HOLLAND's STEDENSCHOON IN PRAAT EN PRENT. OUDE NIEDORP DE STREEK HOOGWOUD Alkmaarsche Politierechter JBILJH 8 iuojnH A A mm mm mm deren buiten, en we gingen bij een boenlerij zitten om wat te gebruiken. Een van mijn kinderen brak een stukje koek in kruimels en gaf dat aan een paar kippen, die dicht bij ons liepen. Maar direct kwamen van alle kanten tientallen kippen aanstormen. Dat is het subsidiestelsel, Mijnheer de Voorzitter!" Als Minister van Binnenlandsche Zaken was hij eens ad interim Minister van Justi tie. Er was een zaak bij de regeering aan hangig, die beide departementen aanging. Op de Witte informeerde een Kamerlid hoe het er mee stond. „O", zei Heemskerk, „ik heb juist als Minister van Binnenlandsche Zaken van morgen een brief op pooten gestuurd naar den Minister van Justitie, want ik vind, dat die de zaak wel wat lang onder zich houdt." Wij kennen toch allen vele van zijn ge vleugelde woorden en van zijn grappen? „Die zaak bestaat slechts in de geach te verbeelding van den geachten afgevaar digde." „Als het een stelsel is, Mijnheer de Voorzitter, dan is het een stelsel van stelselmatige stelselloosheid." „De heer ter Hall ziet niet veel ver schil tusschen kunst en amusement. Ik wel. Zijn rede b.v. Was een amusement, maar een kunst was ze niet." „Men zegt, dat de heer Talma in mijn kabinet evenmin thuis behoort als een varken in een synagoge. Maar een varken is immers nergens veili- ger dan in 'n synagoge?" „Och, als ;k zie hoe slécht geestelijke arbeid in ons vader land wordt betaald, dan denk ik: was ik maar in den delicatessen-handel gegaan!" De hand leggend op een stapel ingebon den Handelingen op de regeeringstafel: „De welsprekendheid der Kamer, Mijnheer de Voorzitter, spreektboekdeelen!" Op een zijner audiënties kwam een nog jonge man binnen. Minister Heemskerk herinnerde zich, dat deze onlangs al bij hem geweest was in verband met een sollicita tie, maar hij herinnerde zich tevens, dat in de betrekking al was voorzien. „Mijnheer", zei Heemskerk onmiddel- is al vervuld. Het zou misschien toch niets lijk, „het spijt mij zeer, maar die vacature voor U zijn geweest. Later misschien....!" „Excellentie", antwoordde de jonge man, „ik kwam U juist bedanken, omdat ik in die betrekking ben benoemdI" Tenslotte dit woord. „Ik zie niet in" zei hij eens, toen men het ergens over zijn „joligheid" had „waarom een christen persé vervelend zou moeten zijn!" Inderdaad. Daarom houden zeer velen ook van Heemskerks humor, die altijd van hoog ge halte was, een goede gedachtenis. D. HANS. TEKST EN TEEKENINGEN VAN LEO ZELDENRUST. HOORN III Sippe!i!etO mO toren v j Qr Kerk Hoorn Door Batavieren zijn geene zeeën. Zijn geene kusten onbezocht, Hoe verder Havens, Bayen, Reeën, Hoe eerder 't voorwerp van den Tocht! Van Noort zal Magelhaan na zeylen, Daar Schoutens kunde, noyt in feylen Caap Hoorn en Straat le Maire vind! Tasman gaat Landen Zuidwaerts zoeken, En Roggeveen in alle hoeken, Niet ongenaakbaar door den wind. Het Westen kent geen woeste Orcaanen, Die hunne roer-pen niet veracht; Zij durven nieuwe wegen baanen Door sob're spaarzaamheid volbracht. Slechts zeven jaren na het bouwen der eerste huizen van Hoorn werd in het ge hucht de eerste parochiekerk gesticht aan de Westzijde der stad, buitendijks. Dit kerkje, opgetrokken van hout met rieten dakbedek king, verbrandde in het jaar 1328. Veertig jaren later maakte men een begin met den bouw van een nieuwe kerk, op zeer moeras- sigen grond, ter plaatse waar thans de Groote Kerk staat. Ook deze nieuwe kerk was slechts van hout en riet. Het duurde weer een geruimen tijd, voordat men het eerste sternen koor met het kruiswerk boven het koor, opgetrok ken had. Allengs werd nu echter de geheele kerk