KI JKEK is KOOPEHBU CLOECK Aqjmda lüeec&eckfit Stad m Omgeving De duiven volgen het voorbeeld der ballonnen. Op het Waagplein hadden diverse Alkmaarsche Pogtduivenvereenigingen een 800-tal duiven in haar manden bij een gebracht en gewacht werd nog slechts op het „startschot" om deze levende boodschappers des vredes in de blauwe lucht los te laten. De voorzitter der 8 October-Vereeni- ging, mr. C. J. de Lange, wenschte den heer C. J. de Moei, voorzitter van de Postduivenvereeniging Alcmaria Vic- trix van harte geluk met het 30-jarig be staan der Vereeniging, dat toevallig op dezen feestdag herdacht wordt. Spreker bracht dank voor de vele be moeiingen en het werk verricht om een zoo groote collectie op het Waagplein bijeen te brengen. Door het eerelid der 8 October vereeniging, de heer B. Kuij- per, waren een zilveren beker en een medaille beschikbaar gesteld, welke be stemd waren voor een zomerwedstrijd, welke thans werden aangeboden. (Ap plaus). De heer De Moei dankte met enkele welgekozen woorden voor deze attentie, waarna de .heer T. van Gijzen het tee- kei. gaf, dat de duiven konden worden losgelaten. Onder de vroolijke tonen van het carillon ook Sint Louis liet zich hooren werden met een tus- schenpoos van 20 seconden telkens 200 duiven losgelaten, wat een alleraardigst gezicht was. De gevleugelde medewer kers van de 8 October Vereeniging schoten in breede vlucht de lucht in, cirkelden nog wat boven het plein en de omgeving en verdwenen in groote groe- pe met onbekende bestemming. Er werd druk gefotografeerd en ge filmd en deze duiven van het feestvie rend Alkmaar fullen weldra in de jour naals van alle Nederlandsche bioscopen niet alleen de herinnering aan Alk- maar's victorie maar ook den algemee- nen wensch der bevolking naar vrede cn vriendschap brengen. Optocht naar het Victoriebeeld. De tocht naar het beeld kenmerkte zich hedenmorgen door een langere route. Het bestuur van de 8 October-Vereeni- ging was ditmaal vergezeld door afge vaardigden van diverse Alkmaarsche vereenigingen, welker vaandeldragers keurige en kleurige vaandels en vlag gen meedroegen, zoodat het geheel een alleraardigste optocht is geworden. Bij het Victoriebeeld waren ditmaal een 200-tal stoelen voor autoriteiten, be stuursleden van de 8 October-Vereeni- ging, commissie-leden en leden der Ver eeniging geplaatst en dat zij geheel be zet waren, bewijst wel, dat er ditmaal buitengewoon groote belangstelling be stond. Ook van de zijde van het publiek leden en niet-leden van de 8 October- Vereeniging was er meer dan gewone interesse voor deze plechtigheid. Nadat de burgemeester en mevrouw met hun kinderen hun plaatsen hadden ingenomen mevr. Van Kinschot droeg een keurige bouquet met linten in Koraalmuziek op de trap van het stadhuis. Het was inmiddels negen uur geworden en de Langestraat, waar op het stadhuisbordes koraalmuziek zou ten gehoore gebracht wor den, stond al vol wachtenden. Van half tien tot tien uur bracht het mu ziekgezelschap „Soli Deo Gloria" (dirigent de heer J. Schoen) een concert ten gehoore, diat onder de grootste aandacht werd aan gehoord. De drukte op straat nam zienderoogen toe en zij concentreerde zich voornamelijk op het Waagplein. De ballonnen gaan de lucht in. Ongeveer kwart over tien waren eenige hon derden kinderen bij een der deuren van het Waaggebouw bijeengekomen, want daar achter in de weegruimte werden de be geerde ballonnen klaar gemaakt, welke de kinderen daartoe van een kaartje voorzien, in ontvangst mochten nemen. Het was een gedrag van geweld en toen de deuren eindelijk open gingen, dreigden de kleintjes door de grooteren onden den voet te worden geloopen. Zij raakten aan alle kan ten in den knel en het bestuur zal wel begre pen hebben dat het zoo een volgend jaar niet moet. Wanneer de kinderen der verschillende scholen met hun