulent den heer ir. Hazeloop. De heer Hoogland zou ook de hoogere ambtenaren er nog wel bij willen uitnoodi- gen. De heer G. Groot stelde voor, een protest- vergadering te houden ter ondersteuning van het onderzoek van den heer Hazeloop Wij moeten komen tot een gemeentelijke steun regeling. Spr. noemde als voorbeeld Hens broek. Spr. zou willen, dat het Kringbestuur aan alle gemeentebesturen van den kring een verzoek richtte, waarin een gemeentelijk HOOFDSTUK XXVI. Veertien dagen na de gebeurtenissen, ver haald in het laatste hoofdstuk, zaten vier Eersonen te zanten in een van de kamers van et paleis. Het was het getrouwe viertal de koning, zijn dochter, de gravin von Salzberg en Ge- rald Danecourt. Paul Loven en Dolores Vic toria spionneerden in de stad. Gourgief hield toezicht over zijn getrouwe legioenen, voor zoover dat toezicht mokelijk was Nie mand dan deze oude veteraan wist beter dat verraad steeds te verwachten was en kon ontmoet worden in de meest onver wachte buurten. Hef was de nacht van de revolutie, op touw gezet door Loukoff, gesteund door het goud van Oostenrijk. Met Loukoff was afge rekend; zijn stoffelijk overblijfsel was begra ven, maar Stephanie Ghika was nog op vrije voeten en zij was tot alles in staat. Gourgief was vol vertrouwen en geen praatjesmaker. Hij had de grootst mogelijke voorzorgen genomen en was ej zeker van dat zijn kansen goed stonden. Dit was de afgesproken nacht. Dit wisten zij als een vastaand feit van Paul Loven en Dolores Victoria Dezen avond zou de troon van Slavonië, het lot van den koning, in de weegschaal gelegd worden. Alle vier verkeerden in gespannen ver wachting. Danecourt en de prinses hielden zich goed, doch waren uiterst zenuwachtig. De gravin was uiterlijk kalm. De koning was als gewoonlijk het minst bewogen van allen, doch zag bleek. Hij was in gedacten verzonken geweest en wendde steunregeling voor de tuinders werd ge vraagd Misschien betuigt de L.T.B. wel adhaesie. De regeering geeft géén steun voor misoogsten. Steun per oppervlakte vond spr. gevaarlijk, daarbij zal de kleine tuinder in den druk komen. Onder economische zaken is de steun aan de tuinders beter op zijn plaats dan bij sociale zaken, maar men moet ten slotte zorgen voor hen die geen geld meer hebben. De heer Kaan merkte op, dat de steunrege ling te Oudkarspel wordt aangevraagd om de tuinders op de bedrijven te kunnen hou den. Een soort werkverschaffing in eigen be drijf. Wij moeten aan een minimum bestaan vasthouden. Er moet geen verschil worden gezien tusschen groote en kleine tuinder. Wij moeten een bond hebben van alle tuinders. Hierna werden uitvoerige besprekingen ge voerd over de wenschelijkheid van deze zaak or> de te Alkmaar te houden protestvergade ring aanhangig te maken, terwijl de steun regeling te Hensbroek in finesses werd uit eengezet door den heer Ay van Obdam. Naar aanleiding daasvan spraken verscheidene leden zich tegen een dergelijke steunregeling uit, omdat men daardoor zijn zelfstandigheid heelemaal verloer. Tenslotte werd besloten, dat de heer Haze loop wordt uitgenoodigd veer een rondvaart en dat daarna een vergadering zal worden gehouden, om de conclusie kracht bii te zet ten. De heer Jongsma bracht bij de rondvraag ter sprake of het niet wenschelijk was, aan te dringen, dat geageerd werd, voor een nieuwe tuincouwconsulent als de heer Hazeloop aanstonds weg gaat. Dit vond men niet op den weg der organi satie liggen. Wel zou adhaesie kunnen wor den betuigd, als een andere organisatie tot het initiatief overging. Aan het einde van de vergadering werd be sloten, dat de