BLUE BAND de laatste les VAN LANGELOTv Hij laat zich de niet van het hrood eten! Jluwüidaal 'ïlieuws Bituwtland poging tot bevrijding van arrestanten. ongeluk met militair toestel tijdens demonstratie. de sterkte van het zonlicht oeevenaard. oudheidkundige vondst in noord-afrika. kooels uit de 16de eeuw ontdekt. typhus-gevallen te eekeren. NIEUWE NIEDORP BLOKKER HOOGKARSPEL DE STREEK SCHERMERHORN NOORDSCHARWOUDE Verleden week Donderdag werd bij een poging tot executie van een boerderij in een vuurgevecht tusschen de politie en de bewo ners de vrouw des huizes, de van Poolsche origine zijnde Sophie Crempa te Scotch 1 lains in New Jersey, doodgeschoten. Deze gebeurtenis wekte groote verontwaardiging onder de bevolking en zelfs de bevoegde offi- uer van justitie verklaarde, een onderzoek u zu"®n instellen en zoo noodig een aan dacht te zullen aanhangig maken tegen de «trokken politie-beambten. Inmiddels wer den de man en de zoon van het slachtoffer naar de districtsgevangenis overgebracht, zoodat zij heden de begrafenis van hun vrouw en moeder niet konden bijwonen. In hun verontwaardiging hierover hebben tus sen de 500 en 1000 personen, grooten- deels van Poolschen bloede, een aanval op de gevangenis gedaan om de beide mannen bevrijden. De aanval werd echter afge slagen. De Fransche vlieger Guignard heeft gis teren met een Fransch militair vliegtuig een demonstratie gegeven boven het vliegveld Evere. De demonstratie geschiedde voor eeni- f>e officieren van het Belgische leger, aange ven men in onderhandeling is over de le gering van legertoestellen. Toen het vlieg- "i? zich op ongeveer 1000 M. hoogte be tond, brak plotseling een der vleugels met het gevolg, dat het toestel omlaag viel. De Piloot zag nog kans tijdig zijn valscherm te °P<nen, doch hij kwam niettemin zoo on- jj-jnstig terecht, dat hij eenige kwesturen op- Superhoogedruk kwiklampen met 160.000 kaars lichtsterkte per c.M.2. Lenige maanden geleden nam de weten schappelijke wereld Kennis van een merk waardige vinding in het Philips-laborato- r|um te Eindhoven, -waar men er in geslaagd }vas een lampje van uiterst geringe afme- '"gen en zeer groote lichtsterkte te maken. e helderheid van het door dit lampje uit- '^,'zaalde licht bedroeg 40.000 kaars per •M.2 hetgeen reeds de helderheid van nor- aie koolbooglampen verre overtrof. Naar hnio*er?emen» Leeft men in het Philips-La- ?torium deze vinding verder ontwikkeld u ls het thans mogelijk gebleken super- kwiklampen van even geringe "ngen te vervaardigen met een gemid delde helderheid van niet minder dan 130.000 kaars per c.M.2. De maximale hel derheid in de ontlading bedraagt zelfs ca. 160.000 kaars per c.M.2, zoodat hiermede de gemiddelde helderheid van de zon, zooals op aarde waargenomen, geëvenaard is. Tot dusverre was dat in de praktijk nog niet be reikt. Het is duidelijk, dat deze lampen van groot belang zullen zijn voor zoeklichten, bakens, vuurtorens, alsmede voor alle pro jectiedoeleinden. Het is niet uitgesloten, dat in de toekomst nog grootere helderheden met deze lamp bereikt zullen worden. Te Sabratha in Italiaansch Noord-Afrika zijn, naar men meldt, opnieuw fragmen ten van een Romeinschen tempel aan het licht gekomen, welke blijken te dateeren uit het begin der 2de eeuw na Chr. Vermoedelijk is een deel van dit bouwwerk eens tengevolge van erosie der zee ingestort. De opgravingen in deze rijke archeologische zone worden in middels voortgezet. Gedurende de verbouwing van een zieken huis te Faenza in Italië is een aantal steenen kogels ontdekt, dateerend uit de 16de eeuw en vermoedelijk afkomstig van het beleg der stad door Cesar Borgia. De kogels zijn van verschillend kaliber, sommige waren kenne lijk bestemd voor het bombardeeren der stadspoorten. De merkwaardige vondst is intusschen naar de plaatselijke pinacotheek overgebracht. Te Eekeren in Belgie zijn vele typhusge- vallenë geconstateerd. Het gemeentebestuur heeft zeer strenge voorzorgsmaatregelen ge troffen. Twaalf personen zijn naar het ziekenhuis overgebracht, terwijl minder ernstige patiën ten thuis worden verpleegd. Oip aandringen van de autoriteiten hebben zich alleen gister 500 personen tegen typhus laten inenten. ONDERZOEK PLAN-ZEEMAN. Rijkscommissie voor Ruilverkave ling vraagt inlichtingen. In „Het Volk" lezen we: Bij de commissie aangaande het bekende Plan-Zeeman", die bijeenkwam, was een schrijven ingekomen van de Centrale Rijks commissie voor Ruilverkaveling te Utrecht, die gaarne met betrekking tot het plan ken nis wilde nemen van de bestaande toestan den en daartoe een onderhoud aanvroeg met de commissie, die van dit aanbod natuurlijk gaarne gebruik maakte. Ook van de commissie voor werkverrui ming uit het N. V. V. was bericht ingeko men om inlichtingen en een onderhoud. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat het plan meer en meer de aandacht begint te trekken. Middenstandsvereeniging. De Middenstandsvereeniging alhier ver gaderde Maandagavond in de Prins Maurits. De voorzitter, de heer C. v. d Haagen, opende met een woord van welkom. Hierna werd namens de aangewezen com missie verslag uitgebracht over de inge wonnen inlichtingen ter zake de voorwaar den voor inning van dubieuze posten door een incassa-bureau te Alkmaar. Hoewel op '4 oogenblik de actie reeds gunstige resultaten heeft opgeleverd, zal de commissie evengoed met de voorbereidingen voor algeheele inning, waar zulks noodig wordt geacht, doorgaan. Verder werden de voorbereidingen voor de Mica (verkoop- week) besproken. Besloten werd, dat de vereeniging een krantje zal uitgeven, met meerdere ge gevens hieromtrent, om daardoor aan een en andier zooveel mogelijk bekendheid te geven. De heer T. de Jong stelde voor een ver zoek te richten aan de P. T. T. voor langere openstelling van de telefoon. De heer Keetman zag in 't vervolg gaarne de medewerking van de Middenstandsver eeniging tijdens de jaarlijksche Floralia- feesten, b.v. het organiseeren van een etalage-wedstrijd. De voorzitter zeide, dat de vereeniging hiervoor de medewerking van de burgerij noodig heeft, welke echter tot heden steeds bijzonder weinig medewerking te dezer zake heeft verleend. Men zegde echter toe voor 't volgend jaar tijdens de Floralia te zullen trachten iets te bereiken. Om het weer eens te probeeren, besloot men al vast tijdens de St. Nicolaas een etalagewedstrijd te houden. Voor een nadere regeling hieromtrent zullen naderhand de winkeliers nog eens bij elkaar komen. Hierna sluiting. Enorme schade. Het stormweer van de laatste dagen heeft den tuinders weer enorme schade berokkend, doordat verschillende rijk beladen boomen vrijwel leeggeschud zijn. Een en ander is oorzaak, dat er weinig goed fruit op de vei lingen komt. Tevens zijn de koopers schaarsch, omdat men bevreesd is het fruit niet te kunnen bewaren De aanvoeren bren gen dan ook feitelijk niets op. Aan de veiling te Zwaag gingen verschillende aanvoeren voor 1 cent per K.G. van de hand Onge twijfeld een vreeselijke slag voor onze fruit telers. Ingekuilde aardappelen. Het bestuur van de veilingsvereen. „Den Eendracht" heeft van de Centrale bericht ont vangen, dat alles in het werk zal worden ge steld om de ingekuilde aardappelen zoo spoe dig mogelijk op te ruimen. Naar we vernemen is reeds een aanvang gemaakt met het leveren aan de veiling van ingekuilde aardappelen. Geringe aanvoeren, lage prijzen. De toestand van de nog te veld staande gewassen is over 't algemeen treurig. Dit geld voornamelijk voor de bloemkool en de sluitkool, die of te weinig groeikracht bezit ten om tijdig rijp te komen, of zoodanig door luis en rupsen zijn aangetast, dat er slechts uitschot van kan groeien. Niet te verwonderen, dat er geringe aan voeren en lage prijzen worden geconstateerd, wat wel duidelijk teekent den hoogst on- gunstigen toestand, waarin de tuinbouw hiei momenteel verkeert. Feestavond Floralia. Zaterdagavond werd de feestavond van Floralia gehouden. Om 8 uur was de groote zaal van den heer Schreuder geheel gevuld De eere-voorzitter, de heer B. Meindersma, opende de bijeenkomst, daarbij memoreeren- de het welslagen van de feesten, welke dagen vlot zijn verloopen. Spr. bracht zijn dank uit aan de keurmeesters van de plan ten en de handwerken, benevens aan alle commissieledenaan mevr. Bakker—Mantel voor het vervaardigen van het feestlied en aan de familie Schreuder voor het beschik baar stellen van terrein en lokaliteit. Met blijdschap getuigde spr. van de groote op komst op dezen avond. Hierna werd gezamenlijk het feestlied ge zongen. Vervolgens betrad de heer C. Peperkamp uit Uitgeest het tooneel, de aanwezigen, vergastende op verschillende door hem voorgedragen karakterstukjes. De heer Peperkamp is hier geen onbe kende en wist het publiek wederom te boeien en door zijn humoristische voor drachten in een opgewekte stemming te houden, waaraan ook de muziek van het trio Cees Nat het hare bijdroeg. Vooral de pauzes wist dit gezelschap zeer aangenaam te maken. Hierna werden de verschillende trekkingen gehouden. Verder werd gehouden de groote verlo ting, waarvoor beschikbaar waren 20 prij zen; 1500 loten waren verkocht. De 1ste prijs, een