VOOR DE VROUW rrrm 1 om zelf- te manen fj •mMMmww [umm Wat wij dragen wintergarnituurtje. yoti HSFffBSS 'iiSitW.fi ilNifPfi YOOR ONS HUIS wat we maken van een houten ledikant. De vrouw in de maat schappij mar lan b. het menu voor de heele week. ONS WEKELI|KSCH KNIPPATROON Wat we dragen deze winter verschilt in groote lijnen niet zoo erg veel van wat wij het vorig winterseizoen gedragen hebben; de details zijn echter anders en daaraan ls het te herkennen of een vrouw volgens de laatste mode gekleed gaat of niet! Met wei nig moeite en kosten kunnen we echter deze veranderingen aanbrengen en welke dochter van Eva heeft dat er niet voor over om volgens de laatste mode gekleed te gaan? Op de illustratie ziet u eenige nieuwe mo dellen van wandelcostuums. Links: mantelcostuumpje van soepele grijze wollen stof, gegarneerd met zwart. Zeer origineel is het schootje, dat een ietsje klokkend is en van achteren Iets langer is. Apart is ook het wijde klokkende onderstuk aan de mouw en de breede kraag. Het spreekt vanzelf, dat hoedje, handschoenen, schoenen en tasch ook zwart zijn. Het cos- tuumpje in het midden bestaat uit een lichte wollen rok, een donkere vest-blouse, en daarover een wijde drie-kwart lange mantel, afgezet met biezen in de kleur van het vest. Tenslotte een wintermantel van grijze wollen stof, met astrakan gegar neerd. Dezen winter zullen we veel zien, dat de ruimte van den rok in de voorbaan ver- eenigd wordt en we vinden dat terug in alle kleedingstukken. Ook bij de mantels. De afgebeelde mantel op de illustratie toont u dat ook zoo'n nieuw model. De ruimte wordt door smokwerk bij elkaar gehouden. Op de mouwen vinden we eenzelfde gar neering. JEANNE DE FL. Dit garnituur wordt vervaardigd op een haaknaald van 2 millimeter middellijn en naalden met een middellijn van 2'/t milli meter. Het geheel wordt met dikke wol gebreid. Zooals op de teekening staat afgebeeld noet men eerst van gaas 't patroontje voor et hoedje maken. Men stikt de boven en ch terzijde dicht en men past het hoedje, -en kan er echter rekening mee houden, at het gehaakte hoedje altijd nog te rek- -n is, iets dat met gaas niet gaat. Het werk wordt in de breedte gemaakt; e beginnen miden voor en zetten een rij ttingsteken op van 11 centimeter breedte, e haken verder in gewone vasten, terwijl 3 van de voorgaande toer telkens de ach tste lus van een steek opnemen. Minae- .ïgen en meerderingen maken we vol- rns patroon. Als een kant klaar is, bre- -n we de draad af en gaan op het mid- sn weer verder voor de tweede helft. Daar- a stikken we de naden tegen elkaar. We unnen dit aardige hoedje net garneeren !s we zelf willen. De manchet van den handschoen wordt ge haakt als het mutsje; het is een rechte ip van 24 centimeter lengte en 12 centi- ïeter breedte. Ook deze kap wordt in de reedte gewerkt. Men zet dus 12 centimeter ettingsteken op en begint te haken. De handschoen zelf wordt gebreid. Men et voor de hand vijftig steken op en breit toer recht en 1 toer averecht, afwisse nd. Bij de eerste vier toeren mindert men vee steken in iedere toer, zoodat men op e naald slechts 42 steken overhoudt en dan meerdert men weer in de vier volgende toeren 2 steken, zoodat we opnieuw 50 ste ken in de naald hebben. Men breit dan nog 6 toeren en neemt het werk vervolgens over op 3 naalden, zoodat we verder rond breien. We behoeven dan enkel recht te breien. Na vier of vijf toeren beginnen we aan de duim. Het split dat we gebreid heb ben, moet boven op de hand komen en daar houden we bij het plaatsen van de duim natuurlijk rekening mee. Vanaf dit split neemt men voor de duim ongeveer een kwart van de steken af en breit verder op de volgende steken. In de eerste toer maakt men twee meerderingen (twee steken uit 1 steek), gescheiden door 3 steken. Om de twee toeren meerdert men en het aantal steken tusschen de twee meerderingen meerdert telkens met twee steken. Als men 15 steken tusschen de beide meerderingen heett, breit men 4 toeren recht. Als men zoover is, neemt men de 15 ste ken van de duim op en nadat men drie steken opgezet heeft, om deze vinger te sluiten, werkt men verder op 3 pennen en breit 4Vi centimeter