DE LAATSTE LES VAN LANGELOT De Hollandsche Molen in eere hersteld. De capaciteit verzesvoudigd. fxaUaciuai TUeuws wieringerwaard HEILOO HOORDSCHARWOUDE TEXEL GRAFT ZliPE KOEDIJK STOMPETORCM Feestavond. £xuuU en Juidfnuw ORIENTEERINGSBEZOEK TOESTANDEN PLUIMVEEHOUDERIJ IN NOORDHOLLAND. crisis heerscht, hoopte spreker dat de tuin ders ook nu de slagen zullen dragen en den moed niet zullen laten zinken. Hij hoopte dat de verhoogde steun ertoe zal bijdragen den moed te behouden. Er zal zeker eenmaal een betere tijd aanbreken! De dwaze afsluitingspolitiek door vele landen gevolgd, werkten belemmerend op in- en uitvoer, zonder dat de betrokken staten daar voordeel van hebben; zij treffen daar mee vooral ook zichzelf, zooals spreker aan gaf met op Duitschland's passieve handels balans dientengevolge te wijzen. Op grond hiervan verwachtte spreker, dat de verschil lende landen op de dwalingen huns weegs zullen terugkomen, waarvan zeker ook de tuinbouw zal iprofiteeren. Spreker hoopte nog te mogen beleven dat er een periode van opbloei komt. Tenslotte bracht hij dank voor de welwil lendheid en de vriendschap ondervonden in zijn ambtelijke loopbaan. Hij zou daaraan steeds aangename herinneren bewaren. De heer Ootjers sprak tenslotte van den dank van het huldigings-comité aan al len die hun belangstelling voor de huldi ging hadden betoond; hij was er van over tuigd dat deze dag voor den heer Hazeloop en het comité een onvergetelijke is geweest. Met een woord van dank aan de heeren Klant en van Reenen voor het organiseeren van dezen dag, sloot spreker de bijeenkomst. Op uitnoodiging van het bestuur van den Polder „Waarland"' te Harenkarspel, hebben wij gistermiddag de officieele in gebruikne ming van den volgens het systeem-Dekker ge- moderniseerden molen aldaar bijgewoond Verschillende polderbesturen waren hierbij tegenwoordig. De wieken van deze ruim twee eeuwen ouden molen zijn volgens het systeem van den molenmaker Dekker van een stroom- liinbekleeding voorzien en het is merkwaar dig, hoe deze uitvinding sinds 1027 zegenrijk voor het behoud van de molens in ons land werkt. In 1923 werden ook de watermolens in onê land door een ondergang bedreigt. De industriemolens waarvan er in de 19de eeuw aan de Zaanstreek nog 400 stond?n (thans staan daar nog slechts 20) moesten reeds eerder voor een mechanische bemaling verdwijnen De electriciteit maakte het moge lijk om ook op de meest afgelegen plaatsen den watermolen van een kracht te voorzien waarover men steeds kon beschikken De be hoefte om in den polder het peil van het wa ter in handen te hebben wera met het oog oo het toenemende bouw en tuinbouwersbedrijf steeds grooter en aangezien in die jaren ten plattelande nog geen crisis heerschte ging men er gemakkelijk toe over om mechanische bemaling toe te passen De schat welke Neder land in den wind bezit en even groot is als de schat die andere landen in hun watervallen bezitten, werd niet meer gerekend De vrien den van het Hollandsche landschap zagen noode de talrijke molens sneuvelen, maar ook begrepen, dat zij het behoud van de mo lens alleen maar op economische grondsla gen konden verzekeren. De vereeniging „De Hollandsche Molen" schreef een prijsvraag uit, met als gevolg dat de uitvinding van den eenvoudigen molen maker A. J. Dekker, waarover in een bijeen komst van belangstellende ingenieurs twee dagen werd gediscuseerd, werd bekroond, om dat zij het mogelijk maakte door aan de wieken een stroomlijn vorm te geven dat ook met zeer geringen wind gemalen kon worden, waardoor