DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rondom de Middellandsche Zee. Belangstelling van H.S.B.er', voor den Senaat. Dinsdag komt de bezuinigingswet aan de orde Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groot* contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Vrijdag 20 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang PARLEMENT. Hei adres van antwoord naar de aideelingen. interpellatie-de Visser afgewezen. Qxtqeliikscfi Omizidit Frankrijk en de toestand in het Middel landsche Zee-gebied. Een pauze van enkele dagen verwacht. Geruchten tegengesproken. Pauze van enkele dagen verwacht. Bekendmaking te Gibraltar. De houding van Griekenland. Herkeuring voor den militairen dienst in Italië. Behoefte aan goud De Ver. Staten neutraal. De Negus pleegt overleg met den Staatsraad. Belgische officieren geinstalleerd De regenperiode houdt aan. Ullrich biedt zich als vlieger aan. ^Buitenland DREIGENDE STAKING IN OOST- OPPER-SILEZIE. Wat vandaag de aandacht trekt ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABON- NEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. OVERVAL OP WACHTPOST KONINKLIJK PALEIS TE BOEKAREST. COMMUNISTISCH AGITATOR GEARRESTEERD. DE TYPHUSEPIDEMIE TE TAYLORSVILLE. TIEN GEWONDEN BIJ STAKINGS ONLUSTEN TE LOS ANGELOS. VOOR 52.000 DOLLAR JUWEELEN VERDWENEN. NOTITIES VAN AMUNDSEN IN HET POOLGEBIED GEVONDEN. OURANT. 1- Ho 222 Dit nummei bestaat utt drie bladen. Directeur: C. KRAK. Den Haag, 19 September. De Eerste Kamer heeft heden een verga dering gehouden, waarin zij de leden van eenige commisies heeft gekozen en waarin het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede ter tafel is gebracht. Dit werd daarna in de afdeelingen behandeld. Mr. Van Vessem (N. S. B.), die nog moet worden beëedigd, was niet verschenen Op de tribune waren nog al wat leden der N. S. B., kenbaar aan hun insigne. Er waren ook opmerkelijk veel rechercheurs. TweedeKamer. Den Haag, 19 September. Jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft zijn voorzitterschap in het nieuwe zittingsjaar aanvaard met een speechje, waarin hij heeft gewezen op de belangrijke plaats, welke in onzen rechtsstaat de Kamer inneemt, in wel ker bijeenkomsten Volk en Regeering tot el kaar spreken en de inhoud der wetten, die de burgers binden, wordt vast gesteld Daar naast legde hij ook nadruk op de plichten der Kamer. Hij noemde zijn functie aange naam. Dat er wel eens iemand voor zijn overtui ging is opgekomen met een hartstocht, welke de grenzen van het geoorloofde een oogen- blik deed overschrijden, verzweeg de presi dent niet, maar hij liet er aanstonds op vol gen, dat zulke feiten uitzonderingen zijn en veelal 't meest betreurd worden door wie ze begingen Ook het diepste verschil in opvat ting sluit in de Kamer onderlinge waardee ring niet uit, verklaarde de voorzitter, die zijn medeleden voorts een compliment maak te voor hun commissorialen arbeid. En hij deed, zeide hij, geen beroep op de medewer king der leden, omdat hij wist, erop te mo gen rekenen. De Kamer applaudisseerde na zijn rede hartelijk. Zij had hem deze maal met bijna algemeene stemmen als nummer een op de voordracht aan de koningin ge plaatst. Het vertrouwen, dat de president in den goeden gang van haar werkzaamheden uitsprak, is niet misplaatst. Incidenten, als waarop hij doelde, komen inderdaad uiterst zelden voor. Bij de spreektijdrantsoenee- ringen legt de Kamer zich groote zelfbe perkingen op. Zij begrijpt, dat de ministers bij hun werk niet te lang mogen worden op gehouden en handelt herhaaldelijk zeer be langrijke wetsontwerpen in korten tijd al. Men mag onzer Volksvertegenwoordiging in dezen tijd waarlijk geen praatzucht verwijt ten. Dit is, nu antiparlementaire stroo mingen zich laten gelden, van veel belang. Zonder stemming heeft de Kamer 's voor zitters voorstel aangenomen om aanstaan den Dinsdag de bezuinigingswet verder te behandelen en om daarbij ook de oplossing van de regeeringscrisis te bespreken. Zoo