DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mobilisatie brengt geen essentieele verandering. De Negus besloot te mobiliseeren. Qxiqetiikscti 0»wMt Ho. 230 Ml bladen. Directe»,, c. KRAK. Maandag 30 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Is een oorlog in Afrika nog wel onvermijdelijk? Spanning duurt voort. Uitstel. Wat vandaag de aandacht trekt Buitenland Het bestuit hiertoe is wel genomende mobilisatie is ook voorbereid, maar nog niet afgekondigd. Mussolini onverstoorbaar. VON SCHIRACH SPREEKT TE HEIDELBERG. Waarschuwing aan studenten. URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE N TIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar olaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. De Negus van Abessinië heeft de algemeene mobilisatie gelast. Is daarmede het onherroepelijke geschied, de oorlog onvermijdelijk geworden? Brengt dit besluit van Addis Abeba een ommekeer, die men nog hoopte te ontgaan? Neen, want de oorlog tusschen Italië en Abessinië was reeds on- mijdelijk. Het is juist in de afgeloo- pen week zeker geworden, dat de botsing komen zou. Het besluit van den Negus kan de uitbarsting slechts verhaasten. Indien n.1. Mussolini er aanleiding in vindt om de uitvoering van zijn plannen te versnellen. De vorige week was er nog hoop, hoe gering ook, dat men eenig accoord bereiken zou. Daarna is het duidelijk geworden, dat zonder gevecht geen overeenkomst te ver krijgen zou zijn. Mussolini heeft het bemid delingsvoorstel van de Geneefsche Raads commissie van Vijf verworpen. Hij heeft geen tegenvoorstellen gedaan. Wel heeft hij den aard zijner eischen mondeling laten tormuleeren, doch de inhoud daarvan was zoodanig, dat de Raadscommissie geen aanleiding vond daarop in te gaan. Toen is de Volkenbondsraad bijeengeko men om een rapport te doen op stellen. Het is niet denkbaar, dat dit rapport nieuwe voorstellen zou bevaatten, die voor beide jpartijen aannemelijk zouden zijn. Het staat vast, dat het raadsrapport der dertien voor Italië niet gunstiger zal zijn, want onder de raadsleden, die in de kleine commissie geen Zitting hebben is sterk verzet gerezen tegen de tegemoetkomendheid, waarmede Italië behandeld was. Rusland, Turkije en Roemenië wenschen, dat Italië minder ge- boaen wordt dan eerst. Toen men dat wist, stond het vast, dat Mussolini tot den aanval besluiten zou. Hij zou geen voorwaarden accepteeren, die minder boden dan die, welke hij reeds verworpen had. De dreigementen En het dreigement der Engelsche vloot? roo vraagt de „Mm." En de bedreiging met algemeene sancties, dwangmaatregelen van de leden van den Volkenbond? Zullen die den Duce niet afschrikken? Men moet dat dreigement der Engelsche vloot niet verkeerd verstaan. Het betee- kent niet dat de Engelschen aan Italië den oorlog zullen verklaren, zoodra er een Italiaansch soldaat den voet op Abessini- schen bodem zet. De vloot concentratie in de Middellandsche zee beteekent niet, dat een oorlog in Afrika onmiddellijk gevolgd zal worden door een Eropeeschen oorlog. Zij is. een waarschuwing aan het adres van Rome, dat er grenzen zijn aan de Brit- »che tolerantie, dat Italië n'et alleen kan doen, waar het maar zin in heeft. Zij geeft Rome te verstaan, dat het op moet passen voor twee dingen: het zal de Britsche vitale belangen in de Roode Zee en in Afrika niet in het gedrang mogen brengen en het zal er mee moeten rekenen, dat Engeland een i- - -■--- stelsel van algemeene, colled'eve veiligheid fr da" de" duidelllk, fanvalsbedoehngen wenscht in Europa. Mussolini heeft het eer- I .oon.en- Derhalve verzoekt hij den Volken- bondswaarnemers naar Abessinië te zenden voor het vaststellen van de verantwoordelijk heid voor een aanval. Deze kwestie wordt thans nog steeds door de Commissie van Der tien overwogen. Het telegram, bevattende de aankondiging der mobilisatie, is gevolgd door een ander, dat die mobilisatie uitstelt. Het A.N.P. meldt n.1. uit Addis Abeba: De Keizer van Abessinië heeft Zondag aan den Volkenbond een nieuw tegram gezonden. Hij seint daarin, dat Abessinië in den hoop den vrede in stand te houden ten nauwste met den Volkenbond wil samenwerken. De Keizer ziet zich echter gedwongen den Volkenbond