het mogelijk werd van 100 winddagen in ons land er 89 te benutten, ter wijl men voorheen van de 100 dagen er nog g«en 60 kon gebruiken. Vooral in Z.H werd al spoedig, dank zij den steun van wijlen Ir. van Elselingen, d<n hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat in die Prov. de uitvinding met succes toegepast ln N.H. waar het Prov. Elec. bedrijf met suc- jaren lang een intensieve propaganda voor de electrische bemaling had gevoerd, ilng dat langzamer. De crisis, die met zich l^ngt, dat de boer thans op elke cent moet 'e"en en hem derhalve dus ook aandacht d°<t schenken aan de middelen welke tot ver- aging van vaste lasten kunnen leiden, had ^Jpolge, dat ook de polderbesturen in N.H. zich gedrongen gevoelden, om wederom a*n de windbemaling aandacht te schenken v oor hen bleef niet verborgen de successen *rike men in Z.H. en Friesland door de wndbemaling met behulp van de stroomlijn *'eken, wist te boeken. Thans zijn in N H ^watermolens en 2 korenmolens van de stroom 1 ijnwieken voorzien. In het gehee'.e 'and zijn er door dit systeem al 150 molens behouden en het was dan ook begrijpelijk, dat ptermiddag vele polderbesturen bij de in- «niikneming van den gemoderniseerden tno- 'en In den 'kop van N.rl., waar het systeem ""ff geen toepassing vond, aanwezig waren .Het aspect van den molen wordt door net nieuwe systeem geenszins geschaad en het *as ons een voldoening uit de monden van r* kat uit de boom kijkende aangelegue Noordhollandsche polderbewoners, niets dan '°f over het bereikte resultaat te kunnen ver guien. In een bijeenkomst, welke na de be- J'chtiging in een eenvoudig dorpscafé plaats ®ad beantwoordde de heer A. J. Dekker, op Jtttige wijze, tal van hem gestelde vragen ,ult deze beantwoording bleek, dat door de passing van het svsteem de arbeid, die ™«n« de molen verricht, verzesvoudigd is ge erden. Bij de studie van de aerodinamica *°o zeide hij, is wel gebleken, dat onze y°or" "tders liet zooveel eeuwen geleden het bij net r*chte eind hadden toen zij een getal van vier wWten kozen omdat dit inderdaad het beste repdament geeft. Het nuttig effect met de foei leelijke Aineri- kaansche molens is belangrijk geringer dan 'hans met de Hollandsche molen kan worden Verkregen. Voor de polderbewoners was net groot belang te vernemen, dat het aan brengen van dit systeem op een in goeden staat verkeerenden molen aan renle en ai; •chrijving slechts 70 per jaar kost. Bij groote snelheid ontwikkeld met dit systeem 9e molen een kracht van 150 tot 200 P-k t en gewone vijzel heeft slechts 60 p k. noo- d'? en in enkele molens heeft men dan ook het systeem toegepast,- waarbij het met sterken ^'nd mogelijk is een groote en een kleine vij zel te laten werken en bij zwakken wind de >kker hpKK u ^aar' 200 zeide de heer ffbben wij het systeem in verschil- !e"de.P°lder» toegePast en het is ons geble- nerinH w daarmede 0ok in de moeilijkste «rhpn v P°. ferpeil hebben kunnen beheer- mnien' erschll,'nde polders, die naast hun molen over een hulpbemaling beschikten heb- n dan ook na het aanbrengen van de u>i°i?