1 1 - i fJOO:GEWONNEN fr t l "ft DE PRINSES SPREEKT VOOR DE RADIO. Oproep om steun aan het N. C. C. IR. MUSSERT BIJ DEN G. G. Antwoord van min. Colijn op vragen van Ir. Albarda. HAUSSE VAN HUIDENPIJZEN. DRINKT MEER MELK. Propaganda-optocht te sterdam. Am- ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Man door vrachtauto overreden LANDDAG N.S.B. UITGESTELD. ONTSLAG AAN DE ZINKWIT - FABRIEK TE EISDEN. VRAAG NAAR SCHEEPSRUIM TE IN INDIE. Drie opgelegde schepen van de Scheepvaart Maatschappij „Ne derland' in de vaart gebracht. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALS OORLOGSDOELEINDEN? Vragen aan den minister. fl LEGERSCHOENEN NAAR ITALE? Pogingen te Nijmegen zonder resultaat. DE GESTRANDE „ROTTERDAM". In de situatie geen ver andering gekomen. De reis met de „Volendam" voortgezet. i^PSP De heer H. Rouwenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn, °\l hurf waar- f i ijt f ft 7 ËL« ttl» l m De installatie van den heer Elders als burgemeester van Bovenkarspel. Na mens de schoolkinderen worden bloemen aangeboden. DE VENTERS BIJ HET CENTR AAL-ST ATION. Te lastig voor de reizigers. SCHIP OP EEN SCHIP. De „Veluwe' gaat de lucht in. EEN SCHIETPARTIJ VOORKOMEN. Tegenwoordigheid van geest van een deurwaarder. VARKENS EN VARKENSVET NAAR DUITSCHLAND. Onderhandelingen over ver- hooginC. EEN MILLIOENEN-ERFENIS. Neeltje Paater te Broek in Waterland erg rijk. PRINSES IN HAAGSCHE CINEAC. Een onverwacht bezoek. JURISTEN. DE KNOEIERIJ IN DE POSTDUIVEN SPORT TE HAARLEM. DE TWEEDE STATENDAM. De besprekingen in den ministe' raad van gisteren heeft nog £ee definitief resultaat opgeleverd. Tijdens een radio-avond, welke gister avond door de omroepvereengingen ten bate van het Nationaal Crisis Comité is uit gezonden heeft prinses Juliana de volgende rede gehouden: Voor de laatste maal vraagt het Nationaal Crisiscomité uw hulp om het den winter door te helpen. Met groote dankbaarheid gedenkt het zijn ongetelde medewerkers, die ook weer in het afgeloopen jaar, evenals in de vorige jaren van zijn bestaan den arbeid van het comité hebben verlicht. Ik denk aan de veelal onvermoeide werk kracht en volhardende geestdrift, die het heeft mogen ondervinden, aan de vinding rijkheid, aan den geldelijken steun of gif ten in natura, kortom aan de gaven en of fers, die het voor zijn broodnoodig doel heeft ontvangen, uit geheel Nederland, maar ook uit onze overzeesche gewesten en van Nederlanders in het buitenland. In het bij zonder wil ik noemen hen, die zoowel in het nationale alsook evenzeer in de plaatselijke comité's als leden en staf hun persoon voor dezen arbeid hebben ingezet; voorts aan alle autoriteiten en ambtenaren, die hem door hun hoogst aangename medewerking hebben vergemakkelijkt; en verder aan hen, die door het onafgebroken beschikbaar stellen van geldelijken steun ook van een deel van hun verdiensten zich tot onze geregelde medewerkers hebben gemaakt. Doch thans heeft het zijn tijd gehad, zoo als de voorzitter u heeft duidelijk gemaakt, en in het komende voorjaar zal door andere organen, zij het ook op andere wijzen, wor den voorzien in het werk, dat tot nu toe door het Crisiscomté verricht werd. Maar tot dan toe bestaat het Crisiscomité noó en het heeft nu zijn laatste winterperio de vóór zich. Het hoopt van harte, landge- nooten, dat dit gezamenlijke werk van hulp voor elkanders nooden een goed en bevre digend slot mag vinden door de wijze waar op het in staat wordt gesteld dezen winter op te treden. Dus voor zoover Ge geven kunt, laat het niet na. Het Nationaal Crisiscomité moet tot den laatsten werkdag alle krachten blij ven inspannen zijn taak zoo goed mogelijk ten einde te brengen, zoo, dat het laatste jaar ook het beste en meest vruchtbare mag worden. Ik beveel de groote inzameling, die deze week in het geheele land gehouden wordt, met nadruk bij U aan. Ik heb gezegd. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Albarda: 1. Heeft de minister, nadat bekend was ge worden, dat de heer ir. Mussert, die in zijn hoedanigheid van leider der Nationaal-So- cialistische beweging Ned.-Indië ging bezoe ken en met dat bezoek geen ander doel had dan de behartiging van de belangen dier op vernietiging onzer democratische staatinstel- lingen gerichte beweging, door den gouver neur-generaal in een bijzondere audiëntie zou worden ontvangen, ook aanleiding ge vonden den gouverneur-generaal eenige mee ning te dezer zake kenbaar te maken, en, zoo ja, welke? 2. Is de minister niet van oordeel, dat èn door de wijze, waarop die audiëntie is ver leend èn door het daarbij verhandelde, als mede door den ophef, die daarvan, zooals te voorzien was, door de nat.-soc. beweging is gemaakt, de gouverneur-generaal in een positie is gekomen, die hij als vertegenwoor diger der koningin in Ned.-Indië had moeten vermijden 3. Keurt de minister goed, dat, terwijl vergaderingen van onderscheidene inheem- sche vereenigingen vallen onder het beperkt vergaderrecht en de inheemsche volksbewe ging aan allerlei beperkende bepalingen is onderworpen, den heer Mussert gelegenheid is gegeven in een aantal besloten vergade ringen het woord te voeren, zonder dat daar op de bijzondere bepalingen van politietoe zicht enz toegepast werden? heeft de minister van koloniën geant woord: 1. Van het standpunt uitgaande, dat het uitsluitend aan den gouverneur-generaal staat om uit te maken welke personen hij wenscht te ontvangen of niet te ontvangen, heeft de ondergeteekende zich er van onthou den den landvoogd zijn meening mede te dee- len aangaande diens beslissing om den heer ir. A. A. Mussert audiëntie te verleenen. 2. Op deze vraag luidt het antwoord ont kennend, niettegenstaande den in sommige kringen gemaakten ophef over de beteekenis der aan den heer Mussert door den land voogd verleende audiënties. 3. Dat ten aanzien van de door de natio- naal-socialistische beweging in Ned.-Indiië belegde besloten vergaderingen, waarin de heer Mussert het woord heeft gevoerd, in tegenstelling met de vergaderingen van som mige inheemsche vereenigingen, geen bijzon dere bepalingen van politioneelen aard zijn getroffen, vindt zijn grond in de omstandig heid, dat de N.S.B.-propaganda zich in Ned.-Indië tot dusver heeft gehouden binnen de in het belang der openbare orde en rust gestelde perken. Tegen dit standpunt der Indische regee ring, hetwelk in het algemeen tegenover alle vereenigingen en vergaderingen pleegt te worden ingenomen, kan, naar het den onder geteekende wil voorkomen, geen bezwaar be staan. In een gisteren te Tilburg gehouden ver gadering van de vakgroep zool leder-fabri kanten der federatie van lederfabrieken is besloten in verband met de sterke hausse der huidenprijzen de lederprijzen met 15 te verhoog en, Een groot aantal Amsterdammers zullen gistermiddag wel overtuigd zijn, dat het noodig is in de toekomst meer melk te gaan drinken. Een lange rij van voertuigen, die in op tocht door vele deelen van de stad is ge trokken, heeft daar althans reclame genoeg voor gemaakt. Men kan thans merken, dat we in het gebruik van melk bij Denemarken en Zwitserland ver ten achter zijn. Van het Stadion vertrok deze melkop- tocht met de bekende kaasdragers uit A 1 k m a a r voorop. Daarna volgden een groot aantal meest aardig versierde motor vrachtwagens, die elk vertegenwoordigden een bekende melkfabriek of melkinrichting. Eerst werd gewandeld naar West om door de binnenstad het Oostelijk deel van de stad te bereiken. Nadat ook nog aan