YOOR ONS HUIS om zelf te maKen Goed strijken Het nieuwste Een „lastig" venster ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON 38t herfstide iiw. kinderkleeding wenken voor de huisvrouw. gebreid wollen garnituurtje. het menu voor de heele week. 588 B VOOR DE VROUW Het wil toch nog niet goed, zoo dadelijk na de mooie zomerda gen in de donkere warme win- terkleeren te kruipen en daar om heeft Madame Mode de charmante overgangstolletjes bedacht, die ons moeten ver zoenen met de nadering van het barre jaargetijde. De stof fen, die we dragen, zijn warm, hoewel nog vroolijk van tint. Als de japon dik genoeg is, hoe ven we geen mantel te dragen, terwijl ook het charmante man- telcostuumpje een ideale dracht is voor de koele, maar toch nog zonnige dagen. Op de illustratie ziet u een mantelco6tuumpje, opgefleurd door een gestreepte shawl. Daarnaast een aardige mantel van naturelkleurige angorawol Tenslotte een japon, die door de knoopgarneering veel weg heeft van een mantel. Interessant zijn de mouwen. De japon is touw- kleurig met langwerpige roode knoopen gecompleteerd. JEANNE DE FL. Het wordt langzamerhand weer tijd om aan de wintergarderobe voor de kinderen te gaan denken. En zooals dat voor kinderen het beste is, moet deze weer zoo eenvoudig en practtsch mogelijk zijn!! Een manteltje met schouderkapjes is niet alleen heel aardig, maar ook practisch, daar het lekker warm zit. Het jurkje van gebloemde mousseline wordt zoo recht en eenvoudig mogelijk gehouden. Een enkel kanten kraagje is voldoende als garneering. Jongens kunnen we tegenwoordig al net zoo aardig kleeden als meisjes. Of vindt u het afgebeelde „pak'' op de illustratie niet alleraardigst? Het blousje met het opknoopbroekje is zeer gewild voor het kleine jonge tje. De schuine insteekzakken geven het geheel iets kordaats. Ook de daarnevens afgebeelde kin dermantel is eenvoudig en recht. Smalle banden galon vormen een grappige garneering. De hoedjes, die men zoowel Jongens als meisjes kan laten dragen, als ze nog zoo klein zijn, zijn de aardige wit vilten hoedjes, met het randje al dan niet opgeslagen. Strijken ls tenslotte nog een heele kunat. Oat wil zeggen, goed en mooi strijken!Een beetje opstrijken met een bout, zoodat de grootste kreukels uit een stuk linnengoed verdwenen zijn, kan ieder klein kind, maar zco te strijken, dat een kleedingstuk er mcoier van wordt, dat is een kunst, die he laas maar weinige huisvrouwen machtig zijn. Toch, met behulp van een paar kleine „knepen van het vak" kunnen zelfs de 'min der handige huisvrouwen mooi strijken. In de eerste plaats moet het lakeh van de strijkplank zonder vouwtjes zijn. Hoe men dit geheel strak kan spannen, ziet u op de illustratie met behulp van lussen en een koord!! Verder is de verlichting van groot belang; want bij slechte verlichting is het niet mo gelijk ieder vouwtje en plooitje in het te strijken linnengoed te ontdekken. Een zeer handige oplossing is, om aan het strijkijzer, in 99 van de 100 gevallen toch al elec- trisch is, vooraan een klein lampje te laten bevestigen. Dan is/het niet meer mogelijk, dat ons een plooitje of vouwtje ontgaat! En groote lakens ed. hoeven niet meer op den grond te hangen en daar smerig te wor den en weer te kreukelen: een eenvoudig houten gestel, dat zoo gemaakt wordt, dat het neergeklapt kan worden, maakt het mo gelijk, dat we voortaan stukken zonder moeilijkheid onberispelijk kunnen strijken. RITA VAN B. EEN KIKVORSCHENFARM. Kikkerbilletjes zijn in Frankrijk een deli catesse, die men in het passende jaargetijde op de spijskaart van ieder goed restaurant vindt. Helaas zijn kikker billetjes zeer klein, zoodat men een portie met één hap Haar binnen heeft. Dit verdroot den heer Clifford Holger de Roode, een in Chicago geboren Amerikaan, die echter sedert langen tijd even buiten Parijs