onderwijzers in de rij staan en de scholen achter elkaar opgesteld wor den, kan alles heel wat rustiger verloopetï. Nu drong en duwde men om in het Waag gebouw te komen, de grootere jongens dron gen op en wie eenmaal in de verdrukking zat kwam er niet gemakkelijk meer uit. De agent die op post stond had de handen meer dan vol, maar ten slotte kwam alles natuur lijk terecht en de kinderen die, eenmaal de muren van Jericho gepasseerd waren, von den binnen 'n groep hoog-gehoede heeren en vriendelijke dames, die de ballonnen met milde handen uitdeelden, na de kinderen er hun naamkaartje konden aanbinden. Dan gingen de ballonnen de lucht in het was eigenlijk jammer dat zij niet alle tegelijk werden opgelaten. De burgemeester kon de verzoeking niet weerstaan om ook een ballonnetje op te la ten. Wij wenschen dit officieele proefballon netje veel succes en hopen van harte dat 't ver over onze grenzen van de burgemeester- lijke belangstelling in de feesten van 8 Oc tober zal getuigen. Ieder keek zijn rooden of witten ballon met een reclame van Lotisico er op, na in de hoopvolle verwachting, dat die ergens in Denemarken of op IJsland terecht zou ko men. Sommige ballonnen trokken dadelijk naar hooger sfeer en gingen er met een vliegtuigvaart van door, andere weifelden weer en een klein jongetje keek heel beteu terd toen zijn roode ballon weer daalde en in de Marktstraat in de boomen terecht kwam. Het oplaten van dee ballonnen is onge twijfeld een succes geweest en de dames en heeren, die hieraan al van hedenmorgen vroeg hun moeite en tijd hebben gegeven, verdienen zeker een woord van lof. de Alkmaarsche kleuren gaf de heer Corn. Jonker een teeken aan een man nenkoor en werden drie coupletten van Merck toch hoe sterck uit Valerius' „Ge- denck-Clanck" gezongen. Er waren ditmaal eenige veranderin gen in den traditioneelen gang van za ken te constateeren. Daar was b. v. het mannenkoor, da( den kinderzang ver ving, daar was het feit, dat de vlaggen niet tijdens de toespraak werden gehe- schen maar al van deYi beginne af vroo- lijk wapperden, en daar was tevens het feit dat de krans niet aan het beeld be vestigd werd vóór de voorzitter zijn rede geheel had uitgesproken. Ook deze rede verschilde van die van vroegere jaren en wij gelooven dat er iets in verbeterd was, zoodat zij meer de algemeene belangstelling kon trekken. Het was niet meer louter vaderland- sche geschiedenis„wat wij nu te hooren kregen, het was ook een meer algemee ne beschouwing over het leed, dat iedere strijd ondanks een overwin ning voor millioenen menschen in zich draagt. Dank zij de loudspeakers overal ver staanbaar, heeft de voorzitter der 8 Oc tober Vereeniging, mr. C. J. de Lange, de volgende rede uitgesproken. Na oogenblikken, waarop men in uitbun digheid kan spreken van dapperheid en hel denmoed, van vrijheidsliefde en overwin ning, komen er oogenblikken, waarop de schaduwen der betrekkelijkheid over ons neer vallen en ons doen vragen, of de gebeurtenis, die zoo even nog ons enthousiast deed zijn, wel werkelijk zoo belangrijk is, wel werkelijk herdenking en viering waard is. Immers hoe veel oorlogen kent onze geschiedenis niet, hoeveel strijd heeft de wereld in den loop der eeuwen niet aanschouwd? Hoeveel hel denmoed, hoeveel dapperheid en strijdvaar digheid zijn niet ten toon gespreid? En voor dt ouderen onder ons, die in nabije landen vier jaren lang den oorlog hebben geweten, die vier jaren lang onder den druk van dit onmenschelijk gebeuren hebben geleefd, be hoeft het weinig betoog, dat de verdiensten der dapperheid, de vreugde der overwinning, de huldiging der helden in het niet zinken bij het onpeilbaar diepe leed, dat in millioe nen harten werd gebracht; leed, dat inmid dels misschien leniging heeft gevonden, maar nimmer kon worden uitgewischt; leed, dat ook nu nog na bijkans