slaat zij twee vliegen in één klap. En spoe dig zal nu vaststaan, of het nieuwe Kabi- net-Colijn het vertrouwen van de Kamer heeft. De communist De Visser had verlof ge vraagd, de regeering te interpelleeren over haar sociaal-economische politiek en over de oplossing van de Kabinetscrisis. Maar het voorstel van den president, om dit verzoek af te wijzen, keurde de Kamer met slechts drie stemmen tegen, goed. De onderwerpen, waarover de heer De Visser wilde interpel leeren, zullen immers bij de bezuinigings wet en eventueel ook bij de begrooting kun nen worden besproken. En voor zoo ver het debat urgent is, vindt het de volgende week al plaats. Het scheen ons toe, dat de heer De Visser zelf de werkwijze, waartoe de Ka mer besloot, niet al te zeer afkeurde. Op 8 October komt de begrooting in afdee- lingsonderzoek. Dan gaat de wintercam- pagne beginnen! Ondanks de sympathie die met behoud van alle gevoelens jegens den Volkenbond in de Fransche openbare meening moge neerschen ten opzichte van Italië, heeft de houding van Engeland in Parijs bezonnen heid gewekt heeft, zoodat verschillende bla den thans Mussolini bezweren de dingen niet °P de spits te drijven en zich met het aange bodene tevreden te stellen zonder den vrede in gevaar te brengen. De Echo de Paris wijst er bij het weerge ven van den inhoud van de voorstellen van de commissie van vijf op, dat het ontworpen internationale regiem weliswaar de Abes- sijnsche souvereiniteit voor het grootste ge deelte opheft, maar dat het aandeel van Italië aan dit regiem niet bepaald is, zoodat daarover eerst nog zal moeten worden on derhandeld. Het voorbehoud, dat de voornaamste ad viseur van den Negus noch Franschman, noch Engelschman, noch Italianen mag zijn, is uit dit eerste ontwerp verdwenen. Enge land wil Italië alleen bijzondere economische belangen toekennen maar Mussolini hecht bijzonder belang aan de militaire vrijheid van optreden. Het blad verklaart vervol gens, dat de Duce ondanks alles er verstan dig aan zou doen wanneer hij principieel het voorstel van Genève zou aanvaaren; want de Engelsche vlootbewegingen doen belang rijke gebeurtenissen vreezen wanneer de fas cistische regeering vasthoudt aan haar mi litaire expeditie. Mussolini zou wanneer zij zou willen onderhandelen zich zeer verdien stelijk maken voor den vrede en Frankrijk zou niets nalaten om hem dan het bereiken van zijn bedoelingen te vergemakkelijken. De correspondent van den „Petit Parisien" in Genève verklaart, met verwijzing naar de verwikkeling van den toestand door de Engelsche vlootmaatregelen, dat een groote mogendheid als Italië een zoo grootmoedig en voorbeeldig aanbod als dat van Genève kan aanvaarden, zonder daarbij haar pres tige op te offeren Integendeel, die uitvoering van de voorstel len van Genève kan den roem van Italië slechts grooter maken en biedt geenerlei nadeelen. De houding die de gemeenschap der volkeren aanneemt tegenover de fascisti sche regeering getuigt van een hooge ach ting voor de fascistische macht, een sym pathiek begrip voor de Italiaansche noodza kelijke behoeften en den ouden wensch verder met dit land samen te werken in alles wat 't behoud van den vrede en de gemeenschap pelijke erfenis van de Europeesche bescha ving ten deel heeft. De Geneetsche correspondent van den „Journal verklaart, dat men in Fransche kringen van meening is, dat het plan van de commissie van vijf bij loyale toepassing en wanneer men den Italianen een overwegen den rol zou willen geven, in enkele jaren in Abessinië zou kunnen leiden tot een samen werking zooals Frankrijk die in Marokko ten uitvoer heeft afgelegd. De Italianen moeten het geduld hebben zich discreet onder den dekmantel van het internationale mandaat in Abessinië te neste len. Opdat echter een samenwerking vol ver trouwen tot stand komen zal, moeten de Engelschen hun intimideeringstatiek laten varen. De „Oeuvre" is betrekkelijk optimistisch en ontkent weliswaar de mogelijkheid niet dat de Engelsche- en Italiaansche