WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN KLOOSTERBALSEM Voor 100 jaar. buitenland JUutzlezubciek Jiidsdïciften atuL en Juinèouui jMQezwdeu Stukken T)amcu&cieA SCHAGERBRUG UITGEEST BROEK OP LANGENDIJK BELGIE NA 6 MAANDEN DEVALUATIE. Hoe men thans over de regeering-van Zeeland denkt. EN DACHT TE BEZWIJKEN Hülül.jiÊiiHI |P jpf 1 iü Uit de Alkmaarsche Courant van 21 Sept. 1835. Men is van meening, om, in het Stads Logement te Alkmaar op Vrijdag den 16en October 1835, des avonds te Vijf ure, in het openbaar, te veilen en op Vrijdag den 23sten daaraanvolgende, ter zelfder Ure, bij afslag, finaal te verkoopen: 1. Een florissant WINKELHUIS, genaamd DE AKKERMAN, waar in de Slijters-affaire in Wijn en Sterke dranken, mitsgaders Tabak cn Snuif, met goed succes wordt uitgeoefend. 2. Een HUIS naast het voor gaande perceel, genaamd Het NIEUWE NEDERLANDSCHE KOFFUHUIS; waarin de koffij- huis-affaire mede met succes wordt uitgeoefend, hebbende bin nenshuis den toegang tot het vorig perceel, en staande met hetzelve binnen de stad Alkmaar aan de Bierkade En 3. Een PAKHUIS staande in het Achterfnidsen, binnen de stad Alk maar, in de nabijheid der beide voorgaande perceelen. Alles breeder bij biljetten om schreven. Zijnde dezelve perceelen inmiddels UIT DE HAND TE KOOP. Indien de drie voormelde per ceelen in één koop mogten worden verkocht, zal de kooper, van den koopprijs eene somme van 1400 op dezelve perceelen, als geprivi- ligeerde of kustingschuld kunnen gevestigd houden, tegen betaling eener rente van 5 percent en eene jaarlijksche aflossing van 200. Nadere informatien te bekomen ten kantore der Notarissen A. P. DE LANGE en S. A. DE MORAAZ te Alkmaar. holland zag en uit de lagere regionen van het le8er* -J c J De vergadering vereenigde zich met deze zienswijze. Besloten werd om de afgevaar digde^) alleen reiskosten te vergoeden. Ook de kosten van den feestavond tei gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afd. Utrecht zijn voor hun rekening. Gekozen werden de heeren G. Smits en J M. Zonneveld. Besloten werd om den afgevaardigden vrij mandaat te geven. In behandeling kwam de te houden verloting, die werd bepaald op 30 Sep tember a-S. Op de leden werd een dringend beroep gedaan om loten te verkoopen. Besloten werd om daar het zeer drin gend noodig is 150 aan të vragen. Aan het hoofdbestuur zal men kenbaai maken hoe dringend er behoefte is aan kleeding, schoeisel en brandstoffen Indien er gunstig op wordt beschikt zal men omstreeks Kerst mis met steunverleening beginnen. Bij de rondvraag kwamen interne zaken naar voren. Doch er bleek uit. hoe straatarm de tuinders zijn. De secretaris zal een en ander met het hoofdbestuur bespreken. Na rond vraag volgde sluiting. De kennis weer afgeloopen. De kennis alhier is weer achter den rug. Behoudens eenige lichte -schermutse lingen, is alles rustig en plezierig verloopen Over het algemeen is het voor de kermis exploitanten en zakenmenschen geen beste kermis geweest. Het ongunstige weer is hier van de hoofdoorzaak. De kermis-Zondag en -Maandag gaven pen aanleiding tot ontvrederheid. maar de belangrijke Dinsdag met zijn groote hard draverij is letterlijk en figuurlijk „in het water gevallen" Vermelding verdient nog, dat Woensdag middag in café-Kuiper een biljartwedstrijd Plaats had, waarvan de uitslag is: le pr. P. Vries, 2e pr. S Kuiper, 3e pr. G van der werff en 4e pr q plevier. De prijzen be stonden uit