Er dal i gy^STE SAXON JUiMicaties Jbuitmland ieuiltetoH TIJDSAANWIJZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algeaieene kennis, dat in den nacht van 5 op 6 OCTOBER a.s. te 3 uur de stadsklokken één uur zullen worden teruggezet. Alkmaar, 2 October 1935. F. H. VAN KINSCHOT, Burgeme^ter. A. KOELMA, Secretaris, HINDERWET. DE VERKIEZINGEN IN HET MEMELLAND. 91.3 pet. van de kiezers is op gekomen. In de districten. Wij roepen U toe: Duitsche persstemmen. r>E MONARCHALE KWESTIE IN GRIEKENLAND. Stijgende spanning. 1: Hilversum. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. N. Timmerman's graan- en meelhan- del en maalderij te St. Pancras, om vergun ning tot het oprichten van een graanmaalde- rij, met plaatsing daarin van 11 electro- motoren, t.w. één van 60 P.K., één van 35 P K., één van 30 P.K., één van 25 P K. en drie van 5 P.K., voor het in werking stel len van diverse machines, in het perceel Schermerweg, kadastraal bekend in sectie B., nrs. 3828, 3829 en 3830. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op Dinsdag, 15 Octo ber a.s., voormiddags te elf uur, en schrif telijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de ver zoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 1 Octóber 1935. Burgemeester en Wethouders van Alkbaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester A. KOELMA, secretaris. Telegrammen aan de Engelsche avond bladen van hun correspondenten te Klaipeda melden, dat de gedetailleerde uitslag der ver kiezingen niet voor begin volgende week be kend kan zijn. Volgens de voorloopige gege vens zullen de Duitschers een meerderheid van 5560 procent behaald hebben, maar in geen geval de meerderheid van 3/4 van het totale aantal stemmen kunnen terugkrij gen die zij in den laatsten Landdag bezaten. Het percentage van de stemgerechtigden die hun stem nebben uitgebracht bedraagt tot dusverre (het district Joekmaiciai waar Zondag opnieuw gestemd wordt, maakt dit getal vorloopig) 91.3. Zooals reeds gemeld, stonden eergister avond tegen het uur, waarop de stemtwreaux gesloten zouden worden, in verschillende ge vallen nog files kiezers te wachten, zoodat b v. in de groote kiesdistricten in de stad Me mel tot ongeveer elf uur gestemd moest wor den. Het tellen van de uitgebrachte stemmen is cok een langdurig werk, zoodat eerst tegen vermaard door zijn glans en zoo goed voor bet leer! Groote doos 10 et. Kxtra groote doos IS et. twee uur in den afgeloopen nacht bekend was, hoeveel stemmen in de stad Memel uit gebracht waren. Dit aantal bedraagt 22.457 Het aantal stemgerechtigden is groot 24.273. zoodat de opkomst ongeveer 92 procent heeft bedragen. In het district Memel bedroeg de opkomst ongeveer 91.7 procent en in het district Heydekrug zijn bijna 93 procent van alle stemmen uitgebracht Men kan dus wel aannemen, dat over het heele Memelgebied ruim 90 procent van alle kiezers gestemd hebben. Gistermorgen om negen uur zou de kies kringcommissie een besluit nemen over de vraag wanneer met de telling begonnen zou worden. Het verluidt, dat ae mogelijkheid bestaat, dat hiermede zal worden gewacht tot de verkiezing in het district Joeknaiciai, die vastgesteld is op 6 October gereed zat zijn. De Völkische Beobachter schrijft: De we reldpers geeft de door Litauen gepleegde verkiezingssabotage openlijk toe. Men zal eindelijk moeten erkennen dat het op den duur een ondraaglijke toestand