DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd om de stad Adoea. Adigrat in handen der Italianen. Italië in den rug bedreigd. Ho. 235 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 5 October 1935 137e Jaargang DE TOESTAND. Gevechten op drie fronten. N.V. KENNEMER MANEGE URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37069. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Langzamerhand komt er eenige teeke- ning in den strijd in Abessinië en al is het jammer voor een juiste berichtgeving en voor het verkrijgen van een goed overzicht over den oorlogstoestand, dat de berichten uiterst schaars zijn, toch zien wij in groote lijnen de ontwikkeling, zooals die zich in de eerste dagen waar schijnlijk zal voordoen. Voorloopig probeeren de Italianen hun slag te slaan in het Noorden. Reeds is Adigrat in hun handen gevallen, terwijl zoowel van uit het Noorden als uit het Oosten thans een aanval op Adoea gedaan wordt. Ook deze stad zal nog wel vandaag in handen der Italia nen vallen, omdat de Abessinische leger leiding klaarblijkelijk niet van plan is, om ernstige tegenstand te bieden. Het schijnt toch, dat de Abessiniërs hun hoofdmacht bij Makale hebben samen getrokken, omdat aldaar de bodemge steldheid voor hen guntsiger is. We kun nen dus de volgende week waarschijnlijk gevechten verwachten rondom Makale en dat zal dan het eerste groote treffen moeten zijn. Intusschen zijn de Abessiniërs zeker niet van strategische kennis ontbloot Immers, een apart leger is in opmarsch gegaan geheel ten Westen van Adoea en dit leger is zelfs op verschillende punten Eritrea binnen; drongen. Dat beteecent dus een onmiddellijk gevaar voor den Italiaanschen rechtervleugel, terwijl bo vendien een aanval in den rug niet denkbeeldig is. Mag men de berichten gelooven, dan zouden de Italianen al ernstig gestoord worden door deze door gedrongen Abessinische troepenafdee- lingen. Tenslotte schijnen de Italianen ook in het Zuiden ernsiige plannen te hebben. Zij moeten daar in de provincie Ogaden sinds gisteren een aaneengesloten front hebben. Of zij echter van plan zijn, om heelemaal uit h^i zuiden op te rukken naar de spoorlijn Addis AbebaJibuti, is een vraag. Het kan, al is de streek daar ook zeer woest, maar de aanwezig heid van rivieren (en dus van water!) vergoedt veel. Voor het verdere moeten wij naar de berichten verwijzen. „De dag is gekomen!" Uit Rome wordt gemeld: Het gerucht is in omloop, dat de aeeitsi Italiaansche troepen de stad Adoea zouden zijn binnengetrokken. Alle Zwarthemden zijn opge roepen om vanavond om 8 uur te verschijnen bij het paleis Braschi, den zetel van den Fascistischen Bond te Rome. Van daar zal men zich in optocht begeven naar het Piazza Venezia, waar belangrijke verklaringen tot de bevolking zullen worden gericht, en waar de inbezitneming van Adoea door de Italiaansche troepen zou worden medegedeeld. Officieel is thans medegedeeld, dat Adigrat is genomen. In Eritrea en Italiaansch Somali- land is de oorlogstoestand afge kondigd, welke op 2 October is in gegaan. Naar schatting bevinden zich in Somaliland thans drie divi sies troepen. De Hooge Commissaris en Opper bevelhebber in Eritrea, De Bono, heeft een dagorder gericht tot de gewapende troepen en Zwarthem den in de Oost-Afrikaansche kolo niën, waarin hij zegt, dat iedereen met strenge discipline en voorbeel dig gedu't' heeft afgewacht. „Nu is dan de dag gekomen. Z. M. de Koning wil en Mussolini beveelt, dat de troepen de grens overtrekken. Het is voor mij", aldus De Bono, „een reden tot trots en eer u te leiden en ik weet te kunnen rekenen op de discipline en de waarde der soldaten. Gij zult ver moeienissen en opofferingen moe ten doorstaan en front moeten moeten maken tegen een sterken en tot den oorlog voorbereiden vijand. Daarom zal de grootste lof de over winning zijn en deze zal een nieuwe overwinning zijn van het fascis tische Italië". De Ethiopische commandant