DE BRANDSTICHTING TE APELDOORN. Nieuwe misdaad aan het licht gekomen. INBRAAK TE HILVERSUM. De dader loopt in de handen van de politie. KNAAPJE DOOR AUTO GEGREPEN. EEN NIEUW WASCHMIDDEL. DE LICHTE BRIGADE OEFENT. Tweedaagsche oefeningen in groot verband. REORGANISATIE VAN VRIJHEIDSBOND. Het aanstaande partij-congres. Te Amsterdam wordt Zaterdag en gedu rende een deel van den Zondag een buiten gewoon besloten congres van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" gehouden, waarin de partij-voorzitter mr. W. C Wende- laar, namens het hoofdbestuur en dr. S. E. B. Bierema, namens de Tweede-Kamerfractie mededeelingen zullen doen over de middelen tot meer intensieve propaganda voor het stre ven der liberale partij, welke mededeelingen gevolgd zouden worden door besprekingen van eenige vraagpunten, in zake eventueele reorganisatie van de partij. Het is de bedoeling van de leiding der li berale partij de uitspraken over die vraag punten te verwerken tot maatregelen, welke dan ter nadere beoordeeling voorgelegd zul len worden aan de eerstvolgende algemeenc vergadering. Naar de Tel. nog verneemt heeft een der Gel- dersche afdeelingen' van de Partij het voor nemen een motie in te dienen, met de strek king thans niet over de propaganda of een reorganisatie-plan te spreken, doch eenige nationaal voelende vrijzinnige personen te verzoeken voorstellen te doen tot hergroepee ring van alle vrijzinnig voelenden in den lande in een nieuwe partij. Voorts zou er een motie van een andere afdeel ing in Gelderland komen, waarin het hoofdbestuur verzocht wordt een algemeene fceginselbasis te formuleeren, waardoor de mogelijkheid geopend zou worden tot samen gaan in den lande van alle politiek-vrijzinni- gen, ongeacht hun godsdienstige overtuiging De bedoeling dezer afdeeling is dan o.a. te kunnen komen tot een fusie met den Vrijz. Democratischen Bond. MINISTER VAN WATERSTAAT NAAR ZUIDERZEEPLAATSEN. De minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C A. van Lidth de Jeude, heeft gisteren, verge zeld van den directeur van den Rijkswater staat, mr. J. Draaijer en van ir. G. F. H. Houben, directeur van den Rijksdienst voor de Zuiderzeesteunwet, wegens de uitvoering van genoemde wet een bezoek gebracht aan de gemeenten Enhuizen en Marken. DE VERGIFTIGINGSVERSCHIJN SELEN TE WIJHE. Beerafen<s van mej. H. uitgesteld. Naar thans bekend wordt, heeft de burge meester van Wijhe het lijk in beslag laten nemen van de begin dezer week overleden mej. A. L. H. Er zouden zich vergiftigings verschijnselen hebben voorgedaan. De poli tie heeft het geval in onderzoek en er is reeds sectie op het lijk verricht. De resulta ten hiervan zijn echter nog niet bekend. De begrafenis, welke aanvankelijk op vandaag was beaald, is tot nader order uitgesteld. In verband met het onderzoek naar de brandstichting m een villa te Apeldoorn, waarbij B. en G. uit Laren, C. uit Huizen en de eigenaar van de villa, V. uit Naarden als verdachten zijn gearresteerd, heeft men ernstige aanwijzingen gekregen ten aanzien van een tweede misdaad van vroeger da tum. Vernomen wordt n.1., dat C., die, zooals bekend, ervan verdacht wordt de beide in woners van Laren tot de brandstichting te hebben aangezet en hun een huissleutel te hebben verschaft, thans onthullingen heeft gedaan, welke geleid hebben tot de aan houding van zekeren B. R., die vroeger te Laren woonde. C. zou bekend hebben, dat hij in samen werking met B. R. in Juli 1933 een land huis aan de Gooiergracht-Zuid te Laren in brand heeft gestoken. De politie heeft indertijd in ver band met dezen brand een onderzoek ingesteld en B. R. en C. toen op de kermis te