^nwiek®n, die hulpbemaling buiten werking gesteld. De Venaorperpolder bij Woudbrugge sloop- 8 jaar geleden den molen en voor de be maling werd een diselmotor geplaatst Na 7 *a# de motor versleten en waren de pol- sten tot 14 per H.A. gestegen. Het vorig Jaar heeft men daar den windmolen met stroom ly nwieken herbouwd, de mecha nische bemaling buiten werking gesteld en men kon het resultaat boeken, dat men de pol- derlagten met 6 per H.A. kon verlagen. De dijkgraaf van den Driemanspolder te £oeterwoude vertelde, hoe men in dien polder uit voorzichtigheid aanvankelijk een molen an Jï'n'euwe systeem had voorzien, maar 10€ dit jaar, op grond van het bereikte resul taat, alle 161 ingelanden hun stem geven om ook op de beide andere molens genoemd systeem toe te passen. Ook de medeaeelingen van andere menschen uit de praktijk waren niets dan woorden van lof. De burgemeester van Harenkarspel de heer Nolet, sprak op jrond van aestische overwegingen n woord van dank tot den heer Dekker en tot het Pol derbestuur. Nederland blijft dezen uitvinder grooten dank verschuldigd, want thans staat door zijn uitvinding wel vast, dat de Hollandsche molen in eere wordt hersteld. De windkracht, die ons voor niets wordt geschonken, zal tot heil van de polderbewoners weer worden be nut. Polder Wieringerwaard Zaterdagmiddag vergaderden dijkgraaf en heemraden met hoofdingelanden onder leiding van dijkgraaf Haringhuizen. Het dag. bestuur heeft in verband met een klacht over ondiepe plekken in den Uitwate ringsboezem een schouw gehouden. Inder daad is gebleken, dat vooral bij den ingang van de vaargeul ondiepten voorkomen, wat lastig voor de scheepvaart is. In een schrij ven aan het Polderbestuur van Anna Pau lowna is daarop gewezen en tevens opge dragen die verbeteringen aan te brengen die noodig zijn voor 't varen. Medegedeeld werd dat wederom een onderzoek is ingesteld naar de bekende en gevreesde iepziekte. Gebleken is dat er aan den Molenweg weer twee hoo rnen waren aangetast. Verder waren er 15 bij particulieren. Deze zullen van den minis ter 'n aanschrijving ontvangen om de zieke boomen te doen rooien. De dijkgraaf hoopte dat hier algemeene medewerking zal worden verleend om de gevreesde ziekte te bestrijden Over het algemeen staat het er hier gunstig voor. De heer Blaauboer wilde nogmaals zeg gen, dat twee jaar geleden bij zijn schoon zoon 10 boomen gerooid moesten worden. Dit is niet gebeurd en nu zijn er wel twee boomen die niet goed zijn, doch de anderen zijn goed. De wetenschap heeft toch gezegd, dat men het wel kan afwachten totdat de boomen ziek zijn. De dijkgraaf zeide lijnrecht tegenover den heer Blaauboer te staan. Van die tien boo men gaan er toch wel vijf weg. Het wa6 beter geweest, dat ze allemaal waren gerooid. De discussies werden nog geruimen tijd voort gezet, waarbij de heer Groneman een com pliment bracht aan het bestuur voor zijn doortastendheid. Ingekomen was het kon. besluit, waarbij de heer C. Schenk Azn. werd benoemd tot heemraad. De dijkgraaf feliciteerde den heer Schenk en sprak den wensch uit, dat hij deze functie met deezlfde toewijding zou vervullen als hij tot dusver als ingeland heeft gedaan. De heer Schenk zeide, dat het hem we moeilijk zal vallen om de voetsporen van den heer Blaauboer te volgen, doch beloofde zijn best te zullen doen om de belangen van den polder te behartigen. Verder deelde de voor zitter mede, dat de heeren G J. Blaauboer en K. Schagen waren herbenoemd als hoofd ingeland en dat in de vacture-Schenk bij enkele candidaatstelling werd benoemd de heer A. Rot. Besloten werd tot toelating. De dijkgraaf sprak den wensch uit. dat de heeren Blaauboer en Schagen hun functies weer met dezelfde toewijding zullen vervul len als tot dusver. Bespreking voorwaarden verpachtir~ van dijken, wegen enz. Enkele wijzigingen zijn door het bestuu in de voorwaarden gebracht, waarmee de vergadering accoord ging. De dijkgraaf bracht hierna in bespreking het verlagen van de overwegen in de buurt en het maken van