van Adoea heeft naar Addis Abeba ge meld: „We kunnen Adoea niet lang meer houden onder het zware artil lerievuur van den vijand". De Abessiniërs hebben nabij Adoea een Italiaansch vliegtuig neergeschoten. Aan dit bericht wordt nog toegevoegd, dat de Italianen gebruik maken van zwaar geschut, vliegtuigen en tanks. De Italianen hebben den berg Ramat in stormloop genomen Deze berg is de sleutel AÉjÉjÉH ab tot het oude fort. In den strijd om Adoea, welke sedert den dageraad gaande is, zijn aan beide zijden zware verliezen geleden. De Ethiopiërs heb ben veel te lijden van het borbardement uit de vliegtuigen. De Ethiopiërs geven toe verslagen te zijn bij Agame en Adigrat. Men vreest, dat Ras Seyoem, de com mandant van Adoea, zijn positie zal moeten opgeven, voornamelijk tengevolge van de vliegtuigaanvallen; men hoopt dat hij kan terugtrekken én zijn mannen in veiligheid kan brengen. De Ethiopiërs berichten voorts, dat zij vastberaden tegenstand bieden te Maibaria tusschen Aksoem en Adoea, waar een bloe dig gevecht gaande is. Italiaansche vliegtuigen hebben pamfletten uitgeworpen op Adoea en Aksoem, waarin zij de vriendschap aanbieden van den Ko ning van Italië en verklaren, dat het de wensch der Italianen is het hoofd van Tigré tot keizer van Ethiopië te kronen. Terwijl Ras Seyoem te Adoea de Italianen tracht te weerstaan, trekt Ras Ayenoe op in de richting van Agordat met 12.000 man schappen, waarvan de voortrekkers de grens van Italiaansch Eritrea zouden hebben overschreden en verscheidene Italiaansche posten zouden hebben bezet. Een aantal inlandsche soldaten (van Eri trea en Somaliland) zou naar de zijde der Abessiniërs zijn overgeloopen. Italiaansch legercommuniqué Het Italiaansche ministerie van propa ganda heeft gistermiddag het eerste officiee- le legerbericht gepubliceerd. „Op 3 October te 5 uur hebben divisies van het leger, Zwarthemden en inlanders de grens tusschen Barrachit en Megheo overschreden, teneinde den onmiddelijk drei genden aanval ytn de Abessiniërs af te slaan. Tusschen eenige elementen van de vijan delijke dekkingstroeipen, welke geenszins van de grens waren teruggetrokken, zooals aan Genève was gemeld, hebben de Italiaansche marsch-kolonnes zich voortbewogen, over moeilijk begaanbaar terrein tot een linie, welke ongeveer 20 km. is verwijderd van de grens. De tegenstand van de Abessinische troepen was van weinig beteekenis. De bewoners van het gebied wachtten de Italiaansche troepen aan den ingang van hun woningen op en zwaaiden met witte vlaggen. De intendance van de Italiaansche troepen heeft onmiddellijk levensmiddelen onder deze bevolking uitgedeeld, aangezien zij zich in zeer ellendigen toestand bevond. De luchtstrijdkrachten hebben drie verken ningsvluchten uitgevoerd en zijn tot boven Makalle en de Tacazze-rivier doorge drongen. Andere eskaders hebben manifes ten aan de bevolking naar beneden gewor pen. Twee escadrilles bommenwerpers hebben Abessinische strijdkrachten rondom Adoea en Adigrat gebombardeerd, die hen met ge weer- en artillerievuur bestookten. Den nacht hebben de troepen in de tot nu toe be reikte stelling doorgebracht. In den och tend is de opmarsch voortgezet. Generaal de Bono heeft telegrafsch medegedeeld, dat de geest van de troepen uitstekend is". Uit Asmara werd des middags aan „Le Temps" gemeld: Gister Italianen uaar Od loarden t. Een Abessinische legermacht heeft in tusschen een omtrekkende beweging gemaakt en bedreigen de Italsa- nc- in den rug. Zij hebben de grens van is Adigrat gevallen. De :hans verder opgerukt 1 vanuit het Westen, n wordt aangevallen. (D - jr--: Obokh^ Am§ a i| <S,*Ï v* =5)!; ,|P|essie J'J Martiale Ktlleto q Sar/van c Eritrea op meerdr"» schreden. *en over- Generaal Gabba, de chef van den gene- ralen staf van generaal De Bono verklaar de, dat meer dan 100.000 man hebben deel genomen aan de operaties in het gebied van Adoea. Het geaccidenteerde terrein begint het oprukken