is, dat de onderdanen van een groot beschaafd volk worden overgelaten aa i de willekeur van een onbeschaafde menschenmassa, aan wie het toevaJ nationale zelfstandigheid heeft ge geven. De Lokal Anzeiger merkt op dat ofschoon de uitslag van de verkiezing nog niet bekend is, niemand ter wereld aan het Duitsche ka rakter ki het Memelland zal twijfelen. De Germania noemt de verkiezingsproce dure een „geslepen vervalsching", die zóó ingewikkeld in elkaar was gedraaid, dat zij schrpbroek moest lijden. Het blad geeft de garantie-mogendheden in overweging daartegen op te treden. Als zij dat niet doen geven zij vrijwillig hun mandaat als trustee van dit met geweld aan Duitschland ontrukt gebied. De republikeinsche leiders en organisaties te Athene en te Saloniki hebben gisteren een protest ingediend tegen het optreden van de autoriteiten op Zondag j.1. tijdens de republi keinsche betooging te Saloniki. Naar schat ting waren op deze betooging ongeveer 20.000 menschen aanwezig, onder wie zich kleine groepen monarchisten bevonden, die incidenten van weinig belang veroorzaakten Op grond hiervan hééft een afdeeling cava lerie opdracht gekregen de menigte uiteen te drijven. De cavalerie voerde vijf charges uit en 25 republikeinen werden door slagen met de platte zijde van de sabel gewond. Voorts is ontevredenheid gewekt in repu blikeinsche kringen omdat cle leden van de Republikeinsche Commissie, die Zondag na bij Athene gearresteerd zijn, voor het gerecht zijn gedaagd, beschuldigd inbreuk te hebben gepleegd op de wet tot het verwekken van wanordelijkheden. Ook vertellen de republi keinen dat twee Kretensische studenten, die republikeinsche proclamaties verspreidden, gegrepen zijn en meegevoerd naar het hoofd kwartier der monarchisten, waar zij zijn mishandeld. De stijgende spanning en de groeiende kansen op verdere incidenten voor 3 Novem ber, versterken de opvatting, dat het moge lijk is clat het plebisciet niet zal plaats vin den en dat een restauratie door een nieuwe stemming in de nationale vergadering tot stand zal worden gebracht. Een der opposi tieleiders, Michalakopoelos, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat eep restau ratie langs dezen weg ten slotte nog beter zou zijn dan een plebisciet, dat bloedvergie ten met zich mee zou brengen. BOTSINGEN TUSSCHEN POLITIE EN WIJNBOUWERS. Eén doode en vele gewonden. Op het Grieksche eiland Leucas zijn ern stige botsingen ontstaan tusschen wijnbou wers en politie. Volgens de officieele lezing vielen vier duizend wijnbouwers, die voor t meerendeel gewapend waren, de politie aan. Uit Preveza werden militairen en gendarmes gezonden om de orde te herstellen. Zij wer den door de menigte met schoten ontvangen Bij de botsingen werd een burger gedood en drie soldaten en vele burgers werden ge wond. De regeering heeft te kennen gegeven, dat zij bereid is de eischen der mijnbou wers in te willigen en hoopt, dat deze plaat selijke opstand spoedig beëndigd zal zijn. OPTIMISTISCHE REDE VAN ROOSEVELT. In het Coliseum te Los Angeles heeft President Roosevelt voor een groote menigte, die hem herhaaldelijk stormachtig toejuich te, een rede gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde, dat het Amerikaansche volk over stormachtige zeeën eindelijk in gunstig weer was terecht gekomen. Bij zijn tocht dwars door de Vereenigde Staten was hij vooral te letten op de gezichten der menschen