dagblad voor alkmaar en omstreken. VERWOEDE STRIJD OM ADOEA Genève machteloos tegenover dezen oorlog De groote slag echter verwacht in het Zuid-Oosten. 200.000 Abessiniërs geconcentreerd rondom Harar. Mo. 236 011 nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Alles in hel werk gesteld om verdere conflicten Ie voorkomen Maandag 7 October 1935 137e Jaargang Commissie van zes benoemd. Nobelprijs voor den Negus? De Negus naar het front. De toestand aan het front. De negus naar het front- Italiaansche verklaring over strijd bij Adoea. Verbittering in Abessinië. 7 - Het tweede Italiaansche oorlogs bericht. Besmettelijke ziekten in de Italiaansche koloniën? Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar olaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37063. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Genève stond Zaterdag in het teeken van de wereldbelangstelling. De openbare Raadszitting ving eerst om 6 uur aan met 'n geheime bijeenkomst der raadsleden, die bijna twee uur duurde. Het meest markante feit was ongetwijfeld de veranderde hou ding van den Italiaanschen gedelegeerde, baron Aloisi, die, hoewel de Abessinische gedelegeerde aan de Raadstafel werd ge roepen, de zaal niet verliet en de zitting tot het einde toe bijwoonde. Nadat besloten werd, de debatten over het Raadsrapport tot heden uit te stellen, werden de discussies over de telegrammen in zake het uitbreken der vijandelijkheden geopend met een verklaring van baron Aloisi. Aloisi. .Deze verklaring kwam neer op een her- ha ing van de verwijten, dat de Commissie van Vijf geen rekening had gehouden met de vitale belangen en de historische rechten van Italië in Oost-Afrika; de beschuldiging, dat Abessinië zich niet aan de verdragen gehouden heeft zich sterk bewapent en een bedreiging voor de Italiaansche koloniën vormt, waarbij 's middags nog een nieuwe beschuldiging werd gevoegd, namelijk als zou de Negus door het afkondigen der mo bilisatie de verovering van Italiaansch Eri trea en Italiaansch Somaiiland beoogen. Het betoog van baron Aloisi maakte, mede in verband met de laatste berichten ovtr het Italiaansche bombardement op Dessié, een uiterst zwakken en weinig overtuigenden indruk op de Raadsleden. Abessinië spreekt. Tecle Hawariate legde namens zijn regee- nng de volgende verklaring af: De regeering van Abessinië heeft door twee telegrammen op 2 en 3 Oct. den Vol kenbond op de hocgte gesteld van den aanval, waartoe Italië is overgegaan. Abes- 71 herhaalt zijn verzoek, het Volken- bondspact in alle striktheid toe te passen. Het is een beroep op artikel 16, hetwelk de regeering van Abessinië bij den Raad in- dknst. Sedert zes maanden heeft de Abessini sche regeering de raadgevingen- van den Raad gevolgd. Zelfs toen het uitstellen van het nemen van zekere maatregelen een moeilijken en onzekeren toestand voor Abessinië meebracht, heeft de Abessinische regeering nog steeds haar volle vertrouwen in den Raad en het Volkenbondspact ge houden. Toen op 5 September de arbitrage commissie door een unanieme beslissing, welke de onderteekening van twee Itali aansche leden droeg tot de conclusie kwam, dat Abessinië niet de minste verantwoorde lijkheid droeg voor de voorvallen van Oeal- Oeal, heeft de regeering van Abessinië een oogenblik gemeend, dat een dergelijke uit- sp' aak een vredelievende regeling in het Italiaansch-Abessinisch conflict zou vergemakkelijken Deze hoop is ijdel gebleken, zoo schrijft de Tel. De voorstellen, door de Commissie van Vijf mgedieno, heeft de regeering van Abessinië als basis voor directe onderhan delingen tusschen Rome en Addis Abeba aangenomen. Als duidelijk bewijs van haar vredelievende gezindheid heeft de regeering van Abessinië bovendien aan haar troepen het bevel gegeven, dertig