kunstvoorwerpen. woensdagavond was er in hetzelfde café een druk bezocht gemaskerd bal, waaraan veel gemaskerden deelnamen. De leiding van het bal was in handen van den heer Kaan. De uitslag van de gehouden étalage wedstrijd, waarbij de beoordeeling aan het publiek was overgelaten luidt als volgt: Etalages voor bakkers en slagers: le pr. N. Teijken, 2e pr. S. Begeling, 3e pr. H. *eeling. Etalages van andere neringdoenden: le pr. S. W. van der Steen, 2e pr. H. A Vos, 3e pr. firma J. E. Zurlohe, eervolle vermel- ding B. C. Waardijk en F. Balster. Bloembollencultuur is voor de saneering. Donderdagavond kwam de afd. Langen- dijk en Omstreken van Bloembollencultuur in vergadering bijeen ten huize van den heer vijzelaar. De voorzitter, de heer K. Wagenaar te Heerhugowaard, wees in zijn opening op de moeilijkheden, welke het vak doormaakte, maar toonde met cijfers aan, dat het hier toch nog beter was dan in andere bedrijven. Hierna werd aan de orde gesteld de be handeling van den beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering, welke 23 September ge houden zal worden te Haarlem. De vergadering had zich in deze uit te spreken voor af tegen de voortzetting der saneerings-maatregelen. Hieruit ontsproot zich een breedvoerige discussie waaruit bleek, dat de één sanee- *mg noodzakelijk a"htte uit vrees, dat er an dere een inzinking zou ontstaan in de be kijven, terwijl weer anderen van meening waren, oat wanneer er geen saneering ge weest was, er wederom een opleving zou plaats gevonden hebben. >r!L Sil°-jC sPra'( men zich met groote rheid van stemmen uit voor hand having der saneering. Jrot afgevaardigden werden gekozen de heeren K. Wagenaar en J. Vlug. H„r;CVraa^ wer<* no" *er algemeene verga an K 6r„j aandacht op te vestigen, dat f verdere inkrimping geschiedde en miimn.-iic mededee'ing van den mini- rpJÜ j v e' wanneer de handel reeds aan den gang is. Zes maanden zijn thans verloopen sedert Koning Lcopold de regeeringsmacht aan het tegenwoordige driepartijdige kabinet heeft toevertrouwd. Verschillende bladen stellen bij die gelegenheid de vraag wat het minis terie van Zeeland-Vandervelde in die perio- e gepresteerd heeft en wat er van het aan gekondigde hernieuwingsprogramma terecht is gekomen. Het katholieke blad La Libre Belgique Van Zeeland behoort tot de rech terzijde verklaart onomwonden, dat de laatste maanden slechts ontgoochelingen hebben gebracht en dat de eerste minister zijn mooie beloften niet heeft verwezenlijkt. Men is nog niet eens begonnen, aldus schrijft dit blad, met de inkrimping der uitgaven en met de hervorming der administratie, welke zooals in de regeeringsverklaring werd af gekondigd, de basis zouden zijn der nieuwe regeeringsbezigheden. Niet alleen worden de uitgaven niet ver minderd, zooals men verwachtte toen het rijk in Maart 1.1. aan den rand van een failliet stond, doch allerlei nieuwe bureaux en offi cieel e organismen worden in 't leven geroe pen, waarvoor haast iederen dag nieuwe ambtenaren worden benoemd. Men zou vruchteloos den naam zoeken van een ambt, hetwelk de zes laatste maanden werd afge schaft. Maar men zou ook het aantal der nieuwe ambtenaren niet durven publiceeren, die se dert dien zijn aangesteld. Als paddestoelen zijn in dezen zomer de nieuwe organismen, ambten en officieele bureaux te voorschijn gekomen. Het eerste was de Orec, ambt der economische heropleving, hetwelk niet de minste practische resultaten heeft ge had. Het