recht. Daarna maakt men in iedere toer op gelijke afstanden van elkaar twee minderingen. Als men nog slechts 6 a 7 steken over heeft, laat men ze op een draad glijden en haalt deze bij el kaar. Daarna gaan we weer over naar de steken van de hand; eerst maken we de pink, eveneens op drie pennen, tegenover de duim. We nemen daarvoor 10 steken en zetten er voor de ruimte tusschen de vin gers 3 steken bij op. Op deze 13 steken, breien we 4 centimeter en sluiten zooals de duim. Dan breien we op de steken van de hand Niet lang geleden was ik op bezoek bij de moeder van een getrouwde vriendin. Nadat we gezellig een kopje thee hadden gedron ken en over koetjes en kalfjes hadden ge babbeld, kwam het gesprek op de aan staande verjaardag van mijn vriendin, de dochter van de gastvrouwe. „Weet u iets, waar ik haar een plezier mee kan doen?" vroeg ik. „Ik heb het haar zelf wel gevraagd, maar dan zegt ze altijd, dat ze niets 'noodig heeft." „Ik heb hetzelfde antwoord gekregen," zei de oude dame tegenover me. „En daar om ben ik zelf eens aan het piekeren ge gaan. Nu weet je, dat ik er van houd ori- gineele cadeaux te geven en dan liefst din gen, die ik zelf zoo'n beetje geknutseld heb." „Zoon beetje geknutseld," protesteerde ik verontwaardigd. „U bent een volmaakte timmerman." Hetgeen waar is; overal treft men in haar huis knusse, zelfgemaakte en bedachte meubelen aan. „Nu dan. als je wilt een volmaakte tim merman," is het lachende antwoord. „Mr.ar dat doet niets ter zake. Nu vond en vind ik de hall van Tines huis een beetje kaal. Maar ja, ze hebben nog geen geld om daarin iets leuks te koopen. En nu heb ik bedacht, dat ik haar best 'n hallbank kan geven." „Koopt u die?" „Wel nee, kind. Koopen kun je altijd wel. Ik ga hem zelf maken." En de verwondering op mijn gezicht zien de, vervolgde ze: „Ja, maar niet heelemaal weer 4 toeren. Voor de wijsviner nemen we aan de bovenkant 7 steken op en aan de zelf maken, hoor. Vermaken eigenlijk. Maar weet je wat, je bent nu toch al in het com plot, ga eens mee naar mijn „werkplaats". Wat Tines moeder met een weidschen naam „haar werkplaats" noemt, is een ge zellig kamertje op zolder, waar allerlei fi guurzagen, beitels, enz. een plaatsje heb ben. Vellen carton, mooie plankjes, stukken leer, alles is er te vinden, want de grijze dame is een hartstochtelijk slöjd-beoefe- naarster. Ze wees op een houten bank, die er uitzag, alsof er van te voren iets afge zaagd was. „Herken je dat?" vroeg ze toen schalksch. Ik keek, keek, staarde nog eens.... „Dat is toch nietmaar dat kan toch niet Tines oude bed zijn?" Mijn gastvrouwe knikte triomfantelijk. „Geraden; het is Tines oude bed. Kijk nu eens, wat ik gedaan heb. Doodgewoon het achtereind er afgezaagd. En je ziet, wat Je overhoudt, is een prachtige hallbank. Ik lachte om de vondst. „En hoe maakt u hem nu verder af; want ik veronderstel, dat het niet uw be doeling zal zijn, hem zoo te geven." „Wat kun jij goed raden," plaagde me vrouwen toen weer ernstig wordend: „Ik maak natuurlijk de voorkanten goed glad; en beits dan het geheel in de goede kleur. Dan maak ik op de grootte "an het zitbankje een matrasje van gezellig cre tonne. Met dezelfde cretonne bespijker ik ook de rug. Nu ben ik met mezelf nog niet eens, of ik de rug op zal vullen, zoodat het geheel lekker zacht wordt, of dat ik het cretonn zoo tegen de houten wand zal spijkeren. Maar ik denk toch wel, dat ik tot het eerste besluit en er een vulling ach ter maak. En als ik dan nog een volant aan het matrasje maak, zoodat de onderkant aardig afgesloten is, geloof ik wel, dat het een leuke bank wordt. Hoe lijkt het jou?" *Ik was enthousiast. „Geweldig, mevrouw!Hoe komt u toch aan die ideeën? Een gewoon sterveling zou er geen seconde aan denken, dat hij van zijn bed een bank kon maken." „Misschien komt het daardoor, dat ik het altijd zoo jammer vindt goede dingen naar zolder te laten verhuizen. Dan pieker ik net zoo lang, tot ik een oplossing gevonden heb, om het toch te gebruiken. Zoo nu met Ti nes bed. Dat stond op zolder te verwaar- loozen, omdat het niet gebruikt werd en nu doet het weer ergens dienst voor, zij het in gewijzigde vorm." Ik vond het idee zoo