medewerking zal worden ge vraagd van den L.T.B. en C.B.T.B. om ge zamenlijk het vraagstuk van de „luizen plaag" te behandelen, waarna sluiting volg de RIJKSLANDBOUW VOORLICHTINGS- DIENST OP DE LANDBOUWTEN- TOONSTELLING. Hoewel reeds eerder de aandacht is ge vestigd op de komende stand van den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst op de ex positie van de overdekte graanbeurs tijdens de Landbouwtentoonstelling van de Holl. My. van Landbouw, a s. Woensdag, acht de commissie het van belang om nog het na volgende piede te deelen, daar in afwijking toch van de Schermer-tentoonstelling, deze voor een ieder kosteloos toegankelijk is. Het is in de laatste jaren niet voorgeko men dat de Alkmaarsche landbouwtentoon stelling tevens inhield een expositie van de zijde van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in Noordholland. Het heeft geen zin om nu nog na te gaan waarom dat niet is geschied; van meer be lang is het daarentegen een oogenblik stil te staan bij dat wat rr Qp 18 September a.s. getoond zal worderr op de stand van den reeds genoemden .dienst in de Korenbeurs, onder leiding van onzen oud-stadgenoot, den heer ir. G. Lienescfi. Het doel van de Rijkslandbouwvoorlich ting is de bevordering van een zoo juist mo gelijk grondgebruik door veehouders en ak kerbouwers; het mag bekend verondersteld worden dat er op dezelfde manier voorlich ting bestaat voor de veeteelt, de zuivel en den tuibouw. De landbouwvoorlichting staat geheel ten dienste van de practijk en het dient gezegd dat er al veel gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot het verkrijgen van gratis advies. Toch gebeurt het nog dikwijls dat men te onbekend is met dezen tak van rijksdienst om er ten volle van te profiteeren. Juist om te toonen wat er wordt gedaan en wat men kan gewaar worden zal de 18e September gebruikt worden gemaakt van de mooie gelegenheid die de tentoonstellings dag in Alkmaar biedt om veel personen te bereiken. Zoo zal men op de stand van het rijks- landbouwconsulentschap kennis kunnen ma ken met een goed sortiment van de nieuwste tarwerassen, waarbij zoowel het gewas als ook de korrel geëxposeerd is. Dit geldt eveneens voor de nieuwe haver- en gerstrassen. Een overzicht van veel voorkomende plan tenziekten in de akkerbouwgewassen bevat leerzaam materiaal. zich tot zijn dochter „Zita, is bet signaal reeds gegeven?' Zij legde haar koele hand op zijn voor hoofd. „Neen, lieve^ vader, doch wij zullen het spoedig hooren" En Nicolaas mompelde zachtjes alsof hij in zichzelven sprak. „Gourgief heeft gezegd, dat hij zijn troe pen in de hand heeft en overal verspreid. En ben jij zeker dat dit de nacht is, Zita?" Ja, beste vader, dit is de nacht. Loven en Dolores zijn daarvan zeker. Op het afge sproken uur worden vuurpijlen afgeschoten". Zij zweeg en allen hoorden het. Het signaal was gegeven, de revolutie was begonnen De koning verzamelde al zijn krachten. Hoewel hij zich ziek en zwak gevoelde, moest hij zich flink toonen. Nada, Zita, zullen wij ons op he balcon vertoonen om onze onderdanen te bemoedi gen?" Hij stond van zijn stoel op. De prinses legde haar hand op zijn arm. Nog niet. Paul Loven heeft mij hun plan nen medegedeeld. Het paleis wordt het laatst aangevallen. En de generaa heeft hier zijn trouwste soldaten verzameld Nicolaas zonk in zijn stoel terug met een wanhoopsgebaar. De prinses wendde zich tot Danecourt en sprak tot hem op zachten tooa ,Mijn hart bloedt om hem. Hij is zoo ziek en'zwak en de angsten, die hij om Nada en mij heeft uitgestaan, hebben hem tien ja ren ouder gemaakt „Zijne majesteit