kilometer van de grenzen terug te trekken, ten einde ieder ifl cident, dat als een voorwendsel voor een aanval zou kunnen worden opgevat, te ver mijden Bovendien heeft zij haar verzoek herhaaid om neutrale waarnemers naar de bedreigde streken te sturen, ten einde de vredelievende maatregelen en politiek der Abessinische regeering te coriiroleeren en zoo noodig de verantwoordelijkheid voor een eventueelen aanval vast te stellen. Sedert meer dan zes maanden heeft Italië, niettegenstaande zijn verklaringen, dat het naar een vredelievende oplossing streefde, groote troepencontingenten en wapenvoor- raden naar Oost-Afrika gestuurd. Niettegen staande deze bedreiging heeft de regeering van Abessinië tot de laatste seconde ge wacht met het afkondigen van de algemeene mobilisatie harer legermachten. Het is dus zondei eenige rechtvaardiging en zonder eenig gerechtvaardigd motief, dat de regeering van Italië haar troepen het bevel heeft gegeven, de Abessinische grenzen te overschrijden, de steden te bombardeeren en een bloedbad aan te richten onder de on schuldige burgerlijke bevolking. De regeering van Abessinië vêrlangt dan ook van den Raad te verklaren: le., dat deze feiten duidelijk aantoonen, dat Italië volgens de letter van artikel 16 van het Volkenbondspact tot den oorlog is overgegaan. 2e., dat door dit feit ipso facto, de conse quenties welke in artikel 16 zijn voorzien (de economische, financieele en militaire sancties) worden toegepast. Tecle Hawariathe. Van dit oogenblik af verklaart de regee ring van Abessinie, dat het Abessinische volk besloten heeft zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit tot den laatsten druppel bloed te verdedigen, zoolang als het nood zakelijk zal zijn, den onrechtvaardigen oor log, die het wordt opgedrongen, te voeren. Nooit zal het Abessinische volk voor ge weld het hoofd buigen, niettegenstaande de superioriteit van het oorlogsmateriaal van den tegenstander en het bloedbad, hetwelk door een meedoogenloozen vijand onder de bevolking wordt aangericht. De Abessinische regeering is zich ten volle er van bewust, dat zij door een derge lijke houding niet alleen haar eigen zaak verdedigt, doch ook de onafhankelijkheid van alle kleine mogendheden, die den een of anderen dag van een dergelijken aanval, als waaraan Abessinië blootstaat, het slachtoffer zouden kunnen worden. Tecle Hawariate eindigde zijn rede met het verzoek aan den Raad, een oproep aan de Italiaansche regeering te richten, waar bij het staken der vijandelijkheden en het ophouden met het bloed vergieten van de onschuldige burgerlijke bevolking worden verlangd. Aan het slot van de zitting stelde de pre sident voor een Commissie van Zes te belas ten met het opstellen van aanbevelingen over hetgeen thans te doen staat. In deze commissie hebben zitting de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk, Chili, Denemar ken, Portugal en Roemenië. In de Zweedsche pers wordt voor gesteld, dat keizer Haile Selassie van Abessinië in aanmerking zal komen voor den Nobelprijs wegens zijn bemoeiingen ten behoeve van den vrede. De bladen mérken pp, dat het mo reel e effect van een dergelijke toe kenning niet te overschatten kan zijn. Zoo is dan de eerste oorlogs-Zondag verstreken; het afgeloopen weekend heeft echter, behalve dei\ val van Adoea, het geen reeds Zaterdag te voorzien was, weinig nieuws opgeleverd. In den loop van vandaag bereikte ons het bericht, dat de Abessiniërs Adoea weer heroverd zouden hebben, doch daaromtrent hebben wij op het oogen blik, dat wij dit schrijven, geen zeker heid. Wij willen ons eerst even bepalen tot het noemen van feiten. Dat is dan in de eerste plaats de vergadering van de raadscommissie van den Volkenbond, welke Zaterdag heeft plaats gehad. Daar is met