eenige tastbare gevolg ervan is, dat enkele economisten en journalisten daar door goedbetaalde baantjes hebben verkre gen. Een ander organisme is het nationaal bureau tegen de werkloosheid, opgericht door den socialistischen minister Delattre. Al wat men tot dusver van dit werk weet, s nat het gediend heeft om de vrienden en suppor ters van den minister en de vrienden zijner vrienden te „caseeren", zoodat de politieke ijver hier beloond wordt met het geld van den staat. Tal van kantoren en bureaux wer den geïnstalleerd Een gansch stel van direc teuren, onder-directeuren, secretarissen en kantoorbedienden werden bencemd. doch een positieve oplossing om de werkloosheid te keer te gaan, heeft men niet kunnen vinden. Het is een zuivere bureaucratische instelling, een nieuwe admi nistratieve machine, die den belastingbetaler duur komt te staan. Dan werd nog een ambt tot coörain tie der transporten opgericht. Alle eigenaars van transportmiddelen, autocars, enz., zul len voortaan een speciale vergunning moeten hebben, zoodat ook daar talrijke nieuwe ambtenaren, inspecteurs, enz., zul'en aange steld worden. Dit, waar reeds sedert lang een ambt der wegen bestaat, met een respectabel aantal functionnarissen. Vervolgens is er nog, aldus hetzelfde blad, de Bankcommissie, wier leden fabelachtige loonen ontvangen en het Hypothecaire Insti tuut. Voor de verbinding der Zuid- en Noord-stations zijn maar eventjes 400 mil- lioen francs voorzien, welke ook al uit den zak der belastingbetalers moeten komen We zouden, aldus besluit dit blad, Van Zeeland gaarne een krans vlechten, doch een ministerie moet beoordeeld worden niet naar woorden en beloften, doch volgens dadenErkend moet wor den, dat de regeering der devaluatie ons tot dusver heeft teleurgesteld. Een ander rechtsch blad, orgaan van den Antwerpschen staatsminister Segers, be toogt, dat de fameuze „vernieuwingspolitiek' van Van Zeeland tot dusver volstrekt niets heeft gebracht. Spoedig zullen, volgens deze courant, nieuwe mannen noodig zijn, om de fouten van het tegenwoordige kabinet te her stellen. Sedert 1918 werden de uitgaven van den staat, in vergelijking met 1914, vertieodub beid. De tusschenkomst van den staat in particuliere ondernemingen, het etatisme allerlei gevaarlijke experimenten, kunnen slechts slechte gevolgen hebben. Te Antwer pen en in 't algemeen in de provincie is men verbitterd wanneer men constateert, dat de hefboomen van het Belgisch organisme meer en meer te Brussel gecentraliseerd worden en dat al te dikwijls de gelden der openbare schatkist verbrast worden Ook enkele organen der socialistische partij, die in de regeering vertegen woordigd is door vijf ministers, oordee- len dat de toestand alles behalve roos kleurig is. Een der leidende persoonlijk heden dezer groep, de socialistische se- netor Wauters, schrijft in Le Peuple, dat devaluatie van den franc de laatste maanden een kunstmatige en kortston dige welvaart heeft doen ontstaan, doch die periode loopt ten einde. Men zal dit spoedig merken bij de statistieken der werkloosheid. Trouwens, ook na de de valuatie was de werkloosheid in tal van bedrijven, o.a. de staal nijverheid en de steenkoolmijnen, even groot als vóór de devaluatie. Verder hebben, aldus schrijft au Dank Zit KLOOSTERBALSEM Is zi| weer gezond en vroolük rTelkent al* het op kwam, kreeg ik een geooel of tk met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden in mgn lichaam prikten. Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ilt werd oud voor mijn tijd en onge rust over dt toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Boe meer ik mij met Klooster balsem Inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Nu ben ik weer gezond en vroolük." 3. L te A. AKKER'S OKtOIN.lt TI. INZAQI „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfj brand-en snf| wonde» Ook ongeëvenaard als wrfjfmiddel bfj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieree Schroefdoos 35 ct Potten: 62^ et en f 1.04 ters, tienduizenden mannen en vrouwen sedert April werk gevonden in en rond de Wereldtentoonstelling. Millioenen bezoekers zijn toegestroomd, waartus- schen duizenden buitenlanders, die niet alleen de expositie bezochten, doch die ook kleederen, schoenen en allerlei wa ren kochten. We moeten er rekening mee houden dat ook dit element van voorspoed einde October komt te ver vallen. Wauters eindigt met het besluit, dat indien de regeering geen krachtda dige maatregelen neemt en geen diep gaande besparingen doet, men in den komenden winter voor groote moeilijkheden zal komen te staan. De socialistische Avenir du Borinage schriift dat de werkloozen, die nog steeds geen arbeid hebben gevonden, zenuwachtig beginnen te worden met het oog op den naderenden winter. In de Borinage heerscht ongerustheid en mismoedigheid. ITALIË KOOPT OLIE. Oude tankschepen gevraagd. Petroleummaatschappijen te New-York deel en mede, dat de Italiaansche regeering aanvragen tot hen heeft gericht voor het verschepen van petroleum. De Italiaansche regeering heeft ioco-petroleum gekocht en men gelooft, dat zij tevens ongeveer 1 mil- lioen vaten stookolie voor levering voor het einde van dit jaar hééft verworven. De aan vragen zijn gericht*leveringen naar Afri- kaansche havens en in Wallstreet trekt men daaruit de conclusie dat men rekening houdt met een eventueele sluiting van het Suez kanaal. Ook toont Italië belangstelling voor tank schepen die niet meer aan moderne eischen van het bedrijf voldoen. JODENWETTEN IN DE PRACTIJK. Positie der Joden steeds ondraaglijker. De nieuwe wetgeving betreffende de posi tie van de Joden in Duitschland vormt het onderwerp van een interessante correspon dentie uit Berlijn >n de „Daiiy Telegraph", waaraan hier een en ander ontleend zij. De ze nieuwe wetten, aldus de Berlijnsche cor respondent van genoemd blad, zijn bedoeld om een behoorlijke verhouding mogelijk te maken tusschen „ariërs" en „niet-ariërs Het is echter de vraag of zulk een verhou ding „überhaupt" mogelijk is. Feitelijk maken de nieuwe wetten weinig verschil met den reeds bestaanden toestand, maar psy chologisch maken zij de positie van de joden ondragelijker dan ooit. Den joden is nu de laatste hoop op beterschap ontnomen, zoo lang het nazi-regiem blijft bestaan. De jood in Duitschland is nu bij wet tot een paria verklaard. Sommige van de nieuwe wetten zou men haast humoristisch kunnen noemen, maar le strekking ervan is zeer pijnlijk voor de gevoeligheid van den jood. Zoogenaamd geldt het huwelijksverbod al leen voor volle joden, maar men kan gerust aannemen dat ook andere dan volle joden niet zullen kunnen huwen met „ariërs a! is dat wettelijk niet verboden. Het is niet te verwonderen, dat vele joden psychisch uit hun evenwicht worden gesla gen als zij zien, dat un ras door publicaties als in de „Stürmer" etc. beschreven wordt als een ras'van moordenaars en misdadigers