Laren aangetroffen. C. had de polis der brandverzekeringsmaatschappij in zijn zak. De Eemnesser politie vond echter geen aanleiding tot arrestatie aanwezig, daar zij vaa meening was, dat de beide mannen een ge'dig alibi hadden. De verzekeringssom is toen dan ook uitgekeerd. Men had bij de politie te Hilversum aan gifte gedaan van inbraak met diefstal uit de tijdelijk onbewoonde, doch wel-gemeubi- lecrde villa „Hooge Dreuvik" aan den Bergweg te Hilversum. O.m. werd vermist een slaapkamerameublement en een kost baar Deventertapijt. Toen een rechercheur zich gistermorgen in de villa bevond in verband met het on derzoek, liep de dief hem juist in de armen. Hij was voornemens nog een bed te komen h-.ien, reden waarvoor hij een handkar bij zich had. Het bleek een 25-jarige Hilversummer te zijn, die zijn aanwezigheid in de villa met een zeer doorzichtig uitvluchtje verklaarde. Hij werd evenals zijn jongere broer, die medeplichtig aan een en ander is, in arrest gesteld. Hetzelfde lot heeft de heler onder gaan, bij wien een gedeelte van den buit is teruggevonden. Ook de rest van den buit is in beslag genomen. De politie heeft o.m. het Deventer tapijt, dat ongeveer twee jaar geleden 2800 heeft gekost, bij een anderen Hilversumschen op- kooper opgespoord. Deze had het tapijt voor vijf rijksdaalders gekocht De gearresteerden, die ook nog van an dere diefstallen worden verdacht, hebben inmiddels bekend. Omstreeks vier uur gistermiddag is het zevenjarig zoontje van den landbouwer Wouters op den Rijksweg te Gilze (N.-Br.) door een personenauto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Ernstig gewond werd het knaapje naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, waar het bij aankomst reeds aan de verwondingen was bezweken. Men schrijft ons: Hoewel de oude Lux voortreffelijke eigen schappen bezat om fijne en teere stoffen te wasschen, mocht het toch als een tekortko ming- beschouwd worden, dat deze Lux altijd in heet water moest worden opgelost, welke oplossing dan verder door toevoeging van koud water geschikt moest worden gemaakt voor het gebruik. Men liep dan ook het risico, dat men de eindoplossing, dus het sop, te warm nam voor het te wasschen teere en teergekleurde goed, waarvan dit dan de schade ondervond. Nemen wij bijv. stoffen als kunstzijde, kunstzijden-linnen, dan moeten wij bij het wasschen hiervan de grootst mogelijke voor zichtigheid betrachten. De stoffenfabrikanten zitten ook niet stil en brengen al fraaiere en teerdere dessins en stofjes in den handel, die een „veilige" waschbehandeling behoeven, wanneer men ze tenminste voor langeren tijd wenscht te gebruiken. Het was dan ook het streven van de Le- ver's Zeep Mij. om een product samen te stel len, hetgeen buiten de voortreffelijke hoeda nigheden van de oude Lux ook nog de nieu we eigenschappen zou bezitten, om van het begin tot het einde koud gebruikt te kunnen worden en wanneer mogelijk over het alge meen nog zou worden verbeterd. Dit resul taat werd evenwel maar niet zoo één, twee, drie verkregen; vele maanden van ingespan nen laboratorium-arbeid en experimenteeren waren noodig, voordat geroepen kon worden „Het is gelukt!" Een nieuw product onder een oude benaming kon aan de markt ge bracht worden en met gerechtvaardigde trots startte de Lever's Zeep Mij. dan ook haar reclame-campagne voor dit nieuwe wonder der wetenschap. Tegelijkertijd verfraaide en vergrootte zij het pak. Het uiterlijk van de nieuwe „koudwater Lux" is geheel verschillend van gewon? „vlokkenzeep", men behoeft het slechts aan te zien om te kunnen constateer en, dat het nieuwe product weer iets geheel bijzonders is. Een