twintig jaren zijn schrijnende pijnen doet voelen. Wie in Frank rijk op de plaatsen, waar eens de slagvelden waren, zich beweegt en daar aanschouwt de eindelooze kerkhoven met tallooze graven en ieder graf is de bron van tien-, van twin- tigvoudig leed wie er aan denkt hoeveel tienduizenden en honderdduizenden niet eens een aanwijsbaar graf zullen hebben gevon den, wie ziet de nog steeds niet herstelde overblijfselen der verwoesting, bij hem valt de beteekenis van woorden als dapperheid en overwinning weg en blijft slechts één beeld, één indruk, één huivering over: leed, einde loos leed. Er is een tijd geweest, waarin er een vertroosting mogelijk scheen. Ja, er was een wereldoorlog gestreden, er was in mil lioenen harten gelalen, er was verwoest, ge brand en vernietigd, maar het zou de laatste maal geweest zijn. Van nu af aan zou het menschdom begrijpen, welk afschuwelijk lot het zich zelf had opgélëgd, van nu af aan zouden andere wegen worden gevonden om de conflicten tusschen de volkeren te beslech ten. Groot was de ellende, waarin de wereld was gedompeld, maar uit die ellende zou iets goeds voortkomen. De offers waren niet voor niets gebracht. Op ieder graf zou men naast het opschrift: gestorven voor het vaderland, kunnen lezengestorven voor de menschheid. Daarin lag vertroosting en die vertroosting S;af de kracht om over te gaan tot herstel- ing van het vernietigde. Maar langzamerhand zou het inzicht ko men, dat deze vertroostende gedachte geen reden van bestaan heeft. Wie thdns het we reldbeeld aanschouwt, begrijpt, dat het menschdom slechts weinig is gevorderd en dat het ook nu nog onmachtig tegenover het wereldgebeuren staat; dat conflicten tus schen volkeren opnieuw kunnen uitbreken en dat de individuecle zoowel als de collectieve gesteldheid der menschen weinig verandering ten goede heeft ondergaan. Somber is het beeld, dat de wereld te aanschouwen geeft, en het noopt ons om rekening te houden met gebeurlijkheden, die we gedurende vele jaren als onbestaanbaar hebben aangemerkt. Niet dus in uitbundigheid willen we met cnze gedachten teruggaan naar onze stad Alkmaar gedurende het beleg en we behoe ven ons dit geenszins als een tekort in onze stemming aan te rekenen, wanneer we be denken, dat het hier gegolden heeft een strijd uit noodzaak, die aan de bevolking werd op gelegd wars van haar wil, wars van haar streven. Geen zucht tot verovering, geen strekken naar krijgsroem, geen poging tot vermeerdering van macht waren de motie ven, die tot den tachtigjarigen oorlog hebben geleid. Hier gold het een volk, waarvan een deel meende in zaken van geloof een andere richting te moeten ins'aan dan het tevoren had betreden. In hoeverre het daarvoor den Gcddeüjken toorn verdiende, zou de tijd eerst kunnen leeren. Dat het deswege den toorn van zijn aardschen heerscher opwekte, was terstond bekend en het was te begrijpen Maar dat de landsheer in zijn verbolgenheid door midde' van brandrchatting en pijniging z~u trachten de innerlijke ges'e'dheid van zijn onderdanen in de door hem gewenschte banen terug te voeren, de verontwaardiging daarover in alle kringen der bevolking is d< vonk geweest, die het vuur van den opstand heeft doen ontbranden. Het moet een machtig vuur geweest zijn. Als A'va als leider der strafexpeditie aan het hoofd van de keurtroepen der Spaansche macht deze landen betreedt, wat vindt hij dan anders tegenover zich dan wat versterk te steden, die dikwijls zonder onderling ver band en zonder op elkanders steun te kun nen rekenen, gesteld worden voor de vraag of ze maar niet beter doen zich aan zulk een macht te onderwerpen? Er zijn er die alduS besluiten, er zijn er ook, die na lang beraad hun poorten grendelen en zich ter verdedi ging toerusten. Deze aarzeling is niet een symptoom van verzwakking van wat inner lijk leefde. Maar wie zou