der Italianen te bemoeilijken. Omstreeks het middaguur kon men hevig kanongebulder hooren, afkomstig uit de ge bieden van Adoea. Italiaansche colonnes hebben tot taak Adoea en Adigrat te om singelen Luchtaanval op Adoea. Omtrent de situatie op het strijdtooneel in Abessinië waren gisteravond te Londen verschillende berichten bekend, welke ten deele met elkander in strijd waren. Terwijl in de eerste berichten reeds mel ding was gemaakt van den val van Adoea, was volgens een des middags uit Addis Abeba ontvangen Reuter-bericht de stad opnieuw uit de lucht gebombardeerd. Bij dezen aanval zou een Italiaansch vliegtuig zijn neergeschoten. Terwijl de Abessinische troepen onder Ras Seyoem bij Adoea nog tegenstand schijnen te bieden, rukt ten Westen van Adoea een strijdmacht van 12.000 man on der bevel van Ras Ayenoe op in de rich ting van Agordat. De voorhoede van dit leger zou de grens van Eritrea hebben overschreden en eenige Italiaansche voorposten onschade lijk hebben gemaakt. Naar Reuter voorts meldt, zouden Soma- li's en andere Italiaansche ihheemsche troepen zijn overgeloopen. Volgens berichten in de Engelsche bla den vallen de Italianen thans op drie ver schillende fronten met sterke troepen- afdeelingen aan. De hoofdaanval schijnt ondernomen te worden van Noord Eritrea uit op Adoea De tweede f aanval geschiedt ten Zuiden van Eritrea bij den berg Moessa Ali, terwijl de derde frontlijn zich yi de provincie Ogaden bevindt bij Wal Wal, waar zich verleden jaar November incidenten heb ben voorgedaan, welke het uitgangspunt vormen voor het conflict. Met betrekking tot de berichten over een nederlaag der Abessiniërs in de Noor delijke provincie Agami, meldt de Star, dat de Abessinische strijdkrachten zich in Zuid-Oostelijke richting terugtrekken op Makale. Zij worden achtervolgd door Itali aansche troepen. Volgens een Reuter-bericht uit Addis Abeba zijn Vrijdagochtend vijf Abessini sche vliegtuigen naar verschillende deelen van het front vertrokken. Zij hebben wa penen bij zich, zoomede bevelen aan de Abessinische legeraanvoerders. Adigrat door de Italiaansche troepen bezet. Officieele kringen te Rome hebben be richt ontvangen, dat de Italiaansche troe pen Adigrat (Tigre) hebben bezet. Bij Adoea boden de Abessinische troe pen krachtigen tegenstand. De omgeving van Adoea is van militair standpunt bezien te beschouwen als een volkomen georgani seerd centrum van den tegenstand. Officieele verliescijfers zijn nog niet be kend. Tegenover de in het buitenland circu- leerende cijfers maken de Italiaansche kringen een voorbehoud. De gezondheids toestand en de stemming bij de troepen worden voortreffelijk genoemd. Met betrekking tot de berichten over een van Somaliland uit begonnen Italiaan schen opmarsch kon Vrijdagavond nog geen officieele bevestiging worden gege ven. Deze berichten zijn evenmin tegen gesproken. Adoea krijgt hulp. Zeer vroeg hedenmorgen werd te Addis Abeba bericht, dat Adoea nog stand houdt tegen den Italiaanschen aanval. Zijn val is echter elk oogen- blik te verwachten. Met het aanbre ken van den dageraad zullen de Itali aansche legioenen een nieuwen aanval op de stad ondernemen. Een der bekwaamste Abessinische bevelhebbers, Prins Kassa, is met 350.000 man in opmarsch naar het Noorden om de 200.000 man sterke be zetting van Adoea te hulp te komen. De Italiaansche troepen bevinden zich ten Noord-Oosten van de stad en men schat hun aantal op minder dan 75.000 man. Militaire koeriers brach ten gisteravond een bericht, dat Itali aansche vliegtuigen wederom Adoea hebben gebombardeerd. De ontwikkeling der posities De „Daily Telegraph'' verneemt van de verschillende Abessinische fronten, dat de Italiaansche strijdkrachten ter sterkte v.an ongeveer 100.000 man met een frontbreedte van 40 mijl, ondersteund door tanks, artille rie en vliegtuigen, op ongeveer 12 K.M. van Adoea zijn genaderd. Adigrat is gevallen en naar schatting zijn reeds 2000 vierkante mij- H E I L O O - Telsf. 