woont, zeer. En hij vatte daar om het plan op een kikvorschenfarm op te gaan zetten, die reeds vanaf het volgend jaar alle Parijsche restaurants van kikker billetjes zal voorzien. Zooals Mr. Clifford vertelt, heeft hij voor het eerst in 1930 kikkerbilletjes gegeten. Hij vond ze heerlijk; maar met de grootte van zijn portie was hij het niet eens En als Amerikaansch zakenman ging hij onmiddel lijk na of hij dit heerlijke stukje „wild" niet in vergrooten vorm op tafel kon brengen Eerst verzamelde hij in Frankrijk kikkers, om ze, wat smaak betreft, te onderzoeken. Toen liet hij zich door familieleden kikkers uit Amerika sturen. Bij een zending kikkers uit Louisana was eindelijk de kikker, die hem voor zijn doel uitstekend voorkwam. Ook was deze tamelijk groot; de lengte van de achterpoot bedroeg namelijk ongeveer 20 centimeter. Na deze voorbereidingen ging Mr. Clif ford tot de daad over. Hij kocht in de buurt van Parijs een geschikt stuk land en bouw de daar een kikkerfarm. Een klein water tje in de nabijheid maakte het hem moge lijk het water voor de kikkers in kleine vij vertjes te brengen, die hij dan met dicht prikkeldraad liet omgeven, opdat de dieren er niet vandoor zouden gaan. Hierin wer- Ze komen voor, zoowel in de nieuwe als in de oude huizen, die „lastige" vensters, waar we met de meubileering eigenlijk niet goed raad mee weten. En als het venster dan nog in een nis is, zooals men wel eens ziet in kamers op hoogere verdiepingen, wordt het probleem heelemaal moeilijk. Toch, met een beetje goeden wil en met wat handigheid kunnen we er een bijzon der aardig hoekje van maken. Op onze eerste illustratie ziet u de nis met het venster, zooals deze, kaal, is. Op de tweede illustratie ziet u het hoekje, zooals het worden kan, wanneer u het inricht, zoo als wij hier voorstellen. we gaan hier nu van de veronderstelling uit, dat ge het heele vertrek nog meubileeren moet. Wij oepiasjcen daarvoor de onderste helft der kamerwanden met behangselpapier met groote motieven. De bovenste helft wordt effen gehouden in een mooie warme tint. Langs de onderkant en over het midden plakken we donkere banden in de kleur van het overige houtwerk in de kamer. Teneinde nu de onregelmatigheid der plaatsing van het venster niet al te zeer in het oog te laten loopen, maken we aan de linkerkant een kastje van hout, triplex is het meest geschikt, dat even hoog wordt als de donkere banden langs de muur. Dit kast je wordt in de kleur van het andere hout werk gebeitst. Er boven op plaatsen we een mooi plastiek of iets dergelijks, terwijl de ruimte er onder met boeken gevuld wordt. Voor het venster wordt natuurlijk een mooi tulen gordijntje gehangen. Dit venster is echter te klein om er ook nog een over gordijn voor te maken en omdat we het toch ook 's avonds dicht willen maken voor onbescheiden blikken, doen we beter een gordijn te maken voor de heele nis. Op wel ke manier, dat gebeuren kan, demonstreert de teekening duidelijk. Waar we aan moeten denken, is dat het gordijn, indien het een dessin heeft, overeen komt met de wandversiering en dus ook groote motieven heeft. DINA VAN Z. Een eenvoudig donker Jurkje kan vaak opgefleurd worden door een aardig garni- tuurtje. Daar deze, als ze licht van kleur zijn, echter gauw smerig worden, verdient het aanbeveling meer dan een garnituur en liefst zoo veel mogelijk verschillende te bezitten. Hier volgt de beschrijving van een garnituurtje, dat even orgineel als aardig is en dat een leuke aanwinst is voor uw garderobe. Om het te vervaardigen hebben we ongeveer 50 gram wol noodig en brei naalden van 2.5 3 millimeter mid dellijn. Voor de kraag zetten we 10 centi meter steken op en dan breien we: een toer recht, een toer averecht, twee toe ren recht, twee toeren averecht, een toer recht, twee toeren averecht, een toer recht, enz. z,oo breien we