hoeveelheid van de nieuwe „koudwa ter Lux" in een maatglas en een zelfde hoe veelheid gewone vlokken. Daarop werd ge woon water uit de kraan gegoten even roeren de koudwater Lux loste onmiddel lijk op en vormde een prachtig schuim, de gewone zeepvlokken bleven zoo goed als n- opgelost. Door de groote oplosbaarheid van de „koudwater Lux" is het mogelijk alle zeeo- deeltjes gemakkelijk uit het goed te spoelen. De directie van de Lever's Zeep Mij. noo- digt ieder uit eens een bezoek te brengen aan haar fabriek te Vlaardingen om het vervaar digen van het nieuwe product, en ook van haar andere producten, met eigen oogen te aanschouwen. Men moet vooraf het bezoek even aanvragen en kemen met groepen van minstens 10 personen. Jnqezonden Stukken VROUWEN WILLEN KEIZERIN VAN ABESSINIE ANTWOORDEN! Ondergeteekenden roepen alle vrouwen en moeders in Nederland op om als antwoord op het verzoek van de Keizerin van Abessi- nië „aan alle vrouwen op de wereld om zich in gebed voor vrede te vereenigen", op nader te bepalen dag en uur allen bijeen te komen, ons niet storende aan spot, hoon, verdachtmaking en onverschilligheid. Ieder in eigen kerk, vereenigingsgebouw, vergader zaal of huis, teneinde daar in allen eenvoud zich in gebed te vereenigen, zich te concen- treeren of te bezinnen, ter bevordering van den Vrede. Opdat gezamenlijk onze gedach ten en gebeden uitgezonden worden, zoo doende elkander helpende en steunende. Organisaties en ieder, die aan de tot standkoming wil medewerken, richte zich zonder uitstel tot de eerste ondergeteekende. Nadere berichten omtrent dag en uur worden spoedig bekend gemaakt. Vrouwen en Moeders, bedenkt, dat het mede ons aller schuld zal zijn, indien de verschrikking van den oorlog wederom over ons en onze kinderen komt. Mevr. E. J. MIOLEE—RIEM VIS, Haarlem, Garenkokerskade 31 zd. Mevr. N. DYSERINCK-VAN GILSE VAN DER PALS. Aerdenhout. Mevr. Ir. M WAARDENBURG— LINDEYER, Haarlem. 5)uitenlcwd GECOMPLICEERD AUTO-ONGELUK TUSSCHEN LENINGRAD EN MOSKOU. Leden gewond. er Poolsche ambassade KONINKLIJK GEBAAR. Naar wij vernemen, heeft H.K.H. Prin ses Juliana van het algemeen comité voor de zomerpostzegels een belangrijk bedrag aan zomerpostzegels gekocht, zulks als be schermvrouwe der vereeniging „Arbeid voor onvolwaardigen", die voor de helft in de extra opbrengst der zomerpostzegels deelt. Donderdagmiddag is op den straatweg van Moskou naar Leningrad een gecompli ceerd auto-ongeluk gebeurd met een auto van de Poolsche ambassade te Moskou, waarbij verscheidene personen werden ge wond. De autQ van de Poolsche ambassade zou een vrachtauto passeeren, waartoe de chauffeur het stuur omgooide. Het gevolg was, dat een zich juist op den weg bevinden de arbeider werd overreden. Op hetzelfde oogenblik naderde uit tegenovergestelde richting een auto, waarin de bekende Rus sische ballonconstructeur prof. Tsjisjewski was gezeten. Beide auto's kwamen met elkaar in botsing en een zich in de auto van Tsjis jewski bevindende arbeider werd zwaar ge wond, terwijl de professor eveneens verwon dingen opliep. Het ergst was de tweede secretaris der Poolsche ambassade, Kaluszki, eraan toe. Hij liep een schedelbreuk op en moest onmiddellijk geopereerd worden. Zijn toestand is nog steeds levensgevaarlijk. De Poolsche zaakgelastigde te Moskou, Sokol- nitzki, liep lichte verwondingen op. SPAANSCHE KABINETSCRISIS. In den afgeloopen nacht even over twaalf uur werd van betrouwbare zijde meegedeeld, dat Lerroux met zijn geheele kabinet in den loop van den wag af zou treden. NIEUWE DIJKDOORBRAKEN IN DE CHINE^SCHE PROVINCIE KIANGSOE. Uit de provincie Kiangsoe wordt gemeld, dat bi; Hsiaosetoean, dat