2578. Geeft U op voor de lessen in Paard reden (en) of sluit U aan bij één der CAROUSSEL- AVONDEN met Muziek, welke medio Oct. weder aanvangen. len door de Italianen bezet. De opmarsch in Ogaden en vanuit Möessa Ali vordert snel. Een Abessinische autoriteit verklaarde, dat men niet van plan is Adoea krachtig te ver dedigen. De werkelijke krachtmeting zal eerst veel verder Zuidelijker plaats hebben. Uit andere bron verneemt men, dat de Abessiniërs een omtrekkende beweging heb ben gemaakt tegen de Italiaansche rechter flank en, gebruik makend van het sterk door sneden en gebroken terrein, met 12000 man onder Ras Ayeny op het grondgebied van Eritrea zijn doorgedrongen. Deze troepen moeten reeds een bedreiging vormen voor de Italiaansche verbindingen. Het telegraafverkeer tusschen Addis Abeba en Italië onder broken. Het telegraafverkeer tusschen Addis Abe ba en Italië is sedert Donderdagavond negen uur verbroken. De diplomatieke betrekkingen tusschen Abessinië en Italië zijn nog niet verbroken. De zaakgelastigde van Abessinië te Rome vertoeft wel is waar thans niet te Rome, doch de zaken van de legatie zijn niet stopgezet De Italiaansche gezant te Addis Abeba zal zijn post niet verlaten, aleer de weinige nog in Abessinië vertoevende en onder zijn be scherming staande Italianen in veiligheid zijn. Ingeval in de eerste 24 uur sedert de onder breking van het telegraafverkeer geen wijzi ging in den toestand is gekomen, moet, naar men in bevoegde kringen te Rcrhe veronder stelt, de Italiaansche gezant, graaf Vind, nog te Addis Abeba zijn. Militaire maatregelen in Fransch Somaliland. Fransch Somaliland wordt in staat van verdediging gebracht volgens een te Parijs ontvangen telegram van den correspondent van het Journal te Dsjiboeti. De militaire bezetting van het geheele ko loniale gebied wordt thans voorbereid om de neutraliteit en onschendbaarheid der gren zen te verzekeren. Overal langs de grens zijn p06ten opge steld. Zondag zal een afdeeling troepen, sterk 800 man, te Dsjiboeti aankomen. Deze manschappen zullen direct over verschillen de in het binnenland gelegen posten worden verdeeld. Italie's havens door mijnen ver sperd? Een aantal groote passagiersschepen ver mijdt de haven van Napels. Men brengt dit te Rome in verband met de wijd verspreide bewering, dat de ingangen van alle grootere havens in de Middelland- sche Zee met mijnen versperd zijn. Gemeld wordt, dat het Amerikaansche s.s. „Hayes" van de „Dollarlijn" gister bevel heeft ontvangen, Napels niet binnen te loo- pen, doch direct naar Marseille door te va ren. Volgens nog niet bevestigde berichten zou den alle schepen, welke Napels binnenloo- pen loodsen aan boord nemen, om het mij nenveld ongehinderd te kunnen passeeren. In alle Italiaansche zeehavens worden be langrijke militaire voorbereidingsmaatrege len getroffen. 100.000 man Italianen rukken op. Op grond van de laatste berichten van het Italiaansch-Abessinisch front, verwachten de Engelsche ochtendbladen dat Adoea zeer spoedig in handen van de Italianen zal zijn. Geimeld wordt, dat zes Italiaansche divisies met in totaal 100.000 man over een front van 65 K.M breedte uit Eritrea oprukken. Naar schatting hebben de Italiaansche troe pen tot dusverre ongeveer 3000 K.M.2 Abessinisch gebied bezet. Zji trekken op met steun van vliegtuigen, kleine snelle tanks en berggeschut. In Addis Abeba zou verder zijn toegeven, dat de Italia nen deq berg Ramat, een belangrijk stra tegisch punt in het gebied van Adoea hebben bezet. Volgens de Daily Telegraph verluidt bij geruchte in Rome, dat Vrijdag tijdens den opmarsch in Abessinië 400 Ita liaansche officieren en manschappen zijn gesneuveld. Volgens een ander be richt van de Daily Telegraph uit Addis Abeba heeft een vertegenwoordiger van de Abessinische regeering verklaard, dat de eigenlijke verdediging eerst ten

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1