opnieuw op de aanhoudende aggressieve maatregelen van Italië opmerkzaam te ma- ste begrepen en aan Londen aangeboden te onderhandelen over een accoord, dat de Br.ische wettige belangen in Oost-Afrika ontziet. Mussolini heeft erkend, dat er geen grenzen zijn aan zijn Afrikaansche actie en dat hij daar kan handelen zonder overleg met Londen. Hij weet echter ook, dat de Britsche kanonnen niet zullen los branden, als hij naar Adoewa oprukt. Ook weet hij, dat op het oogenblik nog geen militaire sancties te vreezen zijn van den Volkenbond of van een der mogend heden als mandataris van den Bond. Zelfs de sluiting van het Suez-kanaal, die Mus solini als oorlogsverklaring zou opvatten, wordt nog niet overwogen. Men denkt slechts aan langzaam werkende sche en financieele pressie. Men zou kunnen opmerken ,dat Mussoli ni door zou zetten, zelfs al dreigden er wèl militaire sancties, maar waarom zich daar in te verdiepen? Ze komen vooralsnog niet in aanmerking, gegeven de politieke situa tie in Europa. De financieele en economi sche sancties meent Mussolini te kunnen riskeeren. Sneller ontwikkeling? Zoodoende stond het de vorige week reeds vast, dat de oorlog in Afrika beginnen zou. Het is mogelijk dat de Duce in de af kondiging der mobilisatie een aanleiding vindt om zijn actie in snelier tempo te doen geschieden. Misschien ook verandert hij niets aan zijn plannen. Dat hangt zuiver technische militaire overwegingen af en van de vraag, hce men in Europa het besluit van den Negus opvat. Als de mobilisatie in Abess nië opgeve.t wordt als een maatregel, die aan een oor logsdaad grenst, dan kan Mussolini daar bond voor den eerstkomenden tijd alle maat regelen te nemen tegen een Italiaanschen aanval. In afwachting hiervan wil de Keizer de algemeene mobilisatie, waartoe besloten is en die is voorbereid uitstellen en slechts afkon digen bij een aanval van Italië. Dit laatste is wel een heel bijzondere mede- deeling: de mobilisatie waartoe besloten en die voorbereid is. Dat vertoont nauwe ver wantschap met een bevel tot mobilisatie. Reuter meldt dan ook uit Genève: Men zal uit de bewoordingen der mededee- ling van den Negus hebben gezien, dat de algemeene mobilisatie wordt aangekondigd als een noodzakelijkheid en een plicht, die niet langer mag worden uitgesteld. De mobilisatie-order zelf zou echter nog niet zijn uitgevaardigd maar in Volkenbonds kringen acht men deze binnen enkele uren onvermijdelijk. Wat het mobilisatiebevel beteekent onder deze omstandigheden zet een artikel elders in dit blad uiteen. Rome niet verrast. In Italië heeft men aan het mobilisatie- bericht niet getwijfeld. Het zal, naar Reuter uit Rome meldt, ongetwijfeld het begin der militaire actie verhaasten. De ontvangst van het bericht heeft overi gens geen grooten indruk in Italië gemaakt. De Matin bericht uit Rome, dat de vijande- liikheiden omstreeks het midden van deze week geopend worden. Volgens te Addis Abeba ontvangen berich ten vinden groote troepenbewegingen plaats van het Italiaansche leger aan de grens van Erythrea. In het strategisch driehoek Adioegrie-Asmara-Senafe zouden 51.000 man waarvan 31.000 kleurlingen, gecon centreerd zijn. Naar verder verluidt, is men thans gereed Hij verklaarde o.a., dat een volk slechts dan in vrede kon leven, wanneer het zich uit eigen kracht verdedigen kon. Het recht krijgt niemand geschonken, doch men moet het zich weten te veroveren. Het maken van schulden kan elke domkop, doch om schulden af te lossen is de moed der impopulariteit noodig. Deze heeft de nationaal-socialistische regeering gehad, en geen macht ter wereld kan haar ertoe bren gen iets te doen, dat de toekomst der natie I kan schaden. Ongetwijfeld heerscht, als ge volg van den slechten oogst van verleden jaar hier en daar levensmiddelenschaarschte, aoch de nat.-soc. staat zal middelen weten te vinden om dit verhelpen. Elke prijsstijging zal in de komende weken en maanden op ri goureuze wijze verhinderd worden. De huidige gespannen toestand eischt de volle kracht der natie. Daarom kan onder mijning door religieuze twisten niet geduld worden. Hetzelfde geldt ook voor het Joden vraagstuk. Dit zal door den staat opgelost I worden. Wie na de aanneming van de Joden- wetten te Neurenberg op eigen gelegenheid excessen pleegt, zal ter verantwoording wor-1 den geroepen. De komende winter stelt in verband met den gespannen wereldtoestand hooge eischen aan de buitenlandsche politiek. Göbbels ver klaarde o.a.