Vele joden vinden dat nog veel en veel erger dan de economische moeilijkheden waarmede zij te kampen hebben. Er is ook geen teeken te bespeuren, dat de agitatie tegen de oden afneemt. Op vele plaatsen in Duitschland is het gevaarlijk voor een jood bij daglicht zijn gezicht op straat te vertoor.en. Winkeliers leveren hem niet meer de politie komt niet tusschenbeide als zijn ruiten worden ingegooid. Hij zou svstematisch uitgehonderd worden als mede lijdende buren hem niet stilletjes zouden hel pen of joodsche organisaties hem niet bij- sionden. Als hij wil verhuizen naar een deel van het land waar hel hem beter lijkt te zul len gaan, wordt hij daarin belemmerd door verbodsbepalingen. Hitier is niet in staat, al zou hij dat wil len, de anti-joodsche excessen te voorkomen Aan het hoofd van de Duitsche gouwen staan immers min of meer onafhankelijke potentaten, die nog meer mogelijkheden heb ben om voor tyran te spelen dan de vroegere semi-onafhankelijke koningen en prinsen De gouwleider van Frankfort a d. Main, Sprengre, doet zijn best om Streicher nog te overtroeven in wreedheid en hij is daarvoor no^ niet tot de orde geroepen. De nazi's antwoorden vaak op beschuldi gingen dat de joden niet trachten hun eigen Onze Tweede September-opgave. Een Kruiswoord-puzzle. Natuurlijk was de belangstelling voor deze puzzle weer groot. Vele geheel goede oplossingen kwamen in. Wij laten het vol ledig ingevulde diagram hieronder volgen: Onze Nieuwe Opgave (No. 3 der Septem- ber-serie). Welke Vermenigvuldiging? Welke cijfers moeten in de volgende som op de plaats der stippen worden ingevuld? 8X146413437961 Nadere bijzonderheden omtrent de in te vullen cijfers zijn niet gegeven. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 27 Sept. 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. „nationale leven" te organiseeren. In de praktijk is dit onmogelijk. Na de emigratie van ongeveer 60.000 Duitsche joden zijn er nog een kleine 500.000 over, die vèr ver spreid wonen en die daarom weinig of geen contact kunnen k 'ijgen. Op economisch ge bied worden de joden eveneens geproletari seerd. Vele leden van de joodsche intelligen- tia leven thans in de schamelste armoede. Er wordt geen rekening gehouden met van het joodsche geloof tot het christendom be keerde „niet-Ariërs", die vele tienduizenden tellen en die dikwijls alle contact met het jodendom hadden verbroken. Ook hun wacht het ghetto. De Tooneelspiegel. Over het verminderde schouwburgbezoek schrijft C. J. Pieters in „De Tooneelspie- gel" stevige waarheden, die enkele oorzaken van de tooneelcrisis scherp raken. In een rijk geïllustreerde nieuwe rubriek „Avonturen in Avonduren", worden tooneelpremières, be langrijke films, revue en operette op soms nogal hardhandige wijze besproken. G. T. Scheltema behandelt het Parijsche tooneel, plannen van Fransche tooneelleiders enz. Ben Albach beschouwt de mogelijkheid van een Nederlandsch Nationaal Theater, Henri A. van E ijsden Jr. bespreekt de nieuw uitgeko men stukken voor het amateurtooneel. In „Feiten die aandacht vragen" passeeren be langrijke gebeurtenissen in de tooneelwereld de revue. Verder heeft dit nummer van „De Tooneelspiegel" vele foto's van Paul Har den en Juliette Roos, zoomede van alle be langrijke premières der jongste weken. ALGEMEENE VERGADERING H. M. v. L. Rectificatie. In ons nummer van Donderdag wordt in het verslag van de vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw gezegd, dat de heer Kuiper het „wenschelijk achtte gelegenheid te scheppen voor consumenten om melk af te halen voor den prijs van 2% a 3 cent bij den producent". Het blijkt ons thans, wat dit moest zijn: de gelegenheid te scheppen dat melk in melk- winkels, indien deze werd afgehaald, ver krijgbaar zou worden gesteld 2V» a 3 cent beneden den straatprijs. DENATUREEREN VAN AARD APPELEN. Afkondiging ministerieele be schikking spoedig te verwach ten. Naar wij vernemen kan dezer dagen de af kondiging van een ministerieele beschikking worden tegemoetgezien krachtens welke ver goeding verleend wordt voor het denatu- reeren van aardappelen. TCGENGCSTELDE KON HET GELD VOOR HET VUURWERK NIET NUTTIGER BESTEED WORDEN? Geachte redacteur, Mag ik als lezeres van uw blad eenmaal gebruik maken om het onderstaande onder de oogen van uw abonne's te brengen? Bij voorbaat mijn oprechten dank. Woensdagavond was ik op aandringen van mijn kinderen met hen naar 't vuurwerk gaan kijken. Hoewel 't velen een genotv >1 half uurtje bezorgde, kon ik toch niet an ders dan met droeve oogen aanzien, dat er in een half uur tijd'voor zooveel geld de lucht in gejaagd werd. En dat in dezen tijd van armoe en gebrek. Hoeveel huisgezinnen hadden voor dat geld dezen winter hun huiskamer kunnen verwarmen. Hoeveel kin deren hadden voor dat geld een lekkere war me jas of mantel kunnen hebben om naar de school te gaan. En zoo zou ik nog wel een poosje door kunnen gaan, maar genoeg daar van. Een ieder die ontbeert, zal 't kunnen aanvullen. Met dank voor de plaatsing. Eert der vele moeders die met angst den winter tegemoet gaan. (Inzendster kan zich troosten met de ge dachte, dat het geld waarvoor het vuurwerk gekocht is, geen rijks- of gemeentegeld is ge weest, maar uit de kas van de afd. Alkmaar van de Holl. Mij. van Landbouw is gekomen. Het zou dus ook niet ten bate der minder be deelden zijn gekomen als er geen vuurwerk was geweest. Natuurlijk stelt inzendster zich op het meer algemeene standpunt, dat men in dezen zorgvollen tijd niets onnut zal mogen uitge ven wat de minst kapitaalkrachtigen ten goede zou kunnen komen. Het is dan allereerst de vraag of het niet juist in dezen zoo somberen tijd wel eens goed kan zijn wanneer er door feestelijkhe den, waarvan iedereen kan profiteeren en waarvan de jeugd in het bijzonder kan ge nieten eens wat afwisseling wordt ge bracht, die de zorgen eens even op den ach tergrond kunnen dringen. En het is daarnaast de vraag of dergelijke attracties in den 'oop van den dag nie' reeds duizenden uit de omgeving raar Alkmaar doen komen waarvan onzs middenstand en daardoor onz* geheele gemeente kan profi- teeren. Red Alkm. Crt.) Aan de Dammers! In onze vorige ruriek gaven wij ter op lossing probleem 1402. Stand. Zw. 11 sch. op: 3, 7, 12, 13, 14, 18, 20, 21, 22 27 35. W. 11 sch. op: 29, 32, 33, 34, 36, 38, 42, 44, 46, 47, 48. Oplossing. 1. 34—30 1. 35 24 2 36—31 2. 27 36 3. 47—41 3. 36 47 4. 32—27 4. 21 43 5. 48 39 5. 47 38 6. 33 42 6. 24 33 7. 39 10! Uit de partij. Als wit in de volgende stelling: Zw. 8 sch. op: 7, 8. 9, 12, 13, 15, 19, 37. W. 8 sch. op: 22, 24, 25, 30, 34, 38, 46, 49. 2218 speelt is zwart wel gedwongen tot 12 33 (anders wit 24 11). Na 12 23 volgt echter: 4641 (zw. 37 46) 38—32 (zw. 46 28), 49—44 (zw. 28 50), 34—29 (zw. 23:34), 39:30 (zw. 50:20) 25 II Thans beschouwe men eens de volgende positie

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11