had dezen troon niet moeten aanvaarden. Hij kan die niet dra gen Hij.had beter in Parijs kunnen blijven, aaar zoudt u allen gelukiger geweest zijn". De veel gevreesde voetziekte in granen, mede in verband met de voorvrucht leert men kennen. Van enkele stikstofbemestingsproefvelden op grasland zijn de uitkomsten in grafieken verwerkt. Wat goede en slechte grassen zijn kan men eveneens gewaar worden. Ook zullen aanwezig zijn een aantal bodemprofielen van Noordholland; hierbij zijn zeer interes sante dingen waar te nemen aangaande de geaardheid van het land beneden de bouw- vqor. Als men weet dat de planten niet al leen de bouwvoor noodig hebben voor de wqrtelontwikkeling is dit een voldoende aan wijzing het belang in te zien van meer ken nis omtrent den z.g. ondergrond. Welke tarwe men moet verbouwen, wat men het beste kan kiezen voor bemesting, ja alles wat met het bodemgebruik in ver band staat ressorteert onder de landbouw- voorlichtingsdienst. Geeft zij zelf niet altijd het directe antwoord, dan verwijst zij toch zeker naar het meer bevoegde adres zonder den vrager verder eenige vergoeding op te leggen. Voor ^Joordholland is de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst gevestigd in Schagen en wel in combinatie met de rijkslandbouwwin- terschool, welke laatste haar nieuwe cursus met 1 October a.s. gaat beginnen. Allen die belang hebben bij een zoo goed mogelijke bedrijfsvoering, hetzij akkerbouw, hetzij veehouder vinden een goed aankno pingspunt met het rijkslandbouwconsulent- schap door hun bezoek aan de door deze dienst ingerichte stand in de Korenbeurs te Alkmaar op Woensdag 18 September a.s. KENNEMERLAND. *In dc afgeloopen 8 dagen toonde de markt een klein vleugje van opleven. Niet dat er een vlugge handel is dat is vrijwel onmogelijk met een handel op binnenland doch een ietsje meer handel doet prettig aan. 't Is ook mooi weer en er zijn er met gunstig weer een handeltje wagen en de boer opgaan met een bakfiets met groente en een tuinder is gauw tevreden. De boo nencampagne is achter den rug. Het is bij zonder slecht geweest. We zullen er niet verder op ingaan. Thans is er meer vraag naar boonen. Wel te verstaan jonge boonen. Mooie boonen (dit z. dr.) golden ƒ6 i 9.50, enkele z. dr. 8 a 12 en snijboonen 8 a 13 per 100 K.G. Bosgroente, niets uitgezonderd, had wei nig belangstelling. De prijzen waren ƒ14 2.50 per 100 bos en voor bospeen (nieuw gewas) 4 4 6, alles per 100 bos. De groente die in kisten wordt aangevoerd, had al even weinig belangstelling, behalve spinazie, waarvan geen te groote aanvoer Behoudens enkele uitzonderingen gold bakgroente 0.10 a 0.30 per kist, voor spinazie 0.25 a 0.40 per kist. Bloemkool was meer in trek. Er was wel geen vlugge handel, doch betere stemming en hooger prijzen. De noteering was (over de laatste 8 dagen genomen) 6.50 a 13 per 100 stuks. De handel in tomaten en meloenen was maar zo: zoo. Wel beter als in het Westland, doch lage prijzen van 6 4/7 per 100 K.G. (voor le soort) en 6 50 4 11 per 100 stuks. Druiven gaat al even slecht. Wie 30 per 100 K.G. krijgt is een uitvlieger, de massa gaat voor 22 4 25 per 100 K.G. weg. De vruchtenhandel is een ietsje beter. Mooie gave (en dan rijpe) peren golden 14 a 19 per 100 K G Ao- pelen (voor zoover mooi van stuk en kleur) golden ƒ114 i4 per 100 K.G. De overige aanvoer gaf geen reden tot afzonderlijke vermelding of noteering. Mannenkoor Orpheus. Zooals steeds bij de concerten van Orpheus was ook bij het concert van gisteravond in ae Groote Kerk het eerste programmanummer voor den organist P. A. van Langen, van wiens