tot de conclusie gekomen, dat de economische he mel begon op te klaren. Dat blijkt niet al leen uit de cijfers, maar vooral uit de stem ming van de groote massa der Amerikanen in alle deelen van het land. Het geduld wordt beloond, 't geloof wordt gerechtvaar digd en de hoop wordt vervuld. Het is na tuurlijk juist, dat de regeering alles heeft gedaan om het dezen kant op te drijven, doch de voornaamste factor tot verbetering was de moed van het Amerikaansche volk zelf. „Zonder Uw hulp zouden wij veel min der bereikt hebben", was het einde van Roo- sevelt's rede in het Coliseum. In het stadion, waar in 1932 de Olympi sche Spelen werden gehouden, heeft Roose velt eveneens een korte rede gehouden voor een gehoor van ongeveer 70.000 menschen. Hij prees den „liberalen staat van Califor- nië", waarover hij zeide: „Geen staat heeft ernstiger gestreefd naar de verbetering van de sociale (positie van elk zijner burgers af zonderlijk en is ernstiger geweest in zijn wensch tot uitbreiding der denkbeelden inza ke de sociale gerechtigheid". Met ontroering herdacht Roosevelt zijn vriend Wil! Rogers, den kunstenaar, die tegelijk met Willey Post in Alaska is verongelukt. Tijdens de cam pagne van 1932 had Roosevelt hem te Los Angeles voor het eerst ontmoet. Hij ver klaarde hieromtrent: „Bij deze gelegenheid maakte ik kennis met een dierbaren ouden vriend, een vriend van eiken man, vrouw of kind in de Vereenigde Staten, een vriende lijk filosoof, die hier vandaag bij ons zou zijn geweest indien hij niet in Alaska den dood zou hebben gevonden. Ik meen Will Rogers, wiens vriendelijke humor de feiten verzachtte en ons deed lachen om zijn fan tasie". 9000 K M. IN VOUWBOOT. Gister zijn zes leden der communistische jeugdorganisatie te Moskou aangekomen na een tocht met vouwbooten over een afstand van 9000 K. M. Over dezen tocht hebben de jongelieden vijf maanden gedaan. GROOTE SMOKKELARIJ VAN DEVIEZEN. Te Saloniki is de bankier Hesekiel gearres teerd wegens het smokkelen van deviezen naar het buitenland. Men spreekt over een bedrag van 40 mil- lioen drachmen. Alleen reeds dit jaar zou de bankier voor 'n bedrag van 75.00 pond sterling naar het buitenland hebben overgebracht. In zijn geldkist heeft men anderhalf rail- lioen drachmen in goud, Fransche franken en effecten aangetroffen. HET MIJN-ONGELUK BIJ PARATSJIN. Aantal dooden gestegen tot 19. Het onderzoek naaf hét mijn-ongeluk na bij Paratsjin te Rtan in Zuid-Slavië heeft uitgewezen, dat de ontploffing van het methaangas werd veroorzaakt door een de fecte mijnlamp. Het aantal dooden is gestegen tot negen tien, terwijl nog drie gewonden met den dood worstelen en vijftien zoo ernstig ge wond zijn, dat zij waarschijnlijk levenslang invalide, althans ongeschikt voor den ar beid in de mijnen, zullen blijven. STAKINGSONLUSTEN IN AME RIKAANSCHE HAVENSTEDEN. De staking der havenarbeiders te New Orleans, Mobile, Oulfport en Pensacola, welke Dinsdag is begonnen, beeft reeds aan leiding gegeven tot onlusten. Te Mobile hebben de stakers met steenen gegooid naar politie-beambten, terwijl zij met knuppels op de beambten insloegen bij een poging een gearresteerden kameraad te bevrijden De onruststokers werden met traangasbom- men verspreid. Te New Orleans heeft de politie stakings- posten verspreid en 18 negers gearresteerd. De stakers eischen loonsverhooging, zoo mede erkenning van hun vakvereeniging. In het bruinkolengebied is het werk Dins dag hervat, hoewel in vier kleine districten nog wordt gestaakt. ioooooe J\xidiOptO(lCÜM^Ul ^°°Oö| i o Donderdag 3 October. HILVERSUM I, 1875 M. (8 9.15 en 11.