algemeene stemmen op pa pier vastgelegd, dat Italië döor Musso- lini's doordrijven het Volkenbondsver- drag op de meest brute wijze heeft ge schonden. Aan ;t einde van genoemde vergadering wérd besloten Woensdag a s. wederom bijeen te komen om over eventueele sancties te praten, waarover, naar verluidt, de meeningen nogal ver uiteen loopen. Mussolini beeft aan den Engelschen minister van buiténlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, een voorstel gedaan om een eind te maken aan de vlootbewegin- gen in de Middel landsche zee en boven dien om een d'rie-mogend'heden-confe- rentie bijeen te roepen. Met een hoffelij ke vriendelijkheid, den Engelschman eigen, heeft Hoare den grooten dictator naar den Volkenbond verwezen, wat ze ker niet de bedoeling is geweest van Italië's leider. Alles spant tegen Italië samen en de positie van Mussolini is verre van benijdenswaardig. Afgezien dan van de successen in Oost-Afrika wordt de toestand van Italië, gezien door de wereldbril, uiterst critiek. In dit verband wijzen we ook nog op de be langrijke verklaring van president Roo- sevelt, die volgens de neutraliteitswet een verbod heeft afgekondigd voor den uitvoer van oorlogsmateriaal naar bei de staten. Grondstoffen vallen hier niet onder Deze maatregel van een zoo machtig land zal Italië ongetwijfeld zeer bena- dee'.en. We zeiden het reeds, Adoea is geval len en daarmee hebben de Italianen den slag van Adoea van 1896 gewroken op een wijze, zooals Mussolini dit zijn man schappen maand in, maand uit, heeft voorgehouden. De val van Adoea is het sein voor de Italianen voor een snelle uitbreiding der krijgs-operaties. Keizer Haile Selassie heeft zijn bevelhebbers gelast zich tot het uiterste te verzetten tegen de Italianen, die naar hij meent van vier kanten naar Addis Abeba wil len opmarcheeren. Vóór den val van Adoea. Zaterdag tegen de avonduren was Adoea door de Italiaansche troepen omsingeld. De bezetting van Adoea heeft de Italiaan sche bombardementsvliegtuigen onder zwaar afweervuur genomen, doch door het werpen van bommen werden den verdedigers zware verliezen toegebracht. Het paleis van Ras Sevoem zou groote schade hebben geleden. Van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat de eigen verliezen onbeteekenend zijn. Over den omvang daarvan zijn geen nauw keurige gegevens te verkrijgen. Het eerste slachtoffer aan de zijde der Italianen bij den strijd om Arigrat van Vrijdag was luitenant Morgantini, die gedood werd. Zondagmiddag is het volgende officieele Italiaansche communiqué over den toestand aan het Abessinische front uitgegeven: Den vijfden October is de Italiaansche vlag, die den achttienden Mei 1896 op het fort Adigrat naar beneden was gehaald, opnieuw op het vervallen fort geheschen door de troepen onder bevel van generaal Tandini. Bevolking en priesters hebben hun onderwerping aangeboden. Het inboorlingencorps heeft door verras sende manoeuvres Amba-Raoeger ingeno men, de verdedigers dezer stad teruggedre ven en zich in het dal van Adoea ver schanst. Het luchtwapen heeft met goed ge volg samengewerkt met de verschillende marsch-colonnes. Generaal de Bono deelt mede, dat alle troepen buitengewoon grooten moed, disci pline en weerstandsvermogen aan den dag hebben gelegd. Tegen den avond werd halt gehouden in de toen bereikte stellingen. 