kanonnen over twee maanden zullen afgaan, maar gelooft, dat Mussolini toch door de Engelsche voor bereidingen binnen de eerstvolgende acht dagen er misschien toe zou kunnen worden bewogen het Geneefsche voorstel te aan vaarden als basis voor onderhandelingen De Duce mag er zich van bewust zijn, dat Engeland ditmaal tot den oorlog besloten is, dat hem alleen de Italiaansche strijd krachten ter beschikking staan en dat Frankrijk zich op zijn best wat de sancties betreft zal bepalen tot een zekere passieve houding. Zooals reeds gemeld, is het bericht, dat 12 Italiaansche onderzeeërs het Suez-kanaal in Zuidelijke richting gepasseerd zouden zijn tegengesproken. Sedert Zondag, toen twee Italiaansche duikbooten in Port Said arriveerden, zijn geen onderzeeërs meer in het kanaal verschenen. Voorts wordt gemeld, dat Spaansche bla den berichten gepubliceerd hebben, volgens welke het Britsche stoomschip „Gibel Der- sa", metende 1226 ton dat dagelijks heen en weer vaart tusschen Gibraltar en Tanger, uitgerust zou zijn met vier krachtige stukken geschut. Ook dit bericht wordt van gezag hebbende zijde onjuist verklaard. Naar de bladen uit Genève meidien, wordt thans, nu het plan van de commissie van vijf is overhandigd aan de gedelegeerden van Italië en Abessinië een pauze van verschei dene dagen waarschijnlijk geacht. Ofschoon de vooruitzichten nog steeds ongunstig be oordeeld worden, gelooven de Engelsche persvertegenwoordigers in Genève een be sliste nervositeit te kunnen constateeren bij de Italianen, hetgeen zij in verband brengen met den algemeenen steun, dien de Volken bond krijgt van de openbare meening der wereld en de rustige maar gestadige voor bereidingen" van de Britsche regeering in de Middellandsche Zee. De vertegenwoordiger te Genève van de Times scurijft, dat de Britsche delegatie, welker positie thans zeer sterk is, weliswaar de aangelegenheid niet wil traineeren, maar er toch vóór is den Italianen ruimschoots tijd te geven voor oorlog. Een afwijzen van het plan door de Italianen zou niet verrassend, maar het zou denkbaar zijn, dat zij het zou den aanvaarden als basis voor besprekingen, teneinde in de daarop volgende onderhande lingen zoo mogelijk een zwakke plek te ont dekken in het gesloten front van de tegen standers van de Italiaansche politiek. Daarop zijn echter inmiddels de vertegenwoordigers van verscheidene kleine mogendheden voor bereid, die tegen iedere verdere concessie aan Italië zijn. Zij zuller waarschijnlijk voorstellen de thans bijeen zijnde zitting die normaliter op 28 September zou eindigen voort te zetten tot een regeling bereikt is. De Volkenbonds raad zal in ieaer geval verder bijeen blijven tot een beslissing in de eene of andere rich ting is gevallen Volgens een Reuter-bericht uit Gi braltar werd daar gisteren de volgende officieele proclamatie aangeplakt: Hier mede wordt ter algemeene kennis ge bracht, dat het in geval van zekere om standigheden noodzakelijk zal zijn in geheel Gibraltar alle lichten te dooven Dit zal mogelijk geschieden door het stopzetten van de electrische centrale. Derhalve wordt de bevolking aangera den voorraden kaarsen op te doen Daarbij worüt er de aandacht op geves tigd, dat dergelijke lichtbronnen zorg vuldig gemaskeerd moeten worden Overtredingen zullen worden gestraft. De Grieksche minister van landbouw, Theodoris die tijdens het verblijf van mi nister Maximos te Genève optreedt als waarnemend minister van buitenlandsche zaken, heeft tegenover journalisten het vol gende verklaard: Griekenland volgt de internationale situ atie met de grootste aanacht en hoopt op een vreedzame oplossing. Het onderhoudt de bes te betrekkingen met Italië en Abessinië en wenscht derhalve strikt neutraal te blijven In geval Griekenland tot een bepaalde hou ding gedwongen wordt, zal het zich vooraf in verbinding stellen met de bevriende sta ten van het Balkan-pact. Wat de bewe gingen van Italiaanschen oorlogsschepen in Grieksche watereen, zonder dat daarvoor vergunning