-2.- KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—12— uur). ®- 9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst olv. ds. L. Kraan 10 45 Gr.pl. 11.— H. Mis. 12.15 Gr.pl. en orkestconcert 2Hand- werkcursus. 3.-3.45 Orgelconcert G. Snijders. 4.Bijbellezing ds. G. C. Schellenberg mmv. bariton en orgel, 5.Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 A'damsch Salonorkest olv. Kiekens. 7— Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.— Ber, 8.05 Radio-avond van de Drie Geref. Jeugdbonden in de Keizersgracht- kerk te A'dam, mmv. sprekers en solisten. 10.05 Ber. 10.1012. Gr.pl. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.Herdenking van Leiden's Ontzet. Koor olv. L. J. Mens en het muziekgezelschap „Orpheus" 8.30 Gr.pl. 9.30Omroeporkest olv. N. Treep. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Verv. Omroeporkest. 11.— Voordracht A. Crok 11.15 Verv. Omroeporkest. 11.45 Vervolg voordracht. 12.Eigen opnamen. 12.30 F. Kaufmann en zijn orkest. 130 Renova-kwintet, gr.pl. 2.15 Voordr. W. v. d. Hoog. 2.45—3.45 Omroeporkest olv. N. Treep. 4 Voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gr.pl. 4.45 Hoorspel voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest olv N. Treep. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7 Pianorecital J. Hijman. 7.30 Stem en Persoonlijkheid (II). Inlei der dr. J. v. Essen. 8.— Ber. 8.10 Gr.pl. 8.15 Concertgebouw-orkest o. I. v. Bruno Walter. 9.30 Ferdy Kaufmann en zijn orkest. 9.50 Cau serie Fred Fry. 10.05 Ferdy Kauf mann en zijn orkest. 10 30 Disco- nieuws. 11.— Ber. en gr.pl. 11.15 —12.Avro-Decibels olv. Eddy Meenk (opnamen). DROITWICH, 1500 M. 10.35— 10.50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.25 Orgelspel H. Croudson. II.50 Voor de schol-n. 12.10 Rut land Square en New Victoria-orkest. 1.20 Gr.pl. 2.25 Voor de scholen. 3 20 Vesper. 4.10 Gr.pl. 5.05 Or gelconcert A. M. Henderson. 5.35 Casani-cluborkest olv. Ch. Kunz. 6.20 Ber. 6-50 Haydn's strijkkwar tetten. 7.10 Spaanse hc les 7.50 Le zing. 8 20 „Véronique", operette v. Messager. Leiding St. Robinson 9.35 BBC-Militair-orkest olv. B. W. O'Donnell. 10.— Ber. 10.30 Korte Kerkdienst. 10.50 Parkington Kwin tet. 11.35—12.20 BBC-dansorkest olv. H. Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 cn «20 Gr.nl. 12.35 Kamermuziek olv. Doven 5.05 Radiotooneel. 8.20 7aas 9.05 Nat. Orkest olv. Inghel- brecht. 11.1012.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2 20 Concert uit rest. Ritz. 3.20 5 05 Strijkorkest olv. H. Warny. 8 30 Symphonieconcert olv. Malko mmv. E. Schumann, zang. 11.10 12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Concert. 12 20 Omroeporkest en trio. 2.35 Gr pi. 4.30 Pianorecital. 5.20 Om- roepkleinorkest olv. Eysoldt. 7.20 Viool en piano. 8.30 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt. 9 20 Omroep- orkest en -koor olv. Buschkótter. 10.50—12.20 Uit Berlijn: Om roeporkest olv. ^reis. ROME, 421 M. 9.— „I dispetti amorosa", operette van Luporini. Orkestleiding: D. Marzollo. Koor leiding O. Conca. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 en 6 35 Gr.pl. 6.50 Kwintetconcert 7.35 Gr.pL 8.20 Cabaret. 9.35 Koorconcert en hoorspel. 