haardkachel, werd ge wonnen door den heer M. de Wit te Scher- merhorn. Hierop volgde een pauze, waarna door de tooneelvereeniging „Amicitia" werd opge voerd de éénacter „Een mal geval". De op voering van dit stukje was goed; vooral de rol van Marie, gespeeld door mej. D. Kan, was schitterend. Het geheel was een onbetaalbare klucht en wist de lachspieren dan ook danig in be weging te brengen. Door den heer Peperkamp werden verder nog eenige voordrachten gehouden, waar onder „Terug van het concours", „Onze aardappel een fijne patatter''. De heer Klippel, voorzitter, dankte nog de familie Meindersma, voor het vele, dat deze familie voor de vereeniging doet, waar na de eere-voorzitter de medewerkers harte lijk dank zegde en den avond sloot 't Was intusschen reeds half één geworden. Tot ruim twee uur werd nog een gezellig dansje gehouden. Aangehouden. Door de rijkspolitie alhier is aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld L. C. alhier, verdacht van het plegen van onzede lijke handelingen met kinderen. Jubileum G. Bakker. Het was Dinsdag voor den heer C. Bak ker alhier een bijzonderen dag. Het was n.1. 40 jaren geleden, dat hij zich in deze gemeen te als schuitenmaker vestigde. Het heeft den jubilaris dan ook niet aan belangstelling ontbroken. Reeds vroeg kwamen vrienden en bekenden hem feliciteeren, ook waren vele schriftelijke felicitaties binnen gekomen. De heer Bakker die in al zijn eenvoud ook dezen dag weer aan den arbeid was gegaan in de schuitemakerij, was door de veelzijdige be langstelling wel genoodzaakt den arbeid te staken en moest dus wel feest vieren. Wij ge- looven wel dat hij hiervan geen spijt zal heb ber. gehad. De jubilaris werd dan ook goed in de bloemetjes gezet, terwijl hem verder een mooie Parker vulpen werd aangeboden door de heeren Eecen, van Hout en de Groot, allen werkzaam in den houthandel der fa. J. Eecen. Zoo is dezen dag voor den heer Bakker en zijn echtgenoote een mooie dag geworden, waar zij vol aangename herinneringen op terug kunnen zien. HOLLANDSCH OFFICIER IN DUITSCHLANL» GEARRESTEERD. Wegens verdenking van steun- verleening aan illegale commu nistische partij. Een afdeelingchef van een bekende firma in de hoofdstad was in het begin van de maand September voor een particulier be zoek naar Duitschland vertrokken, doch sindsdien heeft men niets meer van dén man gehoord. Thans blijkt, dat hij te Keulen is aangehouden en ingesloten te Düsseldorf. Hij wordt ervan verdacht een geldbedrag aan een instantie van de illegale communistische partij te hebben overhandigd. De directie van de zaak, waar hu' werkzaam was, is ech ter niet bekend, dat de man betrekkingen zou hebben onderhouden met die communistische beweging. De gearresteerde is bovendien reserve-luit- waarnemer te Soesterberg en heeft daar nog deelgenomen aan de herhalingsoefeningen in de maand Augustus. Binnenkort zal hij zich voor de Duitsche rechtbank hebben te verantwoorden. Het misdrijf valt volgens het Duitsche wetboek van strafrecht onder „hoogverraad". DOODELIJK ONGEVAL OP „DE SPHINX". In de aardewerkfabriek „de Sphinx" te Maastricht, is gistermiddag een ernstig on- gelk gebeurd, waarvan de 16-jarige J, Jon gen uit Limmel het slachtoffer is geworden. Hij bevond zich op de eerste verdieping van een der hoofdgebouwen en wilde met de electrische lift naar boven gaan. Hij stel de de lift in beweging vóór dat hij er zelf was binnen gegaan. Daardoor gelukte het hem niet meer, in de lift te springen; hij bleef met het bovenlichaam op de vloer van deze installatie hangen en werd tegen het plafond van de tweede verdieping doodge drukt. ALG. NED. VROUWEN VREDEBOND. Adres aan de Tweede Kamer. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredebond heeft zich in een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij zegt met groote bezorgdheid kennis te hebben ge.iomen van het ingediende wetsontwerp tot bescherming van de bevolking tegen c.itaanvallen. Hij is van meening dat in geval van oorlog deze bescherming voor kinderen en zuigelingen geen waarborgen biedt en er geen enkele kans op redding be staat. De bond meent dan ook ernstig te moeten protesteeren tegen genoemd wets ontwerp. 203. Thuis liet ze hem natuurlijk loopen. De rechter glipte door een kiertje naar buiten en zocht een plaatsje onder een hoogen boom om daar wat uit te blazen en na te denken. 204. Even later kwam er een jager voorbij, die hem zag zitten. Hij had nog nooit zoo'n groote rat gezien en dacht dat het een hert was. Hij legde dus aanen schoot.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7