op 15 K.M. ten Oosten van Peihsien is gelegen, een nieuwe dijkdoorbraak groote schade heeft aange richt. De Hoanho heeft enorme gebieden onder water gezet. Het water is reeds tot de stads muren van Peihsien genaderd. Sedert eenige dagen werken 12.000 man onder gloeiend heete zonnestralen aan dijken, welke nu reeds over een lengte van 25 K.M. zijn aanglegd. Men hoopt op deze wijze een verdere uit breiding van den watersnood in de provincie Kiangsoe te kunnen verhinderen. Niettemin stroomt het water nog met aanzienlijke snel heid in Zuidelijke richting. De oogst vernield. 180.000 menschen dakloos. De nieuwe dijkdoorbraak bij Hsiaose- tsoean, zoomede een op een Noordelijker ten Noorden van deze stad gelegen plaats hebben in het district-Peihsien ontzettende verwoes tingen aangericht 180.000 menschen zijn dakloos. Tien dagen voor den oogst zijn de te velde staande gewassen in hoofdzaak boonen geheel verwoest. JULES CAMBON t De bekende Fransche diplomaat Jules Cam- bon, die in April zijn 90en verjaardag vierde, is gisternacht te Vevey aan het meer van Ge- nève, waar hij sinds Juni vertoefde, over leden. NOG STORM IN ENGELAND. Ook gister heeft boven verschillende dee- len van Engeland wederom een krachtige storm gewoed, waardoor o.a. de tenten van ee groote landbouwtentoonstelling, die te Thame in Oxfordshire werd gehouden, wer den omvergeblazen, terwijl tal van personen lichte kwetsuren opliepen. Verschillende bloemen-inzendingen en eenige kassen met rozen werden totaal vernield en de aange richte schade bedraagt honderden ponden sterling. Ook boven het Kanaal heeft het gister nog flink gestormd, en het pleziervaartuig „Queen of Channel", dat met touristen van Margate naar Calais zou oversteken, zag zich gedwongen, terug te keeren naar Mar gate. VERHOOGING VAN DEN BROOD PRIJS IN LONDEN. Dreigende melkoorlog? Nadat de meelprijs in Londen de laatste week reeds driemaal verhoogd was, is thans de prijs voor een brood van 1800 gram ge bracht van 7f4d. op 8d. De nieuwe brood prijs wordt Maandag a.s. van kracht. In dit verband kan nog melding gemaakt worden van een eenige dagen geleden uitge broken conflict tusschen de centrale melk- distributie-organen van de regeering en de plaatselijke melkboeren in Londen waardoor de melkverzorging van de hoofdstad gevaar loopt, wanneer niet op het laatste oogenblik nog een overeenstemming bereikt wordt om trent het nieuwe tarief, dat de melkboeren voorloopig nog weigeren te aanvaarden. HET REFERENDUM OVER DE RESTAURATIE DER GRIEKSCHE MONARCHIE. Datum der volksstemming vast gesteld op 3 Maart 1936. Het Grieksche kabinet heeft Donderdag besloten dat, onverwachte gebeurtenissen of omstandigheden voorbehouden, de volksstem ming, waardoor het Grieksche volk zal moe ten kiezen tusschen behoud van den republi- keinschen staatsvorm of restauratie der monarchie, zal worden gehouden op 3 Maart 1936. EEN MOORDHOL ONTDEKT. De arrestatie van een bij de politie slecht aangeschreven individu, die bij een poging tot inbraak te Galatz (Roemenië) op heeter- daad werd betrapt, heeft geleid tot de ophel dering van een reeks roofmoorden, waar omtrent de politie tot nog toe in het duister tastte. De gearresteerde, een werkloos Bessa rabier, Tcaciuc genaamd, blijkt al deze moorden te hebben gepleegd met behulp van de vrouw, waarmee hij leefde en die onder toezicht van de politie stond. De vrouw lokte de slachtoffers in het huisje, dat zij met den Bessarabier bewoonde aan den rand van de stad, terwijl men niet beter wist of zij woonde daar alleen. De moordenaar wachtte echter in het duister op zijn slachtoffers, die hii met een bijl neersloeg. De buit werd