van steen opgetrokken. In 1529 besloot de regeering van Hoorn een toren aan de Groote Kerk te maken. Daar er oude lieden waren, die vertelden dat er nog een fundament onder de aarde, recht voor het midden der kerk lag, begon men ijverig te zoeken en groef daartoe een die pen kuil, maar toen men niets vond, werd besloten binnen de kerk hetzelfde te doen. Daar vond men wat men zocht, een goed fundament, om den toren op te bouwen. Den eersten Mei 1551 werd de groote klok gewijd en in den toren opgehaald. Daar we nu toch aan het ophalen zijn, wil ik meteen een zeer tragische geschiede nis hetzelfde lot laten ondergaan. „Reeds voor de geboorte van den alge- meene bekenden Duifhuis van Rotterdam, leefde er te Hoorn een man, die eenige ge bruiken der kerk wilde verbeteren. Hij was pastoor van de Groote Kerk. Hij hadde seer grooten ijver om zijne Toehoorders en de Burgerij in de Godvruchtigheid te onderwij- sen: heeft tot dien eynde zijn beste gedaan, om met'er tijd de grootste abuysen toen in de Kerk zijnde te beteren; stelde selfs het Vader ons, de twaalf Artykelen des Geloofs, en eenige spreuken uyt de Schrifture in de Nederduytsche tale, die hij de jonge luyden in de Schole en andere in handen gaf om van buyten te leeren. Hierover is hij in den Hage gedelateert, dan mits de goede getuigenissen, die de Burgemeesteren en Regeerders van zijn per soon ten Hove deden, is hij sonder eenige moeyten van daer geraeckt: waer deur zijn partijen oorsaeck genomen hebben om hem aen den Bisschoppelijke Stoel tot Utrecht te beschuldigen; daer hij ontboden en eenigen tijd lang in de Gevangenisse geweest heb bende eyindlijk verwesen is met ten swaerde geëxecuteert te worden: en word in zijn exe cutie verhaelt, dat hij op 't Schavot wegen de song het heerlijk Lied van Augustinus en Ambrosius, Te Deum Laudamus en dat recht gekomen zijnde tot het Veersken, lau- dant te omnes Martyres, het Swaerd deur zijnen hals ging". Na deze ramp kwam in 1878 de traditio- neele groote ramp voor de kerk. Een hevige brand vernielde het werk van eeuwen. Het Seheele gebouw met den toren, alsmede een eel der stad werden een prooi der vlam men. Het tegenwoordige bouwwerk, hoewel minder luisterrijk dan het afgebrande, da- at?<r6 teert van korten tijd nadien en vertoont, hoe wel men den ouder sfeer natuurlijk er in mist, nog een fraaien aanblik. Zij, die te Hoorn gewoond hebben kennen natuurlijk het St. Pietershof, dat van de Veemarkt links af door het Dal te bereiken is en een bezoek waard is. In 1457 werd op deze plaats het St. Pietersklooster gesticht door Tertianen uit Amsterdam. Het klooster behoorde na 1461 tot de orde der Kruisbroe ders. Thans is het geheel verdwenen. Na dat het in 1577 eigendom van de stad ge worden was, werd er in 1617 een oude-man- nenhuis gebouwd. Niet lang daarna werd de oude mannetjes de eenzaamheid te machtig en bedacht men de combinatie met het oude vrouwenhuis, terwijl in 1662 het Leprozen huis eraan toegevoegd werd. Zeer merkwaardig is het interieur van het hofje met zijn 17de eeuwsche gangen, voor zien van tongewelven, welke gangen toe gang geven tot de wonkinkjes. Boven den ingang van het hofje prijkt een spreuk in Latijn, die in onze dierbare Moe dertaal overeenkomt met de volgende woor den: „Bij de Burgemeesteren ontvlamt de Lief de en hun gloeiende geestdrift gaat bij de Regenten niet te loor. Een vlammende zorg omringe de ouden van dagen. De middelen leggen hiervan getuigenis af, hunne wape- ne bekrachtigen het. O, dat in den Hemel zich voor deze zoo hooggeplaatste mannen de belooning zal opdoen". (Wordt Vervolgd). (Nadruk verboden). 