verleend was, betreft, deze kwes tie heeft geen bijzondere beteekenis, aange zien het hier gaat om een bevriende mogend beid die bovendien nog voldoende beweegre denen voor zijn handelwijze heeft opgege ven. Alle Italianen van de lichting 1911—1914 die om gezondheidsredenen van den militai ren dienst waren vrijgesteld, zullen worden herkeurd. Deze herkeuring, welke is vastge steld op de tweede helft van October zal ge leidelijk worden uitgebreid tot vorige lich tingen te beginnen met die van 1901. De Italiaansche regeering heeft, naar ver luidt, de Fransche regeering laten weten, dat zij voornemens is de Fransche staatspa pieren, welke zij in haar bezit heeft, in te wisselen tegen goud. De Italiaansche ambassadeur zou er op gewezen hebben, dat deze stap in zeer nauw overleg met de Fransche bevoegde instanties zal worden genomen, ten einde de Fransche regeering door een plotselingen verkoop ter beurze niet in ongelegenheid te brengen. Het verluidt, dat de Banque de France zich bereid zou hebben verklaard de Fran sche staatspapieren, welke zich in Ita- liaansch bezit bevinden en een waarde van ongeveer 1 milliard zouden vertegenwoor digen, over te nemen tegen betaling van 400 millioen franken direct, terwijl de rest in termijnen zal worden afgenomen. Washington Times verneemt in dit verband, dat de regeering der Ver. Staten overweegt zich in geval van oorlog te onthouden van handel in het gebied van de Middellandsche Zee. Indien de Volkenbond de blokkade tegen Italië zou afkond'"gen, dan zou Amerika geen bezwaar maken tegen dezen maatregel, zelfs indien geen sprake zou zijn van oor logsmateriaal. Deze houding is in overeen stemming met den wensch van de meerder heid der bevolking van geheel Amerika niet opnieuw in een Europeeschen oorlog gewik keld te worden. Gistermorgen heeft Keizer Haile Selassi in het nieuwe paleis te Addis Abeba de leden van den Staatsraad bijeen geroepen, ter be spreking van de voorstellen der door den Volkenbondsraad ingestelde Commissie van Vijf. De voornaamste Abessinische leden van den Staatsraad en ook de Kroonprins woon den de zitting niet bij, aangezien zij belast zijn met militaire commando's en zich reeds bij hun troependeelen in het oosten van het land bevinden. Echter waren ook alle buiten landsche adviseurs van den Negus aanwe zig. Naar verluidt kwam in de besprekingen tot uiting, dat men het vrijwel zeker acht, dat Italië de vooistellen van de Commissie van Vijf zal verwerpen. De Belgische reserve-officieren, die dienst hebben genomen in het Abessinische leger als instructeurs, zijn gisteren door den Kei zer in het oude paleis ontvangen, waarna zij werden voorgesteld aan de 5000 recruten, die zij onder hun leiding zullen krijgen. I>e recruten stonden voer het paleis opgesteld, toen de Negus met de negen Belgische offi cieren op het balcon van het paleis ver scheen. De Negus sprak van het balcon van de troonzaal tot de soldaten: „Dtze vreem delingen zijn gekomen om U in den slag te leiden. Zij zijn wijs in het oorlogvoeren en zullen U leeren hoe te vecb'en tegen de aanvallen van hen, die met geweren, kanon nen, vliegtuigen en gas ons land binnen dringen". Moeder Natuur is Abessinië dit jaar gun stig gezind, want de regenperiode, die in dezen tijd van het jaar in vele streken al is afgeloopen, duurt dit jaar nog steeds voort. Gewoonlijk wordt op 27 September het einde van de regenperiode gevierd, doch thans valt de regen nog steeds bij stroomen en zien de weersomstandigheden er niet naar uit, dat hieraan weldra een einde zal komen. Inmid dels staat het vast, dat elke beweging van Italiaansche troepen op Abessinisch gebied onmogelijk is zoolang de regenperiode aan houdt. De uit den oorlog in den Chaco bekende Tsjecho-Slowaaksche vlieger Ullrich is te Addis Abeba aangekomen. Hij heeft zich ter beschikking gesteld van de Abessinische luchtvloot. De negus zal morgen de te Addis Abeba geaccrediteerde diplomaten ontvangen ter gelegenheid van het z.g. kleine Femaskal- feest. De