10.30- 11 20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 en 1.30 —2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Kamermuziek. T35 Gr.pl. 8.20 Rose-Marie, operette van Eriml. 10.30—1120 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Concert door Meisjes, koor. 8.50 Berl Philh. Orkest olv. H. Stange. (9.45 Deel.) 10.20 Ber. 10.40 Politiek overzicht. 11.05 Weerber. 112012.20 Populair concert uit Leipzig. Lijn Lijn Lijn GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. 2: Hilversum II. 3: Keulen 8.8.40, D sen- der 8.40—10.20, Keulen 10.20- 12 05, Parijs Radio 12.05—13.20, Brussel VI. 13.20-14.20, Dsender 14.20—15.20, Lond. Reg. 15 20 16.20, D sender 16.20—17.20, Keu len 17.2018.50, Brussel Fr. 18.50 -19.20, Keulen 19.20-19.50, Pa- rijs Radio 19.5020 20, Brussel Fr. 20.20—22.20, Beromünster 22.20-22.50, Boedapest 22.50— 24.-. Lijn 4: Parijs Radio 8.059.50, Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.10—14.20, Lond. Reg. 14.20— 15.20, Droitwich 15.20-18.20, Breslau 18.2018.50, Lond. Reg. 18.50—22.30, Droitwich 22.30— 22.50, Lond. Reg. 22.50-24.—. OOK TE NEW YORK STRIJD TEGEN HET STRAATRUMOÉR. Ook New York heeft den strijd tegen het straatrumoer des nachts aangebonden en een „stiltemaand" georganiseerd. Met ingang van Dinsdagavond 11 uur is het verboden, op straat lawaai te maken, onnoodige automobielsignalen te geven, claxons te laten loeien en radio's zoo luid, dat zij op straat hoorbaar zijn, te laten spelen. Overtreders zullen door de politie gewaar schuwd en bij herhaling verbaliseerd wor den. DE EERSTE ZITTING VAN DE CORTES. Omtrent de eerste zitting van de Cortes, waarin de nieuwe Spaansche regeering zich Dinsdag heeft voorgesteld, wordt nog ge meld, dat de zitting een rustig verloop heeft gehad. Volgens de regeeringsverklaring zal in de eerste plaats wijziging van de kieswet aan de orde worden gesteld. De omerking van een afgevaardigde, die uit de Radicale Partij was getreden, dat de nieuwe regeering op den duur geen levens vatbaarheid zou hebben wegens de innerlij ke tegenstellingen tusschen de Agrariërs en de Liga eenerzijds en de Radicalen en de Katholieke Volkspartij anderzijds, gaf aan leiding tot een levendig debat. De monarchistische afgevaardigde Ooi- coechea sprak over de internationale poli tiek en verlangde van de regeering een ver klaring over naar standpunt inzake het Abessinische conflict. Minister-president Caipaprieta wees echter opnieuw erop, dat de regeering met het oog op de belangrijkheid van deze vraag zich voorloopig in het parle ment niet erover kon uitlaten. Zij zal echter geen belangrijke besluiter nemen zonder zich van tevoren van de goedkeuring van 't parlement te hebben verzekerd. In den aan de parlementszitting vooraf gaande ministerraad was o.a. de kwestie van de openbare orde en veiligheid bespro ken De minister van binnenlandsche zaken heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat al le voorzorgsmaatregelen waren getroffen om den herdenkingsdag van de October-re- volutie alle eventueele door de linkerzijde te organiseeren demonstraties en stakingen te verhinderen. AUTO TE WATER GEREDEN! Drie dooden- In den nacht van Maandag op Din»dag is de 24-jarige Florimond Vernne met zijn auto in het kanaal van Terneuzen gereden op ongeveer 500 M. afstands van de brug van Terdonck. De heer V. werd gered, doen de drie andere inzittenden, bewoners v*n Selzaete, konden slechts als lijken worden geborgen. 