'Pioniersafdeelingen en duizenden arbei ders zijn dag en nacht aan het werk en heb ben reeds het muildierpad van de grens naar Adigrat in een straatweg veranderd, die ook voor vrachtauto's bruikbaar is. Tegen den avond hebben ook hoofden van de in de nabijheid gelegen plaatsen hun on derwerping aangeboden. Het tweede legercorps heeft bij het aan breken van den dag zijn opmarsch naar Adoea hervat. Van het Somalifront wordt gemeld, dat de noord-oostelijke afdeelingen na een korten strijd Gerlogoebi hebben veroverd. Volgens van het noordelijke front ontvan gen berichten zijn 800 krijgers gedood, toen Italianen Adoea bombardeerden, nadat de Abessinische troepen het vuur hadden geopend op Italiaansche vliegtuigen, die pamfletten uitstrooiden. De Abessiniërs hebben twee mitrailleuses en tien geweren buit gemaakt. Een recente loto van Haile Selassie. De negus van Abessinië bereidt thans zijn vertrk naar het noorde lijke front voor, waar nog voortdu rend zeer hevig wordt gevochten. Overal worden hevige gevechten geleverd, terwijl volgens ontvangen berichten de Italiaansche lucht strijdkrachten groote activiteit zou den ontwikkelen in het zuid-westen. De berichten over een bezetting van Adoea door de Italiaansche troepen en een herove ring van de stad door de Abessinische troe pen worden ten stelligste tegengesproken. Alle mededeelingen aangaande desertie aan Italiaansche zijde worden met beslist, heid tegengesproken. De stemming onder de Italiaansche troepen, en vooral onder de in- heemsche troepen, wordt voortreffelijk ge noemd. Voorts wordt er de nadruk op gelegd, dat de Italiaansche troepen er bij hun opmarsch niet alleen op bedacht zijn de inheemsche be volking zooveel mogelijk te sparen, doch ook, dat zij de veroverde stellingen direct verster ken en de mogelijkheden voor een verder op rukken uitbreiden en verbeteren. De Italiaansche verliezen zouden, volgens deze mededeeling, tot nu toe zeer gering zijn geweest, al konden nog geen verliescij fers worden medegedeeld. De stemming der Abessinische bevolking tegen de Italianen neemt aan verbittering toe. Daartoe dragen vooral bij de officieele mededeelingen over gruwelijkheden, welke door de Italiaansche troepen worden ge pleegd. O.m. werd gemeld, dat Italiaansche jacht vliegtuigen, die boven Tigré kiuisten, op de vluchtende bevolking, welke, aangezien alle mannen gemobiliseerd zijn, uit vrouwen en kinderen bestaat, hebben geschoten. In dit verband nemen de geruch ten vasten vorm aan, dat de Italia- nen, die zich nog te Addis Abeba bevinden, als gijzelaars zullen wor- den vastgehouden. De Italiaansche minister van Propaganda heeft het tweede oorlogsbericht gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de vijande lijkheden eveneens zijn geopend aan het front in Somaiiland. Het rapport luidt als volgt: De troepen hebben met groote geestdrift den opmarsch voortgezet. Het eerste natio nale legercorps en het inheemsche leger corps hebben met hun voorhoeden Adigrat en Entiscio bereikt, waar de bevolking met witte vlaggen zwaaide en zich onder de be scherming der Italianen heeft gesteld. Op den rechtervleugel heeft het tweede nationale legercorps met de hulp van de vliegers den tegenstand van vijandelijke troepen, welke zich bij Daro Tacle hadden verschant, over wonnen. Dit corps is verder in zuidelijke richting opgerukt, waarbij het tegen den avond tot de laatste stellingen doordrong. In de oostelijke laagvlakte hebben de vlie gers een sterk troepencontingent van den vijand, onder sultan Teroe, in de buurt van Aoessa verspreid. Amba Bicoertam, dat door sterk gewapende troepen van Ras Boeroe was bezet, is door vliegers gebombardeerd. Generaal de Bono deelde mede, dat de troepen alle vermoeienissen hebben overwon nen, welke zij ten gevolge van de moeilijk heden, de lange marschen en de groote hitte hadden te doorstaan. Naar de Londensche „Sunday Chro- nicle" meldt, heeft de Internationale Sa nitaire Commissie te Geneve aan de ha venautoriteiten in alle deelen der wereld vertrouwelijke instructies doen toekomen, waarin verzocht wordt, bij de inklaring Generaal de Bonoa de bevelhebber der italiaansche troepen in iiritrea.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1