door tot de kraag de gewenschte lengte heeft, aan de bui tenzijde gemeten. Dat is ongeveer 65 centimeter. Aan de kant van de halsopening rimpelen we de kraag in en maken hem aan een gebreid bandje, dat even groot is als de halsopening. Dit bandje maken we op de volgende manier. een toer recht, een toer averecht,, afwisselend. Als het twee centimeter hoog is, kanten we het af, zonder de steken bij elkaar te trekken. Dit bandje rolt vanzelf op en vormt zoo een mooie afsluiting aan de hals. Het gehaakte koordje, waarmee de kraag wordt gesloten, wordt aan de beide uiteinden door een rond kogel tje van hout of galalith gehaald. De manchetje worden op dezelfde wijze gemaakt als de kraag; alleen worden deze 8 centimeter hoog en ongeveer 35 centime ter lang. Het bandje voor de afwerking moet de wijdte hebben van de mouw. Het verdient aanbeveling om de manchet jes van boven met een paar steekjes te hechten, daar ze anders telkens naar bene den zullen vallen. Voor men het stelletje gebruikt, doet men er goed aan het met een heet strijk ijzer onder een vochtigen doek te persen. MARIAN B. den de Louisiana-kikkers gezet en de teelt kon beginnen. De kikkerteelt ls niet eenvoudig. Iedere vrouwelijke kikker legt per jaar 10.000 eieren Dit kikkerdril moet, wanneer het ge legd is uit het water gevischt worden en in een andere vijver gebracht worden; want kikkerouders zijn zoo barbaarsch hun eigen kinderen op te eten. Ook het eierleggen krijgt men niet gemakkelijk gedaan, daar de vrouwelijke kikker eerst moet wennen aan haar omgeving, voor ze hiertoe over gaat Is het kikkerdril echter op een veilige plaats, dan gaat de rest zeer vlug. Mr. Clif ford hoopt trouwens reeds volgend jaar de eerste kikkerkinderen te kunnen begroeten. Volgens zijn berekening moet hij in 1937 500.000 kikkers tot zijn beschikking hebben. I het jaar 1938 zullen 2.5 milliard kikkers een nieuw volksvoedsel vormen voor Frank rijk. Een bezwaar mag echter niet vergeten worden. De kikkers zijn zeer muzikaal en het concert van millioenen en millioenen van deze beesten kan dus een heidensch {kabaal worden. Voorloopig heeft de burgervader nog geen bezwaar tegen deze nieuwe bevolkingstoe name. Wat hij in 1937 zal zeggen moet af gewacht worden." PATRONEN. De hiernaast afgebeelde patronen zijn in alle maten tegen de neven vermeide prijzen te verkrijgen bij „Afd. Knippatronen van de Uitg.-Mij. „De Mijlpaal", Singel 91, Am sterdam, C. Bij dit bedrag wordt echter 6 ets. extra berekend voor porto-kosten. Toezen ding zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwis sel, in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens de gewensch te maat, d.w.z. boven-, taille-, hcupwijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo nauwkeurig en volledig mogelijk te vermelden; men voorkomt daardoor on- noodige vertraging in de opsturing. Zondag aardappelcroquetjes; kalfsoesters, bloemkool, gekookte aard appelen; sneeuwpudding. Maandag carbonaden, savoye kool, gekookte aard appelen; fruit. Dinsdag osselappen, spersieboonen, gekookte aard appelen; Vanillepudding. Woensdag: gehakt, worteltjes, gekookte aardappelen chocoladepudding. Donderdag biefstuk, andijvie, gebakken aardappelen gries met rozijnen. Vrij dag: gebakken makreel, rijst; beschuit met appelmoespudding. Zaterdag: gebakken bloedworst met schijven appel, stamppot van roode kool met aardappe len; moccapudding. Nr. 576: aardige cape'je óm te dragen ovei een lichte japon. Benoodigd materiaal: 1.5' meter van 100 c.m. breedte Prijs van he patroon: 38 ets. per stuk Nr. 588A: aardige blouse van gestreep' zijde. Benoodigd materiaal: 1.75 meter v 100 c.m. breedte. Prijs van het patroon; ets. Nr. 588B: mcoie re': vr.n Engelsche st Benoodigd mr.tcri- 1 ~nl de hoo plus 10 c.m.; p.oon 33 i per stuk.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11