„Indien wij thans weerloos waren, zou geen macht ter wereld kunnen voorkomen, dat wij in den maalstroom van eventueele gebeurtenissen zouden worden meegesleept. Thans berust onze zelf gekozen neutraliteit op de eigen kracht der natie". Omtrent de Memel-kwestie verklaarde Gcbbels, dat men in de geheele wereld niet meer van recht kon spreken, zoolang in het Memelgebied voor de oogen der geheele we reld het recht met voeten getreden werd. Indien het Duitsche volk gesloten bijeen bleef, aldus besloot hij zijn rede, zou men de I moeilijkheden van den komenden winter on-1 getwijfeld overwinnen. Mobilisatie brengt geen verandering. (Dag. Overzicht.) Gaat de Mobilisatie in Abessinië niet door? Buitenland). Redevoeringen van Göbbels en Von Schirach. (Buitenland). De Memel-verkiezingen. (Buitenland). Kerk-dictatuur in Duitschland .(Bui tenland). Het Koninklijk bezoek aan Amster dam. (Binnenland). Septemberstormen gieren over ons land. (Binnenland). S.s. „Rotterdam" op een rif geloopen; geen onmiddellijk gevaar. (Binnenland). Nieuwe uitkeering op melk. (Land en Tuinbouw). (Zie verder eventneel laatste berichten.) Van gebruik van maken en het voorstellen, alsof ™ar veraerverren», hij gedwongen is op te rut-ken. Dan zal het 8ekomen 3? m:hteru.ttrekken bij gedwongen is op den Volkenbondsraad moeilijk vallen alle schuld op Italië te werpen. In zoo'n geval zal de procedure van Genève minstens ver traagd worden, omdat althans een deel der leden van den Volkenbondsraad verzach tende omstandigheden voor Italië zal be pleiten. De mobilisatie in Abessinië is een troef in Mussolini's hand, al kan men thans nog niet zegge.. hoe sterk dit troef za' zijn. Over de technische overwegingen behoe ven we niet veel te zeggen. De Italiaansche generaals zullen moeten uitmaken, of zij de Abessinische mobilisatie kunnen afwachten dan wel of het militair gezien wenschelijk is de geleidelijke ontwikkeling daarvan te verstoren. Als leek zou men zeggen, dat het er voor Italië niet zooveel op aankomt ,of Abessinië etn week vroeger of later begint te mobi- liseeren. In een land zonder communicatie middelen van beteekenis gaat een mobili satie zoo langzaam, dat enkele dagen vroe ger of later weinig schijnen uit te maken. Gistermorgen meldde Reuter uit Ge nève, dat de Negus van Abessinië een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij de algemeene mobilisatie werd gelast. Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, heelt de Keizer van Abessinië in zijn telegram aan den Volkenbond verklaard, dat hij een alge meene mobilisatie niet langer meer kan uit bellen met het oog op de voortdurende vei- sterking van het Italiaansche leger in Oost- Afrika. In het telegram staat verder: Aangezien wij den vrede toegedaan zijn. zullen wij voortgaan met den Volkenbond samen te werken, in den hoop, dat een vrced- zame regeling in overeenstemming met net Volkenbondshandvest bereikt zal worden w ij moeten echter de ernstigste opmerkzaamheid van den Volkenbondsraad vestigen op den toenemenden ernst van de Italiaansche be dreiging en de aggressie, die gelegen is in het voortdurend zenden van versterkingen en de andere oorlogsvoorbereidingen. Wij moe ten den Volkenbondsraad verzoeken zoo spoe dig mogelijk alle voorzorgsmaatregelen te nemen tegen den Italiaanschen aanval Wij herhalen onze verzekering steeds met den Volkenbondsraad te zullen samenwerken". Uit Genève wordt in verband hiermede ge meld, dat de secretaris-generaal van den Vol kenbond, Avenol, dit telegram ontvangen heeft en het na overleg met Litwinow heeft van de Abessinische grenstroepen. In de eerstvolgende dagen verwacht men, dat de voor de bescherming van de spoorlijn Addis Abeba—Djiboeti bestemde Fransche troepen zullen arriveeren. Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, is het Italiaansche consulaat in Harrar geslo ten. In de Abessinische hoofdstad ziet men hierin een uiterst ernstig voorteeken. Er blijven naturlijk zoolang er officieel geen oorlog is, geruchten loopen over pogin gen om tot een oplossing te geraken. Volgens den diplomatieken correspondent van de „Sunday Exres" zouden er achter de schermen geheime onderhandelingen gaan de zijn, teneinde het Italiaansch-Abessinisch conflict bij te leggen. Mussolini zou zich tot Laval wenden, die de zaak bij de Britsche re geering aanhangig zou maken, waardoor een eventueele drie-mogendheden conferentie mo gelijk zou worden. Weer 10.000 soldaten naar Afrika vertrokken. Er zijn weer 10.000 soldaten met bestem ming naar Oost-Afrika uit de haven van Napels vertrokken. In den vroegen morgen van gisteren koos de „Arabia" zee. Des middags volgde de Belvedere" met een bataillon grenadiers en tanks. Onverwacht verscheen de kroonprins bij het vertrek van dit schip; hij heeft n.1. in dit bataillon dienst gedaan. De „Sauro" ver trok met 1200 man. Later vertrokken nog de „Cesarea met 3000 man en de „Lombardia" met 4166 man, het grootste contingent, dat tot dusverre met een transportschip vervoerd is. Vandaag zullen vier schepen zee kiezen Een scherm van Guerilla troepen. Keizer Haile Selassi heeft wederom gecon fereerd met zijn buitenlandsche militaire ad viseurs en naar verluidt zijn op deze confe rentie plannen besproken Ethiopië te hullen in een geweldig scherm van Guerilla-troepen. Op efke drie vierkante kilometer zullen 6O0 zwarte krijgslieden gereed staan om den bin- doen toekomen aan alle leden van den Vol- kenbondsraad. In Genève acht men het waar- nencjrin.Ter te bestoken. Men zegt, dat troe- schijnlijk, dat een zitting van den Volken- pen.concentraties zullen worden vermeden PPo den Volken- bondsraad bijeengeroepen zal worden. Aan gezien de Commissie van Dertien in feite den Volkenbondsraad vormt (met uitzondering van Italië en Abessinië) is het mogelijk den Raad terstond bijeen te roepen. Eden bevindt zich nog in de omgeving van Genève Laval is weliswaar afwezig, maar Frankrijk zou door Massigli kunen worden vertegenwoor- In Volkenbondskringen wijst men er op. dat het noodzakelijk is, een aantal Volk EEN REDE VAN GÖBBELS. Over binnen- en buitenlandsche kwesties. Op een „Weermachtsbijeenkomst" op de renbaan te Karlshorst (Dld.) heeft rijksmi nister Göbbels een rede gehouden, waarin hij verschillende kwesties van binnen- en buitenlandschen aard besprak. SPANNING IN BELGIE. Belangrijke verklaring van Zeeland te wachten. De Belgische Kamer- en Senaatscommis sies voor buitenlandsche zaken zijn bijeenge roepen voor een gemeenschappelijke zitting op Woensdag 2 October. Op de agenda staat, naar de bladen mel den, een belangrijke verklaring van den mi nister-president en minister van buitenland sche zaken Van Zeeland over den buitenland schen politieken toestand. DE MEMEL-VERKIEZINGEN Rustig verloop der verkiezingen, Stembureaux ook vandaag ge opend. Ondanks de groote beroering, die de laat ste weken in het Memelgebied heeft ge- heerscht in verband met de verkiezingen van heden, waardoor de aandacht der geheele wereld op het Memelgebied is gevestigd, heb ben zich Zondag geen incidenten van ernsti- gen aard voorgedaan. Aangezien elke kiezer echter een blocnote ontving met ruim 200 pagina's, waarvan elk den naam van een candidaat bevatte, en elk kiezer van deze blocnote 28 vellen met de na men van zijn candidaten moet uitscheuren en in de stembus werpen, duurde de formali teit zoo lang, dat in de meeste stembureaux de ongeveer 1000 kiezers, die er moesten stemmen, niet aan de beurt konden komen. In verband hiermede is op het laatste oogen blik besloten, dat de verkiezingen Maandag zullen worden voortgezet en dat de stembu reaux Maandagochtend te 8 uur weer ge opend zullen worden en open zullen blijven tot des avonds 6 uur. Voor vele stembureaux zag men reeds vrceg in den morgen lange files staan. In den namiddag bleek, dat lang niet alle kie zers, die voor de stembureaux stonden te wachten, nog aan de beurt zouden komen. Volgens berichten uit Duitsche bron waren er enkele uitzonderingen onder de kiezers, die slechts 5 minuten noodig hadden om hun stem uit te brengen, doch zou de meer derheid ruim een kwartier noodig hebben gehad. Volgens deze berichten zouden de Li- tausche politie-ambtenaren ook niet