een rijbrug, daar, waar nu de spoorbrug is Er is een plan ontworpen. Een eventueel be sluit moet gericht worden tot Ged. Staten. Het wordt dan een rijbrug voor alle verkeer. De bedoeling is om den weg 70 c.M. te ver lagen en in aansluiting daarop ook de brug. De brug heeft met een waterstand van 2.65 een dcorvaarthoogte van 1.50. De bruggen in de buurt hebben een doorvaarthoogte van 1.90 en 1.75. Het dag. bestuur is van oordeel dat de scheepvaart bijna niet meer voorkomt, wat ook gebleken is uit een onderhoud met schipper Wink. Het kon alleen beletsel zijn voor een hoog opgeladen schip. Het werk kan nog dit jaar gebeuren en is tevens een mooi werkobject. Het werk wordt uitgevoerd als behoorende tot de op de provinciale wegenlijst voorkomende we- gen. De heer Groneman vond het wel goed, doch zou 't mooier vinden wanneer de weg heelemaal vlak werd. De voorzitter zeide, dat men rekening moest houden met de brug over de Jan Eiken vaart. De heer Jb. Kaan vond het een prachtop lossing. Allen gingen accoord met het voorstel. Tenslotte zeide de dijkgraaf, dat we nog voor een moeilijk geval komen te staan. Het Rijk wil n.1. in verband met automatiseenng van de telefoon alle palen vervangen door kabels. Langs de huizen zal het moeilijk gaan, zoodat het wel langs het water zal moeten gebeuren. De gleuf moet 50 c.M. diep wor- dea Ook deelde de voorzitter nog mede, dat een bespreking is gehouden over werkverschaf fing en daarbij gedacht is aan het uitdiepen van de vaart achter de Nieuwesluis en de Barsingerwegvaart. Rondvraag: De heer K. Kater bracht nog eens in herinnering het plaatsen van een wegwijzer aan het eind van de twee wegen. De dijkgraaf zal zich hieromtrent in verbin ding stellen met den consul van den A.N. W.B. en wees verder in verband met den nieuwen weg aldaar op de wenschelijkheid om een hek te plaatsen achten' den draaipaal tusschen de beide bruggen. Dit werd goed gevonden. De heer K. Schagen vestigde de aandacht op de minder goede hoedanigheid van den Notweg, wat betreft beharding en afwate ring. Verbetering werd toegezegd. De heer Koster zou dé brug bij de flap willen verbeteren. De dijkgraaf wilde liever afwachten, tot dat de weg is doorgetrokken tot Oudesluis. Afscheid heemraad Blaauboer. Alvorens tot sluiting over te gaan, deelde de voorzitter mede, dat heemraad P. J. Blaauboer hier heden voor de laatste maal aanwezig is. De heer Blaauboer, aldus de voorzitter, werd in 1909 hoofdingeland en in 1912 be noemd tot heemraad1. Hij is alzoo 26 jaar lid van het polderbestuur, voorwaar een langen tijd. In die jaren was het een rustige tijd, doch nadien is het veel veranderd. Gememo reerd werden vele belangrijke zaken, als ver hooging van dijken door de overstrooming, het nieuwe gemaal, nieuwe bruggen, onder houd wegen enz. enz. De heer Blaauboer heeft steeds grooten ijver betoond en veel gedaan in het belang van den polder. Met zijn practischen kijk en goeden blik heeft hij bewezen van groote verdienste te zijn ge weest voor den polder. Ik wil hem, aldus spr., hartelijk dank be tuigen niet alleen voor zijn werk als heem raad, doch ook vcor de waarneming van zijn dijkgraafschap. De samenwerking was steeds goed. Hij gaat niet heen omdat hij geen be langstelling meer heeft voor den polder, doch om plaats te maken voor zijn jongeren broer. Ik hoop dat de heer Blaauboer nog vele jaren in gezondheid zal leven. (Applaus.) De heer Blaauboer dankte voor de waar- deerende woorden. Het deed spr. goed te hooren, dat hij zijn functie naar genoegen heeft waargenomen en