tus schen den man en de vrouw gedeeld en de lijken werden in den leembodem van het huisje zelf begraven, nadat zij gruwelijk ver minkt waren om ruimte te sparen. In de wo ning verrichte opgravingen brachten zes slachtoffers aan het licht, wier identiteit ech ter nog niet vastgesteld kon worden. Vanmiddag is in de omgeving van Zutphen en Deventer de oorlogstoestand ingetreden De lichte brigade houdt er haar oefeningen nder leiding van den commandant, tevens inspecteur der cavalerie, generaal-majoor H A. G Fabius. Deze oorlogstoestand duurt onverminderd voort tot Zaterdagmiddag. Dan is er rust tot Maandagmorgen en op dien dag heeft nog tot slot een zelfstandige oefening plaats. Voorzoover de lichte troepen beschikbaar zijn, nemen ze aan deze oefeningen deel. Ca valerie, wielrijders en rijdende artillerie zijn erbij betrokken. De eerste heeft uit de lich ting 1929 wielrijderseenheden gevormd; uit de .ichting 1931 is in hoofdzaak per regi ment huzaren één askadron te paard gefor meerd. Daarvoor moest tijdelijk de recruten- opleiding van de lichting 1935. die 1 Juli onder de wapenen is gekomen in hoofdzaak worden stopgez°t. anoers was het uitbrengen van zoovele onderdeelen niet mogelijk De regimenten huzaren vormen zoo de le eskadrons uit de Januariploeg, die in eigen verband mede uitrukken. De 2e eskadrons, die in April onder de wapenen zijn gekomen en dus te paard nog niet voldoende ge oefend zijn vormen eskadrons wielrijders. De paarden worden ingedeeld aan man schappen van de herhalingslichting, om de andere eskadrons meer op oorlogssterkte te brengen. De 3e eskadrons vormen de her halingseskadrons. De 4e eskadrons die in October 1934 onder de wapenen zijn ge komen, rijden ook in eigen verband mede. Te Deventer zijn twee eskadrons wielrij ders gevormd van de lichting 1929, eigenlijk een soort van mobilisatie. Daarbij zijn na aftrek van het peisoneel, benoodigd voor staven, ordonnansen, enz. van het over complete personeel nog andere sectiën wiel rijders gevormd, ter versterking van het regiment wielrijders. Het le regiment hu zaren vormt verder nog een eskadron zware mitrailleurs (een z.g. mitrailleureskadron met 2 sectiën te paard en 2 op wagens) en het 2de regiment huzaren een mitrailleurpeloton. Uit de beschikbare herhalingslichtingen van het regiment wielrijdeis zijn 7 compag nieën geformeerd, of 3 bataljons, waarvan het le bataljon met 3 compagnieën, het Ile en ille bataljon elk met 2 compagnieën aan de oefeningen deelneemt, alle met een mitrail leurpeloton. Dit regiment is nu met sectiën wielrijders van de cavalerie versterkt en heeft aldus vrij volledige bataljons gekregen. Ten slotte leverden de wielrijders nog een mitrai!- leurpeloton voor een verkenningsafdeeling. Wat de rijdende artillerie betreft, deze is aanwezig met een rijdende batterij en een motorbatterij van 7 veld, met 2/3 van de motorbatterij van 6 veld en twee rijdende batterijen van 6 veld, bestemd voor de regi menten huzaren Dan is er verder de staf van het korps en een afdeelingsstaf, alles ver kleind. De twee partijen. Op bescheiden schaal is zoo een lichte brigade gevormd, welke nu als tegenpartij een verkenningsafdeeling heeft gekregen, be staande uit enkele onderdeelen ervan. De be doeling van de oefeningen van dit jaar is, om naast de practische oefeningen van den troep in grooter verband de hoogere be velvoering in de lichte brigade tot uitvoering te brengen, n.1. die van het cavilenecomman- do en het regiment wielrijders. Ze houden daarom het midden tusschen manoeuvres op beperkte schaal en gevechtsoefeningen op grooter schaal. Traden bij vroegere manoeuvres meer malen de wielrijders