Zuid een bezoek was gebracht, keerde men naar het uitgangspunt terug. Een ongeveer 24-jarige man gaf gister avond om ongeveer 8.15 uur den chauffeur van een zwaar beladen vrachtwagen, welke op de Weesperzijde te Amsterdam ir. de richting Diemen reed, bij de Kruislaan een teeken, dat hij gaarne zou willen mede rijden. De chauffeur stopte, waarna de niet-be- talende passagier onmiddellijk op den wa gen klom. Toen de chauffeur de auto weer op gang had gebracht geraakte de man zijn evenwicht kwijt met het noodlottige ge volg, dat hij op straat viel en één der wielen van den wagen over het lichaam kreeg. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis vervoerd. Aangezien de hevige stormen en de voort durende slagregens den opbouw van den landdag der N.S.B. de laatste weken ten zeerste hebben belemmerd is de landdag welke te Den Haag gehouden zou worden, een week uitgetseld en verzet op Zaterdag 12 October. De treinenloop zal slechts ge ringe, nader bekend te maken wijziging on dergaan. In de zinkwitfabriek te Eisden fL.) is een kennisgeving voor de arbeiders aangeplakt, waarin met een opzeggingstermijn van zes dagen ontslag wordt aangezegd. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen in verband met vraag naar scheepsruimte in Nederlandsch-Indië twee oudere vracht schepen van de Scheepvaart Maatschappij „Nederland", de stoomschepen „Saleier" en „Enggano", welke geruimen tijd opgelegd zijn geweest, naar zee vertrokken. De schepen maken de reis rond Kaap de Goede Hoop. Heden om 12 uur is ook het stoomschip „Zembilan" van genoemde maatschappij, dat eveneens opgelegd is geweest, via Kaap de Goede Hoop naar Indië vertrokken. Het communistische Tweede Kamerlid de heer Schalker heeft aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart de volgende vragen gesteld: 1. Heeft het de aandacht der regeering etrokken, dat een aantal schepen van de aatschappij „Nederland" en van andere maatschappijen o.a. de „Singkep", „De Symbilan", „Soemba" en ^Salaier", die reeds geruimen tijd in de Amsterdamsche haven waren opgelegd, op dit oogenblik worden gereed gemaakt, om in ballast, met onbekende bestemming, uit te varen? 2. Kan de regeering mededeelen, welke de bestemming dezer schepen is? 3. Kan de regeering de verzekering geven, dat deze schepen in geen geval voor oor logsdoeleinden van een of andere buitenland- sche mogendheid zullen worden gebruikt? Naar wij vernemen werden dezer dagen hier te lande, o.a. te Nijmegen, bespre kingen gevoerd, teneinde voor de Italiaan- sche regeering een order geplaatst te krijgen voor de levering van 500.000 paar leger schoenen. De vertegenwoordiger van de Italiaansche regeering was een Duitscher die in Duitsch- land geen gegadigden voor de order kon vinden. Daarop heeft hij zich in verbinding gesteld met Nederlandsche schoenfabrikan ten. Te Nijmegen heeft hij met de directie van een der grootste fabrieken langdurige beraadslagingen gehad, die evenwel tot re sultaat hadden, dat de order niet werd ge accepteerd. De onderhandelingen zijn afgestuit op grond van de overweging, dat de fabriek, hoewel uitnemend geoutilleerd en gespeciali seerd oip de vervaardiging van stevige schoei sel, met in staat is op korten termijn 50 000 paar legerschoenen te leveren, waaraan bij zondere eischen worden gesteld en daar naast de binnenlandsche productie gaande te houden. Accepteeren van de Italiaansche order zou beteekenen, dat men het grootste deel van den binnenlandschen afzet zou moeten opgeven, waar tegenover een zeer ris kant afzetgebied in Italië zou staan. Bovendien achtte de directie de mogelijk- Bij de directie der Holland Amerika Lijn te Rotterdam is telegrafisch bericht ontvan gen, dat alle passagiers van de gestrande „Rotterdam" te Kingston zijn ontscheept. Een gedeelte van de bemanning heeft even eens het schip verlaten. Volgens een Lloydtelegram is het Engel- sche s.s. „Ariguani" Dinsdag te Kingston (Jamaica) aangekomen met 450 passagiers van het s.s. „Rotterdam", alsmede 250 koppen der bemanning. Volgens een telegram van United Press uit Kingston verkeerden alle passagiers van de „Rotterdam" in de meest opgewekte stemming. Ze deelden mede, dat gedurende de stranding het leven aan boord zijn ge wonen gang ging. De passagiers van de „Rotterdam", die door de „Ariguani" aldaar zijn aan wal ge- zet, vertelden nog, dat de stoot bij het op de klippen loopen zoo zacht was, dat zij dachten reeds voor Kingston te zijn. Velen der passagiers hadden niets gemerkt, voor het hun den volgenden dag werd meege deeld.. Het brengen der passagiers vanaf de „Rotterdam" naar het andere schip, dat een mijl verder lag, had zonder ernstige onge lukken plaats. Alleen viel een kind te water en verstuikte een der opvarenden een voet. De bagage is eveneens met de „Ariguani" naar Kingston gebracht. De reis naar New York is Zondag met de Volendam", eveneens van de Holland— Amerikalijn, voortgezet. In de situatie van het gestrande s.s. Rot terdam is geen verandering gekomen. Het schip zit vast op het rif, zoodat voor zinken geen gevaar bestaat, hoewel het schip op verschillende plaatsen water maakt. Aan boord bevinden zich momenteel nog slechts ruim 50 leden der bemanning. De sleepboot Indus van L. Smit en Co's internationale sleepdienst is uit Curacao vertrokken voor eventueele hulpverleening, ofschoon de rederij niet om assistentie heeft verzocht. In den loop van den dag verwacht men nadere berichten. heeft den hoofdprijs voor September wonnen in den grooten Palmolive wedstri] Een chique van f 500.- i( hem reeds ter hand gesteld. Van 16 t/m Septemb.r warden Fonoers rl|wle|8n waarde van (39.50 lof, naar keuze, f 35.- contant!,! wonnen door, 16 Sepl. Me|. Cellne Hooi, Tnrh8jjd®*- str. 6, Breda; 17 Sept. Keney Pr Maurll,!. 144 18 Sepl. j. Ebben, Treebeek 66, Heerlen, 19 Sept j T Vogelpoel, Curocoostr. 9, A dam, 20 Sep». j. de le,^ Oekemalaon 3, Heerenveen21 Sept. K lenoert, C' tensgl. 126, Moaktrlcht, 23 Sept. M. Boerdom, A HoaÜI vl.str. 20, Vloordlngen, 24 Sept. J. B. v. Heerde v2?" stad 8, Vollenhove, 25 Sept. t> v d. Spek, Dlnte'lsttw" A dom, 26 Sept. Mevr. A^Smeenk-Klellmans, Stolheral utrecht: 27 Sepl. Mevr A. d Hertog-Cossa, de Jaq83 Schri heid aanwezig, dat Nederland betrokken zou kunnen worden bij de toepassing van eventueele economische sancties door den Volkenbond. Naar de „Tel." verneemt heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen zich bij het gemeentebestuur van Amsterdam beklaagd, dat het aantal venters met dag- en weekbla den etc. aan de ingangen van het Centraal Station zoodanig is toegenomen, dat de rei zigers daar last van ondervinden. De di rectie heeft gevraagd, maatregelen tegen dit euvel te nemen en waarschijnlijk zal bin nenkort aan de venters verboden worden zich bij de ingangen cp te stellen. Het aantal venters met drukwerken is in derdaad in de laatste jaren aanzienlijk toe genomen en vooral het Centraal Station schijnt een aantrekkii.gspunt te zijn. Een eventueel verbod zou zich niet uitstrekken tot het Stationsplein. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat de Zuiderzeesalonboot „Veluwe" naar Bom- bay verkocht was. Thans is over het vervoer en het vertrek beslist. De „Veluwe" zal t< Rotterdam aan boord van het motorvrachi schip „Tajandoen" gebracht worden. D, schip, tiebehoorende aan de Stoommaa schaippij „Nederland", vaart in timechartt op de Britsch-Indië-lijn, een onderdeel va de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaai Maatschappij. De „Veluwe" die 35 meter lang is en 70 ton weegt, zal met een bok op het achterdek van de „Tajandoen" geheschen worden, waar een houten stellage, waarop het schip komt te rusten, wordt getimmerd. De „Ve luwe" gaat dus de lucht in. Het vertrek van het vrachtschip is op 19 October bepaald. Het doortastende optreden van een deurwaarder en zijn helpers heeft gister middag zeer waarschijnlijk een schietpartij te Amsterdam voorkomen. Genoemde amb tenaar had opdracht beslag te leggen op Huisraad en inventaris van een kleinen winkel aan den Overtoom, tusschen de 2e Constantijn Huygenstraat en Anna Vondel straat te Amsterdam. Toen hij zich om on geveer 1 uur onder hevig protest van den eigenaar van deze taak kweet, haalde laatstgenoemde, een ongeveer 50-jarige ma"' plotseling een revolver voor de i dag, we ke hij op den deurwaarder richtte. Deze bedaclit-zich geen oogenblik, maar wierp zich op zijn tegenstander, die na een hevige worsteling, waaraan ook de helpers van den ambtenaar te pas kwamen, overmees- t rd werd. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die den winkelier naar het bureau Leidsche Plein heeft gebracht. Hij zal we gens poging tot doodslag ter beschikking van de justitie worden gesteld. De revolver, die met 6 scherpe patronen geladen was, is in beslag genomen. In toepassing van overeenkomsten, geslo ten met verschillende landen, zullen van begin October af per week ongeveer 5000 varkens in Duitschland worden ingevoerd. Er wordt onderhandeld over een verhoo ging van dezen invoer. Bovendien zal de invoer van varkensvet uit verschillende landen en wel in de eerste plaats uit Ne derland worden verhoogd. Men schrijft aan het „Handelsblad": Een geschiedenis van jaren her de mil- .nen-affaire van de nalatenschappen van weitje Paater uit Broek in Waterland dezer dagen weer opgehaald. Een tot voor rrt onbekend persoon heeft in deze zaak :nige onthullingen gedaan, die naar de leening van hen, die zich nog steeck be- anghebbenden ncemen, een kleinen stap vooruit beteekenen op den buitengewoon langen weg, die tot het opsporen en verdee- len van de schatten dezer destijds zoo fabel achtige rijke vrouw kunnen leiden. Het ge volg is, dat zich andermaal een schare erf genamen van eenige generaties in velerlei afstamming na 1 V, eeuw weer in het bezit tracht te komen van de eertijds zoo geheim zinnig verdwenen schatten. De erfenis-geschiedenis van Neeltje Paater heeft in vroeger jaren groot opzien gebaa d. Deze erflaatster woonde in de 18de eeuw buiten de hoofdstad, waar zij tal van groote pakhuizen bezat, in het stille Waterland. Zij was groot-aandeelhoudster van de Ned. Oost-Indische Compagnie en had daarbij het vruchtgebruik van onmetelijke landerijen. Daar haar geslacht en zijn generaties arm aan kinderen waren, en zij geen broers of zusters bezat, kwam zij bovendien in het be zit van alle familiegoederen. Haar man, inet wien zij op huwelijksvoorwaarden was ge trouwd, stierf reeds op vrij jeugdigen leef tijd; nadien leefde zij stil en afgezonderd te midden van de pastorale rust der landelijke omgeving, onderwijl schepen uit den Oost schatten bleven aanvoeren en tal van rent meesters haar bezit met de opbrengsten van haar onroerende goederen met den dag aan- rijf onj in 30 woorden of minder om U Palmolive zeep verkiest! Dageliik. 51 winkansen - en maandelijks een hoofd prijs van f 500.