voortreffelijk spel in de Dorische Toc cata en de kleine Prelude en Fuga, in Bes, alles van J. S. Bach, wij weer zeer hebben genoten. Als accompagnateur der solonum mers betrachtte hij gepaste bescheidenheid. Die solonummers bestonden uit twee liede ren (één van Bach, en één van Cornelius), voorgedragen door onzen stadgenoot, den bariton-zanger Joh. Rotgans, 'n zanger, be gaafd met een pracht stem, die uitstekend ontwikkeld is. Mischien is de zanger wel eens wat te voorzichting, zooals bij den aan Een oogenblik was de prinses gebelgd. Zij kwam steeds op tegen critiek op haar vader, hoewel zij zichzelven niet onthield om die uit te oefenen. Zij bedwong zich. „Eén oogenblik, mijn heer Danecourt, dacht ik, dat u grof was. Maar ik begrijp wat u bedoelt. Als mijn va der nooit een troon had aangenomen, zou den u en ik ons niet behoeven af te vragen of die kroon al dan niet verloren gaat. Het' is nu er op of er onder, nietwaar? Zij keek hem met haar mooie oogen recht in het gezicht, verlangend naar zijn ant woord. „Ik geloof, prinses, dat de kansen ten minste twee tegen één staan in ons voor deel". De prinses lachte gelukkig. „Als u dat zegt, mijnheer Danecourt, dan geloof ik het", zei zij zacht. „Ik heb veel vertrouwen in uw oordeel". „Hartelijk dank, prinses". Hij wendde zich tot Nada. „En u freule, heeft u evenveel ver trouwen in mij?" Nada glimlachte vriendelijk. „Zeker. U heeft gewoonlijk gelijk; u heeft het geluk van een zekeren mijnheer, die ik niet zal noemen. Maar, voegde zij er glim lachend aan toe, „ik hoop, dat wanneer u eenmaal een bekend gezant zult zijn, u niet zult vergeten dat ik het was, die u het spoor aanwees, van deze belangrijke docu menten". „Mijn beste freule, zou ik dat ooit kun nen vergeten?" antwoordde hij hoffelijk. „Ik ben werkelijk zeer nederig. Ik heb steeds, dank zij anderen, geluk gehad". „De zekerste weg voor onderscheiding", „ONTZETTENDE HOOFDPIJN". Mocder's blijdschap over haar dochter's genezing. „Vanaf haar twaalfde jaar was mijn doch ter lijdende aan ontzettende hoofdpijnen. Ik heb haar toen Kruschen Saltj laten gebrui ken en na een paar weken was reeds beter schap ingetreden Zij neemt het nu al vier jaren lang en ik kan U berichten, dat zij door Kruschen weer volkomen in orde is. Ik kan als moeder mijn blijdschap niet ge noeg bekend maken. Mijn dochter is nu ruim achttien jaar en geheel van hoofdpijnen gorezen. Ik raad alle moeders aan om haar kinderen allen Kruschen Salts te laten ge bruiken." Mej. ST. te R. De oorzaak der m este kwalen is de slechte werking der spijsverteringsorganen, waardoor Uw lichaam niet vrij is van giftige afvalstoffen. Onzuiver bloed is het onver mijdelijke gevolg en de daarbij behoorende reeks van kwalen: hoofdpijn, indigestie, moeheid, neerslachtigheid en rheumatiek. De zes zouten in Kruschen Salts zijn een zaïhte, natuurli.'ke doch zekere aansporing voor Uw lever en nieren om regelmatig te functionneeren. Uw lichaam blijft zoodoende i-wendig vrij vat. alle onzuiverheden. Kru schen Salts werkt direct op Uw bloedsom loop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt en U nieuwe energie voelt tintelen tot in elke vezel van Uw lichaam. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluiterd verkrijgbaar bij al'e apothekers en drogi-iten 4 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre- pet. Let op, dat op het etiket op de flescb zoowel als op de buitenveroakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. hef van de solo in Landerkennung, maar mooi en beschaafd klinkt alles. Willy Kohier speelde Adagio en Allegro Assai uit het vioolconcert in E groote terts van Bach en twee kleine nummers van Thome en St. Saëns). Voornamelijk met het Andante Religioso van Thomé en het tweede gedeelte van Le Deluge zal de violist z'n ge hoor geboeid hebben. Als dirigent van Alkmaarsch Symphonie- orkest deed hij eenige nummers hooren, waar van de muziek uit Rosamunde van Schubert de belangrijkste was; het orkest zal men voor de vertolking gewaardeerd hebben, evenals de uitvoering van het lied Les Rameaux van Faure, waarin de violoncel-solo gespeeld werd door Otto Bauer. De kwaliteiten van Orpheus kent men. Van dit koor kan men verwachten goeden, be schaafden zang. 't Is ook een ensemble, dat in de verschillende partijen evenwichtig is. Maar toch kan men wel eens wat te ijverig zijn. zooals in het slot van So Weit, waar de baritons te veel uitkwamen. Wat de samen stelling van het koorprogramma aangaat, had men wel wat meer afwisseling kunnen brengen; we hebben nu te veel één genre koormuziek gehoord en het was een welkome verandering, toen men de zangers het fris- sche Landerkenning van Grieg hoorden aan heffen. Dit nummer ging met orkestbege leiding; Kohier dirigeerde en het bracht een glanzend slot. Voor de andere koornummers was Nico Hoogerwerf als steeds de zorgzame leider. Het concert ondervond veel belangstelling. A. K Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik plaatsing van onderstaand in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank- Het is eenige jaren gebruikelijk geweest om op den derden Dinsdag van September politieke manifestaties te houden. Dat zoo iets juist op Prinsjesdag moet gebeuren, op den dag dat H.M. de koningin de Stafen- Generaal opent, moet toch ieder die niet door en door verpolitiekt is, tegen de borst stuiten Zou het niet veel beter zijn als iedere Neder lander zeide: Vandaag geen politiek, want het boven de partijen staande staatshoofd spreekt. Vandaag de vlaggen uit en Oranje dragen, het is Oranje-Dinsdag. Als ieder zoo dacht en deed, bleef er nog tijd genoeg over om de politieke hartstochten te botvieren. Nogmaals: ieder, van welke richting of partij ook, drage op 17 Sept. a.s. Oranje, ter eere van haar aie ons regeert. Hoogachtend, H. B. merkte Nada droogje» op. Het gesprek werd afgebroken door kanon gebulder. Dank zij Oostenrijk waren zij goed uitgerust; doch de weermacht van den koning was belangrijk sterker. Het gevecht duurde drie uren, begon in het oosten van de stad en verplaatste zich langzaam naar het westen, waar het paleis was gelegen Onds.iks het doodelijke vuur der machi negeweren was het aan de overlevende op standelingen gelukt het paleis te naderen. Hier ontmoetten zij den laatsten tegen stand, hier deden zij hun laatste poging voor hun zoogenaamde vrijheid. De in het paleis verborgen troepen be gonnen nu hun salvo's af te geven. De op stand was bedwongen in elk ander stads gedeelte. Als dat ook hier gelukte wa$ de zege behaald. Allen luisterden in angstige spanning. Oorverdoovend was het gebulder der ka nonnen en het sissen der geweerkogels. De oproerige bende stond nu voor het paleis. Nog twintig minuten duurde de strijd en toen was Gourgief overwinnaar. Zijn krach tige stem overschreeuwde het geraas. „Lang leve Slavonië. Lang leve de ko ning!" De koning ging nu met de prinses op het balcon. Het was een aandoenlijk oogenblik. De getrouwen schreeuwden en juichten geest driftig naar den koning en de prinses. Het paleis was leeg geloopen. Alle bedienden en wachters waren naar het plein voor het pa leis gestormd om mede te juichen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7