5225 G. P. BAKKER 12) „Ik heb vele namen en vele gedaanten", luidde het antwoord. „U heeft mij gezien als monnik, als boer, u zult mij zien als vis- scher, als burger en misschien als keizerlijk soldenier. Mijn naam is" en hij fluisterde den overste iets heel zacht in het oor „dat is alleen voor u bestemd, voor mijn bondgenooten ben ik de meester. Rudolf kent mij in mijn boerenkleeding als Bar- telds, maar hij weet ook, dat ik de meester ben. En dan nog iets, ik ben forsch gebouwd, dat is nu eenmaal niet te veranderen, maar ik ben niet zoo dik als ik lijk Vulling. Ook mijn gelaat is niet altijd even rood en opge zet, noch mijn stem zoo luid. Voor u heb ik geen geheimen, en het is beter dat u het weet, overste. U zoudt mij eens plotseling kunnen ontmoeten en in twijfel geraken. Maar vertel mij eens wat is u eigenlijk voo> een landsman, een Mecklenburger? Een Weener? Of iemand van den zeekant?" „Noch het een, noch het ander. Ik ben een Hollander Maar heb reeds vele jaren overal in de wereld rondgezworven Als student werd ik in Weenen gevangen geno men en als luitenant ingedeeld bij Wallen- stein's ruiters. Wallenstein had den keizer aangeboden een leger van 20.000 man voor eigen kosten op de been te brengen, zooals u weet. Ik was er een van. Hij heeft mij tot overste bevorderd. Maar in mijn hart ben ik altijd Hollander gebleven, ofschoon ik nooit weer in Holland geweest ben. Toch heb ik mijn taal niet verleerd en zal er eens terug- keeren". Rudolf kwam binnen. „Dus de meester en de overste hebben elkaar gevonden", zei hij en reikte beiden eerbiedig de hand „Dai doet me genoegen en stelt mij gerust". „Ja, Rudolf, ik moet eenige dagen naar Maagdenburg, zal cr zelfs misschien een week moeten blijven". „Kan een ander dat nie> voor u opknap pen? De meester heeft vertrouwde krach- 'en genoeg U neem! toch een te belangrijki ipositie in om als agent voor den inlich tingsdienst te werken. Uw leven is te kost baar om het zoo roekeloos op het spel te zetten". „Dat hebben we al zoo dikwijls gedaan Ik ben werkelijk de eenige man, maar de meester zal mij helpen". „De schippers in Maagdenburg zijn onze vrienden en daar de overste een Hollander is, zullen we moeten trachten hem als knecht op een Hollandsch schip te laten aannemen Overste, u zult het schip me«- moeten lossen, maar als knecht is u vrij in uw bewegingen', kunt blijven zoo lang het noodig is. De be manning van schepen, die met proviand ko men, is altijd wlkom. Het schip zal op u wachten en d" er toch moeilijk retour vracht te vinden zal z:jn, kan de kapitei.i rustig naar een lading blijven uitzien zon der de aandacht te trekken". „In orde", meende de overste, „maar ik kan mijn gezicht in de stad niet vertoo- nen". „We maken u onherkenbaar en een schip- persbaardje zal uw mannelijk schoon be slist verhoogen. Uw blonde haren worden zwart en zelfs de prinses zal u als een vreemde vcorbij loopen. U heeft een paar dagen kamerarrest, dan kom ik u halen. En nu vertrek ik. Tot ziens oveiste. Rudolf blijf maar hier. Ik vind alleen beter mijn weg". HOOFDSTUK IX. Een paar dagen later tegen de scheme ring enterde een roeiboot, waarin twee man nen zaten, op de Elbe een Groninger kof- jalk, die op aen bollen spiegel haa staan: „De Vrouw Margien", Groningen. Een schippersknecht klom aan boord; de ander stak met zijn boot de breede Elbe over. De oude