regentijd wordt besloten met het groote Femaskalfeest, het nationale feest dat met groote plechtigheid wordt gevierd. Tijdens een bespreking van de vertegen woordigers van den Poolschen Werkgevers- bond met de vertegenwoordigers van de arbeidersbonden, die gistermiddag in Katto- witz is gehouden, is de eisch van de werk nemers naar vermindering van der werk tijd in de Oost-Upper-Silezische zware in dustrie van 8 tot 6 uur besproken. Onmiddellijk Jaarna besloten de vertegen woordigers der arbeidsorganisaties in een afzonderlijke bespreking op 't Zondag a.s. bijeenkomende congres van bedrijfsraden den eisch tot verkorting van Jen werktijd te on dersteunen door voor te stellen een alge meene staking in de Oost-Opper-Silezische zware industrie, uit te roepen. 30 September zal worden voorgesteld als aanvangsdatum van de algemeene staking In verband met deze aangelegenheid is gis ter de hoofdinspecteur van den arbeid, Klott in Kattowitz aangekomen. Hij zal in den loop van den dag besprekingen voeren met de vertegenwoordigers van de werk gevers en de werknemer* Rondom de Middellandsche Zee. (Dag. Overzicht). Moordhol ontdekt te Galatz Roeme- nieë). (Buitenland). Leden der Poolsche ambassade te Moskou bij een auto-ongeluk gewond. (Buitenland). Nieuwe dijkdoorbraken in China; 180.000 menschen dakloos. (Buitenland) Brutale roofoverval te Groningen, (Binnenland). Minister Deckers over het Land- bouw-crisisfonds. (Binnenland). De ontrechting van de Duitsche Jo den. (Binnenland). Reorganisatie van den Vrijheidsbond. (Binnenland). Een der Havilland-vliegtuigen ver mist. (Luchtvaart). Tegen den moordenaar van Sonja Beugeltas we3erom levenslang ge- eischt. (Rechtszaken). Zal de L. C. O. niet verplaatst wor den? (Stad). (Zte verder eventueel laatste berichten.) Voor het koninklijk paleis te Boekarest heeft zich gisternacht een ernstig incident voorgedaan. Een schildwacht werd door een voorbijganger met een scherp voorwerp ge stoken en ernstig aan het achterhoofd ge wond. De soldaat zeeg bloedend ineen. De aanvaller werd direct gearresteerd. De politie te Minneapolis heeft gisteren een inval gedaan in het partijbureau der communistische partij. De plaatselijke leider, de voormalige journalist S. K. Davis, werd gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd, opruiende taal te hebben gesproken tijdens een openluchtmeeting in het centrum van de stad, waardoor het verkeer werd belemmerd. Toen de menigte niet goedschiks uiteen wilde gaan, had de politie van traangas gebruik moeten maken. Sedert Maandag j.1. zijn te Taylorsville ia den staat Kentucky 12 nieuwe typhusgeval- len geconstateerd, waardoor het totale aan tal is gestegen tot ruim 150. Men gelooft echter den strijd tegen de epidemie als ge wonnen te mogen beschouwen, aangezien iedere bewoner van het bedreigde gebied ge ïmmuniseerd is. Te Los Angelos ontstonden botsingen tus schen een vijftigtal stakers van een meubel fabriek en tusschen werkwilligen. De politie greep in en moest gebruik maken van traan gas om aan de onlusten een einde te maken. Tien personen werden gewond Uit het huis van George F. Breen, op de bij New York gelegen terreinen van de West- chester Country Club, waarvan hij voorzitter is, is in den afgeloop-er nacht voor een waarde van 25.000 dollar aan juweelen ver dwenen, waaronder een diamanten hals snoer, dat alleen reeds 17.000 dollar waard was. Volgens dagbladberichten uit Leningrad heeft de leider van het meteorologische sta tion op Kaap Tsfeljoeskin medegedeeld, dat hij op het eiland Starokodamski, ongeveer 60 K.M. van Kaap Tsjeljoeskin verwijderd, notities heeft gevonden van Amundsen en leden van zijn expeditie, en wel in den vorm van een flesschenpost, in zee geworpen door de Amundsen-expeditie van 1918—'19 De flesch bevatte mededeelingen over den toe stand en de werkzaamheden van de expedi tie. Op een naburig eiland heeft men aan- teekeningen van Amundsen persoonlijk ont dekt.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1