DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rondom de Middellandsche Zee. Ho. 223 Cit uummet bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 21 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Parlement. De Troonrede zal beantwoord worden. 137e Jaargang flaqdij&sdï Oowzichl het conflict Italië-Abessinië blijft dreigend. Onrust in andere landen. De Engelsche vloot. !Bidtm£aud Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAAR Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar olaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Eerste Kamer. pe Eerste Kamer heeft een vergadering «ehouden, welke zes minuten heeft geduurd en waarin zij het adres van antwoord op de Troonrede heeft vastgesteld. De Tweede Ka mer heeft het gebruik, om de Troonrede met ten adres te beantwoorden, reeds jaren ge leden afgeschaft, maar de Eerste Kamer be schouwt het als een hoffelijkheid jegens de Kroon en houdt het als zoodanig nog altijd in eere. De sociaal-democraten hebben eeni- ge jaren geleden in den senaat voorgesteld om de Troonrede niet langer te beantwoor den, maar dit voorstel is toen verworpen ei zij vinden het uit den aard der zaak nic noodig, elk jaar zich tegen het verzenden van een adres van antwoord op de Troonrede te verzetten. Er zat in de commissie, die het adres moest ontwerpen, thans ook een sociaal-democraat, n.1. de heer Moltmaker. Het adres, dat de Kamer zonder debat en zonder hoofdelijke stemming heeft vastge steld, luidt als volgt: „Mevrouw! De deelneming, door uwe Majesteit temid- den van de volksvertegenwoordiging uitge sproken in het lot van allen, die onder den dTuk der tijden gebukt gaan, inzonderheid de werkloozen, heeft bij de Eerste Kamer 7 aa' weerklank gevonden. Zij heeft aan uwer Majesteits mededeelin- gen, betreffende onze verhouding tot de an dere mogendheden, de financiën van Rijk en gemeenten, het bedrijfsleven, den handel, de nijverheid, de scheepvaart, den landbouw, de visscherij, het onderwijs en de werkloosheid, alsook van die aangaande de overzeesche gewesten met groote belangstelling kennis genomen. Het heeft de volle aandacht der Kamer, dat met het oog op den gewijzigden inter nationalen toestand, voorstellen zullen wer én aanhangig gemaakt tot het treffen van enige bijzondere voorzieningen in zake de ïiddelen tot verdediging van het koninkrijk, ilsmede dat voordrachten zullen worden in gediend tot wijziging van sommige bepalin gen der grondwet en ter voorkoming van particuliere machtsvorming op het terrein der overheidstaak. Van ganscher harte stemt de Kamer in met I uwer Majesteitsbede, dat de Almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke, dat Hij alleen geven kan en dat Zijn onmisbare zegen op ons werk mogen rusten" De Engelsche vloot in de Mid dellandsche Zee. Hoe de sche pen verdeeld zijn. Omtrent de verdeeling van de Britsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee kan het volgende worden medegedeeld. In Gibraltar liggen de slagkruisers „Hood" en „Renown voortS vier kruisers, negen destroyers en drie mijnvegers. In Alexandrië liggen thans in totaal 29 Britsche oorlogsschepen, waarvan het slagschip „Re- volution'', met admiraal William Fisher aan boord eerst op 18 September hier is aange komen. Tot het escader in Alexandrie behoo- ren o.a. de slagschepen „Revenge" en „Va- liant", drie kruisers, de beide moederschepen voor vliegtuigen „Glorious" en „Coura- geous", benevens een hospitaalschip. Het aantal der in Aden aangekomen oorlogssche pen bedraagt 10, waaronder de kruisers lAorfolk" en „Colombo". In Haifa liggen dne kruisers en twee duikbooten, in Port oaid liggen het slagschip „Barham", de kruiser „Dispatch" en een destroyer. .Op 18 September is verder in Suez een ad vesjacht aangekomen, doch dit is inmiddels Weer vertrokken. Uit Singapore wordt ge beld, dat het moederschip voor vliegtuigen vHermes" en drie destroyers daar op 18 September zijn aangekomen. Amerika vertrouwt op het Kellogg-pact. President Roosevelt heeft Donderdag