tegen de cavaltrit op, thans is getracht het verband der lichte bri gade niet te verbreken. Daarvoor moest in net verloop der oefening de leider tevens als commandant van de lichte brigade optreden. Aan de onderbevelhebbers is door bevelen de vrijheid van handelen nu in zooverre be perkt, dat bij de manoeuvre he' verband der onderdeelen, zooals de leicer dit zich heeft voorgesteld, gehandhaafd blijft. De iichte brigade vormt een staf, tevens staf van den leider, een cavaleriecommando en 2 regimenten huzaren, ter gezamenlijke sterkte van 8'A eskadrons en 2 batterijen van 6 veld; voorts het regiment wielrijders met 3 bataljons ter gezamenlijke sterkte van 8 a 9 compagnieën wielrijders en mitrailleur pelotons. het korps rijdende arrillerie met 3 batterijen, enkele pantserwagens en een ge- improviseerde mortiercompagnie op viacht- auto's. De roode partij is een verkennings afdeeling van 1 eskadron huzaren, 2 eska drons wielrijders, 1 mitrailleurpeloton, als mede een sectie pantserwagens. In grooter verband. In aansluiting op deze oefeningen van de lichte brigade zullen op 24 en 25 September oefeningen in grooter verband worden ge houden onder leiding van den commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. W. Röell, waarbij de oefeningen van de lichte brigade gecombineerd zijn met de driedaag- sche nataljons-oefeningen van eenige regi menten intanterie Ieder regiment infanterie houdt namelijk tijdens de herhalingsoefe ningen een driedaagsche oefening met een bataljon, dat zooveel mogelijk op oorlogs sterkte is gebracht. Aan deze oefening nemen deel, behalve de lichte brigade, infanterie uit Ede, Arnhem. Doesburg en de legerplaats bij Harskamp, artillerie uit Ede en andere artillerie, terug- keerende uit de legerplaats bij Oldebroek. Verder een gemotoriseerde ponton-afdeeling, versterkt met te water aangevoerde brug- vakken. Door bovendien staven, verbindings- afdeelingen en vliegtuigen in te deelen kon den eenheden worden gevormd, die wel niet geheel zijn voorzien van alle hulp middelen en niet op volledige sterkte zijn, doch waarmede toch eenige gevechtsepisoaes kunnen worden beoefend. In hoofdzaak is de bedoeling: oefening van de lagere comman danten en den troep Tijdens deze oefeningen zal ook optreden een bataljon jagers op auto's. Dit bataljon te Laren gelegerd, wordt op 24 SeptemW afgehaald door een compagnie autotrein gevormd uit de herhalmgslichting van schoolcompagnie van den motordienst s Haarlem, en aldus naar het gevechtsterrc.u vervoerd. Het keert op 26 September terug en voert gedurende dien tijd verschillende op drachten uit. Men weet. dat de koningin het voornemen heeft te kennen gegeven, een deel der oefe ningen van de lichte brigade bij te wonen Dat hooge bezoek zal onze weermacht zeker op prijs weten te stellen en de oefeningen zullen er aan belangrijkheid door winnen. ROOD TEGEN BLAUW. (Van een eigen verslaggever.) De rooden en dc blauwen staan sedert gistermiddag tegenover elkaar tusschen Zut phen en Deventer. In den regen, die zoo nu en dan maar even plaats maakte voor een waterig zonnetje, dat niettemin de natte boo- men en weiden deed glinsteren in een vroo- lijk licht. De wind woei over de veh n en schudde de bladeren, zoodat de dropp Is jn het rond vlogen en daar tusschen door be- wogen de cavaleristen- en wielrijdc s-pa. trouilles zich, die van beide kanten cp ver kenning uit waren. Dat was een sportief weiitje. Overal langs de wegen en dijken stonden ze, op zoc c ]10e ver ze konden gaan, zonder den vijand in de armen te loopen En deze deed aan den an deren kant van den IJsel hetzelfde. Even sportief, even voorzichtig en met