niet aarzelen, wan neer de overmacht hem tegemoet treedt? Een aarzeling, die overwonnen wordt en hoe? Hoort wat Van Foreest ons mededeelt in zijn „Kort verhaal van de Belegering van Alk maar", waarin hij van dag tot dag het ver loop der gebeurtenissen opteekent. De acht tiende September, die later de bangste dag zou heeten, nadert. Door het opstellen van geschut en door het nemen van allerlei an dere maatregelen door den vijand voorziet de bevolking, dat het zal spannen dien dag. Stormbruggen worden aangerold', de beschie ting neemt in hevigheid toe, de troepen ruk ken naar de stad op. En dan lezen we deze woorden „Doch 't geen de vijand tot schrik der on zen had uitgedacht, heeft hen niets van hun ne fierheid en standvastigheid doen verlie zen. Want wanneer hij den aanval deed bla zen, hadden de bezettelingen en stedelingen een en denzelfden moed om den vijand af te slaan: om strijd ijverde de een boven den ander; ieder hield zijn plaats waar hij stond wakker in; niemand zag men wijken op den aanval der vijanden, tenzij ter neergemaakt of zwaar gewond. De stedelingen volbrach ten vaardig 't geen hen van de Hooftmannen der soldaten gelast werd, niemand onttrok zich de bevelen van den Gezaghebber: men zag de vrouwen, jongens en jongedochteren in oenen brandenden ijver tot den strijd; want zij reikten den onzen op de vesten zon der ophouden toe pekkransen en hoepels, om ze brandende op den vijand te werpen, ko kend- en kalkwater en steenen langden zij onverwoed aan, opdat er gedurig bij de hand ware, waarmee de onzen de indringende Spanjaarden afweerden. Ja de meeste kleine jongens wierpen zelfs onversaagd op den vijand keisteenen en brandende pekkran sen; en mij heugt, dat eenige soldaten zeiden, indien de vrouwen hen niet op zoodanige wijze met allerlei soort van wapenen gehol pen hadden, dat zij zelf zekerlijk voor de aan dringende Spanjaarden zouden hebben moe ten terugdeinzen." Ik las U deze beschrijving niet voor om te herinneren aan de wreedheid van den strijd, maar wel om U een beeld te geven van de volkomen eensgezindheid en standvastigheid, die de geheele bevolking van oud tot jong, van man tot vrouw bezielden. Het is aan deze standvastigheid en eensgezindheid te danken geweest, dat het resultaat van den strijd zoo verrassend was. Wat iemand, die van nature geneigd is om de problemen van het menschdom te over denken, steeds raadselachtig blijft is dit, dat we afgescheiden van onze eigen overtuiging op allerlei gebied, zoo zelden een basis kun nen vinden, waarop wij allen kunnen steunen en elkander ontmoeten. Ik weet wel, dat er strijd van belangen is, maar er is ook een sa mengaan van belangen, in velerlei opzicht En nu is het eigenaardig, dat die strijd van belangen steeds op den voorgrond wordt ge schoven, terwijl de gebieden, waarop ae sa- mengang mogelijk is, zoo licht worden verge ten. Dit moet de les der historie zijn: dat we hebben te streven naar eendracht en samen- gang. Wij zijn één volk en hebben één be lang: het welzijn van ons vaderland. En als we spreken van het welzijn van ons vader land, dan is dit niets anders dan het over denken van de vraag, hoe ons schip van staat zich op de wereldzee zal bewegen. En dan weten wij als zeevarend volk, dat niet alleen de grootte en de sterkte van het schip, maar ook en vooral zijn zeewaardigheid en de kun de der bemanning de waarborgen voor een behouden aankomst vormen. Cty grootte en sterkte kunnen wij niet bogen, maar zee waardigheid en kunde zijn eigenschappen, wier verkrijging in onze macht ligt: „Nie mand onttfok zich de bevelen van den Ge zaghebber". Ligt hierin niet de sleutel tot de oplossing van het raadsel, hoe de bangste dag van Alkmaar's belegering binnen drie weken kon voeren tot den blijden dag van Alkmaar's ontzet? Na het uitspreken van deze rede zong het mannenkoor twee