in Hydepark den Amerikaanschen gezant te Parijs, Jesse Straus, den vroegeren Amerikaanschen ambassadeur in Tur kije, Morgenthau en den onder-staats secretaris van het ministerie van mari ne, Henry Roosevelt, ontvangen, met wie hij den Èuropeeschen toestand besprak. Bijzonderheden omtrent de bespreking werden echter niet bekend gemaakt. Tegelijkertijd heeft staatssecretaris Huil in een aan de Noord-Amerikaan- sche vereeniging voor den vrede „World Peace Way" gerichte en per radio uitge zonden boodschap wederom uiting ge geven aan het vertrouwen, dat de Ver- eenigde Staten in het Kellogg-pact stellen. Ook de „Daily Mail" thans achter de regeering. De Daily Mail, een blad, dat tot dusver re uitgesproken gekant was tegen de offi- cieele Engelsche politiek in het Abessini- sche geschil, laat in een hoofdartikel van gister dit standpunt varen om zich uit patriottische motieven achter de regeering te plaatsen. In dit artikel wordt o.m. hierover ge zegd: Het is moeilijk het gevoel te onderdrukken, dat het een fout was, toen Engeland zich wegens een betrek kelijk onbelangrijk Afrikaansch gebied tot opwinding liet brengen, terwijl het binnen alzienbaren tijd misschien in veel ernstiger problemen verwikkeld zal worden. Daartoe behooren zoowel de herziening van de Europeesche landkaart, waar zekere ontzaggelijk sterk bewapende naties een gebieds uitbreiding eischen, alsook de eisch van de „bezitlooze" staten naar kolo niën en naar een plaats onder de zon in Europa. Dergelijke problemen zou den Engeland dank zij het Volken bondssysteem ten allen tijde in een oorlog kunnen verwikke'en. De Memelkwestie is reeds op den voorgrond getreden en dreigt een toe stand in het leven te roepen, die zelfs nog erger is dan het Abessmische ge schil. Wanneer men al te star vast houdt aan een politiek van onderworpen heid tegenover den Volkenbond, loopt men gevaar, d-at een algemeene omwen teling en een volkomen wijziging van de Europeesche landkaart daarvan het gevolg zouden kunnen zijn. Het blad betreurt om deze redenen ook thans nog de politiek van de Engelsche regeering, die weliswaar edel is, maar te weinig rekening houdt met Britsche belangen en vergeet dat eigen baat de basis moet vormen van een gezonde buitenlandsche politiek. Het blad gaat dan echter als volgt verder: Aangezien de regeering nu gehandeld heeft, gelijk zij heeft gedaan, kan er in deze moeilijke tijden voor het Britsche volk slechts één beslissing bestaan. De leus moet zijn: recht of onrecht, mijn vaderland het eerst. Allen moeten aaneengesloten achter de maat regelen staan, die de Britsche regeering ge past acht. Intusschen zal de regeering ver standig doen. energiek te handelen op grond van de resolutie, die de volgende maand zal worden voorgelegd aan de conservatieve partij-conferentie met betrekking tot het be wapeningsvraagstuk. De resolutie doet een beroep op de ministers de bewapening zoo ver uit te breiden, als de nakoming van de verplichtingen volgens Locarno-pact en Vol kenbondshandvest eischt. Scherpe taal van de Italiaansche bladen. De Gazette del Popoio schrijft boven haar hoofdartikel van gister: „En geland wil den oorlog tegen Italië". Deze woorden mogen, aldus het blad, na de recente uitlatingen van den Brit- schen minister van buitenlandsche za ken verrassend klinken, zij zijn de vol strekt logische consequentie van de En gelsche houding in Geneve, de concen tratie van oorlogsschepen in de Middel landsche zee en in de Roode zee en de uitdagende taal van de Engelsche dag bladen. Er is geen twijfel aan, dat En geland zich beslist tegenover Italië ge steld heeft om redenen, die niets met den Volkenbond hebben uit te staan. Enge land haast zich tot sancties over te gaan. Het wil den oorlog. Op dezelfde wijze, zij het in niet zoo kras sen vorm, schrijft de Stampa uit Turijn. Het blad beweert, dat Engeland Europa met sa tanische gelatenheid in den afgrond stort. Het zenden van de grootste slagschepen van de Engelsche vloot, „Hood" en „Renown" naar de Middellandsche