leuk, dat ik per missie vroeg en kreeg er in de krant een artikeltje over te schrijven dat u nu ge lezen hebt. RITA VAN B. De jongste vliegenierster van Frankrijk ls mademoiselle Elida Burlein, die op nauwe lijks zestienjarigen leeftijd haar piloten- examen gedaan heeft. De vader van dit jonge meisje is voorzitter van de Aero-club te Metz. Als belooning voor haar prestatie heeft hij zijn dochter een aardig klein sport- vliegtuig, een Farman 403, cadeau gedaan, zoodat de jonge pilote haar pas verworven bekwaamheden daarop kan probeeren. De Fransche pilote Suzanne Deutsch de la Meurthe heeft het knoopje van het Le gioen van Eer gekregen. Ze is echter pas in de tweede plaats pilote; voor alles onder steunt ze echter door ideëele en materieele hulp alles wat met de aviatiek te maken heeft .Ze verheugt zich in alle vliegerkrin gen in buitengewoon groote populariteit door haar groote hulpbereidheid. En men verheugt zich voor haar over deze, voor een vrouw, zoo zeldzame onderscheiding. In China is onlangs een zonderling von- onderkant evenveel; voor de ruimte tus schen de vingers maakt men 3 steken bij. De wijsvinger wordt 5'/« centimeter lang. De middelvinger wordt op eenzelfde aan tal steken gebreid en wordt 6 centimeter lang; de ringvinger op 6 steken aan onder en bovenkant, met 3 steken aan iedere zijde voor de tusschenruimte en 5 centimeter lang. Nadat we de kap aan de handschoen heb ben gezet, maken we aan het split een sluiting van knoopen en knoopsgaten. Aan de bovenzijde van de handschoenen maken we een paar streepjes. De tweede handschoen wordt hetzelfde gemaakt als de eerste, maar we moeten er natuurlijk re kening mee houden, dat de vingers tegen overgesteld geplaatst worden aan die van de eerste. nis uitgesproken. In Nanking stonden vijf jonge vrouwen terecht, omdat ze zich in doorzichtige gewaden gekleed hadden. Vier van hen werden tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld; de vijfde echter, de jongste, moest verpleegster worden bij het leger. In de motiveering van dit vonnis heet het: „Deze maatregel werd genomen, om dit lichtzinnige wezen te toonen, hoe weinig waarde het menschelijk lichaam heeft." Tot nog toe mochten de Engelsche leer- raressen, wilden ze in Londen haar beroep uitoefenen, niet trouwen. Het gemeentebe stuur van Londen was van meening, dat een getrouwde vrouw te veel zorgen had, om zich aan haar klas te wijden. Intusschen zijn de heeren van meening veranderd en vinden, dat het huwelijk de leeraressen een gezonde kijk op het leven geeft. Dus de Londensche leeraressen mogen trouwen. PATRONEN. - Bedoelde patronen zijn in ane maten tegen nevenvermeide prijzen te verkrijgen bij de „Afdeling Knippatronen" van de Uit geversmaatschapij „De Mijlpaal", Singel 91~ Amsterdam (Centrum). Bij dezen prijs komt echter 6 ets. extra voor portokosten. Toe zending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, in postzegels of wel per post giro 41632 Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon en tevens de gewenschte maat, d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo nauwkeurig en volledig mogelijk te ver melden; men voorkomt daardoor vertrauine in de opsturing. Zondag groentesoep; roastbeef, snljboonen, gek. aardappel.,,, room pudding; fruit. Maandag: gehakt, worteltjes, gekookte aardappelen chocoladepudding met vanillesaus Dinsdag rookworst, stamppot van andijvie aardappelen; drie-in-de-pan. Woensdag rolpens, roode kool, gek. aardappelen» gries met rozijnen. Donderdag carbonaden, savoye kool, gekookte aam appelen; moccapudding. Vrij da g gebakken bot; eieren, komkommersla, gebakken aard appelen; rijst met appelmoes. Zaterdag saucijsjes, bloemkool, gek. aardappelen; rödgród. Nr. 585: Elegant complet, bestaande Bit japon en drie-kwart lange mantel van soe pele wollen stof. Benodigd materiaal 550 meter van 130 centimeter breedte. Pitf* v het patroon 85 cent per stuk. gjj Nr. 586: complet bestaande uit japon half-lang cape'je. Benoodigd ma^lUDe 4 50 meter van 130 centimeter bree japon heeft een ingezet vestje van 0 streept materiaal. Prijs van het pa 70 cent per stuk.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12