coupletten van het Alkmaarsche volksleid, waarna door velen medegezongen het Wil helmus ten gehoore gebracht werd. Vervolgens werd de traditioneele krans door meisjes in wit met roode costuumpjes, leden van „Kracht en Vlugheid", op een met bloemen versier de draagbaar medegevoerd aan den arm van het Vrijheidsbeeld gehangen, waar zij nog weken lang van de betee kenis van deze plechtigheid zal getui gen. De landen-optocht. Op het Doelenveld was het vanaf 12 uur een va et vient van je welste, wagens reden af en aan, deelnemer(sters) vlogen naar den grimeur en de verschillende costumes werden onder luide toejuichingen gepast en in den gewenschten vorm gebracht. Bestuursleden en vooral de organisator van den optocht, de heer Kater, hadden handen te weinig. Dan moest hier nog wat veranderd worden en dan was daar weer hulp noodig. Het ons zoo goed gezinde {eestzonnetje kroop af en toe achter sombere wolken massa s en met angstig hart vroeg een ieder zich af, of het wel droog zou blijven. Op 't oogenblik, dat wij dit schrijven, ziet 't er indeidaad naar uit. dat we het vanmiddag niet droog zullen houden. Laat ons hopen, dat de krachtige wind de regenbuitjes althans voor den middag nog wat kan verdrijven. We zullen morgen uitvoeriger en gede tailleerder op de praalwagens terug komen In kort bestek zullen we nu even een over zichtje geven van de diverse wagens en deelnemers, die met elkaar den Landen- optocht zouden vormen Allereerst is daar de keurige stoet ruiters van de Kennemer Rijsocieteit, voorstellende Rusland De fraaie costumes zullen niet na laten allerwege bewondering op te wekken Turkije wordt voorgesteld door een groep meisjes van de chr. meisjesgymnastiek- vereeniging „Advendo" De sultanfe) zou op een daarvoor bestemden troon plaats nemen Een Venetiaansche gondel, welke op alleszins lofwaardige wijze het symbool van Italië voorstelt, zou door de bekende Drie hoekmeisjes bezet worden. Ook deze wagen mag als een der fraaiste gekenmerkt worden Leerlingen van de Ulo-school zouden Frankrijk uitbeelden. We zien hie? enorm wijnvat en het geheel stelt een bloe- menfeest te Nice voor. Op den wagen, voorstellende Spanje zien we St. Nicolaas in volle glorie (hoe kan 't naar waarnemingen, verricht in den morgen van Dinsdag 8 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 766,7 m M. te Warschau. Laagste barometerstand 732,1 m M. te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 9 October; Matige tot krachtige later afnemende zui delijke tot zuidwestelijke wind; toenemende bewolking met eenige l insen op regen; late- opklaringen; aanvankelijk zachter. Weeroverzicht. De depressie bij IJs'and nam nog toe en breidde zich vooral ever de Britsche eilanden uit, waar in Ierland en Schotland reeds zware regen vieL Een secundaire brengt stormachtigen winc| en regen in het Kanaal. De hooge drufc trok in beteekenis toenemend naar Polen, ook uit het zuidwesten na- ert hooge druk. In Frank- rijk is behalve aan het Kanaal, het weer rustig en zonnig, om de Middellandsche zee valt eenige regen. Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk hebben grootendeels fraai weer met ochtend nevels. Zuid-Scandinavië heeft na zwaren regen tijdelijk opklaring; Noorwegen heeft betrokken weer en kans op regen. Ofschoon ook hier te lande de deprebsie eenigen regen kan brengen, zal daarna waarschijnlijk 0p- klaring volgen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtaipn en andere voertuigen 6.02 uur licht op. en ook anders!) Leerlingen van de chr. ver. Odis hebben zich met de zorg van wagen belast. De N. J. V.