hij wilde hopen, dat liet den polder steeds goed mag gaan. Ik dank. aldus de heer Blaauboer, den dijk graaf, en verder allen, voor de steeds pret tige verhouding, die ik hier altijd heb gevon den. Hierna sluiting. Bedevaart. Zondag was het de Jeugddag van het district Alkmaar naar O. L. Vr. ter Nood. Dit is de laatste bedevaart (behoudens enke le groepjes) in dit seizoen. Het bezoek was niet zoo groot als we gewoon zijn, een 600 jongens en geleiders. Waarschijnlijk heeft het ongunstige weer afbreuk gedaan. Een verzoek. Een adres met 200 handteekeningen is verzenden aan den Rijkskieskring Zaandam, om den heer J. Opdam, die met voorkeur stemmen (653) is gekozen, als lid van den raad, te bewegen zij-n plaats aan no. 5 der katholieke lijst af te staan. Werkverschaffing. Tot secretaris van de gemeentelijke werk verschaffing is gekozen de heer P. Greeuw. Ontbonden. De zangvereeniging „Harmonie", welke hier jaren aan een uitvoeringen gaf die op hoog peil stonden, is ontbonden. Naar men ons mededeelde is het uittreden der Alkmaarsche leden de grootste reden van de ontbinding. Holl. Bloemb. Genootschap. De afdeeling Langendijk van het Holl Bloembollenkweekersgenootschap H. B. G. vergaderde Zaterdagavond in notel Concor- dia alhier. De opkomst van leden was heel goed. De voorzitter, de heer P. Wijn, opende de vergadering met een woord van welkom. Het is, aldus de voorzitter,'n belangrijke kwestie, welke onze aandacht vraagt. Het H. B. G heeft een beslissing te nemen of men voor of tegen de saneering is. Het is de vraag: moet de saneering in 1936 doorgaan, ja of neen. Het agendapunt voor de alg. verg. luidt als volgt: Is het wenschelijk, dat de saneerings- maatregelen voor het teeltjaar 19351936 in hun geheelen omvang moeten worden ge handhaafd? Het hoofdbestuur was tot de conclusie ge- kcnien, dat bovenstaande vraag bevestigend beantwoord moest worden. Lr was een min derheid, die op verschillende gronden niet accoord kon gaan met het vasthouden aan de saneeringsmaatregelen in den tegenwoordi- gen vorm, alhoewel zij geen prineipieele te genstanders waren van de saneering. Volgens nen was de minimumprijs geen voldoende basis voor te verwachten opbrengsten. Ver der zijn de prijzen van het surplus niet gega randeerd. Teleurstelling werd uitgesproken over het ontduiken der minimumprijzen. Als geen zekerheid bestond voor de uitbe taling van 85 pCt. van de minimumprijzen der surplusbollen, kon de heele saneering wel verdwijnen. Ook werd gewezen op het ver lies van het vertrouwen in de zaak, doordat geen zekerheid bestond dat de gelden voor de surplusbollen volledig zullen worden uitgekeerd. De meerderheid vond, dat, on danks de fouten welke er aan kleven, de sa neering goed gewerkt heeft en een chaos in den bollenhandel heeft voorkomen. De meerderheid verklaarde zich, evenals de minderheid, tegen teeltbeperking zonder minimumprijzen en fondsvorming en was algemeen van oordeel dat in de toekomst naar middelen moet worden gezocht, waar door de z.g. surplusbollen verminderen. Na een uitvoerige discussie spraken allen zich voor saneering uit. Verschillende punten werden nog bespro ken, o.m. het tegengaan der knoeierijen. De eenige oplossing daarvoor werd gevonden dat de Sierteelt Centrale alle bollen innam en deze op de veiling onder nummer, niet op naam veilde. Dan was knoeien met de prijzen uitgesloten. Dat zal echter moeilijk gaan. Aangedrongen zal worden op garantie van de prijzen va# het surplus. wat betreft de beperking voor kleine be drijven werd door den heer De Boer