'Jlcoouiciaat 'nieuws Tocht van ouden van dagen Begunstigd door prachtig September weer heeft de tocht van ouden van dagen op Woensdag plaats gehad, 's Morgens om acht uur werd de reis naar Amsterdam aan gevangen. Het is weer een tocht geworden, die niet licht door de oudjes zal worden ver geten. Het programma voor dezen dag is zonder incidenten vlot afgewerkt. Bij Ver leun liet men de koffie met koek goea sma ken om vervolgens een bezoek te brengen aan het Rijksmuseum. Ook de lunch werd bij Verleun gebruikt. In „Rialto" werd volop genoten van de film „Hartedief" met Shir- ley Temple. Bij Heek op het Rembrandtplein werd gezellig gedineerd, terwijl tot slot een wandeling werd gemaakt door „groot Mo- kum". Om acht uur 's avonds stonden vele be langstellenden met verlangen te wachten op de thuiskomst van de ouden. Het fanfarecorps onder leiding van den nieuwen directeur, was weer paraat. Minuut na minuut ver streek zonder dat de H. A. B. O -bus in het zicht kwam tot ja daar kwam zij en stopte bij het raadhuis. De marsch „Sarie Marais" werd ingezet, men juichteWie schetst echter de ontgoocheling toen bleek dat het een gewone dienst-bus was van de route Alkmaar—Winkel. Een minuut later echter kwamen werkelijk de feestgangers aan Het was een en al vreugde. Men kon het hen aanzien hoe er is genoten. In de feestzaal van den heer Feijs, hiertoe belangeloos beschikbaar gesteld, werd een verfrissching aangeboden onder vroolijke muziek van het corps. Er was een gezellige stemming. De heer De Heer nam hierna het woord en heette allen welkom, in het bijzonder den bur gemeester, en bracht dank aan allen, die tot het slagen van dit feest hebben medegewerkt Vervolgens richtte spr. zich tot den nieuwen directeur van het fanfarecorps, die thans nog een vreemde is voor de inwoners van Oude Niedorp. Spr. hoopte echter, dat deze in den toekomst geen vreemde meer zal zijn. De burgemeester, hierna het woord ver krijgende, zeide, dat algemeen wordt beweerd, dat we leven in de eeuw van het kind. We leven echter, aldus spr., terdege ook in de eeuw van den ouderdom. Het initiatief tot het organiseeren van de tochten voor ouden van dagen komt waarschijnlijk uit Rotterdam en spr. zeide, dat de man, die dit initiatief heeft genomen, wel de hoogste ridderorde heeft ver dien, want er is wel geen organisatie, die meer vreugde aan de ouden van dagen schenkt als deze. Ook de jeugd, die hier aan wezig is, zal wel verlangend zijn om een der gelijke tocht eens mee te maken. Spr maande hen echter tot geduld. Hun tijd zal ook wel komen. Er zal nog geruimen tijd moeten ver strijken voor zij den leeftijd van deze ouden van dagen hebben bereikt en het is te wen- schen, dat zij dezelfde opgewektheid zullen bewaren als deze oudjes. Evenals vorig jaar sprak hij den wensch uit, dat deze tocht in den vervolge op groote schaal zal worden ondernomen. Spr. heeft echter te weinig tijd gehad om dit streven aan te wakkeren, doch zegde zijn volle medewerking hierbij k. 'ermede is deze dag ten einde en de 5 ?ot feestelijke bijeenkomst met een „Tot «olgend jaar". Weinig aanvoer. De tuinders in de Streek maken tegen woordig weer een slechten tijd mee. Er wordt weinig aangevoerd en wat er nog ter veiling komt is spotgoedkoop. Het is weliswaar voor „De Streek" den overgangstijd van de aardappelen op de bloemkool, doch zoowel de late aardappelen als de voorloopers van de bloemkoolcam pagne stellen hevig teleur. Prijs behaald. De heer P. Donker behaalde met zijn koe Aagje 15 op de Nationale tentoonstel- ling te Utrecht een eersten prijs. J{echts.iakeM Zitting Dinsdag 10 Sept. (Slot.) Wel 'n schurk, maar geen dief. De gehuwde mej. Aafje J., een 55-jarige volumineuze dame te Helder, had op 28 Juli ruzie gekregen met zekeren heer H. J. A. Charmes, die haar een wissel had gepresen teerd, waarbij wel geen klappen, maar