-ers "oelden zich aangetrok ken tot 't Schotsche monster van Locb N«s Hun Schotsche kleederdracht was tot in de puntjes verzorgd en het geheel deed zeer vroolijk aan. Een groep meisjes van de Huishoudschool stelde Tirol voor. We zien hier de Meiboom (vrijheidsboom), welke het teeken is, dat de Lente weer in het land is. Aan dezen boom is speelgoed opgehangen als blijdschap* symbool. Een 12-tal dames en heeren in kleurige costumes vormt Rijnland. Sappige druiven en andere vruchten laten de toeschouwer» overigens niet lang in onzekerheid bij het aanschouwen van dezen praalwagen Griekenland wordt door 6 leerlingen van het gymnasium voorgesteld, van wie 3 meisjes de godinnen en 3 jongens Grieksche go-'en voorstellen. De ambachtsschool „maakte" Belgie We zien als achtergrond den ingang van de wereldtentoonstelling, verder eenige ze* schepen en vele handwerktuigen en machine rieën svmboliseeren de Belgische industrie. De Hollandsche molen (Zes Wielen) ty peert het Hollandsche landschap. Leerlingen van de Kweekschool droegen tevens keurige costumes van een Wetsfriesch bruidspaar. Zoo zagen we ook 'n costuum uit Zuid-Beve land, Staphorst, Overijsel (Dalfsen) en Zeeuwsch-Vlaanderen. 8 OCTOBER EN DE STRAATMUZIEK. Uit tal van plaatsen zijn ae verzorger* van de straatmuziek en orgeldraaiers, ter gelegenheid van de 8 Octoberieesten naar Alkmaar gekomen. Niet minder dan 36 ver gunningen voor het maken van straat®11" zuik zijn door de politie uitgereikt Het feestelijk karakter der stad wordt door de groote verscheidenheid van straatmuzikaD" te; wel verhoogd. WAGEN MET KIND TE WATER- Hedenmorgen omstreeks 11 uur is op verklaarbare wijze op het Verdronkenoorü een kinderwagen met een 3-jarig meisje erin aan het rollen gegaan en te water geraakt terwijl de moeder van het meisje even. een boodschap deed bij een bakker. Vl agen en kind verdwenen in de diepte. 6elukkig een ter hadden omstanders het ongeval bemerkt en door het toesteken van een haak werd het kind tijdig op het droge gebracht. moeder was hevig ontdaan, doch een middels ter hulp geroepen arts constateert® geen letsel bij het kind. BLOEM BOLLENLOODS UITGEBRAND- Te Heemskerk, aan den Kerk weg, brand de gisternacht, ten nadeele van den heer w- Kluft Hz. en door tot dusver onopgehelderd oorzaak een bloembolleiiopslagplaats in® zich daarin bevindende partijen bloembollen uit. De schade wordt door verzekering g dekt. Doordat de schuur vrij 8'®° en het stil weer was, behoefde de Heen»* kerksche brandweer, daar aan blusschen tocj» niet meer te denken viel, weinig werk te ve richten. AAN DE OEVOLOEN OVERLEDEN- De echtgenoote van den heer Koorfl Texel die 26 September j.1. bij een moW\„A geluk te Oudeschild ernstig werd verWH i. is hedennacht in het ziekenhuis te den n der aan de gevolgen overleden. Stedelijk Museum ingang Breedstr..at, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondag» gesloten Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, half acht, hoofdnummer Artisten (circus film). Toegang boven l4 jaar. Dinsdagavond twee voorstellingen: 7.15 en 9.45 uur. Woensdagmiddag matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De moord in de school (detectivefilm). Extra: Verkeerd verbonden (kom), hoofdrollen Joan Blondell, Pat O'Brien e.a. Toegang boven 14 jaar. Dinsdag twee voorstellingen: 7.15 en 9.45 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Punks kommt aus Amerika (hum.); hoofd rollen Lien Deyers, Sybille Schmitz en Ralph A. Roberts. Toegang iederen leeftijd. Dinsdag twee voorstellingen: 7.15 en 9.45 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Haar grootste sjcces (rom. zangfilm); hoofdrol Martha Eggerth. Toegang voor eiken leeftijd. Dinsdag 8 October. In de Korenbeurs van 4 uur n.m. af dan sen. 8 uur, concert Groote kerk. 8 uur, 't Guldei Vlies, revue Lachen is troef met Henr. Davids en Johan Kaart. Woensdag 9 October. 