-. Vraag Uw winkeliw om volledige inlichtingen. Stel niet uitl 1378 PRIJZEN IN OCTOBER! zienlijk vermeerderden. Toen Neeltje Paater in 1789 kinderloos stierf, deden zich bij de uitvoering van haar „laatste wilsbeschikking" groote moeilijkhe den voor. De testamentspapieren waren nl op geheimzinnige wijze voor een groot deel verdwenen, en uit het „kerkeboek", den toen- maligen Burgerlijken Stand, waren juist die bladzijden gescheurd, welke namen bevatten van erfgenamen. Daar toentertijd nog geen goede registratie van acten, contracten en andere papieren van waarde bestond, rezen er onoverkomelijke moeilijkheden. Vast stond, dat tal van eigendomspapieren in handen waren gekomen van hen, die op Neeltje Paa- (er's schatten belust waren, doch hoewel dë erfgenamen vele processen voerden kwam zaak niet tot klaarheid. De geschiedenis ver kreeg bekendheid tot ver over de landsgren zen, en de gedésillusionneerde belanghebben den stonden aan spot en hoon bloot Zelfs is in de vorige eeuw 'n klucht: „De erfgenamen van Neeltje Paater uit Broek in Waterland" opgevoerd. Tegen het einde der vorige eeuw is er nog eens een familieraad bijeengeko men, doch daarna is de geschiedenis, althans voor de buitenwereld, in het vergeetboek ge raakt. Thans echter schijnt iemand op grond van tot voor kort onbekende gegevens in staat te zijn eenige klaarheid in de zaak te brengen Het is de heer J. Reek, die gedurende ver scheidene jaren nieuwe onderzoekingen heeft gedaan. In allerlei archieven heeft hij mogen zoeken en naar het schijnt heeft hij inder daad materiaal van beteekenis gevonden. Vele mede-erfgenamen wisten tot voor kort van zijn bestaan niets af. De heer Reek meent, dat de gezamenlijke nalatenschappen van deze rijke vrouw des tijds ruim 200 millioen gulden bedroegen, en dat deze nog niet geheel als verloren zijn te beschouwen; er bestaan bijv. fondsen, die uit de nalatenschap van Neeltje Paater zijn gesticht. Hij zegt een nieuw spoor in de zaak te hebben ontdekt en belanghebbenden, in vergadering bijeengekomen, hebben besloten cp grond van de nieuwe gegevens, stappen te doen om te komen tot eenige opheldering van deze aloude zaak. Reeds is men opnieuw aan het afleiden der diverse stamboomen be gonnen Gisteravond heeft H.K.H. Prinses Juliana geheel onverwacht, omstreeks half elf een be zoek gebracht aan de „Cineac" op het Buiten hof te 's-Gravenhage. De Prinses, die met een klein gezelschap was, wenschte als gewoon bezoekster te wor den beschouwd. Bij haar aankomst in de Cineac zijn H.K H. en de haar vergezellende dames door de directie bloemen aangeboden. Nadat de Prinses ruim vijf kwartier het programma met heel veel belangstelling had gevolgd, vertrok H.K H., uitgeleide gedaan door den directeur, den heer Gelder, wien zij persoonlijk voor de bloemenhulde bedankte Het publiek had vrijwel niets van de komst en het vertrek van de Prinses gemerkt. t ONTSLAGNEMING VAN Op het bureau voor de uitvoering der Landbouwcrisiswet. Naar het „Vad." uit betrouwbare bron ver* neemt, hebben vier juristen, toegevoegd aa den Regeeringscommissaris voor den Akker bouw en de Veehouderij ten RegeenngSöw reele voor de uitvoering van de Landbou Crisiswet 1933, Zaterdag j.1. aan het bestuj» van bovengenoemd regeeringsbureau me»' gedeeld, dat zij zich verplicht voelden dienstbetrekking wegens dringende red^ onmiddellijk te eindigen, omdat zij zich n langer konden vereenigen met hepaai* ambtelijke toestanden en verhoudingen. De betrokkenen weigeren het geven iedere inlichting. De secretaris van een postduivenveree ging te Haarlem, die, zooals gemelo Q° knoeierijen met een controleklok iareI>.. *,e. ten onrechte verscheidene prijzen heelt •ennen, is door de politie aangehouden in bewaring gesteld. Gisteren is hij aan justitie voorgeleid. Naar wij vernemen, is de aangelegen vaii den bouw van een tweeden Statenoa Nederland aan de orde geweest in den.&at teren gehouden ministerraad. Het resu der besprekingen is nog niet vanzoocu 6 aard. aat thans reeds iets definitiefs woraen medegedeeld

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8