zee noemt het b'ad een poging tot intimidatie en uitdaging. Wil Engeland de petroleum- voorziening van Italië afsnijden? De correspondent van den Echo de Paris in Londen seint aan zijn blad, dat de leiding der Engelsche marine er van overtuigd is, dat in geval van noodzaak Italië doorhet afsnoeren van de petroleum-leveranties schaakmat kan worden gezet. De vlootbe- wegingen zijn in overeenstemming met be doelingen in deze richting. Het sluiten van het Suez-kanaal zou het onmogelijk maken petroleum uit de Perzische Golf van de pe- troleumlijn van Abadan naar Italië te ver zenden. De bewaking van de kust van Pales tina en van Haifa zou de toevoer van petro leum uit Irak afsnijden. Zelfs wanneer de Italianen hier succes zouden boeken, zouden de Engelschen ge makkelijk de petroleum aan de bron in Mossoe kunnen tegenhouden. Teneinde voor de Italianen de levering van olie uit de Kaukasus onmogelijk te maken, zou op het oogenblik onderhandeld worden met de Turksche «regeering over het sluiten van de Dardenellen. Door het sluiten van de Straat van Gibraltar tenslotte zou Italië geen pe troleum meer uit Amerika kunnen krijgen. Er zou dan nog alleen over het vasteland, via Zwitserland, Duitschland en indirect over Roemenië, petroleum voor Italië bereik baar zijn, verondersteld, dat de leveranciers in deze landen ondanks eventueele voor schriften van den Volkenbond in staat zou den zijn olie naar Italië te verzenden. Volgens de meening van bevoegde Engel sche kringen zou Italië dus binnenkort geen petroleum meer tot zijn beschikking hebben. De bestudeering van de voor stellen der commissie van vijf. De voorstellen van de commissie van Vijf worden nog steeds bestudeerd. Over het algemeea beschouwt men ze als aannemelijk. De Absesinische regeering staat echter op't standpunt, dat zij overeenkomstig haar vroe gere beloften inzake economische concessies, waarbij aan alle landen gelijke rechten wer den verleend, niet in staat zal zijn Italië bi- zondere concessies te vérleenen, aangezien deze tot geschillen met de andere belang hebbende mogendheden zouden kunnen lei den. Overigens heeft de keizer het instellen van een bijzondere politie, welke voor de veilig heid der in Abessinië woonachtige Europe anen zou moeten zorg dragen, reeds voor bereid. Wat de controle op den slavenhandel aan de grenzen betreft, is men van meening, dat dit tot de taak behoort der aangrenzende landen, die bij dezen handel zijn betrokken. Inzake de toelating van buitenlandsche adviseurs in de Abessinische regeering is men nog steeds tot concessies bereid. De Volkenbond moet de candidaten hetzij Europeanen, hetzij Amerikanen voorstellen, waarbij de keizer zich het recht van goedkeuring voorbehoudt. Donderdagav. hebben 85 persvertegenwoor digers aangezeten aan den door den negus aangeboden feestmaaltijd. Rede van den negus. In den loop van den avond heeft de keizer het woord genomen en opnieuw verklaard, dat hij nooit een mandaat, in welken vorm ook zou aanvaarden, indien dat de onaf hankelijkheid van zijn land in gevaar zou kunnen brengen. „Meer dan 2000 jaren hebben wij in onze vrijheid getoond in staat te zijn zelf te re- geeren zonder protectoraat. Als leider van mijn rijk en als beschermer van mijn volk, zal ik in geval van oorlog zelf het leger te gen den vijand aanvoeren, doch God zal weten te verhinderen, dat ons conflict met Italië een bloedig verloop krijgt. Wij kunnen Italië geen economische en territoriale concessie doen zonder tegenpres tatie of zonder dat Italië daarvoor afziet van zijn aanval. Als onafhankelijke staat waken wij voor onze vrijheid Fransche versterkingen in Dsjiboeti. Begin volgende week zullen twee Fransche regimenten naar Dsjiboeti worden gediri geerd Het betreft het 24e regiment Senega- leesche schutters uit Perpignan en een regi ment, dat is samengesteld uit het vierde en achtste regiment Senegaleesche schutters U1 Voorts°nzullen vier Fransche oorlogssche pen van Toulon naar Dsjiboeti vertrekken. De namen dezer schepen