evenveel enthousiasme voor dit werkje, dat nu eens niet een gewone oefening is, maar een taak met een doel. Daardoor ontstaat dan ook die trouwhartige sfeer van kameraadschap wel- ke in het leger zooveel waard is, en tevens de wil om iets goeds te presteeren, waarbij geen vermoeienis te veel is en geen taak te zwaar. Zelfs niet bij zulk een weersgesteld heid, als dezer dagen bii de oefeningen van de lichte brigade het spel bij tijd en wijle tot bittere ernst dreigt te maken. De lichte brigade, die in oorlogstijd het groote leger dekt, en het in de gelegenheid stelt zijn plannen te ontwikkelen, oefent hier zonder zoo'n leger. Dat moet men er bij denken, maar het komt er voor deze dagen niet op aan. De le gers zijn ergens daarachter, op de Veluwe ten Westen van Apeldoorn aan den eenen kant en aan de Duitsche grens wat de tegen partij betreft. De lichte brigade moet eerst de kastanjes uit het vuur halen en ze doet dit hier met een entrain, dat geheel in overeen stemming is met de zware en verantwoorde lijke taak, die deze troepen is opgelegd Zouden er al vijanden over oe rivier zijn getrokken? Dat is de vraag die deze modër» ne Winnetou's gistermiddag te beantwoor den kregen Ze slopen voorzichtig door 't kreu- pelhout en waren op iedere beweging ver- dacht. De wind speelde hun speurzin zoo nu en dan parten, want wanneer ze eens een vijand meenden te ontdekken, bleek het de wind te zijn, die de takken bewoog. Dan maar weer verder, om zoo langzamerhand bij de rivier te komen. Er waren nergens vijanden aan den over- kant, in het Oosten niet en in het Westen niet. De verkenners hadden het goed gezien en hun geruststellende berichten, die langs telefoon lijntjes werden doorgegeven aan de hoofdposten, maakten een nadere optrekking mogelijk. Wat een organisatie zit er neg vast aan dat simpele verkennen! De manschappen moeten voeling houden met de posten en zoo wel eigen initiatief als saamhoorigbeidsge- voel moeten hun handelingen leiden- Motor fietsen snorden Langs de wegen en telkens werden er weer andere telefoonlijntjes gelegd, om met het voorttrekken gelijken tred te hou- den. Daarachter stond reeds in den middag een keukenwagen te dampen, waarop tegen etenstijd de aanval geconcentreerd was. Dat sluipen en zoeken maakt hongerig, dodi daar weten de koks wel raad mee! Toen er dan werkelijk voor de blauwen geen vijand viel te ontdekken, begon in den loop van den avond het zware werk. Want de IJsel moest worden overgetrokken, het geen de rooden natuurlijk niet zoo maar zou» den toelaten. Aan de rijdende artillerie was gemeld, dat het terrein veilig was, zoodat ze kon oprukken zonder de kans te krijgen, plotseling te worden overvallen. De stukken werden in stelling gebracht en toen begon het schieten, dat tot in wijden omtrek was te hooren. Onder dekking van het veldgc- schut zou de overtocht moeten worden ge* waagd. Pontons waren al in gereedheid ge* bracht en werden snel in de rivier te water gelaten. Inmiddels was het al ver over midder nacht geworden, maar wat deert dat in tij den van oorlog? Een weloverwogen aanval wordt steeds in den nacht voorbereid efl f00 werden ook hier in den nacht voorbereidin gen getroffen voor een overtocht, die cchte^ wel eens gevaarlijk zou kunnen zijn. Wa® aan den anderen kant stonden de rooden. Men had ze gezien en des avonds liad een enkel lichtseintje hun aanwezigheid reeds verraden. De wielrijders der blauwe partij zijn in den loop van den nacht op pontons, gesteund door de artillerie, aan den over kant gekomen. Hoe dat in zijn werk is gegaan, zullen we in een volgenden brief vertellen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10