hebben toegestaan, dat gebrekkigen of ouden van dagen per auto naar het stemlokaal werden gebracht of dat zij bij het uitbrengen van hun stem geholpen werden. Volgens berichten van Litausche zijde zou den leden van de Duitsche eenheidslijst in de stemlokalen te Juknaicisi en Aglonenai door provoceerend optreden onlusten hebben ver oorzaakt. Van Duitsche zijde wordt nog verklaard, dat in tal van stemboekjes de volgorde der candidaten niet in orde was, zoodat kiezers daardoor in de war werden gebracht, ter wijl in sommige boekjes de namen van enkele candidaten zouden hebben ontbroken. Algemeen is men van meening, dat de aanwezigheid van buitenlandsche waarne mers, grootendeels leden van het diplomatie ke en consulaire corps te Kowno, ten zeerste heeft bijgedragen tot het uitblijven van on lusten en het tegengaan van misstanden en overtredingen. Was de verkiezing comedie? Nog lang na het invallen van de duister nis stonden groote groepen protesteerende kiezers voor de 76 stembureaux in Memel. Zij gaven luide uiting aan hun ontevreden heid over het feit, dat de voor hen aangeko men kiezers zoolang tijd noodig hadden voor het uitbrengen van hun stem. De Li tausche ambtenaren, die hun uiterste best schenen te hebben gedaan om het ongewone kiesstelsel zoo vlot mogelijk te doen verloo- pen, zijn verontrust over het langzame func- tioneeren der organisatie. De aanhangers van de Eenheidspartij daarentegen uitten hun vreugde over de gang van zaken, daar hieruit huns inziens blijkt, dat de verkiezing een comedie is. Er zijn in stembureaux veel kleine oneenigheden ontstaan tusschen de Litausche en Duitsche ambtenaren. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de afdeeling Heidelberg van de NSDAP heeft de rijksjeugdleider Baldur von Schi rach daar Zondagmiddag een rede gehou den, waarin hij verklaarde, dat het hem als leider der Duitsche jeugd een bijzondere vreugde was, juist in deze stad het woord te mogen voeren. Hoewel hij verklaarde, niet over de Duitsche studentencorpsen te wil len spreken, omdat men de dooden moest laten rusten, meende de rijksjeugdleider toch een ernstige waarschuwing aan de corps studenten te moeten laten hooren, dat zij geen staat in den r.taat moesten probeeren te vormen. Hij wilde geen aanval op hen doen. Het zou belachelijk zijn, de millioenen der Duitsche jeugd te gebruiken tegen een paar oude clubs, die voor de jonge generaties van geen beteekenis zijn. Heidelberg wilde de jonge generatie echter niet meer zien als een stad van valsche romantiek, waarmee zij overgoten is door fabrikanten van oude the aterstukken en door valsche kitsch-films, doch als een stad van arbeid en vlijt. Niet alleen de oude studentencorpsen, doch ook zij, die van hun geloof een politiek zaakje wilden maken, keeren zich tegen den staat en tasten het recht aan, dat Hitier de nationaal-socialistische beweging gaf om de geheele Duitsche jeugd te organiseeren in een geest van kameraadschap. Met al deze vijanden kan men zich niet ophouden Er kan geen sprake van zijn, dat buiten de Hit- lerjeugd organisaties blijven bestaan, die tegen den staat willen ageeren. De Duitsche jeugd vormt één socialistische gemeenschap, die geen onderscheid van kleur, stand, recht of klasse meer kent. NASPEL MOORD TE MARSEILLE. Binnenkort berechting van de daders. Nu het Parijsche Hof van Cassatie het door drie Kroaten ingediende bezwaar te gen de competentie der aangewezen recht bank heeft afgewezen, zal binnenkort te Aix het proces beginnen tegen de zeven van me deplichtigheid aan den moordaanslag op koning Alexander van Joegoslavië en den Franschen minister van buitenlandsche za ken Barthou te Marseille beschuldigden. De eerste beschuldigde, de moordenaar Ve- litsjko, werd enkele seconden na den aanslag door politie-beambten neergeschoten. De drie andere Kroatische beklaagden, die zich te Marseille in arrest bevinden, zijn Kralj, de chauffeur Pospisjil en de landbouwer Raitsj. De student Kwaterni en dr. Pawel itsj bevin den zich in de gevangenis te Turijn doch zijn niet uitgeleverd, terwijl Iwan Perzewitsj zich te Weenen bevindt. Bij het proces zullen 160 getuigen gehoord worden.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1