aange voerd, dat het toch billijk was, dat ieder een gedeelte inkromp. Hierover zal op de alg. verg. worden gesproken. Bij het H.B.G. zal op voorstel van den heer L. Kalverdijk worden aangedrongen op ageeren voor het uitbetalen van een voorschot op de surplusbollen. De menschen kunnen niet op het geld wachten. Tenslotte werd besloten, in verband met het groote belang van deze alg. vergadering, om naast den heer Bakker nog een afgevaar digde te zenden. Gekozen werd de heer C. de Boer Wz. Fanfarecorps opgeheven. Naar wij vernemen is het r.k. fanfare corps Genot door Kunst opgeheven tengevol ge van de slechte tijdsomstandigheden. De veilingsomzet. De veilingomzet van den Noordermarkt- bond is in de afgeloopen maand Augustus bijzonder laag. Verleden jaar werd in deze maand voor 112.534.65 geveild, terwijl in Augustus 1935 slechts 67.286.28 werd' om gezet. Geen gunstig verloop alzoo. De aanvoer van verschillende producten was wel iets minder, maar toch niet van zoo veel invloed, dat daardoor dit enorme verschil kon ont staan. Zangersfeest. Zondag werd te Den Burg tot sluiting van de Texelsche winkel- en feestweek een zangersfeest gegeven in het Park te Den Burg. Van alle kanten van Texel waren be langstellenden toegestroomd. Vier Texelsche zangvereenigingen zouden medewerken. Pre cies om 2 uur werd met zingen begonnen en reeds had de zangvereeniging „Gemengd koor" van Den Burg eenige nummers gezon gen, toen plotseling een hevige onweersbui losbarstte die vergezeld ging van een hevi- gen plasregen. In minder dan geen tijd was het park één modderpoel. Belangstellenden zoowel als zangers vluchtten weg en zochten voor het grootste gedeelte een schuilplaats in de zaal van den heer Eelman in de Zwaanstraat te Den Burg. Zoo goed als dit kon werd daar het feest voortgezet, doch daar veel zangers, buiten het dorp woonach tig reeds met auto's waren huiswaarts ge keerd, kwam de zang niet zoo goed meer uit. De stortregen bleef den geheelen middag aanhouden, zoodat alle auto's en bussen in actie waren, om alle feestgangers weer naar huis te brengen. Dit zangersfeest was het eind van de Texelsche feestweek, die al heel ongunstig is geweest, tengevolge van het zeer slechte weder. Boos weer. Zondagmiddag woedde boven de gemeente Graft een zwaar onweer. Er waren zware donderslagen met veel bliksemlicht. Een koe in de wei werd getroffen en gedood. Commissie van advies. "De alhier ingestelde commissie van ad vies voor de loonbijslagregelingen ten be hoeve van de landbouwbedrijven enz. is samengesteld uit de volgende heeren: voor zitter IV vr.r der Sluijs, lid-werknemer H. Reus, lid-werkgever H. Dignum. Een jubileum. Heden is het 25 jaar geleden dat onze plaatsgenoot, de heer Jb. Groot Pz. eep melkzaak met aanverwante artikelen op richtte. Hij heeft enkele klanten 25 jaar onafgebroken bediend. Zondagavond gaf de gymnastiekvereni ging „Voorwaartseen gezelligen balavond in café Kamsteeg. De vroolijke muziek van de „Alkmaarsche Boys" onder leiding van Jan Zwart hield de stemming er in. Tevens werd de uitslag van de groote ver loting bekend gemaakt. De eerste prijs viel op no. 1020, de 2e op no. 542, de 3e op no. 554. De voorzitter dankte allen, die meegehol pen hadden de tweeduizend loodjes aan den man te brengen, waardoor de vereeniging van een kastekort wordt gevrijwaard. Op verzoek van het bestuur van den bond van Pluimvehoudersvereenigingen in Noordholland (B.P.N.H.) hebben 4 bestuurs leden van de Nederlandsche Pluimveefede ratie, de landelijke organisatie aan wier adviezen de Regeering