zijn nog niet be- ^Paris Soir meent, dat de torpedobootja- gers Tartu en Guépard, die Vrijdagmiddag uit Toulon zijn vertrokken, eveneens naar Dsjiboeti zijn gedirigeerd. Britsche voorzorgsmaatregelen. Havas meldt uit Gibraltar, dat de Britsche kruiser Exeter Vrijdagochtend aldaar is aangekomen. Alle haveningangen zijn ver sperd. De autoriteiten hebben Donderdag de bevolking geadviseerd kaarsen in te slaan. Gisteren zijn 15.000 kandelaars verkocht. Ook in de in de nabijheid gelegen Spaan- Svhe dorpen zijn alle voorraden kaarsen op gekocht. De correspondent van Reuter te Genève verklaart, dat de Britsche vlootbewegingen te Rome een buitengewonen indruk hebben gemaakt. Deze maatregelen worden evenwel niet in verband gebracht met eventueele sanctiemaatregelen, doch veeleer met de ac tiviteit der Italiaansche duikbooten in de Middellandsche Zee. Het zenden van Italiaansche strijdkrach ten naar Lybië heeft in Engelsche kringen groote bezorgdheid gewekt. Reuter bevestigt, dat de Italianen te ver staan hebben gegeven, dat de Italiaansche regeering bereid is ha^ versterkingen uit Lybië terug te trekkf-v wanneer het van de Britsche regeering bepaalde toezeggingen zal ontvangen ten aanzien van de sanctie maatregelen. Te Rome spreext men tegen, dat de beide laatste devisies, welke 35.000 man sterk zijn, naar Noord-Afrika zouden zijn gezonden. Derhalve is het mogelijk, dat deze troepen naar de Dodecanesos zijn gezonden Men vraagt zich af, wat Italië daar wil. Volgens de laatste persberichten staan on geveer 10.000 man Engelsche troepen en 12.000 man Egyptische troepen gereed in Egypte en in den Soedan. Italiaansche oorlogsschepen in Grieksche havens. Volgens mededeeling van het officieuze Atheensche Telegraaf Agentschap heeft de Grieksche minister-president Tsaldaris, die op het oogenblik te Genève vertoeft, de be wering van zekere bladen, dat in de Woens dag gehouden kabinetszitting de kwestie van het aanloopien van Grieksche havens door Italiaansche oorlogsschepen zou zijn bespro ken, ten stelligste ontkend. Hij heeft zijn leedwezen te kennen gege ven over de publicatie van dergelijke fanta sie-berichten, zooals hij het noemde. Mussolini wil doorzetten. Gisteravond, nadat Mussolini gedu rende twee uur had geconfereerd met den Franschen ambassadeur graaf de Chambrun, die namens Laval een vurig pleidooi hield voor aanvaarding van de voorstellen van de commissie van vijf, als basis voor verdere onderhandelingen, verluidde te Rome, dat Mussolini had be sloten voort te gaan met zijo plannen in Oost-Afrika, ongeacht de consequenties. Mussolini zou de Chambrun duidelijk hebben gemaakt, dat Italië te ver was gegaan om thans nog terug te wijken, zelfs tegenover het dreigende conflict met de Britsche vloot. De Duce zou, naar verder verluidde, in de minister raadzitting, die hedenmorgen bijeen komt, meedeelen, dat de Volkenbonds- voorstellen moeten worden verworpen, terwijl hij tegelijkertijd bevel zou geven tot de proefmobilisatie van 10 millioen fascisten in alle deelen van Italië. SPOORWEGONGELUK BIJ DRESDEN. Nog geen bijzonderheden. Hedenmorgen tegen 8 uur is te Dresden aan den uitgang van het station Dresden Neustadt een ernstig spoorwegongeluk ge beurd. Een leege trein reed daar een extra kindertrein in de flank. De materiaaltrein van de brandweer, benevens doktoren en eer ste hulppersoneel zijn ijlings naar de plaats van het ongeluk gesneld. Nadere mededeelingen zijn nog niet ver strekt. SCHEEPSONGELUK IN BRITSCH- INDIE. Op de rivier Gandak ten noorden van Patna is een ernstig scheepsongeluk gebeurd. Tot dusver heeft men slechts 7 lijken kunnen bergen. Dertig joersonen worden nog ver mist. VERGEEFSCHE JACHT OP MOORDENAAR. Ongeveer honderd zwaar gewaande po litiemannen, voorzien van machinegeweren en geassisteerd door militairen met pantser auto's, vliegtuigen en politiehonden, hebben in de omgeving van Holycke (bij New York) een drijfjacht gehouden op den moordenaar John Bye, die reeds geruimen tijd dit ge deelte van Massachussetts