schipper, een gebaarde, breeds vijftiger, ontving den knecht met een stijve buiging: „Uwe Edele is welkom aan boord van mijn schip", sprak hij. „Van uw werk wil ik niets weten, dat is voor beiden het beste. Dit is mijn zoon Edzke" en hij wees op een sterken, breeden jongen met een vroolijk bolwangig gezicht, die dadelijk zijn groote hand uitstak. De nieuwe knecht antwoordde: „Dank voor de vriendelijke ontvangst, maar ik ben uw knecht, schipper, en van nu af is het y.?.01 u J') 6,1 jou en onder ons ook Edzke. Wij zijn nu makkers. Mijn naam is „Laten wij je maar Willem noemen, dat klopt met de monsterrol. Achternaam: De Schipper. Heb je nooit eerder op een schuit gevaren, Willem?" vervolgde hij. „Neen, kapitein, maar vroeger veel ge zeild". „Des te beter, dan zal je het vak wel spoe dig leeren. Heljp Edzke maar dadelijk de zeilen hijschen. Dat is voorloopig de hoofd zaak. Je bent mooi uitgedost, maar een beetje te zwierig. Heelemaal niet slecht voor een stuurman van een kaperschip op het tooneel. Edzke zal je wel aan het een en an der helpen. Pik en teer aan de broek, dan heb je meteen den reuk. Een wollen trui, den hals vrij en de borst bruin. Ken je wat Oostfriesch?" „Kennen is wat veel gezegd, maar ik ben het land een paar maal doorgetrokken" „Nu, dat heeft veel weg van 't Groningsch Wij Groningers kunnen met onze taal tot in Denemarken terecht", voegde hij er niet zonder eenigen trots bij. ,iJe moet Edzke maar in alles als je vriend beschouwen. Je slaapt met hem in het vooronder. En nu aan ae zeilen". Een uur later zaten ze weer met hun beiden in de kajuit te eten. Edzke stond aan het roer. Saxon keek in den spiegel, die boven de scheepskist hing. Hij kon zichzelf nauwelijks herkennen „Nu zal geen Mof je voor iets anders houden dan voor een Groningtr schippers knecht". ineenJ? de schipper. ,Met de taal gaat het ook". Hij bekeek Saxon nauwkeu rig van het hoofd tot de voeten. „Ja, het loopen. Een beetje zwaaien, zoo van 't eene been op het ander, maar niet overdrijvé"- Zeebeenen. En vooral veel de handen in o zakken. In je eigen natuurlijk Juist. Al» nu iemand is, die je voor een edelman uit scheldt, dan heb ik een onversneden blank» daalder verspeeld", besloot hij lachend. 's Morgens legde de tjalk aan den Elbe oever te Maagdenburg aan. De huizen aan de kade en de visscher»* hutten in de buu t waren ongedeerd ge«"£ ven. Ook de Sanderburgerbrug was spaard, maar dat was ook de eenige. was een stadsgedeelte dat op zichzelf ston In de verte zag men zwarte muren, daa* boven staken de Dom met zijn beide tore en het hooge achtergedeelte der kerk 0 een troosteloos gezicht, vooral voor n die de bloeiende hanzestad in haar g°10 glorie had gekend „Dat is nu het verwoeste Maagdenburg zei de schipper. „Die zaak heeft wat opgejaagd in de wereld. Zelfs de doio heeft er bij ons in de Martinikerk over g preekt. Hier vechten ze nog tegen el" aj Bij ons hebben we de Spaniaarden eJ,-e lang uitgejaagd. Ze zijn hier «en Dcr' achterlijk. Een armzalige boel". Saxon knikte. «u „Straks zullen we beginnen te io»v Eerst honderd mudden gerst. 1 ang*?:;n. aan. De meester zei dat u hier waarscn).j_ lijk een week moet zijn. En voor jou, lem is het ook beter met het oog e. werk. Korendragen is ook een vak, °a leerd moet woraen. Daar komt de kwa meester om de papieren te controleren (Wordt vervólg0''

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6