8 uur, De Unie, openbare vergadering Ned. Vrouwen-vredebond; twee sprekers, zang en muziek. eeniging in den steek gelaten. Het was een kleine donkere stoet maar gelukkig was er in de stad zelf heel wat vroolijkheid en ge zelligheid. De winkels waren dank zij de humoristische winkelweek keurig ver licht en van aantrekkelijke etalages voor zien. Wij zullen ons omdat het publiek nog stemmen moet op het oogenblik nog van een beoordeeling van dezen wedstrijd onthouden. Dat komt nog wel. Vast staat, dat het gisteravond erg gezel lig in de stad was, waartoe zeker niet het minst de kermis heeft bijgedragen. Het was een kleine maar gezellige kermis. Er kon gedraaid worden op alle moge lijke manieren, er kon gezwaaid worden, er waren race-fietsjes en gelegenheden om gooi-kunst, sjoel-kunst en schietkunst te toonen, er was een steilwand rijder of misschien wel twee er was zelfs een echte „wilde", die de sigarenpeukjes van het publiek met het vuur naar achter in zijn of haar mond stak, die op glas scherven danste, tabak en rijst at en met zijn bloote voeten gloeiend i'zer krom en recht trapte. Het was griezelig maar het was toch belangwekkend. En na afloop konden er voor den schrik poffertjes gege ten worden. De weerprofeten beloofen een schitte renden 8 Octoberdag en zij hebben gelijk gekregen, want een vroolijk najaarszonnetje bescheen vanmorgen de versierde straten en het bestuur van de 8 October-vereeni- ging, dat ijverig op den barometer getikt had, zag zijn moeite ruimschoots beloond. De dag van Alkmaar's ontzet was uit weerkundig oogpunt een der mooiste die wij hier nog hebben meegemaakt. Reveille en aubade. Al vroeg waren talrijke kinderen van morgen uit de veeren en voor de reveille naar de Steenenbrug getrokken. En al vroeg was natuurlijk ook onze ver slaggever uit zijn bed gekomen om niets van deze festiviteiten te missen. Het was reeds ver vóór acht uur een ge zellig geroezemoes van kinderstemmen op de Steenenbrug, waar ook het 8 Oct. -bestuur en de feestcommissie samenkwamen. Onge twijfeld was het allen aan te zien, hoe ver heugd zij waren met het vroolijk schijnend feestzonnetje en er was dan ook maar één roep: „Wat treffen we het toch vandaag". Zooals gebruikelijk is, werden de feestelijk heden van heden geopend met het aloude „Van Alkmaar de Victorie". Bij Alkmaar's ontwaken weerklonk daar voor het eerst ons mooie Alkmaarsche lied. Voorafgegaan door het muziekkorps „St. Louis" (dirigent Willi Kohier), ging de kin deroptocht (door eenige jongedames bege leid) en een groep N.J.V.-ers via Langestraat, Koorstraat, Ritsevoort, Heilooërbrug naar het huis van den burgemeester. Inmiddels had zich in het Kenmemerpark een dichte menigte opgesteld om getuige te zijn van de aubade. Ook op den*Nieuwlan- dersingel ter weerszijden van het huis van den burgemeester stonden de Alkmaarders rijen dik. Omstreeks half negen arriveerde de stoet voor het huis van den burgemeester, die zich met zijn echtgenoote en kinderen op het bor des had opgesteld. Annie Jongsma bood aan mevr. van Kin schot een fraaie bouquet anjers aan in de Alkmaarsche kleuren. Nadat de heer Corn. Jonker zich op den katheder had opgesteld, werden allereerst door de honderden kinderen wederom gezon gen de 3 coupletten „Van Alkmaar de Victo rie". Daarna werden nog ten gehoore ge bracht de „Acht October Hymne'', toegewijd aan wijlen den heer F. H. Ringers Sr, in leven voorzitter van de Alkmaarsche Ont zet vereeniging en „Hoezee! voor Holland!" Na afloop van deze liederen weerklonk een krachtig driewerf „Hoera" voor den bur gemeester, die in enkele woorden dank bracht voor deze aubade en zijn speechje besloot met een driewerf „Leve Alkmaar's Ontzet", waarbij 's burgemeester's jongste spruit voor het eerst in het openbaar kennis maakte met Alkmaar's bewoners. Tenslotte werd nog het Wilhelmus gezongen, waarna de commissie-leden door den burgemeester werden ontvangen en de kinderen, na een rondgang door den tuin, een versnapering ontvingen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2