onveilig maakt De moordenaar heeft echter kans gezien, door het cordon te ontsnappen en plunderde een wapenwinkel, waaruit hij drie revolvers en geweren en een voorraad munitie roofde. Hij liet een brief achter luidende: „Ik heb elf kogels om elf dienders kapot te schieten Kijk dus uit. kerels", welk epistel geteekend was: „John Bey". Rondom de Middellandsche Zee. (Dag. Overzicht). De Japansche vulkaan Asana in wer king. (Buitenland). Aardbeving in Californië geregis treerd. (Buitenland). Bloedige botsingen tusschen Mexi- caansche kolonisten. (Buitenland). Autobus met kinderen op onbewaak- ten overweg aangereden door trein; 5 kinderen gewond. (Binnenland). Het vermiste Havilland-vliegtuig is terecht. (Luchtvaart). De voetbalcompetitie; belangrijke wedstrijden. (Sport en Wedstrijden). Zes millioen extra steun voor tuin bouw uitgetrokken. (Land- en Tuin bouw). Uit het parlementaire leven. (Arti kelen). Holland's stedenschoon in praat en prent. (Artikelen). (Zie verder eventueel laatste berichten.) VAN MOORD BESCHULDIGDE STAKERS VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN. Tijdens een staking aan een metaalfabriek te Rome in den staat Georgia werd geduren de een vechtpartij tusschen stakers en werk willigen een werkwillige gedood. Een sta- kingspost van dertien stakers werd gearres teerd onder beschuldiging, op de werkwilli gen te hebben geschoten. Thans zijn echter alle dertien stakers in vrijheid gesteld en van rechtsvervolging ontslagen omdat het bewijs van het ten laste gelegde niet geleverd kon worden. MOONEY'S VROUW ALS GETUIGE GEHOORD. Bij de verhooren, die momenteel plaats vinden in verband met de behandeling in hooger beroep van de zaak Mooney, is gisteren Tom Mooney's vrouw, Rena Moo ney, als getuige gehoord. Ze moest verkla ren, hoe zij en haar man in 1916 den dag doorbrachten, toen de bomaanslag werd ge pleegd, waarvan Mooney en Billings Be schuldigd worden. Gedurende de 19 jaar, dat Mooney nu reeds gevangen zit, heeft mrs. Rena Mooney geen poging onbeproefd gelaten om de on schuld van haar man te bewijzen. AARDBEVING GEREGISTREERD IN CALIFORNIË. Uit Berkeley wordt gemeld, dat het Seis- mografisch Instituut van de Universiteit van Californië een aardbeving heeft geregis treerd, die de krachtigste zou zijn, die de seismografen in de laatste jaren hebben op- geteekend. De juiste richting van de aard beving kon niet worden berekend, zoodat men aanneemt, dat de haard ervan zich in het westen van China of in het zuiden van Chili moet bevinden. (Een bericht uit Moskou maakt melding van een aldaar geregistreerde krachtige aardbeving, die volgens de Russische bereke ningen haar epicentrum in het zuiden van de Philippijnen moet hebben Indien dit dezelf de aardbeving betreft, zou de eerste ver onderstelling van het Californische Instituut omtrent West-China dus het meest waar schijnlijk zijn. (Red. A.N.P.) TWEE PERSONEN AAN BULGAARSCH—ROEMEENSCHE GRENS NEERGESCHOTEN. In de nabijheid van Obotisjte aan de Bul- gaarsch-Roemeensche grens stuitte een Bul- gaarsche grenspost Donderdagnacht op twee personen, die de grens naar Bulgarije tracht ten te overschrijden. Toen zij, na te zijn aan geroepen, niet bleven staan, vuurde de grenswacht, waardoor beide personen werden gedood. Het bleken een man en een vrouw te zijn, die in het bezit waren van Sovjet- Russische paspoorten, zoowat men aanneemt, dat het communistische agenten waren, die op deze wijze ongemerkt Bulgarije wilden binnenkomen. DE GOUDTOEVOER NAAR DE VEREENIGDE STATEN. In New Yorksche bankkringen ziet men verband tusschen de rees voor een dreigen den oorlog in Europa en het afvloeien van goud uit verschillende overzeesche landen naar de Vereenigde Staten. De New Yorksche Federal Reserve Bank verwacht dezer dagen ongeveer 38 millioen dollar aan goud, en wel 16 millioen dollar uit Engeland, 15 millioen dollar uit Frank rijk, 4 millioen dollai uit N e d e r 1 a n d en 2% millioen dollar uit Indië.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1