toch harde woorden schenen te zijn gevallen. Mej. Aafje stond heden terecht ter zake beleedi- ging, omdat zij gezegden heer Charmes rou hebben uitgemaakt voor schurk en dief. Deze scène viel voor op het kantoor der Twentsche Bank en mej. K. beweerde, dat zij aan Char mes geld ter afbetaling op den wissel had gegeven, wat door den heer Charmes werd ontkend. Wat mej. J. betreft, zij erkende wel het woord „schurk" doch niet dief" te hebben gebruikt. Eisch f 15 boete ot 10 dagen. Von nis conform. Het staat vast, dat de juffrouw hooger be roep aanteekent, zoodat het Hof ook nog eens van dit buitenkansje kan profiteeren Hout gestolen. Twee chauffeurs, Douwe B. te Enkhuizen en Jan K., als zoodanig fungeerende te Am sterdam, stonden terecht op grond van het feit, dat zij op 19 Juni uit den Wieringer- meerpolder eenig hout hadden ontvreemd ten dienste van konijnenhokken. Op de dagvaar ding stond per ongeluk 19 Juli en de ver dachten schenen die schrijffout te willen bezi gen om het proces waardeloos te maken doch de politierechter begon nu ook het „hout" te werken en stak daar 'n „stokje" voor. Be doeld hout was het eigendom van den staat der Nederlanden. Gerequireerd werd tegen ieder der verdachten 10 boete of 5 dagen en zij werden veroordeeld ieder tot 5 boete of 2 dagen. Het echtpaar schitterde door afwezigheid. De heeren en mevrouw Jan V. en Hendr G. uit Enkhuizen hadden 22 Juli unaniem een vrouwelijke stadgenoote beleedigd in on- defineerbare termen en moesten zich heden verantwoorden. Zij waren echter niet versche nen en evenmin de beleedigde dame wegens ziekte, doch de zaak ging evenzeer door en er volgde veroordeeling van het echtpaar tot 10 boete of 5 dagen voor ieder. .Kaakslag toegebracht. Een 40-jarige Heldersche vischrooker Joh. van Br. had den getuige L J. Wendel, die hem had gesard, een klap op zijn aangezicht gegeven. De getroffene woonde op den Rui. geweg alwaar ook de bokkemrooker zich had gevestigd en zij waren buren. De kinderen kregen ruzie, die oversloeg op de ouders, zjr. I I«1a rtt-PAl? Ctnakf»! Hnnr L 3)aMCtddzk Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter op- lossing probleem 1401. Stand. Zw. 11 sch. op: 1, 4, 11, 12, 13, 15, 16, J8( 19, 23, 45. W. 11 «ch. op: 20, 27, 31, 34, 36, 38, 39 40, 43, 47, 48. Oplossing. 1 39—33 1- 15 24 2. 27—21 2. 16 27 3. 31:22 3. 18:27 4 3328 4. 23 32 5. 43—39 5. 32:43 6. 36—31 6. 27:36 7. 4741 7- 36:47 g 3933 8 47 29 9 34 14 9. 45 34 10. 48 6! Uit de partij. Dat men in eenvoudige posities »och voor zichtig moet zijn en goed uitkijken, b;wijst het vclgende: Zw. 8 sch. op: 7, 10, 12, 14, 17, 19, 24, 26. Wit 8 sch. op: 25, 36, 37, 39, 41, 42, 46,47. Wit was hier aan zet en speelde 39—34. Zwart vervolgde ondoordacht met 24—30, wat hem heel eenvoudig de partij kostte door: 1. 39-34 1. 24—30?? 2. 42—38 2. 30 39 3. 38—33 3. 39 28 4. 25—20 4. 14 25 5. 37—31 5. 26 37 6. 41: 51! Thans zette men de volgende positie eens op het bord: mwrm m M turn n mm jj fUL mm wsm 'ym. Zw. 11 sch. op: 3, 7, 9, 13, 16, 18, 19, 21, 23, 24, 25. W. 11 sch. op: 27, 28, 32, 35/40, 42, 48. Wit speelde 3934 en zwart, die gaarne 2430 wilde laten volgen zette eerst 3—8. Hierop had wit gerekend, want er volgde toen 27—22, (zw. 18 37), 38—33, (27 47 gedw.), 37—31 (zw. 23:32), 31—26 (zw. 47 29) en 34 1. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1402 van Osmin Cham (Haïti). m 9, W;,.,. mm 'W*: mb Wm //77///A 9 jÊm Zw. 11 sch. op: 3, 7, 12, 13, 14, 18, 20, 31. 2j 27 35 W. 'll sch. op: 29, 32, 33, 34, 36, 38, 42, 44, 46, 47, 48. In onze volgende rubriek geven wij "e oplossing. .ÜhaakcuBciek Probleem 561. J. Ohquist. b c d e f g Tweezet. Oplossing 1. f3.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6