veel waarde hecht, vergezeld van den Rijkspluimveeteeltconsu- lent ir. Tukker, onder leiding van burge meester Drost van Kwadijk en den heer C. Kwant te Bergen (N.H.), voorzitter en secre taris van den genoemden «.gewestelijken bond, een bezoek gebracht aan een vijftal bedrijven in Noordholland. De bedoeling was door persoonlijk contact te zien welke de Noordhollandsche toestanden in de pluimveehouderij zijn, op welke wijze wel en dat het ook voorkomt, dat niet ten volle aan de bestaande bepalingen der teeltregeling voor pluimvee geldende voor geheel Nederland ln dit gebied kan worden voldaan. Bezocht werden een bedrijf te Den lip, twee bedrijven te Oostzaan als types van Waterlandsche toestanden. De heer van Beijeren, leider der coöperatie Waterland, diende hier van voorlichting. Voorts werd een piepkuikenbedrijf, geen erkend fokker, te Schoorl en eierbedrijf van een erkend fokker te Bergen bezocht- Dit oriënteeringsbezoek mag als zeer belangrijk uit pluimveeteelt oogpunt, evenals voor de gewestelijke organisatie, worden aange merkt. DE LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE. Om nu te zeggen, dat het slecht ging aan de Langedijker veilingen, dit kan moeilijk worden beweerd. De stemming, de tendens is wel eens slechter geweest. Het is niet on waarschijnlijk, dat de geruchten van oorlog daaraan niet vreemd zijn. Wat de aardappe len in dit verband betreft, dieze ondervonden betere vraag, al gaf dit niet onmiddellijk aanleiding tot prijsverhooging. Men vergeet daarbij niet, dat er hier en daar van dit pro duct nog heel wat ligt opgeslagen en als dit nu zonder prijsverlaging kan worden ge- ruitndl, dan is er ten minste al iets gewon nen. De Schotsche muizen brachten echter weer een zacht prijsje op. De hoogste no teering was 2.30; de meeste partijen wer den echter voor 1.701.90 verkocht. Ook de grove brachten het niet hooger dan f 1.90—2.10. Drielingen werden ver kocht voor 1.501.70. Baclanders voor denzelfden prijs. Prachtige partijen witte en blauwe Eigenheimers komen er aan de vei lingen, doch de prijzen blijven maar laag en als het niet was dat de aanvoerders het geldl zoo bitter noodig hadden, dan zou er nog minder aan de veilingen komen en zouden ze worden ingekuild in de hoop op betere tij den. Een zeldzaamheid was het als voor blauwe 2.50 werd betaald. Bijna alles werd voor 1.80—2.20 verkocht. Witten brachten zelfs nog minder op n.1. 1.70— f 2. Voor Dukes werd f 1.201.60 be taald. Voor de verschillende koolsoorten was deze week ook weer goede vraag, ofschoon de prijzen wat lager waren dan de vorige week, en vooral in de laatste dagen nog al zakten voor de grootere sorteering. Voor kool van 3 tot 4 pond 3.50 tot ruim 4 betaald, zwaardere aanvankelijk 2.70— f 3, tweede soort 1702.10. Voor gele kool tot 4 pond liepen de noteeringen f 3.90— f 4.20 en voor grootere van f 3—3.40. De groote witte kool, voor zuurkool bestemd, bracht voor eerste kwa liteit 2—2.40 op, de andere f 1 30 1.70. Ook werden enkele partijen Deen- sche witte aangevoerd die 2—2.70 op brachten, al naar grootte en kwaliteit. De aanvoer van roode kool beliep 18 spoor- 201. De menschen op de plek, waar de gewone men schen mogen zitten, hadden reuzepret. Het was hier nog veel grappiger dan in de bioscoop Daar zQg je zulke gekke dingen niet. 202. De rechtzitting werd opgeheven omdat er geen rechters meer wareu en de veldwachter vond het goed, dat grootmoeder den president van de recht bank in een mandje mee naar huis nam.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7